У Х В А Л А
19 липня 2024 року м. Чернігівсправа № 927/659/24
Господарський суд Чернігівської області, у складі судді Кузьменко Т.О., розглянувши заяву
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1
про забезпечення позову, подану до відкриття провадження у справі
Особи, що можуть отримати статус учасника справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» (код ЄДРПОУ 39085427), вул. Довженка, будинок 8, с. Опеньки, Козелецький район, Чернігівська область, 17000
Приватний нотаріус Красногор Олександр Володимирович АДРЕСА_2
без повідомлення (виклику) учасників справи
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Чернігівської області 17.07.2024 року через підсистему Електронний суд надійшла заява ОСОБА_1 про забезпечення позову, подана до відкриття провадження у справі, у якій заявник просить суд вжити заходи до забезпечення позову та заборонити іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору, заборонивши ТОВ «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» та будь-яким державним реєстраторам вносити до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань записи і вчиняти реєстраційні дії щодо ТОВ «РІТЕЙЛ ЦЕНТР».
У заяві про забезпечення позову заявником зазначено осіб, що можуть отримати статус учасника справи: Товариство з обмеженою відповідальністю «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» та Приватний нотаріус Красногор Олександр Володимирович.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову заявник посилається на те, що засновниками (учасниками) та кінцевими беніфіціарами ТОВ «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» є ОСОБА_1 з часткою 51% та ОСОБА_2 з часткою 49%. 12.07.2024 ОСОБА_1 стало відомо, що 03.07.2024 о 20 год 09 хв приватним нотаріусом Красногором О.В. за номером 1000461070006000910 здійснено державну реєстрацію змін щодо зміни складу засновників (учасників) ТОВ «РІТЕЙЛ ЦЕНТР», згідно з якими засновниками (учасниками) Товариства визначені ОСОБА_1 з часткою 49%, ОСОБА_2 з часткою 32%, ОСОБА_3 з часткою 12% та ОСОБА_4 з часткою 5%. Проте про такі зміни ОСОБА_1 нічого не відомо. Загальні збори ТОВ «РІТЕЙЛ ЦЕНТР», на яких було прийняте рішення про зміну складу учасників (прийняття двох нових учасників ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ) і зменшення частки існуючих учасників не скликалися, не проводилися, рішення не приймалося, протокол загальних зборів не оформлювався і ОСОБА_1 , як учасником з часткою 51%, не підписувався та до органів державної реєстрації, у тому числі і приватному нотаріусу Красногору О.В., не надавався. Останньою датою проведення загальних зборів учасників ТОВ «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» є 03.04.2017, після чого ніякі протоколи загальних зборів ТОВ «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» не складались, збори не проводились. На переконання заявника, відбулося підроблення протоколу загальних зборів ТОВ «РІТЕЙЛ ЦЕНТР», який у подальшому надано для реєстрації змін складу засновників (учасників) Товариства приватному нотаріусу Красногору О.В.
Метою таких протиправних дій, на думку заявника, є підроблення відповідних документів, зменшення долі ОСОБА_1 у статутному капіталі ТОВ «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» з 51% до 49 %; введення до складу засновників ТОВ «РІТЕЙЛЦЕНТР» двох осіб ( ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ) та отримання контрольного пакету долі у статутному капіталі на трьох; подальша змова та оформлення рішення щодо змін керівництва, рейдерський захват підприємства та активів.
Необхідність застосування заходів забезпечення до відкриття провадження мотивована заявником тим, що в найближчий час можуть вжитися заходи щодо заволодіння правами на все Товариство, його реорганізації, продажу чи ліквідації, виведення Товариства із законного володіння його учасника (засновника) ОСОБА_1 (51%).
Заявник зазначає, що з метою захисту порушеного права, має намір звернутися з позовом до ТОВ «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» та приватного нотаріуса Красногора Олександра Володимировича про визнання недійсним відповідного протоколу загальних зборів учасників ТОВ «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» та скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «РІТЕЙЛ ЦЕНТР», проведених приватним нотаріусом Красногором О.В.
Розглянувши заяву про забезпечення позову, подану до відкриття провадження у справі суд зазначає наступне.
Статтею 136 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) передбачено, що господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
За змістом частини 1 статті 137 ГПК України позов забезпечується, зокрема: забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору або здійснювати платежі, або передавати майно відповідачеві, або виконувати щодо нього інші зобов`язання; іншими заходами, необхідними для забезпечення ефективного захисту або поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів.
Виходячи з приписів частини 5 статті 137 ГПК України, не допускається забезпечення позову у спорах, що виникають з корпоративних відносин, шляхом заборони: 1) проводити загальні збори акціонерів або учасників господарського товариства та приймати ними рішення, крім заборони приймати конкретні визначені судом рішення, які прямо стосуються предмета спору; 2) Центральному депозитарію цінних паперів та депозитарній установі надавати емітенту реєстр власників іменних цінних паперів для проведення загальних зборів акціонерів; 3) участі (реєстрації для участі) або неучасті акціонерів або учасників у загальних зборах товариства, визначення правомочності загальних зборів акціонерів або учасників господарського товариства; 4) здійснювати органам державної влади, органам місцевого самоврядування, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб покладені на них згідно із законодавством владні повноваження, крім заборони приймати конкретні визначені судом рішення, вчиняти конкретні дії, що прямо стосуються предмета спору.
Частиною 10 статті 137 ГПК України визначено, що заходи забезпечення позову не повинні порушувати прав інших акціонерів (учасників) господарського товариства. Зокрема, крім випадків, передбачених частиною дев`ятою цієї статті, заборона вчиняти дії має стосуватися лише акцій або корпоративних прав, безпосередньо пов`язаних з предметом спору.
Забезпечення позову є засобом, спрямованим на запобігання можливим порушенням майнових прав чи охоронюваних законом інтересів юридичної або фізичної особи, що полягає у вжитті заходів, за допомогою яких у подальшому гарантується виконання судових актів. При цьому, сторона, яка звертається з заявою про забезпечення позову, повинна обґрунтувати причини звернення з такою заявою.
Співмірність передбачає співвідношення господарським судом негативних наслідків від вжиття заходів до забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, та майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 139 ГПК України особа, яка подала заяву про забезпечення позову, повинна обґрунтувати причини звернення із заявою про забезпечення позову. З цією метою та з урахуванням загальних вимог, передбачених статтею 74 ГПК України, обов`язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного заходу до забезпечення позову.
При вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів.
Достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного виду забезпечення позову. Саме лише посилання в заяві на потенційну можливість вчинення відповідачем певних дій не є достатньою підставою для задоволення відповідної заяви.
Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується господарським судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється господарським судом, зокрема, з урахуванням співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, з вартістю майна, на яке вимагається накладення арешту, або майнових наслідків заборони відповідачеві вчиняти певні дії.
Обрані заходи забезпечення позову не повинні мати наслідком повне припинення господарської діяльності суб`єкта господарювання, якщо така діяльність, своєю чергою, не призводитиме до погіршення стану майна чи зниження його вартості.
Метою вжиття заходів забезпечення позову є уникнення можливого порушення в майбутньому прав та охоронюваних законом інтересів позивача, а також можливість реального виконання рішення суду та уникнення будь-яких труднощів при його виконанні у випадку задоволення позову.
Така правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду у постанові від 25.05.2020 у справі № 910/15637/19.
Положення статей 136, 137 ГПК України пов`язують вжиття господарським судом заходів забезпечення позову з обґрунтуванням обставин необхідності такого забезпечення, в контексті положень статті 73 ГПК України, як гарантії ефективності задоволення вимог позивача (заявника) за результатами розгляду спору по суті.
Заходи до забезпечення позову застосовуються господарським судом як засіб запобігання можливим порушенням майнових прав чи охоронюваних законом інтересів особи та гарантія реального виконання рішення суду за наявності фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного заходу до забезпечення позову.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (код ЄДРПОУ 39085427) Товариство з обмеженою відповідальністю «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» зареєстровано в якості суб`єкта господарювання 06.02.2014, номер запису 10461020000000910, про що внесено відповідну інформацію.
Згідно з пунктами 5.1., 5.2. Статуту ТОВ «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» розмір статутного капіталу Товариства становить 20 000,00 грн; частки учасників у статутному капіталі становлять: ОСОБА_2 9800,00 грн, що становить 49 % статутного капіталу, ОСОБА_1 10 200,00 грн, що становить 51% статутного капіталу.
Пунктами 7.1., 7.2., 7.4. Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» визначено, що вищим органом Товариства є загальні збори його учасників; учасники мають кількість голосів, пропорційно розміру їх частки у статутному капіталі; до виключної компетенції загальних зборів учасників належить внесення змін до статуту Товариства, зміна розміру його статутного капіталу; призначення (обрання) та звільнення (відкликання) Директора Товариства та заступника Директора Товариства в разі передачі йому частини повноважень Директора по управлінню Товариством; вирішення питань про прийняття або виключення Учасників Товариства тощо; рішення загальних зборів приймаються простою більшістю від числа присутніх Учасників.
Протоколом №12/15 від 07.12.2015 загальних зборів учасників затверджено Зміни, які є невід?ємною частиною Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «РІТЕЙЛ ЦЕНТР», зареєстрованого Реєстраційною службою Козелецького районного управління юстиції Чернігівської області 06.02.2014, номер запису 10461020000000910, ідентифікаційний код 39085427, згідно з якими пункти 5.1., 5.2. викладено в такій редакції: розмір статутного капіталу товариства становить 6 000 000,00 грн; частки учасників у статутному капіталі становлять: ОСОБА_2 2 940 000,00 грн, що становить 49 % статутного капіталу, ОСОБА_1 3 060 000,00 грн, що становить 51% статутного капіталу.
Заявником додано до матеріалів справи протокол загальних зборів учасників ТОВ «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» від 03.04.2017, що містить інформацію про присутність на цих зборах учасників Товариства: ОСОБА_1 51%, ОСОБА_2 49 %, які володіють у сукупності 100% голосів від загальної кількості голосів учасників Товариства.
Тобто, станом на 07.12.2015 та 03.04.2017 єдиними учасниками Товариства з обмеженою відповідальністю «РІТЕЙЛ ЦЕНТР», які у сукупності володіють 100% голосів від загальної кількості голосів Учасників Товариства, є ОСОБА_1 з часткою у статутному капіталі 51% та ОСОБА_2 з часткою у статутному капіталі 49%.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо державної реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» (код ЄДРПОУ 39085427), сформованого станом на 12.07.2024 приватним нотаріусом Красногором О.В., 03.07.2024 за номером 1000461070006000910 здійснено державну реєстрацію змін складу засновників (учасників) або зміну відомостей про засновників (учасників) юридичної особи, згідно з якими засновниками (учасниками) юридичної особи визначені: ОСОБА_1 з часткою 2 940 000,00; ОСОБА_2 з часткою 2 040 000,00; ОСОБА_3 з часткою 720 000,00; ОСОБА_4 з часткою 300 000,00.
Аналогічна інформація щодо зміни складу учасників, їх частки у статутному капіталі Товариства та розмірів часток учасників Товариства підтверджена відповіддю № 697096 від 18.07.2024 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо державної реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» (код ЄДРПОУ 39085427), сформованою судом.
Отже, 03.07.2024 приватним нотаріусом Красногором О.В. внесені зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ «РІТЕЙЛ ЦЕНТР», які призвели до зміни складу учасників ТОВ «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» та розміру їх часток в статутному капіталі Товариства. При цьому дані про розмір статутного капіталу (6 000 000,00 грн) залишаються незмінними.
Заборона вчинення реєстраційних дій є одним із визначених законом способів забезпечення позову, який передбачений, зокрема Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".
Приймаючи до уваги, що учасники Товариства з обмеженою відповідальністю «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» мають кількість голосів, пропорційно розміру їх частки у статутному капіталі (про що зазначено у статуті Товариства), що впливає на правомочність учасника по управлінню Товариством, суд має достатньо обґрунтоване припущення, що реєстраційні дії з внесення змін в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо складу засновників (учасників) ТОВ «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» та відповідно визначення розміру їх частки в статутному капіталі Товариства, вчинені 03.07.2024, спрямовані на зміну обсягу повноважень ОСОБА_1 , як засновника (учасника) ТОВ «РІТЕЙЛ ЦЕНТР», який до моменту вчинення відповідних реєстраційних дій володів часткою у розмірі 51% статутного капіталу (3 060 000,00 грн), проте після вчинення реєстраційних дій його частка статутного капіталу зменшилася до 49% (2 940 000,00 грн). Включення до складу учасників ТОВ «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» інших учасників без згоди заявника та зменшення розміру його частки в статутному капіталі Товариства порушують майнові та корпоративні права заявника.
Невжиття заявленого заходу забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів заявника, за захистом яких він має намір звернутися до суду, так само як і може призвести до порушення вимоги щодо справедливого та ефективного захисту порушених прав, оскільки у разі, якщо до закінчення розгляду справи державним реєстратором будуть здійснені нові реєстраційні дії відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «РІТЕЙЛ ЦЕНТР», то заявник не зможе захистити або поновити свої права в межах одного судового провадження за його позовом без нових звернень до суду, що істотно ускладнить чи взагалі унеможливить поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів ОСОБА_1 .
Враховуючи положення статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», обраний заявником захід забезпечення позову спрямований на запобігання ймовірним порушенням корпоративних прав заявника та не матиме наслідком перешкоджання або припинення господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «РІТЕЙЛ ЦЕНТР».
За таких обставин, заявлений захід забезпечення позову є обґрунтованим, адекватним, відповідає предмету позову, є необхідним і співмірним заходом забезпечення позову, а фактичні обставини, з якими пов`язується необхідність його застосування, підтверджені доказами.
З урахуванням положень пункту 14 статті 1, статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», якими визначено вичерпне коло суб`єктів державної реєстрації, уповноважених на внесення записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та здійснення реєстраційних дій, віднесення до яких ТОВ «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» не передбачено, суд доходить висновку про часткове задоволення заяви про забезпечення позову, заборонивши державним реєстраторам будь-яких органів вносити до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань записи і вчиняти реєстраційні дії щодо ТОВ «РІТЕЙЛ ЦЕНТР».
Відповідно до ч. 1 ст. 140 ГПК України заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи.
Відповідно до ч. 6 ст. 140 Господарського процесуального кодексу України про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.
Частиною 3 статті 138 ГПК України визначено, що в разі подання заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви заявник повинен пред`явити позов протягом десяти днів, якщо інші строки не встановлені законом, в протилежному випадку вжитті судом заходи мають бути скасовані відповідно до пункту 1 частини 13 статті 145 ГПК України.
Частиною 1 статті 144 ГПК України передбачено, що ухвала господарського суду про забезпечення позову є виконавчим документом та має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Така ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Керуючись статтями 136, 137, 140, 144, 234, 235 ГПК України, господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) про забезпечення позову, подану до відкриття провадження у справі, задовольнити частково.
2. Заборонити державним реєстраторам будь-яких органів (місцевого самоврядування, виконавчих комітетів, місцевих державних адміністрацій, акредитованих підприємств Міністерства юстиції України), а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження щодо внесення будь-яких відомостей та/або змін з будь-яких питань до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» (код ЄДРПОУ 39085427, вул. Довженка, будинок 8, с. Опеньки, Козелецький район, Чернігівська область, 17000).
3. У решті вимог заяви про забезпечення позову відмовити.
4. Копію ухвали направити: Товариству з обмеженою відповідальністю «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» (код ЄДРПОУ 39085427, вул. Довженка, будинок 8, с. Опеньки, Козелецький район, Чернігівська область, 17000); приватному нотаріусу Красногору Олександру Володимировичу ( АДРЕСА_2 ).
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) направити ухвалу завірену підписом судді та гербовою печаткою суду.
5. Ухвала про забезпечення позову є виконавчим документом, підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
6. Ухвала про забезпечення позову може бути пред`явлена до виконання в установленому порядку протягом трьох років.
Стягувач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Боржник: Товариство з обмеженою відповідальністю «РІТЕЙЛ ЦЕНТР» (код ЄДРПОУ 39085427, вул. Довженка, будинок 8, с. Опеньки, Козелецький район, Чернігівська область, 17000).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складений та підписаний 19.07.2024.
З текстом даної ухвали можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя Т. О. Кузьменко
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 19.07.2024 |
Оприлюднено | 22.07.2024 |
Номер документу | 120485267 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Кузьменко Т.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні