Справа №710/726/24
Номер провадження 2/710/354/24
УХВАЛА
про призначення експертизи та зупинення провадження
23.07.2024 м. Шпола
Шполянський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Побережної Н.П.,
за участю:
секретаря судового засідання Гегельської І.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання ОСОБА_1 про призначення посмертної судово-медичної молекулярно-генетичної експертизи у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача: ОСОБА_4 . третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів: Шполянська державна нотаріальна контора, про встановлення факту батьківства,
УСТАНОВИВ:
У провадженні Шполянського районного суду Черкаської області перебуває вказана цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача: ОСОБА_4 . третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів: Шполянська державна нотаріальна контора, про встановлення факту батьківства.
Відповідно позовних вимог, позивач просить встановити факт батьківства ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо позивача, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; зобов`язати Шполянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести відомості до актового запису про народження № 8, складеного 21.06.2005 виконавчим комітетом Сигнаївської сільської ради Шполянського району Черкаської області, про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме зазначити батьком дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказує, що за життя ОСОБА_5 , а саме в період з 2000 року по 2010 рік, перебував у фактичних шлюбних відносинах з матір`ю позивача ОСОБА_4 .
Під час спільного проживання із ОСОБА_5 , мати позивача народила сина, ОСОБА_1 , що підтверджується повним витягом про народження №00043305271 від 26.01.2024 року, виданого Шполянським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ). Оскільки на час реєстрації народження сина ОСОБА_5 та ОСОБА_4 не перебували у шлюбі та не подали до органу державної реєстрації актів цивільного стану спільної заяви про походження дитини від ОСОБА_5 , запис про батька дитини до актового запису про його народження був внесений у відповідності до ч. 1 ст. 135 СК України. Однією сім`єю батьки позивача ОСОБА_1 ОСОБА_5 та ОСОБА_4 проживали та вели спільне господарство до 2010 року.
Після припинення спільного проживання однією сім`єю ОСОБА_5 продовжував спілкуватися з сином, постійно зустрічався з дитиною, цікавився його життям, брав участь у вихованні та утриманні сина, тобто визнавав його своєю дитиною.
Відразу після початку збройного нападу росії на Україну, ОСОБА_5 був мобілізований до ЗСУ, де під час проходження військової служби в Харківській області, в ході бойових дій, ІНФОРМАЦІЯ_2 трагічно загинув.
Наразі, встановлення факту батьківства ОСОБА_5 відносно його сина, ОСОБА_1 , необхідне для отримання свідоцтва про право на спадщину.
24.05.2024 року відкрито провадження у справі, справу вирішено проводити за правилами загального позовного провадження.
Разом із позовною заявою позивачем подане клопотання про призначення посмертної судово-медичної молекулярно-генетичної експертизи та витребування доказів. Проведення експертизи доручити експертам Харківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.
Позивач в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд клопотання про призначення експертизи та витребування доказів без його участі та вказав. Що клопотання підтримує.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідач ОСОБА_2 надала заяву про визнання позову та вказала про розгляд справи у її відсутність.
Треті особи у судове засідання не з`явились, про час та місце підготовчого судового засідання повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили.
Дослідивши матеріали в межах заявленого клопотання, суд встановив наступне.
Згідно із ч. 1 ст.3ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до статті 130СК України у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч.ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України).
Серед джерел доказів, відповідно до ст. 76 ЦПК України, є висновок експерта.
Відповідно до ч.1, ч. 3 ст.103 Цивільного процесуального кодексу України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Згідно з п.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" №3 від 15 травня 2006 року, питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це, у тому числі висновку судово-генетичної експертизи.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у справі «Калачова проти Російської Федерації» № 3451/01, 34 від 7 травня 2009, «на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорювання батьківства».
В силу пункту 6 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» право на використання геномної інформації з метою, зазначеною в частині першій статті 4 цього Закону, із дотриманням вимог законодавства України мають: слідчий суддя, суд.
Так відповідно до ч.2 ст.8 Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» у разі введення воєнного стану відбір біологічного матеріалу з метою, визначеною пунктами 2 i 3 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється в обов`язковому порядку у військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту, а також членів добровольчих формувань територіальних громад. Указом Президента України №64/2022 віл 24.02.2022 Про введення воєнного стану в Україні, в Україні введено воєнний стан, який було неодноразово продовжено.
Частиною 1 статті 12 Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» визначено, що біологічний матеріал, відібраний для проведення обов`язкової державної реєстрації геномної інформації на підставах і в порядку, передбачених пунктами 1-4 частини першої статті 7 цього Закону, зберігається Адміністратором Електронного реєстру або визначеними ним уповноваженими особами
Відповідно до пункту 5 Розділу І Положення про Електронний реєстр геномної інформації людини затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 04 серпня 2023 року № 639 Адміністратором Електронного реєстру є Державний науково-дослідний експертно криміналістичний центр Міністерства внутрішніх справ України
Пунктом 1.5 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 03.11.1998 за № 705/3145 проведення молекулярно-генетичної експертизи (дослідження) біологічного матеріалу осіб, геномна інформація яких підлягає обов`язковій або добровільній державній реєстрації, здійснюється з урахуванням особливостей, визначенихЗаконом України«Про державну реєстрацію геномної інформації людини» та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної реєстрації геномної інформації людини
Беручи до уваги предмет спору, заявлені позовні вимоги та наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що для повноти та об`єктивності встановлення обставин у справі, висновок судово-медичної молекулярно-генетичної експертизи буде мати важливе значення, а тому клопотання позивача належить задовольнити.
Згідно з положенням п. 5 ч. 1 ст.252ЦПК України суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
У відповідності до п. 9 ч. 1 ст.253ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених п. 5 ч. 1 ст. 252 цього Кодексу, - на час проведення експертизи.
Оскільки на проведення експертизи потрібен тривалий час, суд вважає за необхідне провадження по справі зупинити на час проведення експертизи.
Керуючись ст. ст. 103, 104, 252, 353, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання позивача про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи задовільнити.
Призначити у цивільний справі судово-медичну молекулярно-генетичну експертизу, на вирішення якої поставити питання:
- чи є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , біологічним батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ?
Витребувати у Державному науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі Міністерства внутрішніх справ України (вул. Велика Окружна, 4, с.Петропавлівська Борщагівка, Київська область, 08130) біологічний матеріал загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Синьківка Куп`янського району Харківської області військовослужбовця ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Проведення експертизи доручити експертам Харківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (61191, Харківська область, м. Харків, вул. Ковтуна, буд. 34).
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків за ст. ст. 384, 385 КК України.
Доручити Комунальній установі «Черкаське обласне бюро судово-медичної експертизи» (вул. Грузиненка, 11, м. Черкаси, 18009) проведення відбору біологічних зразків для генетичного дослідження у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та направлення генетичного матеріалу до експертної установи Харківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України(61191, Харківська область, м. Харків, вул. Ковтуна, буд. 34).
Зобов`язати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з`явитися за викликом до Комунальної установи «Черкаське обласне бюро судово-медичної експертизи» (вул. Грузиненка, 11, м.Черкаси, 18009) та надати для відбору біологічні зразки для генетичного дослідження.
Роз`яснити сторонам положення ст.109ЦПК України про наслідки ухилення від участі в експертизі, а саме у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Витрати на проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Провадження в цивільній справі зупинити на час проведення експертизи та до отримання висновку експертизи.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана Черкаському апеляційному суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н.П. Побережна
Суд | Шполянський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 23.07.2024 |
Оприлюднено | 25.07.2024 |
Номер документу | 120561628 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Шполянський районний суд Черкаської області
Побережна Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні