Справа 556/515/24
Номер провадження 2/556/284/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16.07.2024 року. сел.Володимирець
Володимирецький районний суд Рівненської області в складі
головуючої судді Іванків О.В.,
секретаря Кньовець Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Володимирець в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Полицької сільської ради Вараського району Рівненської області про визнання права власності на спадкове майно,-
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , звернулися до суду з позовом до Полицької сільської ради Вараського району Рівненської області про визнання права власності на спадкове майно.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачів ОСОБА_4 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Полицькою сільською радою 13.09.1995 року.
ОСОБА_4 , за життя заповіту не залишив.
Після смерті батька ОСОБА_4 , відкрилась спадщина житловий будинок АДРЕСА_1 .
На день смерті з ОСОБА_4 , проживала його дружина ОСОБА_5 , як спадкоємець за законом першої черги прийняла спадщину після чоловіка та фактично вступила в управлінн та володіння спадковим
ОСОБА_5 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що стверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 , виданим Полицькою сільською радою.
На час смерті ОСОБА_5 , проживала одна та за життя заповіту не залишила.
Після ОСОБА_5 , спадщину прийняли ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , оскільки фактично вступили в управління та володіння спадковим майном житловим будинком АДРЕСА_1 , оскільки позивачі продовжували вести господарство, доглядали за будинком.
На теперішній після смерті спадкодавиці спадщину мають намір прийняти позивачі як спадкоємці за законом, однак спадкову справу оформити не змогли, оскільки, нотаріус не може видати свідоцтва про право на спадщину за законом по тій причині, що свідоцтво про право на спадщину на земельний пай після смерті ОСОБА_5 , вже є виданим після звернення ОСОБА_1 .
Так, відповідно до п.3.18 Порядку вчинення нотаріальних дій, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 №296/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 за №28220595 заяви спадкоємців про згоду на прийняття спадщини мають бути подані нотаріусу до видачі свідоцтва про право на спадщину. Тому нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на будинок як спадщину.
Просять визнати за ними право власності на будинок, оскільки підтвердити свої спадкові права не мають можливості, окрім як в судовому порядку.
Вказаний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , надійшов до Володимирецького районного суду 20.02.2024 року.
Ухвалою суду від 01.03.2024 року у даній справі відкрито провадження та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 09.05.2024 року було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
В судове засідання позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , не з`явилися, однак подали заяви в яких підтримали позовні вимоги, просили розглянути справу без їх участі.
Представник відповідача Полицької сільської ради Вараського району Рівненської області в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомлений про дату та місце розгляду справи, відзиву чи заперечень з приводу позовних вимог не надав.
Відповідно до ч. 2 ст.191 ЦПК Україниу разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Суд, дослідивши та оцінивши докази у справі, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.15ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
В судовому засіданні достовірно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачів ОСОБА_4 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Полицькою сільською радою 13.09.1995 року.
За життя ОСОБА_4 , на праві приватної власності належав житловий будинок АДРЕСА_1 , що підтверджується випискою з по господарської книги сільської ради № 979 від 10.10.2023 року, та копією технічного паспорту інвентаризаційна справа №1105/23.
Згідно довідки Полицької сільської ради № 976 від 10.10.2023 року встановлено, що на день смерті ОСОБА_4 , з ним проживала його дружина ОСОБА_5 . Однак спадщину належним чином не оформила.
Згідно довідки Володимирецької державної нотаріальної контори від 08 лютого 2024 року № 317/01-16 після смерті ОСОБА_4 спадкову справу не заведено.
ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ОСОБА_5 , що стверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 , виданим Полицькою сільською радою.
Згідно довідки Полицької сільської ради № 1120 від 01.12.2023 року встановлено, що на день смерті ОСОБА_5 проживала одиноко.
Відповідно до довідки Володимирецької державної нотаріальної контори від 08 лютого 2024 року № 319/01-16 у після смерті ОСОБА_5 , спадкову справу заведено №510/2004 та видано свідоцтво про право на спадщину за законом ОСОБА_1 .
Також судом встановлено, що після смерті ОСОБА_5 , відкрилась спадщина у вигляді майна та майнових прав, до складу якої у відповідності до ст.1218 ЦК України входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились у зв`язку з його смертю.
Факт родинних відносин ОСОБА_1 з ОСОБА_5 підтверджується свідоцтвом про шлюб ОСОБА_1 серія НОМЕР_3 , де її дошлюбне прізвище зазначено « ОСОБА_6 », свідоцтвом про народження ОСОБА_1 серія НОМЕР_4 , де її матір`ю записана ОСОБА_5 .
Факт родинних відносин ОСОБА_2 з ОСОБА_5 підтверджується довідкою про укладення шлюбу № 1523 від 13.09.2008 р., де її дошлюбне прізвище зазначено « ОСОБА_6 », свідоцтвом про народження ОСОБА_2 , серія НОМЕР_5 , згідно якого її матір`ю записана ОСОБА_5 .
Факт родинних відносин ОСОБА_3 з ОСОБА_5 підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_3 , серія НОМЕР_6 , де її матір`ю записана ОСОБА_5 .
Згідно роз`яснювального листа №383/01-16 від 16.02.2024 року який виданий Володимирецькою районною державною нотаріальною конторою вбачається, нотаріус роз`яснила, що не може видати свідоцтва про право на спадщину за законом по тій причині, що свідоцтво про право на спадщину на земельний пай після смерті ОСОБА_5 , вже є виданим після звернення ОСОБА_1 .
Відповідно до п.3.18 Порядку вчинення нотаріальних дій, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 №296/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 за №28220595 заяви спадкоємців про згоду на прийняття спадщини мають бути подані нотаріусу до видачі свідоцтва про право на спадщину. Тому на даний час у оформленні спадщини в органах державного нотаріату позивачам відмовлено.
Також судом достовірно встановлено, що спірний житловий будинок збудований на відведеній для цього земельній ділянці у відповідності до дозволу органів місцевого самоврядування і набув статусу майна з часу завершення будівництва, оскільки цивільне законодавство, що діяло в той час, не передбачало обов`язкової реєстрації речових прав на житловий будинок. У зв`язку з викладеним ОСОБА_5 , та позивачі правомірно набули право власності на нього.
Як вбачається зі змісту ст. 177, 178 ЦК України, об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага. Об`єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід`ємними від фізичної чи юридичної особи.
Згідно ст.328ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ч.4 ст.25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Згідност.1217ЦК України спадкування здійснюється за законом і за заповітом.Відповідно до ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
У відповідності до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились у зв`язку з його смертю.
Ст. 1258 ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Відповідно до вимог ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно поживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. За ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.5 ст.1268 ЦК України, спадщина належить спадкоємцю з часу відкриття спадщини, тобто з дня смерті спадкодавця.
Статті 1216, 1297 Цивільного кодексу України передбачають право та обов`язок спадкоємців, чию спадщину складає нерухоме майно, оформити документи про спадщину.
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ч.1 п.11 ст.346ЦК України однією із підстав припинення права власності є смерть власника.
Відповідно до п.23Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Оскільки покійна ОСОБА_5 , за свого життя мала на праві власності спірний житловий будинок, але не залишила заповіт, позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , являються спадкоємцями по закону першої черги, проте не мають можливості оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі, суд вважає позовні вимоги позивачів обґрунтованими та знаходить підстави визнати, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , відповідно до ст.ст.1217,1268 ЦК України, набула право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , так як є суб`єктами набуття права власності на житловий будинок з підстав прийняття спадщини за законом в порядку ч. 1 ст. 1269 ЦК України.
У відповідності до ч.5 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами до прийняття даного Закону, визнаються державою.
Питання про повернення сплаченогопри подачі позовної заяви судового збору позивачі не ставлять.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 15, 130, 174, 208, 209 ЦПК України, ст.ст.328, 331, 1218, 1258, 1262 ЦК України суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Полицької сільської ради Вараського району Рівненської області про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 право власності у порядку спадкування за законом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 в рівних частках, а саме по 1/3 частці за кожним спадкоємцем, після смерті матері ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У відповідності до п.15.5) розділу Х111 Прикінцеві положення, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються до або через Володимирецький районний суд Рівненської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуюча: О.В.Іванків
Учасники провадження:
Позивачі ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_7 ), жителька АДРЕСА_2 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП НОМЕР_8 ), жителька АДРЕСА_3 .
ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_7 (РНОКПП НОМЕР_9 ), жителька АДРЕСА_4 .
Відповідач Полицька сільська рада Вараського району Рівненської області юридична адреса: с. Полиці, вул.Б.Хмельницького, 23а, Вараський район Рівненська область код ЄДРПОУ 04388320
Суд | Володимирецький районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 16.07.2024 |
Оприлюднено | 23.07.2024 |
Номер документу | 120500175 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Володимирецький районний суд Рівненської області
Іванків О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні