Справа №635/4643/24 Провадження № 2/613/541/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
3 липня 2024 року м.Богодухів
Суддя Богодухівського районного суду Харківської області Харченко С.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Сидоренківської сільської ради Богодухівського району Харківської області, третя особа: приватний нотаріус Миколаївського міського нотаріального округу Миколаївської області про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Сидоренківської сільської ради Богодухівського району Харківської області, третя особа: приватний нотаріус Миколаївського міського нотаріального округу Миколаївської області про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.
Ознайомившись з зазначеним позовом, приходжу до наступного.
Устатті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободпередбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Як роз`яснив Європейський суд з прав людини у справах «Верітас проти України» та «Сокуренко та Стригун проти України», суд не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні п.1 ст.6 Конвенції у разі перевищення ним своїх повноважень, визначених процесуальним законодавством. Зокрема, повноваження суду на розгляд конкретної справи, заяви або скарги визначається правилами підвідомчості та підсудності.
Відповідно до ч.1ст.8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів»ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що предметом позову є визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини відносно спадщини, що складається із нерухомого майна, а саме частки земельної ділянки, розташованої на території Сидоренківської сільської ради Богодухівського району (колишній Валківський район) Харківської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
Згідно з правовим висновком Верховного Суду у справі № 373/118/20, провадження № 61-20156св21 від 13.04.2022 виключна підсудність застосовується до тих спорів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, а спір може стосуватися як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном. Словосполучення «з приводу нерухомого майна» необхідно розуміти таким чином, що правила виключної підсудності поширюються на будь-які спори, які стосуються прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном. У таких спорах нерухоме майно не обов`язково виступає як безпосередньо об`єкт спірного матеріального правовідношення». Спір, предметом якого є встановлення наявності поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини та визначення додаткового строку для прийняття спадщини, має виключну підсудність.
Спір, що виник між сторонами має предметом встановлення наявності поважних причин для пропуску строку для прийняття спадщини та визначення додаткового строку для прийняття спадщини та має виключну підсудність, тобто повинен розглядатись за місцем знаходження земельної ділянки.
Таким чином судом встановлено, що справа за територіальною підсудністю відноситься до Валківського районного суду Харківської області, а ніяк не територіальної підсудності Богодухівського районного суду Харківської області, як помилково зазначено в ухвалі Харківського районного суду Харківської області від 8 травня 2024 року.
Згідно з вимогами п.1 ч.1ст.31 ЦПК Українисуд передає справу на розгляд іншому суду, зокрема, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч.3ст.31 ЦПК України, передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Статтею 32 ЦПК Українипередбачено, що спори між судами про підсудність не допускаються.
Слід також врахувати, що недотримання судом правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд до належного суду (ч.1ст.378 ЦПК України).
На підставі наведеного, вважаю за необхідне цивільну справу передати на розгляд за територіальною юрисдикцією (підсудністю) доВалківського районного суду Харківської області.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 31, 187, 258-261, 353, 354, 355, суддя,-
У Х В А Л И В:
Матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Сидоренківської сільської ради Богодухівського району Харківської області, третя особа: приватний нотаріус Миколаївського міського нотаріального округу Миколаївської області про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини направити за територіальною юрисдикцією (підсудністю) доВалківського районного суду Харківської області.
Копію ухвали направити позивачу.
Роз`яснити, що передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першоїстатті 31 ЦПК України, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя
Суд | Богодухівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2024 |
Оприлюднено | 05.07.2024 |
Номер документу | 120160186 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Богодухівський районний суд Харківської області
Харченко С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні