Провадження № 2/470/155/24
Справа № 470/564/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2024 року с-ще Березнегувате
Березнегуватський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Орлової С.Ф.,
за участю секретаря судового засідання Ляшенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Березнегуватської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Березнегуватська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В :
01липня 2024року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача у якому зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина до складу якої входить квартира по АДРЕСА_1 , яка належала померлій на підставі свідоцтва про право власності на житло від 04 червня 1993 року. Він є співвласником вказаної квартири та проживав у ній разом з матір`ю з січня 2004 року по теперішній час. Крім нього спадкоємцем є його рідний брат ОСОБА_3 , однак останній не звертався до нотаріуса за прийняттям спадщини. На підставі зазначеного, просив суд встановити факт прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та визнати за ним право власності на квартиру по АДРЕСА_1 .
Ухвалою судді від 19 липня 2024 року у зазначеній справі відкрито провадження в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 09 годину 20 хвилин 14 серпня 2024 року.
04 листопада 2024 року позивач направив до суду заяву про зміну предмету позову, в якій змінив позовні вимоги з встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно та просив суд визначити йому додатковий строк у три місяці для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
27 листопада 2024 року ухвалою суду у зазначеній справі закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 08 годину 10 хвилин 10 грудня 2024 року.
Позивач та представник позивача ОСОБА_4 надали до суду заяву, в якій просили проводити судове засідання без їх участі, позовні вимоги підтримуюсь у повному обсязі та просили суд їх задовольнити.
Відповідач по справі Березнегуватська селищна рада надали до суду клопотання, в якому прохали проводити розгляд справи без їх участі, заперечень по предмету позову вони не мають.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, завідувач Березнегуватською державною нотаріальною конторою до суду надала заяву, в якій просила розгляд справи проводити без її участі.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи та наявні у ній докази суд доходить наступного.
З матеріалів справи убачається, що позивач є сином ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про його народження НОМЕР_1 , де ОСОБА_2 записана його матір`ю (а.с.11)
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла у с-щі Березнегувате Березнегуватського району Миколаївської області, про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 виданого 09 березня 2004 року відділом реєстрації актів цивільного стану Березнегуватського районного управління юстиції Миколаївської області (а.с.13)
Після її смерті відкрилась спадщина зокрема на частину квартири, розташованої по АДРЕСА_1 , яка належала померлій на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 04 червня 1993 року Березнегуватською селищною радою народних депутатів Березнегуватського району Миколаївської області на підставі наказу від 04 червня 1993 року № 27. Зі змісту вказаного свідоцтва убачається, що вказана квартира належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с.12,14).
За інформацією Березнегуватської державної нотаріальної контори Миколаївської області, спадкова справа відносно ОСОБА_2 не заводилася. (а.с.42)
З довідки Березнегуватської селищної ради № 1157 від 05.07.2024 року убачається, що ОСОБА_2 з 01 квітня 1974 року по день смерті була зареєстрована та проживала за адресою АДРЕСА_1 , на день смерті разом з нею ніхто не проживав та зареєстрований не був ( а.с.29).
15 липня 2024 року завідувачем Березнегуватською державною нотаріальною конторою позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 та рекомендовано звернутись до суду ( а.с.28).
Відповідно до статті 1217 ЦК спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з частиною першою статті 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
За частина1,2ст.1258ЦК України-спадкоємці зазаконом одержуютьправо наспадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановленихстаттею 1259цього Кодексу.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з положеннями статті 1272 ЦК Україниякщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин,законгарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Пленум Верховного Суду Україниу пункті 24 постанови від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»судам роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
В обґрунтування поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини позивач зазначив, що вважав що прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 , оскільки хоча і був зареєстрований за іншою адресою, однак з січня 2004 року постійно проживав в квартирі по АДРЕСА_1 та мав правовстановлюючі документи на вказане нерухоме майно ( а.с.15).
З огляду на викладене вище суд доходить висновку про поважність причин пропуску позивачем строку для прийняття спадщини. Відповідно позовні вимоги позивача є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 12,13,259,263-265,268 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Березнегуватської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Березнегуватська державна нотаріальна контора про визначення додатковогостроку дляприйняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженцю села Ємільчино Ємільчинського району Житомирської області, додатковий строк у три місяці з дня набрання рішенням законної сили, для подання ним заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в селищі Березнегувате Березнегуватського району Миколаївської області.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги, у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач:
ОСОБА_1 адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Представник позивача : Бобко Віктор Андрійович, адреса здійснення адвокатської діяльності : індекс АДРЕСА_3 РНОКПП НОМЕР_4 .
Відповідач: Березнегуватська селищна рада - адреса місцезнаходження: 56203, Соборно - Миколаївська площа, 10 с - ще Березнегувате Миколаївська область, ЄДРПОУ 04375808.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Березнегуватська державна нотаріальна контора Миколаївської області, адреса місцезнаходження: індекс 56203, Соборно - Миколаївська площа с - ще Березнегувате Миколаївська область.
Суддя С. Ф. Орлова
Повний текст рішення суду складено 10 грудня 2024 року
Суд | Березнегуватський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 13.12.2024 |
Номер документу | 123679284 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Березнегуватський районний суд Миколаївської області
Орлова С. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні