Ухвала
від 09.07.2024 по справі 909/639/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 909/639/24

УХВАЛА

09.07.2024 м. Івано-Франківськ

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Горпинюка І.Є., розглянувши матеріали позовної заяви від 01.07.2024 № 698/05-28/14в (вх. № 6119/24 від 04.07.2024) Долинської міської ради до Калуської районної ради про зобов`язання передати майно,

ВСТАНОВИВ:

Долинська міська рада звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Калуської районної ради, в якому просить суд зобов`язати Калуську районну раду передати у комунальну власність територіальної громади - Долинської міської ради об`єкт спільної власності територіальної громади, а саме:

- двоповерхову нежитлову будівлю загальною площею 1470,5 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Долина, майдан Січових Стрільців, буд. 3;

- вечірню школу загальною площею 534,2 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Долина, вул. Медична, буд. 3.

Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, суд вважає за необхідне вказати на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується.

Отже, процесуальний закон гарантує кожному право на звернення до суду, проте таке право може бути реалізовано лише в порядку, визначеному цим кодексом.

Так, положеннями ст. 162, 164, 172 ГПК України встановлено вимоги до позовної заяви та додатків до неї.

Однак зазначені вимоги позивач дотримав не в повному обсязі.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 162, п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 163 ГПК України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці. Ціна позову визначається: 1) у позовах про стягнення грошових коштів - сумою, яка стягується, або сумою, оспорюваною за виконавчим чи іншим документом, за яким стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку; 2) у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна; 3) у позовах, які складаються з кількох самостійних вимог, - загальною сумою всіх вимог.

Тобто будь-який майновий спір має ціну. Різновидами майнових спорів є, зокрема, спори, пов`язані з підтвердженням прав на майно та грошові суми, на володіння майном і будь-які форми використання останнього.

Отже, судовий збір з позовної заяви про визнання права власності на майно, стягнення, витребування або повернення майна - як рухомих речей, так і нерухомості - визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто як зі спору майнового характеру.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 04.03.2019 у справі № 923/441/18.

Наявність вартісного, грошового вираження матеріально-правової вимоги позивача свідчить про її майновий характер, який має відображатися у ціні заявленого позову (пункт 8.12 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26 лютого 2019 року у справі № 907/9/17, провадження № 12-76гс18).

Позовні вимоги Долинської міської ради про зобов`язання Калуської районної ради передати у комунальну власність територіальної громади - Долинської міської ради об`єкти спільної власності територіальної громади є вимогами майнового характеру, оскільки вирішення даного спору впливає на склад майна сторін спору та змінює власника.

Отже, розмір ставок судового збору за її подання визначається на підставі статті 4 Закону України "Про судовий збір" виходячи з розміру вартості спірного майна.

Проте, позивачем в позовній заяві не визначено ціну позову та не вказано вартість майна, що витребовується.

Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 164 ГПК України, до позовної заяви додаються, зокрема, документи, які підтверджують сплати судового збору у встановлених порядку і розмірі.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".

Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Розміри ставок судового збору визначені у статті 4 Закону України "Про судовий збір".

Згідно з підп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання позовної заяви майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (не менше 3028,00 грн) і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (не більше 1059800,00 грн).

Судовий збір з позовної заяви про визнання права власності на майно, витребування або повернення майна у позадоговірних зобов`язаннях - як рухомих речей, так і нерухомості, - визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто як зі спору майнового характеру.

Як зазначалася вище, позивачем в позовній заяві не визначено ціну позову та не вказано вартість майна, що витребовується.

При цьому у позовній заяві позивач зазначив, що ним заявлено дві вимоги немайнового характеру, та сплачено судовий збір за дві вимоги немайнового характеру. Однак, як вище зазначив суд даний позов є майновим, а відтак судовий збір має бути сплачений виходячи з вартості майна, щодо заявлено позовну вимогу про передачу такого у комунальну власність.

У відповідності до абзацу першого частини другої статті 174 ГПК України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Також частиною 2 статті 163 ГПК України передбачено, що якщо визначена позивачем ціна позову вочевидь не відповідає дійсній вартості спірного майна або на момент пред`явлення позову встановити точну його ціну неможливо, розмір судового збору попередньо визначає суд з наступним стягненням недоплаченого або з поверненням переплаченого судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом при розгляді справи.

Системний аналіз зазначених норм дозволяє зробити висновок про необхідність у даному випадку, при залишенні позовної заяви без руху, попереднього визначення судом суми судового збору, яку позивач повинен доплатити.

Оскільки в позовній заяві та додатках до неї відсутні будь-які відомості щодо вартості спірного нерухомого майна, відсутні інші можливості попереднього визначення судом ціни позову у даній справі, суд визнав за необхідне отримати довідку про оціночну вартість спірних об`єктів нерухомості, з допомогою сервісу автоматичної оцінки нерухомості, розміщеного на вебсайті Фонду державного майна України https://evaluation.spfu.gov.ua/,

Така довідка формується для цілей оподаткування операцій з продажу нерухомого майна у відповідності до вимог статті 172 Податкового кодексу України, Порядку ведення єдиної бази даних звітів про оцінку, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 17.05.2018 № 658, тобто має офіційний характер і містить дані про вартість нерухомого майна.

З метою отримання відомостей про нерухоме майно, необхідних для отримання довідки, судом, шляхом безпосереднього доступу до Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отримано копії технічних паспортів спірних об`єктів нерухомості.

Відповідно до отриманих судом довідок про оціночну вартість об`єкта нерухомості від 08 липня 2024 року: оціночна вартість об`єкта оцінки - двоповерхової нежитлової будівлі загальною площею 1470,5 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Долина, майдан Січових Стрільців, буд. 3 становить 47 487 311,63 грн; оціночна вартість об`єкта оцінки - вечірня школа, загальною площею 534,2 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Долина, вул. Медична, буд. 3 становить 18 355 353,54 грн.

В контексті викладеного, загальна вартість спірного майна - 65 842 665,17 грн.

За наведеного, за подання позовної заяви позивач мав сплатити судовий збір у розмірі 987 639,98 грн (1,5 відсотка загальної вартості спірного майна).

Натомість, при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 5368,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 2 від 07 березня 2023 року.

За наведених обставин та правових норм, судовий збір сплачено позивачем у неналежному розмірі. У зв`язку з чим, за подання позовної заяви необхідно доплатити судовий збір в розмірі 982 271,98 грн.

При цьому позивач не позбавлений можливості подати суду належні та допустимі доказами (наприклад звіт (висновок) про оцінку нерухомого майна), яким підтвердити іншу ціну позову у даній справі виходячи з вартості спірного нерухомого майна та сплатити судовий збір виходячи з підтвердженої документально ціни позову.

Також, в порушення вимог п. 2 ч. 3 статті 162 ГПК України позивачем зазначена невірна назва позивача, оскільки у назві позивача в позовній заяві одночасно застосовано і називний і родовий відмінки.

Отже, при дослідженні матеріалів позовної заяви Долинської міської ради, судом встановлено, що остання подана без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до абз. 1 ч. 1, абз. 1 ч. 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

За наведених обставин та правових норм, суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без руху, встановлення строку для усунення виявлених судом недоліків та зазначенням точної суми судового збору, яку необхідно доплатити.

Керуючись статтями 4, 6, 162, 164, 174, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

позовну заяву Долинської міської ради від 01.07.2024 № 698/05-28/14в (вх. № 6119/24 від 04.07.2024) залишити без руху.

Позивачу у десятиденний строк, з дня отримання даної ухвали, усунути недоліки позовної заяви, а саме, надати Господарському суду Івано-Франківської області:

- письмову заяву в якій вказати: а) ціну позову (вартість спірного майна), підтверджену належними та допустимими доказами; б) правильну повну назву позивача;

- на вибір позивача: докази, які підтверджують доплату судового збору в розмірі 982 271,98 грн (сума встановлена судом) або докази, які підтверджують доплату судового збору, виходячи з визначеної позивачем ціни позову (вартості спірного майна), підтвердженої належними та допустимими доказами.

Роз`яснити позивачу положення частин 3, 4 ст. 174 ГПК України про те, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя І.Є. Горпинюк

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення09.07.2024
Оприлюднено15.07.2024
Номер документу120302373
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —909/639/24

Постанова від 02.10.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Ухвала від 02.09.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Ухвала від 19.08.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Ухвала від 26.07.2024

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Горпинюк І. Є.

Ухвала від 09.07.2024

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Горпинюк І. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні