Ухвала
від 10.07.2024 по справі 645/5200/23
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД


Ухвала

Іменем України

10 липня 2024 року

м. Харків

Справа № 645/5200/23

провадження № 22-ц/818/2287/24

Харківський апеляційний суд у складі:

головуючого - Пилипчук Н.П.,

суддів колегії Мальованого Ю.М., Яцини В.Б.

за участю секретаря Львової С.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харків цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа:Служба у справах дітей по Немишлянському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, про встановлення факту самостійного виховання та здійснення догляду за неповнолітньою дитиною, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , в особі представника ОСОБА_2 на рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 02 квітня 2024 року постановлене суддею Іващенко С.О.,

В С Т А Н О В И В :

У вересні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, якою просить встановити факт самостійного виховання та здійснення догляду ним неповнолітньої дитини сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 без участі матері ОСОБА_4 .

В обґрунтування своїх вимог зазначає, що заявник, ОСОБА_1 , є батьком неповнолітньої дитини - сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якого з 2020 року самостійно виховує та здійснює догляд. Матір дитини - ОСОБА_4 , з 2018 року зареєстрована та проживає у місті Севастопіль, в 2020 року вона приїхала з сином ОСОБА_5 в Харків та залишила його у Заявника, а сама повернулась до м.Севастополя, де і мешкає до цього часу. ОСОБА_4 з 2020 року не бере участь у вихованні та догляді за дитиною, фактично відсутня у житті дитини. Після початку військових дій на території України вона не спілкується ні з Позивачем, ні з сином, взагалі зникла з життя дитини. Неповнолітній син Позивача залишився повністю під опікою лише одного батька.Зараз на території України тривають військові дії, без підтвердження цього факту заявник може бути у будь-який час мобілізований, і фактично неповнолітня дитина залишиться одна, без батька, без матері чи будь-яких інших родичів, які можуть здійснювати за нею догляд та займатись її вихованням. Така ситуація є вкрай небезпечною для подальшої долі неповнолітньої дитини. Згідно з положеннями абзацу 5 частини 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років. Згідно з положеннями п. 2-6 постанови КМУ № 57 від 27.01.1995 р. «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» у раз введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов`язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також пункті 2-14 цих Правил. Відповідно, у разі підтвердження факту того, що заявник самостійно виховує та здійснює догляд за неповнолітнім сином без будь-якої сторонньої допомоги та участі матері він зможе отримати право на відстрочку від призову під час мобілізації та матиме право на виїзд за кордон в разі необхідності для інтересів дитини. Саме з цією метою заявником подана дана заява.

Рішенням Фрунзенськогорайонного судум.Харкова від02квітня 2024року у задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа Служба у справах дітей по Немишлянському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради про встановлення факту самостійного виховання та здійснення догляду за неповнолітньою дитиною - відмовлено.

В апеляційній скарзі представник ОСОБА_1 просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що встановлення факту самостійного виховання дитини пов`язане з виконанням військового обов`язку, стосується проходження військової служби, реалізації ним права на відстрочку від призиву на військову службу. Вказує, що апелянтом були надані докази самостійного виховання дитини, а саме відповідь КЗ «Харківська гімназія № 21» Харківської міської ради № 88, від 21.09.2023 року, відповідь КНП «Міська дитяча поліклініка № 15», довідка про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, також в матеріалах справи наявний акт обстеження умов проживання від 02.10.2023 року. Крім того, у справі наявна відповідь Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби від 01.03.2024 року стосовно того, що ОСОБА_4 останній раз в`їхала на територію України 26.09.2021 року, а 29.09.2022 року здійснила виїзд.

У відповідності до статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Під час апеляційного розгляду справи суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі з огляду на таке.

Встановлено, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду 27 вересня 2023 року передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду справу № 201/5972/22 за заявою ОСОБА_6 , заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , про встановлення факту самостійного виховання дитини.

Передаючи справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду керувався такими міркуваннями.

«У цій справі заявник звернувся до суду в порядку окремого провадження із заявою про встановлення юридичного факту, а саме встановлення факту самостійного виховання дитини, зокрема, з метою (згідно з доводами заявника) отримання соціальної допомоги як батьку, що самостійно виховує дитину, а також отримання відстрочки від мобілізації.

Правова проблема постає під час дії правового режиму воєнного стану у значній кількості поданих заяв, позовів на території України про встановлення факту самостійного виховання дитини (інших фактів, які пов`язані із реалізацією права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації) чи оскарження рішень, дій, бездіяльності суб`єктів владних повноважень, що перебували та перебувають на розгляді в судах та рішення у яких можуть бути винесені найближчим часом, що свідчить про наявність виключної правової проблеми.»

Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 26 жовтня 2023 року справу № 201/5972/22 прийнято та призначено до розгляду.

Правовідносини у цій справі є подібними до правовідносин у справі № 201/5972/22.

Пунктом 10 частини першої статті 252 ЦПК України передбачено, що у випадку перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (у іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі.

Відповідно до пункту 14 частини першої статті 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому пунктом 10 частини першої статті 252 цього Кодексу до закінчення перегляду в касаційному порядку.

Виходячи з викладеного, колегія суддів вважає за необхідне зупинити провадження у цій справі до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи № 201/5972/22.

Керуючись ст. 252, 253, 260, 261, 389, 390 ЦПК України, апеляційний суд

Ухвалив:

Зупинити провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Служба у справах дітей по Немишлянському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, про встановлення факту самостійного виховання та здійснення догляду за неповнолітньою дитиною, до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи № 201/5972/22.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днівз дня складення повного тексту ухвали.

Головуючий - Н.П. Пилипчук

Судді В.Б. Яцина

Ю.М. Мальований

СудХарківський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення10.07.2024
Оприлюднено15.07.2024
Номер документу120309642
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —645/5200/23

Постанова від 13.11.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Постанова від 13.11.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Ухвала від 27.09.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Ухвала від 10.07.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Ухвала від 22.05.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Ухвала від 22.05.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Ухвала від 01.05.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Рішення від 02.04.2024

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Іващенко С. О.

Рішення від 02.04.2024

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Іващенко С. О.

Ухвала від 29.02.2024

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Іващенко С. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні