Рішення
від 19.06.2024 по справі 924/276/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"19" червня 2024 р. Справа № 924/276/24

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Заярнюка І.В. за участю секретаря судового засідання Виноградова Б.С., розглянувши справу

за позовом Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" м. Київ

до 1 Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОН ФЕРУМ ГРУПП" Хмельницька область, Шепетівський район, с. Чотирбоки

до 2 ОСОБА_1 , Донецька область, м. Маріуполь

про стягнення солідарно заборгованості у сумі 1 986 155,26 грн.

представники сторін:

від позивача: Пучкова Л.А. в режимі ВКЗ

від відповідача 1: Пейчева С.Д. в режимі ВКЗ

від відповідача 2: не з`явився

Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні 19.06.2024р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Процесуальні дії по справі.

07.03.2024 на адресу Господарського суду Хмельницької області через систему "Електронний суд" від Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" м. Київ надійшла позовна заява до Товариства з обмеженою відповідальністю ДОН ФЕРУМ ГРУПП" Хмельницька область, Шепетівський район, с. Чотирбоки та до ОСОБА_1 , Донецька область, м. Маріуполь про стягнення солідарно заборгованості у сумі 1 986 155,26 грн.

Ухвалою суду від 11.03.24р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі для її розгляду в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 10 год. 30 хв. 28.03.2024р.

Підготовче засідання 28.03.2024р. відкладено на 12:00 30 квітня 2024 р.

У підготовчому засіданні 30.04.2024р. суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до слухання по суті на 10 год. 30 хв. „22" травня 2024р.

У судовому засіданні 22.05.2024р. суд постановив ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання про оголошення перерви до 11.30 год. 05.06.2024р.

У судовому засіданні 05.06.2024р. суд постановив ухвалу (із занесенням до протоколу судового засідання) про оголошення перерви до 10:30 год. 19.06.2024р

Представник позивача в судовому засіданні в режимі відеоконференції позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні в режимі відеоконференції проти позову заперечував з підстав зазначених у відзиві.

Судом враховується, що положеннями пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 04.11.1950, ратифікованої Верховною Радою України (Закон України від 17.07.1997 №475/97-ВР) встановлено право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

При цьому, відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема, "Пискал проти України", "Майстер проти України", "Субот проти України", "Крюков проти України", "Сокор проти України", "Кобченко проти України", "Шульга проти України", "Лагун проти України", "ТОВ "ФПК "ГРОСС" проти України", "Гержик проти України" суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження. Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.

З огляду на практику Європейського суду з прав людини, критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника.

При цьому, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, третіх осіб, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Застосовуючи відповідно до ст. 3 Господарського процесуального кодексу України, ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справи ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п.35 рішення від 07.07.1989 Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

В свою чергу, обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини щодо тлумачення положення "розумний строк" вбачається, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ. Критеріями оцінки розумності строку є, зокрема, складність справи та поведінка заявників.

Частинами ч. ч. 1, 2, 3 ст. 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

При цьому, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, викладену у рішенні від 03.04.2008р. у справі "Пономарьов проти України", згідно з якою сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Ст. 202 ГПК України передбачає, що суд може розглядати справу за відсутності учасника справи, якщо його було належно повідомлено, проте, він не повідомив про причин неявки або така неявка є повторною.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Враховуючи розумність строків розгляду судового спору, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст.165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.

Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

24.05.2021 року між ТОВ "ДОН ФЕРУМ ГРУПП" (клієнт) та АТ КБ "ПРИВАТБАНК" було укладено кредитний договір "Овердрафтовий кредит" (далі - Договір), який за своєю правовою природою є договором приєднання, та складається із Заяви та Умов.

Відповідно до п. 3.2.4.1.3 Заяви встановлено, що Клієнт приєднується до Договору шляхом підписання Анкети-Заяви клієнта юридичної особи - резидента про приєднання до умов і правил надання банківських послуг та Заява про приєднання до Умов та правил надання послуги "Овердрафтовий кредит" (Заявка) в Системі "Приват24 для бізнесу" із використанням кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП), що разом з цими Умовам та Правилами становлять Кредитний договір. Клієнт Банку, який приєднався до Умов та Правил надання банківських послуг в повному обсязі шляхом підписання іншої заяви або документа та має відкритий поточний рахунок в Банку, приєднується до Послуги шляхом підписання Заяви в Системі «Приват24 для бізнесу» із використанням КЕП. Приєднання до цього Договору є прямою і безумовною згодою Клієнта щодо встановлення Банком будь-якого розміру Ліміту.

Згідно п. 3.2.4.1.1 Заяви Банк за наявності вільних грошових коштів та за умови належного оформлення договору поруки зобов`язується здійснити овердрафтові обслуговування Клієнта, яке полягає у проведенні платежів Клієнта понад залишок коштів на його поточному рахунку, відкритому в Банку, за рахунок кредитних коштів в межах Ліміту, встановленого відповідно до п. 3.2.4.1.5 цього Договору, шляхом дебетування поточного рахунку в порядку та на умовах, визначених Умовами та Правилами надання банківських послуг (далі - Договір) в обмін на зобов`язання Клієнта з повернення Кредиту, сплати процентів в обумовлені цим Договором терміни. Овердрафт (далі - Кредит) надається для поповнення обігових коштів для забезпечення безперервності здійснення платежів в умовах нестачі коштів на поточному рахунку Клієнта.

Згідно п. 3.2.4.1.2 Заяви Банк здійснює обслуговування Ліміту Клієнта, що полягає у проведенні його платежів понад залишок коштів на поточному рахунку Клієнта, за рахунок кредитних коштів в межах Ліміту шляхом дебетування поточного рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо. Дебетове сальдо по поточному рахунку Клієнта - це сума грошових коштів, перерахованих Банком на підставі розрахункових документів Клієнта з його поточного рахунку протягом операційного дня понад його залишку на поточному рахунку з урахуванням вхідного залишку на початок банківського дня.

Відповідно до п. 3.2.4.1.4 Заяви максимальний розмір Ліміту за цим Договором встановлюється в Заяві. Ліміт може змінюватися Банком відповідно до п.п. 3.2.4.1.6, 3.2.4.1.7 цього Договору, про що Банк направляє керівнику виконавчого органу та головному бухгалтеру Клієнта (у разі їх відсутності - особам, які виконують їх обов`язки) повідомлення відповідно до п. 3.2.4.1.12 цього Договору. Сторони обумовили максимальний розмір у 4000000 грн.

Згідно з п. 3.2.4.1.5 Заяви Ліміт за умовами цього Договору - це сума грошових коштів, в межах якої Банк зобов`язується виконувати розрахункові документи Клієнта понад залишок грошових коштів на його поточному рахунку. Ліміт розраховується за затвердженою внутрішньо-банківської методикою на підставі даних про рух грошових коштів на поточному рахунку з урахуванням кількості контрагентів, балансу підприємства та звіту про фінансові результати на останню звітну дату, показника ліквідності діяльності, співвідношення власних і позикових коштів, платоспроможності, кредитної історії, на підставі непогашеної/их відкритої/их вантажної/их митної/их декларації/й, очищеної/их від передоплати, з урахуванням якості роботи Клієнта з експорту та інших показників відповідно до внутрішньобанківських нормативних документів та нормативних актів НБУ.

Відповідно до п. 3.2.4.1.9 Заяви період безперервного користування Кредитом складає 30 днів. Період безперервного користування Кредитом - це період, протягом якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку Клієнта.

Початком періоду безперервного користування Кредитом вважається перший день, з закритті банківського дня. Зменшення або збільшення заборгованості по Кредиту не впливають на зміну дати початку періоду безперервного користування Кредитом. Датою закінчення періоду безперервного користування Кредитом вважається день, після закінчення якого на поточному рахунку Клієнта зафіксовано нульове дебетове сальдо.

Відповідно до Договору ТОВ "ДОН ФЕРУМ ГРУПП" було встановлено кредитний ліміт овердрафту на поточний рахунок НОМЕР_3 (міжнародний формат рахунку НОМЕР_1 ) у розмірі 2 000 000 грн. з 27.05.2021, а з 08.07.2021 року у розмірі 3000000,00 грн.

25.05.2021р. між АТ КБ "ПРИВАТБАНК" (Банк) та ОСОБА_1 (Поручитель) було укладено договір поруки № MRVKLVFWWEXKK/DP (Договір поруки).

Відповідно до п. 1.1. Договору поруки Сторони визначили, що предметом цього договору є надання поруки Поручителем перед Банком за виконання ТОВ "ДОН ФЕРУМ ГРУПП" (Клієнт) зобов`язань за Умовами та Правилами надання послуги "Овердрафтовий кредит", розміщеними на офіційному сайті Банку в мережі Інтернет за адресою https://privatbank.ua/terms, Анкетою-заявою клієнта юридичної особи - резидента про приєднання до умов і правил надання банківських послуг та Заявою про приєднання до Умов та правил надання послуги «Овердрафтовий кредит» від 24.05.2021р. які разом становлять кредитний договір між Банком та Клієнтом (Кредитний договір), по сплаті:

а) процентів за користування Кредитом відповідно до п. 3.2.4.3.1 Кредитного договору, що залежить від інтервалу існування непогашеного залишку по Кредиту, тобто в день, після закінчення якого зафіксовано нульове дебетове сальдо на поточному рахунку Клієнта № НОМЕР_1 відкритому в Банку, згідно чинних Тарифів Банку: протягом 1-3 днів в розмірі 12.5 (дванадцять цілих п`ять десятих)% річних; протягом 4-7 днів в розмірі 13 (тринадцять)% річних; протягом 8- 15 днів в розмірі 13.5 (тринадцять цілих п`ять десятих)% річних; протягом 16-30 днів в розмірі 14 (чотирнадцять)% річних; період повного погашення процентів за користування кредитом не пізніше дати закінчення періоду безперервного користування кредитом, у відповідності до умов п. 3.2.4.1.9 Кредитного договору;

б) прострочених процентів відповідно до п. 3.2.4.3.3 Кредитного договору, у випадку порушення Клієнтом строку погашення заборгованості за Кредитом, встановлених чинними Тарифами Банку, у розмірі 28 (двадцять вісім)% річних від суми залишку непогашеної заборгованості по Кредиту;

в) процентів у випадку порушення Клієнтом строку повернення Кредиту, встановлених п. 3.2.4.4.1. Кредитного договору, у розмірі 28 (двадцять вісім)% річних від суми залишку непогашеної заборгованості по Кредиту;

г) штрафів, пені та інші платежі, відшкодовувати збитки, у відповідності, порядку та строки, зазначені у Кредитному договорі;

д ) кредиту з максимальним розміром Ліміту за Кредитним договором в розмірі 4 000000,00 (чотири мільйони) гривень 00 копійок.

Згідно із п. 1.2. Договору поруки Поручитель відповідає перед Банком за виконання зобов`язань за Кредитним договором в тому ж розмірі, що і Клієнт, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту Поручитель відповідає перед Банком всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.

У пункті 4.1. Договору поруки сторони взаємно домовились, що порука за цим договором припиняється через 15 років після укладення цього договору.

Відповідно до розрахунку заборгованості ТОВ "ДОН ФЕРУМ ГРУПП" почав користуватися кредитними коштами 31.05.2021р. та 15.12.2021 року погасив повністю тіло кредиту та проценти.

Однак, у період з 24.02.2022р. по 02.03.2022р. скористався кредитними коштами, на суму 1 897 211,39 грн.

У зв`язку із несплатою ТОВ "ДОН ФЕРУМ ГРУПП" в добровільному порядку заборгованості по кредиту у сумі 1 986 155,26 грн., позивач звернувся до суду із даним позовом про стягнення її в примусовому порядку солідарно з ТОВ "ДОН ФЕРУМ ГРУПП" та ОСОБА_1 , (як Поручителя).

Заслухавши пояснення представників учасників спору, дослідивши подані до справи докази та надавши їм оцінку в сукупності при аналізі чинного законодавства, яке регулює спірні відносини, суд врахував таке.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин (в даному випадку спір виник через невиконання основного договору, що є господарським), регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст. 1054 ЦКУ за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач надав, а відповідач 1 отримав кредитні кошти в сумі 1 986 155,26 грн за Кредитним Договором, що відображено у банківській виписці.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 1049 ЦК України передбачено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Частиною третьою наведеної правової норми передбачено, що позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

Згідно зі ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Статтею 598 ЦК України передбачено, що зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом, припинення зобов`язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених законом або договором, а згідно зі ст. 599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України, частини першої статті 193 Господарського кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту.

Частиною першою статті 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Наявними в матеріалах справи доказами підтверджено порушення строків повернення кредитних коштів згідно погодженого сторонами графіку.

Станом на 01.03.2024р. заборгованість ТОВ "ДОН ФЕРУМ ГРУПП" перед Банком становить 1 986 155,26 та складається: 1 897 211.26 грн. - заборгованість за кредитом та 88 943,87грн. заборгованості за відсотками нарахованими за період з 02.03.2022р. по 01.03.2024р.

Згідно зі ст.ст. 610, 612 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Враховуючи викладене та зважаючи на те, що ТОВ "ДОН ФЕРУМ ГРУПП" не повернув отримані кредитні кошти, не спростував наявності заборгованості за Кредитним договором "Овердрафний кредит" від 24.05.2021р., не надав докази погашення заборгованості за кредитом, суд дійшов висновку, що позовні вимоги АТ КБ "Приватбанк" про стягнення з ТОВ "ДОН ФЕРУМ ГРУПП" 1 897 211.26 грн. - заборгованість за кредитом та 88 943,87грн. заборгованості за відсотками нарахованими за період з 02.03.2022р. по 01.03.2024р. за кредитом є доведеними, обґрунтованими, підтвердженими доказами та такими, що підлягають задоволенню.

Матеріалами справи стверджується, що 25.05.2021р. між Фізичною особою ОСОБА_1 (Поручитель) та АТ Комерційний банк "Приватбанк" (Банк) було укладено Договір поруки №MRVKLVFWWEXKK/DP в забезпечення виконання зобов`язань ТОВ "ДОН ФЕРУМ ГРУПП" за умовами та правилами надання послуг "Овердрафний кредит" від 24.05.2021р. який становить кредитний договір між Банком та Клієнтом.

Статтею 553 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.

Згідно ч.ч. 1-3 ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.

У відповідності до ч.ч. 1-4 ст. 559 ЦК України порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов`язання, а також у разі зміни зобов`язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності. Порука припиняється, якщо після настання строку виконання зобов`язання кредитор відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником або поручителем. Порука припиняється у разі переведення боргу на іншу особу, якщо поручитель не поручився за нового боржника. Порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки.

Відповідно до п. 1.1 Договору поруки Сторони визначили, що предметом цього договору є надання поруки Поручителем перед Банком за виконання ТОВ "ДОН ФЕРУМ ГРУПП" (Клієнт) зобов`язань за Умовами та Правилами надання послуги "Овердрафтовий кредит", розміщеними на офіційному сайті Банку в мережі Інтернет за адресою https://privatbank.ua/terms, Анкетою-заявою клієнта юридичної особи - резидента про приєднання до умов і правил надання банківських послуг та Заявою про приєднання до Умов та правил надання послуги «Овердрафтовий кредит» від 24.05.2021р. які разом становлять кредитний договір між Банком та Клієнтом (Кредитний договір), по сплаті:

а) процентів за користування Кредитом відповідно до п. 3.2.4.3.1 Кредитного договору, що залежить від інтервалу існування непогашеного залишку по Кредиту, тобто в день, після закінчення якого зафіксовано нульове дебетове сальдо на поточному рахунку Клієнта № НОМЕР_1 відкритому в Банку, згідно чинних Тарифів Банку: протягом 1-3 днів в розмірі 12.5 (дванадцять цілих п`ять десятих)% річних; протягом 4-7 днів в розмірі 13 (тринадцять)% річних; протягом 8- 15 днів в розмірі 13.5 (тринадцять цілих п`ять десятих)% річних; протягом 16-30 днів в розмірі 14 (чотирнадцять)% річних; період повного погашення процентів за користування кредитом не пізніше дати закінчення періоду безперервного користування кредитом, у відповідності до умов п. 3.2.4.1.9 Кредитного договору;

б) прострочених процентів відповідно до п. 3.2.4.3.3 Кредитного договору,у випадку порушення Клієнтом строку погашення заборгованості за Кредитом, встановлених чинними Тарифами Банку, у розмірі 28 (двадцять вісім)% річних від суми залишку непогашеної заборгованості по Кредиту;

в) процентів у випадку порушення Клієнтом строку повернення Кредиту, встановлених п. 3.2.4.4.1. Кредитного договору, у розмірі 28 (двадцять вісім)% річних від суми залишку непогашеної заборгованості по Кредиту;

г) штрафів, пені та інші платежі, відшкодовувати збитки, у відповідності, порядку та строки, зазначені у Кредитному договорі;

д ) кредиту з максимальним розміром Ліміту за Кредитним договором в розмірі 4 000000,00 (чотири мільйони) гривень 00 копійок.

Згідно із п. 1.2. Договору поруки Поручитель відповідає перед Банком за виконання зобов`язань за Кредитним договором в тому ж розмірі, що і Клієнт, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту Поручитель відповідає перед Банком всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.

У пункті 4.1. Договору поруки сторони взаємно домовились, що порука за цим договором припиняється через 15 років після укладення цього договору.

Статтею 2 ГПК України унормовано, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Відповідно до частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з частиною 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. 1. ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Частиною 1 ст. 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Обов`язок доказування та подання доказів відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення.

Враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини та з урахуванням умов Договору поруки, позивач набув право вимоги до поручителя як солідарного боржника щодо погашення заборгованості за кредитним договором, з огляду на що суд вважає про наявність правових підстав для стягнення солідарно в примусовому порядку з відповідачів суми непогашеного тіла кредиту в розмірі 1 897 211,39 грн. та 88 943,87 заборгованості за процентами

Відповідно до ст.129 ГПК України судові витрати покладаються на відповідачів.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 20, 24, 73, 74, 75, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОН ФЕРУМ ГРУПП" (30442, Хмельницька область. Шепетівський район, с. Чотирбоки, вул. Центральна, буд. 5, код. ЄДРПОУ 36368556) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) 1 897 211,39 грн. (один мільйон вісімсот дев`яносто сім тисяч двісті одинадцять гривень 39 коп.) заборгованості за кредитом та 88 943,87 (вісімдесят вісім тисяч дев`ятсот сорок три гривні 87 коп.) заборгованості за процентами.

Солідарний боржник - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Видати наказ.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) 1 897 211,39 грн. (один мільйон вісімсот дев`яносто сім тисяч двісті одинадцять гривень 39 коп.) заборгованості за кредитом та 88 943,87 (вісімдесят вісім тисяч дев`ятсот сорок три гривні 87 коп.) заборгованості за процентами.

Солідарний боржник - Товариство з обмеженою відповідальністю "ДОН ФЕРУМ ГРУПП" (30442, Хмельницька область. Шепетівський район, с. Чотирбоки, вул. Центральна, буд. 5, код. ЄДРПОУ 36368556)

Видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОН ФЕРУМ ГРУПП" (30442, Хмельницька область. Шепетівський район, с. Чотирбоки, вул. Центральна, буд. 5, код. ЄДРПОУ 36368556) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) 11 916,92 (одинадцять тисяч дев`ятсот шістнадцять гривень 92 коп.) витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) 11 916,92 (одинадцять тисяч дев`ятсот шістнадцять гривень 92 коп.) витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням пп. 17.5 Розділу XI "Перехідні положення" ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано 01.07.2024р.

Суддя І.В. Заярнюк

Віддрук. 1 прим.

1 прим - до справи,

2- позивачу на ел. - sud@privatbank.ua

3- представнику позивача адвокату Пучковій Л.А. на ел. - ІНФОРМАЦІЯ_2

4 - ТОВ "ДОН ФЕРУМ ГРУПП" на ел. - donferum@ukr.net

5- представнику ТОВ "ДОН ФЕРУМ ГРУПП" адвокату Пейчева С.Д. на ел. ІНФОРМАЦІЯ_3

5 - ОСОБА_1 на ел. ІНФОРМАЦІЯ_4

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення19.06.2024
Оприлюднено09.07.2024
Номер документу120204598
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —924/276/24

Постанова від 16.09.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Саврій В.А.

Ухвала від 29.08.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Саврій В.А.

Ухвала від 08.08.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Саврій В.А.

Рішення від 19.06.2024

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заярнюк І.В.

Ухвала від 05.06.2024

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заярнюк І.В.

Ухвала від 22.05.2024

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заярнюк І.В.

Ухвала від 30.04.2024

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заярнюк І.В.

Ухвала від 18.04.2024

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заярнюк І.В.

Ухвала від 28.03.2024

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заярнюк І.В.

Ухвала від 26.03.2024

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заярнюк І.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні