ЗОЛОТОНІСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 695/2730/24
номер провадження 2/695/1227/24
УХВАЛА
22 липня 2024 рокум. Золотоноша
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Ушакова К.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Новодмитрівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом,
в с т а н о в и в:
позивач ОСОБА_1 звернуласядо судуіз позовноюзаявою доНоводмитрівської сільськоїради Золотоніськогорайону Черкаськоїобласті провизнання прававласності впорядку спадкуванняза заповітом після смерті рідної баби на земельну ділянку площею 5,72 га, яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії І-СР № 029985, виданого 02.07.2002.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог ЦПК України.
Звернення до суду здійснюється, зокрема, шляхом пред`явлення позову, форма і зміст якого повинні відповідати вимогам статей 175,177 ЦПК України.
Так, відповідно до п. 4, 5 ч. 3 ст.175 ЦПК Українипозовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину.
Згідно ч.1 ст.4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до положень ст.1Закону України«Про порядоквиділення внатурі (намісцевості)земельних діляноквласникам земельнихчасток (паїв)» право на земельну частку (пай) мають, зокрема, колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.
Згідно п.5Указу ПрезидентаУкраїни від08.08.1995року №720/95«Про порядокрозпаювання земель,переданих уколективну власністьсільськогосподарським підприємствамта організаціям» видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією.
Статтею 2 вищевказаного Закону передбачено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Відповідно до пункту 3.5 Листа Вищого спеціалізованого суду України «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 - спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз`яснень, викладених в пунктах 10, 11 ППВСУ від 30 травня 2008 року № 7 про те, що відповідно до статті 1225ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Абзацами 17 та 18 пункту 3.5. вищевказаного Листа ВССУ передбачено, що у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
В прохальній частині позовної заяви позивач просить визнати за нею право власності в порядку спадкування за заповітом після смерті рідної баби на земельну ділянку площею 5,72 га, яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії І-СР № 029985, виданого 02.07.2002. Відповідно до копії заповіту від 19.07.2022 ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_3 земельну частку (пай) розміром 3,46 га у колективному сільськогосподарському підприємстві «ПРОМІНЬ» с. Ковтуни Золотоніського району Черкаської області, що стверджується сертифікатом серії ЧР № 0279782, виданого Золотоніською райдержадміністрацією 11.08.1997.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі статтею 1218 ЦК України, до складу спадщини входять всі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до частин 1 і 5статті 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
У пункті 11Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», судам роз`яснено, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
До матеріалів позовної заяви позивач долучає копії сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧР №0279560 від 11.08.1997, рішення Ковтунівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області від 16.02.2002 № 4, заповіт від 19.07.2022, постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 14.06.2024, у яких зазначена земельна ділянка (пай) розміром 3,46 га у колективному сільськогосподарському підприємстві «ПРОМІНЬ» с. Ковтуни Золотоніського району Черкаської області, що стверджується сертифікатом серії ЧР № 0279782, виданого Золотоніською райдержадміністрацією 11.08.1997.
Відтак, позивачем не подано доказів (державних актів), на підставі яких вона могла б претендувати на право власності на земельну ділянку площею 5,72 га., а тому необхідно конкретизувати позовні вимоги.
Також, позивач не зазначає, при яких умовах втрачені правовстановлюючі документи на земельну ділянку та жодних підтверджуючих даних не надає.
Також слід звернути увагу позивача на те, що відповідачами у таких справах є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Разом з тим, позивач не підтвердила належними доказами ту обставину, що спадщина ніким не прийнята та вона є єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 ..
Позивачем не викладено обставини, чому саме Новодмитрівська сільська рада Золотоніського району Черкаської області визначена у позовній заяві, як відповідач.
За таких підстав, позивачу слід усунути зазначені недоліки. Без підтвердження вказаних обставин, суддя не може вирішити питання про відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст. 175, 177 ЦПК України, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення позовної заяви без руху, про що повідомляє заявника та надає йому строк на усунення недоліків.
Керуючись ст.ст. 4, 133, 174-177, 185, 259-261 ЦПК України, суддя
у х в а л и в:
позовну заяву ОСОБА_1 до Новодмитрівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом залишити без руху.
Позивачу необхідно усунути, вказані в мотивувальній частині ухвали недоліки, в строк, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання ухвали.
У випадку неусунення вказаних недоліків заява буде визнана не поданою та повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: К.М. Ушакова
Суд | Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 22.07.2024 |
Оприлюднено | 24.07.2024 |
Номер документу | 120512868 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Ушакова К. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні