ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.07.2024 Справа № 914/577/24
Господарський суд Львівської області у складі судді Петрашка М.М., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз"
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Крафт Інновейшн"
про стягнення 2406144,00 грн
за участю представників:
від позивача Шатохін М.С.
від відповідача не з`явився
Суть спору: Позовні вимоги заявлено Акціонерним товариством "Укртрансгаз" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Крафт Інновейшн" про стягнення 2406144,00 грн, з яких 998400,00 грн - штраф за порушення умов договору в частині поставки неякісного/некомплектованого товару, 908544,00 грн пеня за порушення умов договору в частині несвоєчасної поставки товарів та 499200,00 грн - штраф за порушення умов договору в частині несвоєчасної поставки товарів.
Хід розгляду справи викладено в ухвалах суду та відображено у протоколах судового засідання.
Представник позивача в судовому позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити повністю з підстав, що наведені у позовній заяві.
Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Явка представника відповідача в судове засідання не визнавалась судом обов`язковою.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, заслухавши доводи представника позивача, суд встановив таке.
25.11.2024 між Акціонерним товариством "Укртрансгаз" (покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Крафт Інновейшн" (постачальник) укладено договір про закупівлю товарів (матеріально-технічних ресурсів) №2211000079, відповідно до розділу 1 якого постачальник зобов`язується у визначений цим договором строк передати у власність покупця «цистерни, резервуари, контейнери та посудини високого тиску (блок приготування бурових розчинів)», (далі - товари), зазначені в специфікації, яка наведена в додатку 1 до цього договору та є його невід`ємною частиною (надалі - специфікація), а покупець зобов`язується прийняти і оплатити такі товари. Найменування (номенклатура, асортимент), кількість товарів, одиниця виміру, ціна за одиницю, строк поставки, місце поставки, інші умови зазначаються у специфікації.
Відповідно до пунктів 2.1. та 2.2. договору, якість та комплектність товарів повинні відповідати ГОСТам, ДСТУ, технічним умовам, технічній або іншій документації, яка зазначається у специфікації до цього договору і містить вимоги до якості товарів. Якість товарів не повинна бути нижче вимог щодо якості, встановлених чинним законодавством України для такого виду товару.
Згідно з пунктом 3.1. договору, ціна цього договору становить 4992000,00 грн, в тому числі ПДВ - 832000,00 грн.
Пунктами 5.1. та 5.7. договору встановлено, що постачальник зобов`язується передати покупцю товари в кількості, строки та в місці поставки відповідно до специфікації. Покупець залишає за собою право змінити місце поставки товару, про що сторони складають додаткову угоду. Приймання покупцем товарів за видатковою накладною не є підтвердженням належного виконання постачальником його обов`язку з поставки товарів за цим договором та відсутність у покупця претензій до постачальника щодо якості та комплектності товарів. Такі претензії можуть бути заявлені покупцем постачальнику у порядку, визначеному цим договором та чинним законодавством України.
Відповідно до пункту 5.9. договору, у разі виявлення неналежної якості (комплектності) переданих товарів, покупець має право, незалежно від можливості використання товарів за призначенням, вимагати від постачальника за своїм вибором: 1) пропорційного зменшення вартості товарів; 2) безоплатного усунення недоліків товарів у визначений покупцем строк, але не пізніше 30-ти днів з моменту отримання постачальником повідомлення покупця про виявлені недоліки товарів; 3) відшкодування витрат на усунення недоліків товарів.
Згідно з пунктом 5.11. договору, якщо постачальник товарів неналежної якості не є їх виготовлювачем, вимоги щодо заміни, безоплатного усунення недоліків товарів і відшкодування збитків можуть бути пред`явлені до постачальника.
Пунктом 5.13. договору встановлено, що приймання товарів за кількістю та якістю здійснюється на підставі акту приймання товарів за кількістю та якістю.
Відповідно до пункту 5.14. договору, неналежне оформлення постачальником документів, зазначених в пунктах 4.3., 5.8. та 5.13. цього договору або відсутність хоча б одного із цих документів або невиконання чи неналежне виконання інших вимог цього договору вважається простроченням постачальника, до усунення якого покупець має право відстрочити виконання свого зобов`язання з оплати товарів.
Згідно з пунктом 6.3. договору, постачальник зобов`язаний, зокрема:
- забезпечити поставку товарів у строки, встановлені цим договором;
- забезпечити поставку товарів, якість яких відповідає умовам, установленим розділом 2 цього договору;
- забезпечити за власний рахунок усунення претензій, що виникають у покупця у зв`язку з нестачею, недоліками, невідповідністю вимогам по якості (комплектності), кількості товарів;
- у разі поставки товарів неналежної якості (комплектності) замінити такі товари відповідною кількістю товарів належної якості (комплектності).
Відповідно до пункту 7.3. договору, за порушення постачальником умов цього договору щодо якості (комплектності) товарів постачальник сплачує покупцю штраф у розмірі 20% вартості неякісних (некомплектних) товарів. Сплата штрафу не звільняє постачальника від обов`язку замінити неякісні (некомплектні) товари на належні у випадках, визначених цим договором.
Пунктом 7.4. договору передбачено, що за порушення строків поставки товарів або недопоставку товарів постачальник сплачує покупцю пеню в розмірі 0,1% вартості товарів, поставку яких построчено та/або недопоставлено, за кожний день такого прострочення, а за прострочення поставки товару понад тридцять днів постачальник додатково сплачує штраф у розмірі 10 (десяти) відсотків вартості товарів, поставку яких прострочено.
Відповідно до вищезазначених умов договору та специфікації, постачальник зобов`язаний виконати поставку товарів протягом 90 календарних днів з дати укладення договору.
Відповідно до видаткової накладної №168 від 18.09.2023 відповідач поставив позивачу товар на суму 4992000,00 грн. Однак здійснивши вказану поставку, було встановлено невідповідність поставлених по зазначеній вищевказаній видатковій накладній товарів умовам договору та специфікації, про що було складено акт №04/23 від 18.09.2023 в додатку №1 до якого було зазначено виявлені недоліки щодо якості (комплектності) товарів, копії яких долучено до позовної заяви.
Листом від 26.09.2023 №1003ВИХ-23-174 позивач повідомив відповідача про виявлені недоліки поставлених по зазначеній вище видатковій накладній товарів, з наданням копії акту №04/23 від 18.09.2023 з додатком до нього (копія листа додана до позовної заяви).
03.10.2023 відповідачем були усунені зазначені недоліки та здійснено поставку товарів відповідно до умов договору та специфікації, що підтверджується актом приймання продукції (товарів) за кількістю та якістю №04/23 від 03.10.2023, копію якого долучено до позовної заяви.
З огляду на вищезазначене, позивач звернувся до Господарського суду Львівської області та просить стягнути з відповідача штрафні санкції, а саме:
- на підставі пункту 7.3. договору штраф за порушення постачальником умов договору щодо якості (комплектності) товарів у розмірі 20% вартості неякісних (некомплектних) товарів, що становить 998400,00 грн;
- на підставі пункту 7.4. договору пеню за порушення строків поставки товарів в розмірі 0,1% вартості товарів за кожний день такого прострочення, що становить 908544,00 грн;
- на підставі пункту 7.4. договору штраф за прострочення поставки товару понад тридцять днів штраф у розмірі 10% вартості товарів, що становить 499200,00 грн.
Відповідач проти позову не заперечив, відзив на позовну заяву не подав.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, заслухавши представника позивача, суд дійшов висновку позов задовольнити повністю з огляду на таке.
Згідно із частиною 1 статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Як передбачено статтею 174 Господарського кодексу України, однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але які йому не суперечать.
Згідно з статтею 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
За умовами статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 712 Цивільного кодексу України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Як встановлено судом, 25.11.2024 між Акціонерним товариством "Укртрансгаз" (покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Крафт Інновейшн" (постачальник) укладено договір про закупівлю товарів (матеріально-технічних ресурсів) №2211000079, відповідно до розділу 1 якого постачальник зобов`язується у визначений цим договором строк передати у власність покупця «цистерни, резервуари, контейнери та посудини високого тиску (блок приготування бурових розчинів)», (далі - товари), зазначені в специфікації, яка наведена в додатку 1 до цього договору та є його невід`ємною частиною (надалі - специфікація), а покупець зобов`язується прийняти і оплатити такі товари. Найменування (номенклатура, асортимент), кількість товарів, одиниця виміру, ціна за одиницю, строк поставки, місце поставки, інші умови зазначаються у специфікації.
Як також встановлено судом, відповідно до видаткової накладної №168 від 18.09.2023 відповідач поставив позивачу товар на суму 4992000,00 грн. Однак здійснивши вказану поставку, було встановлено невідповідність поставлених по зазначеній вищевказаній видатковій накладній товарів умовам договору та специфікації, про що було складено акт №04/23 від 18.09.2023 в додатку №1 до якого було зазначено виявлені недоліки щодо якості (комплектності) товарів, копії яких долучено до позовної заяви. 03.10.2023 відповідачем були усунені зазначені недоліки та здійснено поставку товарів відповідно до умов договору та специфікації, що підтверджується актом приймання продукції (товарів) за кількістю та якістю №04/23 від 03.10.2023, копію якого долучено до позовної заяви.
Відповідно до частини 1 статті 662 Цивільного кодексу України, продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.
Статтею 663 Цивільного кодексу України передбачено, що продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.
Згідно із статтею 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
У відповідності із статтею 193 Господарського кодексу України, зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно із статтею 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до статті 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема:
1) припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору;
2) зміна умов зобов`язання;
3) сплата неустойки;
4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
За умовами статті 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання свого зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
У відповідності із статті 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Статтею 549 Цивільного кодексу України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши розрахунок штрафів і пені, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 998400,00 грн штрафу за порушення постачальником умов договору щодо якості (комплектності) товарів відповідно до пункту 7.3. договору, 908544,00 грн пені за порушення строків поставки товарів на підставі пункту 7.4. договору та 499200,00 грн штрафу за прострочення поставки товару понад тридцять днів на підставі пункту 7.4. договору є обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, не спростовані відповідачем, з огляду на що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Таким чином, враховуючи наведені норми законодавства та встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
При поданні позовної заяви до Господарського суду Львівської області позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 28873,73 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №4983 від 28.02.2024.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України суд дійшов висновку стягнути з відповідача на користь позивача 28873,73 грн витрат по сплаті судового збору, оскільки позов підлягає задоволенню повністю.
Керуючись статтями 2, 13, 74, 76, 77, 78, 79, 80, 86, 129, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Крафт Інновейшн" (81500, Львівська область, Городоцький район, місто Городок, вулиця Львівська, будинок 659А/2, ідентифікаційний код 40440748) на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (01021, місто Київ, Кловський узвіз, будинок 9/1, ідентифікаційний код 30019801) 998400,00 грн штрафу за порушення умов договору в частині поставки неякісного/некомплектного товару, 908544,00 грн пені і 499200,00 грн штрафу за порушення умов договору в частині несвоєчасної поставки товарів та 28873,73 грн витрат по сплаті судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили, відповідно до статті 327 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку у відповідності до Глави 1 розділу IV Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення виготовлено 22.07.2024.
Суддя Петрашко М.М.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2024 |
Оприлюднено | 25.07.2024 |
Номер документу | 120542602 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Петрашко М.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні