ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2024 року м.Харків Справа № 913/43/24
Провадження № 4/913/43/24
Господарський суд Луганської області у складі судді Ірини ГОЛЕНКО, розглянувши матеріали позовної заяви № 117/15022/2024 від 09.02.2024
Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку «Укргазбанк», м. Київ
до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськенергопром», м. Луганськ
про стягнення 36380 грн 16 коп.
Без виклику (повідомлення) сторін,
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк «Укргазбанк» звернулося до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськенергопром» про стягнення заборгованості за договором про відкриття рахунку в цінних паперах № 072/04 від 01.09.2004 в загальній сумі 36380 грн 16 коп., з яких: 17550 грн 00 коп. - прострочена заборгованість по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папериза період злютого 2012 року до січня 2024 року, 7230 грн 64 коп. - пеня за період з 17.01.2023 до 16.01.2024, 2578 грн 82 коп. - 3% річних за період з 16.02.2012 до 16.01.2024, 9020 грн 70 коп. - інфляційні нарахування за період з березня 2012 року до грудня 2023 року.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги порушенням відповідачем договірних зобов`язань в частині своєчасної оплати отриманих послуг щодо його обслуговування в системі депозитарного обліку.
Згідно із протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.02.2024 позовну заяву передано на розгляд судді Голенко І.П.
Господарський суд Луганської області ухвалою від 11.03.2024 повернув ПАТ АБ «Укргазбанк» позовну заяву у зв`язку з не усуненням її недоліків у встановлений судом строк.
Східний апеляційний господарський суд постановою від 26.04.2024 скасував ухвалу Господарського суду Луганської області від 11.03.2024 та направив матеріали справи № 913/43/24 на розгляд до Господарського суду Луганської області.
17.05.2024 матеріали справи № 913/43/24 надійшли до Господарського суду Луганської області.
Господарський суд Луганської області ухвалою від 21.05.2024 відкрив провадження у справі, вирішив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та без повідомлення (виклику) учасників справи, а також встановив сторонам строки для подання процесуальних заяв по суті.
Ухвала суду від 21.05.2024 надсилалась позивачу в його електронний кабінет підсистеми ЄСІТС «Електронний суд» та отримана 21.05.2024 о 16 год. 05 хв., що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Відповідач не має електронного кабінету в підсистемі ЄСІТС «Електронний суд», тому суд повідомив його про розгляд справи шляхом направлення ухвали суду від 21.05.2024 на його електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 , була отримана ним 21.05.2024, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Крім того, суд намагався повідомити відповідача про розгляд справи шляхом передачі телефонограми, протевстановити зв`язок з абонентом за номером телефону НОМЕР_1 , вказаним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, не вдалося, оскільки набраний номер не обслуговується.
21.05.2024 суд також розмістив відповідне повідомлення на сторінці Господарського суду Луганської області (у розділі «Інше - Повідомлення для учасників справ, які знаходяться в районі проведення антитерористичної операції та на тимчасово окупованих територіях»), враховуючи Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2022 року № 1364.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
Суд також враховує висновок Європейського суду з прав людини про те, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (Рішення від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України»).
Отже судом вчинені всі можливі заходи для належного повідомлення відповідача про розгляд справи та забезпечення його процесуальних прав на подання відзиву та клопотань щодо розгляду справи у встановлені судом строки.
Відповідач у встановлений судом строк правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, у зв`язку з чим справа розглядається за наявними у ній матеріалами на підставі ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
Згідно із ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані докази, суд встановив такі фактичні обставини справи.
26.08.2004 Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганськенергопром» підписало у Відкритому акціонерному товаристві акціонерному банку «Укргазбанк» анкету рахунку в цінних паперах, яка містить відомості про власника рахунку, його юридичну адресу, про розпорядника рахунку, дані державної реєстрації, про основний поточний грошовий рахунок. Вказана анкета підписана генеральним директором ТОВ «Луганськенергопром» Романом О.В. та скріплена печаткою товариства.
01.09.2004 анкета була прийнята банком та між Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганськенергопром» (далі - депонент, відповідач) та Відкритим акціонерним товариством акціонерним банком «Укргазбанк» (далі - зберігач, позивач) укладено договір про відкриття рахунку в цінних паперах № 072/04, за умовами якого депонент доручає, а зберігач зобов`язується надавати депоненту послуги відносно відкриття та ведення рахунку в цінних паперах (надалі ЦП), зберігання належних депоненту ЦП, проведення операцій по даному рахунку, отримання прибутку по ЦП на викладених нижче умовах згідно Положення про депозитарну діяльність, затвердженого ДКЦПФР від 26.05.1998 за № 61, внутрішньому положенню зберігача ЦП та інших внутрішніх документах зберігача, чинному законодавству України та на підставі розпоряджень депонента.
Згідно з п. 2.1 договору зберігач зобов`язаний відкрити депоненту рахунок у ЦП протягом трьох робочих днів після подання депонентом належним чином оформлених документів згідно з вимогами зберігача та чинного законодавства України; здійснювати зберігання та облік ЦП депонента, що зберігаються у зберігача; здійснювати ведення рахунку у ЦП шляхом виконання операцій згідно та в строки, обумовлені внутрішніми документами зберігача.
Відповідно до п. 2.3 договору депонент зобов`язаний сплачувати послуги зберігача у відповідності з тарифами, умовами та строками, передбаченими даним договором.
У п. 3 договору передбачено, що депонент сплачує послуги зберігача згідно з даним договором та у відповідності з затвердженими тарифами зберігача (дод. № 1), котрі є невід`ємною частиною даного договору та не суперечать вимогам, встановленим ДКЦПФР згідно з Антимонопольним комітетом України.
Оплата послуг зберігача включає в себе абонентську плату та вартість послуг в залежності від виконаних дій та/або операцій згідно з тарифами зберігача.
Види, кількість та загальна вартість послуг, наданих депоненту згідно з даним договором, в т.ч. проведених за відповідний період, належним чином відображається в акті прийому-передачі наданих послуг за певний період, котрий підписують сторони.
Плата за послуги, надані зберігачем, вноситься депонентом щомісячно до 15 числа наступного за тим місяцем, в якому надавалися послуги згідно акту прийому-передачі наданих послуг.
Кожна сторона зобов`язана виконувати свої обов`язки, покладені на неї даним договором (п. 4.1 договору).
Відповідно до п. 4.2 договору обмін інформацією між сторонами відбувається шляхом особистої передачі документів або пересилки документів поштою.
Згідно з п. 6 договору у випадку затримки сплати вартості наданих послуг зберігача депонент сплачує зберігачу пеню в розмірі 0,5% від загальної суми (за кожен день прострочення), що підлягає до сплати.
Відповідно до п. 7 договору даний договір вступає в силу з моменту його підписання обома сторонами.Строк дії договору один рік. У випадку, коли строк дії договору закінчуватиметься, а сторони не виявляють письмового бажання розірвати договір, він вважається продовженим на кожен наступний рік відповідно.
Договір про відкриття рахунку в цінних паперах № 072/04 від 01.09.2004 підписаний належним чином сторонами та скріплений їх печатками.
13.08.2012 між Публічним акціонерним товариством акціонерним банком «Укргазбанк» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганськенергопром» укладено додаткову угоду № 1 до договору про відкриття рахунку в цінних паперах № 072/04 від 01.09.2004, у якій сторони домовилися викласти умови договору в наступній редакції.
У п. 1.1 договору передбачено, що депонент доручає, а зберігач зобов`язується надавати депоненту послуги щодо відкриття та ведення рахунку у цінних паперах, зберігання належних депоненту цінних паперів, обслуговування операцій за цим рахунком, отримання доходів за цінними паперами на викладених нижче умовах відповідно до Положення про депозитарну діяльність, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 999 від 17.10.2006, Внутрішнього положення зберігача, чинного законодавства України та на підставі розпоряджень депонента.
Зберігач зобов`язаний надавати депоненту акт-рахунок прийому-здачі депозитарних послуг (додаток № 1) за наслідками виконаних операцій та наданих зберігачем послуг у звітному місяці щомісячно до 5-го числа місяця наступного за звітним періодом. Зберігач передає для підписання депоненту два примірники акту-рахунку прийому-здачі депозитарних послуг (додаток № 1), які депонент повинен підписати та передати зберігачу один примірник акту-рахунку прийому-здачі депозитарних послуг до 10-го числа місяця, наступного за звітним періодом (п. 2.1.17 договору).
Згідно з п.п. 2.4.2, 2.4.4 договору депонент зобов`язаний оплачувати послуги зберігача згідно з розцінками, умовами та строками, передбаченими цим договором та тарифами зберігача; у термін не більше як 5 робочих днів з моменту внесення відповідних змін до своїх реквізитів або документів, що необхідні для відкриття та ведення рахунку у цінних паперах, подавати інформацію про ці зміни зберігачу.
Відповідно до п. 3.1 договору депонент оплачує послуги зберігача за цим договором згідно затверджених зберігачем тарифів, які викладені у додатку № 2 до цього договору.
У п. п. 3.5, 3.6, 4.2 договору передбачено, що оплата послуг зберігача здійснюється депонентом до 15-го числа місяця наступного за звітним періодом проведення операції на підставі виставленого зберігачем акту-рахунку прийому-здачі депозитарних послуг згідно з додатком № 1. Зберігач готує та надає депоненту акт-рахунок прийому-здачі депозитарних послуг (додаток № 1) за наслідками виконаних операцій та наданих зберігачем послуг у звітному місяці щомісячно до 5-го числа місяця, наступного за звітним періодом. Зберігач передає для підписання депоненту 2 примірники акту-рахунку прийому-здачі депозитарних послуг, які депонент повинен підписати, та передати зберігачу 1 примірник акту-рахунку прийому-здачі депозитарних послуг до 10-го числа місяця, наступного за звітним періодом. Обмін інформацією між сторонами здійснюється шляхом листування.
За несвоєчасне виконання грошових зобов`язань, які передбачені цим договором, депонент зобов`язаний сплатити зберігачу пеню, яка обчислюється від суми простроченого платежу у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня (п. 6.7 договору).
Згідно з п.п. 8.1, 8.2 договору цей договір набуває чинності з моменту підписання та діє протягом трьох років. Договір вважається пролонгованим на кожний наступний термін, якщо за тридцять днів до закінчення терміну дії цього договору сторони не виявили бажання у письмовій формі його розірвати.
Відповідно до додаткової угоди № 1 від 13.08.2012 договір про відкриття рахунку в цінних паперах № 072/04 від 01.09.2004 має:
-Додаток № 1 «Акт-рахунок прийому-здачі депозитарних послуг згідно з договором про відкриття рахунку в цінних паперах»;
-Додаток № 2 «Тарифи на послуги зберігача цінних паперів», згідно яких розмір плати за обслуговування рахунку в цінних паперах юридичної особи складає 150 грн 00 коп. за місяць.
Додаткова угода № 1 від 13.08.2012 до договору про відкриття рахунку в цінних паперах № 072/04 від 01.09.2004 підписана сторонами та скріплена їх печатками.
Позивач на виконання договірних зобов`язань надав відповідачу послуги щодо його обслуговування в системі депозитарного обліку із зберігання цінних паперів на рахунку депонента № 300996- НОМЕР_2 , що підтверджується актами-рахунками прийому-здачі депозитарних послуг від 01.02.2016, 01.03.2016, 01.04.2016, 04.05.2016, 01.06.2016, 01.07.2016, 01.08.2016, 01.09.2016, 03.10.2016, 01.11.2016, 30.11.2016, 04.01.2017, 01.02.2017, 28.02.2017, 31.03.2017, 01.05.2017, 01.06.2017, 03.07.2017, 01.08.2017, 01.09.2017, 02.10.2017, 01.11.2017, 01.12.2017, 28.12.2017, 31.01.2018, 28.02.2018, 31.03.2018, 30.04.2018, 31.05.2018, 30.06.2018, 31.07.2018, 31.08.2018, 30.09.2018, 31.10.2018, 30.11.2018, 29.12.2018, 31.01.2019, 28.02.2019, 31.03.2019, 02.05.2019, 31.05.2019, 30.06.2019, 31.07.2019, 31.08.2019, 30.09.2019, 31.10.2019, 30.11.2019, 31.12.2019, 31.01.2020, 29.02.2020, 31.03.2020, 30.04.2020, 31.05.2020, 30.06.2020, 31.07.2020, 31.08.2020, 30.09.2020, 31.10.2020, 30.11.2020, 31.12.2020, 31.01.2021, 28.02.2021, 31.03.2021, 30.04.2021, 31.05.2021, 30.06.2021, 31.07.2021, 31.08.2021, 30.09.2021, 31.10.2021, 30.11.2021, 31.12.2021, 31.01.2022, 28.02.2022, 31.03.2022, 30.04.2022, 31.05.2022, 30.06.2022, 31.07.2022, 31.08.2022, 30.09.2022, 31.10.2022, 30.11.2022, 31.12.2022, 31.01.2023, 28.02.2023, 31.03.2023, 30.04.2023, 31.05.2023, 30.06.2023, 31.07.2023, 31.08.2023, 30.09.2023, 31.10.2023, 30.11.2023, 01.01.2024 на 150 грн 00 коп. кожний. Всього актів-рахунків на 14400 грн 00 коп.
Вищезазначені акти-рахунки підписані зі сторони депозитарної установи.
Позивач зазначає, що акти-рахунки, виставлені відповідачу до 2016 року, були знищені, на підтвердження чого надав акт № 21«Про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду після 01.01.2022», за яким документи АБ «Укргазбанк» - місячні рахунки депозитарної установи (зберігача) за послуги, що надані депонентам та емітентам, за 2010-2015 рокі відібрані до знищення, як такі, строки зберігання яких минули та які втратили практичне значення.
Позивач на підтвердження надання послуг із зберігання цінних паперів надав виписку з особового рахунку відповідача за період з 01.02.2012 до 17.01.2024, згідно якої відповідачу у спірному періоді також 29.02.2012, 30.03.2012, 28.04.2012, 31.05.2012, 27.06.2012, 31.07.2012, 31.08.2012, 28.09.2012, 31.10.2012, 30.11.2012, 28.12.2012, 31.01.2013, 28.02.2013, 29.03.2013, 29.04.2013, 31.05.2013, 27.06.2013, 31.07.2013, 30.08.2013, 30.09.2013, 31.10.2013, 29.11.2013, 30.12.2013, 31.01.2014, 28.02.2014, 31.03.2014, 30.04.2014, 30.05.2014, 27.06.2014, 31.07.2014, 29.08.2014, 30.09.2014, 31.10.2014, 28.11.2014, 30.12.2014, 30.01.2015, 27.02.2015, 31.03.2015, 30.04.2015, 29.05.2015, 30.06.2015, 31.07.2015, 31.08.2015, 30.09.2015, 30.10.2015, 30.11.2015, 30.12.2015, 29.01.2016 було нараховано кожного разу комісійну винагороду за депозитарні послуги в сумі 150 грн 00 коп. Всього 7200 грн 00 коп.
Всього згідно актів-рахунків та виписки з особового рахунку позивач надав відповідачу депозитарних послуг на суму 21600 грн 00 коп.
Відповідач здійсниву спірному періоді часткову оплату за надані депозитарні послуги в загальній сумі 4500 грн 00 коп., що підтверджується платіжними дорученнями № 59 від 13.02.2012, № 117 від 19.03.2012, № 152 від 10.04.2012, № 233 від 14.05.2012, № 293 від 13.06.2012, № 379 від 17.07.2012, № 62 від 15.08.2012, № 22 від 11.09.2012, № 152 від 08.10.2012, № 195 від 13.11.2012, № 263 від 18.12.2012, № 281 від 09.01.2013, № 328 від 12.02.2013, № 368 від 12.03.2013, № 412 від 09.04.2013, № 458 від 14.05.2013,№ 544 від 18.06.2013, № 590 від 08.07.2013, № 659 від 22.08.2013, № 690 від 11.09.2013, № 749 від 22.10.2013, № 774 від 13.11.2013, № 843 від 13.01.2014, № 873 від 10.02.2014, № 904 від 12.03.2014, № 944 від 11.04.2014, № 967 від 12.05.2014, № 998 від 11.06.2014, № 844 від 15.07.2014 кожне на 150 грн 00 коп., а платіжне доручення № 843 від 13.01.2014 на 300 грн 00 коп.
Таким чином, заборгованість відповідача за надані послуги складає 17100 грн 00 коп.
Позивач зазначає, що у нього відсутні докази виставлення (направлення/вручення) відповідачу актів-рахунків прийому-здачі депозитарних послуг шляхом листування відповідно до п.п. 2.1.17, 3.5, 3.6 додаткової угоди № 1 від 13.08.2012 до договору про відкриття рахунку в цінних паперах № 072/04 від 01.09.2004.
Позивач вказує, що поштові реєстри про відправку актів-рахунків, виставлених до 2016 року, були знищені, на підтвердження чого надав акт № 12 «Про виділення та знищення справ (документів), що не підлягають зберіганню після 01.01.2013», акт № 13 «Про виділення та знищення справ (документів), що не підлягають зберіганню після 01.01.2014», акт № 14 «Про вилучення та знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду після 01.01.2015», акт № 15 «Про вилучення та знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду після 01.01.2016», акт № 16 «Про вилучення та знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду після 01.01.2017», за якими документи АБ «Укргазбанк» - реєстри на відправлену кореспонденцію (поштовим та спеціальним зв`язком) за 2009-2016 роки відібрані для знищення, як такі, строки зберігання яких минули та які втратили практичне значення.
Згідно п. 10 договору про відкриття рахунку в цінних паперах № 072/04 від 01.09.2004 та п. 12 додаткової угоди № 1 від 13.08.2012 місцезнаходженням відповідача є м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 6.
12.03.2014 ТОВ «Луганськенергопром» заповнило та підписало опитувальник клієнта-юридичної особи, який засобами поштового зв`язку направило банку, згідно якого адресою свого місцезнаходження за установчими документами та фактичного місцезнаходження зазначило: 91016, м. Луганськ, Ленінський район, площа ВВВ, буд. 6.
З 27.11.2014 АТ «Укрпошта» зупинило приймання і доставку поштових відправлень на території проведення АТО, зокрема, у Луганській області до/з м. Луганськ.
Отже позивач стверджує, що направлення актів-рахунків засобами поштового зв`язку ТОВ «Луганськенергопром» за вищезазначеною адресою було неможливим.
Згідно виписки про операції з цінними паперами на рахунку у цінних паперах № НОМЕР_3 за період з 01.09.2004 до 11.10.2013 та з 03.06.2013 до 24.01.2024 та виписки про стан рахунку з цінних паперів на 24.01.2024 рахунок відповідача у цінних паперах не є закритим, позивач продовжує здійснювати його обслуговування і на ньому обліковуються цінні папери в кількості 2249894 шт. загальною номінальною вартістю 2249894,00 грн.
Підставою для звернення позивача до суду з цим позовом стало неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань з оплати наданих позивачем депозитарних послуг за укладеним договором, внаслідок чого позивач просить стягнути з відповідача заборгованість у сумі 36380 грн 16 коп., з якої: 17550 грн 00 коп. - прострочена заборгованість по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери за період з лютого 2012 року до січня 2024 року, 7230 грн 64 коп. - пеня за період з 17.01.2023 до 16.01.2024, 2578 грн 82 коп. - 3% річних за період з 16.02.2012 до 16.01.2024, 9020 грн 70 коп. - інфляційні нарахування за період з березня 2012 року до грудня 2023 року.
Дослідивши обставини справи, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з таких підстав.
Частиною першою ст. 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно із ч. 1 ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Цінним папером є документ установленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право, визначає взаємовідносини емітента цінного папера (особи, яка видала цінний папір) і особи, яка має права на цінний папір, та передбачає виконання зобов`язань за таким цінним папером, а також можливість передачі прав на цінний папір та прав за цінним папером іншим особам (ч. 1 ст. 194 ЦК України).
Правові засади функціонування депозитарної системи України, порядок реєстрації та підтвердження прав на емісійні цінні папери та прав за ними у системі депозитарного обліку цінних паперів, а також порядок проведення розрахунків за правочинами щодо емісійних цінних паперів регулюються Законом України «Про депозитарну систему України».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про депозитарну систему України`депозитарна діяльність - діяльність професійних учасників депозитарної системи України та Національного банку України щодо надання послуг із зберігання та обліку цінних паперів, обліку і обслуговування набуття, припинення та переходу прав на цінні папери і прав за цінними паперами та обмежень прав на цінні папери на рахунках у цінних паперах депозитарних установ, емітентів, депозитаріїв-кореспондентів, осіб, які провадять клірингову діяльність, депонентів, номінальних утримувачів, здійснення обліку часток товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю, а також надання інших послуг, які відповідно до цього Закону мають право надавати професійні учасники депозитарної системи України.
Власник рахунка у цінних паперах - особа, якій професійним учасником депозитарної системи України та/або Національним банком України відкрито рахунок у цінних паперах.
Депонент - власник цінних паперів, співвласники цінних паперів, нотаріус, на депозит якого внесено цінні папери, яким рахунок у цінних паперах відкривається депозитарною установою на підставі відповідного договору про обслуговування рахунка в цінних паперах та/або договору депозитарного обліку цінних паперів на рахунку умовного зберігання в цінних паперах (рахунка ескроу в цінних паперах) (далі - договір рахунка ескроу в цінних паперах), а також депозитарна установа, яка відкриває собі рахунок у цінних паперах на підставі наказу керівника цієї депозитарної установи.
Згідно із ст. 4 Закону України «Про депозитарну систему України» система депозитарного обліку цінних паперів (далі - система депозитарного обліку) - сукупність інформації, записів про емісійні цінні папери (вид із зазначенням типу, номінальна вартість і кількість, реєстр кодів цінних паперів (міжнародних ідентифікаційних номерів цінних паперів), обмеження обігу тощо) на рахунках у цінних паперах власників таких рахунків; інформації про емітентів; про власників цінних паперів, які мають права за цінними паперами та права на цінні папери; про обмеження прав на цінні папери та прав за цінними паперами; про осіб, уповноважених власниками цінних паперів (управителів, заставодержателів, інших осіб, наділених відповідними правами щодо цінних паперів); про номінальних утримувачів; інші дані, що дають змогу ідентифікувати емісійні цінні папери і зазначених осіб; інша передбачена законодавством інформація.
Набуття і припинення прав на цінні папери і прав за цінними паперами здійснюються шляхом фіксації відповідного факту в системі депозитарного обліку.
У ч. 1 ст. 5 Закону України «Про депозитарну систему України» передбачено, що рахунок у цінних паперах депонента відкривається депозитарною установою на підставі договору про обслуговування рахунка в цінних паперах власнику цінних паперів, співвласникам цінних паперів або нотаріусу, на депозит яких внесено цінні папери, а також самій депозитарній установі (на підставі наказу керівника цієї депозитарної установи) або Національному банку України відповідно до законодавства.
Договір про обслуговування рахунка в цінних паперах укладається між депонентом та депозитарною установою, відповідно до якого депозитарна установа в установленому Комісією порядку на рахунку у цінних паперах веде облік цінних паперів, що належать власникові, співвласникам цінних паперів, у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідному кредиторові, а також облік прав зазначених осіб на цінні папери, що обліковуються на певному рахунку у цінних паперах, та обмеження таких прав.
Депозитарний облік цінних паперів - облік цінних паперів, прав на цінні папери та їх обмежень на рахунках у цінних паперах (далі - депозитарний облік).Депозитарний облік у системі депозитарного обліку цінних паперів ведеться у кількісному виразі.При цьому облік прав на цінні папери конкретного власника ведеться виключно депозитарними установами (крім обліку прав на цінні папери, які обліковуються на рахунку номінального утримувача), Національним банком України у визначених цим Законом випадках і депозитаріями-кореспондентами, номінальними утримувачами чи їх клієнтами, а облік цінних паперів і прав за цінними паперами - виключно Центральним депозитарієм або Національним банком України (ч. 1 ст. 6 Закону України «Про депозитарну систему України»).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 8 Закону України «Про депозитарну систему України» підтвердженням прав на цінні папери та прав за цінними паперами, що існують в електронній формі, а також обмежень прав на цінні папери у певний момент часу є обліковий запис на рахунку в цінних паперах, що відкривається депозитарною установою, а якщо права на відповідні цінні папери обліковуються на рахунку в цінних паперах номінального утримувача - обліковий запис на рахунку в цінних паперах власника цінних паперів в обліковій системі номінального утримувача, клієнта номінального утримувача.
Виписка з рахунка в цінних паперах номінального утримувача є документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери на рахунку номінального утримувача, що належать клієнтам номінального утримувача або клієнтам клієнта номінального утримувача, та не є підтвердженням права власності на цінні папери.
Документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери та прав за цінними паперами депонента (у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідного кредитора) є виписка з рахунка в цінних паперах депонента, яка видається депозитарною установою на вимогу депонента або в інших випадках, установлених законодавством та договором про обслуговування рахунка в цінних паперах. Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 14.03.2023 у справі № 917/1746/20.
Факт укладання договору про відкриття рахунку в цінних паперах № 072/04 від 01.09.2004 та додаткової угоди № 1 від 13.08.2012 до договору підтверджено матеріалами справи та сторонами не спростовано.
Сторони не надали до справи доказів розірвання укладеного договору чи визнання його недійсним, відтак він є чинним та є належною правовою підставою для виникнення у сторін взаємних прав та обов`язків, обумовлених цим договором.
Суд встановив, що права на цінні папери на рахунку № НОМЕР_4 - НОМЕР_2 належать відповідачу, рахунокне закритий, позивач станом на 24.01.2024 продовжує здійснювати його обслуговування, на рахунку обліковуються цінні папери в кількості 2249894 шт. загальною номінальною вартістю 2249894,00 грн. (виписки про операції з цінними паперами на рахунку у цінних паперах № НОМЕР_3 за період з 01.09.2004 до 11.10.2013 та з 03.06.2013 до 24.01.2024 та виписки про стан рахунку з цінних паперів на 24.01.2024).
Позивач у розрахунку заборгованості зазначає, що ним надано відповідачу послуги з обслуговування в системі депозитарного обліку із зберігання цінних паперівна загальну суму 22050 грн 00 коп. за період з лютого 2012 року до січня 2024 року.
Разом з тим, матеріали справи підтверджують факти надання позивачем відповідних послуг відповідачу за період з лютого 2012 року до січня 2024 року на суму 21600 грн 00 коп. (акти-рахунки прийому-здачі депозитарних послуг з 01.02.2016 до 01.01.2024, виписка з особового рахунку за період з 01.02.2012 до 17.01.2024.
Відповідач частково здійснив оплату наданих послуг позивача за період з січня 2012 року до червня 2014 року на суму 4500 грн 00 коп., що підтверджується платіжними дорученнями.
Тому не сплаченими залишаються надані позивачем послуги в сумі 17100 грн 00 коп. за період з липня 2014 року до січня 2024 року.
За умовами п.п. 3.6, 4.2 договору в редакції додаткової угоди № 1 від 13.08.2012 зберігач готує та надає депоненту акт-рахунок прийому-здачі депозитарних послуг (додаток № 1) за наслідками виконаних операцій та наданих зберігачем послуг у звітному місяці щомісячно до 5-го числа місяця, наступного за звітним періодом. Зберігач передає для підписання депоненту 2 примірники акту-рахунку прийому-здачі депозитарних послуг, які депонент повинен підписати, та передати зберігачу 1 примірник акту-рахунку прийому-здачі депозитарних послуг до 10-го числа місяця, наступного за звітним періодом. Обмін інформацією між сторонами здійснюється шляхом листування.
Докази виставлення (направлення/вручення) відповідачу актів-рахунків прийому-здачі депозитарних послуг шляхом листування з 2009 року до 2016 року відповідно до п.п. 2.1.17, 3.5, 3.6 додаткової угоди № 1 від 13.08.2012 до договору про відкриття рахунку в цінних паперах № 072/04 від 01.09.2004 знищені банком (акт № 12 «Про виділення та знищення справ (документів), що не підлягають зберіганню після 01.01.2013», акт № 13 «Про виділення та знищення справ (документів), що не підлягають зберіганню після 01.01.2014», акт № 14 «Про вилучення та знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду після 01.01.2015», акт № 15 «Про вилучення та знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду після 01.01.2016», акт № 16 «Про вилучення та знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду після 01.01.2017».
Крім того, з 27.11.2014 АТ «Укрпошта» зупинило приймання і доставку поштових відправлень на території проведення АТО, зокрема, у м. Луганськ, де зареєстрований відповідач, що підтверджується інформацією, наявною на сайті https://www.kmu.gov.ua/news/247779985#:~:text=%D0%97%2027%20%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%B0%20%D0%94%D0%9F%20%C2%AB%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%BF%D0%BE%D1%88%D1%82%D0%B0,%D1%8F%D0%BA%D1%96%20%D0%BD%D0%B5%20%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BB%D1%8E%D1%8E%D1%82%D1%8C%D1%81%D1%8F%20%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D1%8E%20%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D1%8E .
Відповідно до п. 2.4.4 договору в редакції додаткової угоди № 1 від 13.08.2012 депонент зобов`язаний у термін не більше як 5 робочих днів з моменту внесення відповідних змін до своїх реквізитів або документів, що необхідні для відкриття та ведення рахунку у цінних паперах, подавати інформацію про ці зміни зберігачу.
Матеріали справи не містять інформації про зміну реквізитів для листування з відповідачем, окрім адреси: 91016, м. Луганськ, Ленінський район, площа ВВВ, буд. 6, листування за якою з 27.11.2014 є неможливим.
Таким чином, позивач не міг направляти акти-рахунки прийому-здачі депозитарних послуг відповідачу на підпис за вищезазначеною адресою.
За умовами п. 3.5 договору в редакції додаткової угоди № 1 від 13.08.2012 оплата послуг зберігача здійснюється депонентом до 15-го числа місяця наступного за звітним періодом проведення операції на підставі виставленого зберігачем акту-рахунку прийому-здачі депозитарних послуг згідно з додатком № 1.
За своєю правовою природою акт-рахунок є документом, який містить платіжні реквізити, суму коштів, які необхідно перерахувати в якості оплати за надані послуги, тобто містить інформаційний характер. Дані про платіжні реквізити (п. 12 додаткової угоди № 1), розмір оплати за отримані послуги (Додаток № 2 «Тарифи на послуги зберігача цінних паперів»), кінцеву дату оплати послуг (п. 3.5 договору в редакції додаткової угоди № 1) були відомі відповідачу, тому він міг самостійно щомісячно перераховувати кошти банку.
Суд вважає, що не надсилання відповідачу актів-рахунків не є відкладальною умовою в розумінні приписів ст. 212 ЦК України щодо виконання відповідачем своїх зобов`язань зі сплати вартості наданих послугщодо його обслуговування в системі депозитарного обліку, а тому не звільняє його від обов`язку сплатити вартість наданих послуг.
Така правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 10.01.2024 у справі № 904/6023/19 (904/4903/22), від 26.02.2020 у справі № 915/400/18.
Хоча в договорі зазначено, що оплата послуг зберігача здійснюється депонентом на підставі виставленого зберігачем акту-рахунку прийому-здачі депозитарних послуг, однак за змістом п. 3.5 договору така умова не змінює строк виконання грошового зобов`язання, який визначено у договорі -до 15-го числа місяця наступного за звітним періодом проведення операції.
З урахуванням викладеного вище, суд встановив факт не виконання відповідачем зобов`язань щодо оплати вартості наданих послуг щодо його обслуговування в системі депозитарного обліку за період з липня 2014 року до січня 2024 рокуу сумі 17100 грн 00 коп.
Матеріали справи не містять доказів сплати відповідачем відповідної заборгованості.
Отже, враховуючи встановлені обставини справи та наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що вимога позивача про стягнення з відповідача простроченої заборгованості по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери підлягає частковому задоволенню в сумі 17100 грн 00 коп.за період з липня 2014 року до січня 2024 року, у задоволенні решти позовних вимог у сумі 450 грн 00 коп. слід відмовити.
Щодо позовної вимоги позивача про стягнення пені в сумі 7230 грн 64 коп. за період з 17.01.2023 до 16.01.2024 суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 6.7 договору в редакції додаткової угоди № 1 сторони передбачили, що за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань, які передбачені цим договором, депонент зобов`язаний сплатити зберігачу пеню, яка обчислюється від суми простроченого платежу у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно зі ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання.
У ст. 216 цього ж Кодексу передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставі і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
У ч. 6 ст. 232 ГК України встановлено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Згідно зі ст. 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день (ч. 5 ст. 254 ЦК України).
Як зазначалося вище, згідно із п. 3.5 договору в редакції додаткової угоди № 1 від 13.08.2012 оплата послуг зберігача здійснюється депонентом до 15-го числа місяця наступного за звітним періодом проведення операції на підставі виставленого зберігачем акту-рахунку прийому-здачі депозитарних послуг згідно з додатком № 1.
Тобто, першим днем прострочення зобов`язання є 16 число місяця наступного за звітним періодом проведення операції, а у разі припадання останнього дня строку на вихідний, святковий або інший неробочий день, першим днем прострочення є 17 або 18 число.
З розрахунку, наданого позивачем, вбачається, що нарахування пені починається з 17.01.2023 на суму заборгованості 15750 грн 00 коп., яка за наростаючою виникала з лютого 2012 року.
Суд зазначає, що пеню слід окремо нараховувати на кожну суму заборгованості (150 грн 00 коп.) протягом 6 місяців, починаючи з 16 (17 або 18) числа кожного місяця наступного за звітним періодом проведення операції.
Враховуючи заявлений позивачем період нарахування пені, положення ч. 6 ст. 232 ГК України, суд здійснив власний розрахунок пеніна заборгованість, яка виникла за актами-рахунками прийому-здачі депозитарних послуг від 31.07.2022 (за період з 17.01.2023 до 16.02.2023), від 31.08.2022 (за період з 17.01.2023 до 16.03.2023), від 30.09.2022 (за період з 17.01.2023 до 17.04.2023), від 31.10.2022 ( за період з 17.01.2023 до 16.05.2023), від 30.11.2022 (за період з 17.01.2023 до 16.06.2023), від 31.12.2022 (за період з 17.01.2023 до 17.07.2023), від 31.01.2023 (за період з 16.02.2023 до 16.08.2023), від 28.02.2023 (за період з 16.03.2023 до 16.09.2023), від 31.03.2023 (за період з 18.04.2023 до 18.10.2023), від 30.04.2023 (за період з 16.05.2023 до 16.11.2023), від 31.05.2023 (за період з 16.06.2023 до 16.12.2023), від 30.06.2023 (за період з18.07.2023 до 16.01.2024), від 31.07.2023 (за період з 16.08.2023 до 16.01.2024), від 31.08.2023 (за період з 16.09.2023 до 16.01.2024), від 30.09.2023 (за період з 17.10.2023 до 16.01.2024), від 31.10.2023 (за період з 16.11.2023 до 16.01.2024), від 30.11.2023 (за період з 16.12.2023 до 16.01.2024), від 01.01.2024 (за 16.01.2024), та дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення пені підлягає задоволенню частково в сумі 396 грн 22 коп. за період з 17.01.2023 до 16.01.2024, у задоволенні решти вимог у сумі 6834 грн 42 коп. слід відмовити.
Щодо позовної вимоги позивача про стягнення 3% річних у сумі 2578 грн 82 коп. за період з 16.02.2012 до 16.01.2024 та інфляційних нарахувань у сумі 9020 грн 70 коп. за період з березня 2012 року до грудня 2023 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідач допустив прострочення розрахунків з позивачем, у зв`язку з чим на вимогу позивача на підставі ст. 625 ЦК України відповідач зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
Як було зазначено вище, позовна вимога про стягнення з відповідача простроченої заборгованості по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери задоволена частково в сумі 17100 грн 00 коп. за період з липня 2014 року до січня 2024 року.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок 3% річних, враховуючи часткове задоволення вимоги про стягнення простроченої заборгованості по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери, суд дійшов висновку, що заявлена позивачем вимога про стягнення 3% річних підлягає задоволенню частково в сумі 2512 грн 70 коп. за період з 16.08.2014 до 16.01.2024, у задоволенні решти вимог у сумі 66 грн 12 коп. слід відмовити.
Суд, перевіривши розрахунок інфляційних втрат, враховуючи часткове задоволення вимоги про стягнення простроченої заборгованості по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери, а також правила та період обчислення інфляційних нарахувань, дійшов висновку, що заявлена позивачем вимога про стягнення інфляційних втрат підлягає задоволенню частково в сумі 8789 грн 40 коп. за період з вересня 2014 року до грудня 2023 року, у задоволенні решти вимог в сумі 231 грн 30 коп. слід відмовити.
Відповідач не надав суду доказів погашення заявленої до стягнення заборгованості та ніяким чином не заперечив проти заявлених позовних вимог.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з відповідача на користь позивача слід стягнути заборгованість по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери в сумі 17100 грн 00 коп. за період з липня 2014 року до січня 2024 року, пеню в сумі 396 грн 22 коп. за період з 17.01.2023 до 16.01.2024, 3% річних в сумі 2512 грн 70 коп. за період з 16.08.2014 до 16.01.2024, інфляційні втрати в сумі 8789 грн 40 коп. за період з вересня 2014 року до грудня 2023 року.
Відповідно до ст.ст. 123, 129 ГПК України, витрати позивача на судовий збір покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд ухвалює та підписує рішення без його проголошення (ч. 4 ст. 240 ГПК України).
Керуючись ст. ст. 2, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськенергопром» (91016, м. Луганськ, площа Героїв ВВВ, буд. 6, ідентифікаційний код 25369634) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку «Укргазбанк» (03087, м. Київ, вул. Єреванська, буд. 1, ідентифікаційний код 23697280) заборгованість по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери в сумі 17100 грн 00 коп., пеню в сумі 396 грн 22 коп., 3% річних в сумі 2512 грн 70 коп., інфляційні втрати в сумі 8789 грн 40 коп., судовий збір у сумі 2396 грн 95 коп., видати позивачу наказ після набрання рішенням законної сили.
3. У задоволенні решти вимог відмовити.
У відповідності до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Східного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ст. 256 ГПК України, та в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.
Повний текст рішення складено та підписано - 18.07.2024.
Суддя Ірина ГОЛЕНКО
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 18.07.2024 |
Оприлюднено | 22.07.2024 |
Номер документу | 120452631 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Голенко І.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні