Рішення
від 18.06.2024 по справі 904/6619/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.06.2024м. ДніпроСправа № 904/6619/23

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Агро Юс", м. Дніпро

до Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", м. Дніпро

про визнання незаконними дій та визнання договору таким, що продовжує свою дію

Суддя Ніколенко М.О.

При секретарі судового засідання Макаренко Т.А.

Представники:

від позивача: Горбунова А.О. ордер серія АЕ № 1238813 від 06.11.2023, т.1, а.с. 99

від відповідача: Тищенко Т.А. довіреність № 670/2023 від 07.11.2023, т.1, а.с. 124

РУХ СПРАВИ.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Агро Юс" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" про:

- визнання незаконними дій Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" з розірвання договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за контокорентним рахунком 110000035563;

- визнання договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за контокорентним рахунком 110000035563, що укладений між Акціонерним товариством "ДТЕК Дніпровські електромережі" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Агро Юс" на об`єкт - нежитлові приміщення (виробничий комплекс), який розташований за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпро, смт. Таромське, вул. Старий Шлях, 227А таким, що продовжує свою дію на визначених у ньому умовах.

Ухвалою суду від 26.12.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне провадження у справі. Призначено підготовче засідання на 30.01.2024.

В підготовчому засіданні від 30.01.2024 було оголошено перерву до 26.02.2024.

Ухвалою суду від 26.02.2024 відкладено підготовче засідання на 21.03.2024.

Протокольною ухвалою від 21.03.2024 судом відмовлено в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про залучення останньої до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Ухвалою суду від 21.03.2024 відкладено підготовче засідання на 16.04.2024.

Ухвалою суду від 16.04.2024 відкладено підготовче засідання на 27.05.2024.

Ухвалою суду від 27.05.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 18.06.2024.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ПОЗИВАЧА.

Позивач вказав, що 05.01.2018 між Публічним акціонерним товариством "ДТЕК Дніпрообленерго" (надалі - постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Агро ЮС" (надалі - споживач, позивач) було укладено договір про постачання електричної енергії № 00150-00, відповідно до умов якого постачальник продає електричну енергію споживачу у точці (точках) продажу електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 550,0 кВт, величини якої по об`єктах споживача визначені додатком "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору. Точка (точки) продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію визначена додатками "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" та/або "Загальна схема електропостачання", які є невід`ємними частинами договору.

Під час виконання умов договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України, та Правилами користування електричною енергією (пункт 2.1. договору).

У пунктах 9.8. та 9.8.1. договору сторони дійшли згоди, що договір набирає чинності з 19.01.2018 і укладається на строк до 17.10.2019.

Як вказав позивач, 19.04.2018 набрали чинності Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені Постановою НКРЕКП 14.03.2018 № 312 (надалі Правила, ПРРЕЕ).

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 6 Постанови НКРЕКП № 312 від 19.04.2018 до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства.

Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.

Згідно з пунктом 2 вказаної вище Постанови укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється до 01.12.2018 шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Відповідно до приписів статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, зокрема, договір про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії; договір про постачання електричної енергії споживачу.

Так, як вказав позивач, 01.08.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (далі - постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Агро ЮС" (далі - споживач, позивач) було укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №00150-00 (а.с. 21-25, том 1), відповідно до умов якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору (пункт 2.1. договору).

У пункті 13.1. вказаного договору визначено, що договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати зазначеної в комерційній пропозиції.

Позивач зазначив, що до Договору про постачання електричної енергії між сторонами Договору була укладена Комерційна пропозиція постачальника електричної енергії, яка є Додатком № 2 до договору.

Споживачем, за його твердженням, було обрано Комерційну пропозицію "Індивідуальна - фактична (строкова)/00150-00" (далі - Комерційна пропозиція, а.с. 26-28, том 1), пункт 4.2. якої передбачає, що прийняттям даної Комерційної пропозиції, споживач надає згоду та доручає постачальнику здійснення зарахування грошових коштів, які надійшли в рахунок оплати електричної енергії (аванси, переплати тощо), між відповідними рахунками (розрахунковий та поточний із спеціальним режимом використання) таким чином, щоб забезпечити їх коректне відображення, в тому числі у випадку помилкового перерахування споживачем, зарахування переплат в рахунок погашення заборгованості чи споживання майбутніх періодів, у випадку коригування обсягів оператором системи, та в інших випадках, в тому числі при зміні чинного законодавства.

При цьому, у пункті 4.3. Комерційної пропозиції передбачено, що послуги з передачі, розподілу електричної енергії закуповуються та оплачуються постачальником, а їх вартість включається до ціни електричної енергії і оплачується споживачем на рахунки постачальника.

Згідно з пунктом 5.1. Комерційної пропозиції оплата обсягів споживання електричної енергії здійснюється на умовах попередньої оплати не пізніше 25-го числа місяця, що передує розрахунковому - 100% від заявленого обсягу з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться на фактично відпущену електричну енергію з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться за фактично відпущену електричну енергію. Остаточний розрахунок за фактичним обсягом споживання - не пізніше, ніж на 5 робочий день після закінчення розрахункового періоду, незалежно від дати отримання рахунку від постачальника.

Розділом 9 Індивідуальної комерційної пропозиції визначені строк дії Договору та умови пролонгації, зокрема передбачено, що договір на умовах даної Комерційної пропозиції починає діяти з 01.08.2020. Договір укладається на строк 12 календарних місяців та вважається продовженим на кожні наступні 12 місяців, якщо жодна зі сторін письмово не відмовиться від його пролонгації (пункт 9.1. Комерційної пропозиції).

Відповідно до заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 26.12.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Агро ЮС" приєдналось до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, розміщеного на сайті Оператора системи розподілу за посиланням: http://doe.dp.ua на умовах договору постачання електричної енергії за особовим рахунком №00150-00 бази даних абонентів постачальника за регульованим тарифом (а.с.99, том 1).

За умовами Типового договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (додаток 3 до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14.03.2018 № 312) Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії; Споживач оплачує за розподіл (передачу) електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього Договору та інші послуги Оператора системи згідно з Додатком 4 "Порядок розрахунків".

Позивач наполягає на тому, що факт існування між сторонами договірних правовідносин, пов`язаних з електропостачанням на об`єкт позивача встановлено рішенням Господарського суду Дніпропетровської області по справі 904/1004/22 від 01.11.2022.

В той же час, за твердженням позивача, листом від 19.10.2023 за № 51884/1001 відповідач повідомив позивача про надання до 30.10.2023 документального підтвердження права користування об`єктом з 18.10.2023, у разі ненадання до 01.11.2023 копії зазначених документів, АТ ДТЕК Дніпровські електромережі з урахуванням вимог п. 7.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії буде змушене припинити договір розподілу та відключити об`єкт від електропостачання, починаючи із вказаної дати.

Як вказав позивач, даний лист було надіслано йому засобами поштового зв`язку 26.10.2023 та отримано останнім 02.11.2023.

Оскільки, за твердженням позивача, 31.10.2023 о 16:00 год. ТОВ Дніпро-Агро ЮС зателефонувала представник АТ ДТЕК Дніпровські електромережі з вимогою про надання договору оренди нежитлового приміщення, то листом від 01.11.2023 позивачем було надано витребувані документи.

Позивач вказав, що, незважаючи на викладене, 01.11.2023 невідомі особи здійснили відключення спірного об`єкта від електроспоживання.

Позивач зазначив, що 17.11.2023 на його електронну пошту надійшов лист АТ ДТЕК Дніпровські електромережі від 17.11.2023 № 54916/1001 про дострокове припинення з 31.10.2023 договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Що і стало причиною виникнення спору.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ЗАПЕРЕЧЕНЬ ВІДПОВІДАЧА.

Відповідач надав до суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог з огляду на таке.

Відповідач наполягає на тому, що з 17.09.2023 у позивача відсутні правові підстави для користування нежитловим приміщенням, розташованим за адресою: вул. Старий шлях, 227А, м. Дніпро. Відтак, у відповідача відсутні правові підстави для розподілу електроенергії на такий об`єкт.

Відповідач вказав, що у даному випадку мало місце саме закінчення строку дії договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії у зв`язку із закінченням строку оренди такого приміщення, а не одностороннє розірвання оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Відповідач зазначив, що, відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, об`єкт нерухомого майна, РНОНМ 531241812101, що розташоване за адресою: м. Дніпро, вул. Старий Шлях, 227А знаходиться у спільній частковій власності 4 осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Вказані особи мають рівні часки (1/4 кожний) у такому нерухомому майні.

За твердженням відповідача, у якості доказу наявності у ТОВ Дніпро-Агро Юс права користування нерухомим майном за адресою: АДРЕСА_1 після 17.09.2023 споживачем було надано ОСР копію договору оренди нежитлового приміщення № 17/09/23 від 17.09.2023.

Відповідно до п. 1.1 договору № 17/09/23, орендодавці - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 передають орендарю - ТОВ Дніпро-Агро Юс в строкове платне користування нежитлові приміщення (виробничий комплекс) площею 1060,3 кв.м., які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , на строк зазначений в п. 3.1 цього договору.

Пунктом 3.1 договору № 17/09/23 визначено, що строк оренди складає два роки та одинадцять місяців з дати прийняття Орендарем об`єкта, що передається в оренду.

Відповідач зауважив, що такий договір укладений лише двома з чотирьох власників спірного приміщення. При цьому, згоди ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на укладання договору оренди спірного об`єкту та/або доказів поділу такого об`єкту/встановлення порядку користування приміщенням до матеріалів справи позивачем не надано.

Разом з цим, 24.12.2021 на адресу ОСР надійшла заява власника 1/4 частини спірного приміщення - ОСОБА_2 , у якій останній повідомляв про відсутність його згоди на укладання договору розподілу електричної енергії та просив припинити електропостачання до приміщення.

Як вказав відповідач, ОСОБА_1 , 25.07.2023 було надано до на адресу ОСР звернення від 19.07.2023, у якому остання повідомляла про відсутність її згоди на укладання договору розподілу електричної енергії та просила припинити електропостачання до приміщення.

Також відповідач вказав про те, що підставою для укладання договору про постачання електроенергії від 05.01.2018 № 00150-00 та договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 26.12.2018 на об`єкт позивача став договір оренди нежитлового приміщення № 17/2017 від 17.11.2017.

Відповідно до умов цього договору, орендодавці - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 передали орендарю - ТОВ Дніпро-Агро Юс у строкове платне користування нежитлові приміщення (виробничий комплекс) площею 1590,6 м2 , які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

Однак, як зазначив відповідач, рішенням Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 17.01.2023 у № 199/9384/19 договір оренди нежитлового приміщення № 17/2017 від 17.11.2017 визнаний недійсним.

Разом з тим, за твердженням відповідача, на момент ухвалення рішення Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 17.01.2023 у справі № 199/9384/19 між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (орендодавці) та ТОВ Дніпро-Агро Юс (орендар) був укладений договір оренди № 17/10/20 від 17.10.2020. Відповідно до умов якого фізичні особи ОСОБА_3 та ОСОБА_4 передали ТОВ Дніпро-Агро Юс у платне користування нежитлові приміщення (виробничий комплекс) площею 1060,3м2 , які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач зауважив, що пунктом 2.1.11 ПРРЕЕ визначено, що під час оформлення заяви-приєднання, паспорту точки розподілу/передачі оператор системи використовує наявну у нього інформацію за об`єктом розподілу, достатню для проведення розрахунків, зокрема, щодо розрахункових засобів вимірювальної техніки обсягу активної та реактивної електричної енергії та рівня потужності (тип, марка, технічні характеристики тощо) (п.п. 3); щодо дозволеної (договірної) величини електричної потужності (п.п. 4).

Згідно з п. 2.1.12 ПРРЕЕ, договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії має містити такі умови, що є істотними та обов`язковими для цього виду домовленостей, зокрема: режими розподілу/передачі (у тому числі режим роботи електроустановки непобутового або колективного побутового споживача, величини приєднаної та дозволеної потужності об`єкта споживача із розділом за площадками вимірювання), порядок контролю показників якості електричної енергії та якості електропостачання (п.п. 3).

За твердженням відповідача, приєднана потужність 550,0 кВт, встановлена договором про постачання електричної енергії № 00150-00 від 05.01.2018, була визначена з урахуванням площі орендованого майна 1590,6 м2 (на підставі договору оренди нежитлового приміщення № 17/2017 від 17.11.2017).

Однак, у наданих договорах оренди № 17/10/20 від 17.10.2020 та № 17/09/23 від 17.09.2023 площа орендованого майна становила 1 060,3 кв.м.

Відповідач наполягає на тому, що ОСР, за відсутності поділу спірного приміщення та відокремлення площі, яку фактично займає позивач, не може визначити необхідну дозволену (договірну) величину електричної потужності для забезпечення електроенергією займаних 1 060,3 кв.м.

ПЕРЕЛІК ОБСТАВИН, ЯКІ Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.

Предметом судового розгляду є:

- визнання незаконними дій Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" з розірвання договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за контокорентним рахунком 110000035563;

- визнання договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за контокорентним рахунком 110000035563, що укладений між Акціонерним товариством "ДТЕК Дніпровські електромережі" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Агро Юс" на об`єкт - нежитлові приміщення (виробничий комплекс), який розташований за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпро, смт. Таромське, вул. Старий Шлях, 227А таким, що продовжує свою дію на визначених у ньому умовах.

Для правильного вирішення цього спору необхідно встановити:

- порядок укладання та припинення договору розподілу електричної енергії;

- чи було надано згоду власниками спірного приміщення на укладання договору розподілу електричної енергії у такому приміщенні.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД. ПОЗИЦІЯ СУДУ.

Відповідно до приписів статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії", учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, зокрема, договір про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії; договір про постачання електричної енергії споживачу.

Згідно з частиною 1 статті 45 Закону України "Про ринок електричної енергії" розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства.

Відповідно до частини 4 статті 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.

Між Публічним акціонерним товариством "ДТЕК Дніпрообленерго" (надалі - постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Агро ЮС" (надалі - споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії № 00150-00 від 05.01.2018 (надалі - договір від 05.01.2018).

Відповідно до розділу 1 договору від 05.01.2018, постачальник продає електричну енергію споживачу у точці (точках) продажу електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 550,0 кВт, величини якої по об`єктах споживача визначені додатком "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору.

Точка (точки) продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію визначена додатками "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" та/або "Загальна схема електропостачання", які є невід`ємними частинами договору.

Акту розмежування балансової належності до договору жодною із сторін до матеріалів справи долучено не було. Разом з цим, обома сторонами підтверджується факт того, що спірне постачання електроенергії здійснювалось відповідачем за адресою: АДРЕСА_1 .

Пунктом 9.8. договору від 05.01.2018 передбачено, що цей договір набирає чинності з 19.01.2018 і укладається на строк до 17.10.2019.

Дев`ятнадцятого квітня дві тисячі вісімнадцятого року набрали чинності Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені Постановою НКРЕКП 14.03.2018 № 312 (надалі Правила, ПРРЕЕ).

Пунктом 2 постанови НКРЕКП 14.03.2018 № 312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" встановлено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Згідно з п. 6 Постанови, до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства.

Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.

В іншій частині договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії припиняють свою дію.

Відповідно до п. 1.2.4 ПРРЕЕ, ОСР укладає договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на основі Типового договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, який є додатком 3 до цих Правил, з кожним власником мереж.

Пунктом 2.1.2. ПРРЕЕ визначено, що Оператор системи зобов`язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок.

Відповідно до заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 26.12.2018, Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Агро ЮС" приєдналось до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, розміщеного на сайті Оператора системи розподілу - Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" (відповідач) за посиланням: http://doe.dp.ua на умовах договору постачання електричної енергії за особовим рахунком № 00150-00 бази даних абонентів постачальника за регульованим тарифом.

За умовами Типового договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (додаток 3 до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14.03.2018 № 312), Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії; Споживач оплачує за розподіл (передачу) електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього Договору та інші послуги Оператора системи згідно з Додатком 4 "Порядок розрахунків".

Згідно з п. 11.1 Типового договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, цей Договір набирає чинності з дня приєднання Споживача до умов цього договору і діє протягом 1 року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Договір може бути розірвано і в інший термін за ініціативою будь-якої із Сторін у порядку, визначеному законодавством України.

В подальшому, між Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (надалі - постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Агро ЮС" (надалі - споживач, позивач) було укладено договір про постачання електричної енергії споживачу № 00150-00 від 01.08.2020 (надалі - договір від 01.08.2020).

Відповідно до п. 2.1 договору від 01.08.2020, постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору.

У пункті 13.1. вказаного договору визначено, що договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати зазначеної в комерційній пропозиції.

Так, відповідно до пункту 9.1 Комерційної пропозиції "Індивідуальна - фактична (строкова)/00150-00" (надалі - Комерційна пропозиція), договір на умовах даної Комерційної пропозиції починає діяти з 01.08.2020. Договір укладається на строк 12 календарних місяців та вважається продовженим на кожні наступні 12 місяців, якщо жодна зі сторін письмово не відмовиться від його пролонгації.

Оператор системи розподілу, 26.10.2023 направив на адресу позивача лист від 19.10.2023 №51884/1001, у якому зазначив, що, у зв`язку із закінченням 17.10.2023 строку дії договору оренди нежитлового приміщення від 17.10.2020 № 17/10/20, на підставі якого АТ "ДТЕК "Дніпровські електромережі", як оператором системи розподілу (ОСР), був переукладений договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за контокорентним рахунком 110000035563 для використовуваного Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Агро ЮС" об`єкту по вул. Старий шлях, 227 А у м. Дніпрі постачальник просить надати до 30.10.2023 документальне підтвердження права на користування об`єктом, починаючи з 18.10.2023.

Оператор системи розподілу зазначив, що у разі не надання на його адресу до 01.11.2023 копій документів щодо права користування об`єктом, Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги", з урахуванням вимог п. 7.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, буде змушене припинити договір розподілу та відключити об`єкт від електропостачання, починаючи із вказаної дати.

Позивач, 01.11.2023 надав до канцелярії постачальника заяву від 01.11.2023, у якій просив останнього продовжити дію договору про постачання електричної енергії від 05.01.2018 № 00150-00 у зв`язку з укладанням споживачем 17.09.2023 договору оренди приміщення № 17/09/23. До цієї заяви споживачем було додано, зокрема, копію договору оренди нежитлового приміщення №17/09/23 від 17.09.2023 та акти приймання - передавання майна.

Однак, листом від 17.11.2023 № 57916/1001 постачальник повідомив споживача про дострокове припинення з 31.10.2023 договору про надання послуг з розподілу електричної енергії за контокорентним рахунком 110000035563 та про від`єднання електроустановок об`єкта за адресою: АДРЕСА_1 від технологічних електричних мереж ОСР АТ "ДТЕК "Дніпровські електромережі" у зв`язку з ненаданням споживачем документів про право користування об`єктом за вищевказаною адресою.

Так, згідно з п. 2.1 Кодексу систем розподілу, затвердженого Постановою НКРЕКП № 310 від 14.03.2018, замовник послуги з приєднання (замовник) - фізична або юридична особа, яка письмово або іншим способом, визначеним цим Кодексом, повідомила ОСР про намір приєднати до електричних мереж новозбудовані електроустановки або змінити технічні параметри діючих електроустановок внаслідок реконструкції чи технічного переоснащення.

Користувачі малої системи розподілу (далі - Користувачі МСР) - юридичні особи або фізичні особи-підприємці, які відпускають або приймають електричну енергію до/з мереж малої системи розподілу для задоволення своїх потреб.

Частиною 1 ст. 317 ЦК України визначено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Статтею 322 ЦК України встановлено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Пунктом 11.3.16 Кодексу систем розподілу визначено, що у разі передачі об`єкта Користувача або його частини в користування (оренда, позичка, управління майном, тощо) та обумовлення відповідним договором передачі Користувача майна відповідних повноважень щодо врегулювання договірних відносин з ОСР стосовно забезпечення об`єкта або його частини електричною енергією між Користувачем майна та ОСР має бути укладений договір про надання послуг з розподілу електричної енергії у порядку, визначеному цим Кодексом.

З аналізу змісту зазначених статей вбачається, що договір постачання та/або розподілу електричної енергії у певне приміщення може бути укладений лише власником такого приміщення або особою, яка на законних підставах (окрім права власності) користується таким приміщенням.

Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 367112211 від 23.02.2024 (том 1 а.с. 154 - 157), об`єкт нерухомого майна, РНОНМ 531241812101, що розташоване за адресою: м. Дніпро, вул. Старий Шлях, 227А знаходиться у спільній частковій власності 4 осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Вказані особи мають рівні часки (1/4 кожний) у такому нерухомому майні.

Підставою для укладання договору про постачання електроенергії від 05.01.2018 № 00150-00 та договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 26.12.2018 на об`єкт позивача став договір оренди нежитлового приміщення № 17/2017 від 17.11.2017.

Відповідно до умов цього договору, орендодавці - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 передали орендарю - ТОВ Дніпро-Агро Юс у строкове платне користування нежитлові приміщення (виробничий комплекс) площею 1590,6 м2 , які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішенням Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 17.01.2023 у № 199/9384/19 договір оренди нежитлового приміщення № 17/2017 від 17.11.2017 визнаний недійсним.

Вказане рішення було мотивоване тим, що оскаржуваний договір оренди укладений без участі та згоди одного із співвласників нежитлового приміщення. При цьому, зазначене нежитлове приміщення у натурі не поділено між співвласниками та порядок користування цим приміщенням співвласниками не визначався.

Разом з тим, на момент ухвалення рішення Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 17.01.2023 у справі № 199/9384/19 між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (орендодавці) та ТОВ Дніпро-Агро Юс (орендар) був укладений договір оренди № 17/10/20 від 17.10.2020. Відповідно до умов якого фізичні особи ОСОБА_3 та ОСОБА_4 передали ТОВ Дніпро-Агро Юс у платне користування нежитлові приміщення (виробничий комплекс) площею 1060,3м2 , які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з п. 9.2 договору оренди № 17/10/20 від 17.10.2020, договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печаткою орендаря і діє до 17.09.2023.

У якості доказу наявності у ТОВ Дніпро-Агро Юс права користування нерухомим майном за адресою: АДРЕСА_1 після 17.09.2023 споживачем було надано ОСР копію договору оренди нежитлового приміщення № 17/09/23 від 17.09.2023.

Відповідно до п. 1.1 договору № 17/09/23, орендодавці - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 передають орендарю - ТОВ Дніпро-Агро Юс в строкове платне користування нежитлові приміщення (виробничий комплекс) площею 1060,3 кв.м., які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , на строк зазначений в п. 3.1 цього договору.

Пунктом 3.1 договору № 17/09/23 визначено, що строк оренди складає два роки та одинадцять місяців з дати прийняття Орендарем об`єкта, що передається в оренду.

Слід зауважити, що такий договір укладений лише двома з чотирьох власників спірного приміщення. При цьому, згоди ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на укладання договору оренди спірного об`єкту та/або доказів поділу такого об`єкту/встановлення порядку користування приміщенням до матеріалів справи позивачем не надано.

Разом з цим, 24.12.2021 на адресу ОСР надійшла заява власника 1/4 частини спірного приміщення - ОСОБА_2 , у якій останній повідомляв про відсутність його згоди на укладання договору розподілу електричної енергії та просив припинити електропостачання до приміщення.

ОСОБА_1 , 25.07.2023 було надано до на адресу ОСР звернення від 19.07.2023, у якому остання повідомляла про відсутність її згоди на укладання договору розподілу електричної енергії та просила припинити електропостачання до приміщення.

Частиною 1 ст. 358 ЦК України визначено, що право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.

Пунктом 11.2. Типового договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії визначено, що дія договору достроково припиняється у разі, зокрема, отримання Оператором системи від нового або попереднього власника (користувача) документального підтвердження факту відчуження об`єкта на користь іншої особи, у тому числі набуття спадкоємцем права власності на об`єкт.

У разі припинення дії договору договір припиняє свою дію в частині розподілу електричної енергії на об`єкт, а в частині виконання фінансових зобов`язань Сторін (які виникли на дату припинення дії договору) продовжує діяти до дати здійснення повного взаєморозрахунку між Сторонами.

Пунктом 2.1.3. ПРРЕЕ визначено, що ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач.

Споживачі укладають договір споживача про розподіл (передачу) електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору за наявності паспорта точки розподілу. У разі надання послуги з приєднання до електричних мереж ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії є оператор системи.

Тобто, за відсутності згоди двох власників спірного нежитлового приміщення на укладання договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з одночасною відсутністю поділу такого приміщення із визначенням порядку користування таким приміщенням кожним із власників, оператор системи розподілу не має правових підстав надавати послуги з розподілу електроенергії у такому приміщенні.

Також слід зауважити, що пунктом 2.1.11 ПРРЕЕ визначено, що під час оформлення заяви-приєднання, паспорту точки розподілу/передачі оператор системи використовує наявну у нього інформацію за об`єктом розподілу, достатню для проведення розрахунків, зокрема, щодо розрахункових засобів вимірювальної техніки обсягу активної та реактивної електричної енергії та рівня потужності (тип, марка, технічні характеристики тощо) (п.п. 3); щодо дозволеної (договірної) величини електричної потужності (п.п. 4).

Згідно з п. 2.1.12 ПРРЕЕ, договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії має містити такі умови, що є істотними та обов`язковими для цього виду домовленостей, зокрема: режими розподілу/передачі (у тому числі режим роботи електроустановки непобутового або колективного побутового споживача, величини приєднаної та дозволеної потужності об`єкта споживача із розділом за площадками вимірювання), порядок контролю показників якості електричної енергії та якості електропостачання (п.п. 3).

Приєднана потужність 550,0 кВт, встановлена договором про постачання електричної енергії № 00150-00 від 05.01.2018, була визначена з урахуванням площі орендованого майна 1590,6 м2 (на підставі договору оренди нежитлового приміщення № 17/2017 від 17.11.2017).

Однак, у наданих договорах оренди № 17/10/20 від 17.10.2020 та № 17/09/23 від 17.09.2023 площа орендованого майна становила 1 060,3 кв.м.

Як правильно зауважено відповідачем, ОСР, за відсутності поділу спірного приміщення та відокремлення площі, яку фактично займає позивач, не може визначити необхідну дозволену (договірну) величину електричної потужності для забезпечення електроенергією займаних 1 060,3 кв.м.

За таких обставин, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Агро Юс" є необґрунтованими.

ПЕРЕЛІК ДОКАЗІВ, ЯКИМИ СТОРОНИ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ АБО СПРОСТОВУЮТЬ НАЯВНІСТЬ КОЖНОЇ ОБСТАВИНИ, ЯКА Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.

Обставини, на які посилається позивач, доводяться листом від 19.10.2023 № 51884/1001 (том 1, а.с. 14), заявою від 01.11.2023 (том 1, а.с. 15), листом від 17.11.2023 № 57915/1001 (том 1, а.с. 16), договором № 17/10/20 від 17.10.2020 з додатковими угодами (том 1, а.с. 17 - 21), довіреністю № 2/20 від 30.09.2020 (том 1, а.с. 22), актом приймання-передавання від 16.09.2023 (том 1, а.с. 23), договором оренди № 17/09/23 від 17.09.2023 (том 1, а.с. 24 - 25), актом приймання-передавання від 17.09.2023 (том 1, а.с. 26), актом приймання-передавання від 16.09.2023 (том 1, а.с. 27), довіреністю № 07/09 від 07.09.2023 (том 1, а.с. 28), скаргою від 01.11.2023 (том 1, а.с. 29 - 30), договором № 00150-00 від 01.08.2020 з додатками (том 1, а.с. 31 - 38), договором № 00150-00 від 05.01.2018 з додатками (том 1, а.с. 39 - 46), виписками по банківському рахунку (том 1, а.с. 47 - 67), платіжними інструкціями (том 1, а.с. 68), рішенням суду у справі № 904/1004/22 (том 1, а.с. 69 - 75), заявою - приєднанням (том 1, а.с. 76).

Обставини, на які посилається відповідач, доводяться статутом договором № 17/2017 від 17.11.2017 (том 1, а.с. 106 - 107), листом № 54916/1001 від 03.11.2023 (том 1, а.с. 108), інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (том 1, а.с. 109 - 112), заявою від 24.12.2021 (том 1, а.с. 113), листом № 5235/1001 від 04.02.2022 (том 1, а.с. 114), листом № 7406/1001 від 17.02.2022 (том 1, а.с. 115), зверненням від 19.07.2023 (том 1, а.с. 116 - 117), листом № Я-3690/1001 від 12.10.2023 (том 1, а.с. 118), листом № 27/09 від 27.09.2023 (том 1, а.с. 119), довіреністю № 07/09 від 07.09.2023 (том 1, а.с. 120), листом НКРЕКП (том 1, а.с. 142 - 143).

ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ.

За результатами розгляду справи суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

Відповідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору слід покласти на позивача.

ЩОДО ВЖИТИХ СУДОМ ПІД ЧАС РОЗГЛЯДУ ЦІЄЇ СПРАВИ ЗАХОДІВ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЗОВУ.

Ухвалою суду від 08.01.2024 було вжито заходи забезпечення позову шляхом зобов`язання Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" відновити електропостачання об`єкта, що розташований по АДРЕСА_1 та заборони Акціонерному товариству "ДТЕК Дніпровські електромережі" здійснювати будь-які дії, пов`язані з відключенням від електричної мережі об`єкту, що розташований по АДРЕСА_1 , до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 904/6619/23.

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 23.05.2024 ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 08.01.2024 у справі № 904/6619/23 в частині заборони Акціонерному товариству "ДТЕК Дніпровські електромережі" здійснювати будь-які дії, пов`язані з відключенням від електричної мережі об`єкту, що розташований по АДРЕСА_1 , до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 904/6619/23 змінено, виклавши абзац 3 резолютивної частини в такій редакції:

Заборонити Акціонерному товариству "ДТЕК Дніпровські електромережі" здійснювати дії, пов`язані з відключенням від електричної мережі об`єкту, що розташований по АДРЕСА_1 , якщо такі прямо не пов`язані з виникненням обставин, що зумовлюють обов`язкове припинення постачання електричної енергії, як-то обставини незадовільного технічного стану електроустановок, який загрожує аварією, пожежею тощо та/або створює загрозу життю людини чи навколишньому середовищу; для запобігання нещасного випадку або надзвичайної ситуації, проведення ремонтних робіт, форс-мажорні обставини, на час існування або усунення цих обставин - до набрання законної сили судовим рішенням у справі №904/6619/23.

В решті ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 08.01.2024 у справі №904/6619/23 залишено без змін.

Відповідно до ч. 9 ст. 145 Господарського процесуального кодексу України, у випадку залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі або у випадку ухвалення рішення щодо повної відмови у задоволенні позову, суд у відповідному судовому рішенні зазначає про скасування заходів забезпечення позову.

Частиною 10 ст. 145 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що в такому разі заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним рішенням або ухвалою суду.

Оскільки судом було відмовлено у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі, слід скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 08.01.2024 у справі № 904/6619/23, з урахуванням змін, внесених постановою Центрального апеляційного господарського суду від 23.05.2024.

Керуючись положеннями Господарського Кодексу України, Цивільного кодексу України, ст. 73, 74, 123, 129, 232, 233, 236-241, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Агро Юс" (місце реєстрації: вул. Княгині Ольги, буд. 3, кв. 4, м. Дніпро, 49000; ідентифікаційний код: 41592207) до Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" (місце реєстрації: вул. Запорізьке шосе, 22, м. Дніпро, 49107; ідентифікаційний код 23359034) про:

- визнання незаконними дій Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" з розірвання договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за контокорентним рахунком 110000035563;

- визнання договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за контокорентним рахунком 110000035563, що укладений між Акціонерним товариством "ДТЕК Дніпровські електромережі" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Агро Юс" на об`єкт - нежитлові приміщення (виробничий комплекс), який розташований за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпро, смт. Таромське, вул. Старий Шлях, 227А таким, що продовжує свою дію на визначених у ньому умовах.

Витрати зі сплати судового збору за подання позову покласти на позивача.

Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 08.01.2024 у справі № 904/6619/23, з урахуванням змін, внесених постановою Центрального апеляційного господарського суду від 23.05.2024.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржено в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України, протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений та підписаний 01.07.2024.

Суддя М.О. Ніколенко

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення18.06.2024
Оприлюднено05.07.2024
Номер документу120147615
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —904/6619/23

Ухвала від 02.12.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Мороз Валентин Федорович

Ухвала від 24.09.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Мороз Валентин Федорович

Ухвала від 09.09.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Мороз Валентин Федорович

Ухвала від 05.08.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Мороз Валентин Федорович

Рішення від 08.07.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ніколенко Михайло Олександрович

Рішення від 18.06.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ніколенко Михайло Олександрович

Ухвала від 25.06.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ніколенко Михайло Олександрович

Постанова від 23.05.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Мороз Валентин Федорович

Ухвала від 27.05.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ніколенко Михайло Олександрович

Ухвала від 16.04.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ніколенко Михайло Олександрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні