Постанова
від 17.07.2024 по справі 910/11820/23
КАСАЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2024 року

м. Київ

cправа № 910/11820/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Бакуліна С. В. головуючий (доповідач), Баранець О.М., Студенець В.І.,

за участю секретаря судового засідання - Федорченка В.М.,

представників учасників справи:

позивача - Лисого М.С., Гапоненка І.М.,

відповідача-1 - не з`явились,

відповідача-2 - не з`явились,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк"

на постанову Північного апеляційного господарського суду від 30.04.2024 (головуючий суддя - Барсук М.А., судді: Пономаренко Є.Ю., Руденко М.А.) та рішення Господарського суду міста Києва від 12.12.2023 (суддя Картавцева Ю.В.)

у справі №910/11820/23

за позовом Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку "Укргазбанк"

до 1. Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк",

2. Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

про стягнення 13 500,00 грн та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

1.Короткий зміст позовних вимог

1.1.Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк "Укргазбанк" (далі також ПАТ АБ "Укргазбанк") звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" (далі також ПАТ "Дельта Банк") та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі також Фонд) про стягнення 13 500,00 грн та зобов`язання Фонду скласти, позачергово включити та позачергово затвердити кошторис витрат з урахуванням заборгованості перед позивачем у розмірі 13 500,00 грн.

1.2.Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем 1 умов договору про обслуговування рахунка в цінних паперах НОМЕР_2 від 26.11.2015 у частині оплати наданих послуг, з огляду на що позивач просить суд стягнути 13 500,00 грн з яких 500,00 грн строкової заборгованості по сплаті комісії депозитарній установі та 13 000,00 грн простроченої заборгованості по сплаті комісії депозитарній установі та зобов`язати Фонд скласти, позачергово включити та позачергово затвердити кошторис витрат з урахуванням заборгованості перед позивачем у розмірі 13 500,00 грн.

2.Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій

2.1.03.03.2015 на підставі постанови Правління Національного банку України про віднесення ПАТ "Дельта Банк" до категорії неплатоспроможних Фондом запроваджено тимчасову адміністрацію і розпочато процедуру виведення ПАТ "Дельта Банк" з ринку.

2.2.26.11.2015 між ПАТ АБ "Укргазбанк" та ПАТ "Дельта Банк" в особі Уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "Дельта Банк" було укладено договір про обслуговування рахунка в цінних паперах НОМЕР_2.

2.3.07.09.2017 ПАТ "Дельта Банк" в особі Уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "Дельта Банк" звернувся до позивача із заявою про приєднання до умов договору про обслуговування рахунку в цінних паперах.

2.4.У подальшому було змінено Уповноважену особу Фонду на ліквідацію ПАТ "Дельта Банк" та 06.12.2019 повторно подано заяву про приєднання до умов договору про обслуговування рахунку в цінних паперах.

2.5.У вищезазначеній заяві ПАТ "Дельта Банк", приєднуючись до договору про обслуговування рахунку в цінних паперах засвідчив, що він ознайомився з умовами та тарифами, які розміщені на сайті в мережі інтернет за адресою: https://www.ukrgasbank.com. Підписуючи заяву на приєднання до договору, депонент погоджується з розміром тарифів, встановлених депозитарною установою на дату укладення договору та порядком внесення змін до них. Депозитарна установа має право змінювати Тарифи протягом дії цього договору.

2.6.Види, кількість та загальна вартість послуг, наданих ПАТ "Дельта Банк" згідно з договором, належним чином відображаються в акті-рахунку прийому-здачі депозитарних послуг за певний період, котрий підписують сторони договору.

2.7.На підставі договору ПАТ "Дельта Банк" було відкрито рахунок у цінних паперах.

2.8.Відповідно до пункту 2.1 договору про обслуговування рахунка в цінних паперах, договір укладається виключно шляхом приєднання до нього в цілому особи, що виявила бажання укласти договір.

2.9.Договір вважається укладеним після отримання депозитарною установою від депонента заповненої та підписаної заяви про приєднання та її реєстрації (пункт 2.5 договору).

2.10.Пунктом 2.6 договору передбачено, що з моменту реєстрації депозитарною установою заяви про приєднання, їй присвоюється індивідуальний номер, що є також індивідуальним номером договору, і акцепт вважається закінченим, після чого один екземпляр заяви про приєднання повертається депоненту.

2.11.Згідно з пунктом 3.1 договору депозитарна установа зобов`язується у порядку, передбаченому законодавством України, внутрішніми документами депозитарної установи та цим договором, надавати послуги щодо відкриття та обслуговування рахунку в цінних паперах депонента в системі депозитарного обліку, проводити депозитарні операції за рахунком у цінних паперах депонента на підставі розпоряджень депонента та в інший спосіб, передбачений законодавством України, а також надавати інші послуги у процесі провадження депозитарної діяльності відповідно до Положення про провадження депозитарної діяльності.

2.12.За змістом підпункту 4.2.1 пункту 4.2 договору депозитарна установа має право отримувати від депонента своєчасно та в повному обсязі плату за надання послуг депозитарною установою згідно умов цього договору та тарифів (додаток №1 до договору).

2.13.Відповідно до підпункту 5.1.4. пункту 5.1. договору, депонент зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати послуги депозитарної установи згідно з умовами та строками, передбаченими цим договором та тарифами, встановленими депозитарною установою.

2.14.Депонент зобов`язаний відслідковувати зміни договору, тарифів, внутрішніх документів депозитарної установи, які змінюються, шляхом відвідування сайту депозитарної установи (підпункт 5.1.11 пункту 5.1 договору).

2.15.Згідно з пунктами 6.1, 6.5, 6.8, 6.14 договору депонент оплачує послуги депозитарної установи згідно з цим договором та відповідно до тарифів (додаток №1 до договору), встановлених депозитарною установою. Тарифи депозитарної установи є обов`язковими для депонента. Оплата депонентом послуг депозитарної установи здійснюється щомісячно по останній банківський день місяця (включно), наступного за місяцем, у якому надавались послуги депозитарної установи з урахуванням попередньої оплати відповідно до пункту 6.7 цього договору згідно акту-рахунку (додаток №2 до договору), який надається особисто або надсилається депозитарною установою депоненту засобами поштового зв`язку або в інший спосіб за домовленістю сторін не пізніше десятого числа місяця, наступного за місяцем, у якому надавались послуги депозитарної установи. Депозитарна установа має право відмовити депоненту у взятті до виконання розпорядження на закриття рахунку в цінних паперах депонента, у разі наявності у нього заборгованості за надані послуги депозитарної установи. Договір набирає чинності з моменту підписання депонентом заяви про приєднання згідно форми, що наведена у додатку №4 до договору, яка є невід`ємною частиною договору. Договір укладений строком на 5 (п`ять) років і набуває чинності з дати акцептування публічної пропозиції.

2.16.У разі відсутності письмового повідомлення однієї із сторін про розірвання цього договору не пізніше ніж за 30 (тридцять) календарних днів до закінчення строку дії цього договору, договір вважається кожного разу продовженим на 5 (п`ять) років на тих самих умовах (пункт 8.1 договору).

2.17.Відповідно до пунктів 8.2, 8.2.1, 8.2.2 договору сторона, яка вважає за необхідне змінити цей договір, направляє пропозиції про це іншій стороні договору. Депозитарна установа розміщує пропозиції (односторонній письмовий правочин) на сайті депозитарної установи та повідомляє депонента про це одним або декількома з наступних способів, за вибором депозитарної установи:

- направлення інформації поштою за адресою місцезнаходження депонента, що зазначена в анкеті рахунку в цінних паперах;

- надсилання SMS-повідомлення на номер мобільного телефону депонента, вказаний депонентом в анкеті рахунку в цінних паперах;

- надсилання електронного повідомлення на адресу електронної пошти, вказану депонентом в анкеті рахунку в цінних паперах;

- надсилання електронного повідомлення через будь-які канали передачі повідомлень, що відправляються через програмний додаток типу Viber, Telegram, WhatsApp тощо, який може бути встановлений на мобільних, планшетних пристроях та персональному комп`ютері депонента.

2.18.Пунктами 8.3 - 8.5 договору визначена можливість розірвання договору про обслуговування рахунка в цінних паперах, процедура та умови такого розірвання, зокрема, кожною із сторін в односторонньому порядку, за згодою сторін, за відповідним рішенням суду.

Договір може бути розірваний тільки за умови відсутності на рахунку в цінних паперах депонента цінних паперів, у наступних випадках:

8.4.1.В односторонньому порядку, передбаченому п.п.8.3.1 цього договору, за умови закриття рахунка в цінних паперах депонента депозитарною установою відповідно до п.п.4.2.8 цього договору.

8.4.2.В односторонньому порядку за умови закриття рахунка в цінних паперах депонента депозитарною установою відповідно до п.п.4.2.9 цього договору.

8.4.3. У разі закриття рахунку в цінних паперах на підставі відповідного розпорядження депонента.

2.19.Звертаючись до суду з позовом у справі №910/11820/23, ПАТ "АБ "Укргазбанк" зазначає, що станом на дату подання позовної заяви договір про обслуговування рахунку в цінних паперах НОМЕР_2 від 06.12.2019 не є розірваним, рахунок у цінних паперах не закритий, а його обслуговування зі сторони позивача продовжує здійснюватися.

2.20.ПАТ "АБ "Укргазбанк" направлявся на адресу відповідача 1 лист-вимога №16219 від 30.07.2021 щодо сплати заборгованості за договором та акти-рахунки прийому-здачі депозитарних послуг згідно з договором про обслуговування рахунку в цінних паперах за період з 01.03.2021 по 30.04.2023, однак, відповідач 1 зобов`язань за договором не виконав, оплату за надані послуги не здійснив.

2.21.З огляду на викладене, позивач просив суд:

- стягнути з ПАТ "Дельта Банк" на користь ПАТ "АБ "Укргазбанк" заборгованість за договором про обслуговування рахунку в цінних паперах НОМЕР_2 від 06.12.2019 у розмірі 13 500,00 грн;

- зобов`язати Фонд скласти та позачергово включити в кошторис витрат ПАТ "Дельта Банк" суму позачергової заборгованості на користь ПАТ "АБ "Укргазбанк" за договором про обслуговування рахунку в цінних паперах НОМЕР_2 від 06.12.2019 у розмірі 13 500,00 грн;

- зобов`язати Фонд позачергово затвердити кошторис витрат ПАТ "Дельта Банк" з урахуванням суми позачергової заборгованості на користь ПАТ "АБ "Укргазбанк" за договором про обслуговування рахунку в цінних паперах НОМЕР_2 від 06.12.2019 у розмірі 13 500,00 грн.

3.Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції

3.1.Господарський суд міста Києва рішенням від 12.12.2023 у справі №910/11820/23, яке Північний апеляційний господарський суд залишив без змін постановою від 30.04.2024, позовні вимоги задовольнив в повному обсязі; стягнув з ПАТ "Дельта Банк" на користь ПАТ "АБ "Укргазбанк" заборгованість за договором про обслуговування рахунку в цінних паперах НОМЕР_2 від 06.12.2019 у розмірі 13 500 грн та судовий збір у розмірі 2 684 грн; зобов`язав Фонд скласти та позачергово включити в кошторис витрат ПАТ "Дельта Банк" суму позачергової заборгованості на користь ПАТ "АБ "Укргазбанк" за договором про обслуговування рахунку в цінних паперах НОМЕР_2 від 06.12.2019 у розмірі 13 500 грн; зобов`язав Фонд позачергово затвердити кошторис витрат ПАТ "Дельта Банк" з урахуванням суми позачергової заборгованості на користь ПАТ "АБ "Укргазбанк" за договором про обслуговування рахунку в цінних паперах НОМЕР_2 від 06.12.2019 у розмірі 13 500 грн; стягнув з Фонду на користь ПАТ АБ "Укргазбанк" судовий збір у розмірі 5 368 грн.

3.2.Судові рішення мотивовані тим, що заборгованість ПАТ "Дельта Банк" за договором про обслуговування рахунка в цінних паперах виникла у період процедури ліквідації ПАТ "Дельта Банк" та пов`язана з витратами на оплату послуг осіб, залучених Фондом для забезпечення здійснення покладених на Фонд повноважень. Відтак зобов`язання, які мають бути виконані відповідачем 1, що виникли із договірних правовідносин після запровадження процедури ліквідації Банку на забезпечення ліквідаційної процедури, підпадають під категорію позачергових витрат, пов`язаних із здійсненням ліквідації, відповідно до пункту 5 частини другої статті 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", а тому спірна заборгованість має оплачуватися позачергово протягом усієї процедури ліквідації банку в межах кошторису витрат ПАТ "Дельта Банк", затвердженого Фондом.

4.Короткий зміст вимог касаційної скарги та її обґрунтування. Доводи інших учасників справи

4.1.ПАТ "Дельта Банк" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Північного апеляційного господарського суду від 30.04.2024 та рішення Господарського суду міста Києва від 12.12.2023 у справі №910/11820/23 і ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

4.2.Підставою касаційного оскарження рішень судів попередніх інстанцій у цій справі скаржник вважає наявність випадків, передбачених пунктами 1 та 3 частини другої статті 287Господарського процесуального кодексу Украхни (далі - ГПК), зазначаючи:

- про неврахування висновків Верховного Суду, викладених у постановах: від 02.06.2022 у справі №917/1384/20, від 23.03.2023 у справі №910/3105/21, від 04.05.2023 у справі №925/636/22, від 13.03.2018 у справі №910/23398/16, від 08.02.2018 у справі №308/3282/15-ц, від 14.02.2018 у справі №761/20903/15-ц, від 13.03.2018 у справі №910/23398/16, щодо застосування статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність", статті 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", Положення про організацію бухгалтерського обліку, бухгалтерського контролю під час здійснення операційної діяльності в банках України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04.07.2018 №75;

- про відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах - частини другої статті 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", а саме чи є витратами, пов`язаними з утриманням і збереженням майна (активів) банку, витрати на сплату утримання і збереження такого майна після вибуття такого майна (майнових прав) з власності (володіння) Банку.

4.3.16.07.2024 від ПАТ "Дельта Банк" надійшла заява про врахування судової практики, в якій заявник просить врахувати правові висновки Верховного Суду викладені у постанові від 20.06.2024 у справі №910/10566/23 щодо аналогічних правовідносин з тими, які виникли між сторонами у справі №910/11820/23.

5.Позиція Верховного Суду

5.1.За приписами частини першої статті 1 Закону України "Про депозитарну систему" власник рахунка у цінних паперах - особа, якій професійним учасником депозитарної системи України та/або Національним банком України відкрито рахунок у цінних паперах.

5.2.Частиною першої статті 6 зазначеного Закону депозитарний облік цінних паперів - облік цінних паперів, прав на цінні папери та їх обмежень на рахунках у цінних паперах (далі - депозитарний облік).

Депозитарний облік у системі депозитарного обліку цінних паперів ведеться у кількісному виразі.

При цьому облік прав на цінні папери конкретного власника ведеться виключно депозитарними установами (крім обліку прав на цінні папери, які обліковуються на рахунку номінального утримувача), Національним банком України у визначених цим Законом випадках і депозитаріями-кореспондентами, номінальними утримувачами чи їх клієнтами, а облік цінних паперів і прав за цінними паперами - виключно Центральним депозитарієм або Національним банком України.

5.3.Згідно з частиною першою статті 8 Закону України "Про депозитарну систему" підтвердженням прав на цінні папери та прав за цінними паперами, що існують в електронній формі, а також обмежень прав на цінні папери у певний момент часу є обліковий запис на рахунку в цінних паперах, що відкривається депозитарною установою, а якщо права на відповідні цінні папери обліковуються на рахунку в цінних паперах номінального утримувача - обліковий запис на рахунку в цінних паперах власника цінних паперів в обліковій системі номінального утримувача, клієнта номінального утримувача.

5.4.Відповідно до частини другої статті 8 зазначеного Закону виписка з рахунка в цінних паперах номінального утримувача є документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери на рахунку номінального утримувача, що належать клієнтам номінального утримувача або клієнтам клієнта номінального утримувача, та не є підтвердженням права власності на цінні папери.

5.5.Процедура ліквідації банку, наслідки початку процедури ліквідації банку, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб під час здійснення ліквідації, заходи з підготовки задоволення вимог кредиторів та інші питання ліквідації банку викладені в розділі VІІІ Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон).

5.6.Як зазначалося вище, 03.03.2015 на підставі постанови Правління Національного банку України про віднесення ПАТ "Дельта Банк" до категорії неплатоспроможних Фондом запроваджено тимчасову адміністрацію і розпочато процедуру виведення ПАТ "Дельта Банк" з ринку.

5.7.Пунктом 1 частини п`ятої статті 36 Закону передбачено, що під час тимчасової адміністрації не здійснюється задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку.

5.8.Згідно з пунктом 2 частини шостої статті 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" обмеження, встановлене пунктом 1 частини п`ятої цієї статті, не поширюється на зобов`язання банку щодо витрат, пов`язаних із забезпеченням його господарської діяльності відповідно до частини четвертої цієї статті.

5.9.Відповідно до абзацу 9 частини шостої статті 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" зобов`язання банку, передбачені пунктами 2, 6 частини шостої цієї статті, виконуються банком у межах його фінансових можливостей у порядку, встановленому нормативно-правовими актами Фонду.

5.10.Аналогічні положення містить також частина перша пункту 1.15, частина третя пункту 1.16 розділу ІІІ Положення "Про виведення неплатоспроможного банку з ринку", затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05.07.2012 №2 (далі - Положення).

5.11.Відповідно до частини четвертої статті 36 Закону початок тимчасової адміністрації або будь-які дії, що вживаються Фондом на виконання плану врегулювання, не є підставою для припинення, розірвання або невиконання договорів про надання послуг (виконання робіт), які забезпечують операційну та господарську діяльність банку, зокрема договорів з платіжними організаціями платіжних систем, про надання клірингових, розрахункових послуг, про оренду рухомого та нерухомого майна, про надання комунальних послуг, послуг зв`язку, охорони тощо.

5.12.Згідно з частиною третьою статті 46 Закону під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов`язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов`язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

5.13.Статтею 52 Закону регламентовано черговість та порядок задоволення вимог до банку, оплата та здійснення платежів.

5.14.Відповідно до частини першої статті 52 Закону кошти, одержані в результаті ліквідації та продажу майна (активів) банку, інвестування тимчасово вільних коштів банку в державні цінні папери, спрямовуються Фондом на задоволення вимог кредиторів за умови достатності коштів для забезпечення процедури ліквідації в такій черговості:

1) зобов`язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`ю громадян;

2) грошові вимоги щодо заробітної плати, що виникли із зобов`язань банку перед працівниками до прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку;

3) вимоги Фонду, що виникли у випадках, визначених цим Законом;

4) вимоги вкладників - фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб - підприємців), які не є пов`язаними особами банку, у частині, що перевищує суму, виплачену Фондом;

5) вимоги Національного банку України, що виникли в результаті зниження вартості застави, наданої для забезпечення кредитів рефінансування, а також для забезпечення повернення банкнот і монет, переданих Національним банком України на зберігання та для проведення операцій з ними;

6) вимоги фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб - підприємців), які не є пов`язаними особами банку, платежі яких або платежі на ім`я яких заблоковано;

7) вимоги інших вкладників, які не є пов`язаними з банком особами, юридичних осіб - клієнтів банку, які не є пов`язаними з банком особами;

8) інші вимоги, крім вимог за субординованим боргом;

9) вимоги кредиторів банку (фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, а також юридичних осіб), які є пов`язаними особами банку;

10) вимоги за субординованим боргом;

11) вимоги за інструментами з умовами списання/конверсії.

Вимоги до банку, не задоволені в результаті ліквідаційної процедури та продажу майна (активів) банку на дату складення ліквідаційного балансу, вважаються погашеними.

5.15.Частиною другою статті 52 Закону встановлено, що оплата витрат банку, пов`язаних із здійсненням процедури ліквідації, у тому числі витрат Фонду, пов`язаних із здійсненням ліквідаційної процедури банку (управлінням майном (активами), продажем майна (активів) та іншими витратами), проводиться позачергово протягом усієї процедури ліквідації банку в межах кошторису витрат банку, затвердженого Фондом. До таких витрат, зокрема, належать:

1) витрати на опублікування оголошення про ліквідацію банку, відкликання банківської ліцензії та інформації про продаж майна (активів) банку;

2) витрати, пов`язані з утриманням і збереженням майна (активів) банку;

3) витрати на проведення оцінки та продажу майна (активів) банку;

4) витрати на проведення аудиту;

5) витрати на оплату послуг осіб, залучених Фондом для забезпечення здійснення покладених на Фонд повноважень;

6) витрати на виплату вихідної допомоги звільненим працівникам банку;

7) витрати Фонду, пов`язані з здійсненням тимчасової адміністрації та/або ліквідації банку.

5.16.Пунктами 3.5 - 3.8, 3.10 розділу V Положення Фонд або уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку (у разі делегування їй відповідних повноважень) здійснює витрати на ліквідацію неплатоспроможного банку за рахунок коштів банку в межах кошторису витрат банку на здійснення ліквідації (далі - кошторис), затвердженого виконавчою дирекцією Фонду.

Фонд або уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку (у разі делегування їй відповідних повноважень) забезпечує правильність складання проекту кошторису і виконання затвердженого виконавчою дирекцією Фонду кошторису.

Фонд або уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку (у разі делегування їй відповідних повноважень) зобов`язаний (зобов`язана):

- включати до кошторису окремими статтями всі витрати, необхідні для забезпечення процедури ліквідації банку, у тому числі витрати Фонду, пов`язані із здійсненням тимчасової адміністрації та/або ліквідації неплатоспроможного банку, здійснені в межах кошторису витрат Фонду на виведення банку з ринку.

Витрати Фонду, пов`язані із здійсненням тимчасової адміністрації та/або ліквідації неплатоспроможного банку, включаються до кошторису на підставі вимоги Фонду про відшкодування витрат Фонду, пов`язаних із здійсненням тимчасової адміністрації та/або ліквідації неплатоспроможного банку, яка надсилається банку. Зобов`язання банку перед Фондом обліковуються на окремих аналітичних рахунках банку з деталізацією по видах витрат;

- складати кошторис щокварталу з розподілом за місяцями і подавати до 15 числа місяця, що передує наступному кварталу, до Фонду для затвердження виконавчою дирекцією. На початку ліквідації банку кошторис уключає період із дня, в якому Фонд або уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку (у разі делегування їй відповідних повноважень) приступила до виконання своїх обов`язків, до кінця поточного кварталу і подається до Фонду не пізніше 3 робочих днів після призначення Фонду або уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку (у разі делегування їй відповідних повноважень). Не використана у звітному кварталі сума коштів за кошторисом не переноситься на наступний квартал.

У разі необхідності Фонд або уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку (у разі делегування їй відповідних повноважень) має право запропонувати внесення змін до кошторису. Зміни до кошторису вносяться не пізніше дати закінчення кварталу, на який затверджено кошторис, за наявності обґрунтованого клопотання Фонду або уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку (у разі делегування їй відповідних повноважень).

Зміни до кошторису затверджуються виконавчою дирекцією Фонду.

5.17.Відповідно до пункту 6.8 розділу V Положення оплата витрат, пов`язаних зі здійсненням ліквідації, здійснюється позачергово протягом усієї процедури ліквідації банку в межах кошторису витрат банку, затвердженого виконавчою дирекцією Фонду.

До цих витрат, зокрема, належать:

витрати на опублікування оголошення про ліквідацію банку, відкликання банківської ліцензії, призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку та інформації про реалізацію майна банку;

витрати, пов`язані з утриманням і збереженням майна банку;

витрати на проведення оцінки та продажу майна (активів) банку;

витрати на проведення аудиту;

витрати на оплату послуг осіб, залучених Фондом (уповноваженою особою Фонду на ліквідацію банку у разі делегування їй відповідних повноважень) для забезпечення здійснення покладених на нього (неї) повноважень;

витрати на виплату вихідної допомоги звільненим працівникам банку;

витрати щодо сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування;

витрати на сплату судового збору;

витрати Фонду, пов`язані із здійсненням тимчасової адміністрації та/або ліквідації неплатоспроможного банку.

5.18.Аналіз наведених положень Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", а також Положення дають підстави для висновку про те, що обмеження щодо задоволення вимог кредиторів банку, встановлене пунктом 1 частини п`ятої статті 36 цього Закону, не поширюються на витрати, пов`язані із забезпеченням господарської діяльності неплатоспроможного банку, тобто витрати, здійснені банком щодо забезпечення господарської діяльності, з моменту запровадження у такому банку тимчасової адміністрації. Оплата таких витрат здійснюється позачергово протягом усієї процедури ліквідації банку.

5.19.Відповідно до частин другої - п`ятої статті 53 Закону за результатами проведення ліквідації банку Фонд складає ліквідаційний баланс та звіт, що затверджуються виконавчою дирекцією Фонду.

Звіт складається відповідно до нормативно-правових актів Фонду і має містити, зокрема, відомості про реалізацію майна банку та задоволення вимог кредиторів та/або вичерпання можливостей здійснення заходів, спрямованих на задоволення вимог кредиторів.

Ліквідаційна процедура банку вважається завершеною з моменту затвердження ліквідаційного балансу, а банк ліквідованим - з моменту внесення запису про припинення банку до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

У день внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Фонд надсилає Національному банку України звіт про виконання ліквідаційної процедури та ліквідаційний баланс.

Не пізніше наступного робочого дня після затвердження ліквідаційного балансу банку та/або внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про припинення банку Фонд оприлюднює на офіційному веб-сайті Фонду інформацію про завершення ліквідаційної процедури банку та затвердження ліквідаційного балансу банку та/або припинення банку як юридичної особи.

5.20.Як встановлено судами попередніх інстанцій, 26.11.2015 ПАТ "Дельта Банк" звернулося до ПАТ "АБ "Укргазбанк" щодо зарахування цінних паперів, що підтверджується випискою про операції з цінними паперами на рахунку № НОМЕР_1 , внаслідок чого між ПАТ АБ "Укргазбанк" та ПАТ "Дельта Банк" в особі Уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "Дельта Банк" було укладено договір про обслуговування рахунка в цінних паперах НОМЕР_2.

5.21.Суд першої інстанції, з позицією якого погодився апеляційний господарський суд, задовольняючи позовні вимоги вказав на те, що заборгованість перед позивачем виникла в процесі ліквідації відповідача-1, пов`язана із здійсненням Фондом ліквідаційної процедури неплатоспроможного банку та повинна оплачуватися позачергово протягом усієї процедури ліквідації банку в межах кошторису витрат ПАТ "Дельта Банк", затвердженого Фондом, відповідно до статті 52 Закону.

5.22.Однак, суди попередніх інстанцій не взяли до уваги та не надали оцінки наданим відповідачем-1 рішенням виконавчої дирекції Фонду, зокрема, №1657 від 04.07.2019 про затвердження умов продажу цінних паперів, протоколу електронних торгів від 12.09.2019, копії звіту до договору доручення №194/БД від 01.07.2019 на продаж цінних паперів, укладеного відповідачами з ТОВ "Фірма "Мотор Ділер", які були додані до відзиву на позовну заяву.

5.23.Судами попередніх інстанцій не взято до уваги, що прийняття вищевказаних рішень та здійснення подальшого продажу є реалізацією Фондом своїх повноважень (обов`язку) на підставі та у спосіб, що передбачений Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Майнові права, які випливають з цінних паперів, що обліковувались на рахунку, виставлялися на продаж в складі пул активів.

5.24.Судами не встановлено обставин, про які стверджує Фонд, щодо відступлення ПАТ "Дельта Банк" своїх майнових прав, які випливають з цінних паперів на користь нового кредитора - ТОВ "ФК "Горизонт", що підтверджується відповідним договором купівлі-продажу майнових прав, з урахуванням виписки про стан рахунку в цінних паперах на 05.05.2023, наданих депозитарною установою ПАТ АБ "Укргазбанк".

5.25.Не врахувавши вищезазначене, суди попередніх інстанцій не надали оцінки підставам виникнення та правовій природі заборгованості, яку позивач просить стягнути з відповідача-1, в контексті приписів статті 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", що є визначальним при прийнятті рішення про стягнення такої заборгованості, з огляду на частину першу статті 52 Закону, якою встановлена черговість та порядок задоволення вимог кредиторів до банку, та на частину другу статті 52 Закону, якою встановлена позачергова оплата витрат банку, пов`язаних із здійсненням процедури ліквідації, в межах кошторису витрат банку, затвердженого Фондом.

5.26.Без встановлення зазначених обставин висновки судів попередніх інстанцій про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача про стягнення з ПАТ "Дельта Банк" заборгованості за обслуговування рахунку та зобов`язання Фонду скласти та позачергово включити в кошторис витрат ПАТ "Дельта Банк" суму позачергової заборгованості та позачергово затвердити кошторис витрат ПАТ "Дельта Банк" з урахуванням суми позачергової заборгованості у розмірі 13 500,0 грн є передчасними.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20.06.2024 у справі №910/10566/23.

5.27.З огляду на зазначене, як судом першої інстанції, так і судом апеляційної інстанції допущено порушення норм процесуального права, щодо розгляду справи на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, у зв`язку з чим суди дійшли передчасних висновків при ухваленні судових рішень зі справи.

5.28.Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу відповідно до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до таких правовідносин. Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду стосовно встановлених обставин і правових наслідків є вичерпними, відповідають дійсності та підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

5.29.Оскаржувані судові рішення зазначеним вимогам не відповідають.

5.30.Беручи до уваги те, що суди попередніх інстанцій допустили порушення норм процесуального права, що унеможливило встановлення усіх фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи щодо встановлення правової природи заборгованості, а також враховуючи передбачені частиною другою статті 300 ГПК межі розгляду справи судом касаційної інстанції, судові рішення судів попередніх інстанцій підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд до суду першої інстанції.

5.31.Оскільки судами попередніх інстанцій не встановлено правову природу заборгованості, яку просить стягнути позивач, зокрема чи є така заборгованість витратами банку, пов`язаними із здійсненням процедури ліквідації, наразі у Верховного Суду відсутні підстави для надання висновку щодо можливості позачергового стягнення коштів з неплатоспроможного банку, по якому затверджено ліквідаційний баланс.

6.Висновки за результатами розгляду касаційної скарги та розподіл судових витрат

6.1.Відповідно до статті 300 ГПК переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

6.2.Згідно з пунктом 2 частини першої статті 308 ГПК суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій повністю або частково і передати справу повністю або частково на новий розгляд, зокрема за встановленою підсудністю або для продовження розгляду.

6.3.Частиною четвертої статті 310 ГПК визначено, що справа направляється на новий розгляд до суду апеляційної інстанції, якщо порушення норм процесуального права допущені тільки цим судом. У всіх інших випадках справа направляється до суду першої інстанції.

6.4.З огляду на те, що ні суд першої інстанції, ні суд апеляційної інстанції не встановили обставин, що є визначальними у цій справі, а саме: не надали оцінки підставам виникнення та правовій природі заборгованості, яку позивач просить стягнути з відповідача-1, в контексті приписів статті 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", що є вагомими при прийнятті рішення про стягнення такої заборгованості, та враховуючи доводи касаційної скарги, межі розгляду справи судом касаційної інстанції, імперативно визначені статтею 300 ГПК, які обмежують повноваження суду касаційної інстанції в частині здійснення оцінки доказів та встановлення обставин у справі, судові рішення у справі підлягають скасуванню, а справа - передачі на новий розгляд до суду першої інстанції.

6.5.Під час нового розгляду суду необхідно звернути увагу на викладене в цій постанові, перевірити зазначені в цій постанові доводи та докази, а також вагомі (визначальні) аргументи сторін у справі, дати їм належну правову оцінку, і на підставі повного та всебічного дослідження доказів та аргументів сторін за правилами статті 86 ГПК, враховуючи принципи господарського судочинства в залежності від встановленого та відповідно до чинного законодавства вирішити спір з належним обґрунтуванням мотивів та підстав такого вирішення у судовому рішенні, ухваленому за результатами судового розгляду.

6.6.Оскільки суд касаційної інстанції не змінює та не ухвалює нового рішення, розподіл судових витрат відповідно до частини чотирнадцятої статті 129 ГПК судом касаційної інстанції не здійснюється.

Керуючись статтями 300, 301, 308, 310, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд

П О С Т А Н О В И В :

1.Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" задовольнити частково.

2.Постанову Північного апеляційного господарського суду від 30.04.2024 та рішення Господарського суду міста Києва від 12.12.2023 у справі №910/11820/23 скасувати.

3.Справу №910/11820/23 передати на новий розгляд до Господарського суду міста Києва.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий С.В. Бакуліна

Судді О.М. Баранець

В.І. Студенець

СудКасаційний господарський суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення17.07.2024
Оприлюднено19.07.2024
Номер документу120453267
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/11820/23

Ухвала від 25.11.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Плотницька Н.Б.

Ухвала від 07.10.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Плотницька Н.Б.

Ухвала від 02.08.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Плотницька Н.Б.

Постанова від 17.07.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Бакуліна С. В.

Ухвала від 24.06.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Бакуліна С. В.

Ухвала від 10.06.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Бакуліна С. В.

Постанова від 30.04.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Барсук М.А.

Ухвала від 15.04.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Барсук М.А.

Ухвала від 12.03.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Барсук М.А.

Ухвала від 12.03.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Барсук М.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні