Справа № 739/451/24
Провадження № 2/739/137/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
10 липня 2024 року м. Новгород-Сіверський
Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Чепурка В.В.,
за участі:
секретаря судового засідання Лукаш Н.Я.,
прокурора Лугової О.М.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом в.о. керівника Новгород-Сіверської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Приватне підприємство «Новгород-Сіверські аграрні інвестиції», про конфіскацію земельних ділянок,
В С Т А Н О В И В:
1. Описова частина
Стислий виклад позицій учасників справи
В.о. керівника Новгород-Сіверської окружної прокуратури, діючи в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі відповідач) про конфіскацію земельних ділянок з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,5105 га з кадастровим номером 7423683200:09:000:0464 та площею 0,489 га з кадастровим номером 7423683200:11:000:0464 у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що відповідач є громадянином Російської Федерації та набув право власності на вказані земельні ділянки на підставі рішення суду у порядку спадкування. Відповідно до статей 81, 145 Земельного кодексу України (далі ЗК України) дані земельні ділянки мали бути відчужені відповідачем протягом року. На час подання позову земельні ділянки не відчужені, хоча визначений законодавством строк для їх відчуження сплинув. У зв`язку з цим прокурор, посилаючись на положення статті 145 ЗК України, просить конфіскувати зазначені земельні ділянки у власність держави.
У судовому засіданні прокурор позов підтримала та просила його задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві, проти розгляду справи без участі відповідача з постановленням заочного рішення не заперечувала.
Відповідач повідомлявсяпро часта місцесудового розглядуналежним чином, відповідно до вимог частини одинадцятої статті 128 ЦПК України, через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України. У судове засідання він не з`явився, заяви про розгляд справи без його участі та заяв по суті справи не подав.
Представник третьої особи у судове засідання не з`явився, заяви про розгляд справи без його участі та письмових пояснень по справі не подав.
Заяви та клопотання учасників справи
Заяв та клопотань від представника позивача та відповідачки не надходило.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 29 лютого 2024 року відкрито провадження у справі, призначено підготовче судове засідання, визначено відповідачці строк для подання відзиву на позов.
Ухвалою суду від 06 травня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
У зв`язку з розглядом справи у порядку загального позовного провадження, враховуючи, те, що відповідач, будучи належним чином повідомленим про розгляд справи, у судове засідання не з`явився, відзиву на позов та заяви про розгляд справи без його участі не подав, беручи до уваги позицію прокурора, суд ухвалив здійснити розгляд справи за наявними у матеріалах справи доказами з постановленням заочного рішення.
2. Мотивувальна частина
Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин та оцінка аргументів і доказів учасників справи
Заслухавши вступне слово прокурора, дослідивши матеріали справи і наявні в них докази, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено, рішенням Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області від 27 січня 2020 року за відповідачем в порядку спадкування за законом було визнано право власності на земельні ділянки площею 3,5105 га з кадастровим номером 7423683200:09:000:0464 та площею 0,489 га з кадастровим номером 7423683200:11:000:0464, з цільовим призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 14-15).
05березня 2020року завідповідачем булозареєстровано правовласності навказані земельніділянки(а.с. 44-47).
З повідомлення Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, вбачається, що відповідач є громадянином Російської Федерації і має посвідку на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_1 від 25 лютого 2015 року (а.с. 43).
Частиною першою статті 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу.
Згідно статті 14 Конституції України Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Частиною першою статті 22 ЗК України передбачено, що землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
Відповідно до частини другої статті 81 ЗК України іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності.
Пунктом «в» частини третьої статті 81 ЗК України передбачено, що іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки відповідно до частини другої цієї статті у разі прийняття спадщини.
Згідно частини четвертої статті 81 ЗК України землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.
Відповідно до частини першої статті 145 ЗК України якщо до особи переходить право власності на земельну ділянку, яка за цим Кодексом не може набуватися нею у власність, ця ділянка підлягає відчуженню її власником протягом року з моменту переходу такого права.
Згідно частини другої статті 145 ЗК України у разі якщо відповідно до закону власник земельної ділянки зобов`язаний відчужити її протягом певного строку і земельна ділянка не була відчужена ним протягом такого строку, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду.
Оскільки в ході судового розгляду встановлено, що відповідач, будучи іноземцем, набув 05 березня 2020 року у власність земельні ділянки, розташовані на території Новгород-Сіверського району Чернігівської області, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,5105 га з кадастровим номером 7423683200:09:000:0464 та площею 0,489 га з кадастровим номером 7423683200:11:000:0464, при цьому протягом року з моменту набуття права власності не здійснив їх відчуження, суд приходить до висновку про необхідність їх конфіскації у власність держави, в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, відповідно позов підлягає задоволенню повністю.
Судові витрати
Оскільки позов підлягає задоволенню повністю, при цьому прокурором здійснено витрати на сплату судового збору у розмірі 6 056 грн. 00 коп., відповідно до вимог статті 141 ЦПК України з відповідача на користь Чернігівської обласної прокуратури в якості відшкодування судових витрати необхідно стягнути 6 056 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись статтями81-83, 141, 258-259, 263-268, 273, 280-289, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
Позов в.о. керівника Новгород-Сіверської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Приватне підприємство «Новгород-Сіверські аграрні інвестиції», про конфіскацію земельних ділянок - задовольнити повністю.
Конфіскувати у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області земельну ділянку з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,5105 га з кадастровим номером 7423683200:09:000:0464, розташовану на території Новгород-Сіверського району Чернігівської області, яка належить на праві власності громадянину Російської Федерації ОСОБА_1 .
Конфіскувати у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області земельну ділянку з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,489 га з кадастровим номером 7423683200:11:000:0464, розташовану на території Новгород-Сіверського району Чернігівської області, яка належить на праві власності громадянину Російської Федерації ОСОБА_1 .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Чернігівської обласної прокуратури судові витрати у розмірі 6 056 (шість тисяч п`ятдесят шість) гривень 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте Новгород-Сіверським районним судом Чернігівської області за письмовою заявою відповідача, який має право подати її до Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У випадку залишення ухвалою суду заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, воно може бути оскаржене відповідачем шляхом подання апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду у загальному порядку в тридцятиденний строк з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення може бути оскаржене позивачем шляхом подання апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Керівник Новгород-Сіверської окружної прокуратури, ЄДРПОУ 0291011424, місцезнаходження: Чернігівська область, Новгород-Сіверський район, м. Новгород-Сіверський, Замкова, 9а.
Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , місце проживання на території України: АДРЕСА_1 .
Третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю Товариство з обмеженою відповідальністю «Вінкор-Агро Сівер», ЄДРПОУ 39552516, місцезнаходження: Чернігівська область, Новгород-Сіверський район, с. Грем`яч, вул. Першотравнева, 51.
Суддя В.В. Чепурко
Суд | Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 10.07.2024 |
Оприлюднено | 12.07.2024 |
Номер документу | 120268105 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області
Чепурко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні