Дата документу 04.07.2024Справа № 554/7846/23 Провадження № 2/554/2526/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.07.2024 року м. Полтава
Октябрський районний суд м. Полтави у складі:
головуючого судді - Материнко М.О.,
за участю секретаря судового засідання - Литвин А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) в інтересах якого діє адвокат Степаненко Оксана Володимирівна (36014, м.Полтава, вул.Олеся Гончара,19а, оф.207В) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), треті особи на стороні позивача, що не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ), Шевченківський відділ державної виконавчої служби у місті Полтаві Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) (36023, м.Полтава, вул.Стешенка,6) про припинення стягнення аліментів, стягнення аліментів на утримання дитини,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, відповідно до якого прохав суд припинити стягнення аліментів з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стягуються на підставі виконавчого листа № 554/7101/16-ц від 05.07.2019 року, виданого Октябрським районним судом м. Полтави, а також стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з дати звернення до суду і до досягнення дитини повноліття.
В обґрунтування позову зазначено, що На даний час, починаючи з грудня 2022 року, ОСОБА_3 (на даний час 17 років) проживає разом з батьком за власною ініціативою, що підтверджується належними та допустимими доказами, наміру проживати з матір`ю ОСОБА_4 не має, дитина вступила на навчання до ВНЗ м. Києва, тому хоче отримувати кошти на своє утримання безпосередньо від батька, бо матір їй аліменти на її утримання, сплачені батьком, не надає донці в повному обсязі. Припинення стягнення аліментів здійснюється за загальними принципами стягнення аліментів, враховуючи, що аліменти є поточними місячними платежами для поточного забезпечення потреб дитини, а також з метою необґрунтованого нарахування відповідачці аліментів за той період, коли дитина з нею не проживала і знаходилась у платника аліментів, то припинення стягнення аліментів має бути з дати звернення до суду з цивільним позовом.
Ухвалою суду від 31.08.2023 року відкрито спрощене позовне провадження по цивільній справі та призначено перше судове засідання.
У зв`язку із досягненням домовленості між сторонами стосовно однієї позовної вимоги та з метою уточнення адреси ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а представником ОСОБА_1 19.09.2023 року подано до суду уточнену позовну заяву.
За результатами уточнення позовних вимог, позивач просив суд припинити стягнення аліментів з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стягуються на підставі виконавчого листа № 554/7101/16-ц від 05.07.2019 року, виданого Октябрським районним судом м. Полтави.
Третя особа ОСОБА_3 через свого представника адвоката Фесенко Ю.О. подала до суду пояснення, в яких підтверджувала обставини, викладені в позовній заяві з урахуванням уточнення та просила задовольнити позов у повному обсязі так як з грудня 2022 року вона проживає разом з батьком, який в повній мірі її утримує, сплачує за навчання на надає їй грошові кошти, тому отримання її матір`ю ОСОБА_2 аліментів на її утримання є безпідставним, так як остання їй не надає зазначені кошти в повному обсязі та не утримує доньку, а живе окремо.
Позивач та його представник в судове засідання не з`явився, надавши до суду заяву в якій прохав, розгляд справи проводити без їхньої участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та прохав суд задовольнити їх.
Відповідач, будучи належним чином повідомленою про дату та час, в судове засідання не з`явилася, відзив на позовну заяву до суду не подавала.
У відповідності до вимог ч. 2ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Октябрським районним судом м. Полтави 15 листопада 2016 року прийнято рішення у справі № 554/7101/16-ц, яким позовну заяву ОСОБА_5 (в подальшому ОСОБА_2 ) задоволено. Стягнуто аліменти з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_5 на утримання дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі1/4 частини всіх видів заробітку (доходів) щомісячно, але не менше, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з 01 вересня 2016 року до повноліття дитини.
З 01 вересня 2016 року по 04 серпня 2019 року ОСОБА_1 на виконання попередньої усної домовленості із ОСОБА_5 , на виконання рішення суду про стягнення аліментів перераховув кошти у розмірі не менше 1/4 від доходів в якості аліментів на карткові рахунки ОСОБА_5 відповідно до рішення Октябрського районного суду м. Полтави по справі № 554/7107/16-ц про стягнення аліментів.
У липні 2019 року ОСОБА_5 звернулася до Шевченківського ВДВС та пред`явила виконавчий лист про стягнення з ОСОБА_1 аліментів і у заяві про подачу виконавчого листа нею було зазначено період для стягнення - з 2016 року по час подання заяви.
24.07.2019 головним державним виконавцем Шевченківського відділу державної виконавчої служби міста Полтава Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Проніною Л. М. було відкрито виконавче провадження № 59585063 щодо виконання виконавчого листа № 554/7101/16-ц, виданого 05.07.2019 Октябрським районним судом м. Полтави про стягнення аліменти з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_5 на утримання дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходів) щомісячно, але не менше, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з 01 вересня 2016 року до досягнення повноліття дитини.
Починаючи з серпня 2019 року та по даний час аліменти сплачуються роботодавцем Позивача ТОВ «СИНГЕНТА УКРАЇНА». Заборгованість по аліментам у виконавчому провадженні № 59585063 відсутня.
Донька Позивача ОСОБА_3 за власним рішенням з грудня 2022 року проживає разом з батьком ОСОБА_1 , що підтверджується самою ОСОБА_3 , 2006 року народження, яка виступає третьою особою в даній справі на стороні позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 273 СК України якщо матеріальний або сімейний стан особи, яка сплачує аліменти, чи особи, яка їх одержує, змінився, суд може за позовом будь-кого з них змінити встановлений розмір аліментів або звільнити від їх сплати. Суд може звільнити від сплати аліментів осіб, зазначених у статтях 267-271 цього Кодексу, за наявності інших обставин, що мають істотне значення.
Згідно з ч. 4 ст. 273 ЦПК України, якщо після набрання рішенням суду законної сили, яким з відповідача присуджені періодичні платежі, зміняться обставини, що впливають на визначені розміри платежів, їх тривалість чи припинення, кожна сторона має право шляхом пред`явлення нового позову вимагати зміни розміру, строків платежів або звільнення від них.
В ст. 141 СК України наголошується, що мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою статті 157 цього Кодексу.
В ст. 150 СК України законодавець закріпив обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини. Зокрема батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
У відповідності ст. 153 СК України мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом.
У ст. 155 СК України наголошується, що здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Частинами 1, 2 та 3 ст. 157 СК України передбачено, що питання виховання дитини вирішується батьками спільно, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою цієї статті. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.
У ст. ст. 1, 7 Європейської конвенції про здійснення прав дітей від 25.01.1996 року, ратифіковано Україною 03.08.2006 року, набрала чинності в Україні 01.04.2007 року, акцентовано, що ця Конвенція застосовується до дітей, які не досягли 18-річного віку. Предметом цієї Конвенції є - у найвищих інтересах дітей - підтримка їхніх прав, надання дітям процесуальних прав та сприяння здійсненню ними цих прав шляхом забезпечення становища, при якому діти особисто або через інших осіб чи органи поінформовані та допущені до участі в розгляді судовим органом справ, що їх стосуються. Для цілей цієї Конвенції розгляд судовим органом справ, що стосуються дітей, визнається розглядом сімейних справ, зокрема тих, що пов`язані зі здійсненням батьками своєї відповідальності, наприклад стосовно місця проживання дітей і доступу до них. Під час розгляду справ, що стосуються дитини, судовий орган діє швидко для уникнення будь-яких невиправданих зволікань, а швидке виконання прийнятих рішень повинно бути забезпечене відповідною процедурою. У термінових випадках судовий орган при необхідності має повноваження приймати рішення, які підлягають негайному виконанню.
Згідно ст. 160 СК України місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків. Місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини. Якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.
Частини 2 та 3 ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства» наголошують на тому, що кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
Ч. 2 ст. 15 Закону України «Про охорону дитинства» вказує на те, що батьки, які проживають окремо від дитини, зобов`язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.
Як підтверджується матеріалами справи, починаючи з грудня 2022 року, ОСОБА_3 проживає разом з батьком за власною ініціативою, наміру проживати з матір`ю ОСОБА_4 не має, дитина вступила та навчається у ВНЗ м. Києва, тому хоче отримувати кошти на своє утримання безпосередньо від батька, бо матір їй аліменти на її утримання, сплачені батьком, не надає в повному обсязі, а батько вимушений надавати додаткові кошти їй особисто.
У ч. 1 ст. 180 СК України передбачено, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Ч. 2 ст. 181 СК України вказує на те, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.
Ст. 182 СК України регламентовано, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3 1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів. Суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати.
З аналізу зазначених норм матеріального права слідує, що право на отримання аліментів на утримання дитини має той з батьків, з яким проживає дитина. Обов`язок утримувати дитину є рівною мірою обов`язком, особистим та індивідуальним, як матері так і батька.
З урахуванням предмета даного спору (припинення стягнення аліментів на утримання дитини), однією з обставин, яка підлягає доказуванню у справі, є те, з ким саме з батьків проживає дитина на час звернення до суду з позовом і розгляду справи судом та ухвалення рішення по справі, зокрема з одержувачем аліментів чи з їх платником.
При вирішенні цього спору суд враховує правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 04 вересня 2019 року (справа № 711/8561/16), відповідно до якого за своєю суттю аліменти - це кошти покликані забезпечити дитину усім необхідним для повноцінного розвитку, тому вони можуть бути стягнуті лише на користь того з батьків, хто проживає із дитиною та бере більш активну участь у її вихованні.
Відповідно до ч. 1 ст. 273 СК України якщо матеріальний або сімейний стан особи, яка сплачує аліменти, чи особи, яка їх одержує, змінився, суд може за позовом будь-кого з них змінити встановлений розмір аліментів або звільнити від їх сплати. Суд може звільнити від сплати аліментів осіб, зазначених у статтях 267-271 цього Кодексу, за наявності інших обставин, що мають істотне значення.
Згідно з ч. 4 ст. 273 ЦПК України, якщо після набрання рішенням суду законної сили, яким з відповідача присуджені періодичні платежі, зміняться обставини, що впливають на визначені розміри платежів, їх тривалість чи припинення, кожна сторона має право шляхом пред`явлення нового позову вимагати зміни розміру, строків платежів або звільнення від них.
Як встановлено судом, донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає з батьком (позивачем у справі) та повністю перебуває на його утриманні, тобто змінились обставини, що впливають на стягнення аліментів на користь відповідачки. Враховуючи загальні принципи регулювання сімейних відносин, способи захисту сімейних прав, підлягає захисту порушене право позивача шляхом припинення примусового стягнення на користь відповідачки аліментів на утримання доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які стягуються на підставі виконавчого листа № 554/7101/16-ц, виданого Октябрським районним судом м. Полтави 05.07.2019 року.
Припинення стягнення аліментів здійснюється за загальними принципами стягнення аліментів, враховуючи, що аліменти є поточними місячними платежами для поточного забезпечення потреб дитини, а також з метою необґрунтованого нарахування відповідачці аліментів за той період, коли дитина з нею не проживала і знаходилась у платника аліментів, то припинення стягнення аліментів має бути з дати звернення до суду з цивільним позовом.
Враховуючи викладене, та керуючись ст.ст.180, 181, 182, 273 ч.1, ч. 4 Сімейного кодексу України, ст.ст.12, 81, 141, 142, 223, 229, 247, 263, 265, 268, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в інтересах якого діє адвокат Степаненко Оксана Володимирівна (36014, м.Полтава, вул.Олеся Гончара,19а, оф.207В) до ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ), треті особи на стороні позивача, що не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ), Шевченківський відділ державної виконавчої служби у місті Полтаві Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) (36023, м.Полтава, вул.Стешенка,6) про припинення стягнення аліментів- задовольнити у повному обсязі.
Припинити стягнення аліментів з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) на утримання доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стягуються на підставі виконавчого листа № 554/7101/16-ц від 05.07.2019 року, виданого Октябрським районним судом м. Полтави.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду як суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а учасником справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішеннянабирає законноїсили,якщо протягомстроків,зазначених вище,не поданізаява проперегляд заочногорішення абоапеляційна скарга,або якщорішення залишенов силіза результатамиапеляційного розглядусправи.
Сторони у справі:
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
Відповідач: ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 )
Третя особа на стороні позивача : ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_3 .
Третя особа на стороні епозивача: Шевченківський відділ державної виконавчої служби у місті Полтаві Північно- Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиціїї, 36023, м. Полтава, вул. Стешенка, 6.
Суддя М.О. Материнко
Суд | Октябрський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 04.07.2024 |
Оприлюднено | 15.07.2024 |
Номер документу | 120285400 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Октябрський районний суд м.Полтави
Материнко М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні