Рішення
від 08.07.2024 по справі 918/501/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" липня 2024 р. Справа № 918/501/24

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Політики Н.А.,

за участі секретаря судового засідання Костюкович Ю.С.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Де-Гласс"

про стягнення заборгованості в сумі 37 056 грн 64 коп.

у судове засідання учасники справи не з`явилися.

Відповідно до частини 3 статті 222 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) при розгляді судової справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

В травні 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут" звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Де-Гласс", в якій просить стягнути заборгованість за договором постачання природного газу для потреб непобутових споживачів від 21.06.2022 року № 41АР200-87816-22 в розмірі 37 056 грн 64 коп., що складається з: основного боргу - 33 066 грн 46 коп., пені за порушення зобов`язання - 3 218 грн 68 коп., 3% річних з простроченої суми боргу - 329 грн 03 коп. та інфляційних втрат - 442 грн 47 коп.

Також Товариство з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут" просить стягнути з відповідача сплачений судовий збір в розмірі 3 028 грн 00 коп. В позовній заяві позивачем наведено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку з розглядом справи, та які складаються з суми сплаченого судового в розмірі 3 028 грн 00 коп. та з суми витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 10 000 грн 00 коп. Також позивачем зазначено, що документи на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу будуть подані протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.

До позовної заяви позивачем долучено платіжну інструкцію від 7 травня 2024 року № 3387 про оплату судового збору за подання даної позовної заяви до Господарського суду Рівненської області в розмірі 3 028 грн 00 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем умов Договору постачання природного газу для потреб непобутових споживачів від 21 червня 2022 року № 41АР200-87816-22, а саме несвоєчасною сплатою позивачу коштів за надані послуги постачання природного газу. Посилаючись на ст. 625 Цивільного кодексу України та п.6.2.1. вказаного договору позивач нарахував відповідачу пеню, 3% річних та інфляційні втрати.

Ухвалою суду від 24 травня 2024 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут" від 08.05.2024 року залишено без руху та встановлено позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви - 5 (п`ять) днів з дня отримання даної ухвали та спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду:

- заяви із зазначенням відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету відповідача.

27 травня 2024 року від Товариства з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут" через систему "Електронний суд" надійшла заява від 27.05.2024 року з додатками, в якій зазначено, що у відповідача відсутній зареєстрований Електронний кабінет в підсистемі ЄСІТС та до якої додано відповідь про відсутність зареєстрованого Електронного кабінету ЄСІТС у відповідача.

Ухвалою суду від 3 червня 2024 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут" від 08.05.2024 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін у змішаній (паперовій та електронній) формі, судове засідання для розгляду справи призначено на 1 липня 2024 року.

Позивач у судове засідання 1 липня 2024 року не з`явився, про дату, час і місце даного засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками за підписом відповідального працівника суду про доставку електронного листа, а саме ухвали суду від 03.06.2024 року, до електронного кабінету Товариства з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут" та його представника (а.с. 61). В той час про причини неявки суд не повідомив.

Крім того відповідач у судове засідання 1 липня 2024 року також не з`явився, про дату, час і місце даного засідання повідомлявся належним чином.

Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів ГПК України, ухвала суду про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі від 3 червня 2024 року, відправлена відповідачу на адресу, зазначену позивачем у позовній заяві та у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 33009, м. Рівне, вул. Князя Володимира, буд. 112А, повернулася до суду із відміткою на конверті про невручення: "адресат відсутній за вказаною адресою" (а.с. 62-65).

За відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань судом встановлено, що місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю "Де-Гласс" є: м. Рівне, вул. Князя Володимира, буд. 112А.

Згідно із п. п. 4, 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

За вказаних обставин, у суду є достатні підстави вважати, що ним вжито належних заходів до повідомлення відповідача про розгляд даної справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України).

У той же час повторне відкладення розгляду справи може призвести до виходу за межі встановлених чинним ГПК України строків розгляду господарських спорів та порушення вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно з ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Приймаючи до уваги, що відповідач не подав до суду відзиву на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, а неявка останнього не перешкоджає розгляду цієї справи та вирішенню спору по суті, то за висновками суду справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 ГПК України.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності учасників справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (ч. 5 вказаної статті).

У судовому засіданні 1 липня 2024 року судом було прийнято рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

21 червня 2022 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут" (далі - Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Де-Гласс" (далі - Споживач) укладено договір постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АР200-87816-22 (далі - Договір), відповідно до п. 1.1. якого Постачальник зобов`язується передати у власність Споживачу у 2022 році природний газ (далі - газ), а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені договором.

Відповідно до п. 1.2. Договору річний плановий обсяг постачання газу - до 3 000 куб.м.

Згідно п. 1.3. Договору планові обсяги постачання газу по місяцях визначено в Додатку 1, що є невід`ємною частиною цього договору.

У відповідності до п. 1.4. Договору передача газу за цим договором здійснюється на межах балансової належності об`єктів Споживача відповідно до актів розмежування ділянок обслуговування (далі - пункти призначення). Перелік точок комерційного обліку Споживача вказаний у додатку 2, що є невід`ємною частиною договору.

Як передбачено п. 2.5.1. Договору, за підсумками розрахункового періоду Споживач до 5 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов`язаний надати Постачальнику копію відповідного акта про фактичний об`єм (обсяг) розподіленого (протранспортованого) природного газу Споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ та Споживачем, відповідно до вимог Кодексу ГРМ.

Відповідно до п. 2.5.2. Договору на підставі отриманих від Споживача даних та/або даних Оператора ГТС Постачальник протягом трьох робочих днів готує та надає Споживачу два примірники акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписані уповноваженим представником Постачальника або з використанням кваліфікованого електронного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність".

Згідно п. 2.5.3. Договору Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі природного газу зобов`язується повернути Постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженим представником Споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта приймання-передачі природного газу.

У відповідності до п. 2.5.4. Договору у випадку відмови від підписання акту приймання-передачі газу Споживачем, обсяг постачання (споживання) газу встановлюється Постачальником в односторонньому порядку, на підставі даних Оператора ГРМ чи Оператора ГТС. Споживач в такому разі не позбавлений права звернутись до суду за вирішенням спору з приводу обсягів спожитого газу. До прийняття рішення судом та набрання таким рішенням законної сили, обсяг спожитого газу та вартість послуг з його постачання встановлюється відповідно до даних Постачальника.

Як передбачено п. 3.2. Договору, всього ціна одного кубічного метру природного газу без урахування податку на додану вартість становить 32,50000000 грн., крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,13657600 грн. Ціна одного кубічного метру природного газу з урахування компенсація вартості послуги доступу до потужності складає 32,63657600 грн. Податок на додану вартість становить 6,52731520 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 39,16389120 грн.

Загальна сума договору складається із місячних сум вартості газу поставленого Споживачеві за даним договором (п. 3.6. Договору).

Пунктом 4.1. Договору передбачено, що розрахунковий період за договором становить один календарний місяць.

Відповідно до п. 4.2. Договору оплата газу за договором здійснюється Споживачем виключно грошовими коштами у національній валюті України - гривні в наступному порядку:

- оплата в розмірі 100% за фактично переданий Постачальником газ здійснюється Споживачем до 10 числа місяця, наступного за звітним місяцем.

Згідно п. 4.5. Договору в платіжних дорученнях Покупець повинен обов`язково зазначити номер договору, дату його підписання.

У відповідності до п. 5.5.2. Договору Споживач зобов`язується оплачувати Постачальнику вартість газу на умовах та в обсягах, визначених договором.

Відповідно до п. 6.2.1. Договору, у разі порушення Споживачем строків оплати, передбачених розділом 4 договору, Споживач сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу, за кожен день прострочення платежу.

Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін (за наявності) і діє в частині постачання газу з газової доби, з якої Споживач включений до Реєстру споживачів ТОВ "Твій Газзбут" в інформаційній платформі оператора ГТС до 31.12.2022 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення (п. 10.1. Договору).

Згідно п. 10.4. Договору сторони домовилися про те, що:

10.4.1. Будь-який правочин, який буде вчинений (укладений) та підписаний відповідно до умов договору із застосуванням сторонами (однієї із сторін) КЕП вважається вчиненим (укладеним) з додержанням письмової форми правочину в розумінні ст. ст. 207, 639 Цивільного кодексу України, ст. 181 Господарського кодексу України.

10.4.2. Будь-який документ, який буде складений та підписаний відповідно до умов договору із застосуванням сторонами (однієї із сторін) КЕП вважається складеним та підписаним в розумінні Податкового кодексу України та закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України".

Договір вважається продовженим (пролонгованим) на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії договору жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії. Кількість пролонгацій необмежена. При цьому сторони укладають додаткову угоду до цього договору, в якій визначать плановий обсяг постачання природного газу (п. 10.14. Договору).

У додатку 1 та 2 до Договору постачання природного газу для потреб непобутових споживачів від 21 червня 2022 року № 41АР200-87816-22 сторонами погоджено планові обсяги постачання газу у 2022 році по місяцях та перелік ЕІС-код точок комерційного обліку Споживача.

28 грудня 2022 року між сторонами укладено Додаткову угоду № ДУ-1/41АР200-87816-22, відповідно до якої п. 1.1. Договору викладено в наступній редакції: "1.1 Постачальник зобов`язується передати у власність Споживачу в 2022-2023 роках природний газ, а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені Договором.".

п. 1.2. Договору доповнено наступним абзацом: "Річний плановий обсяг постачання газу в 2023 році до 1 400 куб.м.".

Також сторонами погоджено планові обсяги постачання газу у 2023 році.

Крім того п. 10.1. Договору викладено в наступній редакції: "Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін (за наявності) і діє в частині постачання газу з газової доби, з якої Споживач включений до Реєстру споживачів ТОВ "Твій Газзбут" в інформаційній платформі оператора ГТС до 31.12.2023 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.".

30 жовтня 2023 року між сторонами укладено Додаткову угоду № b23-1/41АР200-87816-22 про таке:

1. "Згідно п. 3.3. Договору сторони домовились про узгодження ціни на газ, починаючи з 01.11.2023 року "Ціна одного кубічного метру природного газу без урахування податку на додану вартість становить 19,16666667 грн., крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,13657600 грн. Ціна одного кубічного метру природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 19,30324267 грн. Податок на додану вартість становить 3,86064853 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 23,16389120 грн.

2. Сторони домовились викласти п. 3.3.1. Договору в наступній редакції:

"3.3.1. В разі порушення Споживачем графіку оплати, визначеного п. 4.2. цього Договору, більше ніж на 3 (три) банківські дні, Постачальник в односторонньому порядку встановлює ціну кубічного метру газу без урахування податку на додану вартість з 01.11.2023 року на рівні: 20,00000000 грн., крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,13657600 грн. Ціна одного кубічного метру природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 20,13657600 грн. Податок на додану вартість становить 4,02731520 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 24,16389120 грн.".

Сторони домовились з 01.11.2023 року викласти п. 4.2. Договору в наступній редакції:

"4.2. Оплата газу за договором здійснюється Споживачем виключно грошовими коштами у національній валюті України - гривні в наступному порядку:

- оплата в розмірі 100% за фактично переданий Постачальником газ здійснюється Споживачем до 10 числа місяця, наступного за звітним місяцем.".

10 листопада 2023 року між сторонами укладено Додаткову угоду № b23-2/41АР200-87816-22 про таке:

1. Сторони домовились викласти з 01.01.2024 року п. 1.1. Договору в наступній редакції: "1.1 Постачальник зобов`язується передати у власність Споживачу в 2024 році природний газ, а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені Договором.".

2. Сторони домовилися доповнити з 01.01.2024 року п. 1.2. Договору наступним абзацом:

"Річний плановий обсяг постачання газу в 2024 році до 4 200 куб.м.".

Також сторонами погоджено планові обсяги постачання газу у 2024 році.

Крім того п. 10.1. Договору викладено в наступній редакції: "Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін (за наявності) і діє в частині постачання газу з газової доби, з якої Споживач включений до Реєстру споживачів ТОВ "Твій Газзбут" в інформаційній платформі оператора ГТС до 31.12.2024 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.".

Також п. 10.14. Договору викладено в наступній редакції:

"10.14. Договір вважається продовженим (пролонгованим) на наступний календарний рік на тих же самих умовах, якщо за місяць за 30 (тридцять) календарних днів до закінчення строку дії договору жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії. Кількість пролонгацій необмежена. При цьому, плановими обсягами постачання природного газу по місяцях на кожен наступний календарний рік, визнаватимуться обсяги, погоджені сторонами у Додатку 1 до договору, з урахуванням їх коригування на підставі заявки Споживача.".

29 грудня 2023 року між сторонами укладено Додаткову угоду № b23-3/41АР200-87816-22 про таке:

1. "Згідно п. 3.3. Договору сторони домовились про узгодження ціни на газ, починаючи з 01.01.2024 року "Ціна одного кубічного метру природного газу без урахування податку на додану вартість становить 19,16666667 грн., крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,13657600 грн. Ціна одного кубічного метру природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 19,30324267 грн. Податок на додану вартість становить 3,86064853 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 23,16389120 грн.

2. Сторони домовились викласти п. 3.3.1. Договору в наступній редакції:

"3.3.1. В разі порушення Споживачем графіку оплати, визначеного п. 4.2. цього Договору, більше ніж на 3 (три) банківські дні, Постачальник в односторонньому порядку встановлює ціну кубічного метру газу без урахування податку на додану вартість з 01.01.2024 року на рівні: 20,00000000 грн., крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,13657600 грн. Ціна одного кубічного метру природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 20,13657600 грн. Податок на додану вартість становить 4,02731520 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 24,16389120 грн.".

Сторони домовились з 01.01.2024 року викласти п. 4.2. Договору в наступній редакції:

"4.2. Оплата газу за договором здійснюється Споживачем виключно грошовими коштами у національній валюті України - гривні в наступному порядку:

- оплата в розмірі 100% за фактично переданий Постачальником газ здійснюється Споживачем до 10 числа місяця, наступного за звітним місяцем.".

Товариством з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут" поставлено, а Товариством з обмеженою відповідальністю "Де-Гласс" спожито природний газ у листопаді 2023 року - 431,88 куб.м. на суму 10 004,02 грн., в грудні 2023 року - 734,15 куб.м. на суму 17 005,78 грн., в січні 2024 року - 228,1 куб.м. на суму 5 283,68 грн., в лютому 2024 року - 33,37 куб.м. на суму 772,98 грн., що підтверджується актами приймання-передачі природного газу, а саме: від 30 листопада 2023 року № ТГ383211741 на суму 10 004,02 грн., від 31 грудня 2023 року № ТГ383235232 на суму 17 005,78 грн., від 31 січня 2024 року № ТГ384013136 на суму 5 283,68, від 29 лютого 2024 року № ТГ384037447 на суму 772,98 грн.

Як зазначено позивачем, порушуючи умови укладеного договору, відповідач не оплатив послуги з постачання природного газу в сумі 33 066 грн 46 коп.

Відповідно до одностороннього акта звіряння взаємних розрахунків від 25 квітня 2024 року заборгованість відповідача перед позивачем становить 33 066 грн 46 коп.

Посилаючись на ст. 625 Цивільного кодексу України позивач просить стягнути з відповідача 3 218 грн 68 коп. пені, 329 грн 03 коп. 3% річних та 442 грн 47 коп. інфляційних втрат.

З урахуванням викладеного, оскільки відповідачем не виконано свої зобов`язання щодо повної оплати вартості поставленого природного газу згідно договору постачання природного газу для потреб непобутових споживачів від 21 червня 2022 року № 41АР200-87816-22, позивач звернувся з позовом до суду.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 175 Господарського кодексу України, майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Статтями 11 Цивільного кодексу України та 174 Господарського кодексу України передбачено, що господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод (правочинів), передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

З положень статті 509 Цивільного кодексу України, яку розширює стаття 173 Господарського кодексу України, вбачається, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до норм статей 6 та 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Як вбачається з матеріалів справи, правовідносини, що виникли між ними, носять характер таких, що виникають з договору поставки, про що, зокрема, свідчать договірні зобов`язання сторін - постачальник зобов`язується передати у власність споживачу у 2022-2024 роках природний газ (газ), а споживач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені договором.

Відповідно до частини 1, 2 статті 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до статті 663 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу

Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 Цивільного кодексу України).

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Положеннями ст. 692 Цивільного кодексу України врегульовано порядок оплати товару за договорами купівлі-продажу (поставки). Зокрема, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару (ч. 1 ст. 692 Цивільного кодексу України).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач відповідно до договору постачання природного газу для потреб не побутових споживачів від 21 червня 2022 року № 41АР200-87816-22 поставив відповідачу природний газ на загальну суму 33 066 грн 46 коп., що підтверджується наявними в матеріалах справи актами приймання-передачі природного газу.

Відповідно до п. 4.2. Договору оплата газу за договором здійснюється Споживачем виключно грошовими коштами у національній валюті України - гривні в наступному порядку:

- оплата в розмірі 100% за фактично переданий Постачальником газ здійснюється Споживачем до 10 числа місяця, наступного за звітним місяцем.

З огляду на встановлені Договором строки оплати, суд дійшов висновку, що строк оплати послуг є таким, що настав.

Як підтверджено матеріалами справи заборгованість відповідача за Договором становить 33 066 грн 46 коп.

Таким чином відповідач прострочив грошове зобов`язання та не виконав умови договору по вищезазначених актах приймання-передачі природного газу в частині здійснення оплати.

Невиконання зобов`язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) стаття 610 Цивільного кодексу України визначає як порушення зобов`язання. Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).

Як встановлено судом, матеріали справи не містять та учасниками справи не надано доказів сплати Товариством з обмеженою відповідальністю "Де-Гласс" за договором постачання природного газу для потреб не побутових споживачів від 21 червня 2022 року № 41АР200-87816-22 заборгованості у сумі 33 066 грн 46 коп. в погоджені сторонами у договорі строки, тому суд дійшов висновку, що вимога про стягнення основного боргу є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Оскільки відповідачем допущено порушення зобов`язання щодо своєчасної оплати наданих послуг з постачання природного газу, на підставі ст. 625 ЦК України позивачем здійснено нарахування 3% річних в сумі 329 грн 03 коп. та інфляційних втрат в розмірі 442 грн 47 коп., які позивач просить суд стягнути з відповідача згідно наданого розрахунку.

Судом встановлено, що відповідач свого грошового зобов`язання у визначений строк не виконав, допустивши прострочення виконання зобов`язання, тому дії відповідача є порушенням договірних зобов`язань (ст. 610 ЦК України), і він вважається таким, що прострочив (ст. 612 ЦК України), а відтак є підстави для застосування встановленої законом або договором відповідальності.

Відповідно до частини 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

В свою чергу, здійснивши перевірку наданих позивачем розрахунків 3% річних та інфляційних втрат у межах заявлених позивачем періодів, суд дійшов висновку про те, що надані рахунки є арифметично вірними, а відтак позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Пунктом 3 частини 1 статті 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Пунктом 6.2.1. Договору передбачено, що у разі порушення Споживачем строків оплати, передбачених розділом 4 Договору, Споживач сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу, за кожен день прострочення платежу.

Відповідно до ч. 1 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3 ст. 549 ЦК України).

Згідно з ч. 4 ст. 231 ГК України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочу платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Врахувавши наведені норми чинного законодавства, суд, здійснивши перерахунок пені, вважає, що наданий розрахунок позивача є арифметично вірним, а відтак позовні вимоги про стягнення пені в сумі 3 218 грн 68 коп. підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

За результатами з`ясування обставин, на які позивач посилався як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, а також перевіривши суми заявлених до стягнення пені, 3% річних та інфляційних втрат, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Де-Гласс" про стягнення основного боргу в сумі 33 066 грн 46 коп., пені в сумі 3 218 грн 68 коп., 3% річних в сумі 329 грн 03 коп. та інфляційних втрат в сумі 442 грн 47 коп. є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами та такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

У позовній заяві позивач просить стягнути з відповідача сплачений судовий збір в розмірі 3 028 грн 00 коп. В позовній заяві позивачем наведено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку з розглядом справи, та які складаються з суми сплаченого судового в розмірі 3 028 грн 00 коп. та з суми витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 10 000 грн 00 коп. Також позивачем зазначено, що документи на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу будуть подані протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.

Як вбачається з матеріалів справи, при поданні позову до Господарського суду Рівненської області Товариством з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут" було сплачено 3 028 грн 00 коп. судового збору, що підтверджується платіжною інструкцією від 7 травня 2024 року № 3387.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на зазначене, враховуючи, що позов визнано обґрунтованим судом в повному обсязі, судові витрати у справі по сплаті судового збору в розмірі 3 028 грн 00 коп. покладаються на відповідача у справі.

Відповідно до ч. 4 ст. 129 ГПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача, у разі відмови в позові - на позивача, у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Так, Товариством з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут" не надано докази, що підтверджують розмір понесених судових витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 10 000 грн 00 коп., а відтак судом не вирішується питання щодо понесених позивачем вказаних судових витрат при прийнятті рішення.

Керуючись ст. ст. 73-79, 91, 123, 129, 178, 202, 222, 233, 236-238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Де-Гласс" (33009, м. Рівне, вул. Князя Володимира, буд. 112А, код ЄДРПОУ 39281892) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут" (01010, м. Київ, вул. Острозьких князів, буд. 32/2, код ЄДРПОУ 43965848) суму основного боргу в розмірі 33 066 (тридцять три тисячі шістдесят шість) грн 46 коп., пеню в розмірі 3 218 (три тисячі двісті вісімнадцять) грн 68 коп., 3% річних в розмірі 329 (триста двадцять дев`ять) грн 03 коп., інфляційні втрати в розмірі 442 (чотириста сорок два) грн 47 коп. та 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп. - витрат по оплаті судового збору.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до частини 5 статті 240 ГПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 8 липня 2024 року.

Суддя Політика Н.А.

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення08.07.2024
Оприлюднено15.07.2024
Номер документу120321265
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —918/501/24

Судовий наказ від 02.09.2024

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Політика Н.А.

Рішення від 22.07.2024

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Політика Н.А.

Рішення від 08.07.2024

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Політика Н.А.

Ухвала від 05.07.2024

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Політика Н.А.

Ухвала від 03.06.2024

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Політика Н.А.

Ухвала від 24.05.2024

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Політика Н.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні