Постанова
від 06.06.2024 по справі 911/2060/22
ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" червня 2024 р. Справа№ 911/2060/22

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Кропивної Л.В.

суддів: Пономаренка Є.Ю.

Корсака В.А.

секретар судового засідання Медведєва К.І.,

за участю представників сторін згідно протоколу судового засідання,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу протоієрея Івануси Ігоря Ярославовича настоятеля Релігійної громади парафії на честь Преображення Господнього Бориспілської єпархії Української Православної Церкви с. Іванків Бориспільського району Київської області

на рішення Господарського суду Київської області від 18.04.2023

у справі № 911/2060/22 (суддя Черногуз А.Ф.)

за позовом протоієрея Івануси Ігоря Ярославовича настоятеля Релігійної громади парафії на честь Преображення Господнього Бориспілської єпархії Української Православної Церкви с. Іванків Бориспільського району Київської області

до Релігійної організації Релігійна громада Парафія Преображення Господнього Київської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) с. Іванків Бориспільського району Київської області

про визнання недійсними рішення загальних зборів та статуту

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Господарського суду Київської області з позовом до Релігійної організації Релігійна громада Парафія Преображення Господнього Київської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) с. Іванків Бориспільського району Київської області про визнання недійсними рішення загальних зборів Релігійної громади Української православної церкви парафії Преображення Господнього Бориспільської єпархії с. Іванків Бориспільського району Київської області, оформленого протоколом №1 від 05.06.2022, підписаного головою Загальних зборів, секретарем Загальних зборів, справжність підписів яких посвідчено приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Мороз О.А. 25.08.2022, зареєстровано в реєстрі за № 592 та № 593.

Також позивач просив суд визнати недійсним Статут Релігійної організації «Релігійна громада Парафія Преображення Господнього Київської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) с. Іванків Бориспільського району Київської області» у новій редакції, затверджений протоколом Загальних зборів №1 від 05.06.2022, зареєстрований розпорядженням начальника Київської обласної військової адміністрації від 05.08.2022 № 462.

Позовні вимоги мотивовані порушенням процедури скликання та проведення загальних зборів, передбачених статутом позивача в редакції, яка діяла на момент прийняття оскаржуваних рішень. На переконання позивача, парафіяльні збори мали скликатися у відповідності зі Статутом Релігійної організації настоятелем, натомість настоятель (позивач) взагалі не був запрошений на такі збори, не приймав в них участі, не підписував їх рішень. Крім того, такі рішення у формі протоколу не були затверджені єпархіальним архієреєм Бориспільської єпархії УПЦ.

Рішення Релігійної організації Парафії, на думку позивача, були прийняті не уповноваженим на те органом, тоді як відповідно до п. 2.1 статуту парафії, п. 29, 31 розділу УПІ.Г. Статуту УПЦ вищим органом парафіяльного управління є Парафіяльні збори, які за посадою очолює настоятель парафії.

Позивач також вказував, що рішення фактично незаконно звільнило настоятеля з посади керівника юридичної особи - релігійної організації, що порушує право позивача на управління релігійною організацією.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач вказував, що 22.05.2022, у відповідності до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», мешканці с. Іванків Бориспільського району Київської області в кількості 500 осіб, на яких поширюється діяльність парафії, згідно з п. 1.10 Статуту від 04.02.2015 року, в особі представників Чорнойван Я.В. та Гуленка В.І., які входили до складу членів парафії, являлися членами релігійної громади, звернулися до «Релігійної громади парафії на честь Преображення Господнього Бориспільської єпархії Української Православної Церкви с. Іванків Бориспільського району Київської області» в особі настоятеля та голови Парафіяльної ради протоієрея Івануси І.Я., з вимогою скликати Парафіяльні збори , запросити на них громаду с. Іванків Бориспільського району Київської області та представників «РГ парафії на честь Преображення Господнього Бориспільської Єпархії Української Православної Церкви с. Іванків Бориспільського району Київської області» та вирішити питання зміни підлеглості релігійної громади.

Відповідачем на підтвердження своїх тверджень подано суду копію звернення до парафії з доданими до нього підписами громади с. Іванків.

Також ставилося питання перед настоятелем протоієреєм Іванусою І.Я. про повідомлення ним громаді через старосту Іванківського старостинського округу Кириченка Олександра Вікторовича, про дату і час проведення цих парафіяльних зборів для вирішення порушених у зверненні питань.

Протоієрей Івануси І.Я. звернення отримав, проте відмовився вчинити напис про дату та час його отримання на другому примірнику звернення зазначив відповідач.

Відповідач вказував, що за адресою місцезнаходження будівлі Свято-Преображенської церкви по вул. Нахімова, 1-А, в с. Іванків Бориспільського району Київської області 05.06.2022 о 13:00 відбулися Парафіяльні збори, на яких крім членів діючої релігійної громади також були присутні мешканці с. Іванків Бориспільського району Київської області.

За твердженнями відповідача, на зборах також був присутній та приймав активну участь у вирішенні поставлених у порядку денному питань протоієрей настоятель парафії.

За переконанням відповідача, парафіяльні збори у відповідності до статуту релігійної громади були чинними, оскільки у них взяли участь громадяни у кількості 291 осіб , і які становили понад 2/3 від числа членів релігійної організації , кількість яких налічувала згідно зі списком, що був складений колишнім (до 06.06.2020 ) настоятелем парафії Івановим В.В., 330 осіб.

Рішенням Господарського суду Київської області від 18.04.2023 у задоволенні позову відмовлено.

Відхиляючи доводи позивача та відмовляючи у задоволенні його вимог, місцевий господарський суд установив відсутність підстав для висновку про втручання у право позивача на свободу віросповідання, оскільки на загальних зборах членів релігійної громади приймалося рішення про зміну підлеглості релігійної громади у канонічних та організаційних питаннях і, як наслідок, про прийняття статуту цієї релігійної громади у новій редакції.

Рішення загальних зборів членів релігійної громади про зміну підлеглості релігійної громади у канонічних та організаційних питаннях без вирішення питань щодо порядку відвідування церкви, заборони проведення релігійних обрядів не порушило прав позивача, що визначені законом.

Водночас суд вказав, що зміст статут релігійної організації , на який посилався позивач, не встановлював будь-якого врегульованого порядку та чітких критеріїв прийняття членів у релігійну громаду, порядку їх обліку та ведення реєстру, які б дали можливість чітко ідентифікувати реальну кількість членів релігійної громади. Ні законодавство України, ні статут відповідача не поняття фіксованого членства в релігійній громаді не містили.

При цьому місцевий господарський суд вважав безпідставними доводи позивача про те, що загальні збори були скликані неуповноваженими особами, без повідомлення настоятеля та дійсних членів релігійної громади, оскільки Закон України «Про свободу совісті та релігійні організації» не передбачає й не надає особливих повноважень священнослужителям у питаннях скликання таких зборів. Відповідно згода священнослужителя не є обов`язковою.

Відмовивши у задоволенні вимоги про визнання недійсним та скасуванні рішення загальних зборів, на яких був прийнятий статут у новій редакції , які просив скасувати позивач, суд відмовив у задоволенні іншої вимоги позову про скасування статуту.

Не погодившись з висновками та мотивами, якими суд керувався при прийнятті ним рішення, позивач звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати рішення Господарського суду Київської області від 18.04.2022 у справі № 911/2060/22 та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В апеляційній скарзі скаржник наголошував на тому, що відповідно до положень Статуту постійними членом Релігійної громади парафії на честь Преображення Господнього Бориспільської єпархії Української Православної Церкви с. Іванків Бориспільського району Київської області є громадянин, який подав заяву про прийняття його в члени Релігійної громади парафії.

Дійсними членами Релігійної громади парафії на честь Преображення Господнього Бориспільської єпархії Української Православної Церкви с. Іванків Бориспільського району Київської області було ухвалено рішення про залишення громади в юрисдикції Української Православної Церкви, предстоятелем якої є митрополит Онуфрій.

Натомість , як вказував скаржник, не доведено, що 291 особи, які 05.06.2022 прийняли рішення про зміну підлеглості релігійної громади, регулярно брали участь у богослужіннях, які проводились у Храмі на честь Преображення Господнього Бориспільської єпархії Української Православної Церкви в селі Іванків Бориспільського району Київської області, сповідувалися та причащалися у цьому храмі, і перебували у канонічному послухові настоятелю.

За доводами скаржника, 291 особа із наданого відповідачем списку є жителями села, його громадою, але не є релігійною громадою як вона визначалася за Статутом Релігійної громади парафії на честь Преображення Господнього Бориспільської єпархії Української Православної Церкви с. Іванків Бориспільського району Київської області.

На переконання скаржника, громада села не може приймати рішення від імені Релігійної громади, їй не тотожна, відтак, рішення від 05.06.2022 про зміну підлеглості Релігійної громади Парафії є нелегітимним.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.06.2023 матеріали апеляційної скарги передані на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя Кропивна Л.В., судді: Барсук М.А., Пономаренко Є.Ю.

На підставі службової записки головуючої судді Кропивної Л.В. розпорядженням керівника апарату Північного апеляційного господарського суду № 09.1-08/2471/23 від 14.07.2023 призначено повторний автоматизований розподіл справи, у зв`язку із перебуванням судді Барсук М.А., яка не є головуючим суддею (суддею-доповідачем), у відрядженні.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.07.2023 для апеляційного розгляду справи № 911/2060/22 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Кропивна Л.В., судді: Пономаренко Є.Ю., Корсак В.А.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 14.07.2023 апеляційну скаргу протоієрея Івануси Ігоря Ярославовича настоятеля Релігійної громади парафії на честь Преображення Господнього с. Іванків Бориспільського району Київської області Бориспільської єпархії Української Православної Церкви с. Іванків Бориспільського району Київської області на рішення Господарського суду Київської області від 18.04.2023 у справі № 911/2060/22 залишено без руху та встановлено апелянту строк для усунення недоліків, допущених останнім при поданні апеляційної скарги.

08.08.2023 до Північного апеляційного господарського суду від апелянта надійшов лист, до якого додано оригінал опису вкладення у цінний лист про направлення копії апеляційної скарги відповідачу.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 18.09.2023 відкрито апеляційне провадження у справі № 911/2060/22 за апеляційною скаргою протоієрея Івануси Ігоря Ярославовича настоятеля Релігійної громади парафії на честь Преображення Господнього с. Іванків Бориспільського району Київської області Бориспільської єпархії Української Православної Церкви с. Іванків Бориспільського району Київської області на рішення Господарського суду Київської області від 18.04.2023. Витребувано у Господарського суду Київської області матеріали справи № 911/2060/22. Призначено апеляційний розгляд справи № 911/2060/22 в судовому засіданні на 19.10.2023 о 12 год. 15 хв.

10.10.2023 від відповідача до Північного апеляційного господарського суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому відповідач просив суд залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 19.10.2023 розгляд справи № 911/2060/22 відкладено на 23.11.2023 об 11 год. 40 хв.

23.11.2023 у судовому засіданні оголошено перерву та повідомлено учасників, що наступне судове засідання у справі № 911/2060/22 за апеляційною скаргою протоієрея Івануси Ігоря Ярославовича настоятеля Релігійної громади парафії на честь Преображення Господнього с. Іванків Бориспільського району Київської області Бориспільської єпархії Української Православної Церкви с. Іванків Бориспільського району Київської області на рішення Господарського суду Київської області від 18.04.2023 відбудеться 18.01.2024 о 13 год. 30 хв.

18.01.2024 судове засідання не відбулось, у зв`язку з оголошенням повітряної тривоги в місті Києві, про що відображено на офіційному веб-порталі «Київ Цифровий» (https://kyiv.digital/storage/air-alert/stats.html) та затримкою в початку судового засідання, які виникли в зв`язку з оголошенням повітряної тривоги.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 18.01.2024 розгляд справи № 911/2060/22 за апеляційною скаргою протоієрея Івануси Ігоря Ярославовича настоятеля Релігійної громади парафії на честь Преображення Господнього с. Іванків Бориспільського району Київської області Бориспільської єпархії Української Православної Церкви с. Іванків Бориспільського району Київської області на рішення Господарського суду Київської області від 18.04.2023 призначено на 22.02.2024 о 13 год. 30 хв.

22.02.2024 судове засідання у справі № 911/2060/22 не відбулось, у зв`язку з перебуванням судді Корсака В.А. у відпустці.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 26.02.2024 розгляд справи № 911/2060/22 за апеляційною скаргою протоієрея Івануси Ігоря Ярославовича настоятеля Релігійної громади парафії на честь Преображення Господнього с. Іванків Бориспільського району Київської області Бориспільської єпархії Української Православної Церкви с. Іванків Бориспільського району Київської області на рішення Господарського суду Київської області від 18.04.2023 призначено на 07.03.2024 о 13 год. 30 хв.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 07.03.2024 зупинено провадження у справі № 911/2060/22 до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи № 906/1330/21.

06.05.2024 до Північного апеляційного господарського суду від Релігійної організації «Релігійна громада Парафія Преображення Господнього Київської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) с. Іванків Бориспільського району Київської області надійшло клопотання про поновлення провадження у справі № 911/2060/22, у зв`язку з усуненням обставин, що раніше зумовили його зупинення.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 16.05.2024 поновлено апеляційне провадження у справі № 911/2060/22. Розгляд апеляційної скарги протоієрея Івануси Ігоря Ярославовича настоятеля Релігійної громади парафії на честь Преображення Господнього Бориспілської єпархії Української Православної Церкви с. Іванків Бориспільського району Київської області на рішення Господарського суду Київської області від 18.04.2023 призначити на 06.06.2024.

У судове засідання 06.06.2024 з`явився представники відповідача. Позивач у судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлений належним чином.

Відповідно до п. 12 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Враховуючи те, що наявні матеріали справи є достатніми для всебічного, повного і об`єктивного розгляду справи, судова колегія визнала за можливе розглянути апеляційну скаргу в даному судовому засіданні.

Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши доводи апелянта, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при вирішенні спору, колегія суддів дійшла висновку про відмову у задоволені апеляційної скарги, з огляду на таке.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, розпорядженням Київської обладміністрації від 04.02.2015 за № 30 зареєстровано статут «Релігійної громади парафії на честь Преображення Господнього Бориспільської єпархії Української православної церкви с. Іванків Бориспільського району Київської області» в новій редакції , яка була чинною на момент скликання та проведення зборів, і рішення яких оскаржує Івануса Ігор Ярославович .

Указом керуючого Бориспільською єпархією (керуючого справами УПЦ) митрополита Бориспільського і Броварського Антонія від 05.06.2020 № 010 протоієрея Іванусу Ігоря Ярославовича було призначено на посаду настоятеля та головою парафіяльної ради Релігійної громади парафії на честь Преображення Господнього Бориспільської єпархії Української православної церкви с. Іванків Бориспільського району Київської області.

Проведено державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, керівником цієї релігійної організації з 16.06.2020 зазначено Іванусу І.Я .

Відповідно до пункту 1.10 Статуту Релігійної громади парафії парафія здійснює свою діяльність при дотриманні чинного законодавства України, статуту про управління УПЦ, Статуту управління Бориспільської єпархії, а також цього Статуту.

Діяльність Парафії поширюється на с. Іванків Бориспільського району Київської області (п. 1.4 статуту).

Відповідно до пункту 2.1 цього Статуту Релігійної громади парафії вищим органом парафіяльного управління є Парафіяльні збори, які за посадою очолює настоятель парафії.

До складу Парафіяльних зборів належать священнослужителі, церковнослужителі, члени парафії, миряни, які досягли 18-річного віку, визнають обов`язковість Статуту про управління УПЦ, регулярно беруть участь у богослужінні, сповідуються та причащаються, перебувають у канонічному послухові до настоятеля і не перебувають під забороною церковним або кримінальним судом загальної юрисдикції, що забороняє повноцінну участь у богослужбовому житті.

За пунктом 2.2 Статуту Релігійної громади парафії визначено, що парафіяльні збори скликаються настоятелем спільно з Парафіяльною радою або, за благословенням єпархіального архієрея, благочинним, або іншим уповноваженим представником єпархіального архієрея у міру потреби, але не рідше ніж один раз на рік.

Відповідно до пункту 2.3 статуту Парафіяльні збори працюють на основі порядку денного, поданого настоятелем спільно з Парафіяльною радою.

Роботою Парафіяльних зборів керує настоятель. Парафіяльні збори обирають зі свого складу секретаря, відповідального за ведення протоколу засідання.

Згідно пункту 2.4 статуту Парафіяльні збори вважаються чинними за умови присутності на них не менше 2/3 від числа членів Парафіяльних зборів, рішення яких приймається простою більшістю голосів.

Як вбачається з матеріалів справи, за скликанням настоятеля Івануси І.Я. та під його головуванням, 05.06.2022 були проведені Парафіяльні збори «Релігійної громади парафії на честь Преображення Господнього Бориспільської єпархії Української православної церкви с. Іванків Бориспільського району Київської області».

На Парафіяльних зборах 05.06.2022 вирішено визначити підлеглість «Релігійної громади парафії на честь Преображення Господнього Бориспільської єпархії Української православної церкви с. Іванків Бориспільського району Київської області» у канонічних і адміністративних питаннях Українській православній церкві та підпорядкованість Митрополиту Київському і всієї України Онуфрію і Священному Синоду Української православної церкви.

На цих Парафіяльних зборах були присутніми 119 осіб, поіменний список яких із власноручними підписами долучений в якості додатку до протоколу загальних зборів .

В цей же день, 05.06.2022, були проведені інші збори, поіменовані як «Загальні збори релігійної громади Української православної церкви парафії преображення господнього Бориспільської єпархії с. Іванків Бориспільського району Київської області (код юридичної особи 36953729)» під головуванням Онишко А.С.

До складу цих Загальних зборів увійшли 291 осіб, а прийняті ними рішення , що оформлені протоколом № 01 від 05.06.2022, стосувалися:

зміни підлеглості існуючої Релігійної громади парафії у канонічних та організаційних питаннях, шляхом входу до складу релігійного об`єднання Православної церкви України;

підтверджували, що існуюча Релігійна громада парафії канонічно та організаційно підпорядковується Управлінню Київської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) та Київській Митрополії Української православної церкви (Православної церкви України) і є підзвітною єпархіальним зборам та єпархіальному архієрею Київської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) (додаток № 2);

змінювали офіційне найменування існуючої Релігійної громади парафії - на Релігійну організацію «Релігійна громада Парафія Преображення Господнього Київської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) с. Іванків Бориспільського району Київської області»;

викладали Статут релігійної громади парафії у новій редакції;

обирали головою Парафіяльної ради релігійної громади Чорнойван Я.В., її помічником Нестеренко Л.І., скарбником Парафіяльної ради Релігійної громади - Хохлову Валентину Юріївну , строком на три роки;

вказували провести реєстрацію Статуту релігійної громади у новій редакції, а також державну реєстрацію змін до відомостей про релігійну громаду, що міститься в ЄДРПОУ.

Стаття 35 Конституції України гарантує кожному право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.

В Україні правовідносини, пов`язані із реалізацією свободи віросповідання і діяльністю релігійних організацій, регулюються, зокрема, Законом України «Про свободу совісті та релігійні організації».

Кожному громадянину в Україні гарантується право на свободу совісті. Це право включає свободу мати, приймати і змінювати релігію або переконання за своїм вибором і свободу одноособово чи разом з іншими сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, відправляти релігійні культи, відкрито виражати і вільно поширювати свої релігійні або атеїстичні переконання (частина перша статті 3 Закону).

На міжнародному рівні ці гарантії проголошені у Загальній декларації прав людини (прийнята і проголошена резолюцією 217 А (ІІІ) Генеральної Асамблеї ООН від 10.12.1948; далі - Декларація), стаття 18 якої визначає, що кожна людина має право на свободу думки, совісті і релігії; це право включає свободу змінювати свою релігію або переконання як одноособово, так і разом з іншими, прилюдним або приватним порядком в ученні, богослужінні і виконанні релігійних та ритуальних обрядів.

Беручи до уваги Декларацію, Конвенція проголошує гарантії кожному, хто перебуває під юрисдикцією Високих Договірних Сторін, права і свободи, визначені в розділі І цієї Конвенції; кожен має право на свободу думки, совісті та релігії; це право включає свободу змінювати свою релігію або переконання, а також свободу сповідувати свою релігію або переконання під час богослужіння, навчання, виконання та дотримання релігійної практики і ритуальних обрядів як одноособово, так і спільно з іншими, як прилюдно, так і приватно (частина перша статті 9 Конвенції).

Важливими аспектами свободи віросповідання є свобода сповідувати релігію одноособово, а також спільно з іншими, тобто у колі тих, хто поділяє цю віру.

На це звернув увагу ЄСПЛ у рішенні «Свято-Михайлівська Парафія проти України» (заява № 77703/01), в якому вказав, що свобода віросповідання - це, перш за все, особиста справа кожного, вона також означає, серед іншого, свободу «сповідувати релігію» самому або в об`єднанні з іншими, публічно та в колі тих, хто поділяє цю віру.

Розглядаючи справу «Свято-Михайлівська Парафія проти України», (Заява N 77703/01), Страсбург, 14 червня 2007 року, ЄСПЛ звертав увагу як на добровільність реєстрації релігійної організації, так і на можливість існування громадам без реєстрації, проте, зауважував, що статус таких незареєстрованих громад, як і їхні права, законом не визначені, зокрема, щодо права на відправлення релігійних культів у громадських місцях, запрошення іноземних священиків, право на альтернативну службу осіб, що належать до таких громад, та багато інших.

У зв`язку з прийняттям Верховною Радою України 17.01.2019 Закону № 2673-VIІI «Про внесення змін до деяких законів України щодо підлеглості релігійних організацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи» (далі - Закон) реалізація права релігійної громади на вільну зміну підлеглості у канонічних і організаційних питаннях пов`язана не лише з внесенням відповідних змін до статуту (положення) релігійної громади, але й з прийняттям загальними зборами релігійної громади рішення про зміну підлеглості. При цьому загальні збори релігійної громади можуть бути скликані її членами, а рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту має бути ухвалене не менш як двома третинами від кількості членів релігійної громади, необхідної для визнання повноважними загальних зборів релігійної громади відповідно до статуту (положення) релігійної громади та не підлягає засвідченню підписами членів відповідної релігійної громади, які підтримали таке рішення.

Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту підлягає реєстрації в порядку, встановленому статтею 14 цього Закону.

Зміна підлеглості релігійної громади не впливає на зміст права власності та інших речових прав такої релігійної громади, крім випадку, встановленого статтею 18 цього Закону.

Частина громади, не згідна з рішенням про зміну підлеглості, має право утворити нову релігійну громаду і укласти договір про порядок користування культовою будівлею і майном з їхнім власником (користувачем).

Відповідно до статті 12 Закону статут релігійної організації визначає її правоздатність. Він приймається на загальних зборах віруючих громадян або на релігійних з`їздах,конференціях. Статут повинен містити, серед іншого, відомості про вид релігійної організації, її віросповідну приналежність і місцезнаходження; місце релігійної організації в організаційній структурі релігійного об`єднання; майновий стан релігійної організації; права релігійної організації на заснування підприємств, засобів масової інформації, інших релігійних організацій, створення навчальних закладів; порядок внесення змін і доповнень до статуту релігійної організації; порядок вирішення майнових та інших питань у разі припинення діяльності релігійної організації. Статут релігійної організації не повинен суперечитичинному законодавству.

Згідно статті 13 Закону релігійна організація визнається юридичною особою з моменту реєстрації її статуту, а для одержання релігійною громадою правоздатності юридичної особи громадяни в кількості не менше десяти чоловік мають подати заяву та статут на реєстрацію до обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а у Республіці Крим - до Уряду Республіки Крим.

Згідно статті 15 Закону у реєстрації статуту релігійної організації може бути відмовлено, якщо її статут або діяльність суперечать чинному законодавству. Рішення про відмову в реєстрації статуту релігійної організації із зазначенням підстав відмови повідомляється заявникам письмово в десятиденний термін.

Згідно статті 16 Закону діяльність релігійної організації може бути припинено у зв`язку з її реорганізацією (поділом, злиттям, приєднанням) або ліквідацією.

Реєстрація новоутворених релігійних організацій здійснюється в порядку, встановленому статтею 14 цього Закону.

Повторно переглядаючи справу у межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів зауважує, що членство у Релігійній громаді Парафії , яку очолював настоятель Івануса Ігор Ярославович, відповідно до зареєстрованого розпорядженням Київської обладміністрації від 04.02.2015 за № 30 Статуту, набувалося громадянином на підставі його вільного волевиявлення, втіленого у формі заяви про прийняття його в члени Релігійної громади парафії.

Інші визначені Статутом критерії , як-от: участь у богослужіннях, які проводились у Храмі на честь Преображення Господнього Бориспільської єпархії Української Православної Церкви в селі Іванків Бориспільського району Київської області, участь у таїнствах сповіді та причастя, перебування у канонічному послухові настоятелю, не підлягають документальному підтвердженню чи іншій фіксації, і в силу цього не можуть бути предметом судової оцінки.

Оскаржуючи рішення загальних зборів релігійної громади, під головуванням Онишко А.С., участь у яких брали 291 особи і рішення яких стосувалися зміни підлеглості існуючої Релігійної громади парафії у канонічних та організаційних питаннях, тягар доведення тієї обставини , що 291 особи особи не були членами Релігійній громаді Парафії, яку очолював настоятель Івануса Ігор Ярославович, позивач поклав на відповідача, хоча мав вказати критерії, які дозволяли би суду встановити, чи є ці 291 осіб членами Релігійної громади парафії.

У постанові Великої Палати Верховного Суду 03.04.2024 у справі № 906/1330/21, Велика Палата виснувала, що:

«рішення про зміну підлеглості релігійної громади в канонічних та організаційних питаннях стосується права позивача на свободу віросповідання у його колективному вимірі. У питанні наявності порушеного права, що є підставою для звернення до суду, необхідно враховувати, що право на свободу віросповідання охоплює забезпечення вільної можливості сповідувати свою релігію, дотримуватися релігійної практики та релігійних обрядів як одноособово, так і спільно з іншими єдиновірцями.

Законодавець установив механізм, за яким рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється не менш як двома третинами від кількості членів релігійної громади, необхідної для визнання повноважними загальних зборів релігійної громади, і такі збори можуть скликатися її членами.

Встановлений державою механізм реалізації цього права не може бути знівельований визначенням вимог про обов`язковість схвалення (згоди) ієрарха релігійної організації, з-під підлеглості якій громада має намір вийти і яка вочевидь такому її рішенню опирається.

Якби держава законодавчо закріпила цей порядок або суди, застосовуючи Закон України «Про свободу совісті та релігійні організації», визнавали б обов`язковість такої санкції ієрарха для того, аби зміна підлеглості в канонічних питаннях визнавалася державою, то мала б місце ситуація, у якій держава поставила б визнання релігійної громади в залежність від волі визнаної церковної влади, яка вочевидь такому визнанню громади опирається, що свідчило б про недотримання нею обов`язку бути нейтральною та неупередженою у відносинах із різноманітними релігіями, конфесіями та переконаннями.

Визнанням державою права на вільну зміну релігійною громадою підлеглості в канонічних і організаційних питаннях з підстав, на які вказує позивач, не може порушуватися право настоятеля цієї громади чи її члена на свободу віросповідання.»

Висновок суду

Судова колегія вважає, що місцевий господарський суд не допустив порушень норм матеріального та процесуального права при ухваленні оскаржуваного апелянтом судового рішення.

Відповідно до ст. 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких обставин справи апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а оскаржуване рішення - слід залишити без змін.

Розподіл судових витрат

В силу статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на апелянта.

Керуючись ст.ст. 129, 269, 275, 276, 282 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу протоієрея Івануси Ігоря Ярославовича настоятеля Релігійної громади парафії на честь Преображення Господнього Бориспілської єпархії Української Православної Церкви с. Іванків Бориспільського району Київської області на рішення Господарського суду Київської області від 18.04.2023 у справі № 911/2060/22 залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Київської області від 18.04.2023 у справі № 911/2060/22 залишити без змін.

3. Матеріали справи № 911/2060/22 повернути до місцевого господарського суду.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до ст.ст. 287, 288 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови складено 01.07.2024.

Головуючий суддя Л.В. Кропивна

Судді Є.Ю. Пономаренко

В.А. Корсак

СудПівнічний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення06.06.2024
Оприлюднено10.07.2024
Номер документу120228630
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про оскарження рішень загальних зборів учасників товариств, органів управління

Судовий реєстр по справі —911/2060/22

Постанова від 06.06.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кропивна Л.В.

Ухвала від 16.05.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кропивна Л.В.

Ухвала від 07.03.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кропивна Л.В.

Ухвала від 26.02.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кропивна Л.В.

Ухвала від 18.01.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кропивна Л.В.

Ухвала від 23.11.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кропивна Л.В.

Ухвала від 19.10.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кропивна Л.В.

Ухвала від 18.09.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кропивна Л.В.

Ухвала від 14.07.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кропивна Л.В.

Рішення від 18.04.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Черногуз А.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні