Справа №716/1191/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.07.2024 м. Заставна
Заставнівський районний суд Чернівецької області
в складі: головуючого судді - Сірик І.С.
присяжних Лунгул Л.Ю., Романського В.В.
з участю секретаря судових засідань Бортнік А.В.
представника заявника ОСОБА_1
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м.Заставна клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи у справі за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи Орган опіки та піклування Кострижівської селищної ради в особі Кострижівської селищної ради, ОСОБА_3 про визнання громадянина недієздатним, встановлення над ним опіки і призначення опікуна,
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_2 , 28.05.2023 року в особі представника адвоката Данищука В.В., звернувся до Заставнівського районного суду Чернівецької області із заявою про визнання його матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною та призначення його її опікуном. Заяву обґрунтовує тим, що є рідним сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є інвалідом ІІ групи загального захворювання, з інвалідністю встановленою не безтерміновий строк, остання не здатна до трудової діяльності. Згідно Висновку №714 лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу ОСОБА_3 потребує постійного стороннього догляду.
Представник заявника ОСОБА_1 в судовому засіданні клопотання підтримав, просив суд призначити по справі судово-психіатричну експертизу.
Представник заінтересованої особи від Органу опікита піклування Кострижівськоїселищної радив особі Кострижівськоїселищної ради в судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Заслухавши доводи представника заявника, дослідивши матеріали справи, оцінивши наведені заявником підстави для призначення судово-психіатричної експертизи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до ч.1 ст.299 ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я.
Для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Згідно ч.1 ст.104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Відповідно до ст.105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити: характері ступінь ушкодження здоров`я; психічний стан особи; вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати.
Оскільки для встановлення психічного стану ОСОБА_4 , необхідні спеціальні знання в області психіатрії, з огляду на наявність достатніх даних про психічний розлад здоров`я останнього, а також з урахуванням того, що у справах про визнання фізичної особи недієздатною для встановлення психічного стану фізичної особи необхідним є обов`язкове призначення судово-психіатричної експертизи, суд приходить до висновку, що по даній справі слід призначити судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Чернівецької філії судово-психіатричних експертиз ДУ "Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України ( м.Чернівці вул. Мусоргського,2).
Відповідно до п. 5 ч. 1ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється на час проведення експертизи.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що клопотання заявника про призначення у справі судово-психіатричної експертизи є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 12,13, 103, 105, 252, 293, 295, 298ЦПКУкраїни , суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання заявника ОСОБА_2 - задовольнити.
Призначити по справі судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1. Чи хворіє ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на психічну хворобу (психічний розлад)?
2. Чи впливає психічна хвороба (психічний розлад) на здатність ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
3. Чи має можливість ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням стану здоров`я, фактично брати участь в судовому засіданні та можливість особисто дати пояснення по суті справи?
Проведення судово-психіатричної експертизи доручити експертам Чернівецької філії судово-психіатричних експертиз ДУ "Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України ( м.Чернівці вул. Мусоргського,2).
Експертів попередити про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 КК України.
Провадження по справі зупинити до отримання висновку експерта.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: Сірик І.С.
Присяжні: Лунгул Л.Ю.
Романський В.В.
Суд | Заставнівський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 22.07.2024 |
Оприлюднено | 23.07.2024 |
Номер документу | 120504309 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Заставнівський районний суд Чернівецької області
Сірик І. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні