Рішення
від 10.07.2024 по справі 922/1368/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.07.2024м. ХарківСправа № 922/1368/24

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Ольшанченка В.І.

при секретарі судового засідання Красовському В.С.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" (51400, Дніпропетровська обл, м. Павлоград, вул. Соборна, 76) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКІП-ЕЛТЕХ" (61070, м. Харків, вул. Ак. Проскури, 1, оф. 205) простягнення 21418,00 грн,за участю представників:

позивача - не з`явився;

відповідача - не з`явився;

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Павлоградвугілля" (позивач) надало позовну заяву про повернення попередньої оплати через порушення строку поставки продукції за договором поставки №8977-ПУ-УМТС-Т від 19.06.2020, в якій просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКІП-ЕЛТЕХ" (відповідач) на свою користь основного боргу 21418,00 грн, витрати щодо сплати судового збору покласти на відповідача.

Також позивач просить розглядати справу в порядку спрощеного провадження.

Ухвалою від 24.04.2024 Господарський суд Харківської області залишив без руху позовну заяву та надав позивачу строк 10 днів з дня вручення йому вказаної ухвали для усунення недоліків, а саме на подання Господарському суду Харківської області: специфікації до договору; доказів укладання договору поставки №8977-ПУ-УМТС-Т від 19.06.2020; належної копії рахунку на платіжної інструкції (з підписами та печатками); доказів виконання позивачем договору поставки №8977-ПУ-УМТС-Т від 19.06.2020; усіх додаткових угод договору поставки №8977-ПУ-УМТС-Т від 19.06.2020; доказів продовження строку дії договору поставки №8977-ПУ-УМТС-Т від 19.06.2020; позовної заяви з уточненою редакцією позовних вимог щодо правової природи "основного боргу", її суми та підстав (за яким договором стягується), а також вказати суму судових витрат.

07.05.2024 позивач надав заяву про усунення недоліків від 06.05.2024.

Ухвалою від 13.05.2024 суд прийняв позовну заяву до розгляду, задовольнив клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, відкрив провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначив розгляд справи в судовому засіданні на 03 червня 2024 р. о 14:00 год.

Через неявку представників сторін в судових засіданнях оголошувалися перерви 03.06.2024 до 19.06.2024 о 12:30 год, 19.06.2024 до 26.06.2024 о 14:00 год, 26.06.2024 до 10.07.2024 о 14:00 год.

Представники сторін у судові засіданні не з`явилися, про причини неявки суду не повідомили, хоча були належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду справи.

10.07.2024 через систему "Електронний суд" позивач надав заяву, в якій просив розглянути справу без участі його представника.

Розглянувши надану заяву, суд протокольною ухвалою від 10.06.2024 відхилив її, оскільки ухвалою від 26.06.2024 суд викликав учасників справи у судове засідання та визнав обов`язковою участь у справі їх представників.

До цієї заяви позивач додав нову редакцію позовної заяви, яка не була прийнята судом, оскільки ГПК України не передбачає подання кількох позовних заяв у різних редакціях.

Відповідач відзив на позов та витребувані документи суду не надав.

Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на судовий захист своїх прав та інтересів.

Враховуючи те, що неявка представника відповідача не перешкоджає розгляду зазначеної справи, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами відповідно до ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178, ч. 1 ст. 202 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.

19.06.2020 між Приватним акціонерним товариством "ДТЕК Павлоградвугілля" (покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕКІП-ЕЛТЕХ" (постачальник) був укладений договір поставки №8977-ПУ-УМТС-Т (надалі - договір), за яким в порядку та на умовах, передбачених цим договором, постачальник зобов`язується поставити у власність продукцію та/або обладнання виробничо-технічного призначення (надалі - продукція) в асортименті, кількості, якості, в строки, за ціною та характеристиками, узгодженими сторонами в даному договорі та специфікаціях, які є невід`ємними частинами даного договору (п. 1.1 договору).

Відповідно до п. 2.1 договору якість і комплектність кожного виду продукції, що поставляється, повинна відповідати нормам, стандартам якісних показників та технічним вимогам, встановленим чинними нормативними актами України та умовами цього договору. продукція, що постачається за цим договором, має бути новою, якщо інше не зазначено у специфікаціях до цього договору.

Згідно з пунктами 4.1, 4.2 договору постачання продукції провадиться партіями в асортименті, кількості, за цінами, з якісними характеристиками та у строки, узгодженими сторонами у специфікаціях до цього договору.

Під партією продукції сторони розуміють будь-яку кількість продукції, однорідної за своїми якісними показниками, що супроводжується одним документом щодо якості та/або одним товаросупровідним документом.

Умови поставки продукції - DDP, згідно з Інкотермс-2010, з урахуванням умов та застережень, що містяться у цьому договорі та/або відповідних специфікаціях до договору.

Узгоджене місце призначення поставки зазначається сторонами у відповідних специфікаціях до договору. Постачальник несе всі витрати, пов`язані з постачанням продукції, до моменту її поставки до узгодженого призначення поставки.

У випадках, коли сторони у специфікаціях обумовлюють інші умови поставки, взаємини сторін регулюватимуться положеннями, погодженими сторонами у відповідних специфікаціях до договору.

Відповідно до п. 5.1, 5.2 договору загальна сума договору визначається загальною сумою всіх специфікацій, які є невід`ємною частиною цього договору. У разі відхилення кількості фактично поставленої продукції від погодженої до поставки кількості загальна вартість договору змінюється пропорційно до кількості фактично поставленої продукції з розрахунку її ціни, зазначеної у відповідних специфікаціях до договору. Толеранс (відхилення за кількістю) постачання продукції становить ± %, якщо інше не обумовлено сторонами у відповідних специфікаціях до договору.

У будь-якому випадку загальна орієнтовна сума договору не повинна перевищувати 6000000,00 грн (шість мільйонів гривень 00 копійок), у т. ч. ПДВ 1000000 грн (один мільйон гривень 00 копійок) на дату укладання договору. Сума договору може бути збільшена шляхом підписання сторонами відповідної додаткової угоди після отримання дозволу уповноваженого органу управління покупця.

Ціни на продукцію, що поставляється постачальником, встановлюються сторонами у відповідних специфікаціях до договору.

Згідно з п. 5.4 договору розрахунки за продукцію за цим договором, що поставляється постачальником, здійснюються покупцем шляхом безготівкового перерахування коштів на поточний рахунок постачальника протягом 5 (п`яти) робочих днів з 90-го календарного дня з дати поставки відповідної продукції на підставі отриманого покупцем рахунку та за умови надання оформленої податкової накладної, а також документів, передбачених розділом 4 цього договору та відповідною специфікацією до договору. Датою оплати вважається дата списання коштів із поточного рахунку покупця. Так само розрахунки за цим договором можуть здійснюватися в інших формах, що не суперечать чинному законодавству.

Відповідно до п. 7.5 договору усі суперечки, що виникають між сторонами у зв`язку з виконанням цього договору або що стосуються його зміни, припинення, недійсності, підлягають розгляду та вирішуються в третейському суді для розгляду конкретної суперечки (третейський суд аd hос), крім суперечок, пов`язаних з невиконанням наступних зобов`язань щодо договору (одного чи кількох): зобов`язань про заміну неякісної продукції (товару), зобов`язань про усунення недоліків (дефектів) продукції (товару)/робіт/послуг, зобов`язань щодо постачання продукції (товару)/виконання робіт/надання послуг, зобов`язань щодо оплати штрафних санкцій за порушення строків постачання продукції (товару)/виконання робіт/надання послуг, зобов`язань щодо компенсації збитків, у зв`язку з порушенням умов постачання продукції (товару)/виконання робіт/надання послуг.

Згідно з п. 8.1 договору цей договір може бути скріплений печатками сторін, що набирає чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін. сторони дійшли згоди, що у разі належного виконання обома сторонами своїх зобов`язань термін дії договору встановлюється до 31.12.2020 року включно. У разі невиконання (неналежного виконання) сторонами своїх зобов`язань за цим договором, термін дії договору продовжується до повного виконання сторонами своїх зобов`язань. У разі укладення сторонами на виконання цього договору специфікації до договору до закінчення строку дії договору, встановленого в абзаці 1 п. 8.1 цього договору, строки виконання зобов`язань за якими виходять за рамки строку дії договору, зазначеного в абзаці 1 п. 8.1 цього договору, дія договору продовжується на строк виконання сторонами зобов`язань за вказаними специфікаціями. Строк дії договору продовжується лише щодо специфікацій, які укладені у порядку, зазначеному в цьому пункті договору, та лише на період виконання сторонами зобов`язань за вказаними специфікаціями.

17.10.2022 постачальником був виставлений рахунок на оплату замовлення №71 на наступну продукцію: вимикач автоматичний ВА 55-41-344710-20УХЛЗ 1000А, 660В в кількості 1 шт на суму 21418,00 грн.

24.10.2022 сторони уклали додаткову угоду до договору, відповідно до якої сторони дійшли згоди змінити п. 5.4 договору і викласти його в наступній редакції: «Розрахунки за продукцію, що поставляється постачальником, здійснюються покупцем по 100% попередній оплаті шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника протягом 5 робочих днів з моменту виставлення відповідного рахунку на адресу покупця».

24.10.2022 покупцем була здійснена попередня оплата продукції згідно договору поставки №8977-ПУ-УМТС-Т від 19.06.2020, що підтверджується копією платіжної інструкції №2704974 від 24.10.2022 на суму 21418,00 грн.

29.03.2024 позивач надіслав відповідачу вимогу №12 щодо здійснення поставки за договором поставки №8977-ПУ-УМТС-Т від 19.06.2020, що підтверджується копіями опису вкладення у цінний лист від 29.03.2024 та накладної Укрпошти №5140015503968.

Як зазначає позивач у позовній заяві, вимоги про поставку продукції, яка оплачена згідно зазначеного вище рахунку, не поставлена відповідачем.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, відповідно до статті 11 ЦК України є, зокрема, договори. Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ст. 174 ГК України однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Згідно з ч. 1 ст. 265 ГК України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

За своїм змістом договір поставки №8977-ПУ-УМТС-Т від 19.06.2020 є договором поставки.

Предметом позову в цій справі є стягнення з відповідача коштів попередньої оплати, що отримані за договором поставки №8977-ПУ-УМТС-Т від 19.06.2020.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно з ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до ч. 1 ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Отже істотними умовами договору поставки є: предмет договору, його ціна та строк поставки товару (продукції).

Згідно зі ст. 266 ГК України предметом поставки є визначені родовими ознаками продукція, вироби з найменуванням, зазначеним у документації до зразків (еталонів), прейскурантах чи товарознавчих довідниках. Предметом поставки можуть бути також продукція, вироби, визначені індивідуальними ознаками.

Загальна кількість товарів, що підлягають поставці, їх часткове співвідношення (асортимент, сортамент, номенклатура) за сортами, групами, підгрупами, видами, марками, типами, розмірами визначаються специфікацією за згодою сторін, якщо інше не передбачено законом.

Частиною 2 статті 267 ГК України передбачено, що строки поставки встановлюються сторонами в договорі з урахуванням необхідності ритмічного та безперебійного постачання товарів споживачам, якщо інше не передбачено законодавством.

Як вбачається з пунктів 1.1, 2.1, 4.1, 4.2, 5.1, 5.2, 5.4 договору поставки №8977-ПУ-УМТС-Т від 19.06.2020, конкретний асортимент товару, його кількість, ціна за одиницю, вартість всього товару, умови та строки оплати наведені у специфікаціях до договору, які є невід`ємними його частинами. Вартість договору складається із суми всіх специфікацій, підписаних в рамках цього договору. Таким чином, всі істотні умови договору були визначені сторонами у специфікаціях.

Проте, специфікації до договору не надані, у зв`язку з чим визначити строк оплати поставки неможливо.

Отже, договір поставки №8977-ПУ-УМТС-Т від 19.06.2020 не містить всіх істотних умов договору поставки (предмету договору, ціну та строку поставки продукції).

Відтак він є неукладеним.

До того ж, строк дії договору закінчився 31.12.2020. Доказів продовження його дії сторонами не надано.

Оскільки вищевказаний договір є неукладеним, то відповідно строк поставки товару не встановлений сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 693 ЦК України якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Надана позивачем письмова вимога №12 від 29.03.2024 не приймається судом як належний та допустимий доказ направлення вимоги поставити товар, адже вона стосується договору поставки №8977-ПУ-УМТС-Т від 19.06.2020, в той час як предметом позову в цій справі є стягнення з відповідача коштів попередньої оплати, що отримані за договором поставки №8977-ПУ-УМТС-Т від 19.06.2020.

Крім того, як убачається з рахунку №71 від 17.10.2022, він виставлений не по договору поставки №8977-ПУ-УМТС-Т від 19.06.2020.

Отже, позивачем безпідставно зазначено у призначенні платежу платіжної інструкції №2704974 від 24.10.2022 "Предоплата за вимикач згідно договору №8977-ПУ-УМТС-Т від 19.06.2020".

Посилання позивача в обґрунтування свого позову на ч. 2 ст. 693 ЦК України, суд вважає безпідставними, оскільки ця норма застосовується до правовідносин, що виникли на підставі договору поставки №8977-ПУ-УМТС-Т від 19.06.2020. Оскільки договір поставки №8977-ПУ-УМТС-Т від 19.06.2020 є неукладеним, то спірні відносини регулюються ст. 1212 ЦК України, яка застосовується до зобов`язань у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави. Проте, позивач не заявив відповідних позовних вимог.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Східного апеляційного господарського суду від 13.06.2024 по справі №922/4247/23.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч. 2 ст. 77 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Позивач не надав доказів в обґрунтування своїх позовних вимог.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, недоведеними та не підлягаючими задоволенню в повному обсязі.

З огляду на те, що позовна заява залишається без задоволення, відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати покладаються судом на позивача.

Керуючись ст. 128, 193, 266, 267 ГК України, ст. 530, 551, 638, 693, 712 ЦК України, ст. 73, 74, 76 - 80, 86, 123, 129, 165, 178, 202, 233, 237, 238 ГПК України,

ВИРІШИВ:

В позові відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне рішення складено "22" липня 2024 р.

СуддяВ.І. Ольшанченко

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі - http://reyestr.court.gov.ua.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення10.07.2024
Оприлюднено24.07.2024
Номер документу120512380
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —922/1368/24

Постанова від 14.10.2024

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Пуль Олена Анатоліївна

Ухвала від 16.08.2024

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Пуль Олена Анатоліївна

Ухвала від 12.08.2024

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Пуль Олена Анатоліївна

Рішення від 10.07.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Ольшанченко В.І.

Ухвала від 26.06.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Ольшанченко В.І.

Ухвала від 19.06.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Ольшанченко В.І.

Ухвала від 17.06.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Ольшанченко В.І.

Ухвала від 03.06.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Ольшанченко В.І.

Ухвала від 28.05.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Ольшанченко В.І.

Ухвала від 13.05.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Ольшанченко В.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні