КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2024 року № 320/30160/23
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лапія С.М.,
за участі: секретаря судового засідання Клименка В.В.,
представників позивача Нагалки Я.Я., Скока В.С.,
представника відповідача Малої Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
в с т а н о в и в :
До Київського окружного адміністративного суду звернулося ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві № 00487290702 від 14.07.2023;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві № 00487380702 від 14.07.2023;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві № 00487360702 від 14.07.2023.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що висновки контролюючого органу, викладені в актів перевірки щодо встановлення розбіжностей між даними бухгалтерського обліку та фактичними залишками ТМЦ позивача на суму 1 936 185 147,25 грн., що на думку контролюючого органу призвело до заниження позивачем податку на додану вартість на загальну суму 389 670 851 грн. та завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, на загальну суму 131 642 грн., є безпідставними та спростовуються доданим до позовної заяви матеріалами.
Також у позові позивач зазначає, що контролюючим органом безпідставно застосовано до позивача штрафні санкції за нереєстрацію податкових накладних, складених в квітні 2023 року, оскільки така нереєстрація податкових накладних відбулась з незалежних від позивача причин (обставин).
Таким чином, на думку позивача, оскаржувані в рамках даної адміністративної справи податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому він проти позову заперечує та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.09.2023 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.04.2024 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті у судовому засіданні.
У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та просили позов задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Судом встановлено, що ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» зареєстровано як юридична особа 05.04.2019, номер запису про державну реєстрацію 10721020000043054, та перебуває на обліку в ГУ ДПС у м. Києві. Основним видом економічної діяльності є: КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.
На підставі наказу ГУ ДПС у м. Києві від 26.05.2023 № 2621-п податковим органом проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» (код ЄДРПОУ 42933160) з питань законності декларування від`ємного значення з податку на додану вартість за квітень 2023 року.
Перевірка проводилася з 29.05.2023 по 09.06.2023.
Термін перевірки продовжувався з 12.06.2023 по 16.06.2023 на підставі наказу ГУ ДПС у м. Києві від 06.06.2023 № 2779-п.
За результатами перевірки Головним управлінням ДПС у м. Києві складено акт від 23.06.2023 № 46139/26-15-07-02-05-03/42933160 про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» (код ЄДРПОУ 42933160) з питань законності декларування від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн., за квітень 2023 року.
Перевіркою встановлено порушення:
п. 185.1 ст. 185, п. 198.5 ст. 198 Кодексу, Наказ МФУ від 02.09.2014 № 879 «Про затвердження Положення про інвентаризацію активів та зобов`язань», в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 389 670 851 грн. та завищено від`ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, на загальну суму 131 642 грн.;
п. 201.1, п. 201.4, п. 201.10 ст. 201 Кодексу в частині не здійснення реєстрації податкових накладних на покупців платників ПДВ на загальну суму ПДВ 19 272 225 грн. та не здійснення реєстрації податкових накладних на умовний продаж товарів на загальну суму ПДВ 389 802 493,00 грн.;
п. 44.1, п. 44.3, п. 44.6 ст. 44 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями, що полягає у незабезпеченні платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів.
За результатами перевірки встановлено невідповідність даних бухгалтерського обліку та фактичних залишків товарно-матеріальних цінностей. Нестача ТМЦ складає 1 936 185 147,25 грн.
Таким чином, ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» занижено податкові зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 387 237 029 грн.
У ході перевірки встановлено нестачу товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 12 827 321,70 грн.
З огляду на викладене, ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» ненараховано податкові зобов`язання на вартість товарно-матеріальних цінностей, які не були використані в ході господарської діяльності та фактично відсутні на дату проведення інвентаризації відповідних залишків ТМЦ.
Таким чином, ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» порушено п. 185.1 ст. 185, п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України, вимоги Наказу МФУ від 02.09.2014 № 879 «Про затвердження Положення про інвентаризацію активів та зобов`язань» із змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податкові зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 2 565 464 грн., в т.ч. за квітень 2023 на суму 2 565 464 гривень.
За результатами співставлення показників податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2023 року та даних Єдиного реєстру податкових накладних встановлено не здійснення реєстрації податкових накладних на суму ПДВ 19 272 224,68 грн.
ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» порушено п. 201.1, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині нездійснення реєстрації податкових накладних на покупців платників ПДВ на суму ПДВ 19 272 225 грн.
Також в акті перевірки зазначено, що ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» порушено п. 201.1, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині не реєстрації податкових накладних на умовний продаж товарів на суму ПДВ 389 802 493,0 грн.
На підставі акту перевірки від 23.06.2023 № 46139/26-15-07-02-05-03/42933160 Головним управлінням ДПС у м. Києві прийнято податкові повідомлення-рішення:
- № 00487290702 від 14.07.2023, яким ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» збільшено суму грошового зобов`язання за платежем Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на 487 088 564,00 грн., з яких за податковими та/або іншими зобов`язаннями 389 670 851 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 97 417 713 грн.;
- № 00487380702 від 14.07.2023, яким за не здійснення реєстрації податкових накладних застосовано до ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» штраф у сумі 9 639 513,00 грн.;
- № 00487360702 від 14.07.2023, яким ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість на суму 131 642,00 грн.
Позивач, не погоджуючись з вищевказаними податковими повідомленнями-рішеннями, оскаржив їх в адміністративному поряду до Державної податкової служби України.
Рішенням ДПС України № 23188/6/99-00-06-01-02-06 від 17.08.2023 скаргу позивача залишено без задоволення, а податкові повідомлення-рішення - без змін.
На звернення позивача Українським науково-дослідним інститутом спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України проведено судово-економічну експертизу, за результатами якої підготовлено Висновок експерта № 289/5 від 11.12.2023, згідно якого:
«Висновки Акту від 23.06.2023 № 46139/26-15-07-02-05-03/42933160 про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ«АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» (код ЄДРПОУ 42933160) з питань законності декларування від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн за квітень 2023 року, в частині заниження податку на додану вартість на загальну суму 389 670 851,00 грн. та завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, на загальну суму 131 642,00 грн. підтверджуються частково, а саме щодо заниження податку на додану вартість на загальну суму 389 670 851,00 грн документально не підтверджуються, а в частині завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду документально підтверджуються у сумі 13 152,35 грн.».
У вказаному висновку зазначено, що експерт попереджений про відповідальність за завідомо неправдивий висновок та відмову без поважних причин від виконання покладених на неї обов`язків за статтями 384, 385 Кримінального кодексу України.
Також у висновку експерта зазначено, що відповідно до ст. 104 КАС України висновок підготовлено для подання до суду в адміністративній справі № 320/30160/23.
У свою чергу, відповідачем надано до суду Висновок експерта від 08.12.2023 № 3518 за результатами проведення судової економічної експертизи за матеріалами кримінального провадження № 72023000210000025, підготовлений Київським відділенням Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса», згідно якого:
«За наявними матеріалам та в межах компетенції експерта-економіста у разі неврахування результатів інвентаризації товарів ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за інвентаризаційними описами від 06.06.2023 документально підтверджується розмір заниження податкових зобов`язань по податку на додану вартість 387 237 029 грн. (в т.ч. заниження ПДВ 387 105 387 грн., завищення від`ємного значення з ПДВ 131 642 грн.) згідно акту перевірки № 46139/2615-07-02-05-03/42933160 від 23.06.2023 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» (код ЄДРПОУ 42933160) з питань законності декларування від`ємного значення з податку на додану вартість за квітень 2023 року», при декларуванні відповідного податкового кредиту підприємства (докладно в дослідницький частині, Додатку №1).».
Окрім того, відповідачем додатково надано до суду Висновок експерта № 53/5 від 18.04.2024 за результатами комісійної судової економічної експертизи, підготовлений Українським науково-дослідним інститутом спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України, згідно якого:
«За умови неврахування результатів інвентаризації товарів ТОВ «Альянс-Логістик» за інвентаризаційними описами від 06.06.2023 висновки акту від 23.06.2023 № 46139/26-15-07-02-05-03/42933160 документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Альянс-Логістик» (код ЄДРІІОУ 42933160) з питань законності декларування від`ємного значення з податку на додану вартість за квітень 2023 року в частині заниження ТОВ «Альянс-Логістик» (код ЄДРПОУ 42933160) податку на додану вартість за квітень 2023 року на загальну суму 389 670 851,00 гривень документально не підтверджуються.
За умови неврахування результатів інвентаризації товарів ТОВ «Альянс-Логістик» за інвентаризаційними описами від 06.06.2023 висновки акту від 23.06.2023 № 46139/26-15-07-02-05-03/42933160 документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Альянс-Логістик» (код ЄДРІІОУ 42933160) з питань законності декларування від`ємного значення з податку на додану вартість за квітень 2023 року в частині заниження ТОВ «Альянс-Логістик» (код ЄДРПОУ 42933160) податку на додану вартість за квітень 2023 року, документально підтверджуються на загальну суму 387 237 029,00 гривень.».
Позивач, не погоджуючись з оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями, звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку обставинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Пунктом 44.1 статті 44 ПК України передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Реальність господарської операції полягає в тому, що наслідки у даних податкового обліку створює лише фактично здійснена господарська операція (рух активів), а не задекларована на папері.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПК України передбачено, що документальна позапланова перевірка здійснюється якщо платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від`ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Відповідно до п. 83.1 ст. 83 ПК України для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є: 83.1.1. документи, визначені цим Кодексом; 83.1.2. податкова інформація; 83.1.3. експертні висновки, надані відповідно до статті 84 цього Кодексу та інших законів України; 83.1.4. судові рішення; 83.1.5. виключено; 83.1.6. податкові консультації, інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на контролюючі органи; 83.1.7. мультимедійна інформація (фото, відео-, звукозапис), отримана (виготовлена) контролюючими органами.
Відповідно до п.п. «г» п. 198.5 ст. 198 ПК України платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання, виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
Відповідно до абз. 10 п. 198.5 ст. 198 ПК України у разі якщо на момент перевірки платника податку контролюючим органом в акті вибіркової (часткової) інвентаризації, проведеної платником податку на вимогу такого органу, виявлено нестачу придбаних таким платником товарів (крім випадку, якщо така нестача обумовлена знищенням внаслідок дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідно до законодавства), для цілей розділу V цього Кодексу такі товари вважаються використаними платником податку в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Підпунктом 16.1.9 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов`язаний не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов`язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи.
Відповідно до п.п. 20.1.9 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки з використанням інформації та документів щодо результатів такої інвентаризації за наслідками таких перевірок або під час наступних заходів податкового контролю.
Порядок проведення інвентаризації активів і зобов`язань та оформлення її результатів встановлено Положенням про інвентаризацію активів та зобов`язань, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 № 879 (далі - Положення № 879).
Відповідно до абз. 6 п. 7 розділу І Положення № 879, проведення інвентаризації є обов`язковим, зокрема, на підставі належним чином оформленого документа органу, який відповідно до закону має право вимагати проведення такої інвентаризації.
Абзацами 1, 4, 5 пункту 1 розділу ІІ Положення № 879 передбачено, що для проведення інвентаризації на підприємстві розпорядчим документом керівника підприємства створюється інвентаризаційна комісія з представників апарату управління підприємства, бухгалтерської служби (представників аудиторської фірми, централізованої бухгалтерії, суб`єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, яка здійснює ведення бухгалтерського обліку на підприємстві на договірних засадах) та досвідчених працівників підприємства, які знають об`єкт інвентаризації, ціни та первинний облік (інженери, технологи, механіки, виконавці робіт, товарознавці, економісти, бухгалтери). Інвентаризаційну комісію очолює керівник підприємства (його заступник) або керівник структурного підрозділу підприємства, уповноважений керівником підприємства.
У разі проведення інвентаризації за судовим рішенням або на підставі належним чином оформленого документа органу, який відповідно до закону має право вимагати проведення такої інвентаризації, посадові особи відповідного органу (за їх згодою) можуть бути присутні при проведенні інвентаризації.
Інвентаризація проводиться повним складом інвентаризаційної комісії (робочої інвентаризаційної комісії) та у присутності матеріально відповідальної особи.
Відповідно до п. 7 розділу II Положення № 879 наявність активів при інвентаризації встановлюється шляхом обов`язкового підрахунку, зважування, обміру. Переважування, обмір, підрахунок проводяться у порядку розміщення активів у приміщенні, де вони зберігаються.
Відповідно до п. 16 розділу II Положення № 879 в інвентаризаційному описі активи наводяться за найменуваннями в кількісних одиницях виміру, прийнятих в обліку, окремо за місцезнаходженням таких цінностей та особами, відповідальними за їх зберігання, з можливим виділенням за субрахунками та номенклатурою.
На кожній сторінці інвентаризаційного опису вказуються словами число порядкових номерів активів та загальна кількість у натуральних вимірах усіх активів, що записані на цій сторінці, незалежно від того, в яких одиницях виміру (штуках, метрах, кілограмах тощо) вони відображені.
Акти інвентаризації заповнюються з урахуванням об`єктів інвентаризації, при цьому мають бути забезпечені їх ідентифікація та співставлення з даними бухгалтерського обліку.
Згідно п. 18 розділу II Положення № 879 інвентаризаційні описи (акти інвентаризації) підписуються всіма членами інвентаризаційної комісії (робочої інвентаризаційної комісії) та матеріально відповідальними особами.
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначаються Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
В статті 1 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» наведено визначення наступних термінів:
бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень;
господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства;
первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію;
фінансова звітність - звітність, що містить інформацію про фінансовий стан та результати діяльності підприємства.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Згідно з ч. 1 ст. 9 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Частиною 2 статті 9 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановлено, що первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства зобов`язані проводити інвентаризацію активів і зобов`язань, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан і оцінка.
Пунктом 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 (далі - Положення № 88), передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи (далі первинні документи).
Пунктом 2.3 Положення № 88 передбачено, що первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках), посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
Пунктом 2.4 Положення № 88 передбачено, що документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою. Електронний підпис накладається відповідно до законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Щодо заниження ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» податкових зобов`язань з податку на додану вартість на суму 387 237 029 грн, суд зазначає таке.
В акті перевірки відповідачем зазначено, що станом на 29.05.2023 різниця між даними бухгалтерського обліку та фактичними залишками суб`єкта господарювання складає 1 936 185 147,25 грн:
-2 325 651 762,05 грн (дані бухгалтерського обліку згідно оборотно-сальдової відомості по рахунку 281 «Товари»)
- 339 464 984,8 грн (дані фактичних залишків ТМЦ згідно інвентаризаційних описів) - 50 001 630,0 грн (умовний продаж на списання залишків ТМЦ).
Таким чином, на думку податкового органу ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» порушено п. 185.1 ст. 185, п. 198.5 ст. 198 ПК України, в результаті чого занижено податкові зобов`язання з податку на додану вартість на суму 387 237 029 грн.
Судом встановлено, що 15.02.2022 між ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» (Поклажодавцем) та ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» (Зберігачем) укладено Договір № 16 від 15.02.2022 про надання послуг відповідального зберігання (далі Договір № 16 від 15.02.2022).
Пунктом 1.1 Договору № 16 від 15.02.2022 передбачено, що в порядку та на умовах, визначених Договором, Поклажодавець передає, а Зберігач приймає на відповідальне зберігання матеріальні цінності Поклажодавця.
Пунктом 2.10 Договору № 16 від 15.02.2022 передбачено, що Зберігач зобов`язаний здійснювати транспортування Товару Поклажодавця до місця зберігання та по закінченню строку дії цього Договору із місця зберігання на склад Поклажодавця.
Транспортування Товару здійснюється силами та за рахунок Зберігача. Вартість послуг, пов`язаних із транспортуванням Товару, включається до вартості послуг Зберігача, які надаються за даним Договором.
Пунктом 3.1 Договору № 16 від 15.02.2022 передбачено, що передача Товару на відповідальне зберігання здійснюється за актом приймання-передачі товару або накладною.
Пунктом 3.3 Договору № 16 від 15.02.2022 передбачено, що кількість і вартість (заставна) Товару, який передається на відповідальне зберігання, зазначається в актах приймання-передачі.
За Актом приймання-передачі майна № 1 від 18.02.2022 ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» передано, а ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» прийнято на відповідальне зберігання майно на загальну суму 550 116 206,14 грн. Місце зберігання майна: Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Таганрозька, 64.
За фактом надання послуг з транспортування товару згідно Договору № 16 від 15.02.2022 сторонами підписано Акт надання послуг № 18022022-2 від 18.02.2022, згідно якого ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» як Виконавцем надано ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» як Замовнику послуги транспортування по Договору № 16 від 15.02.2022 на загальну суму 4 240 000,00 грн.
Судом встановлено, що вказані вище Акт приймання-передачі майна № 1 від 18.02.2022 та Акт надання послуг № 18022022-2 від 18.02.2022, відповідають вимогам ч. 2 ст. 9 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» та п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 24.05.1995 № 88, тобто мають всі обов`язкові реквізити первинних документів.
На виконання умов Договору № 16 від 15.02.2022 позивачем здійснено часткову оплату за надані послуги в розмірі 500 000,00 грн., що підтверджується наданою до суду Платіжною інструкцією кредитного переказу коштів.
Як слідує з оборотно-сальдової відомості по рахунку 6311 та картки рахунку 6311 ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» по взаємовідносинам з контрагентом ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» за період з 15.02.2022 по 30.09.2023, які містяться в матеріалах справи, фінансово-господарські операції за Договором № 16 від 15.02.2022 відображено наступними бухгалтерськими проводками:
Дт 93 Кт 6311 - 3 533 333,33 грн. - вартість послуг транспортування за Договором № 16 від 15.02.2022;
Дт 6442 Кт 6311 - 706 666,67 грн. - ПДВ;
Дт 6311 Кт 311 - 500 000,00 грн. - оплата послуг за Договором № 16 від 15.02.2022;
Кт 6311 - 3 740 000,00 грн. - заборгованість за Договором № 16 від 15.02.2022.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вказані документи, а саме Договір № 16 від 15.02.2022, Акт № 1 від 18.02.2022 приймання-передачі майна, Акт № 18022022-2 від 18.02.2022 надання послуг за Договором № 16 від 15.02.2022, банківські документи, підтверджуючі здійснення часткової оплати послуг по Договору № 16 від 15.02.2022, підтверджують здійснення господарських операцій між ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» та ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» з надання послуг відповідального зберігання товару.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309:
«II. Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України
2. ДОНЕЦЬКА ОБЛАСТЬ. Вся територія Маріупольського району з 05.03.2022. ...».
Відповідно до п. 8 розділу І Положення № 879, підприємства, які з дати початку тимчасової окупації мали місцезнаходження на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях, території проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та підприємства, які мали (мають) місцезнаходження в районах проведення воєнних (бойових) дій у період дії воєнного стану, або підприємства, структурні підрозділи (відокремлене майно) яких розташовані на (в) таких територіях (районах), проводять інвентаризацію у разі можливості безпечного та безперешкодного доступу уповноважених осіб до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, в яких відображені зобов`язання та власний капітал підприємств.
Райони проведення воєнних (бойових) дій у період дії воєнного стану визначаються відповідно до законодавства.
Зазначені підприємства зобов`язані провести інвентаризацію станом на 01 число місяця, що настає за місяцем, у якому зникли перешкоди доступу до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, та відобразити результати інвентаризації в бухгалтерському обліку відповідного звітного періоду.
Пунктом 12 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 № 419 передбачено, що підприємства, які з дати початку тимчасової окупації мали місцезнаходження на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях, території проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та підприємства, які мали (мають) місцезнаходження в районах проведення воєнних (бойових) дій у період дії воєнного стану, або підприємства, структурні підрозділи (відокремлене майно) яких розташовані на (в) таких територіях (районах), проводять інвентаризацію у разі можливості безпечного та безперешкодного доступу уповноважених осіб до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, в яких відображені зобов`язання та власний капітал підприємств.
У річній фінансовій звітності інформація про активи, до яких неможливо забезпечити безпечний та безперешкодний доступ, та зобов`язання і власний капітал, які не можуть бути документально підтверджені у зв`язку з відсутністю доступу до відповідних первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, відображається за даними бухгалтерського обліку.
Підприємства, зазначені в абзаці десятому цього пункту, зобов`язані провести інвентаризацію станом на перше число місяця, що настає за місяцем, в якому з`явилася можливість доступу до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, та відобразити результати інвентаризації у бухгалтерському обліку відповідного звітного періоду.
При застосуванні наведених норм права, суд враховує висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 26.10.2022 у справі № 640/2221/20, згідно яких факт знаходження основних засобів та інших активів позивача на території України, де проводиться АТО, не дає права стверджувати про початок використання позивачем таких активів не в господарській діяльності.
Також, суд зазначає, що у листі Міністерства фінансів України від 10.10.2022 № 41010-06-62/23254, який розміщено на вебпорталі ДПС України за посиланням https://tax.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/629143.html надано роз`яснення щодо питань бухгалтерського обліку активів, які знаходяться на тимчасово окупованій території держави та над якими втрачено контроль через наслідки російської військової агресії проти України. Так, необоротні активи та запаси, які відображалися в бухгалтерському обліку до введення воєнного стану та які на дату складання фінансової звітності фактично перебувають на тимчасово окупованій території або в районах проведення воєнних (бойових) дій, продовжують обліковуватись у складі активів підприємства.
Таким чином, враховуючи вказані обставини та положення наведених норм, суд дійшов висновку, що оскільки товар на суму 550 116 206,14 грн знаходиться на відповідальному зберіганні в місті Маріуполь Донецької області згідно Договору № 16 від 15.02.2022, яке з 05.03.2022 є тимчасово окупованою російською федерацією територією, тому не має підстав стверджувати про відсутність таких ТМЦ та про початок використання ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» таких ТМЦ не в господарській діяльності. Самостійного рішення про списання або ліквідацію вказаних ТМЦ позивач не приймав. Відповідно, немає жодних підстав для застосовування правил пункту 198.5 статті 198 ПК України.
Дані висновки суду підтверджуються наданим позивачем до суду Висновком експерта № 289/5 від 11.12.2023, складеним Українським науково-дослідним інститутом спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України. У даному висновку експерт зазначив, що оскільки товар на суму 550 116 206,14 грн. знаходиться на відповідальному зберіганні в місті Маріуполь, яке з 05.03.2022 є тимчасово окупованою російською федерацією територією, тому залишки таких ТМЦ мають визначатися за даними бухгалтерського обліку ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК».
Згідно даних бухгалтерського обліку, які надані судовому експерту на дослідження, залишки ТМЦ, які знаходяться на тимчасово окупованій території - Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Таганрозька, 64, складають 550 116 206,14 грн.
Таким чином, за даними бухгалтерського обліку у ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на дату складання акта перевірки від 23.06.2023 № 46139/26-15-07-02-05-03/42933160 наявні залишки ТМЦ (товару) на загальну суму 550 116 206,14 грн., які знаходяться на відповідальному зберіганні у ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» на тимчасово окупованій території - Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Таганрозька, 64.
Дослідивши зміст Висновку експерта № 289/5 від 11.12.2023, суд дійшов висновку, що він ґрунтується на повному та ретельному дослідженні матеріалів, які залучені до матеріалів справи, з урахуванням правильного застосування норм податкового законодавства, а також узгоджується і підтверджується іншими доказами у справі. Жодних зауважень до проведених експертом розрахунків під час розгляду справи відповідач не навів.
Також контролюючим органом не спростовано та не надано належних, достатніх та допустимих доказів на підтвердження невідповідності вказаного висновку вимогам діючого законодавства (аналогічні висновки викладено в постанові Верховного Суду від 21.12.2023 у справі № 520/7783/19).
Враховуючи викладене, суд вважає даний висновок експерта належним та допустимим доказом та враховує його при розгляді даної справи.
Суд звертає увагу на ту обставину, що в акті перевірки відповідач не зазначив висновків, чому контролюючим органом не взято до уваги вказані документи щодо господарських операцій між ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» та ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» за Договором № 16 від 15.02.2022.
Не заперечує відповідач і з приводу доводів позивача, що останнім під час проведення перевірки надавалися працівникам ГУ ДПС у м. Києві документи щодо господарських операцій між ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» та ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» за Договором № 16 від 15.02.2022.
Додатково суд зазначає, що в матеріалах справи міститься копія скарги ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» до ДПС України на податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві № 00487290702 від 14.07.2023, № 00487380702 від 14.07.2023, № 00487360702 від 14.07.2023, з якої слідує, що до скарги позивачем додавалися документи щодо господарських операцій між ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» та ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» за Договором № 16 від 15.02.2022.
Суд звертає увагу на аргументи представника позивача, що оскільки за результатами розгляду скарги позивача на оскаржувані в рамках даної справи податкові повідомлення-рішення, ДПС України відповідно до п.п. 78.1.5 п. 78.1 ст. 78 ПК України не призначено документальну позапланову перевірку, це свідчить про те, що контролюючий орган обізнаний про господарські операції між ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» та ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» за Договором № 16 від 15.02.2022.
Відповідно до п.п. 78.1.5 п. 78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: платником податків подано в установленому порядку контролюючому органу заперечення до акта перевірки в порядку, визначеному пунктом 86.7 статті 86 цього Кодексу, або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі якщо платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об`єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем безпідставно не взято до уваги документи щодо господарських операцій між ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» та ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» за Договором № 16 від 15.02.2022, у зв`язку з чим контролюючим органом безпідставно не враховано наявність у позивача на момент проведення перевірки залишків ТМЦ на суму 550 116 206,14 грн, які знаходяться на відповідальному зберіганні у ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» на тимчасово окупованій території - Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Таганрозька, 64.
Щодо Договору № 01/2023 від 06.02.2023 про надання послуг відповідального зберігання, укладеного між ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» та ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» (код ЄДРПОУ 44036675), суд зазначає таке.
Судом встановлено, що 06.02.2023 між ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» (Поклажодавцем) та ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» (Зберігачем) укладено Договір № 01/2023 від 06.02.2023 про надання послуг відповідального зберігання (далі - Договір № 01/2023 від 06.02.2023).
Пунктом 1.1 Договору № 01/2023 від 06.02.2023 передбачено, що в порядку та на умовах, визначених Договором, Поклажодавець передає, а Зберігач приймає на відповідальне зберігання матеріальні цінності Поклажодавця.
Пункту 2.10 Договору № 01/2023 від 06.02.2023 (в редакції додаткової угоди № 2 від 06.02.2023) передбачено, що Зберігач зобов`язаний здійснювати транспортування Товару Поклажодавця до місця зберігання та по закінченню строку дії цього Договору із місця зберігання на склад Поклажодавця.
Транспортування Товару здійснюється силами та за рахунок Зберігача. Вартість послуг, пов`язаних із транспортуванням Товару, включається до вартості послуг Зберігача, які надаються за даним Договором.
Пунктом 3.1 Договору № 01/2023 від 06.02.2023 передбачено, що передача Товару на відповідальне зберігання здійснюється за актом приймання-передачі товару або накладною.
Пунктом 3.3 Договору № 01/2023 від 06.02.2023 передбачено, що кількість і вартість (заставна) Товару, який передається на відповідальне зберігання, зазначається в актах приймання-передачі.
За Актом приймання-передачі майна № 02/2023-1 від 06.02.2023 ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» передано, а ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» прийнято на відповідальне зберігання майно у кількості 60 197 677 одиниць загальною вартістю 1 386 068 941,11 грн. Місце зберігання майна: м. Вишневе, вул. Промислова, 10 (1 пов.літ «Б», прим. 6)
За Актом приймання-передачі майна від 05.06.2023 № 06/2023-1 ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» 05.06.2023 повернуло, а ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» прийняло з відповідального зберігання майно у кількості 60 197 677 одиниць вартістю 1 386 068 941,11 грн.
З результатами аналізу вказаних актів приймання-передачі майна по Договору № 01/2023 від 06.02.2023 судом встановлено, що кількість майна (товару), яке ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» повернуло ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» з відповідального зберігання (загальна кількість майна (товару) повернутого з відповідального зберігання та його вартість: 60 197 677 одиниць вартістю 1 386 068 941,11 грн.), відповідає кількості майна (товару) переданого позивачем на відповідальне зберігання ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» (загальна кількість майна (товару) переданого на відповідальне зберігання та його вартість: 60 197 677 одиниць вартістю 1 386 068 941,11 грн.).
Вказані обставини також підтверджуються наданим позивачем до суду Висновком експерта № 289/5 від 11.12.2023.
За фактом надання послуг по Договору № 01/2023 від 06.02.2023 сторонами підписано Акти надання послуг, згідно яких ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» як Виконавцем надано ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» як Замовнику послуги транспортування та відповідального зберігання по Договору № 1/2023 від 06.02.2023, на загальну суму 12 773 809,33 грн., а саме:
- Акт від 06.02.2023 № 06022023-2 - Послуги транспортування згідно Договору № 1/2023 від 06.02.2023 - сума за актом, грн. в т.ч. ПДВ - 2 000 000,00 грн.;
- Акт від 28.02.2023 № 28022023-2 - Послуги відповідального зберігання згідно Договору № 1/2023 від 06.02.2023 за період з 06.02.2023 по 28.02.2023 сума за актом, грн. в т.ч. ПДВ - 1 807 142,86 грн.;
- Акт від 31.03.2023 № 31032023-2 - Послуги відповідального зберігання згідно Договору № 1/2023 від 06.02.2023 за період з 01.03.2023 по 31.03.2023 сума за актом, грн. в т.ч. ПДВ 2 200 000,00 грн.;
- Акт від 30.04.2023 № 30042023-2 - Послуги відповідального зберігання згідно Договору № 1/2023 від 06.02.2023 за період з 01.04.2023 по 30.04.2023 сума за актом, грн. в т.ч. ПДВ 2 200 000,00 грн.;
- Акт від 31.05.2023 № 31052023-2 - Послуги відповідального зберігання згідно Договору № 1/2023 від 06.02.2023 за період з 01.05.2023 по 31.05.2023 сума за актом, грн. в т.ч. ПДВ 2 200 000,00 грн.;
- Акт від 05.06.2023 № 05062023-2 - Послуги транспортування згідно Договору № 1/2023 від 06.02.2023 - сума, грн. в т.ч. ПДВ - 2 000 000,00 грн.; Послуги відповідального зберігання згідно Договору № 1/2023 від 06.02.2023 за період з 01.06.2023 по 05.06.2023 сума, грн. в т.ч. ПДВ 366 666,67 грн.
Судом встановлено, що вказані Акти приймання-передачі майна № 02/2023-1 від 06.02.2023 та № 06/2023-1 від 05.06.2023, Акти надання послуг № 06022023-2 від 06.02.2023, № 28022023-2 від 28.02.2023, № 31032023-2 від 31.03.2023, № 30042023-2 від 30.04.2023, № 31052023-2 від 31.05.2023 та № 05062023-2 від 05.06.2023, відповідають вимогам ч. 2 ст. 9 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» та п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 24.05.1995 № 88, тобто мають всі обов`язкові реквізити первинних документів.
У свою чергу акт перевірки не містить опису порушень щодо документального оформлення господарських операцій (правильності складання первинних документів та достовірності їх реквізитів, наявності підписів, ідентифікації осіб, що брали участь тощо).
На виконання умов Договору № 01/2023 від 06.02.2023 позивачем здійснено часткову оплату за надані послуги в розмірі 520 000,00 грн.
Як слідує з оборотно-сальдової відомості ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» по рахунку 6311 та картки рахунку 6311 за контрагентом ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» за період з 15.02.2022 по 30.09.2023, які містяться в матеріалах справи, фінансово-господарські операції за Договором № 1/2023 від 06.02.2023 відображено наступними бухгалтерськими проводками, зокрема:
Дт 93 Кт 6311 - 1 666 666,67 грн. - вартість послуг транспортування згідно Договору № 1/2023 від 06.02.2023;
Дт 6442 Кт 6311 - 333 333,33 грн. - ПДВ;
Дт 93 Кт 6311 - 1 509 952,22 грн. - вартість послуг відповідального зберігання згідно Договору № 1/2023 від 06.02.2023;
Дт 6442 Кт 6311 - 301 190,44 грн. - ПДВ;
Дт 93 Кт 6311 - 1 833 333,33 грн. - вартість послуг відповідального зберігання згідно Договору № 1/2023 від 06.02.2023;
Дт 6442 Кт 6311 - 366 666,67 грн. - ПДВ;
Дт 93 Кт 6311 - 1 833 333,33 грн. - вартість послуг відповідального зберігання згідно Договору № 1/2023 від 06.02.2023;
Дт 6442 Кт 6311 - 366 666,67 грн. - ПДВ;
Дт 93 Кт 6311 - 1 833 333,33 грн. - вартість послуг відповідального зберігання згідно Договору № 1/2023 від 06.02.2023;
Дт 6442 Кт 6311 - 366 666,67 грн. - ПДВ;
Дт 93 Кт 6311 - 1 666 666,67 грн. - вартість послуг транспортування згідно Договору № 1/2023 від 06.02.2023;
Дт 6442 Кт 6311 - 333 333,33 грн. - ПДВ;
Дт 93 Кт 6311 - 305 555,56 грн. - вартість послуг відповідального зберігання згідно Договору № 1/2023 від 06.02.2023;
Дт 6442 Кт 6311 - 61 111,11 грн. - ПДВ;
Дт 6311 Кт 311 - 20 000,00 грн - оплата послуг згідно Договору № 1/2023 від 06.02.2023;
Дт 6311 Кт 311 - 500 000,00 грн - оплата послуг згідно Договору № 1/2023 від 06.02.2023;
Кт 6311 - 12 253 809,33 грн. - заборгованість згідно Договору № 1/2023 від 06.02.2023.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вказані документи, а саме Договір № 01/2023 від 06.02.2023, Акти приймання-передачі майна № 02/2023-1 від 06.02.2023 та № 06/2023-1 від 05.06.2023, Акти наданих послуг за Договором № 01/2023 від 06.02.2023, банківські документи, підтверджуючі здійснення позивачем часткової оплати послуг по Договору № 01/2023 від 06.02.2023, підтверджують здійснення господарських операцій між ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» та ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» з надання послуг відповідального зберігання товару.
Як зазначає позивач у позовній заяві, товар, який повернуто з відповідального зберігання, ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» розмістило на своїх складах за адресами: м. Київ, вул. Промислова, 4-А, м. Київ, вул. Куренівська, 14-Б, м. Київ, вул. Калнишевського, 2.
Разом з позовною заявою позивачем надано до суду накази про створення робочих інвентаризаційних комісій для проведення інвентаризації та інвентаризаційні описи, складені за результатами проведених інвентаризацій за адресами: м. Київ, вул. Промислова, 4-А, м. Київ, вул. Куренівська, 14-Б, м. Київ, вул. Калнишевського, 2, зокрема:
- Наказом № 9-ПР від 06.06.2023 ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» призначено робочу інвентаризаційну комісію на складі за адресою: м. Київ, вул. Промислова (Голосіївський район), 4-А.
Згідно Інвентаризаційного опису № 2 станом на 06.06.2023, вартість фактично наявних залишків на вказаному складі становить 690 319 282,11 грн.
- Наказом № 28-К від 06.06.2023 ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» призначено робочу інвентаризаційну комісію на складі за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14-Б.
Згідно Інвентаризаційного опису № 2 станом на 06.06.2023, вартість фактично наявних залишків на вказаному складі становить 107 184 103,15 грн.
- Наказом № 1-К від 06.06.2023 ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» призначено робочу інвентаризаційну комісію на складі за адресою: м. Київ, вул. Калнишевського, 2.
Згідно Інвентаризаційного опису № 2 станом на 06.06.2023, вартість фактично наявних залишків на вказаному складі становить 588 566 112,75 грн.
Як зазначено у Висновку експерта № 289/5 від 11.12.2023, за результатами проведеного дослідження Акта № 06/2023-1 від 05.06.2023 приймання-передачі майна та вищевказаних Інвентаризаційних описів станом на 06.06.2023, складених за результатами проведених інвентаризацій на складах за адресами: м. Київ, вул. Промислова, 4-А, м. Київ, вул. Куренівська, 14-Б, м. Київ, вул. Калнишевського, 2, шляхом співставлення даних, судовим експертом встановлено, що ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» 06.06.2023 проводило інвентаризацію лише в частині товару, який повернуто 05.06.2023 з відповідального зберігання.
За результатами аналізу Інвентаризаційних описів станом на 06.06.2023 судом встановлено, що вони не містять відомостей про нестачу ТМЦ. Тобто, за результатами проведених позивачем інвентаризацій ТМЦ на складах, які розташовані за адресами: м. Київ, вул. Промислова, 4-А, м. Київ, вул. Куренівська, 14-Б, м. Київ, вул. Калнишевського, 2, розбіжностей між даними бухгалтерського обліку та фактичними залишками ТМЦ не встановлено.
Враховуючи викладене судом встановлено, що документально підтверджується наявність у ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 06.06.2023 залишків ТМЦ (товару) на загальну суму 1 386 068 941,11 грн., які повернуто ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» з відповідального зберігання за Актом № 06/2023-1 від 05.06.2023 приймання-передачі майна.
Однак, відповідачем в акті перевірки не враховано надані ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» документи на підтвердження наявності у останнього залишків ТМЦ (товару) на суму 1 386 068 941,11 грн., які повернуто ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» з відповідального зберігання за Актом № 06/2023-1 від 05.06.2023 приймання-передачі майна.
Суд не погоджується з доводами відповідача, викладеними в акті перевірки, які стали підставо для неврахування вказаних документів, виходячи з наступного:
- Щодо висновків відповідача, що на запити посадових осіб ГУ ДПС у м. Києві до перевірки не надано жодної інформації та її документального підтвердження щодо факту переміщення товарно-матеріальних цінностей між складом відповідального зберігання за адресою м. Вишневе, вул. Промислова, 10 (1 пов. літ. «Б», прим. № 6) та складськими приміщення ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за адресами м. Київ, вул. Калнишевського, 2, м. Київ, вул. Куренівська 146, м. Київ, вул. Промислова, 4-А: товарно-транспортних накладних щодо підтвердження переміщення ТМЦ до вищезазначених складських приміщень, видаткових накладних (актів) на внутрішнє переміщення товарно-матеріальних цінностей, товарно-транспортних накладних щодо підтвердження переміщення ТМЦ до вищезазначеного складського приміщення, з цього приводу суд зазначає наступне.
Факт переміщення товарно-матеріальних цінностей зі складу відповідального зберігання, що розташований за адресою: м. Вишневе, вул. Промислова, 10 (1 пов.літ «Б», прим. 6), на склади ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК», за адресами: м. Київ, вул. Промислова, 4-А, м. Київ, вул. Куренівська, 14-Б, м. Київ, вул. Калнишевського, 2, підтверджується первинними документами: Договором № 01/2023 від 06.02.2023 про надання послуг відповідального зберігання, Актами приймання-передачі майна № 02/2023-1 від 06.02.2023 та № 06/2023-1 від 05.06.2023, Актами наданих послуг за Договором № 01/2023 від 06.02.2023, Інвентаризаційними описами станом на 06.06.2023.
Відповідачем не надано допустимих та достовірних доказів, а судом під час розгляду справи не встановлено, що відомості, які містяться у вищевказаних первинних документах, є неповними, недостовірними, суперечливими або такими, що ґрунтуються на інших документах, недійсність даних в яких установлена судом (аналогічні висновки викладено в постанові Верховного Суду від 14.02.2024 у справі № 640/5408/21).
Щодо висновків відповідача про ненадання позивачем товарно-транспортних накладних, то з цього приводу суд зазначає таке.
Відповідно до висновків Верховного Суду, викладених в постанові від 11.05.2023 у справі № 280/5471/19, відсутність товарно-транспортних накладних не є безумовною підставою для висновку про нездійснення господарських операцій. Документи, обумовлені правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом, зокрема, товарно-транспортна накладна та подорожній лист, не є документами первинного бухгалтерського обліку, що підтверджують обставини придбання та продажу товарно-матеріальних цінностей.
Аналогічні висновки викладено в постановах Верховного Суду від 07.06.2024 у справі № 815/1465/16, від 21.05.2024 у справі № 200/170/22, від 23.02.2024 у справі № 808/1451/17, від 17.01.2024 у справі № 320/2332/19, від 22.12.2023 у справі № 813/2330/16, від 27.06.2023 у справі № 520/18518/21, від 09.05.2023 у справі № 815/187/16.
Враховуючи вказані висновки Верховного Суду, у даній справі суд доходить висновку, що товарно-транспортні накладні не є документами первинного бухгалтерського обліку, що підтверджують обставини надання послуг з відповідального зберігання, а тому їх відсутність жодним чином не може свідчити про відсутність господарських операцій між ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» та ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» з надання послуг відповідального зберігання товару на загальну суму 1 386 068 941,11 грн.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що умовами Договору № 01/2023 від 06.02.2023 передбачено, що відповідальним за транспортування належного ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» товару до місця зберігання та по закінченню строку дії цього Договору із місця зберігання на склад ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» є ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР», а тому ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» не зобов`язано контролювати свого контрагента щодо оформлення товарно-транспортних накладних на транспортування товару.
У постанові від 22.12.2023 у справі № 813/2330/16 Верховний Суд дійшов висновку, що оскільки умовами договору передбачено, що перевезення товарів здійснюється силами контрагента позивача, тому у даній ситуації відсутність товарно-транспортної накладної є законним явищем.
Щодо висновків відповідача, що 06.06.2023 інвентаризація на складах за адресами вул. Калнишевського, 2, м. Київ, вул. Куренівська 14б, м. Київ, вул. Промислова, 4а, проведена без залучення посадових осіб Головного управління ДПС у м. Києві, то з цього приводу суд зазначає наступне.
Підпунктом 16.1.9 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов`язаний не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов`язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи.
Відповідно до п.п. 20.1.9 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки з використанням інформації та документів щодо результатів такої інвентаризації за наслідками таких перевірок або під час наступних заходів податкового контролю.
Абзацами 1 та 4 пункту 1 розділу ІІ Положення № 879 передбачено, що для проведення інвентаризації на підприємстві розпорядчим документом керівника підприємства створюється інвентаризаційна комісія з представників апарату управління підприємства, бухгалтерської служби (представників аудиторської фірми, централізованої бухгалтерії, суб`єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, яка здійснює ведення бухгалтерського обліку на підприємстві на договірних засадах) та досвідчених працівників підприємства, які знають об`єкт інвентаризації, ціни та первинний облік (інженери, технологи, механіки, виконавці робіт, товарознавці, економісти, бухгалтери). Інвентаризаційну комісію очолює керівник підприємства (його заступник) або керівник структурного підрозділу підприємства, уповноважений керівником підприємства.
У разі проведення інвентаризації за судовим рішенням або на підставі належним чином оформленого документа органу, який відповідно до закону має право вимагати проведення такої інвентаризації, посадові особи відповідного органу (за їх згодою) можуть бути присутні при проведенні інвентаризації.
З аналізу наведених норм вбачається, що вимога щодо проведення інвентаризації поширюється на усіх платників податків, однак проведення інвентаризації має здійснюватися саме платником податків, тоді як контролюючий орган може лише вимагати її проведення. При цьому, жодним нормативно-правовим актом не передбачено, що такий платник податків зобов`язаний направляти лист (повідомлення) про призначення та проведення інвентаризації фактично наявних товарно-матеріальних цінностей, основних фондів та інших активів підприємства в присутності представників контролюючого органу (така присутність у відповідності до пункту 1 розділу II Положення № 879 є правом, а не обов`язком).
Аналогічні висновки викладено в постановах Верховного Суду від 26.09.2023 у справі № 640/19859/21, від 28.02.2023 у справі № 520/11549/21, від 23.07.2020 у справі № 640/5215/19, від 06.02.2020 у справі № 807/1556/17.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що жоден нормативно-правовий акт не визначає дійсність (недійсність) результатів інвентаризації в залежності від того, чи були присутні при проведені інвентаризації посадові особи контролюючого органу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що проведення позивачем 06.06.2023 інвентаризації на складах за адресами: м. Київ, вул. Калнишевського, 2, м. Київ, вул. Куренівська 14б, м. Київ, вул. Промислова, 4-А, без участі посадових осіб відповідача, не призвело до порушення норм діючого законодавства, та не спричиняє втрату Інвентаризаційними описами станом на 06.06.2023 встановлених законом засобів доказування нестачі чи наявності ТМЦ у платника податку.
Підпунктом «г» пункту 198.5 статті 198 ПК України передбачено, що платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
Згідно абз. 10 п. 198.5 ст. 198 ПК України у разі якщо на момент перевірки платника податку контролюючим органом в акті вибіркової (часткової) інвентаризації, проведеної платником податку на вимогу такого органу, виявлено нестачу придбаних таким платником товарів (крім випадку, якщо така нестача обумовлена знищенням внаслідок дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідно до законодавства), для цілей розділу V цього Кодексу такі товари вважаються використаними платником податку в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
За змістом наведених норм платник податку зобов`язаний самостійно нарахувати податкові зобов`язання, виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПК України, за товарами, під час придбання яких суми податку були включені до складу податкового кредиту, у разі якщо такі товари починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
При цьому під положення зазначеної статті підпадають і ті товари, нестачу яких виявлено за результатами проведеної вибіркової (часткової) інвентаризації, проведеної платником податку на вимогу контролюючого органу.
Суд враховує висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 28.09.2022 у справі № 1.380.2019.004529 та від 06.02.2020 у справі № 807/1556/17, згідно яких проведення платником податку на вимогу контролюючого органу під час проведення податкової перевірки інвентаризації товарів є єдиним встановленим законом засобом доказування нестачі чи наявності товарів у платника податку і, відповідно, використання чи невикористання платником податку таких товарів в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Також, у постанові від 26.09.2023 у справі № 640/19859/21 Верховний Суд дійшов висновку, що у розумінні пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України єдиним встановленим законом засобом доказування нестачі чи наявності товарів у платника податку і, відповідно, використання чи невикористання платником податку таких товарів в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку є проведення під час податкової перевірки інвентаризації товарів та складання відповідного акту, яким зафіксовано, зокрема факт такої нестачі.
Як зазначалося судом, за результатами проведеної 06.06.2023 інвентаризації ТМЦ за адресами: м. Київ, вул. Промислова, 4-А, м. Київ, вул. Куренівська 14-Б, м. Київ, вул. Калнишевського, 2, позивачем не встановлено розбіжностей між даними бухгалтерського обліку та фактичними залишками ТМЦ, що підтверджується Інвентаризаційними описами станом на 06.06.2023.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що у ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» відсутні передбачені підпунктом «г» пункту 198.5 статті 198 ПК України підстави для нарахування податкових зобов`язань з ПДВ на товар вартістю 1 386 068 941,11 грн., який повернуто 05.06.2023 з відповідального зберігання.
Щодо висновків відповідача, що інвентаризація вищезазначених ТМЦ не була проведена в рамках загальної інвентаризації ТМЦ станом на 29.05.2023, то з цього приводу суд зазначає наступне.
Положеннями п.п. 20.1.9 п. 20.1 ст. 20 ПК України передбачено, що під час проведення перевірки платник податків на вимогу контролюючого органу зобов`язаний провести інвентаризацію товарно-матеріальних цінностей.
З аналізу наведеної норми вбачається, що платник податків на вимогу контролюючого органу зобов`язаний провести інвентаризацію ТМЦ протягом усього часу проведення перевірки.
В акті перевірки зазначено, що перевірка проводилась в період з 29.05.2023 по 16.06.2023.
Таким чином, ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на вимогу ГУ ДПС у м. Києві зобов`язано було провести інвентаризацію всіх ТМЦ протягом усього строку проведення перевірки, а саме в період з 29.05.2023 по 16.06.2023.
Інвентаризація ТМЦ на суму 1 386 068 941,11 грн, які повернуто з відповідального зберігання 05.06.2023, проведена позивачем 06.06.2023, що підтверджується Інвентаризаційними описами станом на 06.06.2023.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що інвентаризація ТМЦ на загальну суму 1 386 068 941,11 грн., які повернуто з відповідального зберігання 05.06.2023, проведена в межах строків, встановлених положеннями Податкового кодексу України.
В контексті наведеного суд також зазначає, що нормами Податкового кодексу України не визначено, що інвентаризацію у законний спосіб можливо провести виключно в строк, встановлений контролюючим органом.
Щодо висновків відповідача, що перевіркою встановлено відсутність будь - якої розумної економічної причини (ділової мети) при здійсненні господарської операції з передачі такої обмеженої за термінами зберігання категорії товарів, як напої та продукти харчування, на відповідальне зберігання, окрім як забезпечення документального оформлення причин розбіжностей між обліковими та фактичними даними, з цього приводу суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Відповідно до п.п. 14.1.231 п. 14.1 ст. 14 ПК України розумна економічна причина (ділова мета) - причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності.
Економічний ефект, зокрема, але не виключно, передбачає приріст (збереження) активів платника податків та/або їх вартості, а так само створення умов для такого приросту (збереження) в майбутньому.
Отже, зміст поняття розумної економічної причини (ділової мети) передбачає обов`язкову спрямованість будь-якої операції платника на отримання позитивного економічного ефекту, тобто на приріст (збереження) активів платника (їх вартість), а так само створення умов для такого приросту (збереження) в майбутньому.
У той же час, не обов`язково, аби економічний ефект спостерігався негайно після вчинення операції. Не виключено, що такий ефект настане в майбутньому, а також не виключено, що в результаті об`єктивних причин економічний ефект може не настати взагалі. Зокрема, операція може виявитись збитковою, і це є одним із варіантів нормального перебігу подій при здійсненні господарської діяльності.
Водночас із визначеного у Податковому кодексі України поняття ділової мети випливає, що обов`язково повинен бути намір платника податку отримати відповідний економічний ефект, тобто господарська операція принаймні теоретично (за умови досягнення поставлених завдань) має передбачати можливість приросту або збереження активів чи їх вартості.
Аналогічні висновки викладено в постанові Верховного Суду від 07.06.2023 у справі № 810/1298/16.
Верховний Суд в постановах від 15.04.2024 у справі № 822/1508/18 та від 25.05.2023 у справі № 815/724/16 зазначив, що з`ясування наміру платника податку на отримання економічного ефекту від господарської операції передбачає аналіз умов та обставин її здійснення.
В постанові від 29.11.2022 у справі № 812/6790/13-а Верховний Суд дійшов висновку, що збитковість господарської діяльності не є ознакою відсутності розумних цілей економічного характеру у господарської операції. Неотримання підприємством доходу від окремої господарської операції не свідчить про те, що така операція не пов`язана з господарською діяльністю підприємства, оскільки при здійсненні господарських операцій існує звичайний комерційний ризик не отримати дохід від конкретної операції. Таким чином, прибутковість або збитковість певних господарських операцій або діяльність платника в цілому за один податковий період не може слугувати підставою для висновку про відсутність ділової мети або спрямованості діяльності не на отримання прибутку, тобто для одержання необґрунтованої податкової вигоди.
З аналізу акту перевірки від 23.06.2023 № 46139/26-15-07-02-05-03/42933160 судом встановлено, що відповідачем нездійснювався аналіз умов та обставин здійснення господарських операцій між ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» та ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» з надання послуг відповідального зберігання, а також умов та обставин, які зумовили ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» передати ТМЦ на відповідальне зберігання (наприклад наявність чи відсутність у позивача у власності та/або у користуванні складських приміщень, які б дозволяли одночасно зберігати наявний у позивача товар, вартість товару та попит на товар на момент передачі товару на відповідальне зберігання, а також вартість товару та попит на товар на момент повернення товару з відповідального зберігання тощо).
Відсутні в акті і будь-які посилання на докази, на підставі яких відповідач встановив строк придатності товару, переданого на відповідальне зберігання ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР».
Як слідує з матеріалів справи, ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» здійснює наступну діяльність: Неспеціалізована оптова торгівля (основний) (код КВЕД 46.90); Оптова торгівля напоями (код КВЕД 46.34); Оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами (код КВЕД 46.36); Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками (код КВЕД 46.38).
Вказані обставини не заперечуються відповідачем.
З матеріалів справи судом встановлено, що для здійснення господарської діяльності позивачем орендуються в різних областях України 15 складських приміщень. Як вбачається з акта перевірки, в даних складських приміщеннях розміщені ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК», які призначенні для використання в операціях, що є господарською діяльністю позивача.
Також судом встановлено, що частина ТМЦ, які призначенні для використання в операціях, що є господарською діяльністю позивача, передана на відповідальне зберігання ТОВ «СТС-ГРУПП» на підставі Договору про надання послуг відповідального зберігання № 19 від 01.05.2023, ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» на підставі Договору № 01/2023 від 06.02.2023 про надання послуг відповідального зберігання та Договору № 16 від 15.02.2022 про надання послуг відповідального зберігання. Факт передачі такого товару на відповідальне зберігання та його повернення з відповідального зберігання (по Договору № 01/2023 від 06.02.2023) підтверджується первинними документами.
В контексті наведеного правового регулювання та з урахуванням встановлених обставин у цій справі суд дійшов висновку, що отримання доходу не може вважатись основним критерієм для віднесення понесених платником витрат до витрат, що вважаються здійсненими в межах господарської діяльності, адже підприємницька діяльність пов`язана з певними ризиками, в тому числі, простоєм, відсутністю попиту на певні види товару тощо, що не залежать від волі платника податків.
Суд зазначає, що відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження того, що спірні господарські операції не мають розумної економічної причини (ділової мети).
Проаналізувавши обставини даної справи та наявні в матеріалах докази в сукупності із вищенаведеними нормами законодавства, що регулюють спірні відносини, суд дійшов висновку, що господарські операції між ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» та ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» з надання послуг відповідального зберігання в цілому та за своєю суттю обумовлені розумними економічними причинами, здійснювались з ціллю отримання матеріальної вигоди та мали ділову мету.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач в акті перевірки не ставить під сумнів аналогічні господарські операції між ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» та ТОВ «СТС-ГРУПП». Це дає підстави суду дійти висновку, що сам відповідач розцінює господарські операції з надання позивачу послуг відповідального зберігання ТМЦ, які призначені для використання в операціях, що є господарською діяльністю позивача, як такі, що за своєю суттю обумовлені розумними економічними причинами та мають ділову мету.
Зазначені обставини спростовують висновки відповідача, що господарські операції з передачі ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на відповідальне зберігання ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» товару, призначеного для використання в господарській діяльності ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК», не мають розумної економічної причини (ділової мети).
Також суд вважає необґрунтованими висновки ГУ ДПС у м. Києві, викладені в акті перевірки від 23.06.2023 № 46139/26-15-07-02-05-03/42933160, що відомості, зазначені в інвентаризаційних описах по складських приміщеннях м. Київ, вул. Калнишевського, 2, м. Київ, вул. Куренівська 14б та м. Київ, вул. Промислова, 4-А, мають ознаки формального складання та не могли бути порівняні з даними бухгалтерського обліку позивача станом на 06.06.2023, оскільки такі висновки документально не підтверджуються.
Як встановлено судом з матеріалів справи, факт наявності в залишках у ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» ТМЦ, які повернуто ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» з відповідального зберігання, підтверджується Інвентаризаційними описами станом на 06.06.2023, складеними за результатами проведених інвентаризацій на складах за адресами: м. Київ, вул. Промислова, 4-А, м. Київ, вул. Куренівська 14-Б, м. Київ, вул. Калнишевського, 2, у зв`язку з чим безпідставними є висновки відповідача, що за результати перевірки документально не виявляється можливим підтвердити дані залишків товарно-матеріальних цінностей згідно оборотно-сальдової відомості по рахунку 281 Товари» станом на дату проведення загальної інвентаризації ТМЦ.
Як зазначалося судом, на підтвердження висновків акту перевірки щодо неврахування Інвентаризаційних описів станом на 06.06.2023, складених за результатами проведення інвентаризацій на складах за адресами: м. Київ, вул. Промислова, 4-А, м. Київ, вул. Куренівська 14-Б, м. Київ, вул. Калнишевського, 2, відповідачем надано до суду матеріали кримінального провадження № 72023000210000025 від 05.04.2023 за ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 209 КК України.
У клопотанні про долучення матеріалів кримінального провадження № 72023000210000025 відповідач зазначив, що у кримінальному провадженні слідчим шляхом встановлено, що ТОВ «ТХ «ПАРТНЕР» відповідно до наданої інформації власника приміщень ПрАТ «НИВА» (код ЄДРПОУ 19253407) орендувало приміщення за адресою: м. Вишневе, вул. Промислова, 10 до 31 липня 2022 року, а отже не могло там перебувати в 2023 році. Також, у ТОВ «ТХ «ПАРТНЕР» відсутні транспортні засоби для перевезення товару та наймані працівники, що може свідчити про фіктивність вчинення правочину.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 73 КАС України суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно ч. 1 ст. 74 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
Статтею 23 Кримінально процесуального кодексу України (далі - КПК України) визначено, що суд досліджує докази безпосередньо, не можуть бути визнані доказами відомості, що містяться в показаннях, речах і документах, які не були предметом безпосереднього дослідження суду.
Відповідно до ст. 94 КПК України слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному у неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення. Жоден доказ не має наперед встановленої сили.
Відповідно до ч. 6 ст. 78 КАС України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
З аналізу наведених норм чітко вбачається, що всі відомості, що містяться в показаннях, речах і документах, які не були предметом безпосереднього дослідження суду не можуть бути доказами в кримінальному проваджені.
Таким чином, до винесення вироку в кримінальному провадженні № 72023000210000025 від 05.04.2023, матеріали такого кримінального провадження не можуть вважатись належними доказами в адміністративній справі, оскільки саме при розгляді кримінального провадження в суді, суд робить висновок про допустимість/недопустимість та врахування/неврахування зібраних доказів у встановленому КПК України порядку (статті 86-87 КПК України).
При застосуванні вказаних норм суд враховує висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 03.10.2023 у справі № 280/3836/22, згідно яких до винесення вироку в рамках кримінального провадження, протокол допиту досудового розслідування чи інші матеріали досудового розслідування, а також ухвали слідчого судді про надання дозволу на проведення окремих слідчих дій, не можуть вважатись належним доказом в адміністративному судочинстві. Тобто, доказове значення в адміністративному процесі може мати виключно вирок суду в кримінальному провадженні, який набрав законної сили.
Аналогічні висновки викладено в постановах Верховного Суду від 26.01.2022 у справі № 1.380.2019.006636, від 24.01.2022 у справі № 620/3138/19, від 26.03.2020 по справі № 826/9967/16, від 06.08.2019 у справі № 520/8681/18.
Верховний Суд в постанові від 15.03.2023 у справі № 640/7791/19 дійшов висновку, що відповідно, до винесення вироку в рамках кримінального провадження матеріали, зібрані в рамках кримінальних проваджень, не можуть вважатись належним доказом в адміністративному судочинстві.
Відповідно до висновків Верховного Суду, викладених в постанові від 16.01.2024 у справі № 815/749/17, сам по собі факт реєстрації кримінального провадження не може бути доказом наявності податкового правопорушення та підставою для визнання спірних господарських операцій нереальними, оскільки податковий орган не наділений повноваженнями щодо надання правової оцінки доказам, зібраним у кримінальному провадженні, до прийняття судового рішення (вироку) у кримінальних провадженнях.
Враховуючи наведені обставини, а також висновки Верховного Суду, суд дійшов висновку, що матеріали кримінального провадження № 72023000210000025 від 05.04.2023, не є належними доказами у даній адміністративній справі № 320/30160/23, тому відповідно до ч. 4 ст. 73 КАС України суд не бере до розгляду такі докази.
Суд вважає за необхідне також зазначити, що недостатність персоналу та відсутність транспортних засобів, не може свідчити про відсутність у ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» адміністративно-господарських можливостей на виконання зобов`язань за Договорами про надання послуг відповідального зберігання, укладеними з позивачем, оскільки наведені обставини не позбавляють контрагента позивача (ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР») можливості залучати виробничі та трудові ресурси інших суб`єктів господарювання для виконання зобов`язань по укладених ним договорах.
Аналогічні висновки викладено в постановах Верховного Суду від 10.11.2020 у справі № 440/3779/18, від 02.07.2020 у справі № 814/1792/17, від 17.04.2018 у справі № 826/14549/15, від 11.09.2018 у справі № 804/4787/16.
Суд також зазначає, що умовами Договору про надання послуг відповідального зберігання № 01/2023 від 06.02.2023, укладеного між ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» та ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР», передбачено, що транспортування Товару Поклажодавця до місця зберігання та по закінченню строку дії цього Договору із місця зберігання на склад Поклажодавця здійснюється силами та за рахунок Зберігача. Однак, умови Договору не передбачають здійснення перевезень Товару саме власним транспортом Зберігача (ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР»).
Відсутність у ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» в 2023 році в оренді приміщення за адресою: м. Вишневе, вул. Промислова, 10, не виключає можливості реального виконання вказаними підприємством своїх зобов`язань за договором з ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК», щодо відповідального зберігання ТМЦ, оскільки приміщення за вказаною адресою могло перебувати у користуванні ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» на підставі договору суборенди, або останній міг передати ТМЦ позивача на відповідальне зберігання третій собі, яка знаходилася за вказаною адресою.
У постанові від 09.05.2024 у справі № 320/6439/22 Верховний Суд дійшов висновку, що чинним законодавством не пред`являються вимоги до суб`єктів підприємницької діяльності стосовно кількості працівників у штаті підприємства, наявність тих чи інших основних фондів, зокрема, складських приміщень, транспортних засобів тощо для здійснення господарської операції. Проте, податковий орган має довести, що відсутність таких ресурсів унеможливила в кожному конкретному випадку реальну можливість виконання правочину.
Всупереч вимогам ч. 2 ст. 77 КАС України відповідач не надав до суду інших належних та допустимих доказів, які безумовно та беззаперечно доводять безтоварність (нереальність) господарських операцій між ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» та ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» з надання послуг відповідального зберігання ТМЦ.
Контролюючим органом зроблено відповідні висновки на підставі аналізу інформації, а не доказів, інформація (без документального підтвердження), на яку посилається відповідач, як на підставу нереальності спірних господарських операцій, не відповідає критерію юридичної значимості та не є допустимим та достовірним доказом в розумінні процесуального закону (аналогічні висновки викладено в постанові Верховного Суду від 17.01.2023 у справі № 808/2120/18).
Згідно висновків Верховного Суду, викладених в постанові від 20.07.2023 у справі № 826/4125/17, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Таким чином, сформульоване в акті перевірки твердження контролюючого органу, про неможливість здійснення вказаних операцій, є необґрунтованим.
Враховуючи вищенаведені обставини, суд дійшов висновку, що у Головного управління ДПС у м. Києві були відсутні законні підстави для неврахування Інвентаризаційних описів станом на 06.06.2023, складених за результатами проведення інвентаризації на складах за адресами: м. Київ, вул. Промислова, 4-А, м. Київ, вул. Куренівська 14-Б, м. Київ, вул. Калнишевського, 2, та як наслідок відсутні підстави для нарахування позивачу згідно п.п. «г» п. 198.5 ст. 198 ПК України податкових зобов`язань з ПДВ на товар вартістю 1 386 068 941,11 грн., який повернуто 05.06.2023 з відповідального зберігання.
Щодо наданих відповідачем висновків експертів, суд зазначає наступне.
У Висновку експерта від 08.12.2023 № 3518 за результатами проведення судової економічної експертизи по матеріалам кримінального провадження № 72023000210000025, підготовленого Київським відділенням Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса», зазначено:
«За наявними матеріалам та в межах компетенції експерта-економіста, у разі неврахування результатів інвентаризації товарів ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за інвентаризаційними описами від 06.06.2023, документально підтверджується розмір заниження податкових зобов`язань по податку на додану вартість 387 237 029 грн. (в т.ч. заниження ПДВ 387 105 387 грн., завищення від`ємного значення з ПДВ 131 642 грн.) згідно акту перевірки № 46139/2615-07-02-05-03/42933160 від 23.06.2023 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» (код ЄДРПОУ 42933160) з питань законності декларування від`ємного значення з податку на додану вартість за квітень 2023 року», при декларуванні відповідного податкового кредиту підприємства (докладно в дослідницький частині, Додатку №1).».
У Висновку експерта № 53/5 від 18.04.2024 за результатами комісійної судової економічної експертизи, підготовленого Українським науково-дослідним інститутом спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України, зазначено:
«За умови неврахування результатів інвентаризації товарів ТОВ «Альянс-Логістик» за інвентаризаційними описами від 06.06.2023, висновки акту від 23.06.2023 № 46139/26-15-07-02-05-03/42933160 документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Альянс-Логістик» (код ЄДРІІОУ 42933160) з питань законності декларування від`ємного значення з податку на додану вартість за квітень 2023 року, в частині заниження ТОВ «Альянс-Логістик» (код ЄДРПОУ 42933160) податку на додану вартість за квітень 2023 року на загальну суму 389 670 851,00 гривень, документально не підтверджуються.
За умови неврахування результатів інвентаризації товарів ТОВ «Альянс-Логістик» за інвентаризаційними описами від 06.06.2023, висновки акту від 23.06.2023 № 46139/26-15-07-02-05-03/42933160 документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Альянс-Логістик» (код ЄДРІІОУ 42933160) з питань законності декларування від`ємного значення з податку на додану вартість за квітень 2023 року, в частині заниження ТОВ «Альянс-Логістик» (код ЄДРПОУ 42933160) податку на додану вартість за квітень 2023 року, документально підтверджуються на загальну суму 387 237 029,00 гривень.».
З вказаних висновків вбачається, що під час проведення судових експертиз експертами не враховувались результати інвентаризації товарів ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за інвентаризаційними описами від 06.06.2023, що у результаті вплинуло на висновки експертів.
Підтвердженням цього є та обставина, що експертом у Висновку № 3518 від 08.12.2023 зазначено, що при врахуванні результатів інвентаризації товарів ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за інвентаризаційними описами від 06.06.2023, висновок щодо підтвердження розрахунку заниження ПДВ в сумі 387 237 029 грн. (в т.ч. заниження позитивного значення по ПДВ в сумі 131 642 грн.) згідно акту перевірки від 23.06.2023 № 46139/2615-07-02-05-03/42933160 може змінитися.
Як вже зазначалося, на підставі детального аналізу норм діючого законодавства та доказів, наявних в матеріалах справи, з урахуванням висновків Верховного Суду, у даній справі судом встановлено, що у Головного управління ДПС у м. Києві були відсутні підстави для неврахування Інвентаризаційних описів станом на 06.06.2023, складених за результатами проведення інвентаризації на складах за адресами: м. Київ, вул. Калнишевського, 2, м. Київ, вул. Куренівська 14б, м. Київ, вул. Промислова, 4а.
Таким чином, оскільки у Головного управління ДПС у м. Києві як контролюючого органу були відсутні законні підстави для неврахування результатів інвентаризації товарів ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за інвентаризаційними описами від 06.06.2023, як наслідок, у судових експертів також були відсутні підстави не враховувати зазначені інвентаризаційні описи.
Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу III «Економічна експертиза» Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 № 1950/5) основними завданнями експертизи документів бухгалтерського обліку, оподаткування і звітності є визначення:
документальної обґрунтованості розміру нестачі або надлишків товарно-матеріальних цінностей і грошових коштів на підприємствах, в установах, організаціях і їх структурних підрозділах (далі - підприємство) періоду їх утворення;
документальної обґрунтованості оформлення операцій з одержання, зберігання, виготовлення, реалізації товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, основних засобів, надання послуг;
документальної обґрунтованості відображення в обліку операцій з основними засобами, товарно-матеріальними цінностями, грошовими коштами, цінними паперами та іншими активами;
документальної обґрунтованості відображення в обліку операцій з нарахування та виплати заробітної плати, інших виплат;
документальної обґрунтованості, задекларованої платником податку бази оподаткування податком на прибуток підприємств, та суми податку, що підлягає сплаті за певний звітний період, визначеної органом податкового контролю;
документальної обґрунтованості формування платником податкових зобов`язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, визначення суми податку на додану вартість, що підлягає сплаті, та суми податку на додану вартість, заявленої до бюджетного відшкодування;
документальної обґрунтованості окремих елементів податків та зборів, визначених платником у відповідних деклараціях (розрахунках, звітах).
З аналізу наведеної норми вбачається, що основними завданнями експертизи документів бухгалтерського обліку, оподаткування і звітності є визначення їх документальної обґрунтованості, що передбачає дослідження експертом документів.
В той же час, при проведенні судової економічної експертизи за матеріалами кримінального провадження № 72023000210000025, результати якої оформлено Висновком експерта № 3518 від 08.12.2023, та комісійної судової економічної експертизи, результати якої оформлено Висновком експерта № 53/5 від 18.04.2024, судовими експертами не досліджувалися результати інвентаризації товарів ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за інвентаризаційними описами від 06.06.2023, які надавалися позивачем під час податкової перевірки.
Згідно висновків Верховного Суду, викладених в постановах від 18.05.2023 у справі № 160/2003/20 та від 25.10.2022 у справі № 120/3818/19-а, в рамках судово-економічної експертизи здійснюється арифметична, реквізитна та нормативна перевірка наданих на дослідження документів, проводиться дослідження відповідності кількісних і сумових характеристик первинних документів записам в облікових регістрах. Втім, в силу вимог закону, лише суд може встановити прийнятність чи неприйнятність певного документа внаслідок його недійсності, надати правову оцінку обставинам, а також надати правову оцінку правильності застосування відповідної норми права.
Таким чином, висновки експертів про документальне підтвердження розміру заниження податкових зобов`язань по податку на додану вартість на суму 387 237 029 грн. згідно акту перевірки № 46139/2615-07-02-05-03/42933160 від 23.06.2023, ґрунтується не на результатах дослідження документів, як то передбачено наведеними нормами, а виключно на висновках акта перевірки.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що надані відповідачем до суду Висновок експерта № 3518 від 08.12.2023 та Висновок експерта № 53/5 від 18.04.2024 не є належними та допустимими доказами у даній справі, тому не підлягають врахуванню судом.
Окрім того, що вказані висновки експертів є недопустимими доказами, суд вважає також за необхідне зазначити, що такі висновки експертів не спростовують висновків суду щодо відсутності у Головного управління ДПС у м. Києві законних підстав для неврахування Інвентаризаційних описів станом на 06.06.2023, складених за результатами проведення інвентаризації на складах за адресами: м. Київ, вул. Промислова, 4-А, м. Київ, вул. Куренівська 14-Б, м. Київ, вул. Калнишевського, 2, та як наслідок відсутності підстав для нарахування позивачу згідно п.п. «г» п. 198.5 ст. 198 ПК України податкових зобов`язань з ПДВ на товар вартістю 1 386 068 941,11 грн., повернутий 05.06.2023 з відповідального зберігання, які ґрунтуються на аналізі норм діючого законодавства та доказах, наявних в матеріалах справи.
Оскільки судова економічна експертиза, результати якої оформлено Висновком експерта № 3518 від 08.12.2023, та комісійна судова економічна експертиза, результати якої оформлено Висновком експерта № 53/5 від 18.04.2024, проведені в рамках кримінального провадження № 72023000210000025 від 05.04.2023, суд вважає за можливе застосувати у даному випадку висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 18.03.2021 у справі № 818/820/16.
Згідно висновків Верховного Суду, викладених у вказаній постанові, висновок судової експертизи, проведеної в рамках кримінального провадження, не може бути взятий до уваги в якості доказу, оскільки доказом у справі в цьому випадку можливий лише обвинувальний вирок суду, який набрав законної сили.
Таким чином, суд вважає, що вказані висновки експертів можуть бути доказами саме в кримінальному провадженні № 72023000210000025 від 05.04.2023, а за відсутності вироку, який набрав законної сили, не можуть вважатися належними доказами в адміністративній справі.
Вищенаведені обставини в сукупності свідчать про безпідставність висновків відповідача щодо заниження ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» податкових зобов`язань з ПДВ на загальну суму 387 237 029 грн.
Щодо висновків ГУ ДПС у м. Києві, що ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» про заниження податкових зобов`язань з податку на додану вартість на суму 2 565 464 грн, суд зазначає таке.
В акті перевірки відповідачем зазначено, що ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» в присутності представників Головного управління ДПС у м. Києві, регіональних органів ДПС 29.05.2023 проведена інвентаризація фактично наявних товарно-матеріальних цінностей, за результатами якої встановлені наступні залишки фактично наявних ТМЦ:
- м. Київ, вул. Куренівська, 14-б: Залишки, згідно з інвентаризаційними описами - 23 125 591,0 грн.; фактично встановлені залишки - 19 901 191,0 грн.; розбіжності (нестача ТМЦ) - 3 224 400,0 грн.;
- м. Рівне, вул. Князя Володимира, 111: Залишки, згідно з інвентаризаційними описами - 8 718 862,0 грн.; фактично встановлені залишки - 8 718 862,0 грн.; розбіжності (нестача ТМЦ) - 0,0 грн.;
- м. Львів, вул. Польова, 55: Залишки, згідно з інвентаризаційними описами - 45 344 134,8 грн.; фактично встановлені залишки - 37 334 743,0 грн.; розбіжності (нестача ТМЦ) - 8 009 391,8 грн.;
- м. Вінниця, вул. Баженова, 24: Залишки, згідно з інвентаризаційними описами - 17 503 950,4 грн.; фактично встановлені залишки - 17 503 950,4 грн.; розбіжності (нестача ТМЦ) - 0,0 грн.;
- м. Сарни, вул. Соборна, 109: Залишки, згідно з інвентаризаційними описами - 3 532 267,5 грн.; фактично встановлені залишки - 3 532 267,5 грн.; розбіжності (нестача ТМЦ) - 0,0 грн.;
- м. Чернівці, пров. Складський, 13: Залишки, згідно з інвентаризаційними описами - 35 906 698,3 грн.; фактично встановлені залишки - 35 904 203,9 грн.; розбіжності (нестача ТМЦ) - 2 494,4 грн.;
- м. Біла Церква, вул. Січневого прориву, 88: Залишки, згідно з інвентаризаційними описами - 9 631 187,4 грн.; фактично встановлені залишки - 9 571 146,4 грн.; розбіжності (нестача ТМЦ) - 60 041,0 грн.;
- м. Хмельницький, вул. Козацька, 55: Залишки, згідно з інвентаризаційними описами - 5 397 643,5 грн.; фактично встановлені залишки - 4 691 275,7 грн.; розбіжності (нестача ТМЦ) - 706 367,7 грн.;
- м. Мукачево, вул. Берегівська об`їздна, 6: Залишки, згідно з інвентаризаційними описами - 11 502 797,6 грн.; фактично встановлені залишки - 11 502 797,6 грн.; розбіжності (нестача ТМЦ) - 0,0 грн.;
- м. Тернопіль, вул. Промислова, 20: Залишки, згідно з інвентаризаційними описами - 8 866 978,9 грн.; фактично встановлені залишки - 8 866 978,9 грн.; розбіжності (нестача ТМЦ) - 0,0 грн.;
- м. Луцьк, вул. Карбишева, 2: Залишки, згідно з інвентаризаційними описами - 11 301 409,9 грн.; фактично встановлені залишки - 11 301 409,9 грн.; розбіжності (нестача ТМЦ) - 0,0 грн.;
- м. Дніпро, вул. Шинна, буд. 18, літ. "т-1": Залишки, згідно з інвентаризаційними описами - 9 453 602,3 грн.; фактично встановлені залишки - 9 453 602,3 грн.; розбіжності (нестача ТМЦ) - 0,0 грн.;
- м. Кривий Ріг, вул. Підстанція Тягова, 18: Залишки, згідно з інвентаризаційними описами - 4 692 559,2 грн.; фактично встановлені залишки - 4 689 644,0 грн.; розбіжності (нестача ТМЦ) - 2 915,2 грн.;
- м. Київ, вул. Промислова, 4-а: Залишки, згідно з інвентаризаційними описами - 102 669 369,1 грн.; фактично встановлені залишки - 102 060 356,5 грн.; розбіжності (нестача ТМЦ) - 609 012,6 грн.;
- м. Одеса, вул. Моторна, 8-«З»: Залишки, згідно з інвентаризаційними описами - 3 341 797,0 грн.; фактично встановлені залишки - 3 341 797,0 грн.; розбіжності (нестача ТМЦ) - 0,0 грн.;
- м. Київ, вул. Івана Дзюби (вул. Сосніних Сім`ї), 7: Залишки, згідно з інвентаризаційними описами - 38 476 135,9 грн.; фактично встановлені залишки - 38 263 436,9 грн.; розбіжності (нестача ТМЦ) - 212 699,0 грн.
Всього: Залишки, згідно з інвентаризаційними описами - 339 464 984,80 грн.; фактично встановлені залишки - 326 637 663,00 грн.; розбіжності (нестача ТМЦ) - 12 827 321,70 грн.
Враховуючи наведене, за результатами проведеної інвентаризації фактично наявних товарно-матеріальних цінностей встановлено невідповідність даних інвентаризаційних описів фактичній наявності ТМЦ, так встановлено відсутність залишків (нестачу) ТМЦ на загальну суму 12 827 321,70 грн. без ПДВ, що підтверджується інвентаризаційними описами, складеними за результатами проведеної інвентаризації фактично наявних товарно-матеріальних цінностей відповідно до наказів ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на проведення інвентаризації.
Таким чином, в ході перевірки встановлено нестачу товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 12 827 321,70 грн.
На думку контролюючого органу ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» порушено п. 185.1 ст. 185, п.198.5 ст. 198 Податкового кодексу України, вимоги Наказу МФУ від 02.09.2014 № 879 «Про затвердження Положення про інвентаризацію активів та зобов`язань» із змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податкові зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 2 565 464 грн., в т.ч. за квітень 2023 на суму 2 565 464 гривень.
Під час розгляду даної справи судом встановлено наступне.
На підставі Договору суборенди об`єкта нерухомості № 27 від 27.02.2023, укладеного з ТОВ «ДІТРАНС», у користуванні ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на момент проведення перевірки знаходилися офісні та складські приміщення загальною площею 2 604,90 кв.м., що розташовані за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14-Б.
Також, на підставі Договору оренди № 1 від 01.05.2023, укладеного з ТОВ «ГОЛД РЕНТ», у користуванні ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на момент проведення перевірки знаходилися офісні та складські приміщення загальною площею 4 067,8 кв.м., що розташовані за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14-Б.
Згідно даних бухгалтерського обліку вартість залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на складі за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14-Б, становить 23 125 591,00 грн. Дані відомості зазначено в акті перевірки та не заперечуються сторонами.
Відповідно до наказу № 27-К від 29.05.2023 ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» призначено робочу інвентаризаційну комісію на складі за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14-Б.
Згідно Інвентаризаційного опису ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 29.05.2023 вартість фактично наявних залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14-Б, становить 23 125 590,98 грн. Розбіжностей між даними бухгалтерського обліку та фактичними залишками ТМЦ не встановлено.
Інвентаризаційний опис підписано членами робочої інвентаризаційної комісії, підписи посадових осіб ГУ ДПС у м. Києві у даному інвентаризаційному описі відсутні.
У зв`язку з тим, що у вказаному інвентаризаційному описі відсутні підписи посадових осіб ГУ ДПС у м. Києві, суд дійшов висновку, що вказані особи не приймали участі під час проведення позивачем 29.05.2023 інвентаризації ТМЦ на складі за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14-Б.
Таким чином, документально підтверджується наявність залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом 29.05.2023 на складі за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14-Б, на суму 23 125 590,98 грн.
Враховуючи вищенаведене, висновки ГУ ДПС у м. Києві, зазначені в акті перевірки щодо нестачі у ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на складі за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14-Б, ТМЦ на загальну суму 3 224 400,00 грн., є необґрунтованими.
На підставі Договору оренди № 1 від 01.11.2022, укладеного з ФОП ОСОБА_1 , у користуванні ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на момент проведення перевірки знаходилося адміністративне приміщення площею 122 кв.м. та прилегла територія площею 200 кв.м., що розташовані за адресою: м. Рівне, вул. Кн. Володимира, 111.
На підставі Договору оренди № 2 від 01.11.2022, укладеного з ФОП ОСОБА_2 , у користуванні ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на момент проведення перевірки знаходилися адміністративне приміщення площею 253,6 кв.м. та прилегла територія площею 2000 кв.м., що розташовані за адресою: м. Рівне, вул. Кн. Володимира, 111.
На підставі Договору суборенди № 3 від 01.11.2022, укладеного з ТОВ - ФІРМА «ПЛЕСО», у користуванні ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на момент проведення перевірки знаходилися складські приміщення загальною площею 2 724 кв.м., що розташовані за адресою: м. Рівне, вул. Кн. Володимира, 111.
Згідно даних бухгалтерського обліку вартість залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на складі за адресою: м. Рівне, вул. Князя Володимира, 111, становить 8 718 862,00 грн. Дані відомості зазначено в акті перевірки та не заперечуються сторонами.
Відповідно до наказу № 8 від 29.05.2023, ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» призначено робочу інвентаризаційну комісію на складі за адресою: м. Рівне, вул. Князя Володимира, 111.
Згідно Інвентаризаційного опису ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 30.05.2023, вартість фактично наявних залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за адресою: м. Рівне, вул. Князя Володимира, 111, становить 8 718 862,00 грн. Розбіжностей між даними бухгалтерського обліку та фактичними залишками ТМЦ не встановлено.
Таким чином, документально підтверджується наявність залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом 30.05.2023 на складі за адресою: м. Рівне, вул. Князя Володимира, 111, у загальному розмірі 8 718 862,00 грн.
На підставі Договору суборенди нежитлових приміщень (виробничі, складські, офісні приміщення) № 06 СО/2021 від 20.07.2021, укладеного з ТОВ «ЮРАН-В», в користуванні ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на момент проведення перевірки знаходилося нежитлове приміщення загальною площею 1 636,7 кв.м., що розташоване за адресою: м. Львів, вул. Польова, буд. 55 та нежитлове офісне приміщення загальною площею - 244,8 кв.м., розташоване за адресою: м. Львів, вул. Польова, буд. 55.
Згідно даних бухгалтерського обліку вартість залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на складі за адресою: м. Львів, вул. Польова, буд. 55, становить 45 344 134,80 грн. Дані відомості зазначено в акті перевірки та не заперечуються сторонами.
Відповідно до наказу № 2905-Л від 29.05.2023, ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» призначено робочу інвентаризаційну комісію на складі за адресою: м. Львів, вул. Польова, буд. 55.
Згідно Інвентаризаційного опису ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 31.05.2023, вартість фактично наявних залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за адресою: м. Львів, вул. Польова, буд. 55, становить 45 344 134,79 грн.
Водночас, як встановлено судовим експертом у Висновку № 289/5 від 11.12.2023, вказаний інвентаризаційний опис містить дані, які свідчать про розбіжність між кількістю ТМЦ згідно обліку та фактичною кількістю ТМЦ за адресою: м. Львів, вул. Польова, буд. 55, на загальну суму 8 006 018,23 грн.
Таким чином, підсумкові дані Інвентаризаційного опису ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 31.05.2023 в частині відповідності кількості та загальної вартості облікових та фактично наявних залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за адресою: м. Львів, вул. Польова, буд. 55, не відповідають дійсності.
Судовим експертом у Висновку № 289/5 від 11.12.2023 встановлено, що зазначена в акті перевірки нестача ТМЦ на суму 8 009 391,8 грн. за адресою: м. Львів, вул. Польова, буд. 55 не відповідає даним, зазначеним в інвентаризаційному описі, відповідно до якого розбіжність між кількістю ТМЦ згідно даних бухгалтерського обліку та фактичною кількістю ТМЦ становить 8 006 018,23 грн.
У матеріалах справи містяться пояснення ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» № 07/06/23-1 від 07.06.2023, у яких зазначено, зокрема:
«…залишки по складу були надані працівникам ДПС в терміновому порядку для проведення інвентаризації, в інвентаризаційній відомості не відображено внутрішнє переміщення між складами м. Львів, вул. Польова, 55 та м. Київ, вул. Промислова, 4А, яке відбулося ввечері 31 травня 2023р. Дане переміщення оператор не встигла провести в програмі.
На підтвердження цього ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» надає копії документів по внутрішнім переміщенням між складами.».
Також в матеріалах справи містяться накладні ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на внутрішнє переміщення ТМЦ, зокрема:
Зі складу, розташованого за адресою: м. Львів, вул. Польова, 55, на склад за адресою: м. Київ, вул. Промислова, 4А:
- № ЛВ06071117 від 31.05.2023 на загальну суму 874 550,20 грн.;
- № ЛВ06071118 від 31.05.2023 на загальну суму 408 017,62 грн.;
- № ЛВ06071119 від 31.05.2023 на загальну суму 6 726 758,93 грн.;
Зі складу за розташованого за адресою: м. Київ, вул. Промислова, 4А, на склад за адресою: м. Львів, вул. Польова, 55.
- № ПТ-ЛВ001925 від 31.05.2023 на загальну суму 154,94 грн.
- № ПТ-ЛВ001925 від 31.05.2023 на загальну суму 214,32 грн.
Шляхом співставлення даних, зазначених в Інвентаризаційному описі станом на 31.05.2023 за адресою: м. Львів, вул. Польова, буд. 55, та у вищевказаних накладних на внутрішнє переміщення ТМЦ судовим експертом у Висновку від 11.12.2023 № 289/5 встановлено, що номенклатура та кількість переміщеного товару повністю відповідає номенклатурі та кількості товару, відображеного в інвентаризаційному описі, як нестача.
Вищевказані накладні на внутрішнє переміщення товару відповідають вимогам ч. 2 ст. 9 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» та п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 24.05.1995 № 88, тобто мають всі обов`язкові реквізити первинного документи, що надає всі підстави для визнання господарської операції, щодо внутрішнього переміщення ТМЦ.
Таким чином, судом встановлено, що за результатами інвентаризації, проведеної за адресою: м. Львів, вул. Польова, буд. 55, станом на 31.05.2023, різниця між даними бухгалтерського обліку та фактичними залишками ТМЦ становить 8 006 018,23 грн., водночас, за даними бухгалтерського обліку ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» (загалом по підприємству) така різниця відсутня, тобто нестача ТМЦ у ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на вказану суму відсутня, оскільки документально підтверджується факт внутрішнього переміщення вказаних ТМЦ між складами ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК».
Враховуючи викладене, висновки ГУ ДПС у м. Києві, зазначені в Акті від 23.06.2023 № 46139/26-15-07-02-05-03/42933160 щодо нестачі у ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» товарно-матеріальних цінностей на суму 8 009 391,80 грн., є необґрунтованими.
На підставі Договору оренди об`єкта нерухомості № 97 від 01.01.2023, укладеного з ОСОБА_3 , у користуванні ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на момент проведення перевірки знаходилося офісне та складське приміщення, загальна площа: 2 170 кв.м., що розташовані за адресою: Вінницька область, м. Вінниця, вул. Баженова, 24.
Згідно даних бухгалтерського обліку вартість залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на складі за адресою: Вінницька область, м. Вінниця, вул. Баженова, 24, становить 17 503 950,40 грн. Дані відомості зазначено в акті перевірки та не заперечуються сторонами.
Відповідно до наказу № 29-В від 29.05.2023, ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» призначено робочу інвентаризаційну комісію на складі за адресою: м. Вінниця, вул. Баженова, 24.
Згідно Інвентаризаційного опису ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 29.05.2023 вартість фактично наявних залишків ТМЦ у ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за адресою: м. Вінниця, вул. Баженова, 24, становить 17 503 950,42 грн. Розбіжностей між даними бухгалтерського обліку та фактичними залишками ТМЦ не встановлено.
Таким чином, документально підтверджується наявність залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом 29.05.2023 на складі за адресою: м. Вінниця, вул. Баженова, 24, на суму 17 503 950,42 грн.
На підставі Договору найму № 010123 від 01.01.2023, укладеного з ТОВ «ТРЕЙДІНВЕСТГРУП», в користуванні ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на момент проведення перевірки знаходилося нежитлове приміщення, загальною площею 1 740,5 кв.м., що розташоване за адресою: м. Сарни, вул. Соборна, 109.
Згідно даних бухгалтерського обліку вартість залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на складі за адресою: м. Сарни, вул. Соборна, 109, становить 3 532 267,50 грн. Дані відомості зазначено в акті перевірки та не заперечуються сторонами.
Відповідно до наказу № 3-Р від 29.05.2023, яким ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» призначено робочу інвентаризаційну комісію на складі за адресою: м. Сарни, вул. Соборна, 109.
Згідно Інвентаризаційного опису ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 30.05.2023 вартість фактично наявних залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за адресою: м. Сарни, вул. Соборна, 109, становить 3 532 267,48 грн. Розбіжностей між даними бухгалтерського обліку та фактичними залишками ТМЦ не встановлено.
Таким чином, документально підтверджується наявність залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом 30.05.2023 на складі за адресою: м. Сарни, вул. Соборна, 109, на суму 3 532 267,48 грн.
На підставі Договору найму (оренди) нежитлового (складського) приміщення № 49 від 01.01.2023, укладеного з ПП «ЯЛЕКС» у користуванні ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на момент проведення перевірки знаходилося складське приміщення площею 1 860,00 кв.м. та офісне приміщення, площею 239,6 кв.м., що розташовані за адресою: м. Чернівці, провулок Складський, 13.
Згідно даних бухгалтерського обліку вартість залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на складі за адресою: м. Чернівці, провулок Складський, 13, становить 35 906 698,30 грн. Дані відомості зазначено в акті перевірки та не заперечуються сторонами.
Відповідно до наказу № 9-К від 29.05.2023, ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» призначено робочу інвентаризаційну комісію на складі за адресою: м. Чернівці, провулок Складський, 13.
Згідно підсумкових даних Інвентаризаційного опису ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 29.05.2023 є ідентичною кількість облікованих та фактично наявних залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за адресою: м. Чернівці, провулок Складський, 13, загальною вартістю 35 906 698,33 грн.
Судовим експертом у Висновку № 289/5 від 11.12.2023 встановлено, що вказаний інвентаризаційний опис містить дані, які одночасно свідчать про нестачу ТМЦ на суму 2 494,43 грн. та про наявність надлишків на суму 419,25 грн., що вказує на суперечність у відображених за результатами проведеної інвентаризації даних.
У матеріалах справи міститься пояснювальна записка завідувача складом ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» Фарафонова В.А. Голові інвентаризаційної комісії ОСОБА_4 , в якій зазначено, що виявлені розбіжності (наявність нестачі та надлишків) є наслідком бою товару на складі (в частині нестачі товару на суму 2 494,43 грн.) та пересорту (в частині надлишків товару на суму 419,25 грн.).
За даними Інвентаризаційного опису ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» (за адресою: м. Чернівці, провулок Складський, 13) пересорт на суму 419,25 грн. виник внаслідок нестачі товару «Вино стол. напівсол. черв. «Ізабелла Марінталь» 1,0 л. «Tetra-Pak» (№ п/п 201) у кількості 15 одиниць (ціна - 27,95 грн./одиниця) та надлишку товару «Вино стол. напівсол. черв. «Кадарка Марінталь» 1,0 л. «Tetra-Pak» (№ п/п 203) у кількості 15 одиниць (ціна - 27,95 грн./одиниця).
За таких обставин встановлення факту пересорту ТМЦ на суму 419,25 грн. підтверджується результатами проведеної інвентаризації.
Сукупний аналіз Інвентаризаційного опису та пояснювальної записки завідувача складом ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» свідчить про безпідставність одночасного віднесення ТМЦ «Вино стол. напівсол. черв. «Ізабелла Марінталь» 1,0 л. «Tetra-Pak» (№ п/п 201) у кількості 15 одиниць (ціна - 27,95 грн./одиниця) загальною вартістю 419,25 грн., до переліку товару, який було пошкоджено внаслідок бою, оскільки його нестача пояснюється саме встановленим вище фактом пересорту.
Таким чином, підсумкові дані Інвентаризаційного опису ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 29.05.2023 в частині відповідності кількості і загальної вартості облікованих та фактично наявних залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за адресою: м. Чернівці, провулок Складський, 13, не відповідають дійсності, оскільки документально підтверджена вартість фактично наявних залишків товару (за відповідною адресою) складає 35 904 623,15 грн. (35 906 698,33 грн. (вартість облікованого товару) 2 494,43 грн. (вартість нестачі товару, з урахування товару, який визначає пересорт) + 419,25 грн. (вартість надлишку товару, який визначає пересорт)).
Враховуючи наведене, висновки ГУ ДПС у м. Києві, зазначені в Акті від 23.06.2023 № 46139/26-15-07-02-05-03/42933160 щодо нестачі у ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» товарно-матеріальних цінностей на складі за адресою: м. Чернівці, провулок Складський, 13, на загальну суму 2 494,40 грн, підтверджуються частково на суму 2 075,18 грн. (35 906 698,33 грн. (вартість облікованих товарів) 35 904 623,15 грн. (вартість фактично наявних залишків товарів)).
На підставі Договору оренди № 01012023 від 01.01.2023, укладеного із СПОЖИВЧИМ ТОВАРИСТВОМ БІЛОЦЕРКІВСЬКА КОНТОРА «УКРЗАГОТЗЕРНО» у користуванні ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на момент проведення перевірки знаходилося нежитлові приміщення загальною площею 2 611,2 кв.м., що розташовані за адресою: м. Біла Церква, вул. Січневого прориву, буд. 88.
Відповідно до наказу № 29-Б від 29.05.2023, ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» призначено робочу інвентаризаційну комісію на складі за адресою: м. Біла Церква, вул. Січневого прориву, буд. 88.
За даними Інвентаризаційного опису ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 29.05.2023, вартість залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за адресою: м. Біла Церква, вул. Січневого прориву, буд. 88, згідно бухгалтерського обліку становить 9 631 187,37 грн. Інформація щодо розбіжностей між даними бухгалтерського обліку та фактичними залишками відсутня.
Водночас, як зазначено в Акті перевірки та вбачається з матеріалів справи, за результатами проведеної інвентаризації за вказаною адресою встановлено нестачу ТМЦ в кількості 2258 одиниць на загальну суму 60 041,00 грн.
У матеріалах справи міститься копія письмового пояснення ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на ім`я головного державного інспектора Білоцерківського відділу перевірок платників управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Київській області Могорита М.
У пояснені зазначено, що за результатами інвентаризації встановлено нестачу у кількості 2258 одиниць на суму 60 041,00 грн. Дані розбіжності виникли у зв`язку з тим, що ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» займається торгівлею продуктами харчування та напоями, кожного дня є надходження товару від виробника і видача товару покупцю, зупинити торгівлю неможливо (будуть збитки, втрати клієнтів, покупця), інвентаризаційний опис складено станом на 29.05.2023 (початок перевірки), інвентаризація тривала з 29.05.2023 по 31.05.2023, відповідно попередньо замовлений товар вибув зі складу під час самої процедури інвентаризації.
У матеріалах справи містяться копії товарно-транспортних накладних на реалізацію товару, зокрема: №№ Ц053100453, Ц053100454, Ц053100455, Ц053100456, Ц053100280, Ц053100457, Ц053100021, Ц053100181, Ц053100411, Ц053100375, Ц053100374, Ц053100381, Ц05310225, Ц05300357, Ц053100366, Ц053100367, Ц053100449, Ц053100223, Ц053100400, Ц053100014, Ц053100023, Ц053100173, Ц053100438, Ц053100348, Ц053100399, Ц053100204, Ц053100353, Ц053100177, Ц053100138, Ц053100140, Ц053100378, Ц053100192, Ц053100179, Ц053100466, Ц053100168, Ц053100355, Ц053100488, Ц053100161, Ц053100172, Ц053100139, Ц053100405, Ц053100224, Ц053100191, Ц053100056, Ц053100141, Ц053100380, Ц053100381, Ц053100178, Ц053100187, Ц053100163, Ц053100188, Ц053100445, Ц053100190, Ц053100193, Ц053100450, Ц05310155, Ц053100042, Ц053100373, Ц053100451, Ц053100096, Ц053100097, Ц053100153, Ц053100372, Ц053100475, Ц053100180, Ц053100195, Ц053100447, Ц053100017, Ц053100176, Ц053100175, Ц053100410, Ц053100459, Ц053100079, Ц053100084, ЦО53100458, Ц053100194, Ц053100411, Ц053100416, Ц053100446, Ц053100398, Ц053100184, Ц053100091, Ц053100170, Ц053100393, Ц053100226, Ц053100210, Ц053100295 від 31.05.2023.
У зв`язку з тим, що в Інвентаризаційному описі не відображено нестачу ТМЦ, а у вищевказаних письмових поясненнях не конкретизовано номенклатуру реалізованого товару, у суду відсутня можливість співставити дані, зазначені у наведених вище ТТН, та зазначені в Інвентаризаційному описі станом на 29.05.2023 за адресою: м. Біла Церква, вул. Січневого прориву, буд. 88.
Аналогічних висновків дійшов й судовий експерт у Висновку № 289/5 від 11.12.2023.
Таким чином, висновки ГУ ДПС у м. Києві, зазначені в Акті від 23.06.2023 № 46139/26-15-07-02-05-03/42933160 щодо нестачі у ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на складі за адресою: м. Біла Церква, вул. Січневого прориву, буд. 88, товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 60 041,00 грн., є обґрунтованими.
На підставі Договору суборенди нежитлового приміщення № 1АК/03-21 від 16.03.2021, укладеного з ОСОБА_5 , в користуванні ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на момент проведення перевірки знаходилися нежитлові приміщення загальною площею 2 953,8 кв.м., що розташовані за адресою: м. Хмельницький, вул. Козацька, 55.
Згідно даних бухгалтерського обліку вартість залишків товарно-матеріальних цінностей на складі за адресою: м. Хмельницький, вул. Козацька, 55, становить 5 397 643,50 грн. Дані відомості зазначено в акті перевірки та не заперечуються сторонами.
Відповідно до наказу № 5-К від 29.05.2023 ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» призначено робочу інвентаризаційну комісію на складі за адресою: м. Хмельницький, вул. Козацька, 55.
Згідно Інвентаризаційного опису ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 29.05.2023, вартість фактично наявних залишків ТМЦ у ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за адресою: м. Хмельницький, вул. Козацька, 55, становить 5 397 643,45 грн.
Судовим експертом у Висновку № 289/5 від 11.12.2023 встановлено, що вказаний інвентаризаційний опис містить дані, які свідчать про розбіжність між кількістю ТМЦ згідно бухгалтерського обліку та фактичною кількістю ТМЦ за адресою: м. Хмельницький, вул. Козацька, 55, на загальну суму 753 103,76 грн.
Таким чином, підсумкові дані Інвентаризаційного опису ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 29.05.2023 в частині відповідності кількості та загальної вартості облікових та фактично наявних залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за адресою: м. Хмельницький, вул. Козацька, 55, не відповідають дійсності.
Судом встановлено, що зазначена в Акті перевірки нестача ТМЦ на суму 706 367,70 грн. за адресою: м. Хмельницький, вул. Козацька, 55, не відповідає даним, зазначеним в інвентаризаційному описі, згідно якого розбіжність між кількістю ТМЦ згідно обліку та фактичною кількістю ТМЦ становить 753 103,76 грн.
У матеріалах справи містяться письмові пояснення ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» № 06/06/23-1 від 06.06.2023, згідно яких: «залишки по складу були надані працівникам ДПС в терміновому порядку для проведення інвентаризації, в інвентаризаційній відомості не відображено внутрішнє переміщення між складами м. Хмельницький, вул. Козацька, 55 та м. Київ, вул. Промислова, 4А, яке відбулося ввечері 30 травня 2023р. Дане переміщення оператор не встигла провести в програмі.
На підтвердження цього ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» надає копії документів по внутрішнім переміщенням між складами».
У матеріалах справи містяться накладні на внутрішнє переміщення ТМЦ, зокрема:
Зі складу за адресою м. Хмельницький, вул. Козацька, 55 на склад за адресою: м. Київ, вул. Промислова, 4А:
№ Х060500003 від 30.05.2023 на загальну суму 1 061 254,34 грн;
Зі складу за адресою: м. Київ, вул. Промислова, 4А на склад за адресою: м. Хмельницький, вул. Козацька, 55:
№ ПТ-Х0001076 від 30.05.2023 на загальну суму 49 500,00 грн.
Судовим експертом у Висновку № 289/5 від 11.12.2023 зазначено, що шляхом співставлення даних, зазначених у накладних на внутрішнє переміщення ТМЦ № Х060500003 від 30.05.2023 та № ПТ-Х0001076 від 30.05.2023, з даними, зазначеними в інвентаризаційному описі станом на 29.05.2023 за адресою: м. Хмельницький, вул. Козацька, 55, судовим експертом встановлено, що номенклатура та кількість переміщеного товару відповідає номенклатурі та кількості товару відображеного в інвентаризаційному описі, як нестача, за виключенням нижченаведених позицій.
В накладних на внутрішнє переміщення ТМЦ відсутні наступні позиції товару на загальну суму 730,80 грн., які зазначено в інвентаризаційному описі як нестача:
- Сидр Де Сад н/с, яблучний з соком ожини, 045 л., в кількості 29 одиниць, ціна за одиницю 11,80 грн., загальною вартістю 342,20 грн.;
- Стелла Артуа 0,33 л, в кількості 29 одиниць, ціна за одиницю 13,40 грн., загальною вартістю 388,60 грн.
Вищезазначені накладні на внутрішнє переміщення відповідають вимогам ч. 2 ст. 9 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» та п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 24.05.1995 № 88, тобто мають всі обов`язкові реквізити первинного документи, що надає всі підстави для визнання господарської операції, щодо переміщення ТМЦ.
Таким чином, судом встановлено, що за даними Інвентаризаційного опису за адресою: м. Хмельницький, вул. Козацька, 55, станом на 30.05.2023 різниця між даними бухгалтерського обліку та фактичними залишками ТМЦ становить 753 103,76 грн., водночас, за даними бухгалтерського обліку ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» (загалом по підприємству) така різниця становить 730,80 грн., оскільки вартість залишків ТМЦ у сумі 752 372,96 грн. документально підтверджується вищезазначеними накладними на внутрішнє переміщення вказаних ТМЦ між складами ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК», то відповідно нестача ТМЦ у ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» становить 730,80 грн.
Враховуючи наведене, висновки ГУ ДПС у м. Києві, зазначені в Акті від 23.06.2023 № 46139/26-15-07-02-05-03/42933160 щодо нестачі у ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 706 367,70 грн., підтверджується частково на суму 730,80 грн.
На підставі Договору оренди виробничих приміщень № 1 від 30.01.2020, укладеного з ТОВ ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЛЬМА», в користуванні ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на момент проведення перевірки знаходилися виробничі та офісні приміщення загальною площею 2 361,3 кв.м., що розташовані за адресою: м. Мукачеве, вул. Берегівська-об`їзна, 6.
Згідно даних бухгалтерського обліку вартість залишків товарно-матеріальних цінностей на складі за адресою: м. Мукачеве, вул. Берегівська-об`їзна, 6 становить 11 502 797,60 грн. Дані відомості зазначено в акті перевірки та не заперечуються сторонами.
Відповідно до наказу № 11-М від 29.05.2023, ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» призначено робочу інвентаризаційну комісію на складі за адресою: м. Мукачево, вул. Берегівська-об`їзна, 6г.
Згідно Інвентаризаційного опису ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 29.05.2023 вартість фактично наявних залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за адресою: м. Мукачево, вул. Берегівська-об`їзна, 6г, становить 11 502 797,60 грн. Розбіжностей між даними бухгалтерського обліку та фактичними залишками ТМЦ не встановлено.
Таким чином, документально підтверджується наявність залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 29.05.2023 на складі за адресою: м. Мукачеве, вул. Берегівська-об`їзна, 6г, на загальну суму 11 502 797,60 грн.
На підставі Договору суборенди нежитлового приміщення від 01.01.2022, укладеного з ТОВ «БУДСПЕКТОР», в користуванні ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на момент проведення перевірки знаходилися нежитлові приміщення площею 100,4 кв.м., 177,7 кв.м., 1250,8 кв.м., 1226,3 кв.м., що розташовані за адресою: м. Тернопіль, вул. Промислова, 20.
Згідно даних бухгалтерського обліку вартість залишків товарно-матеріальних цінностей на складі за адресою: м. Тернопіль, вул. Промислова, 20, становить 8 866 978,90 грн. Дані відомості зазначено в акті перевірки та не заперечуються сторонами.
Відповідно до наказу № 5-Т від 29.05.2023, ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» призначено робочу інвентаризаційну комісію на складі за адресою: м. Тернопіль, вул. Промислова, 20.
Згідно Інвентаризаційного опису ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 29.05.2023 вартість фактично наявних залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за адресою: м. Тернопіль, вул. Промислова, 20, становить 8 866 978,94 грн. Розбіжностей між даними бухгалтерського обліку та фактичними залишками ТМЦ не встановлено.
Таким чином, документально підтверджується наявність залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 29.05.2023 на складі за адресою: м. Тернопіль, вул. Промислова, 20, на загальну суму 8 866 978,94 грн.
На підставі Договору суборенди нежитлового приміщення № Б/СК01/23 від 01.12.2022, укладеного з ТОВ «АФФІТТО КОМПАНІЯ», в користуванні ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на момент проведення перевірки знаходилася частина будівлі блоку складів «Е-2» з рампою загальною площею 3420,00 кв.м., що розташована за адресою: м. Луцьк, вул. Карбишева, 2.
Згідно даних бухгалтерського обліку вартість залишків товарно-матеріальних цінностей на складі за адресою: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Карбишева, 2, становить 11 301 409,90 грн. Дані відомості зазначено в акті перевірки та не заперечуються сторонами.
Відповідно до наказу № 5-Л від 29.05.2023, ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» призначено робочу інвентаризаційну комісію на складі за адресою: м. Луцьк, вул. Карбишева, 2.
Згідно Інвентаризаційного опису ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 29.05.2023 вартість фактично наявних залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за адресою: м. Луцьк, вул. Карбишева, 2 становить 11 301 409,93 грн. Розбіжностей між даними бухгалтерського обліку та фактичними залишками ТМЦ не встановлено.
Таким чином, документально підтверджується наявність залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 29.05.2023 на складі за адресою: м. Луцьк, вул. Карбишева, 2 на загальну суму 11 301 409,93 грн.
На підставі Договору суборенди нежитлового приміщення № 37/08/2021 від 26.05.2021, укладеного з ТОВ «АРОНН», в користуванні ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на момент проведення перевірки знаходилися нежитлові приміщення загальною площею 2819,6 кв.м.: Складські приміщення, загальною площею 2380,5 кв.м., що розташовані за адресою: м. Дніпро, вул. Шинна, буд 18, Літ. «Т-1»; Офісні приміщення № 2, 6-43, загальною площею 359,9 кв.м., що розташовані за адресою: м.Дніпро, вул. Шинна, буд. 18, Літ. «Ж-2»; Крита рампа, загальною площею79,2 кв.м., прилегла до складського приміщення, нежитлового приміщення Т-1, що розташована за адресою: м. Дніпро, вул. Шинна, буд. 18.
Згідно даних бухгалтерського обліку вартість залишків товарно-матеріальних цінностей на складі за адресою: м. Дніпро, вул. Шинна, буд. 18, літ. Т-1 становить 9 453 602,30 грн. Дані відомості зазначено в акті перевірки та не заперечуються сторонами.
Відповідно до наказу № 7-Д від 29.05.2023, ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» призначено робочу інвентаризаційну комісію на складі за адресою: м. Дніпро, вул. Шинна, буд. 18.
Згідно Інвентаризаційного опису ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 29.05.2023 вартість фактично наявних залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за адресою: м. Дніпро, вул. Шинна, буд. 18, становить 9 453 602,30 грн. Розбіжностей між даними бухгалтерського обліку та фактичними залишками ТМЦ не встановлено.
Таким чином, документально підтверджується наявність залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 29.05.2023 на складі за адресою: м. Дніпро, вул. Шинна, буд. 18, на загальну суму 9 453 602,30 грн.
На підставі Договору оренди № 1 від 01.01.2023, укладеного з ТОВ КРИВОРІЗЬКОЇ ФІРМИ «ВЗУТТЯ ЛТД», в користуванні ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на момент проведення перевірки знаходився об`єкт нерухомості, що розташований за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Тягова підстанція, 18.
Згідно даних бухгалтерського обліку вартість залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на складі за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Тягова підстанція, 18 становить 4 692 559,20 грн. Дані відомості зазначено в акті перевірки та не заперечуються сторонами.
Відповідно до наказу № 29КР від 29.05.2023, ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» призначено робочу інвентаризаційну комісію на складі за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Тягова підстанція, 18.
Згідно Інвентаризаційного опису ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 31.05.2023 вартість наявних залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Тягова підстанція, 18, становить 4 689 644,49 грн.
Водночас, як встановлено судовим експертом у Висновку № 289/5 від 11.12.2023, вказаний Інвентаризаційний опис містить дані, які свідчать про розбіжність між кількістю ТМЦ згідно бухгалтерського обліку та фактично встановленими залишками ТМЦ за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Тягова підстанція, 18, на загальну суму 2 914,75 грн.
Судовим експертом встановлено, що зазначена в акті перевірки нестача ТМЦ на суму 2 915,20 грн. за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Тягова підстанція, 18, не відповідає даним, зазначеним в інвентаризаційному описі, відповідно до якого розбіжність між кількістю ТМЦ згідно даних бухгалтерського обліку та фактичною кількістю ТМЦ становить 2 914,75 грн.
У матеріалах справи міститься накладна ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» № Д052900011 від 29.05.2023 на внутрішнє переміщення товару зі складу, розташованого за адресою: м. Дніпро, вул. Шинна, буд. 18, на склад за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Тягова підстанція, 18.
Шляхом співставлення даних, зазначених в Інвентаризаційному описі, станом на 31.05.2023 за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Тягова підстанція, 18 та у вищевказаній накладній № Д052900011 від 29.05.2023 на внутрішнє переміщення товару судовим експертом у Висновку № 289/5 від 11.12.2023 встановлено, що номенклатура та кількість переміщеного товару не відповідає номенклатурі та кількості товару відображеного в інвентаризаційному описі, як нестача.
Враховуючи наведене, висновки ГУ ДПС у м. Києві, зазначені в Акті від 23.06.2023 № 46139/26-15-07-02-05-03/42933160 щодо нестачі у ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 2 915,20 грн., підтверджуються частково на суму 2 914,75 грн.
На підставі Договору суборенди № 2023-02-3 від 16.02.2023, укладеного з ТОВ «БТ-ДІ», в користуванні ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на момент проведення перевірки знаходився об`єкт нерухомого майна майновий комплекс, загальною площею 6779,40 кв.м., який складається з будівлі А загальною площею 1057,20 кв.м., будівлі Б загальною площею 498,60 кв.м., будівлі В загальною площею 1313,10 кв.м., будівлі Г загальною площею 46,20 кв.м., будівлі Д загальною площею 55,70 кв.м., будівлі Ж загальною площею 15,20 кв.м., будівлі З загальною площею 1502,00 кв.м., будівлі К загальною площею 2263,30 кв.м., будівлі Л загальною площею 28,10 кв.м., що розташований за адресою: м. Київ, вул. Промислова, 4а.
Згідно даних бухгалтерського обліку вартість залишків товарно-матеріальних цінностей на складі за адресою: м. Київ, вул. Промислова (Голосіївський район), буд. 4а, становить 102 669 369,10 грн. Дані відомості зазначено в акті перевірки та не заперечуються сторонами.
Відповідно до наказу № 8-ПР від 29.05.2023, ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» призначено робочу інвентаризаційну комісію на складі за адресою: м. Київ, вул. Промислова, 4а.
Згідно Інвентаризаційного опису ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 29.05.2023 вартість фактично наявних залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за адресою: м. Київ, вул. Промислова, 4а, становить 102 669 369,06 грн. Розбіжностей між даними бухгалтерського обліку та фактичними залишками ТМЦ не встановлено.
Інвентаризаційний опис підписано членами робочої інвентаризаційної комісії, підписи посадових осіб ГУ ДПС у м. Києві у даному інвентаризаційному описі відсутні.
У зв`язку з тим, що у вказаному інвентаризаційному описі відсутні підписи посадових осіб ГУ ДПС у м. Києві, суд дійшов висновку, що вказані особи не приймали участі під час проведення позивачем 29.05.2023 інвентаризації ТМЦ на складі за адресою: м. Київ, вул. Промислова, 4а.
Таким чином, документально підтверджується наявність залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом 29.05.2023 на складі за адресою: м. Київ, вул. Промислова, 4а, на загальну суму 102 669 369,06 грн.
Враховуючи наведене, висновки ГУ ДПС у м. Києві, зазначені в акті перевірки щодо нестачі у ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на складі за адресою: м. Київ, вул. Промислова, 4а, ТМЦ на загальну суму 609 012,60 грн., є необґрунтованими.
На підставі Договору суборенди нежитлового приміщення № 7 від 16.04.2022, укладеного з ТДВ «ШИРЯЇВСЬКИЙ МАСЛОЗАВОД», в користуванні ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на момент проведення перевірки знаходилася частина нежитлового приміщення площею 800,0 кв.м., за адресою: м. Одеса, вул. Моторна, буд. 8 - «З».
Згідно даних бухгалтерського обліку вартість залишків товарно-матеріальних цінностей на складі за адресою: м. Одеса, вул. Моторна, буд. 8 - «З», становить 3 341 797,00 грн. Дані відомості зазначено в акті перевірки та не заперечуються сторонами.
Відповідно до наказу № 9-О від 29.05.2023 ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» призначено робочу інвентаризаційну комісію на складі за адресою: м. Одеса, вул. Моторна, буд. 8 - «З».
Згідно Інвентаризаційного опису ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 29.05.2023, вартість фактично наявних залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за адресою: м. Одеса, вул. Моторна, буд. 8 - «З», становить 3 341 796,91 грн. Розбіжностей між даними бухгалтерського обліку та фактичними залишками ТМЦ не встановлено.
Таким чином, документально підтверджується наявність залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 29.05.2023 на складі за адресою: м. Одеса, вул. Моторна, буд. 8 - «З», на загальну суму 3 341 796,91 грн.
На підставі Договору про надання послуг відповідального зберігання № 19 від 01.05.2023, укладеного з ТОВ «СТС-ГРУПП», ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» передано на відповідальне зберігання майно за адресою: м. Київ, вул. Івана Дзюби (бувша вул. Сім`ї Сосніних), 7, загальною вартістю 38 476 135,90 грн.
Згідно даних бухгалтерського обліку вартість залишків товарно-матеріальних цінностей, які знаходилися на відповідальному зберіганні ТОВ «СТС-ГРУПП» за адресою: м. Київ, вул. Івана Дзюби (бувша вул. Сім`ї Сосніних), 7, становить 38 476 135,90 грн. Дані відомості зазначено в акті перевірки та не заперечуються сторонами.
Відповідно до наказу № 1-Д від 30.05.2023, ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» призначено робочу інвентаризаційну комісію на складі за адресою: м. Київ, вул. Івана Дзюби, 7.
Згідно Інвентаризаційного опису ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом на 30.05.2023 вартість фактично наявних залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» за адресою: м. Київ, вул. Івана Дзюби, 7, становить 38 476 135,93 грн. Розбіжностей між даними бухгалтерського обліку та фактичними залишками ТМЦ не встановлено.
Інвентаризаційний опис підписано членами робочої інвентаризаційної комісії, підписи посадових осіб ГУ ДПС у м. Києві у даному інвентаризаційному описі відсутні.
У зв`язку з тим, що у вказаному інвентаризаційному описі відсутні підписи посадових осіб ГУ ДПС у м. Києві, суд дійшов висновку, що вказані особи не приймали участі під час проведення позивачем 30.05.2023 інвентаризації ТМЦ на складі за адресою: м. Київ, вул. Івана Дзюби, 7.
Таким чином, документально підтверджується наявність залишків ТМЦ ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» станом 30.05.2023 на складі за адресою: м. Київ, вул. Івана Дзюби, 7, на суму 38 476 135,93 грн.
Враховуючи наведене, висновки ГУ ДПС у м. Києві, зазначені в акті перевірки щодо нестачі у ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на складі за адресою: м. Київ, вул. Івана Дзюби, 7, ТМЦ на загальну суму 212 699,00 грн., є необґрунтованими.
Враховуючи викладене, судом встановлено, що висновки Головного управління ДПС у м. Києві викладені в акті перевірки від 23.06.2023 № 46139/26-15-07-02-05-03/42933160 щодо відсутності залишків (нестачі) ТМЦ у ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на суму 12 827 321,70 грн., підтверджуються частково на суму 65 761,73 грн. (2 075,18 + 60 041,00 + 730,80 + 2 914,75).
Враховуючи наведені обставини, судовим експертом у Висновку № 289/5 від 11.12.2023 встановлено, що ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» не було нараховано у квітні 2023 року податкові зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 13 152,35 грн. (65 761,73 грн. * 20 %), внаслідок чого було завищено від`ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту за відповідний звітний період на суму 13 152,35 грн.
Таким чином, судом встановлено, що фактичні залишки товарно-матеріальних цінностей ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» на час проведення перевірки складали 2 325 586 000,32 грн., зокрема:
- 50 001 630,00 грн. - умовний продаж ТМЦ, підтверджений Актом перевірки та не заперечується ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК»;
- 339 399 223,07 грн. - фактичні залишки ТМЦ за даними інвентаризацій проведених станом на 29.05, 30.05 та 31.05.2023;
- 1 386 068 941,11 грн. - ТМЦ, які ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» 05.06.2023 повернуло ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» з відповідального зберігання;
- 550 116 206,14 грн. - ТМЦ, які знаходяться на відповідальному зберіганні ТОВ «ТОРГОВИЙ ХОЛДИНГ «ПАРТНЕР» на тимчасово окупованій території України.
Згідно оборотно-сальдової відомості ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» по рахунку 28, субрахунок 281 «Товари на складі», залишки ТМЦ станом на 29.05.2023 складають 2 325 651 762,05 грн.
З урахуванням викладеного судом встановлено, що різниця між фактичними залишки товарно-матеріальних цінностей ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» та даними бухгалтерського обліку становить 65 761,73 грн. (2 325 651 762,05 грн. - 2 325 586 000,32 грн.).
Згідно Висновку експерта № 289/5 від 11.12.2023, Висновки Акту від 23.06.2023 № 46139/26-15-07-02-05-03/42933160 про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» (код ЄДРПОУ 42933160) з питань законності декларування від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн за квітень 2023 року, в частині заниження податку на додану вартість на загальну суму 389 670 851,00 грн. та завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, на загальну суму 131 642,00 грн. підтверджуються частково, а саме щодо заниження податку на додану вартість на загальну суму 389 670 851,00 грн документально не підтверджуються, а в частині завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду документально підтверджуються у сумі 13 152,35 грн.
Враховуючи встановлені обставини та наявні у справі докази, суд дійшов висновку, що викладений в акті перевірки висновок контролюючого органу щодо заниження ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» податку на додану вартість на загальну суму 389 670 851 грн. є необґрунтованим та таким, що не відповідає дійсним обставинами справи, у зв`язку з чим оскаржуване податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві № 00487290702 від 14.07.2023, яким ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість на 487 088 564,00 грн. (389 670 851,00 грн. збільшення податкового зобов`язання + 97 417 713,00 грн. штрафні санкції), є протиправним та підлягає скасуванню.
Як наслідок, є протиправним та підлягає скасуванню й податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві № 00487380702 від 14.07.2023 в частині застосування до ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» штрафу в розмірі 3 400 грн. за нездійснення реєстрації податкових накладних на умовний продаж товарів на загальну суму ПДВ 389 802 493 грн. (389 670 851 грн. + 131 642,00 грн.).
Водночас, висновки контролюючого органу, викладені в акті перевірки щодо завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, на загальну суму 131 642 грн., підтверджуються у сумі 13 152,35 грн, у зв`язку з чим оскаржуване податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві № 00487360702 від 14.07.2023 підлягає скасуванню на суму 118 489,65 грн. (131 642 грн. - 13 152,35 грн.).
Щодо нездійснення ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» реєстрації податкових накладних на суму ПДВ 19 272 224,68 грн, суд зазначає таке.
Як слідує з акту перевірки, контролюючим органом за результатами співставлення показників податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2023 року та даних Єдиного реєстру податкових накладних встановлено не здійснення реєстрації податкових накладних на загальну суму ПДВ 19 272 224,68 грн.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Відповідно до п. 120-1.2 ст. 120-1 ПК України, відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу), що зазначена в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної, або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
Пунктом 109.1 статті 109 ПК України передбачено, що податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб`єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.
Діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з п. п. 112.1, 112.2, 112.7 ст. 112 ПК України особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.
Вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що, вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.
У разі якщо контролюючий орган не доведе, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання, платник податків не може бути притягнутий до відповідальності за таке порушення. Положення цього пункту застосовуються виключно в разі, якщо умовою притягнення до фінансової відповідальності за податкове правопорушення є наявність вини платника податків.
Порядок доведення обставин, за яких особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинене податкове правопорушення, в межах судового провадження визначається процесуальним законодавством.
Усі сумніви щодо наявності обставин, за яких особа може бути притягнута до відповідальності за порушення податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючий орган, трактуються на користь такої особи.
Вищенаведені приписи дають підстави для висновку про те, що саме протиправність дії/бездіяльності є обов`язковою умовою для визнання такої дії/бездіяльності правопорушенням.
Як зазначив у судовому засіданні представник позивача, починаючи з 04.04.2023 і по дату прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, позивача неодноразово було включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, а тому позивачем не подавалися податкові накладні на реєстрацію, оскільки вважав, що дана обставина спричиняла б зупинення реєстрації податкових накладних.
Суд критично оцінює дані твердження позивача та не приймає їх до уваги, оскільки позивачем не вчинялося спроб реєстрації податкових накладних, а припущення щодо можливої відмови у реєстрації податкових накладних не може бути доказом правомірності дій.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що податковим органом податкове повідомлення-рішення від 14.07.2023 № 00487380702 прийнято у межах та спосіб, передбачений законодавством, а тому у цій частині позовних вимог слід відмовити.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів, які б спростовували доводи позивача.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
До позовної заяви позивачем додано докази сплати судового збору у сумі 26 840,00 грн., що підтверджується наданою до суду платіжною інструкцією кредитного переказу коштів № 22712 від 29.08.2023.
Оскільки суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають судові витрати у розмірі 26 840,00 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 77, 239, 242, 244, 245, 246, 250 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 14.07.2023 № 00487290702.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 14.07.2023 № 00487360702 в частині завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на суму 118 489,65 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві на користь ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» судовий збір у розмірі 26 840 (двадцять шість тисяч вісімсот сорок) грн 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лапій С.М.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 09 липня 2024 р.
Суд | Київський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 01.07.2024 |
Оприлюднено | 15.07.2024 |
Номер документу | 120323617 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на додану вартість (крім бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції), зупинення реєстрації податкових накладних) |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Безименна Наталія Вікторівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Безименна Наталія Вікторівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Безименна Наталія Вікторівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Безименна Наталія Вікторівна
Адміністративне
Київський окружний адміністративний суд
Лапій С.М.