16.07.2024
ЄУН 337/598/24
Провадження № 2-о/337/72/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2024 року м. Запоріжжя
Хортицький районний суд міста Запоріжжя у складі: головуючого судді Бредуна Д.С., при секретарі Сакоян О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Житлово-будівельний кооператив №166 «Автомобіліст-4», Восьма запорізька державна нотаріальна контора про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем і встановлення факту родинних відносин,
ВСТАНОВИВ:
02 лютого 2024 року заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, в якій просить:
встановити факт постійного проживання разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , станом на час відкриття спадщини;
встановити, що він є рідним сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 та померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування заяви вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з якою він проживав разом з початку 2022 року і до дня її смерті, адже мати хворіла на онкологічне захворювання і потребувала цілодобового стороннього догляду. Після смерті матері відкрилась спадщина, до складу якої, зокрема, входить квартира за адресою: АДРЕСА_1 . Інших спадкоємців у спадкодавця немає.
Заявник звернувся до приватного нотаріуса ЗМНО ОСОБА_3 з заявою про прийняття спадщини після смерті своєї матері ОСОБА_2 , однак йому було роз`яснено, що він пропустив шестимісячний строк на прийняття спадщини, через відсутність у нього документів, які б підтверджували факт його проживання разом з матір`ю до дня її смерті, оскільки заявник зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . У зв`язку цим він змушений звернутися до суду із заявою про встановлення факту проживання разом із матір' ю ОСОБА_2 , на час відкриття спадщини. Також перешкодою для оформлення спадщини після смерті матері є виявлена розбіжність у написанні прізвищ заявника та його матері. Так, у всіх документах його матері її прізвище зазначено як « ОСОБА_4 », а прізвище заявника « ОСОБА_5 ». Саме тому йому необхідно встановити факт родинних відносин між ним та матір`ю.
Ухвалою судді від 12березня 2024року,після усуненнязаявником недоліківза ухвалоюсудді від05лютого 2024року,відкрито провадження усправі та призначено її до розгляду.
Ухвалою суду від 23 квітня 2024 року залучено в якості заінтересованої особи Восьму запорізьку державну нотаріальну контору.
Ухвалою суду від 23 квітня 2024 року витребувано з Восьмої запорізької державної нотаріальної контори витяги зі спадкового реєстру, реєстру заповітів, а також копію спадкової справи, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
07 травня 2024 року до суду надійшло повідомлення з Восьмої запорізької державної нотаріальної контори, що після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 до нотаріальної контори спадкоємці не звертались, спадкова справа не заводилась.
08 травня 2024 року судом зроблено запит до Восьмої запорізької державної нотаріальної контори про надання копії витягу (інформаційної довідки) зі спадкового реєстру після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
16 травня 2024 року до суду надійшло повідомлення з Восьмої запорізької державної нотаріальної контори, що після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 до нотаріальної контори спадкоємці не звертались, спадкова справа не заводилась.
13 червня 2024 року ухвалою суду задоволено клопотання заявника про виклик свідків.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, до суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Від представника заінтересованої особи ЖБК №166 «Автомобіліст-4» надійшла заява про розгляд справи за її відсутності. До суду надала письмові пояснення, в яких зазначила, що добре знала сім`ю ОСОБА_4 , які мешкали за адресою : АДРЕСА_1 . ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 постійно мешкали за даною адресою, а заявник є їх сином, який постійно відвідував батьків, а коли батько захворів, то проживав разом з батьками та допомагав матері у догляді за батьком. На початку 2022 року захворіла матір заявника ОСОБА_2 , тож з лютого 2022 року заявник проживав та доглядав за нею до дня її смерті, до ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Від Восьмої запорізької державної нотаріальної контори надійшла заява про розгляд справи без їх участі.
Таким чином, згідно ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п.1 ч.2ст.315 ЦПК Україниу судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, заміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 02 березня 2023 року.
Відповідно до ч.1 ст.1220, ч.1 ст.1221 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на все належне їй майно.
Заявник ОСОБА_1 являється спадкоємцем майна. Інших спадкоємців не має, що вбачається з повідомлення з Восьмої запорізької державної нотаріальної контори.
У січні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Черняєва В.В. із заявою про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , однак йому у видачі свідоцтва було відмовлено, оскільки він пропустив встановлений законом строк звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Як вбачається з доводів заявника, при його зверненні до органів нотаріату постало питання доведення вищевказаного факту в судовому порядку, оскільки він пропустив встановлений законом строк звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Згідно довідки за вих. №04 від 30.01.2024 року виданої Головою правління ЖБК №166 «Автомобіліст» на день смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , разом з нею в одній квартирі, за адресою: АДРЕСА_1 проживав її син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , без реєстрації.
Згідно п.1) ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Як рекомендовано судам Пленумом Верховного суду України в пункті 7 Постанови №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» із змінами згідно Постанови № 15 від 25.05.1998 суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
Судом встановлено, з наданої суду заявником копії свідоцтва про своє народження серії НОМЕР_2 від 19 червня 1975 року, вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_8 в м.Запоріжжя народився « ОСОБА_1 », матір`ю якого зазначена « ОСОБА_2 », батьком « ОСОБА_6 » (дані зазначено російською мовою).
Згідно копії виписки з будинкової книги, яка надана головою правління ЖБК №166 «Автомобіліст-4», вбачається, що в будинку АДРЕСА_3 на постійній основі проживає « ОСОБА_1 », ІНФОРМАЦІЯ_9 , станом на 17 травня 1991 року є студентом «Запорізького технікімі електронних приборів».
Згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 , анкетні дані заявника зазначено, як ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 , анкетні дані спадкодавця зазначено, як ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Різниця у написанні прізвищ виникла в зв`язку з різним перекладом прізвища заявника та його матері з російської мови на українську, в зв`язку з чим син та матір мають різні написання прізвищ.
Факт того,що ОСОБА_2 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 єматір`ю заявника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 ,який проживавз неюз лютого2022року поберезень 2023року,також підтвердилисвідки посправі: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 .
Свідки ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , які є сусідами померлої ОСОБА_2 надали до суду письмові пояснення, в яких стверджували, що заявник є сином ОСОБА_2 , знають його з дитинства.В період з лютого 2022 року і до березня 2023 року заявник проживав за адресою: АДРЕСА_1 разом зі своєю матір`ю ОСОБА_2 та доглядав за нею до дня її смерті.
Свідок ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_12 є дружиною заявника, надала до суду письмові пояснення, в яких пояснила, що її чоловік в період з лютого 2022 року по березень 2023 року мешкав разом зі своєю матір`ю та доглядав за нею.
Свідок ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , в письмових поясненнях зазначив, що заявник ОСОБА_1 в період з лютого 2022 року по березень 2023 року не проживав за адресою: АДРЕСА_2 .
Суд, дослідивши докази по справі, беручи до уваги відсутність будь-яких заперечень з боку заінтересованих осіб, прийшов до висновку про задоволення вимог. Метою встановлення даних фактів є необхідність реалізації ОСОБА_1 права на отримання та оформлення спадщини, яка лишилася після смерті матері ОСОБА_2 , отже такі факти породжують юридичні наслідки, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення даних фактів.
Таким чином,зважаючи нанаведене,суд вважаєвстановленими факти,що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 ,а різницяу написанніїх прізвищ викликанапомилкою уперекладі наіншу мову,а такожпроживання намомент смертізі спадкодавцем ОСОБА_2 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 однієюсім`єюна часвідкриття спадщини,тобто подень їїсмерті, знайшли своє підтвердження, у зв`язку з чим заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 235, 256, 259,263-268, 293, 315, 319, 354 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ
Заяву задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ) є сином ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ) разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 станом на час відкриття спадщини.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Д.С. Бредун
Суд | Хортицький районний суд м.Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 16.07.2024 |
Оприлюднено | 23.07.2024 |
Номер документу | 120506144 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Хортицький районний суд м.Запоріжжя
Бредун Д. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні