Провадження № 2/470/155/24
Справа № 470/564/24
У х в а л а
02 липня 2024 рокусмт Березнегувате
Суддя Березнегуватського районного суду Миколаївської області Орлова С.Ф., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Березнегуватської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Березнегуватська державна нотаріальна контора про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно,
В С Т А Н О В И В :
01 липня 2024 року позивач звернувся до Березнегуватського районного суду з позовом до відповідача про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно.
В позові зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина до складу якої входить квартира по АДРЕСА_1 , яка належала померлій на підставі свідоцтва про право власності на житло від 04 червня 1993 року. Він є співвласником вказаної квартири та проживав у ній разом з матір`ю з січня 2004 року по теперішній час. Крім нього спадкоємцем є його рідний брат ОСОБА_3 , однак останній не звертався до нотаріуса за прийняттям спадщини. На підставі зазначеного, просив суд встановити факт прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та визнати за ним право власності на квартиру по АДРЕСА_1 .
Перевіривши матеріали позовної заяви, суддя доходить висновку про залишення її без руху з наступних підстав.
Нормою ч.1 ст.4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За правилами цивільного процесуального законодавства позовна заява за формою та змістом повинна відповідати ст. 175 ЦПК України та ст. 177 цього Кодексу.
За частиною ч.1 статті 175 ЦПК України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
За пунктом 5 частини 3 статті 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України, від 30.05.2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" зазначено, що при розгляді цих справ слід перевіряти наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Також, слід зазначити, що відповідно до інформаційного листа від 16 травня 2013 року №24-753/0/4-13 Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, судам слід звертати увагу на наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. У разі якщо відсутність умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину не підтверджена належними доказами, а саме відмовою нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину, це може бути підставою для відмови у позові.
Крім того у відповідності до п.16 постанови Пленуму Верховного Суду України N 5 від 31 травня 1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", заява про встановлення факту прийняття спадщини та місця її відкриття може бути розглянута судом у порядку окремого провадження, якщо орган, який вчиняє нотаріальні дії, не вправі видати заявникові свідоцтво про право на спадщину через відсутність або недостатність документів, що необхідні для підтвердження в нотаріальному порядку факту вступу в управління або володіння спадковим майном. У тому ж разі, коли всі необхідні документи були, але у видачі свідоцтва про право на спадщину відмовлено, заінтересована особа може звернутись до суду не з заявою про встановлення факту прийняття спадщини, а зі скаргою на відмову вчинити нотаріальну дію.
Відповідно до ч.4 ст.49 Закону України "Про нотаріат", на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.
Таким чином, передумовою звернення до суду за захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав є наявність постанови нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Тому, позивачу в даному випадку необхідно зазначити докази, підтверджуючі наявність спору (зазначити про наявність постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії про видачу свідоцтва про право на спадщину).
Згідно ч.1 ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених в статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, враховуючи, що позивачем до позовної заяви не надано відмови нотаріуса, суддя дійшов висновку про залишення позовної заяви без руху.
На підставі вищевказаного та керуючись ст.185 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Березнегуватської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Березнегуватська державна нотаріальна контора про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно- залишити без руху.
Повідомити ОСОБА_1 про необхідність виправити зазначені в ухвалі недоліки в строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
В разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяС. Ф. Орлова
Суд | Березнегуватський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 02.07.2024 |
Оприлюднено | 04.07.2024 |
Номер документу | 120141320 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Березнегуватський районний суд Миколаївської області
Орлова С. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні