Справа № 137/515/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" липня 2024 р.
Літинський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Гопкіна П.В.,
за участю секретаря Іванової І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі Літин цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Літинської селищної ради Вінницького району Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача державний нотаріус другої Вінницької державної нотаріальної контори ГТУЮ у Вінницькій області Сікорська Л.А., про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
26.04.2024 до суду із вказаним позовом звернувся позивач мотивуючи його тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його тітка - ОСОБА_2 .
Коли позивач звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, то йому було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій оскільки позивач пропустив строк необхідний для подання заяви про прийняття спадщини, а також не підтверджено факту родинних відносин між спадкодавцем та спадкоємцем, відтак рекомендовано звернутися до суду за захистом своїх прав.
Позивач вважає, що пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, оскільки у 2017, 2022 та 2023 роках розглядались справи в судах пов`язані із питанням можливості вступу позивача у спадщину.
Таким чином просить суд визначити йому додатковий строк достатній для прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Позивач ОСОБА_1 до судового засідання не з`явився. Надав до канцелярії суду заяву, відповідно до якої просить судове засідання провести у його відсутність Позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити. Судові витрати просив залишити за ним (а.с. 54). До своєї заяви долучив також довідку, якою підтверджує, що він з 18.09.2012 по 20.05.2018 відбував покарання в установах Державної кримінально-виконавчої служби (а.с. 55).
Представник відповідача Літинської селищної ради Вінницького району Вінницької області до підготовчого судового засідання також не з`явився. Надіслали на адресу суду заяву, відповідно до якої просили розгляд справи проводити у відсутність представника селищної ради. Позов визнають (а.с. 42).
Державний нотаріус другої Вінницької державної нотаріальної контори ГТУЮ у Вінницькій області Сікорська Л.А. до судового засідання не з`явилась. Надіслала на адресу суду листа, відповідно до якого розгляд справи просили проводити у відсутність представника нотаріальної контори (а.с. 43).
Відповідно до ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, оскільки сторони не з`явилися у судове засідання.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи заяви сторін, суд вважає, що позов обгрунтований та підлягає до задоволення з наступних підстав.
Так, постановою Другої Вінницької нотаріальної контори від 10.07.2023 (а.с. 8-9) ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно після смерті ОСОБА_2 , оскільки останнім пропущено строк на прийняття спадщини та у зв`язку із відсутністю документів на підтвердження родинних відносин.
Відповідно до довідки Літинської державної нотаріальної контори від 16.02.2023 (а.с. 10) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , являється єдиним спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішенням Літинського районного суду Вінницької області від 11.07.2017 (а.с. 11) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визначено додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті його матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , терміном на 2 місяці після вступу рішення в законну силу.
Відповідно до свідоцтва про смерть (а.с. 12) ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до свідоцтва про смерть (а.с. 13) ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до свідоцтва про народження (а.с. 14) батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зазначені ОСОБА_5 та ОСОБА_4 .
Відповідно до довідки Багриновецької сільської ради Літинського району Вінницької області за № 441 від 12.06.2018 (а.с. 20) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала по АДРЕСА_1 разом з племінником ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 14.02.2008.
Рішенням Літинського районного суду Вінницької області від 23.11.2023 (а.с. 22-24) встановлено юридичний факт, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є тіткою по материнській лінії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Довідкою серії ВІН № 013608 (а.с. 55) зазначається про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з 18.09.2012 по 20.05.2018 відбував покарання в установах державної кримінально-виконавчої служби.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Тобто право на спадщину належить спадкоємцю з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Враховуючи викладене, правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Правовими положеннями, викладеними у п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30. 05. 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», роз`яснюється, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно роз`яснень Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі № 24-735/0/4-13 від 16.05.2013 р. «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», при вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Стаття 2 ЦПК України закріплює, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
В силу ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
З рішення Європейського суду з прав людини по справі «Ілхан проти Туреччини» від 27.06. 2000 року вбачається, що при вирішенні питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.
Відтак в розумінні ст. 1272 ЦК України позов ОСОБА_1 підлягає до задоволення, оскільки: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними.
Враховуючи те, що позивач відбував покарання у виді позбавлення волі з 18.09.2012 по 20.05.2018 (а.с. 55), а також він неодноразово звертався до суду для усунення перешкод для спадкування (а.с. 11, 22-24), суд приходить до висновку у необхідності задоволення позову та визначення ОСОБА_1 додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, визначивши останньому двомісячний строк з моменту набрання рішенням законної сили, оскільки таке рішення, на думку суду, буде відповідати не тільки принципу законності, а і справедливості.
Судові витрати за клопотанням позивача слід залишити за ОСОБА_1 (а.с. 54).
Керуючись ст. ст. 2, 12, 13, 19, 76-82, 141, 258-265, 268 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_2 , терміном 2 (два) місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя : Гопкін П. В.
Суд | Літинський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 02.07.2024 |
Оприлюднено | 04.07.2024 |
Номер документу | 120140704 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Літинський районний суд Вінницької області
Гопкін П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні