Ухвала
від 24.06.2024 по справі 520/175/14-ц
КАСАЦІЙНИЙ ЦИВІЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

У х в а л а

24 червня 2024 року

м. Київ

Справа № 520/175/14-ц

Провадження № 61-8068ск24

Верховний Суд у складі судді Другої судової палати Касаційного цивільного суду Гудими Д. А. ознайомився із касаційною скаргою ОСОБА_1 (далі - скаржник)

на постанову Одеського апеляційного суду від 12 грудня 2023 року

у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» (далі - позивач), правонаступником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестмент Корпорейшен»</a> (далі - ТОВ «Інвестмент Корпорейшен»), до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитними договором та

в с т а н о в и в :

1. 2 червня 2024 року скаржник сформував в системі «Електронний суд» касаційну скаргу (вх. 18906/0/220-24 від 3 червня 2024 року), у якій просить скасувати зазначену постанову суду апеляційної інстанції та залишити без змін заочне рішення Київського районного суду м. Одеси від 14 грудня 2015 року.

2. За змістом абзацу першого частини першої статті 185 і частини другої статті 393 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 392 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу, про що суддя постановляє ухвалу про залишення цієї скарги без руху.

3. Оскільки касаційна скарга не відповідає низці вимог ЦПК України, її слід залишити без руху.

(1) Щодо строку на касаційне оскарження

4. Оскарживши 2 червня 2024 року постанову суду апеляційної інстанції від 12 грудня 2023 року, скаржник просить поновити йому строк на касаційне оскарження зазначеної постанови.

4.1. Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина перша статті 390 ЦПК України).

4.2. Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення (частина друга статті 390 ЦПК України).

4.3. Строк на касаційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині третій статті 394 цього Кодексу (частина третя статті 390 ЦПК України).

4.4. Суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними (частина перша статті 127 ЦПК України).

4.5. 12 грудня 2023 року апеляційний суд прийняв постанову. Повне судове рішення склав 29 грудня 2023 року. Скаржник сформував у системі «Електронний суд» касаційну скаргу 2 червня 2024 року. Тобто пропустив передбачений частиною першою статті 390 ЦПК України строк на касаційне оскарження.

4.6. До касаційної скарги додаються докази, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції, - за наявності (пункт 2 частини четвертої статті 392 ЦПК України).

4.7. У касаційній скарзі скаржник вказав, що копію оскарженої постанови він не отримував, з її текстом ознайомився лише 20 травня 2024 року в Єдиному державному реєстрі судових рішень, оскільки є мобілізованим та виконує бойове розпорядження в зоні бойових дій, де відсутній зв`язок і доступ до інтернету. Надав довідку від 20 квітня 2024 року № 1/49/96, яку видав начальник групи персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 старший лейтенант ОСОБА_4 . Згідно з цією довідкою скаржник з 24 березня 2022 року перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 , а з 1 січня 2023 року бере безпосередню участь у виконанні бойових (спеціальних) завдань на території Херсонської області.

Скаржник не обґрунтував, чому він не вжив заходів для ознайомлення з рухом відомого йому судового провадження у справі до 20 травня 2024 року, у тому числі після дати видачі зазначеної довідки. Зокрема незрозуміло, чому саме 20 травня 2024 року у скаржника виникла можливість ознайомитися в Єдиному державному реєстрі судових рішень з оскарженою постановою, до якої загальний доступ наданий з 1 січня 2024 року, а до 20 травня 2024 року така можливість взагалі не виникала. Хоча під час провадження в апеляційному суді, беручи, як доводить скаржник, безпосередню участь у виконанні бойових (спеціальних) завдань на території Херсонської області, він не лише цікавився справою та звертався до апеляційного суду із заявою про залучення до участі у справі як правонаступника позивача, але й саме тоді уклав договір цесії, за яким набув, за його твердженням, права кредитора від позивача.

4.8. Касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 390 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, наведені нею у заяві, визнані неповажними (речення перше абзацу першого частини третьої статті 393 ЦПК України).

4.9. З огляду на вказане скаржник має обґрунтувати підстави для поновлення строку на касаційне оскарження та надати докази поважності причин пропуску цього строку.

(2) Щодо вимог до змісту касаційної скарги

5. За змістом пункту 2 частини другої статті 392 ЦПК України у касаційній скарзі повинен бути зазначений поштовий індекс особи, яка подає касаційну скаргу. Скаржник його поштовий індекс не вказав.

(3) Щодо дотримання принципу рівності

6. До касаційної скарги додаються копії скарги та доданих до неї матеріалів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, якщо така скарга та додані матеріали подаються до суду в електронній формі через електронний кабінет. У разі подання скарги та доданих матеріалів в електронній формі через електронний кабінет до неї додаються докази надсилання її копії та копій доданих матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 43 цього Кодексу (пункт 1 частини четвертої статті 392 ЦПК України).

6.1. У разі подання до суду в електронній формі заяви по суті справи, зустрічного позову, заяви про збільшення або зменшення позовних вимог, заяви про зміну предмета або підстав позову, заяви про залучення третьої особи, апеляційної скарги, касаційної скарги та документів, що до них додаються, учасник справи зобов`язаний надати доказ надсилання таких матеріалів іншим учасникам справи. Такі документи в електронній формі направляються з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а у разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення. Якщо інший учасник справи відповідно до частини шостої статті 14 цього Кодексу зобов`язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов`язку надсилання копій документів такому учаснику справи (абзаци перший - третій частини сьомої статті 43 ЦПК України).

6.2. Скаржник подав касаційну скаргу з доданими до неї матеріалами в електронній формі через електронний кабінет. Доказів надсилання копій касаційної скарги та доданих до неї матеріалів ТОВ «Інвестмент Корпорейшен» не надав. Тому згідно з абзацом другим частини сьомої статті 43 ЦПК України має подати до суду докази надіслання копій касаційної скарги та доданих до неї матеріалів до ТОВ «Інвестмент Корпорейшен».

(4) Щодо сплати судового збору

7. До касаційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону (пункт 3 частини четвертої статті 392 ЦПК України).

7.1. Скаржник у касаційній скарзі зазначив, що він звільнений від сплати судового збору на підставі статті пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір». Для підтвердження цього надав копію посвідчення серії НОМЕР_2 , пред`явник якого має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

7.2. Згідно з пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав. У цьому приписі немає вичерпного переліку справ, у яких учасники бойових дій і прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору, але є вказівка на те, що мова йде про справи, які стосуються порушення прав саме як учасників бойових дій.

7.3. Ветерани війни та члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України отримують безоплатну правничу допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом таких питань (частина друга статті 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).

7.4. Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначений у статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

7.5. Отже, вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» суд має враховувати предмет і підстави позову, перевіряти, чи стосується така справа захисту прав цих осіб із урахуванням положень статей 12, 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (близький за змістом висновок щодо застосування та тлумачення пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» сформульований у постановах Великої Палати Верховного Суду від 9 жовтня 2019 року у справі № 9901/311/19 (провадження № 11-795заі19) і від 12 лютого 2020 року у справі № 545/1149/17 (провадження № 14-730цс19)).

7.6. Скаржник звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою у справі про стягнення заборгованості за кредитним договором. Цей спір не стосується питань, пов`язаних із соціальним захистом скаржника як учасника бойових дій, із урахуванням положень статей 12 і 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

7.7. З огляду на вказане посилання скаржника на те, що він звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», є помилковим. Тому судовий збір він має сплатити на загальних підставах.

7.8. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (частина друга статті 133 ЦПК України).

7.9. Судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі (частина перша статті 4 Закону України «Про судовий збір» у редакції, чинній на момент подання позову).

7.10. За змістом підпункту 1 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» у відповідній редакції ставка судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характерувстановлюється у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 3 розмірів мінімальної заробітної плати. Згідно зі статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» мінімальна заробітна плата у місячному розмірі з 1 січня 2014 року становила 1 218,00 грн.

7.11. У січні 2014 року позивач звернувся до суду з позовом про стягнення 469 440,37 доларів США, що еквівалентно 3 752 236,87 грн, заборгованості за кредитним договором. З огляду на те, що 1 % від цієї суми перевищує три розміри відповідної мінімальної заробітної плати, ставка судового збору за подання позовної заяви становила такі три розміри.

7.12. За подання до суду касаційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до касаційної скарги на рішення суду розмір судового збору становить 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги в розмірі оспорюваної суми (підпункт 7 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір»).

7.13. За подання касаційної скарги скаржник мав сплатити 1 218,00 х 3 х 200 % = 7 308,00 грн судового збору.

Реквізити для оплати: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/Печерс. р-н/22030102; код отримувача: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); номер рахунку отримувача: UA288999980313151207000026007; код класифікації доходів бюджету: 22030102; найменування платежу: судовий збір (Верховний Суд, 055); призначення платежу: *;101;2943819479; судовий збір, за скаргою ОСОБА_1 , Верховний Суд (Касаційний цивільний суд), справа № 520/175/14-ц).

7.14. Скаржник має надати суду документ про сплату судового збору у розмірі, визначеному законом, разом із доказами надсилання такого документа всім іншим учасникам справи згідно з вимогами частини сьомої статті 43 ЦПК України.

(5) Щодо строку на усунення недоліків касаційної скарги

8. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (речення перше абзацу першого частини другої статті 185 ЦПК України).

8.1. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві (речення друге частини третьої статті 185 ЦПК України).

8.2. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або наведені підстави для поновлення строку касаційного оскарження визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті касаційного провадження на підставі пункту 4 частини другої статті 394 цього Кодексу (абзац другий частини третьої статті 393 ЦПК України).

8.3. Якщо позов, апеляційна, касаційна скарга подані до суду в електронній формі, позивач, особа, яка подала скаргу, мають подавати до суду заяви по суті справи, клопотання та письмові докази виключно в електронній формі, крім випадків, коли судом буде надано дозвіл на їх подання в паперовій формі (частина дев`ята статті 43 ЦПК України).

8.4. У разі подання до суду в електронній формізаяви по суті справи, зустрічного позову, заяви про збільшення або зменшення позовних вимог, заяви про зміну предмета або підстав позову, заяви про залучення третьої особи, апеляційної скарги, касаційної скарги та документів, що до них додаються, учасник справи зобов`язаний надати доказ надсилання таких матеріалів іншим учасникам справи. Такі документи в електронній формі направляються з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а у разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення (абзаци перший і другий частини сьомої статті 43 ЦПК України).

8.5. Для усунення вказаних в ухвалі недоліків Верховний Суд встановлює десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали скаржнику. У разі невиконання у встановлений строк вимог ухвали Верховний Суд вважатиме касаційну скаргу неподаною та поверне її скаржнику.

Керуючись статтями 185, 260, 261, 390, 392, 393 ЦПК України,

у х в а л и в :

1. Залишити без руху касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Одеського апеляційного суду від 12 грудня 2023 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль», правонаступником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестмент Корпорейшен»</a>, до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитними договором.

2. Встановити для усунення недоліків касаційної скарги десятиденний строк із дня вручення цієї ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.

Суддя Д. А. Гудима

СудКасаційний цивільний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення24.06.2024
Оприлюднено08.07.2024
Номер документу120207309
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —520/175/14-ц

Ухвала від 09.12.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Комлева О. С.

Ухвала від 11.11.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Комлева О. С.

Ухвала від 11.10.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Комлева О. С.

Ухвала від 11.10.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Комлева О. С.

Ухвала від 03.09.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Гудима Дмитро Анатолійович

Ухвала від 30.08.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Комлева О. С.

Ухвала від 20.08.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Огренич І. В.

Ухвала від 25.07.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Літвінова І. А.

Ухвала від 24.06.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Гудима Дмитро Анатолійович

Ухвала від 24.06.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Петренко В. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні