Рішення
від 04.07.2024 по справі 536/650/24
КРЮКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРЕМЕНЧУКА

Провадження № 2-о/537/62/2024

Справа № 536/650/24

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04.07.2024 Крюківський районний суд міста Кременчука Полтавської області у складі:

головуючого судді Маханькова О.В.,

за участі секретаря судового засідання Поколоти О.В.,

заявника ОСОБА_1 ,

представника заявника адвоката Кінах Я.В (в режимі відеоконференції),

представника заінтересованої особи ОСОБА_2 ,

присяжних Вертаєва Д.В., Вібли Т.І.,

розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа орган опіки та піклування Виконавчого комітету Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області,

про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,

встановив:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, відповідно до якої прохає суд ухвалити рішення, яким призначити судову психіатричну експертизу відносно ОСОБА_3 , визнати недієздатною ОСОБА_3 , встановити опіку над ОСОБА_3 та призначити їй опікуна ОСОБА_1 ; витрати віднести на рахунок держави.

Заява обґрунтована тим, що ОСОБА_1 є онуком ОСОБА_3 . Бабуся заявника ОСОБА_3 є інвалідом ІІІ групи, загальне захворювання що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серії 12-18 АС № 040803. Інвалідність встановлена довічно. Зважаючи на те, що ОСОБА_3 встановлено діагноз: судинна деменція важкого ступеню та вона потребує постійного стороннього догляду як особа похилого віку унаслідок когнітивних порушень. У зв`язку з похилим віком та психічними захворюваннями його бабуся має погану пам`ять, плутає події, погано орієнтується в просторі та часі. Такі її дії свідчать про хронічний, стійкий розлад здоров`я, внаслідок чого вона не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними і потребує опіки та стороннього догляду. Заявник, як онук, може забезпечити бабусі сторонній догляд та бути її опікуном. Тому, з метою забезпечення її особистих немайнових і майнових прав та інтересів, виникла необхідність у зверненні до суду із заявою про визнання фізичної особи ОСОБА_3 недієздатною та встановлення над нею опіки і призначення опікуна. На сьогоднішній день заявник має добрий стан здоров`я, спиртними напоями або наркотичними засобами останній не зловживає, і на обліку у психоневрологічному або наркологічному диспансері не перебуває. Заявник, станом на даний час одружений, дітей немає, а тому має можливість і бажання доглядати за своєю бабусею і бути її опікуном. Заявник є онуком ОСОБА_3 по материнській лінії, спільно проживає разом з нею, піклується про її здоров`я, здійснює догляд за нею, має можливість виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.

Ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 19.03.2024 відкрито провадження у цивільній справі окремого провадження та призначено судового засідання.

Ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 01.04.2024 у цивільній справі призначено судово-психіатричну експертизу та зупинено провадження у справі.

Ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 21.06.2024 поновлено провадження у цивільній справі та призначено судове засідання.

В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та його представник адвокат Кінах Я.В. просили заяву задовольнити в повному обсязі, доповнень не мають, зазначили, що обставини справи викладені в позовній заяві.

Представник особи, стосовно якої подано заява ОСОБА_3 адвокат Альошкіна О.І. надіслала заяву про розгляд справи без її участі, зазначила, що не заперечує проти задоволення заяви ОСОБА_1 , з урахуванням висновку судово-психіатричної експертизи.

Представник органу опіки та піклування виконавчого комітету Виконавчого комітету Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області Кай І.В. в судовому засіданні заяву підтримала в повному обсязі.

Суд дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з`ясувавши обставини справи, розглянувши подані сторонами докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у сукупності, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви у зв`язку з наступним.

Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Суд, дослідивши матеріали справи, письмові докази, представлені сторонами на виконання вимог ст. ст. 76, 81 ЦПК України, які вони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення своїх вимог та з`ясувавши фактичні обставини справи, приходить до наступного висновку.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі ID-картки № НОМЕР_1 , орган, що видав 5317, РНОКПП: НОМЕР_2 є онуком ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , виданий Маневицьким РВ УМВС України у Волинській області від 28 грудня 1996 року, РНОКПП: НОМЕР_4 ).

Бабуся заявника ОСОБА_3 є інвалідом ІІІ групи, загальне захворювання що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серії 12-18 АС № 040803. Інвалідність встановлена - довічно.

Згідно Висновку про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку №5 від 08.01.2024 р., виданої комунальним підприємством КП ПМСД та консультативного висновку №8 від 03.01.2024 року, виданої КП Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради, за ступенем здоров`я потребує постійного стороннього догляду та нагляду.

Відповідно до довідки №4 від 05.01.2024 року, виданої ЛКК поліклінічного відділення Кременчуцького обласного психоневрологічного диспансеру ОСОБА_3 в тому, що вона дійсно спостерігається лікарем - психіатром з 03.01.2024 року і по теперішній час. Встановлений діагноз: F 01, 8 Судинна деменція вираженого ступеню. За станом здоров`я потребує постійного стороннього догляду і нагляду.

Крім того, згідно довідки виданої лікарем невропатологом від 11.01.2024 року, у ОСОБА_3 встановлений діагноз: Дисциркуляторна енцефалопатія ІІІ ступеня змішаного генезу (Гіпертонічна, атеросклеротична) з побічною рефлекторною пірамідною недостатністю, вираженою вестибуло-активним синдромом, судинною деменцією вираженого ступеню.

Під час розгляду справи про визнання фізичної особи недієздатною суд, встановивши, що існують достатні дані, які свідчать про наявність в ОСОБА_3 психічного розладу, для встановлення її психічного стану (ч. 1 ст. 239 ЦПК України) призначив судово-психіатричну експертизу, згідно висновку судово-психіатричного експерта № 314 від 06.06.2024 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на даний час виявляє ознаки стійкого хронічного психічного розладу у вигляді судинної деменції; наявний у ОСОБА_3 стійкий хронічний психічний розлад є таким, що позбавляє її здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними на даний час.

Відповідно до ст. 30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність в разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цивільним кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і у порядку, встановлених законом.

Згідно з ч. 1 ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Законодавство України встановлює презумпцію психічного здоров`я людини, якщо інше не буде встановлено у законному порядку. Відповідно до ст.3 Закону України «Про психіатричну допомогу» кожна особа вважається такою, що не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах і у порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Стаття 1 цього Закону визначає психічний розлад як розлад психічної діяльності (затьмарення свідомості, порушення сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам`яті), який позбавляє особу здатності адекватно усвідомлювати навколишню дійсність, свій психічний стан і поведінку. При цьому діагноз психічного розладу не може базуватися на незгоді особи з існуючими в суспільстві політичними, моральними, правовими, релігійними, культурними цінностями або з будь-яких інших підстав, безпосередньо не пов`язаних зі станом її психічного здоров`я (ч. 1 ст. 7 Закону).

Статтею 299 ЦПК України визначено, що справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для визнання ОСОБА_3 недієздатною, оскільки належними доказами у справі підтверджено, що в силу свого захворювання вона не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Згідно ч. 1 ст. 41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.

Статтею 55 ЦК України визначено, що опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Вимогами ст. 58 ЦК України передбачено, що опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.

Згідно з ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Статтею 62 ЦК України визначено, що опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.

Згідно ст. 63 ЦК України опікуна або піклувальника призначає орган опіки та піклування, крім випадків, встановлених статтею 60 цього Кодексу. Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою.

Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. При призначенні опікуна для малолітньої особи та при призначенні піклувальника для неповнолітньої особи враховується бажання підопічного. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.

Таким чином, призначення опікуна в разі визнання особи недієздатною, - є обов`язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою. Аналізуючи при цьому як норми ЦК України так і ЦПК України у даному питанні, суд дійшов висновку, що законодавець, захищаючи недієздатну особу, покладає на суд обов`язок відразу у рішенні про визнання особи недієздатною вирішити питання захисту прав цієї особи шляхом призначення їй опікуна за поданням органу опіки та піклування. При цьому зі змісту норм ЦК та ЦПК України також вбачається вагома роль органу опіки та піклування, який зобов`язаний надати ґрунтовне подання суду щодо призначення опікуна, при цьому саме на вказаний орган покладається обов`язок знайти особу, яка за своїми якостями (стан здоров`я, родинні зв`язки, тощо) найбільш ефективно для особи, визнаної недієздатною, може виконувати обов`язки опікуна. Отже, призначення опікуна недієздатній особі переслідує перш за все найважливішу мету не залишити безправною особу, яка за своїм статусом позбавлена самостійно здійснювати свої права у суспільстві.

Як вбачається із Висновку виконавчого комітету Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області від 19.01.2024 № 19 про доцільність призначення ОСОБА_1 , опікуном над ОСОБА_3 , з метою захисту особистих немайнових і майнових особи, враховуючи, що за станом здоров`я ОСОБА_3 потребує стороннього постійного нагляду та допомоги, здійснення нею належного догляду, забезпечення їй лікування, вважають за доцільне, в разі визнання судом ОСОБА_3 недієздатною, призначити опікуном над нею її онука, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Обмежень, передбачених ст. 64 ЦК України, щодо призначення заявника опікуном на підставі наданих суду доказів судом не встановлено.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що в інтересах ОСОБА_3 , підлягає задоволенню заява про визнання її недієздатною особою, та встановлення над нею опіки і призначення її онука (заявник) ОСОБА_1 її опікуном.

Згідно приписів ст. 300 ч.ч.5-9 ЦПК України, рішення суду після набрання ним законної сили слід надіслати органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи. А, відповідно до ч. 1 ст. 40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це. З метою дотримання зазначених положень ЦПК України, суд зобов`язаний визначити строк дії даного рішення, який не може перевищувати двох років.

Керуючись ст.15,16,36,39,41,60,64 ЦК України, ст.ст.2,10,78-80,89,263,299-300 ЦПК України, суд

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа орган опіки та піклування Виконавчого комітету Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна задовольнити.

Визнати недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 .

Встановити опіку над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 .

Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , опікуном над недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 .

Встановити строк дії рішення про визнання недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , два роки, з моменту набрання рішенням законної сили.

Судові витрати пов`язані з проведенням судово-психіатричної експертизи в розмірі 6180 (шість тисяч сто вісімдесят) гривень 36 копійок віднести на рахунок держави. Реквізити для сплати: 04803492, ДУ «ІСП МОЗ України», ІПН 048034926566, р/р НОМЕР_5 , МФО 820172 в УДКСУ у Подільському районі м. Києва, призначення платежі: «оплата за судово-психіатричну експертизу ОСОБА_3 , цивільна справа № 536/650/24 (пров. № 2-о/537/62/2024), Полтавська філія».

Роз`яснити опікуну та заявнику, що клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною (обмежено дієздатною) має право подати опікун (піклувальник), представник органу опіки та піклування - не пізніше п`ятнадцяти днів до закінчення строку дії даного рішення. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи. Суд зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною до закінчення строку його дії у порядку, встановленому статтею 299 цього Кодексу.

Копію даного рішення після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, а також органу ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи, визнаної судом недієздатною.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 05.07.2024.

Суддя Маханьков О.В.

Присяжні Вібла Т.І.

Вертаєв Д.В.

СудКрюківський районний суд м.Кременчука
Дата ухвалення рішення04.07.2024
Оприлюднено09.07.2024
Номер документу120220100
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —536/650/24

Рішення від 04.07.2024

Цивільне

Крюківський районний суд м.Кременчука

МАХАНЬКОВ О. В.

Рішення від 04.07.2024

Цивільне

Крюківський районний суд м.Кременчука

МАХАНЬКОВ О. В.

Ухвала від 21.06.2024

Цивільне

Крюківський районний суд м.Кременчука

МАХАНЬКОВ О. В.

Ухвала від 01.04.2024

Цивільне

Крюківський районний суд м.Кременчука

МАХАНЬКОВ О. В.

Ухвала від 27.03.2024

Цивільне

Крюківський районний суд м.Кременчука

МАХАНЬКОВ О. В.

Ухвала від 19.03.2024

Цивільне

Крюківський районний суд м.Кременчука

МАХАНЬКОВ О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні