Ухвала
від 12.07.2024 по справі 608/1554/24
ЧОРТКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Чортківський районний суд Тернопільської області

копія

У Х В А Л А

про зупинення провадження по справі

12 липня 2024 року Справа № 608/1554/24

Номер провадження2-о/608/93/2024

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Коломієць Н. З. ,

присяжних Вінницького А. Є., Кушніра В. І.,

з участю секретаря Смаглій О. Р.,

представника заявника адвоката Каліннікова М. О.,

представника ОСОБА_1 адвоката Теслі П. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Чорткова заяву ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування Заводської селищної ради, ОСОБА_1 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки і призначення опікуна,

В С Т А Н О В И В :

В провадженні Чортківського районного суду Тернопільської області знаходиться цивільна справа за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування Заводської селищної ради, ОСОБА_1 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки і призначення опікуна.

Адвокатом Калінніковим М. О. подано клопотання про призначення судової психіатричної експертизи для встановлення психічного стану ОСОБА_1 і здатності нею усвідомлювати та керувати своїми діями. Своє клопотання представник заявника обґрунтував тим, що ОСОБА_1 страждає на психічні розлади здоров`я та потребує стороннього догляду.

Представник заінтересованої особи ОСОБА_1 - адвокат Тесля П. О. не заперечує щодо задоволення клопотання про призначення судової психіатричної експертизи для встановлення психічного стану останньої.

В судове засідання представник заінтересованої особи - органу опіки і піклування Заводської селищної ради Чортківського району Тернопільської області не з`явився, надіслав письмову заяву про слухання справи у його відсутності.

Розглянувши клопотання, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до вимог ч. 1ст. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Згідно пунктів 7, 8 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.10.2001 № 397, предметом експертизи є визначення психічного стану осіб, яким призначено експертизу, у конкретні проміжки часу і відносно певних обставин, що становлять інтерес для органів слідства та суду. Об`єктами експертизи, серед іншого, є позивачі, відповідачітаіншіособи, стосовно яких вирішується питання про їхню дієздатність.

За вимогами п. 2 ч. 1ст. 105 ЦПК України, призначення експертизи судом є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.

Відповідно до ч. 4ст. 103 ЦПК України,питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.

Пунктом 35 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.10.2001 № 397 визначено, що висновок експертизи повинен бути обґрунтованим і містити відповіді на поставлені перед ним питання у межах його компетенції, мати конкретний характер. У разі виявлення експертом важливих фактів, з приводу яких йому не були поставлені запитання, він дає відповідь з власної ініціативи.

Нормоюст. 299 ЦПК Українипередбачено розгляд справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування. Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я. Для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.

Суд, враховуючи наявні у справі докази, приходить до висновку, що клопотання представника заявника підлягає задоволенню, оскільки, для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання в галузі медицини.

Крім цього, суд зазначає, що відповідно до статті 5 Закону України «Про психіатричну допомогу», держава гарантує: належне фінансове забезпечення надання психіатричної допомоги населенню, затвердження та виконання державних цільових програм у цій сфері; безоплатне надання медичної допомоги особам, які страждають на психічні розлади, у державних та комунальних закладах охорони здоров`я та безоплатне або на пільгових умовах забезпечення їх лікарськими засобами і виробами медичного призначення в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; надання у державних та комунальних закладах з надання психіатричної допомоги безоплатної діагностичної, консультативної, лікувальної, реабілітаційної допомоги в амбулаторних і стаціонарних умовах; здійснення всіх видів експертизи психічного стану особи; вирішення в установленому законом порядку питань опіки та піклування щодо осіб, які страждають на психічні розлади.

Згідно з частинами третьою, п`ятою та шостою статті 15 Закону України «Про судову експертизу» проведення судових експертиз, обстежень і досліджень судово-медичними та судово-психіатричними установами здійснюється за рахунок коштів, які безпосередньо і цільовим призначенням виділяються цим експертним установам з державного чи місцевого бюджету, за винятком випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Витрати на проведення судових експертиз науково-дослідними установами Міністерства юстиції України та судово-медичними і судово-психіатричними установами Міністерства охорони здоров`я України у цивільних і господарських справах відшкодовуються в порядку, передбаченому чинним законодавством. Проведення інших експертних досліджень і обстежень державними спеціалізованими установами здійснюється за рахунок замовника.

Відповідно до частини другої та третьої статті 299 ЦПК України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави. Суд, установивши, що заявник діяв недобросовісно без достатньої для цього підстави, стягує із заявника всі судові витрати.

Оскільки, для проведення вищевказаної експертизи може знадобитися значний проміжок часу, то суд на підставі п. 5 ч. 1 ст.252 та п. 9 ч. 1 ст.253 ЦПК Українидійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі на час проведення експертизи.

Керуючись ст. ст.103, 252, 253, 298,299, 300, 353 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Клопотання представника заявника - адвоката Каліннікова М. О. про призначення по справі судово - психіатричної експертизи задовольнити.

Призначити у справі амбулаторну судово - психіатричну експертизу з метою визначення психічного стану ОСОБА_1 та здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Проведення експертизи доручитиекспертам Тернопільської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи Міністерства охорони здоров`я України»,м. Тернопіль, вул. Тролейбусна, 14.

На вирішення експертів поставити наступні запитання:

1.Чи розуміє ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , значення своїх дій та чи може керувати ними внаслідок захворювання?

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 Кримінального кодексу України.

У розпорядження експертів надати цивільну справу № 608/1554/24 (Провадження № 2-о/608/93/24) та амбулаторну карту на хвору ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Витрати, пов`язані з проведенням експертизи, віднести на рахунок держави.

Провадження у справі до отримання висновку експертизи зупинити.

Ухвала може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Згідно з оригіналом

Головуюча суддя:/підпис/

Присяжні /підпис/

/підпис/

Ухвала набрала законної сили « » 2024 року.

Оригінал ухвали знаходиться в матеріалах справи № 608/1554/24.

Головуюча суддя: Н. З. Коломієць

СудЧортківський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення12.07.2024
Оприлюднено16.07.2024
Номер документу120357615
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —608/1554/24

Рішення від 30.10.2024

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Коломієць Н. З.

Ухвала від 15.10.2024

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Коломієць Н. З.

Ухвала від 30.09.2024

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Коломієць Н. З.

Ухвала від 12.07.2024

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Коломієць Н. З.

Ухвала від 05.07.2024

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Коломієць Н. З.

Ухвала від 21.06.2024

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Коломієць Н. З.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні