Провадження номер 2-о/741/29/24
Єдиний унікальний номер 741/805/24
РІШЕННЯ
іменем України
09 липня 2024 року м. Носівка
Носівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Крупини А.О.,
з участю секретаря судового засідання Багмута О.С.,
заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Носівського районного суду Чернігівської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Макіївська сільська об`єднана територіальна громада в особі Макіївської сільської ради, про встановлення факту родинних відносин,
УСТАНОВИВ:
У квітні 2024 року заявник ОСОБА_1 звернулася до Носівського районного суду Чернігівської області з цією заявою.
Вимоги заяви заявник мотивувала тим, що ОСОБА_2 є бабою ОСОБА_1 . Однак, у документах, що підтверджують їхні родинні зв`язки є наявні розбіжності, відомості про які взагалі відсутні. З свідоцтва про одруження, вбачається, що 1 вересня 1954 року між ОСОБА_3 , 1934 року народження, та ОСОБА_2 , 1928 року народження, укладено шлюб, останній присвоєно прізвище ОСОБА_4 , місце реєстрації: Пустотинська сільська рада Лосинівського району Чернігівської області. Згідно з свідоцтвом про смерть, виданого виконавчим комітетом Макіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області від ІНФОРМАЦІЯ_1 померлою є ОСОБА_2 . Інформація про зміну ОСОБА_5 власного прізвища на ОСОБА_6 відсутня в Державній міграційній службі у Ніжинському відділі ДРАЦСГ України та державному архіві м. Чернігів. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла. Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно, а саме житловий будинок. У встановлений законом строк, після смерті ОСОБА_2 позивач звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак у видачі свідоцтва про права на спадщину ОСОБА_1 було відмовлено та роз`яснено про необхідність підтвердження родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 із подальшим зверненням до суду. Установлення факту родинних відносин між заявником та ОСОБА_2 необхідне заявникові для оформлення спадщини.
Саме тому заявник просила суд винести рішення, яким установити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ,є її бабою.
Ухвалою судді від 11 квітня 2024 року заяву залишено без руху, надано заявникові строк для усунення недоліків заяви.
Ухвалою судді від 25 квітня 2024 року у цивільній справі відкрито окреме провадження, призначено розгляд справи по суті у відкритому судовому засіданн на 09 липня 2024 року.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 вимоги заяви підтримала повністю з підстав, які указані в заяві. Зазначила, що ОСОБА_2 є її бабусею по лінії батька. Остання мала паспорт та отримувала пенсію саме на прізвище ОСОБА_6 . З бабусею з приводу її колишнього прізвища ОСОБА_4 та обставин його зміни на інше вона ніколи не розмовляла. Яким чином прізвище набуте у шлюбі бабусі ОСОБА_4 стало ОСОБА_6 їй не відомо. Встановлення родинних зв`язків з бабусею надасть їй можливість прийняти спадщину після смерті ОСОБА_2 , зокрема на житловий будинок та земельну ділянку. Батько ОСОБА_7 відмовився від прийняття спадщини на її користь.
Представник заінтересованої особи Макіївської сільської об`єднаної територіальної громади в особі Макіївської сільської ради в судове засідання не з`явилася, надіслала до суду заяву, у якій просила розглянути справу за відсутності представника Макіївської сільської ради за наявними в матеріалах справи документами. Вказала, що заявлені вимоги Макіївська сільська рада визнає, проти задоволення заяви не заперечує.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_8 дала показання, що заявник ОСОБА_1 є її племінницею. Їй відомо, що ОСОБА_2 перебувала у шлюбі з ОСОБА_3 , їй було присвоєно прізвище чоловіка. Чи було шлюб між ними розірвано їй не відомо. У бабусі був паспорт громадянина України на прізвище ОСОБА_6 , на яке і було видано свідоцтво про її ( ОСОБА_2 ) смерть. Дійсно ОСОБА_2 є бабусею ОСОБА_1 , оскільки вона ( ОСОБА_2 ) є матір`ю батька заявниці ОСОБА_7 .
Допитана усудовому засіданнісвідок ОСОБА_9 дала показання, що заявник ОСОБА_1 доводиться їй племінницею, а покійна ОСОБА_2 була її рідною тіткою. Свідку відомо, що тітка перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 , про що свідчить віднайдене свідоцтво про шлюб за 1954 рік, натомість свідоцтва про розірвання шлюбу не знайдено. Покійна ОСОБА_2 за життя повідомляла її ( ОСОБА_9 ), що шлюб з ОСОБА_3 було розірвано, пізніше останній був у іншому шлюбі, від якого у нього були діти. У паспорті зразку СРСР було зазначено прізвище ОСОБА_5 , однак коли їй видали паспорт громадянина України там чомусь було зазначено прізвище ОСОБА_2 . У інший шлюб тітка ніколи не вступала. Тобто, покійна ОСОБА_2 , вона ж ОСОБА_5 , є бабусею ОСОБА_1 . Її син - ОСОБА_7 , батько заявниці, наразі є особою з інвалідністю першої групи.
Підстав для сумніву в достовірності таких показань свідків у суду немає.
Вислухавши пояснення заявника, показання свідків, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд робить нижченаведений висновок.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України доказами у цивільному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ст. 81 ЦПК України).
Отже, у силу вимог ст. ст. 2, 4, 12, 76-81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести належними та допустимими доказами ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають юридичне значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
У п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз`яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника. Пунктом 10 вказаної вище постанови визначено, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання свідоцтва про право на спадщину в органах, що вчиняють нотаріальні дії.
Судом установлено, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , її батьком є ОСОБА_7 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а. с. 6).
ОСОБА_7 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , його матір`ю є ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (а. с. 14).
ОСОБА_2 01 вересня 1954 року уклала шлюб з ОСОБА_3 , після одруження їй присвоєно прізвище ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 (а. с. 10). Також указана обставина підтверджується копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 23 квітня 2024 року, відповідно до якої прізвище ОСОБА_6 є дівочим прізвищем ОСОБА_5 (а. с. 24).
ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 94 роки померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 (а. с. 11).
Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, зокрема, житловий будинок.
Відповідно до Витягу з реєстру територіальної громади від 20 січня 2024 року ОСОБА_2 з 12 листопада 1997 року по 28 лютого 2023 року була зареєстрована по АДРЕСА_1 (а. с. 8).
Згідно з повідомленням з Державного архіву Чернігівської області від 11 березня 2024 року № П-426 у книгах реєстрації поновлених актових записів цивільного стану про народження по Лосинівському району (до складу якого до 1963 року входило с. Пустотине) Чернігівської області за 1944-1947 роки актового запису цивільного стану про народження ОСОБА_2 немає. Книга реєстрації первинних актових записів про народження по Пустотинській сільраді Лосинівського району Ніжинського округу за 1928 рік на зберігання до архіву не надходила й про її місцезнаходження архів відомостей немає (а. с. 23).
Отже, розбіжності в зазначенні прізвища спадкодавця у свідоцтві про одруження та у свідоцтві про смерть є перешкодою у підтвердженні родинного зв`язку між заявником ОСОБА_1 та спадкодавцем ОСОБА_2 , а саме, що ОСОБА_2 була бабою ОСОБА_1 . Дана обставина перешкоджає заявникові оформити спадкові права після смерті баби. В іншому порядку, крім судового, підтвердити родинні відносини неможливо.
Відповідно до ст. 212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Вислухавши пояснення свідків, допитаних у судовому засіданні, які підтвердили родинний зв`язок між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , виходячи з досліджених письмових доказів в їх сукупності та взаємозв`язку, суд уважає встановленим факт родинних відносин, що ОСОБА_2 була бабою ОСОБА_1 .
Установлення факту родинних відносин має для заявника юридичне значення. Юридичний факт встановлюється з метою реалізації заявником спадкових прав після смерті баби.
Отже, з огляду на вищезазначене, беручи до уваги всі обставини справи, досліджені докази, суд робить висновок, що заява про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 4, 12, 212, 259, 263, 264, 265, 273, 293, 315, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Макіївська сільська об`єднана територіальна громада в особі Макіївської сільської ради, про встановлення факту родинних відносин задовольнити.
Установити факт родинних відносин між фізичними особами, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 є бабою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
заінтересова особа: Макіївська сільська об`єднана територіальна громада в особі Макіївської сільської ради, код ЄДРПОУ 04415531, місцезнаходження: с. Макіївка Ніжинського району Чернігівської області, вул. Центральна, буд. 27.
Повний текст судового рішення складено 09 липня 2024 року.
Суддя Анатолій КРУПИНА
Суд | Носівський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 09.07.2024 |
Оприлюднено | 12.07.2024 |
Номер документу | 120268498 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Носівський районний суд Чернігівської області
Крупина А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні