Справа №: 398/3778/24
провадження №: 2-о/398/240/24
УХВАЛА
Іменем України
"24" липня 2024 р. м.Олександрія
Суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Голосеніна Т.В.,
розглянувши матеріали заяви Олександрійського психоневрологічного інтернату Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації про примусові заходи медичного характеру та надання психіатричної допомоги в примусовому порядку ОСОБА_1 , заінтересовані особи: орган опіки та піклування Олександрійської міської ради Кіровоградської області, Комунальний заклад «Олександрійська психіатрична лікарня», Олександрійський РВП ГУНП в Кіровоградській області,
В С Т А Н О В И В:
24.07.2024 року до суду надійшла заява Олександрійського психоневрологічного інтернату Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації про примусові заходи медичного характеру та надання психіатричної допомоги в примусовому порядку ОСОБА_1 , заінтересовані особи: орган опіки та піклування Олександрійської міської ради Кіровоградської області, Комунальний заклад «Олександрійська психіатрична лікарня», Олександрійський РВП ГУНП в Кіровоградській області.
Дослідивши подану заяву, суд приходить до наступного.
Так, згідно з ч. 1ст.4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Пунктом 9 ч.2 ст.293ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст.339ЦПК України за умов, визначених Законом України «Про психіатричну допомогу», заява лікаря-психіатра про проведення психіатричного огляду особи у примусовому порядку, про надання особі амбулаторної психіатричної допомоги та її продовження в примусовому порядку подається до суду за місцем проживання особи, а заява представника закладу з надання психіатричної допомоги про госпіталізацію особи до закладу з надання психіатричної допомоги у примусовому порядку та заява про продовження такої госпіталізації подаються до суду за місцезнаходженням зазначеного закладу.
Частиною 2 ст.340ЦПК України передбачено, що до заяви про психіатричний огляд або надання амбулаторної психіатричної допомоги у примусовому порядку додається висновок лікаря-психіатра, а про продовження примусово амбулаторної психіатричної допомоги, про примусову госпіталізацію, її продовження - висновок комісії лікарів-психіатрів та інші відповідні матеріали.
Згідно ч.2 та 3 ст.16Закону України«Про психіатричнудопомогу» у випадках, коли госпіталізація особи до закладу з надання психіатричної допомоги в примусовому порядку визнається доцільною, представник закладу з надання психіатричної допомоги, в якому перебуває особа, протягом 24 годин з часу госпіталізації направляє до суду за місцем знаходження закладу з надання психіатричної допомоги заяву про госпіталізацію особи до закладу з надання психіатричної допомоги в примусовому порядку на підставах, передбачених статтею 14 цього Закону.
З наданих матеріалів до заяви зазначено, що ОСОБА_1 , відповідно до путівки №138, влаштований до Олександрійського психоневрологічного інтернату з 09.08.2023 року.
У заяві зазначено, що ОСОБА_1 був затриманий працівниками поліції та доставлений в Олександрійську психіатричну лікарню, де знаходиться на даний час, проте не надано жодного підтверджуючого документу з приводу перебування останнього у психіатричній лікарні.
Крім того, до заяви, в якій повинні бути викладені підстави госпіталізації особи до закладу з надання психіатричної допомоги в примусовому порядку, передбачені статтею 14 цього Закону, додається висновок комісії лікарів-психіатрів, який містить обґрунтування про необхідність такої госпіталізації.
У заяві Олександрійського психоневрологічного інтернату не зазначено підстав примусової госпіталізації особи, не зазначено заклад психіатричної допомоги, до якого необхідно госпіталізувати особу в примусовому порядку, а також не додано висновку комісії лікарів-психіатрів, який містить обґрунтування про необхідність такої госпіталізації.
Як передбачено ч.2 та ч.3 ст.22Закону України«Про психіатричнудопомогу» заява представника психіатричного закладу про госпіталізацію особи до такого закладу в примусовому порядку розглядається судом за місцем знаходження закладу з надання психіатричної допомоги протягом 24 годин з дня її надходження.
Відтак, згідно вимог статей 339, 340 ЦПК України, ст.ст.16,22 Закону України«Про психіатричнудопомогу» питання надання дозволу на госпіталізацію особи до закладу з надання психіатричної допомоги у примусовому порядку перед судом може порушувати лише представник відповідного психіатричного закладу, що має госпіталізувати таку особу або в якому перебуває ця особа.
Проте, до суду з листом звернувся в.о. директора Олександрійського психоневрологічного інтернату, в якому просить помістити підопічного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у спеціалізований лікувальний психіатричний заклад суворого типу безстроково.
Таким чином, судом встановлено, що вказана заява подана з порушенням вимог ЦПК України, а саме заяву подано особою, яка не мала права звертатися до суду із вказаною заявою.
Враховуючи наведене, заява про надання дозволу на госпіталізацію особи до закладу з надання психіатричної допомоги у примусовому порядку підлягає поверненню на підставі п.1 ч.4 ст.185 ЦПК України.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.185ЦПК України передбачено, що заява повертається у випадках, коли заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності.
На підставі викладеного та керуючись ст.185,260,339,340 ЦПК України,
П О С Т А Н О В И В:
Заяву Олександрійського психоневрологічного інтернату Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації про примусові заходи медичного характеру та надання психіатричної допомоги в примусовому порядку ОСОБА_1 , заінтересовані особи: орган опіки та піклування Олександрійської міської ради Кіровоградської області, Комунальний заклад «Олександрійська психіатрична лікарня», Олександрійський РВП ГУНП в Кіровоградській області - повернути заявнику.
Роз`яснити, що повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала може бути оскаржена в 15-денний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою:https://court.gov.ua/fair/sud1118/.
Суддя Т.В.Голосеніна
Суд | Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 24.07.2024 |
Оприлюднено | 25.07.2024 |
Номер документу | 120558736 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку |
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Голосеніна Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні