ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
17 липня 2024 року Справа № 160/18787/24
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Прудник С.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
12.07.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 12.07.2024 року через систему «Електронний суд» позовна заява ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 до військової частини НОМЕР_1 , в якій представник позивача просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 додаткової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" за період з 28.01.2024 року по 14.03.2024 року в розрахунку до 30 000 грн. на місяць;
- зобов`язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 додаткову винагороду, встановлену постановоюКабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" за період з 28.01.2024 року по 14.03.2024 року в розрахунку до 30 000 грн. на місяць.
В обґрунтування позову зазначено щодо протиправної бездіяльності військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 додаткової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" за період з 28.01.2024 року по 14.03.2024 року в розрахунку до 30 000 грн. на місяць.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.07.2024 року зазначена вище справа розподілена та 15.07.2024 року передана судді Пруднику С.В.
Щодо строку звернення до адміністративного суду, слід зазначити наступне.
В поданій до суду позовній заяві представником позивача заявлено клопотання про поновлення строку на подання позовної заяви.
Аргументи даного клопотання зводяться до наступного. Позивач дізнався, що відповідач фактично з ним розрахувався 29.03.2024 року, коли із відповіддю на звернення його побратима від 14.03.2024 року від військової частини НОМЕР_1 від 28.03.2024 року, де було зазначено, що відсутні підстави для нарахування та виплати додаткової винагороди за вказаний період. Позивач звернувся із позовом до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 27.06.2024 року, тобто в межах трьохмісячного строку для звернення із заявою про вирішення трудового спору через систему "Електронний суд". 03.07.2024 року в системі "Електронний Суд" представнику позивача надійшла ухвала Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.07.2024 року про повернення позовної заяви. У зв`язку зі складною безпековою ситуацією та збільшеною тривалістю відключень електроенергії, що зумовлює відсутність інтернет-з`єднання і, як наслідок, неможливість ознайомлення з матеріалами справи в електронному вигляді, можливість повноцінно ознайомитися з ухвалою та звернутись повторно із позовною заявою з`явилася лише наразі.
Так, клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду підлягає до задоволення з огляду на таке.
Так, згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).
Відповідно до частин першої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Отже, виходячи із вище наведеного суд вважає за необхідне визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду із позовною заявою.
При вирішення питання щодо відкриття провадження в адміністративній справі та призначення її до розгляду суд виходить з такого.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, підсудна Дніпропетровському окружному адміністративному суду.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
За змістом норм ч. 1, 2 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Пунктом ч. 4 ст. 12 цього Кодексу визначено, що виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об`єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб`єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років».
Поряд з цим, згідно п. 10 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Також нормами ч. 2 і 3 ст. 257 КАС України встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті, зміст якої відповідає змісту ч. 4 цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши наявні матеріали справи, предмет та підстави позову, склад учасників справи, суд вважає, що подана до суду позивачем позовна заява підлягає до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження згідно частини 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України.
З матеріалів адміністративного позову порушень строків, передбачених статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України, не вбачається.
Підстав для її повернення або відмови у відкритті провадження у справі не має.
Щодо витребування доказів.
Так, в клопотаннях про витребування доказів представник позивача просить суд: витребувати:
1. У ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), належним чином засвідчені копії наступних документів:
- картку обстеження та медичного огляду з мстою визначення ступеня придатності за станом здоров`я з метою проходження військової служби у лавах ЗСУ на ім`я ОСОБА_3 , 1976 року народження;
- постанову військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 оформлену довідкою про придатність ОСОБА_3 , 1976 року народження, до військової служби;
- наказ (витяг з наказу) начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 06.05.2024 чи 07.05.2024 в частині призову ОСОБА_3 , на військову службу під час мобілізації та його направлення (переміщення) для проходження військової служби до Військової частини НОМЕР_3 ;
2. У командира військової частини НОМЕР_3 ( АДРЕСА_2 ) засвідчені належним чином копії наступних документів:
- наказ (витяг з наказу) начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 6.05.2024 чи від 7.05.2024 у в частині призову ОСОБА_3 , 1976 року народження , на військову службу під час мобілізації та його направлення (переміщення) для проходження військової служби до Військової частини НОМЕР_3 ;
- наказ командира військової частини НОМЕР_3 про призначення та зарахування до списків особового складу військової частини солдата ОСОБА_3 , 1976 року народження.
Вказані клопотання підлягають до задоволення з огляду на наступне.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з ч. 3 ст.77 КАС України, суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
За приписами ч. 3 ст. 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Таким чином, суд вважає за необхідне витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), належним чином засвідчені копії наступних документів:
- картку обстеження та медичного огляду з мстою визначення ступеня придатності за станом здоров`я з метою проходження військової служби у лавах ЗСУ на ім`я ОСОБА_3 , 1976 року народження;
- постанову військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 оформлену довідкою про придатність ОСОБА_3 , 1976 року народження, до військової служби;
- наказ (витяг з наказу) начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 06.05.2024 чи 07.05.2024 в частині призову ОСОБА_3 , на військову службу під час мобілізації та його направлення (переміщення) для проходження військової служби до Військової частини НОМЕР_3 ;
У військової частини НОМЕР_3 ( АДРЕСА_2 ) засвідчені належним чином копії наступних документів:
- наказ (витяг з наказу) начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 6.05.2024 чи від 7.05.2024 у в частині призову ОСОБА_3 , 1976 року народження , на військову службу під час мобілізації та його направлення (переміщення) для проходження військової служби до Військової частини НОМЕР_3 ;
- наказ командира військової частини НОМЕР_3 про призначення та зарахування до списків особового складу військової частини солдата ОСОБА_3 , 1976 року народження.
Окрім того, суд вважає за необхідне витребувати у Міністерства оборони України, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та у військової частини НОМЕР_3 засвідчені належним чином копії наступних документів:
- лист Генерального штабу Збройних Сил України від 07.02.2024 року № 300/1/С/7065;
- наказ № КВ2 від 12.01.2024 року Міністерством цифрової трансформації України прийнято «Про визначення підприємств, установ і організацій критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період» з доданим Переліком підприємств, установ і організацій, які визначено критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (надалі наказ № КВ5);
- наказ № КВ5 ТОВ «НП Діджитал», який визначено таким, що відповідає критеріям, зазначеним Порядку та критеріїв визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 року № 76 та віднесено до підприємств, установ і організацій критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
- лист №1801/01-юр від 18.01.2024 року ТОВ «НП Діджитал» на ім`я Віце-прем`єр-міністра з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій Міністра цифрової трансформації на виконання пункту 8 Порядку бронювання військовозобов`язаних за списком військовозобов`язаних під час дії воєнного стану, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 року № 76 надіслано список осіб - працівників підприємства для бронювання, у якому зазначений позивач - ОСОБА_3 ;
- рішення Генерального штабу ЗС України щодо списку заброньованих осіб, яким погоджено, що і ОСОБА_3 заброньований на період мобілізації та на воєнний час в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів.
При цьому, суд вважає за належним звернути увагу на наступне, що положеннями статті 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З огляду на викладене суд зазначає, що за приписами статті 242 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
При цьому суд звертає увагу, що відповідно до ч. 2 ст. 44 КАС України, учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Згідно частини четвертої статті 45 КАС України, суд зобов`язаний вживати заходів для запобігання зловживанню процесуальними правами. У випадку зловживання учасником судового процесу його процесуальними правами, суд застосовує до нього заходи, визначені цим Кодексом.
Із положень статті 144 КАС України випливає, що заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених в суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов`язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства.
Заходи процесуального примусу застосовуються судом, як правило, негайно після вчинення порушення. Про застосування заходів процесуального примусу суд постановляє ухвалу.
Згідно пункту 5 частини першої статті 145 КАС України, заходом процесуального примусу є штраф.
Пунктами 1 частини другої статті 149 КАС України, визначено, що суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадку повторного чи систематичного невиконання процесуальних обов`язків.
Ухвала про стягнення штрафу є виконавчим документом і стягувачем за таким виконавчим документом є Державна судова адміністрація України.
Отже, з огляду на вказане, суд вважає за необхідне попередити учасників справи про можливість застосування судом заходів процесуального примусу, зокрема накладення штрафу та винесення окремої ухвали у разі невиконання вимог даної ухвали суду.
Керуючись статтями 9, 45, 72,77, 80, 144-145, 149, 171, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду із позовною заявою.
Прийняти до свого провадження позовну заяву ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії та відкрити провадження в адміністративній справі.
Призначити справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду з 15 серпня 2024 року за адресою: 49089, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, зала судових засідань № 1.
Здійснювати розгляд адміністративної справи одноособово суддею С. В. Прудником.
Клопотання представника позивача ОСОБА_2 про витребування доказів задовольнити.
Витребувати у військової частини НОМЕР_1 та у Міністерства оборони України належним чином засвідчені копії наступних документів:
- відомості про те, чи була включена тактична група, до якої входив ОСОБА_1 до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави та до складу військових адміністрацій у районах ведення воєнних дій на території Херсонської області в період з 28.01.2024 року по 14.03.2024 року та витребувати копії відповідних документів, якщо не включались то надати причини та документальне підтвердження нього;
- відомості про те, чи направлялись керівниками органів військовою управління, штабу угруповання військ, штабу тактичної групи на території Херсонської області на адресу військової частини НОМЕР_1 повідомлення про виконання ОСОБА_1 бойових (спеціальних завдань у період з 28.01.2024 року по 14.03.2024 року, що було б підставою для нарахування та виплат йому додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям піл час воєнного стану" в розмірі до 30 000 грн. і якщо направлялися, то подати до суду такі копії відповідних документів;
- відомості про те, чи надходили на адресу військової частини НОМЕР_1 рапорти (донесення) начальника командира підрозділу, в якому проходить службу позивач, про виконання ним бойових (спеціальних) завдань в період з 28.01.2024 року по 14.03.2024 року із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі, і якщо надходили, то подати до суду копії відповідних рапортів;
- відомості про те, чи видавались органом військового управління, штабу угруповання військ, штабу тактичної групи на території Херсонської області довідки про виконанням позивачем бойових (спеціальних) завдань або участь у бойових діях в період з 28.01.2024 року по 14.03.2024 року і якщо так, то чи відповідати встановленій формі (у цьому разі подати до суду такі довідки);
- відомості про те, чи надходили на адресу військовій частини НОМЕР_1 витяги із записів журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового журналу) із записами про безпосередню участь позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії або виконанні бойових (спеціальних) завдань за період з 28.01.2024 року по 14.03.2024 року (у разі якщо такі записи не велися, то вказати причини цього);
- належним чином завірені копії рапортів (донесення) командира підрозділу (групи) про участь ОСОБА_1 (у тому числі з доданих або оперативно-підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань;
- довідку про безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях або в забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії у складі угрупування об`єднаних сил з 28.01.2024 року по 14.03.2024 року.
- належним чином засвідчені копії всіх бойових наказів (бойових розпоряджень) чи витяги з них, які складались відносно ОСОБА_1 ;
- належним чином завірені копії журналу бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журналу ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об`єкта, на який було здійснено збройний напад) відносно ОСОБА_1 ;
- належним чином завірені копії ОСОБА_1 (у тому числі з доданих або оперативно-підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
Витребувані судом докази слід подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (також шляхом направлення на електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду (inbox@adm.dp.court.gov.ua; inboxdoas@adm.dp.court.gov.ua) ) у строк до 15 серпня 2024 року.
Суд попереджає військову частину НОМЕР_1 та Міністерство оборони України про можливість застосування судом заходів процесуального примусу, зокрема накладення штрафу та винесення окремої ухвали у разі невиконання вимог даної ухвали суду.
Роз`яснити відповідачам їх право на подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідачів, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу, протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.
Встановити позивачу строк для подання відповіді на відзив протягом п`яти днів з дня отримання відзиву на позов.
Встановити відповідачам строк для подання заперечень на відповідь на відзив протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив. Повідомити сторін, що відзив на позовну заяву (відзив), відповідь на відзив, заперечення та пояснення повинні відповідати вимогам частин другої-четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
Інформацію щодо адміністративної справи учасники даної справи можуть отримати на офіційному порталі судової влади України у мережі Інтернет (веб-адреса сторінки: http://adm.dp.court.gov.ua/sud0470/gromadyanam/csz/).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя С. В. Прудник
Суд | Дніпропетровський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2024 |
Оприлюднено | 23.07.2024 |
Номер документу | 120493013 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них |
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Прудник Сергій Володимирович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Прудник Сергій Володимирович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Прудник Сергій Володимирович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Прудник Сергій Володимирович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Прудник Сергій Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні