ПОСТАНОВА
Іменем України
05 листопада 2024 року м. Кропивницький
справа № 398/3778/24
провадження № 22-ц/4809/1376/24
Кропивницький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:
головуючий суддя - Дьомич Л. М. (суддя - доповідач),
судді Єгорова С.М., Карпенко О.Л.
розглянувши апеляційну скаргу Олександрійського психоневрологічного інтернату Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації на ухвалу Олександрійськогоміськрайонного судуКіровоградської області від 24 липня 2024 року у справі за заявою Олександрійського психоневрологічного інтернату Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації про примусові заходи медичного характеру та надання психіатричної допомоги в примусовому порядку ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування Олександрійської міської ради Кіровоградської області, Комунальний заклад «Олександрійська психіатрична лікарня», Олександрійський РВП ГУНП в Кіровоградській області, суд -
В С Т А Н О В И В:
У липні2024року в.о.директора Олександрійського психоневрологічногоінтернату Департаменту соціальногозахисту населенняКіровоградської обласноїдержавної адміністраціїВ.Чеботарьовзвернувся досуду іззаявою про примусові заходи медичного характеру та надання психіатричної допомоги в примусовому порядку ОСОБА_1 , просить прийняти рішення, яким помістити підопічного ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 у спеціалізований лікувальний психіатричний заклад суворого типу безстроково, до висновку про можливість перебування в соціальному середовищу.
Заінтересованими особами визначено: Орган опіки та піклування Олександрійської міської ради Кіровоградської області, Комунальний заклад «Олександрійська психіатрична лікарня», Олександрійський РВП ГУНП в Кіровоградській області.
Ухвалою ОлександрійськогоміськрайонногосудуКіровоградської областівід 24липня 2024року заявуОлександрійського психоневрологічногоінтернату Департаментусоціального захистунаселення Кіровоградськоїобласної державноїадміністрації пропримусові заходимедичного характерута наданняпсихіатричної допомогив примусовомупорядку ОСОБА_1 ,заінтересовані особи:Орган опікита піклуванняОлександрійської міськоїради Кіровоградськоїобласті,Комунальний заклад«Олександрійська психіатричналікарня»,Олександрійський РВПГУНП вКіровоградській області,повернуто заявнику.
Суд виснував, що заява подана з порушенням вимог процесуального законодавства, так як заяву подано особою, яка не має права звертатися до суду із вказаною заявою, тому заява на підставі п.1 ч. 4ст.185 ЦПК України, підлягає поверненню.
Додатково звернуто увагу, що до заяви, в якій повинні бути викладені підстави госпіталізації особи до закладу з надання психіатричної допомоги в примусовому порядку, передбаченістаттею 14 цього Закону, додається висновок комісії лікарів-психіатрів, який містить обґрунтування про необхідність такої госпіталізації.
У заяві також не зазначено підстав примусової госпіталізації особи, не зазначено заклад психіатричної допомоги, до якого необхідно госпіталізувати особу в примусовому порядку, а також не додано висновку комісії лікарів.
Не погоджуючись з судовою ухвалою, в.о. директора Олександрійського психоневрологічного інтернату Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації В. Чеботарьов подав апеляційну скаргу, якою просить скасувати ухвалу Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 24.07.2024р, а справу направити на новий розгляд.
В обґрунтування вказує, що оскаржувана ухвала прийнята з порушенням норм процесуального права, судом не враховані дійсні обставини справи щодо обсягу правоздатності заявника.
Ухвалою суду від 24.09.2024р відкрито провадження у справі. Ухвалою від 02.10.2024р призначено судове засідання.
Сторони належним чином повідомлені про судовий розгляд, у судове засідання не з`явилися.
В.о. директора Олександрійського психоневрологічного інтернату Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації В. Чеботарьов подав заяву про розгляд справи у відсутності заявника (а.с.74-75).
В.о. директора Комунального закладу «Олександрійська психіатрична лікарня» надав заяву аналогічного змісту (а.с.81).
За положеннями ст. 223 ЦПК неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
За положенням ст. 268 ЦПК датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, переглянувши оскаржувану ухвалу в межах апеляційного оскарження, заслухавши доповідь судді-доповідача, дійшла висновку про залишення ухвали Олександрійськогоміськрайонного судуКіровоградської області від 24 липня 2024 року справі, без змін, за наступного.
В обґрунтування звернення заявник вказує, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до путівки №138, влаштований до Олександрійського психоневрологічного інтернату з 09.08.2023 року.
Психічний стан підопічного ОСОБА_1 є вкрай агресивним, небезпечним для оточуючих та всього соціального середовища, постійно виникає потреба доставляння його у психіатричний заклад. Тому просить прийняти рішення яким помістити підопічного ОСОБА_1 у спеціалізований лікувальний психіатричний заклад суворого типу безстроково.
Пунктом 9 ч. 2ст. 293 ЦПК Українипередбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку.
Відповідно до ч.1ст.339 ЦПК Україниза умов, визначенихЗаконом України «Про психіатричну допомогу», заява лікаря-психіатра про проведення психіатричного огляду особи у примусовому порядку, про надання особі амбулаторної психіатричної допомоги та її продовження в примусовому порядку подається до суду за місцем проживання особи, а заява представника закладу з надання психіатричної допомоги про госпіталізацію особи до закладу з надання психіатричної допомоги у примусовому порядку та заява про продовження такої госпіталізації подаються до суду за місцезнаходженням зазначеного закладу.
Частиною 2ст. 340 ЦПК Українипередбачено, що до заяви про психіатричний огляд або надання амбулаторної психіатричної допомоги у примусовому порядку додається висновок лікаря-психіатра, а про продовження примусово амбулаторної психіатричної допомоги, про примусову госпіталізацію, її продовження - висновок комісії лікарів-психіатрів та інші відповідні матеріали.
Згідно ч.2 та 3ст.16 Закону України «Про психіатричну допомогу»у випадках, коли госпіталізація особи до закладу з надання психіатричної допомоги в примусовому порядку визнається доцільною, представник закладу з надання психіатричної допомоги, в якому перебуває особа, протягом 24 годин з часу госпіталізації направляє до суду за місцем знаходження закладу з надання психіатричної допомоги заяву про госпіталізацію особи до закладу з надання психіатричної допомоги в примусовому порядку на підставах, передбаченихстаттею 14 цього Закону.
Положенням ст. 22 ЗУ «Про психіатричну допомогу», врегульований порядок судового розгляду заяв про надання психіатричної допомоги в примусовому порядку , за яким, заява лікаря-психіатра про проведення психіатричного огляду особи в примусовому порядку розглядається судом за місцем проживання цієї особи у триденний строк з дня її надходження , а заява представника психіатричного закладу про госпіталізацію особи до такого закладу в примусовому порядку розглядається судом за місцем знаходження закладу з надання психіатричної допомоги протягом 24 годин з дня її надходження.
Тобто, законодавець визначив суб`єкти звернення та способи звернення, а саме лікаря-психіатра про проведення психіатричного огляду особи в примусовому порядку та представника психіатричного закладу про госпіталізацію особи до такого закладу в примусовому порядку.
В даній справі до суду звернувся в.о. директора Олександрійського психоневрологічного інтернату Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації.
Згідно Положення про Олександрійський психоневрологічний інтернат, затвердженого розпорядженням голови Кіровоградської обласної ради, заклад є стаціонарним інтернатним закладом для соціального захисту, що утворюється для тимчасового або постійного проживання/перебування осіб із стійким інтелектуальними та/або психічними порушеннями, які за станом здоров`я потребують стороннього догляду, соціально-побутового обслуговування, надання медичної допомоги, соціальних послуг та комплексу реабілітаційних заходів і яким згідно з висновком лікарської комісії за участю лікаря-психіатра не протипоказане перебування у закладі.
Таким чином, правосуб`єктність заявника не відповідає вимогам статей339,340 ЦПК України, ст.ст.16,22Закону України «Про психіатричну допомогу», за якою з заявою про надання дозволу на госпіталізацію особи до закладу з надання психіатричної допомоги у примусовому порядку перед судом може порушувати представник відповідного психіатричного закладу, що має госпіталізувати таку особу або в якому перебуває ця особа.
З заявою звернувся в.о. директора Олександрійського психоневрологічного інтернату та просить помістити підопічного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у спеціалізований лікувальний психіатричний заклад суворого типу безстроково, правосуб`єктність якого не передбачена вищевказаними нормами права.
У зв`язку з вищевикладеним, висновок суду першої інстанції, що заява не відповідає вимогам ЦПК України, так як подано особою, яка не має права звернення до суду із вказаною заявою та як наслідок підлягає поверненню на підставі п.1 ч.4ст.185 ЦПК України, повністю ґрунтується на положеннях законодавства.
Загальний висновок суду за результатами розгляду апеляційної скарги
Відповідно до положень ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, оскаржуване рішення суду першої інстанції у даній справі необхідно залишити без змін.
Керуючись ст.ст.367, 368, 369, 374, 375, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, Кропивницький апеляційний суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу в.о. директора Олександрійського психоневрологічного інтернату Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації В. Чеботарьова, залишити без задоволення, а ухвалу Олександрійськогоміськрайонного судуКіровоградської області від 24 липня 2024 року, без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Л. М. Дьомич
С.М. Єгорова
Судді О. Л. Карпенко
Суд | Кропивницький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2024 |
Оприлюднено | 08.11.2024 |
Номер документу | 122850957 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку |
Цивільне
Кропивницький апеляційний суд
Дьомич Л. М.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Голосеніна Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні