ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" червня 2024 р. м. Київ Справа № 911/3330/23
Господарський суд Київської області у складі судді Сокуренко Л.В. за участю секретаря судового засідання Друккера Д.Д., дослідивши матеріали справи
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплексне управління будинком»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Білоцерківвода»
про зобов`язання укласти типовий договір
Учасники судового процесу:
від позивача: Слабенко Л.М. ;
від відповідача: Лень Р.П. ;
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Комплексне Управління Будинком» звернулось до Господарського суду Київської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Білоцерківвода» про зобов`язання укласти типовий договір з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач ухиляється від укладання договору про централізоване водопостачання та централізоване водовідведення. У зв`язку із цим позивач звернувся до суду із даним позовом про зобов`язання відповідача укласти типовий договір з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в редакції публічного договору, який викладений та наданий з позовною заявою.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 08.11.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 911/3330/23. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Надано відповідачу строк для подачі відзиву на позов, а позивачу - відповіді на відзив. Призначено підготовче засідання у справі на 29.11.2023.
27.11.2023 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому ТОВ «Білоцерківвода» не визнає позовні вимоги та просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
29.11.2023 у підготовче засідання з`явились представники сторін та надали усні пояснення по справі. Суд протокольно прийняв відзив відповідача до розгляду та долучив його до матеріалів справи. Також суд у підготовчому засіданні оглянув оригінали доказів, які подані позивачем до позовної заяви у копіях.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 29.11.2023 відкладено підготовче засідання у справі № 911/3330/23 на 11.01.2024, про що занесено до протоколу судового засідання.
05.12.2023 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив.
02.01.2024 до суду від відповідача надійшли заперечення по справі.
11.01.2024 у підготовче засідання з`явились представники сторін та надали усні пояснення по справі. Суд протокольно прийняв відповідь на відзив та заперечення до розгляду та долучив їх до матеріалів справи.
У підготовчому засіданні 11.01.2024 суд оглянув оригінал акта приймання-передачі закінченого будівництвом та підключеного до інженерних мереж багатоквартирного будинку № 4477 від 31.12.2021. Судом з`ясовано думку щодо закриття підготовчого та призначення справи до судового розгляду по суті. Представники сторін не заперечували.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 11.01.2024 вирішено закрити підготовче провадження та призначити справу № 911/3330/23 до судового розгляду по суті на 15.02.2024, про що занесено до протоколу судового засідання.
15.02.2024 судове засідання не відбулось у зв`язку із перебуванням судді Л.В. Сокуренко з 14.02.2024 до 18.02.2024 у відрядженні.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 12.02.2024 відкладено судове засідання у справі № 911/3330/23 на 28.02.2024. З метою повідомлення сторін про дату та час призначеного судового засідання, ухвала суду від 12.02.2024 була доставлена сторонам в їх електронні кабінети.
28.02.2024 до суду від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи № 911/3330/23.
28.02.2024 в судове засідання представники сторін не з`явились, про дату та час розгляду справи були повідомлені належним чином.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 28.02.2024 відкладено судове засідання у справі № 911/3330/23 на 13.03.2024, про що занесено до протоколу судового засідання.
З метою повідомлення сторін про дату та час судового засідання, судом складено ухвалу-повідомлення від 28.02.2024 та направлено останню в електронні кабінети сторін.
13.03.2024 в судове засідання з`явились представники сторін.
Суд оголосив про відкриття розгляду справи по суті та про його початок. Представники сторін виступили з вступними промовами.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 13.03.2024 оголошено перерву в судовому засіданні у справі № 911/3330/23 до 27.03.2024 перед з`ясуванням обставин справи та перевіркою їх доказами, про що занесено до протоколу судового засідання.
27.03.2024 в судове засідання з`явились представники сторін. Представник позивача надав усні пояснення щодо обставин справи.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 27.03.2024 оголошено перерву в судовому засіданні у справі № 911/3330/23 до 03.04.2024 перед доповіддю відповідача щодо обставин справи, про що занесено до протоколу судового засідання.
03.04.2024 в судове засідання з`явились представники сторін.
В судовому засіданні 03.04.2024 представник відповідача надав усні пояснення щодо обставин справи. Представник позивача усно клопотав про оголошення перерви в судовому засіданні для уточнення прохальної частини позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 03.04.2024 оголошено перерву в судовому засіданні у справі № 911/3330/23 до 24.04.2024, про що занесено до протоколу судового засідання.
22.04.2024 до суду від позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи примірника уточненої позовної заяви із повним текстом в прохальній частині позовної заяви типового договору з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 5731. У поданому клопотанні позивач, керуючись ст. 42 ГПК Україні, просить суд долучити до матеріалів справи примірник позовної заяви (уточненої), в прохальній частині якої викладено повний текст типового договору з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 5731, який позивачем було викладено окремим додатком до позовної заяви за № 146.
24.04.2024 до суду від відповідача надійшло клопотання про долучення додаткових письмових пояснень до матеріалів справи № 911/3330/23.
24.04.2024 до суду від позивача також надійшли письмові пояснення по справі № 911/3330/23.
24.04.2024 в судове засідання з`явились представники сторін.
В судовому засіданні 24.04.2024 суд, розглянувши подане позивачем клопотання про долучення до матеріалів справи примірника уточненої позовної заяви із повним текстом в прохальній частині позовної заяви типового договору та заслухавши усні пояснення представника позивача, враховуючи, що заявою про уточнення позовних вимог позивач не змінює ні підстави, ні предмет позову, а лише викладає редакцію договору, яку просив суд зобов`язати відповідача укласти, безпосередньо в прохальній частині позовної заяви, суд протокольно прийняв зазначене клопотання позивача до розгляду та долучив його до матеріалів справи.
Представники сторін надали усні пояснення щодо їх письмових пояснень по справі. Суд протокольно прийняв письмові пояснення до розгляду та долучив їх до матеріалів справи.
В судовому засіданні 24.04.2024 суд перейшов до стадії дослідження доказів. Суд під час дослідження електронних доказів встановив, що долучені позивачем до позовної заяви копії електронних доказів не відповідають вимогам ст. 96 ГПК України, а саме електронні докази не підписані електронним цифровим підписом позивача (його представника). Представник позивача усно клопотав про надання часу для усунення вказаного недоліку.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 24.04.2024 оголошено перерву в судовому засіданні у справі № 911/3330/23 до 15.05.2024, про що занесено до протоколу судового засідання.
14.05.2024 до суду від позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів (електронних доказів), в якому позивач просить суд поновити строк для долучення відеодоказів, завірених електронним цифровим підписом та долучити до матеріалів справи диск з відеозаписом обстеження всіх вузлів обліку води в багатоквартирному будинку АДРЕСА_1 від 05.2023 з відеозаписом лічильників вузла комерційного обліку, опломбування ТОВ «Білоцерківвода» лічильників.
15.05.2024 в судове засідання з`явились представники сторін. Представник позивача надав усні пояснення щодо клопотання про долучення доказів, підтримав його та просив задовольнити. Представник відповідача не заперечував.
В судовому засіданні 15.05.2024 суд, заслухавши усні пояснення представника позивача, керуючись ст. 116, 119, 80 ГПК України, протокольно поновив позивачу строк для долучення відеодоказів, завірених електронним цифровим підписом, прийняв докази до розгляду та долучив до матеріалів справи диск з копіями електронних доказів.
Представники сторін надали усні пояснення щодо доказів. Суд дослідив наявні в матеріалах справи паперові копії доказів.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 15.05.2024 оголошено перерву в судовому засіданні у справі № 911/3330/23 до 29.05.2024, про що занесено до протоколу судового засідання.
29.05.2024 в судове засідання з`явились представники сторін.
В судовому засіданні суд оглянув електронні докази. Представники сторін надали усні пояснення щодо електронних доказів та по суті спору.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 29.05.2024 оголошено перерву в судовому засіданні у справі № 911/3330/23 до 12.06.2024, про що занесено до протоколу судового засідання.
12.06.2024 в судове засідання з`явились представники сторін.
В судовому засіданні 12.06.2024 представник позивача надав усні пояснення по суті спору, відповідно до яких позовні вимоги підтримував та просив суд позов задовольнити в повному обсязі. У свою чергу відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, вважав позовні вимоги необґрунтованими, недоведеними та такими, що задоволенню не підлягають.
Приймаючи до уваги, що учасники судового процесу скористалися наданими їм процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами.
В судому засіданні 12.06.2024 після судових дебатів суд вийшов до нарадчої кімнати для ухвалення рішення, оголосивши орієнтовний час його проголошення - 13.06.2024 о 14:20, про що занесено до протоколу судового засідання.
В судовому засіданні 13.06.2024 судом, після виходу з нарадчої кімнати, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Приймаючи до уваги те, що суддя Л.В.Сокуренко з 02.07.2024 до 15.07.2024 включено перебувала у відпустці, повний текст рішення складено та підписано судом після виходу судді на роботу.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши усні пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд Київської області
ВСТАНОВИВ:
17.11.2021 проведено державну реєстрацію створення Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплексне управління будинком» (далі - позивач) та внесено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 101028102000000128, що підтверджується наявною в матеріалах справи випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 19.11.2021 за № 322818133055.
Відповідно до п. 2.1 наявного в матеріалах справи Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплексне управління будинком», затвердженого рішенням засновника (учасника) ТОВ «Комплексне управління будинком» від 16.11.2021 за № 1, метою Товариства є здійснення діяльності з насичення ринку товарів, послуг і робіт, задоволення громадських і приватних потреб у продукції, роботах і послугах Товариства, та за рахунок цього отримання прибутку для розвитку Товариства і реалізації соціальних та економічних інтересів його Учасників.
За змістом п. 2.3 Статуту позивача, видами діяльності ТОВ «Комплексне управління будинком» є: комплексне обслуговування об`єктів (код КВЕД 81.10); управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту (код КВЕД 68.32); електромонтажні роботи (код КВЕД 42.21); монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування (код КВЕД 43.22); інші будівельно-монтажні роботи (43.29); загальне прибирання будинків (код КВЕД 81.21); інша діяльність із прибирання будинків і промислових об`єктів (код КВЕД 81.22); надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у. (код КВЕД 63.99); діяльність у сфері права (код КВЕД 69.10); діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з питань оподаткування (код КВЕД 69.20); діяльність приватних охоронних служб (код КВЕД 80.10); обслуговування систем безпеки (80.20).
Основним видом діяльності ТОВ «Комплексне управління будинком» є комплексне обслуговування об`єктів (код КВЕД 81.10), що підтверджується як рішенням засновника (учасника) ТОВ «Комплексне управління будинком» від 16.11.2021 за № 1, так і відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
30.12.2021 єдиним учасником ТОВ «Комплексне управління будинком» прийнято рішення № 41, пунктом 1 якого надано учаснику товариства - ОСОБА_4 , повноваження прийняти з 31.12.2021 року на обслуговування багатоквартирний будинок АДРЕСА_1 .
Відповідно до пп. 2, 3 рішення № 41 від 30.12.2021, надано учаснику товариства - ОСОБА_4 , повноваження укласти із співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 договори про надання послуг у відповідності до основних видів діяльності товариства, зазначених в частині 2.3 Статуту; укласти договори з постачальниками послуг (комунальних, житлово-комунальних та інших послуг необхідних для забезпечення надання послуг співвласникам багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 ;
Пунктом 4 рішення № 41 від 30.12.2021, надано учаснику товариства - ОСОБА_4 , повноваження з надання права на укладення з Товариством з обмеженою відповідальністю «Білоцерківвода» типового договору за моделлю організації договірних відносин з ТОВ «Білоцерківвода», а саме, з укладання типового Договору з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в будинку АДРЕСА_1 та підпису всіх необхідних документів.
31.12.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Еркер» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Комплексне управління будинком» підписано акт приймання-передачі закінченого будівництвом та підключеного до інженерних мереж багатоквартирного будинку, ключів від: квартир, нежитлових приміщень, місць загального користування в будинку та технічної документації будинку АДРЕСА_2 від 31.12.2021.
Згідно п. І зазначеного вище акта, відповідно до п. 1 ч. 8 ст. 18 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», п. 8 Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 197 від 30.04.2014, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 176 від 17.07.2018, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 930/32382 від 16.08.2018 (далі - наказ), затверджено Перелік технічної документації на багатоквартирний будинок, (далі - перелік). Перелік наведений у вказаному акті.
Відповідно до п. ІІ акта № 4477 від 31.12.2021, згідно п. 12, ст. 39 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник зобов`язаний передати закінчений будівництвом та підключений до інженерних мереж житловий будинок, що споруджувався із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, об`єднанню співвласників або власнику, або експлуатуючій організації протягом ста двадцяти календарних днів з дня його прийняття в експлуатацію.
За змістом акта № 4477 від 31.12.2021, відповідно до Переліку за Наказом (І) та ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» (II) ТОВ «Будівельна компанія «Еркер» передає, а ТОВ «Комплексне управління будинком», приймає - відповідно до проектної документації закінчений будівництвом та підключений до інженерних мереж багатоквартирний будинок АДРЕСА_1 , ключі від: квартир, нежитлових приміщень, місць загального користування в Будинку та технічну документацію будинку у складі: А. додаток № l до акта № 4477 від 31.12.2021 - Перелік технічної документації на багатоквартирний будинок згідно Наказу та Переліку. Б. Додаток № 2 до акта № 4477 від 31.12.2021 - ключі від: квартир, нежитлових приміщень, місць загального користування в будинку.
В акті № 4477 від 31.12.2021 сторони засвідчили, що сторона-1 передала, а сторона-2 прийняла: житловий комплекс - багатоквартирний будинок з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями, підземним, надземними та прибудинковими паркінгами АДРЕСА_1 , розташований на земельній ділянці з кадастровим номером: 3210300000:03:022:0015; технічну документацію на багатоквартирний будинок згідно Переліку за Наказом; повного та комплектного складу ключів від: квартир, нежитлових приміщень, місць загального користування в будинку. Стан житлового комплексу - багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 - задовільний.
В матеріалах справи також наявний сертифікат № ІУ123210831877 від 10.09.2021 відповідності закінченого будівництвом об`єкта - багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями, розташованого за адресою АДРЕСА_3 , проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації, виданий Державною архітектурно-будівельною інспекцією України.
В сертифікаті № ІУ123210831877 від 10.09.2021 зазначено, що останній видається на підставі акта готовності об`єкта до експлуатації від 31.08.2021.
09.11.2021 Білоцерківською міською радою прийнято рішення № 765 «Про присвоєння адреси об`єкту нерухомого майна (новозбудованому багатоквартирному житловому будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Еркер», пунктом 1 якого присвоєно об`єкту нерухомого майна, а саме: новозбудованому багатоквартирному житловому будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями, згідно Сертифікату, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об`єкта проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації, виданого Державною архітектурно-будівельною інспекцією України з кадастровим номером 3210300000:03:022:0015, наступну адресу: АДРЕСА_1 (копія рішення наявна матеріалах справи).
Відповідно до п. 1.3 Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 25.04.2005 за № 60 (із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства № 279 від 13.10.2014), виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення для об`єктів усіх форм власності є суб`єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Білоцерківвода» (далі - позивач) є виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в м. Біла Церква.
Відповідно до пп. 4.1, 4.2 Статуту ТОВ «Білоцерківвода», товариство здійснює підприємницьку діяльність з метою отримання прибутку та наступного його розподілу між учасниками товариства. Товариство вправі здійснювати будь-які види господарської діяльності, що не суперечать законодавству України (предмет діяльності), зокрема водопостачання, каналізація, поводження з відходами (у тому числі централізоване водопостачання та водовідведення).
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом діяльності ТОВ «Білоцерківвода» є забір, очищення та постачання води (код КВЕД 36.00).
Звертаючись до суду із даним позовом позивач стверджує, що ТОВ «Комплексне управління будинком» здійснює обслуговування багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 та є суб`єктом господарювання, наділеним повноваженнями на виконання функцій з утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , забезпечує належне надання комунальних послуг в даний багатоквартирний будинок.
Позивач стверджує, що багатоквартирний будинок АДРЕСА_1 є новобудовою, з 31.12.2021 знаходиться в повному обслуговуванні позивача, на підтвердження чого позивач долучив до матеріалів справи сертифікат відповідності закінченого будівництвом багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщенням № ІУ123210831877 від 10.09.2021 та акт приймання-передачі закінченого будівництвом та підключеного до інженерних мереж багатоквартирного будинку, ключів від: квартир, нежитлових приміщень, місць загального користування в будинку та технічної документації будинку АДРЕСА_2 від 31.12.2021, укладений між ТОВ «Будівельна компанія «Еркер» та ТОВ «Комплексне управління будинком».
Позивач посилається на приписи ч. 12. ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», за змістом якої замовник будівництва зобов`язаний передати закінчений будівництвом та підключений до інженерних мереж житловий будинок, що споруджувався із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, об`єднанню співвласників або власнику, або експлуатуючій організації протягом ста двадцяти календарних днів з дня його прийняття в експлуатацію. Наведені приписи Закону, на переконання позивача, наділяють його функціями виконавця послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у багатоквартирному будинку АДРЕСА_1 , що узгоджується та передбачено нормами ч. 5 ст. 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Отже, на думку позивача, актом приймання-передачі закінченого будівництвом та підключеного до інженерних мереж багатоквартирного будинку № 4477 від 31.12.2021 підтверджується утримання спірного багатоквартирного будинку саме позивачем по справі, що узгоджується з нормою ч. 12. ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», правомірність управління спірним багатоквартирним будинком позивачем.
Згідно пояснень позивача, виконавчим органом місцевої ради міста Біла Церква, на території якої розташований багатоквартирний будинок АДРЕСА_1 , не призначався на конкурсних засадах управитель в спірному багатоквартирному будинку, не делегувалися органом місцевої влади або її виконавчим органом відповідно до передбаченої законодавством процедури повноваження іншому органу - суб`єкту владних повноважень, функції зі здійснення управлінням спірним багатоквартирним будинком відповідно до ч. 5 внесених змін до статті 27 ст. 13 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». У зв`язку із цим, на переконання позивача, належним суб`єктом господарювання у спірних правовідносинах з ТОВ «Білоцерківвода» є ТОВ «Комплексне управління будинком».
Позивач твердить, що ТОВ «Комплексне управління будинком» є юридичною особою, яка в силу норм Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та Закону України «Про житлово-комунальні послуги» наділена функціями зі здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, надання необхідного рівня та якості житлово-комунальних послуг співвласникам.
Отже позивач стверджує, що за своїми функціями прирівнюється до управителя багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .
Позивач зазначив, що ТОВ «Комплексне управління будинком» за договорами із співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території, належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб, на підтвердження чого позивач долучив до матеріалів справи копії договорів, укладених між позивачем та співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .
На переконання позивача, враховуючи, що будинок введено в експлуатацію 10.09.2021, що підтверджується сертифікатом № ІУ123210831877 від 10.09.2021, з урахуванням того, що в даному багатоквартирному будинку не створено юридичну особу - об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, а органом місцевого самоврядування не було призначено у визначеному законом порядку на конкурсних засадах управителя багатоквартирного будинку, з огляду на те, що спірний багатоквартирний будинок було передано позивачу від забудовника відповідно до ч. 12 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», та з урахуванням того, що обслуговування будинку здійснюється на підставі цивільно-правових договорів про надання послуг, укладених між позивачем та окремими співвласниками квартир/нежитлових приміщень, на переконання позивача, ТОВ «Комплексне управління будинком» наділене законними повноваженнями на укладання типового договору з ТОВ «Білоцерківвода».
Позивач посилається на приписи ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якими передбачено статус особи, яка здійснює технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги. Тобто, за ствердженням позивача, за своїми функціями ТОВ «Комплексне управління будинком» належить до споживача з належними йому функціями, передбаченими нормами статті 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Правилами надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690.
Позивач зазначив, для належного забезпечення зобов`язань з утримання багатоквартирного будинку, захисту прав та інтересів співвласників багатоквартирного будинку, є необхідним укладення з ТОВ «Білоцерківвода» договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в багатоквартирний будинок АДРЕСА_1 .
При цьому позивач зауважив, що ТОВ «Білоцерківвода» є єдиним виконавцем комунальних послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в місті Біла Церква Київської області.
Згідно пояснень позивача, з метою належного надання співвласникам житлово-комунальних послуг та отримання співвласниками послуг з централізованого водопостачання та водовідведення (без обслуговування внутрішньобудинкових мереж будинку) позивач неодноразово звертався до ТОВ «Білоцерківвода» з проектом типового договору з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 5731.
Суд встановив, що 19.08.2022 позивач звертався до відповідача з листом вих. № 34/2022 від 18.08.2022, яким направив відповідачу в паперовій формі для підписання два примірники типового договору № 5731 з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. На підтвердження направлення вказаного листа з додатками, позивач долучив до матеріалів справи опис вкладення у цінний лист, поштову накладну та фіскальний чек за № 0911900543479 від 19.08.2022.
Проте, як зазначив позивач, відповідачем не було повернуто позивачу підписаний з боку ТОВ «Білоцерківвода» примірник типового договору.
З матеріалів справи вбачається, 24.02.2023 позивач направив відповідачу повторну пропозицію про укладення договору з ТОВ «Комплексне управління будинком» /типового договору № 5731 з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 01.08.2022, в якому позивач, у зв`язку з відмовою в укладанні типового договору № 5731 з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, в наданій редакції від 01.01.2023, в якій було вказано вузли комерційного обліку централізованого водопостачання, заводський номер засобу вимірювальної техніки 1. IPERL8SE0121762747 (основний ввід, місце встановлення - насосна, ввід в будинок); 2. IPERL8SE0121930694 (резервний пожежний ввід, місце встановлення - насосна, ввід в будинок), в яких було зазначено два загальнобудинкові засоби обліку централізованого водопостачання. У зв`язку із цим позивач просив відповідача: 1. Зняти з розгляду надані 16.02.2023 із заявою про надання завірених ТОВ «Комплексне управління будинком» примірники типового договору № 5731 від 01.01.2023 з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (у редакції ч. 3 договору: заводський номер засобу вимірювальної техніки 1. IPERL8SE0121762747 (основний ввід, місце встановлення - насосна, ввід в будинок; 2. IPERL8SE0121930694 (резервний пожежний ввід, місце встановлення - насосна, ввід в будинок). 2. Розглянути та підписати надані належним чином завірені два примірники типового договору № 5731 від 01.08.2022 з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, у зміненій редакції ч. 3 договору (в редакції внесених змін до частини третьої договору, в якій вказуються вузли обліку місць загального користування багатоквартирного будинку, заводський номер, найменування та умовне позначення типу засобу вимірювальної техніки - MTK-UA 32/260 10(R80) Т50 № 202001002888). Згідно відтиску штемпеля ТОВ «Білоцерківвода», що міститься на першому аркуші повторної пропозиції від 24.02.2023, вказану пропозицію відповідач отримав 24.02.2023. Проте, відповідач підписаний з боку ТОВ «Білоцерківвода» примірник типового договору не повернув.
Згідно пояснень позивача, на розгляді Господарського суду Київської області перебувала справа № 911/717/23 між тими самими сторонами про зобов`язання укласти типовий договір з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Позов ТОВ «Комплексне управління будинком» в межах розгляду справи № 911/717/23 було залишено позивачем без розгляду з метою мирного врегулювання спору щодо укладення спірного договору, проте договір між сторонами укладено не було.
Суд встановив, що ухвалою Господарського суду Київської області від 12.06.2023 у справі № 911/717/23 заяву ТОВ «Комплексне управління будинком» про залишення позову без розгляду задоволено. Позовну заяву ТОВ «Комплексне управління будинком» до ТОВ «Білоцерківвода» про зобов`язання укласти типовий договір з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення у справі № 911/717/23 залишено без розгляду.
З матеріалів справи вбачається, що 27.06.2023 позивач знову звернувся до відповідача із заявою вих. № 2706/23/Г про укладення договору з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 5731, у якій позивач зазначив, що вказаний договір станом на дату складення заяви не укладено, спір з приводу укладення договору триває. У заяві позивач зазначив, що під час проведення чергового комісійного обстеження вузлів обліку води багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 за участю співвласників та ТОВ «КУБ», в ході якого було обстежено всі вузли обліку води в даному будинку, про що складено відповідний акт обстеження вузлів розподільного та комерційного обліку централізованого водопостачання від 02.06.2023. Для укладення типового договору з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 5731, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 № 85), в частині 3 тексту таблиць 1, 2 якого зазначено відомості про відповідні засоби обліку, та з метою врахування всіх істотних умов договору, зазначених в частинах 3 даного договору № 5731, позивач додатково до заяви долучив примірник акта обстеження вузлів розподільного та комерційного обліку централізованого водопостачання від 02.06.2023. Враховуючи вказані обставини, позивач просив відповідача розглянути та підписати два примірники типового договору з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 5731 (в редакції частини третьої якого вказуються вузли обліку води: 1) IPERL8SE № 0121762747; 2) IPERL8SE № 0121930694; 3). MTK-UA 32/260 10 (R80) Т50 №202001002888; 4) GIDROTEK Е-Т 1,6-U № 00544676; 5) GIDROTEK Е-Т 1,6-U №00645541; 6) GIDROTEK Е-Т 1,6-U №00544016. Листом позивач направив відповідачу для розгляду та підписання примірники типового договору № 5731, в редакції внесених змін до частини третьої договору, в якій вказуються вузли обліку місць загального користування багатоквартирного будинку, заводський номер, найменування та умовне позначення типу засобу вимірювальної техніки - MTK-UA 32/260 10(R80) Т50 № 202001002888.
У відповідь на вказану вище заяву відповідач направив позивачу лист № 1-04/09-1887 від 21.07.2023 щодо оформлення договірних відносин, в якому не погодився із підписанням договору у запропонованій позивачем редакції договору. Відповідач в листі зазначив, що договір про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення має укладатися із ТОВ «КУБ» на весь обсяг спожитих у будівлі послуг, визначений за показаннями засобів вимірювальної техніки вузлів комерційного обліку, як експлуатуючою організацією, яка прийняла весь житловий комплекс - багатоквартирний будинок з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями, підземними, наземними та прибудинковими паркінгами АДРЕСА_1 , технічну документацію на багатоквартирний будинок, повний та комплектний склад ключів від квартир, нежитлових приміщень, місць загального користування в будинку. Відповідач у листі зазначив, що укладення ТОВ «КУБ» договору про надання послуг на централізоване водопостачання та водовідведення лише на місця загального користування багатоквартирного будинку буде можливими при виконання вимог чинного законодавства, зокрема: 1) у новозбудованому будинку власники мають зареєструвати право власності на приміщення, кількість яких має бути не менше половини приміщень в будинку, для можливості прийняття рішень щодо управління будинком (ч. 3 ст. 10 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»); 2) надати виконавцю послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення протокол зборів співвласників про обрання управителя; 3) управитель житлового будинку має повідомити Товариству про обрану модель договірних відносин, надати копію протоколу зборів співвласників про обрання моделі договірних відносин. Крім того відповідач у листі наголосив на тому, відповідно до ч. 1 ст. 8 ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» рахунки на оплату наданої комунальної послуги формуються виконавцем або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, на основі показань вузла комерційного обліку відповідної комунальної послуги згідно з вимогами статей 9-11 цього Закону. Частиною 1 ст. 9 зазначеного Закону передбачено, що комерційний облік здійснюється вузлом (вузлами) комерційного обліку відповідної комунальної послуги, що забезпечує (забезпечують) загальний облік її споживання, згідно з показаннями його (їх) засобів вимірювальної техніки. Типовим договором з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затвердженим постановою КМУ від 05.07.2019 № 690, не передбачено внесення відомостей про розподільні засоби обліку. Більше того, вузли розподільного обліку, зазначені у таблиці 2 п. 3.1 надісланого позивачем договору (MTK-UA32/260 10 (R80) T50 № 202001002888, GIDROTEK E-T 1,6-U № 00544676, GIDROTEK E-T 1,6-U № 00645541, GIDROTEK E-T 1,6-U № 00544016), відсутні на абонентському обліку у ТОВ «Білоцерківвода». Також відповідач, серед іншого, не погодився із розміром пені, що зазначений позивачем в п. 32 надісланого проекту договору. Враховуючи викладене, ТОВ «Білоцерківвода» повернуло без підпису позивачу надані ним разом із заявою від 27.06.2023 два примірники типового договору № 5731. Разом з цим, відповідач направив позивачу два примірники договору № 6800 про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та запропонував позивачу оформити вказаний договір належним чином, підписати, скріпити печаткою та в установлений законом термін примірник повернути відповідачу.
15.08.2023 позивач направив відповідачу лист вих. № 1508/23 у відповідь на лист № 1-04/09-1887 від 21.07.2023 щодо оформлення договірних відносин. У вказаній відповіді позивач зазначив, що запропоновані ТОВ «Білоцерківвода» істотні умови договору № 6800 з додатками є неприйнятими ТОВ «КУБ», а запропонований договір, на думку позивача, за своїм правовим змістом є колективним договором про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. У зв`язку із цим ТОВ «КУБ» не надало згоду на укладення договору з додатками «Про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» та залишило їх без підписання. На підтвердження направлення вказаного листа, позивач долучив до матеріалів справи поштову накладну та фіскальний чек за № 0911200564912 від 15.08.2023. Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, вказане поштове відправлення було вручено відповідачу 17.08.2023.
Проте, як зазначив позивач, спір щодо укладення типового договору з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 5731, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 № 85), з урахуванням внесених змін до частини третьої договору, в якій вказуються вузли обліку місць загального користування багатоквартирного будинку, заводський номер, найменування та умовне позначення типу засобу вимірювальної техніки - MTK-UA 32/260 10(R80) Т50 № 202001002888, станом на дату звернення позивачем до суду із даним позовом триває.
Позивач вважає викладені відповідачем у листі № 1-04/09-1887 від 21.07.2023 підстави для відмови в укладенні типового договору незаконними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства з урахуванням правового статусу позивача. Відповідачем неправомірно поставлено споживача (позивача) в залежність від правовідносин з іншими суб`єктами, з іншими обставинами, які не ґрунтуються на законі, наслідком чого є грубе порушення прав споживача - ТОВ «Комплексне управління будинком», в тому числі, співвласників багатоквартирного будинку.
При цьому позивач зауважив, що послуга з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення позивачу фактично не надається, оскільки кран перед засобом обліку води, встановлений в місці загального користування, опломбований в закритому положенні (стані).
Позивач наголосив на тому, що згідно вимог чинного законодавства, укладення між сторонами договору про надання послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення з позивачем є обов`язковим у разі наявності у відповідача можливості надання відповідної послуги. На підтвердження наявності у відповідача можливості надання позивачу послуги відповідно до вимог закону на підставі типового договору, позивач долучив до матеріалів справи проект внутрішнього водопроводу і каналізації багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 з додатками, договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення з індивідуальним споживачем будівлі, приміщення якої є самостійними об`єктами нерухомого майна № 7184 від 19.04.2021, укладеного між ТОВ «Білоцерківвода» та ТОВ «БК «Еркер» з додатками (додатки), акти опломбування засобів обліку води, та обстеження об`єкта, складенні відповідачем від 09.02.2022, паспорт лічильника води зав. № 20200100288 MTK-UA 32/260 10 (R80) Т50, акти опломбування вузла комерційного (розподільного) обліку на абонентський облік, фотокопії лічильників вузла комерційного (розподільного) обліку та фотокопії встановлених ТОВ «Білоцерківвода» пломб (№ 202001002888), відеофіксацію вузлів обліку. Вказані вище докази, на переконання позивача, додатково підтверджують наявність у відповідача підстав для укладення з позивачем типового договору за вибраною позивачем моделлю - договору з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
За ствердженням позивача, ухиляння сторони договору від прийнятих на себе зобов`язань, визначених законом на підставі типового договору, надає позивачу право в судовому порядку зобов`язати відповідача укласти типовий договір з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
З урахуванням зазначеного вище, оскільки відповідач, на думку позивача, неправомірно ухиляється від укладення типового договору, що порушує права ТОВ «Комплексне управління будинку» на отримання відповідної житлово-комунальної послуги, та враховуючи те, що позивач, на його думку, є належним суб`єктом у спірних правовідносинах з ТОВ «Білоцерківвода» у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення згідно Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 року № 690, позивач звернувся до суду із даним позовом про зобов`язання відповідача укласти типовий договір з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 5731, в наступній редакції:
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 5 липня 2019 р. № 690
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 2 лютого 2022 р. № 85)
ТИПОВИЙ ДОГОВІР
з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі)
про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення
№ 5731
м. Біла Церква «__» _____20__ рік
Товариство з обмеженою відповідальністю «Білоцерківвода» (далі - виконавець) в особі ____, що діє на підставі _____ (найменування, дата, номер документа) з з однієї сторони, та Товариство з обмеженою відповідальністю «Комплексне управління будинком» (ідентифікаційний код юридичної особи: 44439867) (далі - споживач) в особі ОСОБА_4 , що діє на підставі Статуту, з іншої сторони (далі - сторони), уклали цей договір про таке.
Предмет договору та перелік послуг
1. Виконавець зобов`язується надавати споживачу послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - послуги) відповідної якості, а споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, в строки і на умовах, визначених цим договором.
До якості послуг встановлено такі вимоги:
склад і якість питної води повинні відповідати вимогам державних санітарних норм і правил на питну воду;
значення тиску питної води повинно відповідати параметрам, встановленим державними будівельними нормами і правилами та розміщуватися на:
(посилання на сторінку на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або веб-сайті виконавця послуги)
Критерієм якості послуг з централізованого водовідведення є безперешкодне приймання стічних вод у мережі виконавця з мереж споживача за умови справності мереж споживача.
2. Інформація про споживача:
1) адреса отримання послуг: АДРЕСА_1 , номер приміщення - місця загального користування багатоквартирного будинку, населений пункт АДРЕСА_4 ;
2) засоби зв`язку: електронна адреса: ІНФОРМАЦІЯ_1
3) кількість осіб, які фактично користуються послугами 1.
3. Будівля (приміщення у будівлі) обладнано вузлом (вузлами) комерційного обліку централізованого водопостачання:
Таблиця 1
Порядковий номерЗаводський номер, найменування та умовне позначення типу засобу вимірювальної технікиПоказання засобу вимірювальної техніки на дату укладення договоруМісце встановленняДата останньої періодичної повіркиМіжпо- вірочний інтервал, роківПримітка1IPERL8SE №0121762747 52Насосна, ввід №1 в будинок2022 р.4 роки 2IPERL8SE №01219306940Насосна, ввід №2 в будинок2022 р.4 роки 3.1. Будівля (приміщення загального користування) обладнана вузлом розподільного обліку централізованого водопостачання для забезпечення технічних потреб багатоквартирного будинку та належного санітарно-технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж водопостачання та водовідведення, утримання прибудинкової території будинку( в т.ч. поливу):
Таблиця 2
Порядковий номерЗаводський номер, найменування та умовне позначення типу засобу вимірювальної технікиПоказання засобу вимірювальної техніки на дату укладення договоруМісце встановленняДата останньої періодичної повіркиМіжпо- вірочний інтервал, роківПримітка1МТК-UA 32/260 10(R80) T50 №202001002888 0Насосна, в будинку04.08.2020 р.4 рокиВстановлено після лічильника, зазначеного в рядку № 1 таблиці 1 п. 3 договору 2GIDROTEK E-T 1.6-U №0054467601 під`їзд, конс`єржне приміщення25.11.2019 р.4 рокиВстановлено після лічильника, зазначеного в рядку № 1 таблиці 2 п. 3.1 договору3GIDROTEK E-T 1.6-U №0064554102 під`їзд, конс`єржне приміщення11.01.2021 р.4 роки 4GIDROTEK E-T 1.6-U №0054401603 під`їзд, конс`єржне приміщення25.11.2019 р.4 роки Порядок надання та вимоги до якості послуг
4. Виконавець забезпечує постачання послуг безперервно з гарантованим рівнем безпеки та значенням тиску.
5. Послуги надаються споживачеві безперервно, крім перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Послуга з централізованого водовідведення надається у мережі виконавця з мереж споживача за умови справності мереж споживача.
6. Виконавець забезпечує відповідність кількісних та якісних характеристик послуг вимогам пункту 1 цього договору на межі внутрішньобудинкових систем будівлі (інженерно-технічних систем приміщення споживача) та зовнішніх інженерних мереж постачання послуг.
7. Контроль кількісних та якісних характеристик послуг здійснюється за показаннями вузла (вузлів) комерційного обліку централізованого водопостачання.
8. У разі виникнення аварії на зовнішніх інженерних мережах постачання послуг виконавець проводить аварійно-відновні роботи у строк не більше семи діб з моменту виявлення ним факту аварії або повідомлення споживачем виконавцю про аварію.
Облік послуги
9. Обсяг спожитих у будівлі (приміщенні у будівлі) послуг визначається за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку.
Обсяг наданих споживачеві послуг з централізованого водовідведення визначається на рівні обсягів спожитих ним послуг з централізованого водопостачання та постачання гарячої води.
Для споживача власника (користувача) будівлі, індивідуального (садибного) житлового будинку визначення додаткового обсягу стічних вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду) і сніготанення та неорганізовано потрапляють до систем централізованого водовідведення виконавця, здійснюється відповідно до Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого наказом Мінрегіону від 1 грудня 2017 р. № 316.
Якщо будівлю (приміщення у будівлі) оснащено двома та більше вузлами комерційного обліку централізованого водопостачання відповідно до вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», обсяг спожитих послуг визначається як сума показань таких вузлів обліку.
10. Одиницею вимірювання обсягу спожитих споживачем послуг є куб. метр.
11. У разі коли будівля (приміщення у будівлі) не оснащена вузлом (вузлами) комерційного обліку послуг, до встановлення такого вузла (вузлів) договір не укладається.
12. У разі виходу з ладу або втрати вузла комерційного обліку послуги до відновлення його роботи або заміни комерційний облік спожитої послуги здійснюється розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22 листопада 2018 р. № 315 (далі - Методика розподілу).
13. Початок періоду виходу з ладу вузла комерційного обліку визначається:
за даними електронного архіву в разі отримання з нього інформації щодо дати початку періоду виходу з ладу вузла комерційного обліку;
з дати, наступної за днем останнього періодичного огляду вузла комерційного обліку або зняття його показань в інших випадках.
Кінцем періоду виходу з ладу вузла комерційного обліку є день прийняття на абонентський облік відремонтованого або заміненого вузла комерційного обліку.
14. Початок періоду відсутності вузла комерційного обліку у зв`язку з його втратою визначається з дня, наступного за днем останнього дистанційного отримання показань, або з дня, наступного за днем останнього зняття його показань (в інших випадках).
Кінцем періоду відсутності вузла комерційного обліку у зв`язку з його втратою є дата прийняття на абонентський облік вузла комерційного обліку, встановленого на заміну втраченого.
15. На час відсутності вузла комерційного обліку у зв`язку з його ремонтом, повіркою засобу вимірювальної техніки, який є складовою частиною вузла обліку, комерційний облік ведеться розрахунково відповідно до Методики розподілу.
Початок періоду відсутності вузла комерційного обліку у зв`язку з його ремонтом, повіркою засобу вимірювальної техніки, який є складовою частиною вузла обліку, визначається з дати, наступної за днем розпломбування вузла комерційного обліку.
Кінцем періоду відсутності вузла комерційного обліку у зв`язку з його ремонтом, повіркою засобу вимірювальної техніки, який є складовою частиною вузла обліку, є день прийняття на абонентський облік.
16. Зняття показань засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку виконавцем щомісяця 1-го числа з 10 до 12 години в присутності споживача (його представника), крім випадків, коли зняття таких показань здійснюється виконавцем за допомогою систем дистанційного зняття показань або фото засобів вимірювальної техніки вузлі (вузлів) комерційного обліку, надісланий споживачем на ел. пошту виконавця. (зазначити інший спосіб).
У разі коли зняття показань вузла (вузлів) комерційного обліку послуг здійснюється виконавцем за допомогою систем дистанційного зняття показань, таке зняття може здійснюватися без присутності споживача (його представника).
У такому разі виконавець зобов`язаний забезпечити можливість самостійного (без додаткового звернення до виконавця в кожному окремому випадку) ознайомлення з показаннями вузла (вузлів) комерційного обліку споживачем шляхом опублікування на веб-сайті виконавця, зазначення в рахунках на оплату послуги та/або через електронну систему обліку розрахунків споживача.
17. У разі відсутності інформації про показання вузла (вузлів) комерційного обліку та/або недопущення споживачем виконавця до вузла (вузлів) комерційного обліку для зняття показань для визначення обсягу послуги, спожитої в будівлі, приймається середньодобове споживання послуг в будівлі протягом попередніх 12 місяців, а у разі відсутності такої інформації - за фактичний час споживання, але не менше 15 днів.
Після відновлення надання показань вузлів комерційного обліку виконавець зобов`язаний провести перерахунок із споживачем.
Перерахунок із споживачем проводиться у тому розрахунковому періоді, в якому отримано у встановленому порядку інформацію про невідповідність обсягу спожитих послуг, але не більше ніж за 12 розрахункових періодів.
18. Виконавець має право доступу до будівель, приміщень і споруд, у яких встановлено вузли комерційного обліку, для перевірки схоронності таких вузлів обліку, зняття показань засобів вимірювальної техніки, що є складовою вузла комерційного обліку, та періодичного огляду у порядку, визначеному статтею 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» і цим договором.
Власник (співвласники) будівлі або його (їх) представники мають право доступу до місць установлення вузлів комерційного обліку для проведення перевірки схоронності та зняття показань. Втручання в роботу вузла комерційного обліку заборонено.
Періодичний огляд вузла (вузлів) комерційного обліку здійснюється виконавцем під час зняття показань. У разі дистанційного зняття показань періодичний огляд проводиться виконавцем не рідше одного разу на рік.
Споживач повідомляє виконавцю про недоліки в роботі вузла комерційного обліку протягом п`яти робочих днів з дня виявлення засобами зв`язку, зазначеними в розділі «Реквізити і підписи сторін» цього договору.
У разі коли споживач є власником (користувачем) приміщення у будівлі, а виконавець здійснює обслуговування та заміну вузла (вузлів) комерційного обліку, зокрема його огляд, опломбування/розпломбування, ремонт (у тому числі з демонтажем, транспортуванням і монтажем) та періодичну повірку засобу вимірювальної техніки, який є складовою частиною вузла комерційного обліку, таке обслуговування здійснюється за рахунок плати за абонентське обслуговування.
Заміна і обслуговування, зокрема огляд, опломбування/розпломбування, ремонт (у тому числі з демонтажем, транспортуванням і монтажем) та періодична повірка вузла (вузлів) розподільного обліку, здійснюються за рахунок споживача.
Повірка засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла (вузлів) комерційного обліку, здійснюється за рахунок споживача відповідно до Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 липня 2015 р. № 474 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 55, ст. 1803).
Ціна та порядок оплати послуги, порядок та умови
внесення змін до договору
19. Споживач вносить однією сумою плату виконавцю за послуги, що розраховується виходячи з розміру затверджених тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та обсягу спожитих послуг, визначеного відповідно до Правил надання послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 р. № 690 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 63, ст. 2194), - в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2022 р. № 85, та Методики розподілу.
У разі коли споживач є власником (користувачем) приміщення у будівлі, а розподіл спожитих послуг здійснюється виконавцем, такому споживачу нараховується плата за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України, інформація про яку розміщується на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або веб-сайті виконавця
(посилання на веб-сторінку)
20. Вартість послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення визначається за обсягом спожитих послуг та встановленими відповідно до законодавства тарифами.
Станом на дату укладення цього договору тариф на послугу з централізованого водопостачання становить
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну цін/тарифів на послугу з централізованого водопостачання та/або на послугу з централізованого водовідведення виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення її у дію, повідомляє про це споживачу з посиланням на рішення відповідного органу.
У разі зміни зазначених тарифів протягом строку дії цього договору новий розмір тарифів застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. Виконавець зобов`язаний забезпечити їх оприлюднення на офіційному веб-сайті.
21. Розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитих послуг є календарний місяць.
Плата за абонентське обслуговування нараховується споживачу, який є власником (користувачем) приміщення у будівлі, щомісяця.
Початок і закінчення розрахункового періоду для розрахунку розміру плати за абонентське обслуговування завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно.
22. Виконавець формує та надає споживачу рахунок на оплату спожитих послуг не пізніше ніж за десять днів до граничного строку внесення плати за спожиту послугу.
Рахунок надається на паперовому носії. На вимогу або за згодою споживача рахунок може надаватися в електронній формі, у тому числі за допомогою доступу до електронних систем обліку розрахунків споживачів.
23. Споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього числа місяця, що є розрахунковим періодом.
24. За бажанням споживача оплата послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів.
25. Під час здійснення оплати споживач зобов`язаний зазначити розрахунковий період, за який вона здійснюється, та призначення платежу (плата виконавцю, сплата пені, штрафів).
У разі коли споживачем не визначено розрахункового періоду або за зазначений споживачем період виникла переплата, виконавець має право зарахувати такий платіж (його частину в розмірі переплати) в рахунок заборгованості споживача за минулі розрахункові періоди або в рахунок майбутніх платежів споживача починаючи з найближчих періодів від дати здійснення платежу.
26. Плата за послугу не нараховується за час перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Права і обов`язки сторін
27. Споживач має право:
1) одержувати своєчасно та належної якості послуги згідно із законодавством та умовами договору;
2) без додаткової оплати одержувати від виконавця інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, порядок оплати, норми споживання та порядок надання послуг, а також про їх споживчі властивості;
3) на відшкодування збитків, завданих його майну, шкоди, заподіяної його життю або здоров`ю внаслідок неналежного надання або ненадання послуг та незаконного проникнення в належне йому житло (інший об`єкт нерухомого майна);
4) на усунення протягом строку, встановленого договором або законодавством, виявлених недоліків у наданні послуг;
5) на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості;
6) отримувати від виконавця штраф у розмірі, визначеному договором, за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт;
7) на перевірку кількості та якості послуг у встановленому законодавством порядку;
8) складати та підписувати акти-претензії у зв`язку з порушенням порядку надання послуг, зміною їх споживчих властивостей та перевищенням строків проведення аварійно-відновних робіт;
9) без додаткової оплати отримувати інформацію про проведені виконавцем нарахування (з розподілом за періодами та видами нарахувань) та отримані від споживача платежі;
10) розірвання договору про надання послуг за умови попередження про це виконавця не менш як за два місяці до дати розірвання договору та допуску виконавця для здійснення технічного припинення надання послуг;
11) отримувати без додаткової оплати від виконавця детального розрахунку обсягу спожитих послуг між споживачами багатоквартирного будинку (для власників (користувачів) приміщення у будівлі);
12) звертатися до суду в разі порушення виконавцем умов договору.
28. Споживач зобов`язаний:
1) раціонально використовувати питну воду, не допускати її витоку із мереж будівлі (приміщення у будівлі), індивідуального (садибного) житлового будинку;
2) утримувати в належному технічному і санітарному стані водопровідні мережі та обладнання;
3) допускати у будівлю (приміщення у будівлі) виконавців комунальних послуг або їх представників у порядку, визначеному законом і договорами про надання відповідних житлово-комунальних послуг, для ліквідації аварій, проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показань засобів вимірювальної техніки;
4) своєчасно вживати заходів до усунення виявлених неполадок, пов`язаних з отриманням послуг, що виникли з його вини;
5) забезпечувати цілісність обладнання вузлів обліку послуги та не втручатися в їх роботу;
6) оплачувати надані послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, а також вносити плату за абонентське обслуговування у строки, встановлені цим договором;
7) у разі несвоєчасного здійснення платежів за послуги сплачувати пеню в розмірах, установлених законом або договором;
8) інформувати протягом місяця виконавця про зміну власника будівлі споживача у разі відчуження будівлі шляхом надання виконавцю витягу або інформації з Реєстру речових прав на нерухоме майно;
9) надавати виконавцеві показання вузлів обліку холодної та гарячої води в порядку та строки, визначені договором;
10) дотримуватися правил безпеки, зокрема пожежної, та санітарних норм.
29. Виконавець має право:
1) вимагати від споживача дотримання правил експлуатації житлових та нежитлових приміщень у будинку, санітарно-гігієнічних правил і правил пожежної безпеки, вимог нормативно-правових актів у сфері комунальних послуг;
2) вимагати від споживача проведення робіт з усунення виявлених неполадок, пов`язаних з отриманням послуг, що виникли з вини споживача, або відшкодування вартості таких робіт;
3) доступу до будівлі (приміщення у будівлі), індивідуального (садибного) житлового будинку для ліквідації аварій, проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показань вузлів обліку в порядку, визначеному законом та умовами договору;
4) обмежити (припинити) надання послуг у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі в порядку і строки, що встановлені законом та договором, крім випадків, коли якість та/або кількість таких послуг не відповідає умовам договору;
5) звертатися до суду в разі порушення споживачем умов договору;
6) отримувати інформацію від споживача про зміну власника будівлі (приміщення у будівлі), індивідуального (садибного) житлового будинку у випадках та порядку, передбачених договором;
7) утворювати системи управління якістю та проводити їх сертифікацію відповідно до національних або міжнародних стандартів акредитованими органами із сертифікації.
30. Виконавець зобов`язаний:
1) надавати споживачу послуги з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення відповідно до умов договору;
2) вживати заходів до забезпечення питною водою у разі порушення функціонування систем централізованого водопостачання та водовідведення (аварійні ситуації);
3) вирішувати питання, пов`язані з порушенням функціонування систем централізованого водопостачання та водовідведення (аварійні ситуації), відповідно до плану оперативних дій із забезпечення споживачів питною водою у відповідному населеному пункті (районі);
4) відшкодовувати збитки, завдані споживачу внаслідок порушення вимог законодавства у сфері питної води, питного водопостачання та централізованого водовідведення, що сталося з його вини;
5) забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість послуг згідно із законодавством та умовами договору, зокрема шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів;
6) без додаткової оплати надавати споживачу в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання, порядок надання послуг, їх споживчі властивості, а також іншу інформацію, передбачену законодавством;
7) у міжопалювальний період проводити підготовку об`єктів житлово-комунального господарства до експлуатації в осінньо-зимовий період;
8) розглядати у визначений законодавством строк претензії та скарги споживача і проводити відповідні перерахунки розміру плати за послуги в разі їх ненадання, надання не в повному обсязі, несвоєчасно або неналежної якості, а також в інших випадках, визначених договором;
9) вживати заходів до ліквідації аварій, усунення порушень якості послуг, що сталися з вини виконавця або на об`єктах, що забезпечують надання послуг та перебувають у його власності (користуванні), у строк, встановлений договором, але не більше семи діб;
10) виплачувати споживачу штраф за перевищення встановлених строків проведення аварійно-відновних робіт на об`єктах, що забезпечують надання послуг та перебувають у його власності (користуванні), у розмірі, визначеному договором;
11) своєчасно реагувати на виклики споживача, підписувати акти-претензії, вести облік вимог (претензій) споживача у зв`язку з порушенням порядку надання послуг;
12) своєчасно та за власний рахунок проводити роботи з усунення виявлених неполадок, пов`язаних з наданням послуг, що виникли з його вини;
13) інформувати споживачів про намір зміни цін/тарифів на послуги відповідно до законодавства;
14) відшкодовувати збитки, завдані майну, шкоду, заподіяну життю або здоров`ю споживача внаслідок неналежного надання або ненадання послуги та незаконного проникнення в належну йому будівлю (приміщення у будівлі);
15) контролювати дотримання установлених міжповірочних інтервалів для засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузлів комерційного обліку;
16) прибути на виклик споживача для перевірки якості надання послуги у строк не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання відповідного повідомлення споживача;
17) самостійно протягом місяця, що настає за розрахунковим періодом, здійснювати перерахунок вартості послуг за весь період їх ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості відповідно до порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, а також сплачувати споживачеві неустойку (штраф) у розмірі 0,01 відсотка середньодобової вартості споживання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, визначеної за попередні 12 місяців (якщо попередніх місяців нараховується менш як 12 - за фактичний час споживання послуг), за кожен день ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості (за виключенням нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт або періоду, протягом якого відбувалися ліквідація або усунення виявлених неполадок, пов`язаних з отриманням послуг, що виникли з вини споживача).
Відповідальність сторін за порушення умов договору
31. Сторони несуть відповідальність за невиконання умов цього договору відповідно до цього договору або закону.
32. У разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі 0,01 гривень, але не більше 0,01 відсотка суми боргу за кожний день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.
Нарахування пені починається з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку внесення плати за послугу.
Для споживача, що є власником індивідуального (садибного) житлового будинку, пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином.
33. У разі ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості виконавець зобов`язаний самостійно протягом місяця, що настає за розрахунковим періодом, здійснити перерахунок вартості послуг за весь період їх ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості відповідно до порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, а також сплатити споживачу неустойку (штраф) у розмірі 0,01 відсотка вартості середньодобового споживання послуги, визначеної за попередні 12 місяців (якщо попередніх місяців нараховується менш як 12 - за фактичний час споживання послуги, але не менше 15 днів), за кожен день ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості (крім нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт або періоду, протягом якого відбувалися ліквідація або усунення виявлених неполадок, пов`язаних з отриманням послуг, що виникли з вини споживача).
34. Виконавець має право обмежити (припинити) надання послуг споживачу в разі непогашення в повному обсязі заборгованості за спожиті послуги протягом 30 днів з дня отримання споживачем попередження від виконавця.
Попередження надсилається споживачу рекомендованим листом (з повідомленням про вручення) та за допомогою електронних систем розрахунків споживача (за наявності) або (зазначити спосіб).
35. Обмеження (припинення) надання послуги здійснюється виконавцем відповідно до частини четвертої статті 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
36. Постачання послуг у разі їх обмеження (припинення) відновлюється в повному обсязі протягом наступного дня з дати повного погашення заборгованості за фактично спожиті послуги чи з дати укладення угоди про реструктуризацію такої заборгованості.
Витрати виконавця, пов`язані з відновленням надання послуг споживачу, підлягають відшкодуванню за рахунок споживача відповідно до кошторису витрат на відновлення надання послуг, складеного виконавцем.
37. Виконавець не несе відповідальності за ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або невідповідної якості, якщо доведе, що в точці обліку послуг їх якість відповідала вимогам, установленим цим договором, та актам законодавства.
Виконавець не несе відповідальності за ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або невідповідної якості під час перерв, передбачених частиною першою статті 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Особливі умови
38. До споживачів, які використовують питну воду для виробництва продукції, для виробничих потреб та скидають до систем централізованого водовідведення стічні води технологічного походження, застосовуються норми, встановлені Законом України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Мінжитлокомунгоспу від 27 червня 2008 р. № 190, Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, що затверджені наказом Мінрегіону від 1 грудня 2017 р. № 316, та місцевими правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту.
39. Споживачі, на яких поширюється дія Закону України «Про публічні закупівлі», укладають цей договір з особливостями, передбаченими Бюджетним кодексом України, Законом України «Про публічні закупівлі» та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють сферу державних закупівель, та визначаються сторонами відповідно до додатка до цього договору, який є невід`ємною частиною цього договору.
Для споживачів, визначених у пунктах 38 та 39, дію цього договору може бути продовжено на строк та на умовах, що передбачені нормами законодавства.
Строк дії договору, порядок і умови внесення до нього змін,
продовження строку його дії та розірвання
40. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання і діє протягом одного року з дати набрання чинності.
41. Якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, цей договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
42. Припинення цього договору не звільняє сторони від обов`язку виконання зобов`язань, які на дату такого припинення залишилися невиконаними, зокрема здійснення перерахунку плати за послуги в разі їх ненадання, надання не в повному обсязі, несвоєчасно або неналежної якості, здійснення остаточних нарахувань плати за послуги та остаточних розрахунків.
43. У разі зміни даних, зазначених у розділі «Реквізити і підписи сторін» цього договору, сторона письмово повідомляє про це іншій стороні у семиденний строк з дати настання змін.
Прикінцеві положення
44. Цей договір складено у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному для кожної із сторін.
45. Якщо цим договором, законодавством або письмовою домовленістю сторін не передбачено інше, повідомлення, передбачені цим договором, сторони надсилають одна одній засобами зв`язку, зазначеними в розділі «Реквізити і підписи сторін» цього договору.
Реквізити і підписи сторін
Виконавець Товариство з обмеженою відповідальністю «Білоцерківвода» ідентифікаційних код юридичної особи (код згідно з ЄДРПОУ): 38010130; місцезнаходження: вул. Сухоярська, 14, м. Біла Церква, Київська обл., 09109 електронна адреса: office@bcvoda.com.ua тел.: (04563) 6-82-12 р/р в АТ МФО: /керівник/ /м/п/Споживач Товариство з обмеженою відповідальністю «Комплексне управління будинком» ідентифікаційних код юридичної особи (код згідно з ЄДРПОУ): 44439867 місцезнаходження: АДРЕСА_5 електронна адреса: ІНФОРМАЦІЯ_2 р/р НОМЕР_1 в АТ «ОТП Банк» МФО: 300528 ОСОБА_4. /керівник/ /м/п/Окрім типового договору з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, позивач також просить суд зобов`язати відповідача укласти з позивачем додаток № 1 до типового договору «Уточнення істотних умов закупівлі».
У свою чергу відповідач заперечує обставину того, що ТОВ «Комплексне управління будинком» є управителем багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 . Відповідач зазначає, що позивачем не надано доказів того, що співвласниками багатоквартирного будинку на загальних зборах в порядку ст. 9, 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» було обрано ТОВ «Комплексне управління будинком» як управителя багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , як і не надано доказів затвердження ціни послуг за таке управління. З огляду на наведене, відповідач вважає, що ТОВ «Комплексне управління будинком», в порушення вимог чинного законодавства, самовільно визначив себе управителем багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 . Крім того відповідач, посилаючись на ст. 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та ст. 15 «Про житлово-комунальні послуги», наголошує на тому, що не кожна юридична особа є управителем, оскільки для отримання статусу управителя така особа має бути обрана управителем за рішенням співвласників відповідного багатоквартирного будинку або призначена за результатами конкурсу, а також має бути укладений договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Відповідач звертає увагу, що позивач, звертаючись до відповідача із пропозицією укласти типовий договір, не надав ні протокол зборів співвласників про обрання ТОВ «Комплексне управління будинком» управителем спірного багатоквартирного будинку, ні договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, який би відповідав умовам типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України. На переконання відповідача, долучені позивачем до позовної заяви договори про надання послуг, укладені між позивачем та окремими власниками квартир/нежитлових приміщень, не є договорами про надання послуги з управління багатоквартирним будинком та не відповідають типовому договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 712 від 05.09.2018; у вказаних договорах позивач не визначений як управитель, предметом договорів не є послуга з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 .
Крім того відповідач наголосив на тому, що відповідно до ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», до повноважень зборів співвласників належить вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги (укладення індивідуального та/або колективного договору про надання комунальної послуги), проте ТОВ «Комплексне управління будинком» не надавало ТОВ «Білоцерківвода» рішення загальних зборів щодо обраного варіанту оформлення договору.
Відповідач також зауважив, що обраний позивачем для визнання судом укладеним договір з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, типова форма якого затверджена постановою Кабінету Міністрів України № 690 від 05.07.2019 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 85 від 02.02.2022), не є публічними договором приєднання, про що помилково стверджує позивач у позові.
Додатково відповідач зауважив, що запропонована позивачем редакція типового договору не містить жодного пункту, яким передбачено обов`язок ТОВ «Комплексне управління будинком» здійснювати обслуговування зовнішніх мереж водопостачання та водовідведення до будинку.
Відповідач зауважив, що як вбачається із спірного договору, адресою отримання послуг ТОВ «Комплексне управління будинком» зазначає місця загального користування багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 . Щодо використання позивачем води при здійсненні своїх обов`язків щодо утримання будинку та прибудинкової території відповідач зазначив, що вузли розподільного обліку, зазначені позивачем у спірному договорі (МТК-UA 32/260 10(R80) T50 № 202001002888, GIDROTEK E-T 1,6-U № 00544676, GIDROTEK E-T 1,6-U № 00645541, GIDROTEK E-T 1,6-U № 00544016), не можуть обліковувати всі витрати води ТОВ «Комплексне управління будинком» при здійсненні своїх функцій з утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 . На думку відповідача, оскільки позивач стверджує, що багатоквартирний будинок знаходиться в повному обслуговуванні ТОВ «Комплексне управління будинком», укладати договір про надання послуг необхідно не лише на місця загального користування, а на весь багатоквартирний будинок. ТОВ «Комплексне управління будинком» не надавало ТОВ «Білоцерківвода» рішення загальних зборів щодо обраного варіанту оформлення договору, пояснюючи це неможливістю проведення зборів співвласників, оскільки у даному новозбудованому багатоквартирному будинку не зареєстровано право власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень.
Як зазначив відповідач, з метою належного оформлення договірних відносин про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, до моменту скликання загальних зборів співвласників та визначення моделі організації договірних відносин, 21.07.2023 ТОВ «Білоцерківвода» листом № 1-04/09.02-2151 було запропоновано ТОВ «Комплексне управління будинком» як юридичній особі, яка згідно акта приймання-передачі прийняла весь багатоквартирний будинок АДРЕСА_1 та всю технічну документацію на нього, укласти договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 6800. Враховуючи, як зазначив відповідач, відсутність необхідної кількості співвласників багатоквартирного будинку для реалізації процедури зі скликання та проведення загальних зборів, необхідної для вибору управителя в порядку, визначеному чинним законодавством, як перехідний етап до моменту скликання загальних зборів, ТОВ «Білоцерківвода» було запропоновано позивачу як юридичній особі (не як ОСББ чи управителю) договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 6800, який, за ствердженням відповідача, може бути укладений як тимчасовий до моменту проведення загальних зборів співвласників та міг діяти перехідним етапом до моменту проведення загальних зборів та оформлення відповідного протоколу про обрання моделі договірних відносин. На переконання відповідача, ТОВ «Комплексне управління будинком» як експлуатуюча організація, якій передана вся документація щодо будинку, володіє всією інформацією про співвласників, кількість проданих квартир, відповідно, про можливість проведення загальних зборів. Під час переговорів щодо укладення спірного договору відповідачем не раз запитувалася інформація щодо кількості проданих квартир та нежитлових приміщень для визначення, чи проведена державна реєстрація права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку, що є умовою для проведення загальних зборів. Проте, така інформація надана не була, у ТОВ «Білоцерківвода» відсутня жодна інформація щодо даного будинку, його співвласників тощо.
Також відповідач звернув увагу, що рішення № 41 єдиного учасника ТОВ «Комплексне управління будинком» від 30.12.2021, додане позивачем до позову, викликає сумніви з приводу його достовірності, оскільки, п. 4 даного рішення передбачає повноваження учасника укладати типовий договір з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, при цьому, дана форма договору була затверджена 02.02.2022 постановою КМУ № 85, тобто, після прийняття рішення № 41 (30.12.2021).
Також відповідач не погоджується з п. 32 спірного договору, в якому визначено «у разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі 0,01 гривень, але не більше 0,01 відсотка суми боргу за кожний день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу», оскільки, на думку відповідача, розмір пені 0.01 грн є несправедливим та жодним чином не обґрунтованим позивачем.
Щодо додатку № 1 до договору, наданого до суду позивачем, відповідач зазначив, що не погоджується із ним та вважає, що додаток № 1 не є релевантним до спірних правовідносин, оскільки ТОВ «Білоцерківвода» не є розпорядником чи одержувачем бюджетних коштів, не має у загальних зборах учасників голосів органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, не має у статутному капіталі державної або комунальної частки, не володіє спеціальними або ексклюзивними правами. Відтак, ТОВ «Білоцерківвода» не має ознак, встановлених Законом України «Про публічні закупівлі» для замовників, у зв`язку із чим обов`язок проведення процедур публічних закупівель, встановлених Законом України «Про публічні закупівлі», на ТОВ «Білоцерківвода» не поширюється.
Статтями 15, 16 Цивільного кодексу України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до абзацу 11 частини 2 статті 20 Господарського кодексу України одним із способів захисту прав суб`єктів господарювання та споживачів є установлення, зміна чи припинення господарських правовідносин. Визнання договору укладеним з викладенням його змісту у резолютивній частині судового рішення як один із способів установлення господарських правовідносин є належним способом захисту прав суб`єктів господарювання.
Визначення позивачем предмета спору «про зобов`язання відповідача укласти договір у певній редакції» є письмовим волевиявленням позивача щодо вступу у зобов`язальні правовідносини шляхом укладення такого договору за рішенням суду про укладення договору відповідно до статті 187 Господарського кодексу України.
Отже, вимогу позивача про зобов`язання укласти договір у певній редакції у випадках, які допускають вирішення таких спорів судом, слід тлумачити як вимогу про визнання укладеним такого договору в судовому порядку у запропонованій позивачем редакції, що не суперечить способам захисту, визначеним пунктом 1 частини другої статті 16 Цивільного кодексу України, та відповідає способам захисту, визначеним статтею 20 Господарського кодексу України.
За наслідками розгляду такої вимоги у резолютивній частині свого рішення суд, керуючись частиною дев`ятою статті 238 Господарського процесуального кодексу України, має зробити висновки про визнання укладеним договору у запропонованій позивачем редакції, виклавши текст редакції договору, яка за висновками суду відповідає вимогам законодавства та визнається судом укладеною, чи висновки про відмову у визнанні укладеним договору у запропонованій позивачем редакції.
Зазначені правові висновки щодо належності обраного позивачем способу захисту прав шляхом пред`явлення до відповідача позову про зобов`язання укласти договір викладено у постанові Верховного Суду від 18.09.2020 у справі № 916/1423/18, від 25.05.2021 у справі № 910/6138/20, від 02.06.2021 у справі № 910/6139/20.
Тобто якщо позивач просить суд зобов`язати/спонукати відповідача укласти договір у редакції, викладеній ним у позовній заяві, з посиланням на статтю 187 Господарського кодексу України, то це означає звернення позивача про вступ у певні правовідносини - про визнання укладеним за рішенням суду договору в редакції, наданій позивачем, що відповідає вимогам частини другої статті 16 Цивільного кодексу України та частини другої статті 20 Господарського кодексу України і не вимагає зміни способу захисту цивільного права позивача згідно зі статтею 5 Господарського процесуального кодексу України.
Отже суд зазначає, що у даній справі вимога позивача про зобов`язання відповідача укласти типовий договір з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 5731, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 № 85), відповідає вимогам частини другої статті 16 Цивільного кодексу України та частини другої статті 20 Господарського кодексу України.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
За правилами ст. 627 Цивільного кодексу України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно із ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно зі ст. 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Статтею 193 Господарського кодексу України визначено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно з ч. 4 ст. 179 Господарського кодексу України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб`єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб`єктів, коли ці суб`єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
Частиною 3 ст. 179 Господарського кодексу України визначено, що укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов`язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Отже, з огляду на те, що в ринкових умовах господарювання договори повинні укладатися, як правило, на основі вільного волевиявлення сторін, перелік випадків, коли можливе укладання господарських договорів за рішенням суду, обмежений.
Так, господарські суди розглядають спори про спонукання до укладання договору чи спори з умов договору (коли сторони не врегулювали розбіжності щодо його умов і передали розбіжності не розгляд суду) у разі, якщо: договір укладається за державним замовленням, прийняття якого є обов`язковим для відповідного суб`єкта господарювання; існує публічне зобов`язання суб`єкта господарювання; укладався попередній договір, і одна з його сторін ухиляється від укладення основного договору; якщо це передбачено угодою сторін.
Зі змісту ст. 187 Господарського кодексу України вбачається, що переддоговірним є спір, який виникає у разі, якщо сторона ухиляється або відмовляється від укладення договору в цілому або не погоджує окремі його умови.
Звертаючись до суду із даним позовом позивач стверджує, що неодноразово звертався до відповідача з пропозицією щодо укладення типового договору з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 5731, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 № 85), проте відповідач неправомірно ухиляється від укладення вказаного договору, що порушує право ТОВ «Комплексне управління будинком» як споживача, в тому числі, побутових споживачів-співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , в укладенні такого договору та, як наслідок, отримання послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Питання надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення регулюються низкою законодавчих актів, зокрема Цивільним кодексом України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690.
Відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», предметом регулювання Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Споживач житлово-комунальних послуг - індивідуальний або колективний споживач; індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги; колективний споживач - юридична особа, що об`єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги.
За приписами статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Статтею 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.
Виконавцями комунальних послуг, зокрема послуг з централізованого водопостачання є суб`єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання; послуг з централізованого водовідведення є суб`єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водовідведення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690 затверджено Правила надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Відповідно до п. 1 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, ці Правила регулюють відносини між суб`єктом господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, та індивідуальним і колективним споживачем, який отримує або має намір отримувати послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а також визначеною власником (співвласниками) особою, що здійснює розподіл обсягів послуг.
У пункті 5 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, вказано, що послуги надаються споживачу згідно з умовами типового договору про надання послуг, що укладається з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (далі - договір), та вимогами цих Правил.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).
Істотними умовами договору про надання житлово-комунальної послуги є: 1) перелік послуг; 2) вимоги до якості послуг; 3) права і обов`язки сторін; 4) відповідальність сторін за порушення договору; 5) ціна послуги; 6) порядок оплати послуги; 7) порядок і умови внесення змін до договору, в тому числі щодо ціни послуги; 8) строк дії договору, порядок і умови продовження його дії та розірвання.
Статтями 13-15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначені порядок та особливості укладання, зміни і припинення договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Так статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку. Виконавець комунальної послуги, який займає монопольне становище на ринку, за наявності у нього технічних можливостей надання комунальної послуги не вправі відмовити в укладенні відповідного договору споживачеві чи іншій особі, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, якщо інше не передбачено законом. З пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або внесення змін до нього може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором. Якщо протягом 30 днів після отримання проекту договору (змін до нього) виконавець комунальної послуги, який одержав проект договору (змін до договору) від споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), не повідомив про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього і при цьому не припинив надання комунальної послуги цьому споживачу (або в інший спосіб засвідчив свою волю до надання відповідної комунальної послуги споживачу), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій споживачем (іншою особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), якщо інше не передбачено цим Законом.
Частиною четвертою статті 23 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що послуга з централізованого водопостачання надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з централізованого водопостачання, що затверджується Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.
Згідно з частиною третьою статті 24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» послуга з централізованого водовідведення надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з централізованого водопостачання, що затверджується Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.
Постановою № 690 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 № 85), затверджено типовий договір з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Як вбачається з матеріалів даної справи, позивач стверджує, що ТОВ «Комплексне управління будинком» є юридичною особою, яка в силу норм Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та Закону України «Про житлово-комунальні послуги» наділена функціями зі здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, надання необхідного рівня та якості житлово-комунальних послуг співвласникам.
Отже позивач стверджує, що за своїми функціями прирівнюється до управителя багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .
За ствердженням позивача, оскільки будинок введено в експлуатацію 10.09.2021, що підтверджується сертифікатом № ІУ123210831877 від 10.09.2021, з урахуванням того, що в даному багатоквартирному будинку не створено юридичну особу - об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, а органом місцевого самоврядування не було призначено у визначеному законом порядку на конкурсних засадах управителя багатоквартирного будинку № 17, з огляду на те, що даний багатоквартирний будинок було передано позивачу від забудовника відповідно до ч. 12 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а також з урахуванням того, що обслуговування будинку здійснюється на підставі цивільно-правових договорів про надання послуг, укладених між позивачем та кожним співвласником квартири та нежитлових приміщень, ТОВ «Комплексне управління будинком» наділене законними повноваженнями на укладання з ТОВ «Білоцерківвода» типового договору з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 року № 690 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 85 від 02.02.2022).
Як зазначив позивач, ТОВ «Комплексне управління будинком» неодноразово зверталось до ТОВ «Білоцерківвода» в порядку, передбаченому ч. 4 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», з пропозицією про укладення типового договору з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 5731, проте відповідач відмовляється від укладення вказаного договору.
Позивач вважає, що відмова в укладенні договору є незаконною та такою, що суперечить Правилам надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, наслідком чого є грубе порушення прав споживача - ТОВ «Комплексне управління будинком», в тому числі, співвласників багатоквартирного будинку.
Предметом спору у даній справі є вимога позивача про зобов`язання відповідача укласти типовий договір з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 5731, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 року № 690 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 85 від 02.02.2022).
При цьому судом встановлено, за вказаним вище договором № 5731 позивачем визначено ТОВ «Комплексне управління будинком» як споживача послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а адресою отримання послуги зазначено приміщення - місця загального користування багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .
В пункті 3.1 договору, який позивач просить суд зобов`язати укласти відповідача, зазначено, що будівля (приміщення загального користування) обладнана вузлом розподільного обліку централізованого водопостачання для забезпечення технічних потреб багатоквартирного будинку та належного санітарно-технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж водопостачання та водовідведення, утримання прибудинкової території будинку( в т.ч. поливу).
Отже суд встановив, що позивач фактично просить суд зобов`язати відповідача укласти з ним, як юридичною особою та користувачем будівлі (приміщення у будівлі), типовий договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 5731 з метою обслуговування місць загального користування багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .
Матеріали справи не містять доказів того, на якій правовій підставі ТОВ «Комплексне управління будинком» є користувачем місць загального користування багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку визначає Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», який регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.
Предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов`язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна.
Спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Аналогічна норма закріплена в частині 2 статті 382 Цивільного кодексу України, за змістом якої усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.
Частинами 1, 2 статті 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників. Спільне майно багатоквартирного будинку не може бути поділено між співвласниками, і такі співвласники не мають права на виділення в натурі частки із спільного майна багатоквартирного будинку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Отже, за змістом наведених вище норм Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» вбачається, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками, а також може здійснюватись управителем або об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку.
Згідно з пп. 12, 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб`єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору;
Управитель багатоквартирного будинку - фізична особа-підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів та прийняття відповідних рішень здійснюються згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.
До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про: 1) розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку, встановлення, зміну та скасування обмежень щодо користування ним; 2) визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем; 3) обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням; 4) визначення повноважень управителя щодо управління багатоквартирним будинком; 5) проведення поточного і капітального ремонтів, реконструкції, реставрації спільного майна багатоквартирного будинку та визначення підрядників для виконання таких робіт; 6) визначення дати та місця проведення наступних зборів співвласників; 7) визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком; 8) відключення будинку від мереж (систем) централізованого постачання комунальних послуг у порядку, встановленому законом, і визначення системи подальшого забезпечення будинку комунальними послугами, за умови дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища; 9) вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги (укладення індивідуального та/або колективного договору про надання комунальної послуги).
Отже розпорядження та управління спільним майном багатоквартирного будинку, яким є приміщення загального користування, відноситься до повноважень зборів співвласників відповідного багатоквартирного будинку.
Також управління спільним майном багатоквартирного будинку може здійснюватись управителем багатоквартирного будинку на підставі договору про управління багатоквартирним будинком або об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку), утвореним у визначеним законом порядку.
Частиною 1 статті 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором.
Відповідно до ч. 1-5 ст. 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за рішенням зборів співвласників (загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) і згодою управителя та зазначається у договорі з управителем. Умови договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Істотними умовами договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком є: 1) перелік послуг; 2) вимоги до якості послуг; 3) права і обов`язки сторін; 4) відповідальність сторін за порушення договору; 5) ціна послуг; 6) порядок оплати послуг; 7) порядок і умови внесення змін до договору; 8) строк дії договору, порядок і умови продовження дії та розірвання договору.
Якщо зборами співвласників прийнято рішення про укладення договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, такий договір (зміни до нього) підписується співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників. Такий договір підписується на умовах, затверджених зборами співвласників, та є обов`язковим для виконання всіма співвласниками.
Управитель протягом одного місяця з дня підписання з ним договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (змін до нього) зобов`язаний надати під власноручний підпис або надіслати рекомендованим листом кожному співвласнику примірник такого договору (змін до нього), завірений підписом управителя. За складеною у довільній формі письмовою заявою (у тому числі у формі електронного документа) співвласника примірник договору в електронній формі надсилається йому на адресу електронної пошти чи з використанням інших технічних засобів електронних комунікацій за контактними даними, зазначеними у заяві. У такому разі надання такому співвласнику або надсилання йому рекомендованим листом примірника договору не вимагається.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 № 712 затверджено Правила надання послуги з управління багатоквартирним будинком та Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком» (із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 994 від 22.09.2021).
Дослідивши долучені позивачем до позовної заяви договори про надання послуг, укладені між ТОВ «Комплексне управління будинком» та власниками (користувачами) квартир/нежитлових приміщень в будинку АДРЕСА_1 в кількості 46 шт. (всього квартир в будинку 143 відповідно до сертифіката № ІУ123210831877 від 10.09.2021), суд встановив, що предметами вказаних договорів хоча і є послуги, які можуть бути віднесені до складу послуги з управління будинком, проте предметом таких договорів не є послуга з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 .
Вказані договори про надання послуг, укладені між ТОВ «Комплексне управління будинком» та власниками квартир, не можуть бути прийняті судом в якості доказу обрання позивача як управителя багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , оскільки не відповідають нормам Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та Правилам надання послуги з управління багатоквартирним будинком.
Також, дослідивши зміст вказаних вище договорів про надання послуг, суд встановив, що договори про надання послуг, укладені між ТОВ «Комплексне управління будинком» та власниками (користувачами) квартир/нежитлових приміщень в будинку АДРЕСА_1 , не відповідають типовому договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 № 712.
Отже суд погоджується із твердженням відповідача, що у вказаних вище договорах позивач не визначений як управитель багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 відповідно до ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», оскільки предметом договорів не є послуга з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 . Протилежного суду не доведено.
Будь-яких інших доказів, на підставі яких суд міг би дійти висновку про те, що ТОВ «Комплексне управління будинком» було обрано управителем багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 в порядку, визначеному Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», матеріали справи не містять та позивачем до суду не надано.
Крім того, суд критично ставиться до рішення єдиного учасника ТОВ «Комплексне управління будинком» № 41 від 30.12.2021, пунктом 4 якого надано повноваження з укладання типового договору за моделлю організації договірних відносин з ТОВ «Білоцерківвода», а саме, з укладання типового договору з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в будинку АДРЕСА_1 та підпису всіх необхідних документів, оскільки за вказаним вище договором позивачем визначено ТОВ «Комплексне управління будинком» як споживача послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а адресою отримання послуги зазначено приміщення - місця загального користування багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .
Разом з тим, як було зазначено судом вище, управління спільним майно співвласників багатоквартирного будинку, яким є приміщення загального користування, здійснюється його співвласниками або, за рішенням співвласників, функції з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).
При цьому, відповідно до статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач житлово-комунальних послуг - індивідуальний або колективний споживач. Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги. Колективний споживач - юридична особа, що об`єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги.
Позивачем не доведено суду жодними належними та допустими доказами того, що ТОВ «Комплексне управління будинком» є самостійним власником або користувачем місць загального користування багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 та уповноважений від свого імені укладати типовий договір з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на місця загального користування.
Доказів того, що ТОВ «Комплексне управління будинком» має статус колективного споживача та уповноважений співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 на укладання від власного імені договору з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на місця загального користування матеріали справи також не містять.
Суд також наголошує на тому, що відповідно до ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги (укладення індивідуального та/або колективного договору про надання комунальної послуги) відноситься до повноважень зборів співвласників багатоквартирного будинку.
Проте позивачем не надано до суду доказів вибору співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 такої моделі договірних відносин з виконавцем комунальної послуги - ТОВ «Білоцерківвода», як укладення типового договору з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на місця загального користування в багатоквартирному будинку АДРЕСА_1 .
З наявних в матеріалах справи доказів та приписів чинного законодавства України, що регулюють спірні правовідносини, суд не вбачає підстави для висновку про те, що ТОВ «Комплексне управління будинком» уповноважене на вибір від імені співвласників багатоквартирного будинку моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги (укладення індивідуального та/або колективного договору про надання комунальної послуги), зокрема шляхом прийняття рішення єдиного учасника ТОВ «Комплексне управління будинком».
Окремо суд вважає за необхідне звернути увагу, що рішення єдиного учасника ТОВ «Комплексне управління будинком» № 41, пунктом 4 якого надано повноваження на укладення з ТОВ «Білоцерківвода» типового договору з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в будинку АДРЕСА_1 та підпису всіх необхідних документів, прийнято - 30.12.2021.
Разом з цим, типова форма договору з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від02.02.2022 № 85). До прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 № 85 існували наступні типові договори: - типовий договір з індивідуальним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем); - типовий договір з індивідуальним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (без обслуговування внутрішньобудинкових систем); - типовий договір з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об`єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення; - типовий договір з колективним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення; - типовий колективний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення
Тобто рішення єдиного учасника № 41 від 30.12.2021 про надання учаснику ТОВ «Комплексне управління будинком» повноваження на укладання з відповідачем типового договору з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення прийнято до прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 № 85.
Суд також вважає безпідставними посилання позивача на приписи ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якими передбачено статус особи, яка здійснює технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги, оскільки зі змісту долучених позивачем договорів про надання послуг, укладених між позивачем та окремими співвласниками багатоквартирного будинку, не вбачається, що позивач на підставі вказаних договорів здійснює обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують централізоване водопостачання та водовідведення.
Щодо посилань позивача, що актом приймання-передачі закінченого будівництвом та підключеного до інженерних мереж багатоквартирного будинку № 4477 від 31.12.2021 підтверджується утримання спірного багатоквартирного будинку саме позивачем по справі, що узгоджується з нормою ч. 12. ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», підтверджується правомірність управління багатоквартирним будинком позивачем, який є належною стороною у спірних правовідносинах з відповідачем, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин 1-5 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції, чинній станом на дату сертифіката № ІУ123210831877), прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та об`єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об`єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви. У разі якщо після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт відбулася зміна найменування замовника та/або генерального підрядника, та/або генерального проектувальника, та/або підрядника у зв`язку із зміною типу акціонерного товариства або у зв`язку з перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство, у декларації про готовність об`єкта до експлуатації, яка подається для реєстрації, вказується нове (змінене) найменування зазначених осіб (якщо згідно з формою декларації їх необхідно вказувати) із зазначенням того, що зміна найменування відбулася у зв`язку із зміною типу акціонерного товариства або у зв`язку з перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство. За наявності такого зазначення в декларації про готовність об`єкта до експлуатації орган державного архітектурно-будівельного контролю не має права повертати таку декларацію з підстави різного найменування зазначених осіб у декларації про початок виконання будівельних робіт і в декларації про готовність об`єкта до експлуатації. Форма декларації про готовність об`єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України. Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, здійснюється на підставі акта готовності об`єкта до експлуатації шляхом видачі органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку, Акт готовності об`єкта до експлуатації підписується замовником, генеральним проектувальником, генеральним підрядником або підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників), субпідрядниками, страховиком (якщо об`єкт застрахований). Прийняття рішення про реєстрацію (повернення) декларації про готовність об`єкта до експлуатації, яка подана в паперовій формі, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дня подання відповідних документів. Реєстрація декларації про готовність об`єкта до експлуатації, яка подана в електронній формі через електронний кабінет або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронною системою, здійснюється автоматично програмними засобами Реєстру будівельної діяльності в режимі реального часу з присвоєнням реєстраційного номера в цьому реєстрі та оприлюдненням цієї інформації на порталі електронної системи. Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта є дата реєстрації декларації про готовність об`єкта до експлуатації або видачі сертифіката.
Частиною 8 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», передбачено, що експлуатація закінчених будівництвом об`єктів, не прийнятих (якщо таке прийняття передбачено законодавством) в експлуатацію, забороняється.
Відповідно до ч. 9 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», зареєстрована декларація про готовність об`єкта до експлуатації або сертифікат є підставою для укладення договорів про постачання на прийнятий в експлуатацію об`єкт необхідних для його функціонування ресурсів - води, газу, тепла, електроенергії та оформлення права власності на такий об`єкт. Підключення закінченого будівництвом об`єкта, прийнятого в експлуатацію, до інженерних мереж здійснюється протягом десяти днів з дня відповідного звернення замовника до осіб, які є власниками відповідних елементів інженерної інфраструктури або здійснюють їх експлуатацію.
Частиною 12 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник зобов`язаний передати закінчений будівництвом та підключений до інженерних мереж житловий будинок, що споруджувався із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, об`єднанню співвласників або власнику, або експлуатуючій організації протягом ста двадцяти календарних днів з дня його прийняття в експлуатацію.
Суд наголошує на тому, що аналіз наведених вище приписів Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не дають суду підстави для висновку про те, що внаслідок передачі закінченого будівництвом та підключеного до інженерних мереж житлового будинку, що споруджувався із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, експлуатуючій організації, остання в силу вимог вказаного вище Закону автоматично стає управителем відповідного житлового будинку, оскільки, як було зазначено судом раніше, управителем багатоквартирного будинку є фізична або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, який здійснює функції з управління багатоквартирним будинком на підставі договору, укладеного відповідно до типової форми, затвердженої Кабінетом Міністрів України.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що чинним законодавством України не передбачено право забудовника або особи, якій було передано закінчений будівництвом житловий будинок, самостійно, без згоди інших співвласників багатоквартирного будинку, визначати управителя такого будинку.
Посилання позивача на те, що лічильник МТК-UA 32/260 10(R80) T50 № 202001002888 (який зазначений в п. 1 таблиці 2 підп. 3.1 п. 3 договору, редакцію якого позивач просить суд зобов`язати відповідача укласти) опломбований відповідачем, що свідчить про визнання відповідачем ТОВ «Комплексне управління будинком» як споживача, суд відхиляє, оскільки в матеріалах справи відсутні жодні належні та допустимі докази того, що лічильник МТК-UA 32/260 10(R80) T50 № 202001002888 перебуває на обліку у відповідача та опломбований ТОВ «Білоцерківвода» (акт про взяття вузла комерційного (розподільного) обліку на абонентський облік, акт пломбування тощо).
Також згідно пояснень відповідача, пломбою № 9507745 опломбовано запірну арматуру перед розподільним лічильником МТК-UA 32/260 10(R80) T50 № 202001002888, а не вказаний лічильник.
Крім того матеріали справи не містять доказів того, що лічильники GIDROTEK E-T 1.6-U № 00544676, GIDROTEK E-T 1.6-U № 00645541 та GIDROTEK E-T 1.6-U № 00544016(зазначені в пп. 2-4 таблиці 2 підп. 3.1 п. 3 договору, редакцію якого позивач просить суд зобов`язати відповідача укласти) перебувають на обліку у відповідача та опломбовані останнім.
Долучений позивачем до позовної заяви акт обстеження вузлів розподільного та комерційного обліку централізованого водопостачання в будинку АДРЕСА_1 від 02.06.2023 суд не приймає як доказ опломбування лічильників у спірному багатоквартирному будинку ТОВ «Білоцерківвода», оскільки складений за відсутності представника ТОВ «Білоцерківвода».
З урахуванням усього зазначеного вище, за наслідками розгляду даної справи посилання позивача про те, що ТОВ «Комплексне управління будинком» є управителем багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 та, як наслідок, є належним суб`єктом у спірних правовідносинах з ТОВ «Білоцерківвода», не знайшли свого підтвердження.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених правових норм, враховуючи, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами в розумінні ст. 76, 77 ГПК України обставину того, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Комплексне управління будинком» є управителем багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , та не надано до суду доказів, на підставі яких суд встановив би, що позивач уповноважений на укладення типового договору з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення щодо місць загального користування багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплексне управління будинком» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Білоцерківвода» про зобов`язання укласти типовий договір з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 5731, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 85 від 02.02.2022), необґрунтовані, нормативно та документально не доведені, а тому задоволенню не підлягають.
Всі інші клопотання, заяви, доводи та міркування учасників судового процесу досліджені, однак залишені судом без задоволення та не прийняті до уваги як необґрунтовані, безпідставні та такі, що не спростовують вищенаведених висновків суду.
Крім того, відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 238 Господарського процесуального кодексу України, мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, крім випадку, якщо аргумент очевидно не відноситься до предмета спору, є явно необґрунтованим або неприйнятним з огляду на законодавство чи усталену судову практику.
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення від 09.12.1994 р. Європейського суду з прав людини у справі «РуїсТоріха проти Іспанії»). Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів відповідача та їх відображення у судовому рішенні, суд першої інстанції спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини від 18.07.2006 у справі «Проніна проти України», в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст. 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові від 13.03.2018 Верховного Суду по справі № 910/13407/17.
Приймаючи висновку суду про відмову у задоволення позовних вимог, витрати зі сплати судового збору, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, залишаються за позивачем.
Керуючись ст. 74, 76-80, 129, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
2. Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Згідно ч. 1 ст. 256, ст. 257 та підп. 17.5 пункту 17 Розділу XI «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 18.07.2024.
Суддя Л.В. Сокуренко
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 13.06.2024 |
Оприлюднено | 22.07.2024 |
Номер документу | 120452551 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Київської області
Сокуренко Л.В.