Рішення
від 22.07.2024 по справі 925/617/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2024 року м. Черкаси Справа № 925/617/24

Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Філіпової І.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго", від імені якого діє Відокремлений підрозділ "Уманські енергетичні мережі" Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго",

до відповідача - фізичної особи-підприємця Пилипенко Ірини Іванівни,

про стягнення 50 983,90 грн,

за участю представників сторін:

від позивача - Проценко М.Т., довіреність від 29.03.2024 (в режимі відеоконференцзв`язку),

від відповідача - Гейко В.А., адвокат, ордер від 01.07.2024 серія СА № 1083389 (в режимі відеоконференцзв`язку).

14.05.2024 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" від імені якого діє Відокремлений підрозділ "Уманські енергетичні мережі" Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" з вимогою стягнути з фізичної особи-підприємця Пилипенко Ірини Іванівни вартість необлікованої електричної енергії в сумі 50 983,90 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачка не здійснила оплату по акту про порушення №008203 від 14.07.2023 за необліковану електричну енергію в сумі 50 983,90 грн, чим порушила вимоги Правил роздрібного ринку електричної енергії.

Ухвалою від 04.06.2024 господарський суд відкрив провадження у справі №925/617/24 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Судовий розгляд призначив на 01.07.2024 о 14:00.

01.07.2024 відповідачка подала відзив на позов, в якому заперечує проти позовних вимог та зазначає, що 22.05.2023 за місцем здійснення господарської діяльності, а саме в приміщенні за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Європейська, 50, ФОП Пилипенко І.І., під час перевірки показників лічильника по використанню електроенергії, виявлено можливе порушення цілісності пломби розташованої на електроприладах вимірювальної техніки. Відповідачка повідомляє, що оскільки саме Відокремлений структурний підрозділ "Уманські енергетичні мережі" обслуговує та забезпечує електроенергією в якості оператора системи розподілу, цього ж самого дня, нею подано письмову заяву до ВСП "Уманські енергетичні мережі" про виявлення пошкодженої пломби, але вказане звернення залишилося поза увагою.

Відповідачка зазначає, що 06.07.2023 вона шляхом поштового відправлення через AT "Укрпошта" направила повторно заяву до ВСП "Уманські енергетичні мережі" з метою інформування про виявлення пошкодженої пломби та з проханням відреагувати відповідно до чинного законодавства та нормативно-правових актів. Даний факт, за твердженням відповідачки, нібито підтверджується накладною про відправлення AT "Укрпошта" №203011761519. Проте до відзиву не додано доказів відправлення жодного поштового відправлення.

14.07.2023, тобто через тиждень, після повторного звернення, представниками ВСП "Уманські енергетичні мережі" проведено обстеження вимірювальної техніки та інших приладів вимірювальної техніки електричної енергії. За результатами перевірки працівниками ВСП "Уманські енергетичні мережі" складено акт № 008203 про порушення правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме було виявлено пошкоджену пломбу з відбитком тавра оператора системи розподілу яка встановлена на комутаційному апараті. Факту порушення цілісності пломби на електролічильнику чи втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, за словами відповідачки, встановлено не було. Відповідно до положень п. 8.2.6. ПРРЕЕ представниками ВСП "Уманські енергетичні мережі" визначено дату та час засідання комісії з розгляду акту про порушення № 008203 від 14.07.2023, а саме: 31.08.2023 о 10 год. за адресою: м. Умань, вул. Енергетична, 14, каб. 212, про що зроблено відповідний актовий запис.

Відповідачка стверджує, що 31.08.2023, о 09 год. 30 хв. адвокат Гейко В.А. та вона особисто, прибули за вище вказаною адресою на засідання комісії з розгляду акта № 008203 про порушення правил роздрібного ринку електричної енергії, в свою чергу працівники ВСП "Уманські енергетичні мережі", які здійснюють контрольно-пропускний режим на територію не надали можливості проходу на підприємство, пояснюючи це тим, що у зв`язку з воєнним станом впровадженим в Україні, даний об`єкт відноситься до переліку критичної інфраструктури, тому доступ на територію обмежений. Будь-які спроби зв`язатися з комісією по розгляду акта про порушення правил роздрібного ринку електричної енергії чи компетентними працівниками ВСП "Уманські енергетичні мережі" залишилися без результатними.

Так відповідачка зазначає, що працівниками ВСП "Уманські енергетичні мережі" декілька разів порушено норму абз. ІІ п. 8.2.6. ПРРЕЕ, а саме: 22.05.2023 під час звернення про виявлення можливого порушення цілісності пломби та 31.08.2023 в ході спроби бути присутніми під час комісійного розгляду акта про порушення № 008203.

ФОП Пилипенко І.І. наполягає на тому, що вона своєчасно звернулася до ВСП "Уманські енергетичні мережі" для усунення недоліків у процесі постачання електричної енергії, добросовісно та всебічно сприяла працівникам позивача під час здійснення огляду технічних засобів, а тому в її діях відсутні будь-які порушення, передбачені ПРРЕЕ чи кодексом комерційного обліку електричної енергії.

Відповідачка зазначає, що позивач в позовній заяві, під час розрахунку обсягу вартості не облікованої електричної енергії в кількості 8 217 кВт/год. на суму 50 983,90 грн, посилається на формулу розрахунку зазначену в п. 8.4.12. розділу VIII Правила роздрібного ринку електричної енергії, якою передбачено ряд можливих порушень ПРРЕЕ, де однією з головних умов є втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, що фактично вона не здійснювала. В акті про порушення № 008203 від 14.07.2023 працівниками ВСП "Уманські енергетичні мережі" в п. 6 зазначено що будь-яких втручань в роботу засобів вимірювальної техніки або ж самовільних підключень до електричної мережі не було.

Відповідачка покликається на положення абз. II п. 8.4.1. ПРРЕЕ, відповідно до якого, у разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються та наполягає на тому, що двічі повідомляла про можливе порушення цілісності пломби, і була ініціатором виїзду працівників позивача з метою дотримання правил використання електричної енергії.

Також відповідачка покликається на п. 8.4.4. ПРРЕЕ, яким передбачено, що факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом та зазначає, що працівниками позивача допущено порушення, адже формула за якою було нараховано не обліковану електричну енергію в кількості 8 217 кВт/год. на суму 50 983,90 грн не може бути застосована, оскільки з боку ФОП Пилипенко І.І., за її твердженням, не було самовільного підключення до електричної мережі або втручання в роботу засобів вимірювальної техніки.

ФОП Пилипенко І.І. зазначає, що в позовній заяві, позивач вказує про заборгованість розмірі 50 983,90 грн нарахованих комісією ВСП "Уманські енергетичні мережі" з розгляду акта про порушення № 008203 за формулою передбаченою п. 8.4.12. ПРРЕЕ. Згідно з п. 8.4.12. ПРРЕЕ, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт-год), розраховується за формулою.

ФОП Пилипенко І.І. повідомляє, що нею не здійснювалось жодного самовільного підключення до електричної мережі, виявивши порушення пломби на допоміжних засобах подачі електроенергії, вона добросовісно повідомила про виявлений факт, а тому нарахування заборгованості за вищевказаною формулою не може бути застосовано до ФОП Пилипенко І.І., оскільки вказана формула застосовується лише до самовільного підключення. Зі слів відповідачки, в акті про порушення № 008203 зазначено, що самовільного підключення не виявлено, недоліки в роботі обладнання вузла обліку не виявлено, тому нарахування заборгованості, на думку відповідачки, в розмірі 50 983,90 грн не відповідає дійсності.

Окрім того, відповідачка зазначає, що протягом часу за який комісією з розгляду акта про порушення № 008203 безпідставно нарахована заборгованість, а саме з 14.01.2023 по 14.07.2023, вона своєчасно та в повному обсязі сплачувала спожиту електричну енергію за адресою м. Умань, вул. Європейська, 50.

Відповідачка покликається на п. 5.16.12 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, відповідно до якого, плата за опломбування та/або розпломбування не справляється, якщо порушення цілісності пломб та пломбувального матеріалу відбулося з вини сторони, яка встановила ці пломби.

Протокольною ухвалою від 01.07.2024, на підставі ч. 4 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), господарський суд відклав розгляд справи до 15.07.2024 о 10:30.

12.07.2024 позивач подав відповідь на відзив, в якій заперечив проти доводів відповідачки, викладених у відзиві.

Так позивач щодо твердження відповідачки про те, що 22.05.2023 нею подано письмову заяву до ВСП "Уманські енергетичні мережі" про виявлення пошкодженої пломби зазначає, що до нього не надходило від ФОП Пилипенко І.І. письмового звернення стосовно будь-якого питання.

Щодо надсилання ФОП Пилипенко І.І. повторно заяви з метою інформування про виявлення пошкодженої пломби та з проханням відреагувати відповідно до чинного законодавства та нормативно-правових актів, позивач повідомляє, що такий лист ВСП "Уманські енергетичні мережі" отримав 04.08.2023, що підтверджується відміткою про дату та реєстраційний номер надходження за реєстраційним журналом, що проставлені у правому куті нижнього берега лицьового боку даного звернення. На такий лист позивачем надано відповідь про те, що заява, датована 06.07.2023 є першим повідомленням про можливе порушення цілісності пломби на електролічильнику в нежитловому приміщенні за адресою: вул. Європейська, 50, м. Умань, Черкаська область. Також у листі позивач зазначив, що 14.07.2023 працівниками ВСП "Уманські енергетичні мережі" під час здійснення технічної перевірки вузла обліку за адресою: вул. Європейська, 50, м. Умань, Черкаська область, було виявлено пошкодження пломби з відбитком тавра оператора системи розподілу, яка встановлена на дообліковому комутаційному апараті, що і було зафіксовано в Акті про порушення № 008203. Факту порушення цілісності пломби на електролічильнику не було встановлено.

Позивач наголошує, що на дату складання Акту про порушення ПРРЕЕ №008203, тобто - 14.07.2023, до ВСП "Уманські енергетичні мережі" та безпосередньо до ПАТ "Черкасиобленерго" інформації про пошкодження пломби з відбитком тавра оператора системи розподілу, яка встановлена саме на дообліковому комутаційному апараті, або на приладі обліку електричної енергії улаштованому в нежитловому приміщенні за адресою: вул. Європейська, 50, м. Умань, Черкаська область не надходило.

Щодо твердження відповідачки про те, що вона та її адвокат 31.08.2023 прибули за адресою, вказаною в Акті про порушення на засідання Комісії з розгляду актів про порушення, а працівники ВСП "Уманські енергетичні мережі", які здійснюють контрольно пропускний режим на територію не дали можливості проходу на підприємство, позивач заперечує та зазначає, що на території ВСП "Уманські енергетичні мережі" не введено обмежений доступ для споживачів чи заборону щодо доступу споживачів на вказану територію на період воєнного стану в Україні. Також позивачу є незрозумілим, які саме спроби вчиняли адвокат Гейко В.А. та ФОП Пилипенко І.І. для встановлення зв`язку з Комісією з розгляду акту про порушення №008203 від 14.07.2023.

Позивач зазначає, що Акт про порушення ПРРЕЕ № 008203 від 14.07.2023 складено в присутності представника споживача - адвоката Гейко В.А. та особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт споживача - дочки споживача ОСОБА_1 . Примірник Акту отримав представник споживача - адвокат Гейко В.А. Актом про порушення № 008203 від 14.07.2023 зафіксовано на об`єкті порушення ПРРЕЕ, вчинене ФОП Пилипенко І.І., а саме: пошкоджена пломба з відбитком тавра оператора системи розподілу, яка встановлена на дообліковому комутаційному апараті. Пломба має сліди механічного впливу, повторного наклеювання, проявлення прихованого напису "OPENED VOID", замінено ввідний автоматичний вимикач, який не відповідає договірній потужності (25А).

31.08.2023 на засіданні Комісії з розгляду актів про порушення було розглянуто Акт про порушення № 008203. За результатами розгляду відповідно до глави 8.4.12. розділу VIII ПРРЕЕ здійснено нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії в кількості 8 217 кВт/год на суму 50 983,90 грн. Розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії проведено за період з 14.01.2023 по 14.07.2023 (за останні шість місяців). Таке рішення оформлено Протоколом № 008203. Споживач ФОП Пилипенко І.І. та/або представник споживача не прибули на засідання Комісії з розгляду Акту про порушення № 008203, про причини своєї відсутності не повідомили, тому засідання комісії відбулось без їх участі. Другий примірник Протоколу № 008203 від 31.08.2023, Розрахунок та Рахунок на оплату за нарахування по Акту про порушення № 008203 надіслано ФОП Пилипенко І.І., поштою 01.09.2023. 03.11.2023 ФОП Пилипенко І.І. надіслано претензію №2 про сплату боргу за необліковану електроенергію.

Позивач зазначає, що станом на дату подання позовної заяви борг ФОП Пилипенко І.І. не сплачено.

Щодо твердження відповідачки про те, що вона своєчасно звернулась до ВСП "Уманські енергетичні мережі" для усунення недоліків у процесі постачання електричної енергії, позивач зазначає, що від ФОП Пилипенко І.І. не надходило до оператора системи претензій чи скарг щодо якості електричної енергії чи недоліків у процесі постачання електричної енергії.

Щодо покликань відповідачки на ч. 1 п. 8.4.2. ПРРЕЕ та тверджень про те, що нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії має проводитись за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, позивач вказує, що у випадку нарахування обсягу та вартості не облікованої електричної енергії на підставі Акту про порушення № 008203 від 14.07.2024, яким зафіксоване порушення, а саме: пошкоджена пломба з відбитком тавра оператора системи розподілу, яка встановлена на дообліковому комутаційному апараті. Пломба має сліди механічного вплину, повторного наклеювання, проявлення прихованого напису "OPENED VOID", замінено ввідний автоматичний вимикач, який не відповідає договірній потужності (25А)" необхідно керуватись ч. 2 п. 8.4.2 глави 8.4. розділу VIII ПРРЕЕ, якою передбачено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, зокрема, у разі виявлення порушення зазначеного у підпункті 2 цього пункту а саме: пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб).

Вкотре щодо твердження відповідачки про те, що вона двічі повідомляла про можливе порушення цілісності пломб, позивач зазначає, що остання, не будучи зацікавленою в терміновому та своєчасному повідомленні про можливе, на її думку, порушення цілісності пломби на електролічильнику вирішила повідомити ВСП "Уманські енергетичні мережі" саме поштовим відправленням, та крім того зауважує, що відправниця вказала, що отримувач такої поштової кореспонденції має провести оплату за рекомендований лист, що, на думку позивача, не дуже схоже на прагнення, відповідно до норм чинного законодавства у сфері енергетики, терміново та своєчасно повідомити оператора системи розподілу про, як вказується у відзиві, порушення цілісності пломби на електролічильнику.

Щодо непроведення експертизи, на яку звертає увагу у відзиві представник відповідача, позивач зауважує, що відповідно до абзацу другого п. 8.4.4 ПРРЕЕ експертиза або обстеження пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення проводиться у разі необхідності. Крім того, згідно абзацу шостого вказаного пункту у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2-4 пункту 8.4.2 цієї глави (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.

Позивач акцентує увагу на тому, що пошкоджена пломба з відбитком тавра оператора системи розподілу, пошкодження якої було виявлено працівниками ВСП "Уманські енергетичні мережі" 14.07.2024, та про що складено Акт про порушення № 008203, була встановлена на дообліковому комутаційному апараті. Одним з основних електричних комутаційних апаратів є автоматичний вимикач, який у даному випадку був встановлений споживачем напругою 25А, що не відповідає договірній потужності, та зауважує, що відповідно до величини договірної потужності, яка становить 7 кВ, необхідно встановлювати автоматичні вимикачі напругою 16А.

У зв`язку із позаплановим відключенням електромережі у зв`язку із застосуванням ПАТ "Черкасиобленерго" графіків аварійних відключень, зокрема, за адресою Господарського суду Черкаської області, що підтверджується Актом про тимчасові перебої в функціонуванні автоматизованої системи діловодства господарського суду Черкаської області від 15.07.2024, фіксування судового засідання 15.07.2024 здійснювалось за допомогою звукозаписувального технічного засобу із застосуванням портативного накопичувача електричної енергії з 10:35 до 11:14 год.

15.07.2024 суд розпочав розгляд справи, заслухав виступи представників позивача та відповідача, проте на стадії ставлення запитань представника позивача до представника відповідача, у зв`язку із вичерпанням заряду електричної енергії портативного накопичувача електричної енергії, фіксування судового засідання припинилось, тому неможливо було продовжити розгляд справи.

Ухвалою від 15.07.2024 господарський суд судове засідання у справі № 925/617/24 призначив на 19.07.2024 о 13:45.

У судовому засіданні 19.07.2024 господарський суд розпочав дослідження доказів, які містяться в матеріалах справи.

Протокольними ухвалами від 19.07.2024 господарський суд:

- на підставі ч. 5 ст. 161 ГПК України надав можливість позивачу надати додаткові пояснення щодо питання непроведенння експертизи, відповідно до ПРРЕЕ;

- на підставі ст. 197 ГПК України задовольнив усне клопотання представника відповідачки про участь у наступному судовому засіданні в режимі відеоконференцзв`язку;

- на підставі ч. 2 ст. 216 ГПК України оголосив перерву у судовому засіданні до 22.07.2024 о 14:30.

22.07.2024 за допомогою системи "Електронний суд" позивач подав заяву, яка за своїм змістом є поясненням на предмет непроведення експертизи пошкодженої пломби з відбитком тавра оператора системи розподілу (пломба має сліди механічного впливу, повторного наклеювання, проявлення прихованого напису "OPENED VOID"), яка встановлена на дообліковому комутаційному апараті за адресою : вул. Європейська, 50, у споживача ФОП Пилипенко І.І. з відповідними доказами.

Так позивач зазначає, що 14.07.2023 представниками ВСП "Уманські енергетичні мережі" за адресою: вул. Європейська, 50, м. Умань, Черкаська обл., було виявлено порушення ПРРЕЕ, вчинене ФОП Пилипенко І.І., а саме: пошкоджена пломба з відбитком тавра оператора системи розподілу, яка встановлена на дообліковому комутаційному апараті. Пломба має сліди механічного впливу, повторного наклеювання, проявлення прихованого напису "OPENED VOID", замінено ввідний автоматичний вимикач, який не відповідає договірній потужності (25А)", що зафіксовано в Акті про порушення ПРРЕЕ № 008203 від 14.07.2023.

Пунктом 8.4.2 глави 8.4. розділу VIII ПРРЕЕ передбачено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, зокрема, у разі виявлення порушення зазначеного у підпункті 2 цього пункту а саме: пошкодження або відсутності пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки. Абзацом шостим п. 8.4.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), затверджених Постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312, передбачено у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2 - 4 пункту 8.4.2 цієї глави (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.

Позивач звертає увагу, що Оператор системи розподілу з метою запобігання розкраданню електричної енергії встановлює на вузлах обліку та/або пристроях (шафах обліку, захисних панелях тощо), охоронні пломби-наклейки, які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку, та які залишають слід на опломбованому об`єкті. Головною перевагою такої пломби-наклейки є інформування про безоблікове споживання електричної енергії споживачем. Після зняття такої пломби, цілісність її кольорового шару порушується, на поверхні проступає виразний сигнальний напис "OPEN VOID", що інформує про факт її зриву.

На об`єкті споживача - ФОП Пилипенко І.І., за адресою: вул. Європейська, 50, м. Умань, Черкаська обл., було виявлено факт повторного наклеювання, пломб А5138037 та А5138036 та проявлення на них прихованого напису "OPENED VOID", що свідчить про зривання таких пломб та відсутність їх протягом певного часу на місці, де вони були встановлені, а отже, відповідно до абзацу шостого п. 8.4.4. ПРРЕЕ у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2-4 пункту 8.4.2 цієї глави у частині відсутності пломб обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи. Тому, враховуючи вище викладене позивач не направляв пломби А5138037 та А5138036 на експертизу, оскільки їх відсутність на ввідному автоматичному вимикачі протягом певного часу є очевидним.

До даного додаткового пояснення позивач надав фото з фіксацією виявленого 14.07.2023 порушення ПРРЕЕ, що є додатками до Акту про порушення ПРРЕЕ № 008203 від 14.07.2023.

Після ознайомлення з поданими доказами представником відповідачки за допомогою системи "Електронний суд" суд протокольною ухвалою встановив додатковий строк для подання таких доказів до дати їх фактичного подання та прийняв їх.

Присутня у судовому засіданні в режимі відеоконференцзв`язку представниця позивача позовні вимоги підтримала та наполягала на їх задоволенні. Присутній в режимі відеоконференцзв`язку представник відповідачки проти задоволення позову заперечував.

У судовому засіданні 22.07.2024 господарський суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив таке.

21.12.2018 шляхом підписання ФОП Пилипенко І.І. заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії сторони уклали Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. (далі - Договір)

Цей договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (надалі - Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам (надалі - Споживач) як послуги Оператора системи розподілу. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього Договору.

Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти цей договір, зокрема, повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, у тому числі у формі електронного документа, підписаного з використанням електронної ідентифікації, у разі укладення договору за допомогою інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації, сплата рахунка оператора системи, за відсутності заперечень оператора системи. (п. 1.1. Договору)

Умови Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів.

Далі за текстом цього Договору Оператор системи розподілу та Споживач іменуються - Сторона, а разом - Сторони. (п. 1.2. Договору)

Оператор системи розподілу надає Споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексом систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об`єктом (об`єктами), технічні параметри якого фіксуються в "Паспорті точки (точок) розподілу електричної енергії об`єкта (об`єктів) споживача", який є Додатком 2 до цього Договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи розподілу. (п. 2.1. Договору)

Споживач оплачує за розподіл електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього Договору та/або інші послуги Оператора системи розподілу у відповідності з Додатком 4 "Порядок розрахунків" до цього Договору. (п. 2.3. Договору)

Облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається Оператором системи розподілу та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311 (надалі - Кодекс комерційного обліку) та з урахуванням вимог цього Договору.

За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого обсягу електричної енергії береться одна кіловат година (кВт·год). (п. 3.1. Договору)

Постачальник послуг комерційного обліку та оператор системи мають право здійснювати контрольні зняття показів лічильника електричної енергії Споживача.

Оператор системи не рідше одного разу на шість місяців здійснює контрольний огляд засобів комерційного огляду та формує обсяг розподіленої та спожитої енергії за площадкою комерційного обліку Споживача. (п. 3.6. Договору)

Оператор системи розподілу зобов`язується проводити не менше як один раз на шість місяців контрольний огляд засобу комерційного обліку у Споживача відповідно до затверджених графіків. (пп. 8 п. 6.1. Договору)

Споживач зобов`язується забезпечувати доступ представникам Оператора системи розподілу, які пред`явили свої службові посвідчення, до свого об`єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки. (пп. 5 п. 6.2. Договору)

Відповідно до п. 7.1. Договору, Оператор системи розподілу має право:

5) вимагати від Споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними Споживачем під час користування електричною енергією;

7) складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) Споживача умовам цього Договору та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.

У разі виявлення однією із Сторін порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох Сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження.

Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу Сторону про необхідність складення акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитись від складення та підписання відповідного акту. (п. 8.9. Договору)

Цей Договір набирає чинності з дня приєднання Споживача до умов цього договору і діє до кінця поточного календарного року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. (абз. 1 п. 11.1. Договору)

26.01.2021 провідний інженер ГТА КС Назаров О.С., № посв. 26/11/22 на об`єкті відповідачки за адресою точки обліку: м. Умань, вул. Європейська, в присутності відповідачки Пилипенко Ірини Іванівни виконав роботи із заміни пломб (індикаторів) Оператора системи розподілу № 5858133, 7760248 на № А5222711, В5138036, В5138036, про що був складений і підписаний як представником позивача так і відповідачкою Акт про опломбування. Зазначений Акт містить примітку про те, що Споживач приймає на відповідальне зберігання цілісні та неушкоджені розрахункові засоби обліку, трансформатори струму та пломби (індикатори), що перелічені вище у кількості чотири шт.

Очевидно, що в Акті про пломбування було допущено описку, двічі зазначено один і той же номер пломби В5138036. Враховуючи зміст Акту від 04.02.2021 суд доходить висновку, що третій номер пломби В5138037.

Також 04.02.2021 провідний інженер ГТА КС Назаров О.С., № 26/11/2 та Пилипенко Ірина Іванівна підписали Акт № 269/01 технічної перевірки засобів обліку електричної енергії, відповідно до якого, засоби обліку електроенергії та схема обліку визнані придатними для проведення комерційних розрахунків за спожиту електричну енергію. У цьому Акті зазначено про встановлені засоби обліку: А5222711, В5138036, В5138037.

14.07.2023 о 10:17 інспектор енергоінстанції КС Дорошенко Б.Ю. посв. № 145/14-3, інспектор енергоінстації КС Скакун М.М. посв. № 145/14, юрисконсульт Проценко М.Т. № 0119 за участі споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора на об`єкт (територію) споживача): ОСОБА_2 , посвідчення адвоката № 522 від 13.11.2013 р. (ордер серія СА № 1059203) склали Акт про порушення № 008203 за об`єктом: АДРЕСА_1 , магазин нежитлове приміщення, № дог. 269 ФОП Пилипенко І.І. (далі - Акт про порушення), в якому встановили порушення: пошкоджена пломба з відбитками тавра оператора системи розподілу, яка встановлена на дообліковому комутаційному апараті. Пломба має сліди механічного впливу, повторного наклеювання, проявлення прихованого напису "OPENED VOID". Замінено ввідний автоматичний вимикач, який не відповідає договірній потужності (25 А).

В цьому Акті про порушення, крім змісту порушення, зазначена схема підключення електроустановки споживача, а також:

- відомості про засоби вимірювання електричної енергії споживача на дату складання акта про порушення: заводський номер 11371513, покази 18736, номінальний струм 5-120 А, місце встановлення ВРП - 0,4 кВ; (п. 1)

- місце, кількість та тавро установлених пломб (індикаторів) згідно з актом про пломбування та/або актом про збереження пломб, їх стан: клемна кришка лічильника, А5222711 - не пошкоджена, кожух, 1912150 - не пошкоджена, ввідний автомат, 5138037 - пошкоджена, 5138036 - пошкоджена; (п. 2)

- відомості про комутаційні апарати та/або запобіжники, задіяні у схемі електроживлення споживача: тип комутаційного апарата ETON, місце встановлення - ВРП-0,4 кВ, позначення на схемі місця встановлення "В", опломбування оператором системи, струм спрацювання 25 А; (п. 3)

- результати проведення вимірів параметрів схеми споживача на дату складання акта про порушення: споживач не забезпечив включення всіх наявних струмоприймачів на максимальну потужність для вимірювання навантаження; (п. 4)

- перелік струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі, та режим роботи: споживач не надав паспортні дані всіх струмоприймачів. Дозволена потужність споживання відповідно до умов Договору 7 кВт; (п. 5)

- заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення порушення: опломбовано ввідний автоматичний вимикач, складено акт тех. перевірки та акт опломбування, видана вимога для заміни ввідного автоматичного вимикача згідно договірної потужності; (п. 9)

- перелік вилучених та укладених у пакет засобів вимірювання електричної енергії, пломб та/або інших технічних засобів: пошкоджені пломби № 5138036, № 5138037. Пакет опломбований пломбою № А10991007. Акт про пломбування від 14 липня 2023 року № 269; (п. 10)

- Комісія оператора з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 31 серпня 2023 року о 10:00 год за адресою: м. Умань, вул. Енергетична, 14, каб. 212. На засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засідання комісії цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої ним особи. (п. 11)

Акт про порушення підписаний представниками позивача: Дорошенко Б.Ю., Скакун М.М., Проценко М.Т.

З актом про порушення ознайомлений споживач (представник споживача або інша особа, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача): Гейко В.А. та ОСОБА_1 .

Зауваження до складеного акта: "План-схема складена зі слів інспектора, яку я не розумію" В.А. Гейко.

Акт про порушення містить відмітку про отримання примірника В.А. Гейко та його підпис.

З викладеного випливає, що відповідачка ознайомлена зі змістом акту, шляхом ознайомлення її представника - адвоката Гейка В.А., а також із датою проведення засідання комісії, що останньою не заперечується.

31.08.2023 відбулося засідання комісії позивача з розгляду акта про порушення від 14.07.2023 № 008203, без участі відповідачки чи її представника.

Твердження відповідачки про те, що вона та її представник у визначений день прибули до місця, де відбувалось засідання комісії, проте представники позивача їх не пропустили, не підтверджено жодними доказами.

Відповідно до Протоколу № 008203 засідання комісії з розгляду актів про порушення від 31.08.2023, керуючись вимогами положень ПРРЕЕ комісія з розгляду актів про порушення прийняла рішення:

1. Акт по порушення № 008203 від 14.07.2023р. складено правомірно, а споживача визнати причетним до порушення, вказаного в акті.

2. Розрахунок обсягу та вартості не облікованої електроенергії відповідно до 8.4.12 ПРРЕЕ за період 14.01.2023р. по 14.07.2023р. (за останні 6 місяців) виходячи з величини договірної потужності Р=7 кВт, та застосувати згідно ПРРЕЕ відповідний Кв=0,6, та графіка роботи згідно умов Договору № 269 від 21.12.2023р.

3. Розрахунок обсягу та вартості електричної енергії та розрахункові документи для оплати додаються.

5. У разі пошкодження, втрати або виходу з ладу приладу обліку чи іншого майна, зриву або пошкодження пломб оператора системи розподілу, додаткові витрати (прилад обліку, матеріали, позапланова техперевірка, пломбування, заміна, відключення, підключення тощо) відшкодовуються споживачем (стороною, що порушила ПРРЕЕ).

5.1. Заходи щодо усунення порушення, відшкодування витрат (збитків) або необхідні дії споживача: ОСОБА_3 необхідно сплатити вартість не облікованої електричної енергії.

6. Даним протоколом комісія споживачу (уповноваженому представнику) доводить та роз`яснює наступне:

6.1. Нарахована сума повинна бути сплачена протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка. При несплаті у зазначений термін, оператор системи звертається з позовом до суду для примусового стягнення нарахованої суми та має право припинити розподіл (постачання) електричної енергії на об 'єкт (об`єкти) споживача.

6.2. Споживач (особа, що порушила ПРРЕЕ) має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду споживачу необхідно протягом терміну сплати рахунка повідомити про це оператора системи розподілу (ПАТ "Черкасиобленерго" Уманські енергетичні мережі) та надати копію позовної заяви.

7. Здійснити всю необхідну процедуру по розрахунку та оформленню відповідної документації, після чого ознайомити та вручити (надіслати) споживачу копію протоколу, розрахунок і рахунок.

8. Пропозиції (зауваження) від споживача до засідання та/або рішення Комісії: споживач (уповноважена особа / представник) не прибув на засідання комісії.

До Акту про порушення додано Розрахунок по Акту № 008203 від 14.07.2023 року ФОП Пилипенко І.І. (ДРЕЕ № 269) м. Умань, вул. Європейська, 50, магазин, нежитлове приміщення, відповідно до якого, заборгованість відповідачки становить 50 983,90 грн.

31.08.2023 з супровідним листом № 3/1930 Щодо нарахування по Акту про порушення ПРРЕЕ, позивач надіслав відповідачці Протокол № 008203 від 31.08.2023 засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, розрахунок по Акту № 008203 від 31.08.2023 та рахунок на суму 50 983,90 грн.

Надсилання зазначених документів відповідачці підтверджується описом вкладення в цінний лист, накладною та фіскальним чеком АТ "Укрпошта".

03.11.2023 позивач звернувся до відповідачки з претензією № 2 про сплату боргу за необліковану електроенергію, в якій зазначив, що відповідачці необхідно перерахувати на рахунок ВСП "Уманські енергетичні мережі" кошти в сумі 50 983,90 грн, нараховані на підставі Акту № 008203 про порушення від 14.07.2023.

Відповідачка рішення комісії позивача, оформлене протоколом від 31.08.2023 № 008203 не оскаржувала і визначену їй до сплати позивачем вартість необлікованої електричної енергії в сумі 50 983,90 грн не оплатила.

Викладене стало підставою для звернення позивача до суду з позовом.

Розглядаючи спір господарський суд враховує такі положення чинного законодавства.

Відповідно до ч. 6 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії", постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.

У ч. 3 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено обов`язок Споживача, зокрема: 1) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; 3) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. (ч. 1 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії")

Відповідно до пп. 20 п. 1.2.1. глави 1.2. розділу І Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311, (тут і далі в редакції, чинній на дату проведення перевірки і складання акта про порушення від 14.07.2023 №008203), засоби комерційного обліку електричної енергії (ЗКО) - узагальнена назва засобів, що використовуються для здійснення комерційного обліку електричної енергії (ЗВТ, допоміжне обладнання, засоби та системи збору та обробки результатів вимірювання, формування, збереження та передачі даних комерційного обліку та керування даними тощо) відповідно до цього Кодексу

У п. 5.5.1. глави 5.5. розділу V Кодексу комерційного обліку електричної енергії, передбачено, що власники (користувачі) електроустановок, об`єктів або окремих елементів об`єкта, території (приміщення), де встановлені ЗКО, пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на ЗКО, а також інше обладнання вузлів обліку, відповідають за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проєктом параметрів зовнішнього середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання) відповідно до акта пломбування (документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів).

З метою запобігання несанкціонованому втручанню та доступу до елементів або функції настроювання ЗВТ у складі вузла обліку за результатами технічної перевірки такі ЗВТ та вузол обліку пломбують. (пп. 5.16.1. п. 5.16. глави V Кодексу комерційного обліку електричної енергії)

Пломби з тавром оператора системи мають бути встановлені також (за можливості) на кришках, боксах та інших пристроях вузла обліку та дооблікових колах, які закривають: 1) первинні та вторинні (після вимірювальних трансформаторів) дооблікові кола живлення ЗВТ; 2) кришки важелів та кнопок управління комутаційних апаратів і захисних автоматичних вимикачів, встановлених у колах вимірювальних трансформаторів; 3) двері комірок вимірювальних трансформаторів напруги; 4) клемні кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, апаратних інтерфейсах зв`язку ЗВТ; 5) клемні кришки, встановлені у дооблікових силових колах комутаційних апаратів та захисних автоматичних вимикачів; 6) відкриті дооблікові силові кола живлення; 7) усі інші місця доступу до сигнальних і відкритих дооблікових струмоведучих частин. (пп. 5.16.3. п. 5.16. глави V Кодексу комерційного обліку електричної енергії)

Після пломбування/розпломбування ЗВТ та пристроїв ВОЕ на об`єкті складається акт пломбування/розпломбування, що підтверджує факт установлення/зняття пломб та індикаторів на/у ЗВТ (зокрема передбачених виробником ЗВТ), відповідність їх стану (неспрацьований/спрацьований), а також передачі встановлених ЗВТ та інших складових ВОЕ, пломб та індикаторів на збереження. Акт пломбування/розпломбування має також містити інформацію про місце кожної пломби/індикатора, найменування суб`єкта, який встановлює/знімає пломбу/індикатор, і суб`єкта, відповідального за збереження та цілісність пломби/індикатора. (пп. 5.16.15. п. 5.16. глави V Кодексу комерційного обліку електричної енергії)

Акт пломбування/розпломбування складається в необхідній кількості примірників представниками оператора системи у присутності замовника (учасника ринку/споживача) та власника електроустановки, об`єкта або окремого елемента об`єкта, території, приміщення, де встановлюється/встановлений вузол обліку, або уповноважених ними осіб. (пп. 5.16.16. п. 5.16. глави V Кодексу комерційного обліку електричної енергії)

Акт пломбування/розпломбування підписується представниками сторін, які брали участь у процедурі пломбування/розпломбування. Кожному підписанту надається по одному примірнику акта пломбування/розпломбування. (пп. 5.16.17. п. 5.16. глави V Кодексу комерційного обліку електричної енергії)

Як уже встановлено судом, 26.01.2021 провідний інженер ГТА КС Назаров О.С. на об`єкті відповідачки за адресою точки обліку: м. Умань, вул. Європейська, в присутності відповідачки Пилипенко Ірини Іванівни виконав роботи із заміни пломб (індикаторів) Оператора системи розподілу № 5858133, 7760248 на № А5222711, В5138036, В5138036, про що був складений і підписаний як представником позивача так і відповідачкою Акт про опломбування. Зазначений Акт містить примітку про те, що Споживач приймає на відповідальне зберігання цілісні та неушкоджені розрахункові засоби обліку, трансформатори струму та пломби (індикатори), що перелічені вище у кількості чотири шт.

Про допущену описку в частині номерів пломб досліджено судом вище. Судом встановлено, що номери нових пломб № А5222711, В5138036, В5138037.

Відповідно до п. 2.3.4. глави 2.3. розділу ІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ, тут і далі в редакції, чинній на дату проведення перевірки і складання акта про порушення від 14.07.2023 № 008203) відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.

Відповідно до пп. 53 п. 1.2.1 глави 1.2 розділу І Кодексу комерційного обліку електричної енергії, пошкодження пломб (індикаторів) - відсутність чи пошкодження цілісності пломб та/або індикаторів, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, зокрема відсутність чи пошкодження пломб з відбитками тавр про повірку, чи підтверджений факт підробки (фальсифікації) пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів).

Технічна перевірка вузлів обліку у споживачів здійснюється оператором системи у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), та відповідного ППКО (за рішенням споживача). (п. 6.5.4 глави 6.5 розділу VІ Кодексу комерційного обліку електричної енергії)

У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, мережами якого передається/розподіляється електрична енергія споживачу, порушень цього Кодексу або Правил роздрібного ринку, зокрема фактів безоблікового споживання електричної енергії, пошкодження чи зриву пломб, пломбувального матеріалу та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про збереження пломб, або пошкодження відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження ЗКО, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення відповідно до Правил роздрібного ринку. (п. 6.5.13 глави 6.5 розділу VІ Кодексу комерційного обліку електричної енергії)

Як уже зазначено судом, відповідно до п. 2.3.4 глави 2.3 розділу ІІ ПРРЕЕ відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.

Споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування. (пп. 8 п. 5.5.5. глави 5.5. розділу V ПРРЕЕ)

Отже, саме відповідачка, як користувачка об`єкту, несе відповідальність за збереження встановлених на дообліковому комутаційному апараті пломб № 5138036, 5138037, встановлених і переданих їй на зберігання за актом про опломбування від 26.01.2021.

У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу. (п. 8.2.4. глави 8.2. розділу VІІІ ПРРЕЕ)

У п. 8.2.5. глави 8.2. розділу VІІІ ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Особа, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред`явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред`являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред`являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки.

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.

Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.

Дослідивши Акт про порушення від 14.07.2023 суд встановив, що останній відповідає вимогам п. 8.2.5. глави 8.2. розділу VІІІ ПРРЕЕ.

Представник споживача В.А. Гейко скористався своїм правом зазначення зауважень та вказав в Акті про порушення, що план-схема складена зі слів інспектора, яку він не розуміє.

Проте, господарський суд враховує, що таке зауваження не є зауваженням до процесу складення акту або його змісту. Крім того, Акт про порушення відповідачкою не оскаржувався.

У абз. 1, 2, 4 п. 8.2.6. глави 8.2. розділу VІІІ ПРРЕЕ встановлено, що акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

Господарський суд враховує, що у п. 11 Акту про порушення зазначено, що комісія оператора з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 31 серпня 2023 року о 10:00 год за адресою: м. Умань, вул. Енергетична, 14, каб. 212. На засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засідання комісії цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої ним особи.

З актом про порушення ознайомлений споживач (представник споживача або інша особа, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача): Гейко В.А. та Козир М.В. Акт про порушення містить відмітку про отримання примірника В.А. Гейко та його підпис.

З викладеного випливає, що відповідачка ознайомлена зі змістом акту, шляхом ознайомлення її представника - адвоката Гейка В.А., а, отже, належно повідомлена про дату проведення засідання комісії з урахуванням строку, визначеного у п. 8.2.6. глави 8.2. розділу VІІІ ПРРЕЕ, що останньою не заперечується.

Зі змісту Протоколу № 008203 засідання комісії з розгляду актів про порушення від 31.08.2023 випливає, що відповідачка та її представник у засіданні комісії участі не брали та, як уже зазначено судом, твердження відповідачки про те, що вона та її представник у визначений день прибули до місця, де відбувалось засідання комісії, проте представники позивача їх не пропустили, не підтверджено жодними доказами.

Відповідно до п. 8.4.1. глави 8.4. розділу VІІІ ПРРЕЕ, оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.

Згідно з пп. 2 п. 8.4.2. глави 8.4. розділу VІІІ ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб).

Із п. 6.5.13 глави 6.5 розділу VІ Кодексу комерційного обліку електричної енергії електричної енергії та пп. 2 п. 8.4.2. глави 8.4. розділу VІІІ ПРРЕЕ випливає, що пошкодження або зрив пломб є достатньою підставою для складання Акту про порушення без встановлення додаткових обставин безоблікового споживання.

Відповідно до абз. 1, 5 п. 8.4.4. розділу VIII ПРРЕЕ, факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.

У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2 - 4 пункту 8.4.2 цієї глави (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.

Господарський суд встановив, що у Акті про порушення позивачем виявлено порушення: пошкоджена пломба з відбитками тавра оператора системи розподілу, яка встановлена на дообліковому комутаційному апараті. Пломба має сліди механічного впливу, повторного наклеювання, проявлення прихованого напису "OPENED VOID".

З наданих позивачем пояснень випливає, що Оператор системи розподілу з метою запобігання розкраданню електричної енергії встановлює на вузлах обліку та/або пристроях (шафах обліку, захисних панелях тощо), охоронні пломби-наклейки, які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку, та які залишають слід на опломбованому об`єкті. Головною перевагою такої пломби-наклейки є інформування про безоблікове споживання електричної енергії споживачем. Після зняття такої пломби, цілісність її кольорового шару порушується, на поверхні проступає виразний сигнальний напис "OPENED VOID", що інформує про факт її зриву.

Дослідивши надані позивачем додатки до Акту про порушення - фотофіксацію виявленого порушення, господарський суд встановив, що стрічки з написами "Увага! опломбовано 5138036 ПАТ "Черкасиобленерго" та "Увага! опломбовано 5138037 ПАТ "Черкасиобленерго" містять проявлені написи "OPENED VOID" (зазначені номери відповідають номерам пошкоджених пломб відповідно до Акту про порушення), що свідчить про те, що такі пломби (стрічки, наклейки) були відклеєні та відсутні протягом певного періоду часу, що спричинило порушення цілісності їх кольорового шару та проявлення на останніх прихованого напису.

Так суд доходить висновку про те, що оскільки пломба з відбитками тавра оператора забезпечує пломбування за умови відсутності будь-яких пошкоджень, зафіксований в акті зрив пломби (внаслідок відклеювання, що підтверджується проявленням напису "OPENED VOID") свідчить про пошкодження пломби в цілому, а отже і про відсутність пломби оператора системи, навіть при фізичній наявності і збереженні безпосередньо самого тіла пломби, оскільки через відклеювання встановлена пломба не виконує свого функціонального призначення.

Отже, на підставі викладеного господарський суд доходить висновку, що з урахуванням положень абз. 5 п. 8.4.4. розділу VIII ПРРЕЕ, у зв`язку з фактичною відсутністю пломб з відбитками тавр оператора системи, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення без проведення відповідної експертизи.

У пп. 1 п. 8.4.8. глави 8.4. розділу VIII ПРРЕЕ передбачено, що кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил) у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження/відсутності засобів вимірювальної техніки та/або пломб, та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені пломби) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Так у п. 2 Протоколу від 31.08.2023 № 008203 засідання комісії з розгляду актів про порушення вирішено: розрахунок обсягу та вартості не облікованої електроенергії виконати відповідно до 8.4.12 ПРРЕЕ за період 14.01.2023р. по 14.07.2023р. (за останні 6 місяців) виходячи з величини договірної потужності Р=7 кВт, та застосувати згідно ПРРЕЕ відповідний Кв=0,6, та графіка роботи згідно умов Договору № 269 від 21.12.2023р.

Зі змісту розрахунку по Акту № 008203 від 14.07.2023 випливає, що позивач здійснює нарахування за формулою: W доб = P х t доб х K, де Р=7 кВт, t доб = 12 год, К=0,6.

W доб = 7 кВт х 12 год х 0,6 = 50,4 кВт/год.

Дослідивши п. 2 Протоколу від 31.08.2023 № 008203 та розрахунок по Акту № 008203 від 14.07.2023, господарський суд встановив, що всупереч зазначення у Протоколі покликання на п. 8.4.12. ПРРЕЕ, фактично у розрахунку позивач використав формулу, передбачену у п. 8.4.10. ПРРЕЕ.

Представниця позивача у судовому засіданні повідомила суд про допущену описку у Протоколі від 31.08.2023, а саме замість правильного пункту 8.4.10. помилково надруковано 8.4.12., звернувши увагу, що формула застосована правильна, з п. 8.4.10. ПРРЕЕ.

Господарський суд враховує, що відповідно до пп. 8.4.10. п. 8.4. розділу VIII ПРРЕЕ, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт·год) розраховується за формулою

W доб = P х t доб х Kв, (4)

де P - потужність (кВт), визначена як:

1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);

2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);

3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);

t доб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год).

У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача t доб приймається рівним 8 год;

Kв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).

Так господарський суд доходить висновку, що оскільки у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ (як встановлено в Акті про порушення від 14.07.2023) величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу розраховується за формулою наведеною у пп. 8.4.10. п. 8.4. розділу VIII ПРРЕЕ, саме ця формула використана позивачем у розрахунку по Акту № 008203 та порядок нарахування за цією формулою визначений у п. 2 Протоколу від 31.08.2023 № 008203, то позивач допустив описку у п. 2 Протоколу від 31.08.2023 № 008203 та помилково зазначив про нарахування на підставі п. 8.4.12. ПРРЕЕ замість 8.4.10. ПРРЕЕ. При цьому помилкове зазначення п. 8.4.12. ПРРЕЕ у протоколі засідання комісії, не вплинуло на правильність визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, оскільки формула для розрахунку використана правильно.

З урахуванням викладеного, суд встановив, що визначення комісією позивача з розгляду актів про порушення обсягу та вартості необлікованої відповідачкою електричної енергії на підставі акта про порушення від 14.07.2023 № 008203 проведено відповідно до вимог глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ.

Відповідачка покликається на п. 8.4.1. глави 8.4. розділу VІІІ ПРРЕЕ, відповідно до якого, оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.

У разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються.

Господарський суд зазначає, що до справи позивачем додано лист відповідачки адресований позивачу та датований 06.07.2023, в якому відповідачка зазначила, що: "22.05.2023 року через канцелярію відокремленого структурного підрозділу "Уманські енергетичні мережі" було подано письмову заяву про виявлення можливого порушення цілісності пломби на електролічильнику в нежитловому приміщенні та з інших питань.

Однак станом на сьогодні ніхто з працівників Уманських енергетичних мереж зі мною не зв`язувався та не приходив щоб перевірити інформацію викладеної в моєму зверненні.

Враховуючи вищевикладене, повторно інформую, що в приміщенні за адресою: вул. Європейська, 50 в місті Умань, 19.05.2023 під час візуального огляду, а саме під час зняття показників, виникла підозра, про можливе пошкодження цілісності пломби на електролічильнику.

Також інформую, що з нашого боку ніяких втручань в роботу електролічильника не було.

На підставі зазначеного, повторно прошу направити спеціаліста для перевірки вказаної інформації."

Покликаючись на зазначений лист відповідачка стверджує, що вона своєчасно (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмово повідомила оператора системи про виявлені пошкодження, тому положення п. 8.4.1. глави 8.4. розділу VІІІ ПРРЕЕ до неї не мають застосовуватись.

Цей лист датований 06.07.2023, проте, копія листа надана до справи позивачем, відповідачка не надала ні копії цього листа, ні копії листа, з яким вона, за її твердженням зверталась до позивача 22.05.2023. Відповідачка не надала жодних доказів того, що цей лист надіслано відповідачу саме 06.07.2023 чи в яку-небудь іншу дату. Водночас на копії позивача міститься штамп вхідної кореспонденції ВСП "Уманські енергетичні мережі" ПАТ "Черкасиобленерго" із зазначенням вхідного номеру 29/808 та дати реєстрації 04.08.2023 та резолюція про прийняття в роботу 04.08.2023.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. (ч. 1 ст. 74 ГПК України)

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. (ч. 1 ст. 79 ГПК України)

Оскільки відповідачка взагалі не надала доказів, які б підтверджували надсилання листа, датованого 06.07.2023 в цю дату, або будь-яку іншу на адресу позивача, та навіть самого листа, то суд доходить висновку, що більш вірогідними є докази, надані позивачем, а саме копія листа відповідачки, датованого 06.07.2023 з відміткою про отримання відповідачем 04.08.2023.

Відповідно до пп. 1 п. 1 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України 28.11.2013 № 958, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв`язку (без урахування вихідних днів об`єктів поштового зв`язку): місцевої - Д+2, пріоритетної - Д+1.

З викладеного слідує, що лист, доставлений позивачу 04.08.2023 імовірно відправлено відповідачкою 01-02.08.2023, але в будь-якому випадку після складання Акту про порушення від 14.07.2023.

Щодо заперечень відповідачки про те, що нею не здійснювалось жодного самовільного підключення до електричної мережі, тому нарахування заборгованості за формулою, зазначеною в п. 8.4.12. ПРРЕЕ не може здійснюватись, господарський суд зазначає, що як уже встановлено судом, позивач допустив описку у п. 2 Протоколу від 31.08.2023 № 008203 та помилково зазначив про нарахування на підставі п. 8.4.12. ПРРЕЕ замість 8.4.10. ПРРЕЕ. При цьому помилкове зазначення п. 8.4.12. ПРРЕЕ у протоколі засідання комісії, не вплинуло на правильність визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, оскільки формула для розрахунку використана правильно.

Господарський суд встановив, що засідання комісії позивача з розгляду актів про порушення, що оформлене протоколом від 31.08.2023 № 008203, проведене згідно з вимогами п. 8.2.6 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ. Визначення комісією позивача з розгляду актів про порушення обсягу та вартості необлікованої відповідачкою електричної енергії на підставі акта про порушення від 14.07.2023 № 008203 проведено відповідно до вимог глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ. Відповідачка не спростувала правильності здійсненого позивачем розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за актом про порушення від 14.07.2023 № 008203. Рішення комісії позивача з розгляду актів про порушення, оформлене протоколом від 31.08.2023 № 008203, є чинним і в установленому законом порядку не оскаржувалося відповідачкою та не визнавалося судом недійсним.

Згідно з абз. 1, 2 пп. 8.2.7. п. 8.2. розділу VIII ПРРЕЕ, Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

З матеріалів справи випливає, що 01.09.2023 позивач з супровідним листом надіслав відповідачці примірники протоколу № 008203 від 31.08.2023 засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, розрахунок по Акту № 008203 від 31.08.2023 та рахунок на суму 50 983,90 грн.

Як уже зазначено судом, відповідно до пп. 1 п. 1 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України 28.11.2013 № 958, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв`язку (без урахування вихідних днів об`єктів поштового зв`язку): місцевої - Д+2, пріоритетної - Д+1.

Отже, примірники протоколу № 008203 від 31.08.2023 засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, розрахунок по Акту № 008203 від 31.08.2023 та рахунок на суму 50 983,90 грн вважаються врученими відповідачці 05.09.2023 (без урахування вихідних днів 02.09 та 03.09), а строк оплати за Актом про порушення сплив 05.10.2023.

Відповідачка не надала доказів сплати 50 983,90 грн за Актом про порушення та не спростувала правомірність такого нарахування.

Підсумовуючи викладене господарський суд задовольняє позовні вимоги.

На підставі п. 1 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідачку.

Керуючись ст. 74, 76 - 77, 129, 233, 236-241, 247, 251-252, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця Пилипенко Ірини Іванівни ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) на користь Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" (ідентифікаційний код 22800735, вул. Гоголя, 285, м. Черкаси, 18002), від імені якого діє Відокремлений підрозділ "Уманські енергетичні мережі" Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" (ідентифікаційний код 05434625, вул. Енергетична, 14, м. Умань, Черкаська обл., 20300, на р/р НОМЕР_2 в Філії Черкаського ОУ АТ "Ощадбанк", МФО 354507, код ЄДРПОУ 05434625) вартість необлікованої електричної енергії в сумі 50 983,90 грн та витрати на оплату судового збору в сумі 3 028 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати позивачу за допомогою системи "Електронний суд", відповідачу - засобами поштового зв`язку.

Повне рішення складено та підписано 23.07.2024.

Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення22.07.2024
Оприлюднено25.07.2024
Номер документу120543123
СудочинствоГосподарське
КатегоріяІнші справи