Рішення
від 03.12.2024 по справі 716/1191/24
ЗАСТАВНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 716/1191/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03.12.2024 м. Заставна

Заставнівський районний суд Чернівецької області в складі:

головуючої судді Сірик І.С.

присяжних Лунгул Л.Ю., Романського В.В.

з участю секретаря судових засідань Барабащук О.А.

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Заставна матеріали справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Орган опіки та піклування Кострижівської селищної ради в особі Кострижівської селищної ради, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання громадянина недієздатним, встановлення над ним опіки і призначення опікуна,

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 , в особі представника адвоката Данищука В.В., звернувся до Заставнівського районного суду Чернівецької області із заявою про визнання його матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 недієздатною та призначення його її опікуном. Заяву обґрунтовує тим, що є сином ОСОБА_2 , яка є інвалідом ІІ групи загального захворювання. Інвалідність встановлена безтерміново. Згідно Висновку №714 лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду. У зв`язку із наведеним заявник просить визнати ОСОБА_2 недієздатною, встановити над нею опіку, призначивши його опікуном над матір`ю.

Заявник ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися, представник подав до суду заяву з проханням провести судове засідання у їх відсутності, зазначив, що заяву підтримують, просив задовольнити.

Представник заінтересованоїособи від органуопіки тапіклування виконавчогокомітету Кострижівськоїселищної радиЧернівецького районуЧернівецької областів судове засідання не з`явився, надав суду заяву в якій вказав, що просить судове засідання провести без його участі, проти задоволення заяви не заперечував.

Особа, відносно якої вирішується питання про визнання недієздатним ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася. Згідно висновку судово-психіатричного експерта вона не може особисто приймати участь у судовому засіданні та давати пояснення по суті справи.

Представник заінтересованої особи від ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з`явився, подав до суду клопотання про розгляд справи у їх відсутності, щодо ухвалення рішення покладається на розсуд суду.

Представник особи стосовно якої розглядається справа - ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву з проханням розглянути справу у його відсутності, вказав, що не заперечує проти задоволення заяви ОСОБА_1 .

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню, з огляду наступного.

З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 14.06.1969 року вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_1 . Його батьками зазначено: батько ОСОБА_5 , мати - ОСОБА_2 (а.с.10).

Згідно з копією паспорта громадянина України, виданого 22.03.1999 року місце проживання ОСОБА_1 зареєстровано в АДРЕСА_1 (а.с.5,6).

Як вбачається з копії паспорта громадянина України виданого 30.11.1998 року місце проживання ОСОБА_2 , зареєстровано в АДРЕСА_1 (а.с.8).

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 являється інвалідом 2 групи загального захворювання. Інвалідність встановлена безтерміново. Наведене вбачається із довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №071672 від 14.06.2024 (а.с.11).

Згідно Висновку №714 лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду (а.с.13).

На сьогоднішній день заявник ОСОБА_1 здійснює постійний догляд за ОСОБА_2 так як остання потребує постійного стороннього догляду, оскільки не здатна усвідомлювати свої дії та керувати ними,є працездатною особою, особою з повною цивільною дієздатністю, до кримінальної чи адміністративної відповідальності не притягався, не знятої чи не погашеної судимості не має, протипоказання для виконання обов`язків опікуна відсутні.

Відповідно до ч. 1 ст.39ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Згідно Висновкусудово-психіатричногоексперта № №1540 від 10.10.2024 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на даний час хворіє хронічним психічним захворюванням у формі судинної деменції, не уточненої. За своїм психічним станом, в силу наявного у неї хронічного психічного захворювання ОСОБА_2 не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. В силу стану психічного здоров`я ОСОБА_2 не може фактично брати участь у судовому засіданні та дати пояснення по суті справи.

Відповідно до ч.1 ст.40ЦК України фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.

Правилами ст.41ЦК України передбачені правові наслідки визнання фізичної особи недієздатною, а саме: над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка; недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину; правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун. Крім того, відповідальність за шкоду, завдану недієздатною фізичною особою, несе її опікун.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для визнання недієздатною ОСОБА_2 .

Відповідно до вимог ст.60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Положеннями ст.63ЦК України закріплено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю; фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою; опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.

Згідно ч. 6 ст.300ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.

Крім того суд, ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна.

Відповідно до висновку опікунської ради виконавчого комітету Кострижівської селищної ради визнає за доцільне призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 опікуном над його матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що призначення ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_2 є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 39, 56, 60 ЦК України, ст. ст. 223, 259, 263, 265, 293 - 300 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву задовольнити.

Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительку смт.Кострижівка Чернівецького Чернівецької області недієздатною.

Встановити над ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_2 , опіку та призначити опікуном її сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , жителя смт.Кострижівка Чернівецького району Чернівецької області в межах однорічного строку.

Встановити строк дії рішення про визнання недієздатним один рік з дня набрання рішенням законної сили.

Повідомити опікуна, що клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення одного року.

Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.

Копію рішення після набрання ним законної сили направити органу опіки та піклування.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд Чернівецької області.

Суддя Сірик І.С.

Присяжні: Романський В.В.

Лунгул Л.Ю.

СудЗаставнівський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення03.12.2024
Оприлюднено05.12.2024
Номер документу123483461
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —716/1191/24

Рішення від 03.12.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Сірик І. С.

Ухвала від 14.11.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Сірик І. С.

Ухвала від 14.11.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Сірик І. С.

Ухвала від 22.10.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Сірик І. С.

Ухвала від 22.07.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Сірик І. С.

Ухвала від 03.06.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Сірик І. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні