Постанова
від 04.10.2010 по справі 2-а-3152/10/0270
ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ А ДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2010 р. Справа № 2-а-3152/10/0270

Вінницький окружний адм іністративний суд в складі

Головуючого судді Мультян Марини Бондівни,

при секретарі судового зас ідання: Скалій Лесі Володим ирівні

за участю представників ст орін:

позивача : Бойко О. В., Коцулим П.В. - представ ники за довіреностями

відповідача : Драч О.М ., Федорова О.І. - предст авники за довіреністю

розглянувши у відкритому с удовому засіданні матеріали справи

за позовом: Приватного п ідприємства "Хмільникземпро ект"

до: Державної інспекці ї з контролю за цінами у Вінни цькій області

про: скасування рішенн я про застосування економіч них санкцій №ІЦ-02-12/40 від 21.05.2010 рок у

ВСТАНОВИВ :

30.07.2010 року до Вінницьког о окружного адміністративно го суду надійшли матеріали п озовної заяви Приватного під приємства "Хмільникземпроек т" до Державної інспекції з к онтролю за цінами у Вінницьк ій області про скасування р ішення про застосування еко номічних санкцій №ІЦ-02-12/40 від 21. 05.2010 року.

Ухвалою Вінницького окруж ного адміністративного суду від 30.07.2010 року за вказаним позо вом відкрито провадження у с праві.

Позовні вимоги мотивовано тим, що незаконним є сам фат п роведення перевірки, оскільк и Законом України "Про внесен ня змін до деяких законів Укр аїни щодо спрощення умов вед ення бізнесу в Україні", до 01.01.201 1 року встановлено мораторій на здійснення заходів держа вного нагляду (контролю) у сфе рі господарської діяльності органами державної влади та органами місцевого самовряд ування, їх посадовими чи служ бовими особами щодо суб'єкті в малого підприємництва. Так ож, вважає позивач, зазначені в акті перевірки обставини, що слугували підставою для п рийняття рішення про застос ування економічних санкцій за порушення державної дисци пліни цін, не відповідають фа ктичним обставинам, а саме рі шення про застосування санкц ій винесено без попередньої видачі відповідного припису про усунення порушень. Крім т ого, на думку позивача, відпов ідач дійшов неправильних вис новків щодо стягнення ПП "Хмі льникземпроект" плати за пос луги з виготовлення державни х актів на право власності на землю понад граничні розмір и та відповідне порушення по зивачем вимог ст. 1 Закону Укр аїни "Про захист конституцій них прав громадян на землю", ос кільки вказаним законом вста новлена лише вартість з виго товлення державного акта на право власності на земельну ділянку, тоді як оплата інших послуг, які не входять до скла ду зазначених землевпорядни х робіт мають оплачуватись д одатково.

В судовому засіданні предс тавники позивача позовні вим оги підтримали, просили суд з адовольнити позов.

Представники відповідача позовні вимоги не визнали з п ідстав, викладених в письмов их запереченнях на позовну з аяву, зазначивши про те, що оск аржуване рішення є законним , оскільки відповідач при йог о винесенні діяв виключно в м ежах своїх повноважень, на пі дставі та відповідно до зако ну, у зв'язку з чим просили суд відмовити в задоволенні поз ову (а.с. 67-68).

Заслухавши представників сторін, дослідивши надані до кази та матеріали справи, в су довому засіданні встановлен о наступне.

Приватне підприємство "Хмі льникземпроект" зареєстров ане державним реєстратором Х мільницької міської ради Він ницької області 07.04.2006 року та з дійснює свою діяльність згід но зі Статутом ПП "Хмільникзе мпроект", затвердженим засно вником 03.04.2006 року (а.с.41-48).

Засновником підприємства є громадянин України Бойк о Олександр Віталійович.

Основними видами діяльно сті ПП "Хмільникземпроект" за КВЕД є:

- знімальні геодезичні та гі дрографічні роботи;

- посередницькі послуги під час купівлі, продажу, здаванн я в оренду та оцінювання земе льних ділянок;

- топографо-геодезичні вишу кування та кадастрові зйомки ;

- розробка технічної докуме нтації зі складання державни х актів на право власності на землю тощо.

ПП "Хмільникземпроект" є пл атником єдиного податку, про що свідчить свідоцтво №1115000596 2 від 10.12.2009 року про сплату єдино го податку суб'єктом малого п ідприємництва - юридичною ос обою (а.с.6).

Відповідно до плану роботи Державної інспекції з контр олю за цінами у Вінницькій об ласті на ІІ квартал 2010 року та наказу №127 від 11.05.2010 року (а.с.85) в пе ріод з 01.01.2010 року по 17.05.2010 року, на підставі посвідчення №212 від 11.05.2010 року головним державним інспектором Драч О.М. провед ена перевірка ПП "Хмільникз емпроект" з питань дотриманн я останнім державної дисцип ліни цін при формуванні, вста новленні, застосуванні тариф ів (плати) на роботи з землеуст рою та земельно-кадастрові р оботи, роботи та послуги, пов'я зані з оформленням документі в, в тому числі тих, що посвідч ують право власност на земел ьні ділянки при передачі їх б езоплатно у власність громад ян України за період з 01.01.2009 рок у по 01.05.2010 року.

За результатами вказаної п еревірки складено відповідн ий акт №000053 від 17.05.2010 року, яким вс тановлено стягування ПП "Хмі льникземпроект" плати понад граничні розміри встановле ні Законом України "Про захис т конституційних прав громад ян на землю", при виготовленн і технічної документації із землеустрою щодо виготовлен ня державного акту, що посвід чує право на земельну ділянк у, що призвело до отримання п озивачем необґрунтованої ви ручки у розмірі 40552 грн. з ураху ванням оплати (а.с.50-62).

Висновок Державної інспек ції з контролю за цінами у Ві нницькій області про поруше ння позивачем вимог Закону У країни "Про захист конституц ійних прав громадян на землю " в частині стягнення плати за виготовлення акту на право в ласності на земельну ділянку ґрунтується на тому, що варт ість виготовлення технічної документації для отримання державного акту на право вол одіння земельною ділянкою, я ка безоплатно передається гр омадянам України, складала в ід 720 грн. до 1746 грн. (а.с.57), тоді як вартість вказаних робіт у в ідповідності до вимог зазнач еного закону не може перевищ увати дев'яти неоподатковува них мінімумів доходів громад ян та включає в себе вартість робіт по встановленню (відно вленню) в натурі меж земельно ї ділянки, а також вартість п роведення кадастрових зйом ок.

На підставі зазначеного ак ту 21.05.2010 року начальником Держ авної інспекції з контролю з а цінами у Вінницькій област і прийнято рішення №ІЦ-02-12/40 про застосування до позивача ек ономічних санкцій за порушен ня державної дисципліни цін, відповідно до якого, на підс таві ст. 14 Закону України "Про ц іни та ціноутворення", виріше но вилучити у приватного під приємства "Хмільникземпрое кт" в дохід державного бюджет у 40552 грн. та стягнути штраф в ро змірі 81104 грн. (а.с.49).

Вважаючи вказане вище ріше ння про застосування економі чних санкцій №ІЦ-02-12/40 від 21.05.2010 ро ку протиправним, позивач оск аржив його в судовому порядк у, звернувшись із даним позов ом до Вінницького окружного адміністративного суду.

Проаналізувавши матеріали справи та надавши їм юридичн у оцінку, суд дійшов висновку про наявність підстав для з адоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 6 Закону Ук раїни "Про ціни і ціноутворен ня", в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи .

Статтею 9 вказаного Закону в изначено, що державні фіксов ані та регульовані ціни і тар ифи встановлюються на ресурс и, які справляють визначальн ий вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і по слуги, що мають вирішальне со ціальне значення, а також на п родукцію, товари і послуги, ви робництво яких зосереджено н а підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) стан овище на ринку.

Частиною 2 ст. 1 Закону Україн и "Про захист конституційних прав громадян на землю" встан овлено, що вартість робіт із з емлеустрою щодо виготовленн я документа, який посвідчує п раво власності на земельну д ілянку, при передачі безопла тно земельних ділянок у влас ність громадянам України від повідно до статті 121 Земельног о кодексу України, крім випад ків, визначених частиною пер шою цієї статті, не може перев ищувати дев'яти неоподаткову ваних мінімумів доходів гром адян.

Питання класифікації доку ментації із землеустрою врег ульовано Законом України "Пр о землеустрій". Так, зокрема, в ідповідно до ст. 25 вказаного з акону, до окремих видів докум ентації відносяться:

а) загальнодержавні й регіо нальні (республіканські) про грами використання та охорон и земель;

б) схеми землеустрою і техні ко-економічні обґрунтування використання та охорони зем ель адміністративно-територ іальних утворень;

в) проекти землеустрою щодо встановлення і зміни меж адм іністративно-територіальни х утворень;

г) проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-запов ідного фонду та іншого приро доохоронного призначення, оз доровчого, рекреаційного та історико-культурного призна чення;

ґ) проекти землеустрою щодо формування земель комунальн ої власності територіальних громад і проекти розмежуван ня земель державної та комун альної власності населених п унктів;

д) проекти землеустрою щодо відведення земельних діляно к;

е) проекти землеустрою щодо створення нових та впорядку вання існуючих землеволодін ь і землекористувань;

є) проекти землеустрою, що з абезпечують еколого-економі чне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь;

ж) проекти землеустрою щодо впорядкування території нас елених пунктів;

з) робочі проекти землеустр ою щодо рекультивації поруше них земель, землювання малоп родуктивних угідь, захисту з емель від ерозії, підтопленн я, заболочення, вторинного за солення, висушення, зсувів, ущ ільнення, закислення, забруд нення промисловими та іншими відходами, радіоактивними т а хімічними речовинами, покр ащання сільськогосподарськ их земель, підвищення родючо сті ґрунтів (далі - робочі прое кти землеустрою);

и) технічна документація із землеустрою щодо встанов лення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

і) технічна документація із землеустрою щодо складан ня документів, що посвідчуют ь право на земельну ділянку ;

ї) спеціальні тематичні кар ти і атласи стану земель та їх використання.

Склад, зміст і правила офо рмлення кожного виду докумен тації із землеустрою регламе нтується відповідною нормат ивно-технічною документаціє ю з питань здійснення меж зем леустрою.

Відповідно до ст.55 Закону Ук раїни "Про землеустрій", встан овлення меж земельної ділянк и в натурі (на місцевості) пров одиться відповідно до топогр афо-геодезичних і картографі чних матеріалів.

Встановлення меж земельно ї ділянки в натурі (на місцево сті) здійснюється на основі т ехнічної документації із зем леустрою, якою визначається місцеположення поворотних т очок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Документація із землеустр ою щодо встановлення меж жит лової та громадської забудов и розробляється у складі ген ерального плану населеного п ункту, проектів розподілу те риторій і є основою для встан овлення меж земельних діляно к в натурі (на місцевості).

Відповідно до ст.56 вищезазн аченого Закону, технічна док ументація із землеустрою щод о складання документів, що по свідчують право на земельну ділянку, включає пояснювальн у записку, технічне завдання на складання документів, що п освідчують право на земельну ділянку, копії заяв фізичних або клопотання юридичних ос іб, матеріали польових геоде зичних робіт і план земельно ї ділянки, складений за резул ьтатами кадастрової зйомки, рішення органу виконавчої вл ади чи органу місцевого само врядування про надання або п ередачу земельної ділянки у власність або надання в кори стування, у тому числі на умов ах оренди, акт прийомки-перед ачі межових знаків на зберіг ання, акт перенесення в натур у (на місцевість) меж охоронни х зон, зон санітарної охорони , санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використа ння земель за їх наявності, ка дастровий план земельної діл янки, перелік обмежень прав н а земельну ділянку і наявні з емельні сервітути.

Системний аналіз наведени х норм дає підстави зробити в исновок, що встановлення меж земельної ділянки в натурі (н а місцевості) не є складовою т ехнічної документації із зем леустрою щодо складання доку ментів, які посвідчують прав о власності на земельну діля нку, і є відповідно окремим ви дом робіт із землеустрою.

З наведеного слідує, що вст ановлена ч.2 ст. 1 Закону Україн и "Про захист конституційних прав громадян на землю" варті сть робіт із землеустрою в ро змірі 9 неоподатковуваних мі німумів доходів громадян сто сується не всіх робіт із земл еустрою, а виключно вартості робіт з виготовлення док умента, який посвідчує право власності на земельну ділян ку. Натомість, обмеження в артості інших видів робіт із землеустрою, в тому числі ро біт по встановленню (відновл енню) в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки, норма ми вказаного закону не встан овлена.

Крім того, відповідно до с т.ст.6, 627 Цивільного кодексу Укр аїни, сторони є вільними в ук ладенні договору, виборі кон трагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів ци вільного законодавства, звич аїв ділового обороту, вимог р озумності та справедливості .

Таким чином, укладання поз ивачем договору з фізичними особами на виготовлення техн ічної документації із землеу строю щодо встановлення та з міни меж земельної ділянки і встановлення вартості цих р обіт окремо від укладення до говору з тими ж особами на скл адання проекту землеустрою щ одо проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянк и у власність, вартість робіт по якому становить 153 грн., не є порушенням державної дисцип ліни цін, а саме ч.2 ст.1 Закону У країни "Про захист конституц ійних прав громадян на землю ".

Висновки відповідача про т е, що оскільки у відповідност і до ст. 56 Закону України "Про зе млеустрій", технічна докумен тація із землеустрою щодо ск ладання документів, які посв ідчують право на земельну ді лянку, включає акт прийомки-п ередачі межових знаків на зб ерігання, то роботи з виготов лення документів, що посвідч ують право власності на земе льну ділянку включають в себ е роботи із землеустрою по вс тановленню в натурі меж земе льної ділянки, суд вважає хиб ними, оскільки зазначені вищ е акти прийомки-передачі ме жових знаків на зберігання с тосуються виключно передач і межових знаків у разі їх на явності, та жодним чином не св ідчать про виконання відпові дних робіт з встановлення в н атурі меж земельної ділянки .

Аналогічні правові позиці ї наведено в постанові Вищог о адміністративного суду Укр аїни від 03.03.2010 року у справі №К-2 3550/08.

Не є порушенням Закону Укр аїни "Про захист конституцій них прав громадян на землю" та кож і укладення позивачем ок ремих договорів з фізичними особами щодо виконання кадас трових зйомок та невключенн я вказаних робіт до робіт із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право на земельну ділянку.

Так, відповідно до ст. 198 Земе льного кодексу України, када строві зйомки - це комплекс р обіт, виконуваних для визнач ення та відновлення меж земе льних ділянок.

Кадастрова зйомка включає :

а) геодезичне встановлен ня меж земельної ділянки;

б) погодження меж земельної ділянки з суміжними власник ами та землекористувачами;

в) відновлення меж земельно ї ділянки на місцевості;

г) встановлення меж частин земельної ділянки, які містя ть обтяження та обмеження що до використання землі;

ґ) виготовлення кадастрово го плану.

Статтею 1 Закону України "Пр о топографо-геодезичну і кар тографічну діяльність", када строві зйомки визначено як к омплекс робіт, спрямованих н а вивчення необхідних топог рафічних елементів місцевос ті щодо пунктів геодезичної мережі (зокрема меж земельни х ділянок з їх найменуванням и, кількісними та якісними по казниками) і нанесення їх на п ланшет для створення планів (карт), що служать основою для кадастрів.

З вказаного вбачається, що к адастрові зйомки є окремим в идом робіт, а їх здійснення хо ча і є необхідним для виготов лення технічної документаці ї на земельну ділянку, однак, н е є роботами із землеустрою щ одо виготовлення документа, який посвідчує право власнос ті на земельну ділянку, при пе редачі безоплатно земельних ділянок у власність громадя нам України в розумінні Зако ну України "Про захист консти туційних прав громадян на зе млю" та Закону України "Про зе млеустрій".

З огляду на викладене, у Дер жавної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій облас ті не було підстав для прийня ття рішення №ІЦ-02-12/40 від 21.05.2010 рок у про застосування економічн их санкцій за порушення держ авної дисципліни цін.

Відповідно ж до ч. 3 ст. 2 КАС У країни, у справах щодо оскарж ення рішень, дій чи бездіяльн ості суб' єктів владних повн оважень адміністративні суд и перевіряють, чи прийняті (вч инені) вони: на підставі, у меж ах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використ анням повноваження з метою, з якою це повноваження надано ; обґрунтовано, тобто з урахув анням усіх обставин, що мають значення для прийняття ріше ння (вчинення дії); безсторонн ьо (неупереджено); добросовіс но; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед зак оном, запобігаючи несправедл ивій дискримінації; пропорці йно, зокрема з дотриманням не обхідного а балансу між будь -якими несприятливими наслід ками для прав, свобод та інтер есів особи і цілями, на досягн ення яких спрямоване це ріше ння (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі при йняття рішення; своєчасно, то бто протягом розумного строк у.

З урахуванням викладеного , оцінивши надані сторонами д окази та матеріали справи у ї х сукупності, суд дійшов висн овку, що викладені вище крите рії при винесенні оскаржув аного рішення №ІЦ-02-12/40 від 21.05.2010 р оку відповідачем не дотрима ні.

Відповідно до ст. 71 КАС Укра їни, кожна сторона повинна до вести ті обставини, на яких ґр унтуються її вимоги та запер ечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішні м переконанням, що ґрунтуєть ся на їх безпосередньому, все бічному, повному та об'єктивн ому дослідженні. В адміністр ативних справах про протипра вність рішень, дій чи бездіял ьність суб'єкта владних повн оважень обов'язок щодо доказ ування правомірності свого р ішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача , якщо він заперечує проти адм іністративного позову.

Згідно ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім перекона нням, що ґрунтується на їх без посередньому, всебічному, по вному та об'єктивному дослід женні.

З огляду на вказане, та зваж аючи, що правомірність свого рішення відповідачем не дов едено, позовні вимоги про виз нання протиправними дій від повідача щодо винесення вказ аного рішення та щодо його ск асування слід задовольнити .

Відповідно до положень ч. 1 с т. 94 КАС України, судові витрат и підлягають стягненню з Дер жавного бюджету України на к ористь позивача.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163 , 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

1. Адміністративний по зов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Державної інспекції з конт ролю за цінами у Вінницькій о бласті з винесення рішення № ІЦ-02-12/40 від 21.05.2010 року про застосу вання економічних санкцій.

3. Скасувати рішення Держав ної інспекції з контролю за ц інами у Вінницькій області № ІЦ-02-12/40 від 21.05.2010 року в розмірі пр о застосування до Приватного підприємства "Хмільникземпр оект" економічних санкцій за порушення державної дисципл іни цін.

4. Стягнути з Державного бюд жету України 3,40 грн. (три гривні 40 копійок) на користь Приват ного підприємства "Хмільникз емпроект" (пров. Лисенка, 13, м. Хм ільник, Вінницька область, 22000, код ЄДРПОУ 34214287) в рахунок відшк одування судових витрат.

Постанова суду першої ін станції набирає законної сил и в порядку, визначеному ст. 254 К АС України.

Відповідно до ст. 186 КАС Украї ни, апеляційна скарга на пост анову суду першої інстанції подається протягом десяти дн ів з дня її проголошення. У раз і застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодек су, а також прийняття постано ви у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня от римання копії постанови. Якщ о суб'єкта владних повноваже нь у випадках та порядку, пере дбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було п овідомлено про можливість от римання копії постанови суду безпосередньо в суді, то деся тиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду о бчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденно го строку з моменту отриманн я суб'єктом владних повноваж ень повідомлення про можливі сть отримання копії постанов и суду.

Повний текст постанови оф ормлено: 11.10.10

Суддя Мультян Мар ина Бондівна

04.10.2010

СудВінницький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення04.10.2010
Оприлюднено08.11.2010
Номер документу12048635
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2-а-3152/10/0270

Ухвала від 19.01.2011

Адміністративне

Вінницький апеляційний адміністративний суд

Аліменко Володимир Олександрович

Ухвала від 05.01.2011

Адміністративне

Вінницький апеляційний адміністративний суд

Аліменко В. О.

Постанова від 04.10.2010

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Мультян Марина Бондівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні