Справа № 473/5787/23
РІШЕННЯ
іменем України
"05" липня 2024 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі головуючого судді Ротар М.М., при секретарі Ніколаєнко Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Вознесенську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності в порядку спадкування
встановив
в жовтні 2023 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила встановити факт родинних відносин між нею та її братом ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та просила визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом після його смерті на спадщину до складу якої входять земельні ділянки площею 6,93 га та 3,07 га, надані для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташовані на території Вознесенської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області.
Обгрунтовуючи свої позовні вимоги позивачка зазначала, що позбавлена можливості оформити свої спадкові права після смерті брата, оскільки нотаріусом було відмовлено їй у видачі свідоцтва про право на спадщину так як були відсутні документи, що підтверджували факт родинних відносин між спадкодавцем та спадкоємцем.
В адміністративному порядку дані питання врегулювати не можливо. Посилаючись на викладене, позивач просила позов задовольнити.
Ухвалою Вознесенського міськрайонного суду від 15 листопада 2023 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі, справу призначено до підготовчого засідання.
Ухвалою суду від 23 квітня 2024 року закрито підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду справи по суті.
В судове засідання позивач та її представник не з`явилися, від представника позивача на адресу суду надійшла заява в якій вона просила розглядати справу у їх відсутності, заявлені позовні вимоги підтримують у повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача не з`явився, на адресу суду надійшла заява в якій він просить розглядати справу без їх участі, проти задоволення заявлених позовних вимог не заперечують.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Малосолоне Вознесенського району Миколаївської області помер ОСОБА_2 .
Після його смерті відкрилася спадщина до складу якої входить земельна ділянка площею 10,00 га в межах території Вознесенської сільської Вознесенського району Миколаївської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Вказана земельна ділянка належала ОСОБА_2 на підставі Державного акту, що був виданий 15 листопада 2001 року Вознесенською сільською радою Вознесенського району Миколаївської області, серія НОМЕР_1 .
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_2 (серія НОМЕР_2 , що було видане 10 вересня 1968 року) він народився в с. Ступки Тернопільської області, в графі батько вказано « ОСОБА_3 », в графі мати « ОСОБА_4 .
Відповідно до свідоцтва про народження позивачки (серії НОМЕР_3 ) ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Ступки Тернопільської області, в графі батько зазначено « ОСОБА_3 » в графі мати « ОСОБА_4 .
19 січня 1979 року позивачка уклала шлюб з ОСОБА_6 та змінила прізвище на « ОСОБА_7 ». Рішенням Тернопільського райнарсудом від 11 серпня 1983 року шлюб між ОСОБА_6 та ОСОБА_8 , який був укладений 19 січня 1979 року в Апанасенковському рай бюро с. Дивне Ставропольського краю було розірвано. Вказане підтверджується копією свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_4 , видане 11 вересня 1985 року та рішенням Тернопільського рай нар суду від 11 серпня 1983 року по справі №2-310/1983.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00038867220 від 15 березня 2023 року ОСОБА_8 04 жовтня 1991 року уклала шлюб з ОСОБА_9 , актовий запис 1444. Після укладення шлюбу змінила прізвище на « ОСОБА_10 ».
Відповідно до копії спадкової справи №113/2022 від 21.06.2022 року, заведену після смерті ОСОБА_2 , з заявою про прийняття спадщини звернулася ОСОБА_1 .
Постановою державного нотаріуса другої Вознесенської державної нотаріальної контори Миколаївської області від 21 квітня 2023 року ОСОБА_1 було відмовлено у вчинені нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину на земельні ділянки площею 6,93 га, 3,07 га, надані для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належали померлому ОСОБА_2 оскільки наданими документами не підтверджується факт родинних відносин зі спадкодавцем. Підставою для відмови стало те, що нотаріусом не було прийнято як доказ родинних відносин довідку про укладення шлюбу, що була видана суб`єктом російської федерації.
Згідно п.1 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до п.7 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
Та обставина, що ОСОБА_1 є рідною сестрою ОСОБА_2 підтверджено дослідженими у справі доказами. Розумних сумнівів щодо достовірності даної обставини у суду немає.
В судовому засіданні знайшла своє підтвердження та обставина, що заявник позбавлений можливості одержати або відновити документи, що посвідчують факт родинних відносин між нею та її братом.
Встановлення факту родинних відносин має для заявника юридичне значення, оскільки дає їй можливість реалізувати спадкові права.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950р., кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу в ефективний спосіб, що є адекватним змісту порушеного права, характеру порушення та наслідкам, які це порушення потягло за собою, й повинен забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості поновлення гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування.
Згідно ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція суду поширюється на всі правовідносини, які виникають у державі. Ст. 55 Конституції України гарантує судовий захист прав і свобод людини і громадянина. Тобто, будь-які цивільні права та інтереси, які охороняються законом, можуть заслуговувати на судовий захист.
Частиною ч. 1 ст. 15 ЦК України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, що передбачено ст. 16 ЦК України.
Згідно положень Цивільного кодексу України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою (ч. 1ст. 1220 ЦК України).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1225 ЦК України, право на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Зважаючи на викладене вище, з`ясувавши повно і всебічно обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, суд вважає, що позовні вимоги не суперечать вимогам діючого законодавства, є обґрунтованими, законними та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 263-265, 273 ЦПК України, суд
ухвалив
позов - задовольнити повністю.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є рідним братом ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженкою села Ступки Тернопільського району Тернопільської області право власності на земельну ділянку площею 10,00 га, що розташована на території Вознесенської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії І-МК №031188, виданого 15 листопада 2001 року на підставі рішення Вознесенської сільської ради від 27 червня 2001 року в порядку спадкування за законом після смерті брата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Малосолоне Вознесенського району Миколаївської області.
Рішення може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: М.М. Ротар
Суд | Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2024 |
Оприлюднено | 09.07.2024 |
Номер документу | 120199784 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області
Ротар М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні