справа № 197/1132/23
провадження № 2/197/205/24
ШИРОКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 травня 2024 року с-ще Широке
Широківський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді: Шевченко О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Слобідської Л.О.,
розглянувши в приміщенні суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до Широківської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області про скасування постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій,
ВСТАНОВИВ:
І. Стислий виклад позицій сторін.
Позивачі 31.08.2023, яку в подальшому уточнили та просили суд:
- скасувати постанову державного нотаріуса Широківської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області Горбаченко О.В. від 27.07.2023 (далі - Постанова) про відмову у вчиненні нотаріальної дії посвідченні договору конкретного користування на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (далі - Договір).
В обґрунтуванні позову зазначають, що вказана постанова є незаконною, томущо житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , є одним об`єктом нерухомого майна.
ІІ. Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі.
Ухвалою від 19.09.2023 позовну заяву залишено без руху.
17.11.2023 до суду надійшла позовна заява у новій редакції.
Ухвалою від 20.11.2023 позовну заяву прийнято, відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити у порядку спрощеного позовного провадження без виклику/повідомлення сторін.
05.12.2023 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позов не визнав.
20.12.2023 до суду надійшла відповідь на відзив.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
27.07.2023 державний нотаріус Широківської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області Горбаченко О.В. постановою відмовила ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 (далі позивачі) у вчиненні нотаріальної дії посвідченні договору конкретного користування на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки надані нотаріусу документи стосуються квартири, а не будинку.
Згідно з копією Свідоцтва про право власності на житло від 23.11.2000 № 70/1, виданого Широківським комбінатом комунальних підприємств, будинок (квартира) та дворові побудови за адресою: АДРЕСА_2 належать на праві часткової власності ОСОБА_6 та членам її сім`ї: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .
Відповідно до довідки Комунального підприємства «Криворізьке районне бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради» від 23.03.2023, відповідно до даних архівної справи, станом на 31.12.2012 право власності на 4/10 частки житлового будинку (що складає 4/5 частки квартири АДРЕСА_3 ) з відповідною часткою господарських будівель за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстроване на праві спільної сумісної власності в КП «Криворізьке РБТІ» ДОР» в реєстровій книзі № 3ПШ-169-1049 на ім`я: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право власності, виданого 23.11.2000 Широківським комбінатом комунальних підприємств, згідно з розпорядженням № 70/1 від 23.11.2000.
Згідно з копією свідоцтва про право на спадщину за законом від 26.12.2013, виданого державним нотаріусом Широківської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області Горбаченко О.В., спадкоємицею майна ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є її дочка ОСОБА_2 . Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з: 1/10 частини житлового будинку А-1, загальною площею 180,4 кв.м., в тому числі житловою площею 119,5 кв.м. (а саме 1/5 частини квартири АДРЕСА_4 .
Відповідно до Договору купівлі-продажу квартири від 27.12.2006, укладеного між ОСОБА_7 , ОСОБА_8 (продавці) та ОСОБА_5 (покупець), продавці продали, а покупець купив п`ятикімнатну квартиру підномером АДРЕСА_5 , житловою площею 58,2 кв.м., загальною площею 84,2 кв.м., розташовану на першому поверсі одноповерхового житлового будинку під номером 4, погріб - В частина, сарай - Д, гараж - М, вбиральня К, сарай Б, № 1 огорожа частина за адресою: АДРЕСА_6 , а ОСОБА_9 кв. 2.
Згідно з копіями Витягів про реєстрацію права власності на нерухоме майно, виданого Комунальним підприємством «Криворізьке бюро технічної інвентаризації», ОСОБА_5 має у власності квартиру за адресою: АДРЕСА_6 , на підставі договору купівлі-продажу.
На підставі розпорядження селищного голови (Широківська селищна рада) № 20 від 16.02.2016 вулицю «Дзержинського» перейменовано на «Покровська».
В технічному паспорті на будинок садибного типу за адресою; АДРЕСА_1 , відсутнє посилання на квартири.
ІV. Мотиви з яких виходить суд та застосовані норми права, оцінка суду.
Відповідно до ст. 17 Закону України від 23.02.2006 N 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Європейського Суду з прав людини як джерело прав.
Приписами ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Бочаров проти України» (остаточне рішення від 17 червня 2011 року) суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Проте таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних не спростованих презумпцій щодо фактів.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до статті 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про нотаріат» нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо вчинення такої дії суперечить законодавству України.
П. 3 глави 13розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України передбачено, що нотаріус на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, зобов`язаний викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. У цих випадках нотаріус протягом трьох робочих днів виносить постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
У постанові про відмову зазначаються:
дата винесення постанови;
прізвище, ініціали нотаріуса, який виніс постанову, найменування та місцезнаходження державної нотаріальної контори або найменування нотаріального округу та адреса розташування робочого місця приватного нотаріуса;
прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, місце її проживання або найменування і місцезнаходження юридичної особи;
про вчинення якої нотаріальної дії просила особа, що звернулася до нотаріуса (короткий зміст прохання);
причини відмови у вчиненні нотаріальної дії з посиланням на чинне законодавство;
порядок і строки оскарження відмови з посиланням на норми цивільного процесуального законодавства.
Ст. 379 ЦК України визначає, що житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, призначені та придатні для постійного або тимчасового проживання в них.У відповідності до ч. 1 ст. 380 ЦК України житловим будинком є будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання.
Ч. 1 ст. 382 ЦК України встановлює, що квартирою є ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання.
Отже, поняття «житловий будинок» і «квартира» є різними видами житла, об`єктами нерухомого майна.
В наданих суду документах (в т.ч. і правовстановлюючих), перелічених вище, зазначаються різні поштові адреси та найменування об`єктів нерухомого майна, власниками яких є кожен з позивачів, а саме:
-міститься посилання на село Широке, однак в Широківському районі села з такою назвою не було і немає,
-міститься посилання одночасно на різні об`єкти і квартиру, і будинок, і будинок садибного типу, начебто існуючих одночасно за однією адресою, однак така можливість не передбачена чинним законодавством,
-міститься посилання одночасно на різну нумерацію житла - і 4/2, і 4, і квартира АДРЕСА_7 .
Акт конкретного користування, наданий позивачами, не може підміняти правовстановлюючі документи на будинок/квартиру та відповідні рішення щодо присвоєння окремих поштових адрес кожній квартирі в будинку.
Суду позивачами також не надано копії:
- їх заяви про посвідчення Договору та всіх додатків до цієї заяви, які вони подали відповідачу 27.07.2023,
- проєкту Договору, який позивачі запропонували нотаріусу посвідчити.
Тобто документи, які є основними для вирішення спору, суду не надано.
Згідно зі ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що Постанова за своїм змістом відповідає вимогам законодавства та не підлягає скасуванню.
З метою усунення виявлених судом у правовстановлюючих та інших документах, наданих суду позивачами, суперечностей щодо найменування і поштової/их адрес/и об`єкту/ів нерухомого майна, яке згадується в них, позивачам необхідно вирішити питання щодо присвоєння їм окремих поштових адрес, приведення правовстановлюючих документів, відомостей в реєстрах у відповідність між собою у встановленому законом порядку.
Предметом договору про порядок користування житлом повинен містити чіткий опис предмету договору, який не суперечить правовстановлюючим документам, які має кожен зі співвласників такого житла.
V. Розподіл судових витрат між сторонами.
Відповідно дост.4 Закону України «Про судовий збір»ставка судовогозбору встановлюєтьсяз позовноїзаяви немайновогохарактеру,яка подана фізичною особою, у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду).
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022, прожитковий мінімум для працездатних осіб (з розрахунку на одну особу) становить 2684 грн з 01.01.2023.
Позивачами сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Частиною 1 статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) вказав, що п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободзобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматися як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (пункт 23 рішення ЄСПЛ від 18.07.2006 у справі «Проніна проти України»).
Враховуючи викладене, керуючись ст. 50 Закону України «Про нотаріат», ст. ст. 81, 247, 263, 265, 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні позовної заяви повністю.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Широківський районний суд Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Учасники справи:
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає за адресою : АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Позивач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Позивач ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 .
Позивач ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 .
Позивач ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_5 .
Відповідач Широківська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області, місцезнаходження: Дніпропетровська область, Криворізький район, с-ще Широке, вул. Соборна, 128, ідентифікаційний код юридичної особи: 02890848.
СУДДЯ О.В.ШЕВЧЕНКО
Суд | Широківський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 31.05.2024 |
Оприлюднено | 25.07.2024 |
Номер документу | 120532084 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них |
Цивільне
Широківський районний суд Дніпропетровської області
Шевченко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні