печерський районний суд міста києва
Справа № 757/30540/24-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2024 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2
прокурорів ОСОБА_3 , ОСОБА_4
захисників ОСОБА_5 , ОСОБА_6
підозрюваної ОСОБА_7
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_8 у кримінальному провадженні №62021000000000862 про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваної ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -
ВСТАНОВИВ:
На розгляд слідчого судді надійшло вказане клопотання.
Обґрунтовуючи клопотання, слідчий зазначив, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62021000000000862 від 07.10.2021 за підозрою наступних осіб:
1) ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 27 ст. 219, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 209 КК України;
2) ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 ст. 219, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 209 КК України;
3) ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 ст. 219, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212 КК України;
4) ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 ст. 219, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212 КК України;
5) ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 3 ст. 212 та ст. 219 КК України.
Державне підприємство «Вугільна компанія «Краснолиманська» (ЄДРПОУ 31599557) (далі - ДП «ВК «Краснолиманська») є одним із найпотужніших державних вугледобувних підприємств України, що належить до сфери управління Міністерства енергетики України, видобуває рядове вугілля марок Г, Ж, яке використовується для потреб коксування та енергетики.
Відповідно до п. 7.5 Статуту ДП «ВК «Краснолиманська», затвердженого наказом Міненерговугілля України від 01.06.2011 № 174 передбачено, що основним узагальнюючим показником фінансових результатів господарської діяльності Підприємства є прибуток.
З 2003 року, з метою залучення недержавних інвестицій та подальшого розвитку гірничих робіт, з балансу ДП «ВК «Краснолиманська» на баланс ТОВ «Краснолиманське» (ЄДРПОУ 32281519) (далі - Товариство) Державною службою геології та надр України передано запаси вугілля загальним обсягом 65 400 тис. тон у межах шахтного поля ДП «ВК «Краснолиманська», з отриманням усіх необхідних погоджень центральних органів виконавчої влади. Товариство отримало спеціальний дозвіл на користування надрами № 3316 від 19.12.2003 та в подальшому здійснювало виробничу діяльність лише на договірних засадах з ДП «ВК «Краснолиманська».
На баланс Товариства передані запаси, які заздалегідь були розкриті та підготовлені капітальними гірничими виробками державною шахтою і мають із нею спільну технічну межу. Крім того, забезпечення функцій вентиляції, водовідливу, спуск-підйом працівників Товариства здійснюються виключно ДП «ВК «Краснолиманська», оскільки Товариство не має власних шляхів доступу з поверхні до отриманих ним вугільних запасів.
Відповідно до умов Договору №287/05 від 13.05.2005, укладеного між ДП «ВК «Краснолиманська» та ТОВ «Краснолиманське» щодо врегулювання економічних, технічних і правових відносин при будівництві об`єктів нового блоку, передбачалось силами ТОВ «Краснолиманська» провести 27,62 км гірничих виробок для розкриття та підготовки запасів похилого поля пласта m42 до ізогіпси - 650 метрів, похилого поля заскидової частини пласта 13 до ізогіпси - 1080 метрів - для забезпечення своєчасної підготовки лінії очисних вибоїв ДП «ВК «Краснолиманська» до пласта m42 з обсягом промислових запасів 32 900 тис. тон та пласта 13 з обсягом запасів 42 500 тис. тон. Термін дії договору встановлено до 01.01.2014.
Однак, ТОВ «Краснолиманська» проведено тільки 7,4 км виробок, у зв`язку з чим став технологічно неможливий доступ державного підприємства до продуктивних запасів вугілля, які фактично заблоковано Товариством.
Умовами Договору передбачено, що Сторони, які уклали договір, діють у єдиному виробничо-технологічному комплексі і у своїй діяльності керуються законодавством України. Крім того, Сторони зобов`язані виконувати сумісно встановленні плани та графіки ведення робіт із розкриття та підготовки запасів, визначених Договором, та несуть відповідальність за несвоєчасне виконання сумісно встановлених планів та графіків робіт із розкриття та підготовки запасів. ТОВ «Краснолиманське» організовує роботи, у відповідності до розроблених та узгоджених сторонами графіків з виконання інтенсивного розкриття, підготовки і відпрацювання запасів в межах свого гірничого відводу, надає всю необхідну технічну документацію, здійснює оплату всіх видів послуг, наданих на підставі актів виконаних робіт.
Також між Сторонами укладено договір від 30.12.2003 № 569/12 про надання послуг виробничого характеру, за яким ДП «ВК «Краснолиманська» надає послуги для здійснення всіх процесів виробництва, починаючи від виконання операцій технологічного комплексу на поверхні до розкриття і підготовки запасів вугілля, їх видобутку в межах гірничого відводу ТОВ «Краснолиманське» (ЄДРПОУ 32281519), збагачення і охорони праці, правил техніки безпеки, правил технічної експлуатації, промсанітарії і екології, виконання складських операцій, надання послуг соціального характеру, тощо.
У листопаді 2013 року до спеціального дозволу на користування надрами ТОВ «Краснолиманське» № 3316 внесено відповідні зміни щодо продовження строку його дії до 19.12.2032 на підставі наказів Державної служби геології та надр України № 174 від 28.04.2012 та № 440 від 30.08.2013.
У зв`язку з цим між Сторонами укладено додаткову угоду від 27.12.2013 до Договору від 13.05.2005 № 287/05, якою продовжено строк його дії до 19.12.2032.
Крім того, укладено Договір від 30.12.2013 № 30/12-06 щодо врегулювання економічних, технічних та правових взаємовідносин при будівництві об`єктів нового блоку, за умовами якого ТОВ «Краснолиманське» зобов`язувалось за рахунок власних джерел фінансування провести 76,8 км гірничих виробок для розкриття та підготовки запасів Компанії.
При цьому, на момент укладання цього договору Товариством не виконано зобов`язання за договором № 287/05 від 13.05.2005, а саме фактично проведено лише 7,3 км, або 26,5% від передбачених договором 27,62 км.
Так, ОСОБА_9 , не раніше вересня 2018 року, через підконтрольне йому ТОВ «Укрдонінвест» став кінцевим бенефіціарним власником ТОВ «Краснолиманське», почав фактично контролювати діяльність та здійснювати поточне керівництво Товариства.
Станом на 01.10.2021 ТОВ «Краснолиманське» пройдено гірничі виробки довжиною 9,3 км, що складає 12,1 % від запланованого обсягу у 76,8 км гірничих виробок за договором № 30/12-06 від 30.12.2013, що фактично заблокувало доступ державному підприємству до 285,2 млн тон корисних копалин.
Таким чином, надання надр у користування ТОВ «Краснолиманське» на підставі спеціального дозволу № 3316 від 19.12.2003, наявність договірних зобов`язань ДП «ВК «Краснолиманська» перед ТОВ «Краснолиманське» щодо надання послуг для здійснення всіх процесів виробництва, а також фактичне невиконання ТОВ «Краснолиманське» у необхідних обсягах своїх зобов`язань перед ДП «ВК «Краснолиманська» за договорами про здійснення гірничих виробок зумовило залежність існування ДП «ВК «Краснолиманська» як діючого державного підприємства з видобування вугілля від ТОВ «Краснолиманське», та отримання останнім надприбутків внаслідок такої залежності.
Крім того, встановлено, що до 2021 року ДП «ВК «Краснолиманська» працювала без дотацій з державного бюджету.
Маючи можливість видобувати рядове вугілля з власних запасів, враховуючи виробничий та трудовий потенціал, державне підприємство мало можливість щорічно отримувати дохід від реалізації вугільної продукції розрахунково до 1,1 млрд гривень, натомість його діяльність є збитковою.
Так, не пізніше 01.01.2022, точна дата, час та місце органом досудового розслідування не встановлено, кінцевий бенефіціарний власник ТОВ «Укрдонінвест» ОСОБА_9 , який у період до 10.04.2023 являвся кінцевим бенефіціарним власником ТОВ «Краснолиманське», а в подальшому продовжив неформальне керівництво цим Товариством, яке у період до 10.04.2023 входило до групи компаній «Укрдонінвест», достовірно знаючи, що ДП «ВК «Краснолиманська» перебуває в залежності від ТОВ «Краснолиманське», оскільки не має можливості проводити видобуток кам`яного вугілля з власних пластів, свідомо ставши на шлях злочинної діяльності, створив злочинну організацію, а саме стійке ієрархічне об`єднання декількох осіб, до якого увійшли його довірена особа ОСОБА_10 , директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 , головний бухгалтер ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_7 , головний інженер ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , інші невстановлені досудовим розслідуванням особи, в тому числі працівники правоохоронних органів серед службових осіб Державної податкової служби України, службові особи Міністерства енергетики України та службові особи ДП «ВК «Краснолиманська», які за попередньою змовою зорганізувалися для спільної діяльності з метою безпосереднього вчинення тяжких злочинів учасниками цією організацією, керівництва та координації кримінально протиправної діяльності інших осіб, забезпечення функціонування злочинної організації, підшукання співучасників, об`єднання їх зусиль, детальний розподіл між ними обов`язків, складення плану, визначення способів його виконання. Внаслідок чого ОСОБА_9 досягнуто основної мети такої організації, а саме утворення стійкого об`єднання осіб для заняття злочинною діяльністю, зокрема, ухилення від сплатити податків, доведення ДП «ВК «Краснолиманська» до стійкої фінансової неспроможності та банкрутства, легалізації (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом, забезпечення взаємозв`язку між діями всіх учасників останнього, упорядкування взаємодії його структурних частин.
Так, ОСОБА_9 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.01.2022, більш точна дата слідством не встановлена, під час розробки плану діяльності злочинної організації, собі, як організатору і керівнику, відвів роль управління функціонуванням злочинної організації як стійкого об`єднання осіб (забезпечення існування, відповідного рівня організованості, дотримання загальних правил поведінки і дисципліни; вербування нових учасників, розподіл або перерозподіл між ними функціональних обов`язків; планування конкретних злочинів і злочинної діяльності в цілому; організація заходів щодо прикриття останньої, вдосконалення структури об`єднання) та здійсненням ними злочинної діяльності (визначення її мети і напрямів, конкретних завдань об`єднання, його структурних частин або окремих учасників, координація їхніх дій; ініціювання здійснення певного виду злочинної діяльності чи вчинення конкретних злочинів тощо), забезпечення фінансування та організації приховування злочинної діяльності злочинної організації.
Після цього, ОСОБА_9 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.01.2022, більш точна дата слідством не встановлена, залучив свою довірену особу ОСОБА_10 , якій відвів роль співвиконавця вчинення кримінальних правопорушень, та яка виступала посередником між організатором та виконавцями в ієрархічній структурі злочинної організації і відповідала за координацію дій учасників групи та своєчасне виконання ними протиправних дій, погоджених з ОСОБА_9 . Зокрема на неї покладено обов`язок щодо здійснення загального керівництва діяльністю ТОВ «Краснолиманське» та підконтрольного ДП «ВК «Краснолиманська», погодження питань правової та фінансової діяльності цих підприємств.
На виконання плану злочинної організації, створеної ОСОБА_9 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.01.2022, більш точна дата слідством не встановлена, залучено директора ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 , якому доведено план злочинної діяльності, з яким він погодився, таким чином вступивши до злочинної організації і ставши її учасником з метою вчинення тяжких злочинів. ОСОБА_11 , відповідно до розробленого плану, відведено роль керівника над підлеглими співробітниками ТОВ «Краснолиманське» та службовими особами ДП «ВК «Краснолиманська», з яким повинні погоджуватись питань правової та фінансової діяльності цих товариств та контроль над діяльністю ДП «ВК «Краснолиманська» стосовно видобування вугілля. Останній в свою чергу до вчинення протиправної діяльності залучив головного бухгалтера ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_7 , яка підпорядковується йому в силу службових обов`язків та повинна була виконувати його незаконні вказівки.
При цьому, ОСОБА_11 та ОСОБА_7 відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України на час вчинення кримінальних правопорушень були службовими особами, так як виконували організаційно-розпорядчі і адміністративно-господарські функції.
Крім того, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.01.2022 до злочинної організації ОСОБА_11 залучено головного інженера ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , який відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України на час вчинення кримінальних правопорушень був службовою особою державного підприємства, при цьому отримуючи офіційний дохід від ТОВ «Краснолиманське». У період 2022-2023 років ОСОБА_12 фактично виконував обов`язки генерального директора та здійснював загальне керівництво державним підприємством, у зв`язку із постійним перебуванням діючого виконувача обов`язків генерального директора ОСОБА_13 на території Київської області, та враховуючи підконтрольність державного підприємства приватній структурі, на виконання злочинного плану повинен був беззаперечно виконувати вказівки директора ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 , вчиняти дії на користь ТОВ «Краснолиманське», забезпечувати вчинення дій працівниками ДП «ВК «Краснолиманська» для доведення державного підприємства до стійкої фінансової неспроможності, не вчиняти дій щодо повернення запасів з балансу ТОВ «Краснолиманське» на баланс ДП «ВК «Краснолиманська» та анулювання спеціального дозволу ТОВ «Краснолиманське» на право користування надрами від 19.12.2003 № 3316, не забезпечувати, з огляду на наявність простроченої дебіторської заборгованості, своєчасне повернення обігових коштів державного підприємства та належний рівень претензійно-позовної роботи.
Поряд з цим, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.01.2022 до злочинної організації залучено невстановлених інших службових осіб ДП «ВК «Краснолиманська», які враховуючи підконтрольність державного підприємства приватній структурі, на виконання злочинного плану повинні були гальмувати питання щодо повернення запасів з балансу ТОВ «Краснолиманське» на баланс ДП «ВК «Краснолиманська» та анулювання спеціального дозволу ТОВ «Краснолиманське» на право користування надрами від 19.12.2003 № 3316, не забезпечувати, з огляду на наявність простроченої дебіторської заборгованості, своєчасне повернення обігових коштів державного підприємства та належний рівень претензійно-позовної роботи.
Також, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.01.2022, до злочинної організації залучено невстановлених працівників правоохоронних органів, серед службових осіб Державної податкової служби України, які виконуючи роль представників органу, який здійснює контролюючу функцію господарської діяльності ТОВ «Краснолиманське», не здійснювали належним чином податковий контроль та давали можливість безперешкодно здійснювати кримінальні правопорушення у сфері господарської діяльності.
Крім того, наприкінці 2021 року, більш точна дата та час досудовим розслідування не встановлені, у керівника злочинної організації ОСОБА_9 виник умисел на організацію ухилення від сплати податків з метою особистого збагачення та збагачення учасників злочинної організації, який через свою довірену особу ОСОБА_10 довів до відома директора ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 та головного бухгалтера цього Товариства ОСОБА_7 , які з запропонованим погодились та у період часу з 01.01.2022 по 30.09.2023 втілювали розроблений учасниками злочинної організації план кримінального правопорушення.
Відповідно до Статуту ТОВ «Краснолиманське», затвердженого Рішенням учасників Товариства від 31.08.2018 (далі - Статут), Товариство засновано на основі Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України, Законів України «Про товариства з обмеженою відповідальністю», «Про зовнішньоекономічну діяльність» та іншого чинного законодавства України з метою здійснення заходів щодо підвищення рівня підприємницької діяльності та отримання прибутку на основі повного господарського розрахунку, самофінансування та самоокупності.
Товариство зареєстровано за адресою АДРЕСА_1 та перебуває на обліку в Центральному міжрегіональному управлінні Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків.
Пунктом 3.1. Статуту визначено, що метою діяльності Товариства є одержання прибутку шляхом задоволення потреб у товарах, робота та послугах і реалізація за рахунок отриманого прибутку програм розвитку Товариства, задоволення соціально-економічних інтересів учасників та трудового колективу Товариства.
Відповідно до п. 3.2 Статуту предметом діяльності Товариства є:
- організація та виконання буро-вибухових робіт;
- агломерація кам`яного вугілля;
- ведення гірничих робіт;
- пошук, розвідка, розробка та експлуатація родовищ корисних копалин;
- прогнозування потреб регіону в паливо-енергетичних ресурсах, обсягах і структурі їх придбання, а також матеріальних можливостях їхньої оплати;
- видобування, переробка, збагачення, реалізація вугілля, продуктів збагаченню, залізної руди, агломератів, вогнетривів і інших сировинних та мінеральних ресурсів;
- виконання капітальних маркшейдерських робіт, проведення нагляду за деформацією поверхні і об`єктами під якими проводяться роботи;
- охорона земної поверхні та розташованих на ній будинків, споруд, водоймищ та насаджень від негативних робіт, усунення інших факторів, що наносять шкоду природі;
- видобуток газу-метану та його використання та реалізація;
- участь у розробках і здійсненні інвестиційних програм із метою збільшення виробництва паливно-енергетичних і інших ресурсів.
Згідно з п. п. 9.1-9.2 Статуту Товариства, Управління Товариством здійснюється загальними зборами учасників, що є вищим органом Товариства, директором, який є одноособовим виконавчим органом Товариства та наглядовою радою, яка контролює фінансово-господарську діяльність директора Товариства. Посадовими особами органів управління є директор та Голова наглядової ради.
Пунктом 9.4 Статуту визначено, що виконавчим органом Товариства, який здійснює керівництво його поточною діяльністю є директор. До компетенції директора належать усі питання діяльності Товариства, окрім тих, що згідно з чинним законодавством, цим Статутом або рішенням вищого органу Товариства віднесені до компетенції Загальних зборів учасників Товариства. Директор підзвітний у своїй діяльності вищому органу Товариства та організовує виконання його рішень. Директор можу бути як учасник Товариства так і особа, що знаходиться з Товариством у трудових відносинах. При наймі директора з ним може укладатися контракт, в якому визначаються строк найму, права та обов`язки і відповідальність директора, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення його з посади, інші умови найму за погодженням сторін. Директор без доручення діє від імені Товариства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію Товариства, укладає договори (угоди) вирішує питання діяльності Товариства в межах та в порядку, визначених установчими документами та чинним законодавством. Директор призначає своїх заступників, розподіляє обов`язки між ними, в установленому порядку приймає на роботу та звільняє з роботи працівників Товариства. Він видає накази та інші розпорядчі документи, обов`язкові для виконання усіма працівниками Товариства.
Рішенням від 15.07.2020 єдиного учасника ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_9 з 16.07.2020 призначено директором ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 .
В свою чергу директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 та головний бухгалтер вказаного Товариства ОСОБА_7 , як учасники злочинної організації, будучи службовими особами, маючи при цьому владні повноваження, передбачені внутрішніми нормативними актами підприємства та законодавчими актами України, виконували організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, пов`язані з нарахуванням та своєчасною сплатою податків та з подачею до контролюючих органів достовірних документів податкової звітності від імені ТОВ «Краснолиманське».
На директора ОСОБА_11 та головного бухгалтера ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_7 , як на службових осіб, законодавством покладено виконання таких обов`язків:
- ст. 67 Конституції України - обов`язок сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом;
- п. 3 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV від 16.07.1999 - обов`язок створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів, а також відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах;
- п. 1. ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV від 16.07.1999 (із змінами та доповненнями) - підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи;
- п. 2. ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV від 16.07.1999 (із змінами та доповненнями) - первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг;
- п. 44.1 ст. 44 Податкового Кодексу № 2755-VI від 02.12.2010 (із змінами та доповненнями) для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
У випадках, передбачених ст. 216 ПК України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному ст. 50 цього Кодексу:
- п. 44.2 ст. 44 ПК України № 2755-VI від 02.12.2010 (із змінами та доповненнями) для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Відповідно до ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Статтею 67 Конституції України установлено, що Кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Господарського кодексу України (далі - ГК України) господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку є підприємництвом, а суб`єкти підприємництва - підприємцями.
Згідно з ч. 1 ст. 58 ГК України суб`єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа - підприємець у порядку, визначеному законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», активи - це ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до отримання економічних вигод у майбутньому, в свою чергу, потенційна можливість отримання підприємством грошових коштів від використання його активів це - економічна вигода.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV із змінами та доповненнями: господарська операція - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.
Доходи - це збільшення економічних вигод у вигляді збільшення активів або зменшення зобов`язань, яке призводить до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків власників).
Відповідно до п. 4 Національними положеннями (стандартів) бухгалтерського обліку (ПСБО) №13 «Фінансові інструменти», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.11.2001 № 559, фінансовий актив - це грошові кошти та їх еквіваленти; контракт, що дає право отримати грошові кошти або інший фінансовий актив від іншого підприємства; контракт, що надає право обмінятися фінансовими інструментами з іншими підприємством на потенційно вигідних умовах; інструменти власного капіталу іншого підприємства.
Крім того, відповідно до ст. 4 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV із змінами та доповненнями, передбачено, що бухгалтерський облік та фінансова звітність ґрунтується на певних принципах, саме:
- повне висвітлення - фінансова звітність повинна містити всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки господарських операцій та подій, здатних вплинути на рішення, що приймаються на її основі;
- автономність - кожне підприємство розглядається як юридична особа, відокремлена від її власників, у зв`язку з чим особисте майно та зобов`язання власників не повинні відображатися у фінансовій звітності підприємства;
- послідовність - постійне (з року в рік) застосування підприємством обраної облікової політики. Зміна облікової політики можлива лише у випадках, передбачених національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, міжнародними стандартами фінансової звітності та національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку у державному секторі і повинна бути обґрунтована та розкрита у фінансовій звітності;
- безперервність - оцінка активів та зобов`язань підприємства здійснюється виходячи з припущення, що його діяльність буде тривати й надалі;
- превалювання сутності над формою - операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми.
Національними положеннями (стандартів) бухгалтерського обліку (ПСБО) 1, що затверджені Наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 № 73 визначено мету, склад і принципи підготовки фінансової звітності та вимоги до визначення і розкриття її елементів.
Як визначено п. 3 розділу ІІІ ПСБО 1, фінансова звітність повинна бути достовірною (правдивою). Інформація, наведена у фінансовій звітності, є достовірною (правдивою), якщо вона не містить помилок та перекручень, які здатні вплинути на рішення користувачів звітності.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Тобто, податкова накладна - це фіксування здійснених господарських операцій платника ПДВ для обліку податкового зобов`язання та податкового кредиту, які виникають з цього податку. Реєстрація податкової накладної у ЄРПН є необхідно умовою для отримання покупцем права на податковий кредит та обов`язком продавця.
Згідно із п. 20 Порядку заповнення податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 усі податкові накладні скріплюються електронними цифровими підписами посадових осіб платника податку та електронним цифровим підписом (за наявності), що є аналогом відбитка печатки постачальника (продавця). Податкова накладна не скріплюється електронними цифровими підписами (печаткою) отримувача (покупця) товарів/послуг.
Законами України № 812-VIII від 24.11.2015 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо створення передумов для нової моделі ринку природного газу та забезпечення стабільності розрахунків підприємств енергетичної галузі», № 1797-VIII від 21.12.2016 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» та № 2628-VIII від 23.11.2018 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів», підрозділ 2 розділу XX Податкового кодексу України доповнено (а у подальшому внесено зміни) пунктом 45, згідно з яким установлено, що тимчасово, до 1 січня 2022 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД.
У разі застосування зазначеної пільги норми п. 198.5 ст. 198 цього Кодексу не застосовуються в частині товарів/послуг, необоротних активів, суми податку на додану вартість з вартості яких були включені до податкового кредиту у звітних (податкових) періодах, що передували періоду початку застосування пільги.
Платник податків може відмовитися від використання зазначеної пільги чи зупинити її використання на один або декілька звітних (податкових) періодів шляхом подання заяви. Заява, у якій зазначається перелік товарних позицій товарів згідно з УКТ ЗЕД і період, на який платник відмовляється чи зупиняє використання пільги, подається до контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків до настання звітного періоду, в якому платник податку не передбачає використання зазначеної пільги. Відмова від використання пільги, зазначеної у цьому пункті, чи зупинення її використання застосовується з першого числа звітного (податкового) періоду, зазначеного у заяві.
Згідно із п. 187.1. ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше, а саме:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
Згідно з підпунктами «а» і «б» п. 185.1 ст. 185 ПК України об`єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких, відповідно до статті 186 ПК України, розташоване на митній території України.
Згідно з п. п. 201.1. 201.7 та 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПК України терміни.
Відповідно до ст. 200 ПК України слідує, що сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені ПК України.
Відповідно до інформації опублікованої ІНФОРМАЦІЯ_6 на сайті ІНФОРМАЦІЯ_7 , встановлено наступне.
Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками у зв`язку з набранням чинності Закону України від 30.11.2021 № 1914-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» (далі - закон № 1914) інформувало про окремі особливості застосування положень ПК України) з урахуванням внесених змін.
Зокрема, щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення.
Так, починаючи з 01.01.2022 припинено дію режиму звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, який був тимчасово встановлений пунктом 45 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України.
Таким чином, починаючи з 01.01.2022 операції з постачання вугілля та/або продуктів його збагачення підлягають оподаткуванню ПДВ. При цьому за такими операціями платники податку застосовують касовий метод податкового обліку ПДВ, передбачений пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України.
Тобто, якщо перша подія, передбачена пунктом 187.1 статті 187 ПК України, за операцією з постачання товарів, визначених пунктом 45 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, відбулася до 01.01.2022 (у періоді застосування платником податку пільгового режиму оподаткування), та на дату такої першої події таким платником було складено відповідну податкову накладну на звільнену від оподаткування ПДВ операцію, то друга подія, яка відбувається починаючи з 01.01.2022, не спричиняє податкових наслідків з ПДВ (податкові зобов`язання за такою операцією не визначаються та розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату першої події, не складається).
Якщо за товарами (вугілля та/або продуктами його збагачення), які були придбанні до 01.01.2022 для використання в неоподатковуваних операціях, визначених пунктом 45 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, а надалі починаючи з 01.01.2022, такі товари постачаються з податком на додану вартість, то платник може скласти та зареєструвати в ЄРПН розрахунок коригування до податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПК України, та на його підставі зменшити суму податкових зобов`язань, що були нараховані згідно з цим пунктом. Такий розрахунок коригування складається на дату здійснення оплати такого вугілля покупцем (тобто на дату виникнення податкових зобов`язань за оподаткованою ПДВ операцією, яка згідно з пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України визначається за касовим методом).
ОСОБА_9 , реалізовуючи умисел організатора злочинної організації направлений на умисне ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, переслідуючи корисливі мотиви, усвідомлюючи суспільну небезпечність свого діяння і бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків у виді фактичного ненадходження коштів до бюджету в особливо великих розмірах, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 01.01.2022, розробив злочинний план, через ОСОБА_10 довів його директору ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 та головному бухгалтеру ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_7 , які втілили його, вчинивши кримінальне правопорушення.
Реалізовуючи свій злочинний план, направлений на умисне ухилення від сплати податків, що входять до системи оподаткування, на виконання завдань ОСОБА_9 , під контролем ОСОБА_10 головний бухгалтер ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою з директором ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 , достовірно знаючи, що починаючи з 01.01.2022 припинено дію режиму звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, який був тимчасово встановлений пунктом 45 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, виписала та зареєструвала податкові накладні з ПДВ з реалізації товарів: Вугілля кам`яне (код УКТ ЗЕД 2701) за ставкою 0 % ПДВ.
Так, директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 та головний бухгалтер цього Товариства ОСОБА_7 , достовірно знали, що відповідно до оборотно-сальдової відомості ТОВ «Краснолиманське» по рахунку 361 за грудень 2021 року, станом на 31.12.2021 дебіторська заборгованість перед ТОВ «Краснолиманське» наступних суб`єктів господарської діяльності становила:
- ТОВ «УДІ Трейдінг» (ЄДРПОУ 42879748) - НОМЕР_1 , 00 грн;
- ДП «ВК «Краснолиманська» (ЄДРПОУ 42879748) - НОМЕР_2 , 97 грн;
- ПРАТ «ЦЗФ «Росія» (ЄДРПОУ 37339327) - НОМЕР_3 , 74 грн;
- ТОВ «Шахтарськтранс» (ЄДРПОУ 33467331) - НОМЕР_4 , 32 грн.
При цьому, дебіторська заборгованість ТОВ «Ресурс-Вугілля» (ЄДРПОУ 43481352) та ПАТ «Авдіївський коксохімічний Завод» (ЄДРПОУ 191075) перед ТОВ «Краснолиманське» станом на 31.12.2021 відсутня.
Крім того, директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 та головний бухгалтер цього Товариства ОСОБА_7 усвідомлювали, що відповідно до звіту «Баланс (Звіт про фінансовий стан)» від 15.07.2022 № 9433882785 за 2021 рік, який подано до контролюючого податкового органу, на кінець звітного періоду, ними було задекларовано (в рядку 1125) дебіторську заборгованість ТОВ «Краснолиманське» за продукцію, товари, роботи, послуги в розмірі 792 549 тис. грн, а в оборотно-сальдовій відомості зазначено, що заборгованість по рахунку 361 за грудень 2021 року становить 783 021 718,43 грн, що вказує на наявність невстановленої дебіторської заборгованість в розмірі 9 527 281,57 грн.
Разом з цим, головний бухгалтер ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_7 , реалізовуючи злочинний умисел ОСОБА_9 , направлений на умисне ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, діючи за попередньою змовою з директором ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 , під контролем ОСОБА_10 достовірно знаючи, що Товариство має можливість здійснювати реєстрацію податкових накладних з реалізації товарів: Вугілля кам`яне (код УКТ ЗЕД 2701) за ставкою 0 % ПДВ, за касовим методом, після закінчення дії податкової пільги, на суму не більше задекларованої суми дебіторської заборгованості, всупереч положенням ПК України, офіційним роз`ясненням Державної податкової служби України та Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій і бажаючи настання наслідків, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , використовуючи електронний кваліфікований підпис та ІР-адресу НОМЕР_5 у період часу з 01.01.2022 по 30.09.2023 здійснила протиправну реєстрацію податкових накладних з реалізації товарів: Вугілля кам`яне (код УКТ ЗЕД 2701) за ставкою 0 % ПДВ, на загальну суму 460 153 872,46 грн, в тому числі на адресу наступних контрагентів-покупців: ТОВ «УДІ Трейдінг» (ЄДРПОУ 42879748) на загальну суму 307 132 986,64 грн, ДП «ВК «Краснолиманська» (ЄДРПОУ 42879748) на загальну суму 623 351,69 грн, ПАТ «Авдіївський коксохімічний завод» (ЄДРПОУ 191075) на загальну суму 139 534 294,05 грн, ТОВ «Ресурс-Вугілля» (ЄДРПОУ 43481352) на загальну суму 12 863 240,08 грн, при цьому за виключенням не встановленої дебіторської заборгованість в розмірі 9 527 281,57 грн, на загальну суму 450 626 590,89 грн.
Враховуючи викладене, умисні дії ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_7 , які виразилися у незаконному застосуванні податкової пільги (код податкової пільги, згідно з довідником пільг, 14060521) в період з 01.01.2022 по 30.09.2023, призвели до заниження сум податку на додану вартість та фактичного ненадходження до бюджету коштів в сумі 75 104 431,82 грн, що відповідно до примітки ст. 212 КК України є особливо великим розміром.
Крім того, у ОСОБА_9 не раніше вересня 2018 року, більш точна дата та час досудовим розслідуванням не встановлені, виник злочинний умисел, направлений на організацію доведення ДП «ВК «Краснолиманська» до стійкої фінансової неспроможності з метою подальшого отримання юридичного контролю над вказаним державним підприємством шляхом проведення його приватизації або отримання можливості контролювати його діяльність іншим легальним (законним) способом.
З цією метою, ОСОБА_9 , який станом на вересень 2018 року через підконтрольні йому підприємства являвся кінцевим бенефіціарним власником та вигодонабувачем діяльності ТОВ «Краснолиманське» (далі - Товариство), достовірно знаючи про залежність ДП «ВК «Краснолиманська», як діючого державного підприємства з видобування вугілля від ТОВ «Краснолиманське» внаслідок наявності договірних зобов`язань ДП «ВК «Краснолиманська» перед ТОВ «Краснолиманське» щодо надання послуг для здійснення всіх процесів виробництва, а також фактичного невиконання Товариством своїх зобов`язань перед державним підприємством за договорами про здійснення гірничих виробок, що зумовило відсутність можливості здійснення державним підприємством самостійного видобутку та реалізації вугілля кам`яного - тобто, основного виду діяльності, а також невиконання Товариством грошових зобов`язань перед ДП «ВК «Краснолиманська» за надані послуги, вирішив використати вказані обставини для штучного продовження зростання зобов`язань державного підприємства перед державою, тим самим поступово зменшуючи його ліквідність та посилюючи залежність від діяльності ТОВ «Краснолиманське».
На виконання поставленого плану щодо погіршення показників оцінки фінансового стану ДП «ВК «Краснолиманська», що мало складатися з підписання завідомо невигідних для державного підприємства договорів, прийняття нераціональних управлінських рішень, які негативно впливатимуть на виробничу, торговельну, іншу статутну діяльність підприємства, що тягнуть за собою фінансові збитки та втрати, невжиття підприємством необхідних заходів щодо стягнення заборгованості, повноти та своєчасності проведення претензійно-позовної роботи та своєчасності розв`язання проблем у виробничому процесі, штучного збільшення розміру кредиторської та дебіторської заборгованості, умисного порушення податкового законодавства з метою застосування до підприємства фінансових санкцій у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.01.2022 через свою довірену особу ОСОБА_10 залучив до вказаної протиправної діяльності наступних учасників злочинної організації, яким розподілив визначені ролі, з якими вони погодились, тим самим висловивши згоду на участь у діяльності злочинної організації, направлену на вчинення вказаного кримінального правопорушення:
- директора ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_14 , якому внаслідок залежності ДП «ВК «Краснолиманська» від ТОВ «Краснолиманське» доручено здійснювати неформальне, однак фактичне керівництво діяльністю ДП «ВК «Краснолиманська» та його працівниками з метою забезпечення прийняття необхідних ОСОБА_9 рішень, що являлись завідомо невигідними для ДП «ВК «Краснолиманська», надання настанов, розпоряджень та вказівок щодо послідовності дій службових осіб ТОВ «Краснолиманське» та ДП «ВК «Краснолиманська», пов`язаних із роботою та функціонуванням державного підприємства;
- головного бухгалтера ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_7 , яка мала забезпечувати, організовувати та безпосередньо здійснювати одночасне ведення бухгалтерського обліку діяльності як ТОВ «Краснолиманське», так і ДП «ВК «Краснолиманська» з метою приховування від органів державної влади ознак протиправної діяльності злочинної організації, шляхом забезпечення сталої та узгодженої звітності вказаних підприємств.
У свою чергу, директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 залучив до вказаної протиправної діяльності головного інженера ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , який будучи службовою особою державного підприємства, одночасно отримував офіційний дохід від ТОВ «Краснолиманське», та в період 2022-2023 років фактично виконував обов`язки генерального директора та здійснював загальне керівництво державниим підприємством, у зв`язку з постійним перебування діючого виконувача обов`язків генерального директора ОСОБА_13 на території Київської області. Так, ОСОБА_12 забезпечувалось надання ознак самостійно прийнятих управлінських та поточних рішень від імені ДП «ВК «Краснолиманська», що у дійсності приймались ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_14 , ОСОБА_7 , а також їх безпосереднє фактичне виконання.
Також, було залучено інших невстановлених службових осіб ДП «ВК «Краснолиманська», якими забезпечувалось надання ознак самостійно прийнятих управлінських та поточних рішень ДП «ВК «Краснолиманська», що у дійсності приймались ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_14 , ОСОБА_7 , а також їх безпосереднє фактичне виконання.
З метою досягнення протиправної мети кримінального правопорушення у вигляді доведення державного підприємства до стійкої фінансової неспроможності, ОСОБА_9 , будучи обізнаним про наявність непогашеної дебіторської заборгованості підконтрольного ТОВ «Краснолиманське» перед ДП «ВК «Краснолиманська» за надані у минулих роках послуги, на загальну суму станом на 30.09.2023 - 2 166 702 584,36 грн, організував, а ОСОБА_10 , ОСОБА_14 , ОСОБА_7 безпосередньо виконали, заходи щодо подальшого незабезпечення виплати ТОВ «Краснолиманське» наявних грошових зобов`язань перед державним підприємством шляхом штучного збільшення видатків зазначеного товариства у вигляді перерахування відповідних грошових коштів на розрахункові рахунки підконтрольних ОСОБА_9 підприємств, а також виплати дивідендів учасникам товариства, тим самим поступово зменшуючи платоспроможність державного підприємства перед державою, оскільки переважна (понад 75%) дебіторська заборгованість ДП «ВК «Краснолиманська» за період 2014-2023 років складалась з боргових зобов`язання ТОВ «Краснолиманське».
На виконання спільного злочинного плану, директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 та головний бухгалтер Товариства ОСОБА_7 , діючи під контролем ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , маючи реальну можливість покрити сформовану заборгованість перед ДП «ВК «Краснолиманська» за надані послуги, умисно не забезпечили виплату боргових зобов`язань та здійснили перерахування з банківських рахунків Товариства у період з 01.01.2022 по 30.09.2023 грошових коштів на користь наступних суб`єктів господарської діяльності:
- ТОВ «Шахтарськтранс» (ЄДРПОУ 33467331) на загальну суму 182 956 272, 55 грн;
- ТОВ «Дон карабас» (ЄДРПОУ 44857160) на загальну суму 1 040 400,00 грн;
- ТОВ «Ремтех-Дніпро» (ЄДРПОУ 43918735) на загальну суму 77 680 709,88 грн, в той час, як останні не здійснили відповідну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та без відображення в податковому та бухгалтерському обліку, тобто провели розрахунки, які не мають ознак здійснення реальної господарської діяльності.
Також, ОСОБА_11 та ОСОБА_7 , діючи під контролем ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , за вказаний період здійснено перерахування грошових коштів з рахунків ТОВ «Краснолиманське» за «постачання товарно-матеріальних цінностей» на користь:
- ФОП ОСОБА_15 (РНОКПП НОМЕР_6 ) на загальну суму 73 839 964,61 грн;
- ФОП ОСОБА_16 (РНОКПП НОМЕР_7 ) на загальну суму 38 091 827,50 грн;
- ФОП ОСОБА_17 (РНОКПП НОМЕР_8 ) на загальну суму 12 475 448,96 грн;
- ФОП ОСОБА_18 (РНОКПП НОМЕР_9 ) на загальну суму 7 713 138,00 грн;
- ФОП ОСОБА_19 (РНОКПП НОМЕР_10 ) на загальну суму 7 542 300,00 грн;
- ФОП ОСОБА_20 (РНОКПП НОМЕР_11 ) на загальну суму 7 542 300,00 грн;
- ФОП ОСОБА_21 (РНОКПП НОМЕР_12 ) на загальну суму 6 534 582,00 грн;
- ФОП ОСОБА_22 (РНОКПП НОМЕР_13 ) на загальну суму 5 929 721,48 грн.
Також, директором ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 у співучасті з головним бухгалтером Товариства ОСОБА_7 , на виконання вказівок ОСОБА_9 , у період 2022-2023 років здійснено виплату дивідендів учаснику товариства - ТОВ «Укрдонiнвест», бенефіціарним власником якого є ОСОБА_9 , на загальну суму 991 828 887 грн, у тому числі:
- 151 303 198 грн - протягом 2022 року;
- 70 689 689 грн - протягом 9 місяців 2023 року;
- 769 836 000 грн - у 4 кварталі 2023 року.
Так, ТОВ «Укрдонінвест», у декларації з податку на прибуток за І півріччя 2023 року задекларовано суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів у сумі 857 481 378 грн, що складає 90% всіх доходів цього товариства.
Таким чином, ТОВ «Краснолиманське» протягом 2022 - 2023 років незважаючи на боргові зобов`язання перед ДП «ВК «Краснолиманська» виплачено ТОВ «Укрдонінвест» дивіденди на загальну суму 991 828 887 грн, в тому числі у період з 01.01.2022 - 30.09.2023 року в загальній сумі 221 992 887 грн, а основну суму у розмірі 769 836 000 грн. у 4 кварталі 2023 року.
Водночас, головний інженер ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , якого ОСОБА_9 через ОСОБА_11 залучив до протиправної діяльності злочинної організації, в період 2022-2023 років фактично виконував обов`язки генерального директора та здійснював загальне керівництво державним підприємством, перебуваючи під фактичним управлінням директора ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 , будучи достовірно обізнаними про наявність значної заборгованості вказаного товариства перед державним підприємством, будь-яких передбачених законних заходів щодо стягнення такої заборгованості не вживав, натомість здійснюючи загальне керівництво підприємством забезпечував умисне порушення податкового законодавства з метою застосування до державного підприємства фінансових санкцій та свідомо забезпечував збільшення власних боргових зобов`язань ДП «ВК «Краснолиманська» перед державою, що призвело до зменшення його ліквідності.
Так, щонайменше за період 2022-2023 років, державним підприємством взагалі не вживались будь-які, у тому числі претензійно-позовні, заходи щодо стягнення з ТОВ «Краснолиманське» заборгованості за надані у минулих роках послуги.
При цьому, головний інженер ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , будучи у підпорядкуванні директора ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 , та в період 2022-2023 років фактично виконуючи обов`язки генерального директора та здійснюючи загальне керівництво державним підприємством на виконання злочинного плану ОСОБА_9 , у період з 01.01.2022 по 30.09.2023 не вчинив жодних дій для припинення взаємовідносин з ТОВ «Краснолиманське», стягнення боргових зобов`язань для погашення наявної заборгованості зі сплати податків та інших зобов`язань перед державою, продовжив організацію надання послуг товариству, внаслідок чого у відкритих в ІКС «Податковий блок» інтегрованих картках платника станом на 30.10.2023 задекларовано податкове зобов`язання з ПДВ за період з 01.01.2022 по 30.09.2023 на загальну суму 1 124 095 182,2 грн.
Однак, вказана сума податкового зобов`язання внаслідок прийняття умисних нераціональних управлінських рішень, які негативно відобразились на статутній діяльності державного підприємства, не сплачена, що призвело до збільшення існуючого боргу зі сплати податків та умисного порушення головним інженером ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , який в період 2022-2023 років фактично виконував обов`язки генерального директора та здійснював загальне керівництво цим підприємством, податкового законодавства з метою застосування до підприємства фінансових санкцій.
Переслідуючи мету доведення ДП «ВК «Краснолиманська» до стану стійкої фінансової неспроможності, діючи на виконання раніше визначеного ОСОБА_9 плану, головний інженер ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , який в період 2022-2023 років фактично виконував обов`язки генерального директора та здійснював загальне керівництво державним підприємством, умисно забезпечив не проведення реєстрації податкових накладних з ПДВ, порушуючи п. 1201.2 ст. 1201 Податкового Кодексу України, та у відповідності до ст. 192 та 201 Податкового Кодексу України, наносячи збитки державному підприємству шляхом накопичення боргів у вигляді штрафу за період з 01.01.2022 по 15.01.2023 в розмірі 50 відсотків від суми податку на додану вартість не зареєстрованої податкової накладної та за період з 16.01.2023 по 30.09.2023 в розмірі 25 відсотків від суми податку на додану вартість не зареєстрованої податкової накладної на загальну суму 61 430 783,62 грн.
Крім того, внаслідок умисних дій головного інженера ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , який в період 2022-2023 років фактично виконував обов`язки генерального директора та здійснював загальне керівництво державним підприємством, забезпечено вчинення дій невстановленими службовими особами ДП «ВК «Краснолиманська», які виразились у систематичній несплаті узгодженої суми грошового зобов`язання, визначеного відповідно до поданих декларацій з ПДВ, боргові зобов`язання державного підприємства станом на 30.09.2023 збільшено ще на 281 023 795, 55 гривень, що виникли внаслідок притягнення до відповідальності службових осіб ДП «ВК «Краснолиманська» у вигляді штрафу в розмірі 25 відсотків від суми несплаченого грошового зобов`язання.
Водночас, враховуючи, що ТОВ «Краснолиманське» відповідно до укладених договорів здійснює видобуток вугілля за рахунок виробничих потужностей ДП «ВК «Краснолиманська», в тому числі з використанням електроустановок, у зв`язку із несплатою ТОВ «Краснолиманське» перед ДП «ВК «Краснолиманська» коштів за спожиту електроенергію, у державного підприємства станом на 31.12.2022 сформувалась заборгованість за спожиту електричну енергію, основна сума якої сформована за рахунок боргів перед Донецькою філією ДП «Регіональні електричні мережі», ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» та ДП ЗД «Укрінтеренерго» на загальну суму 1 070 002 260,68 грн.
Таким чином, головний інженер ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 за попередньою змовою та під безпосереднім керівництвом директора ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 , у співучасті з бухгалтером ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_7 , під контролем ОСОБА_10 , забезпечено реалізацію злочинного плану ОСОБА_9 щодо умисного доведення ДП «ВК «Краснолиманська» до стійкої фінансової неспроможності шляхом забезпечення вчинення дій по нереєстраціїі ДП «ВК «Краснолиманська» податкових накладних, що тягне за собою нарахування пені та штрафів, тобто умисного порушення податкового законодавства із метою застосування до підприємства фінансових санкцій, не проведення службовими особами ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 та ОСОБА_7 належних розрахунків з ДП «ВК «Краснолиманська» за надані послуги, умисного невжиття службовими особами ДП «ВК «Краснолиманська» заходів щодо реального стягнення існуючих боргів, що призвело до настання шкоди у виді боргових зобов`язань та несплати податків до бюджетів різних рівнів, що призвело до великої матеріальної шкоди державі на суму 2 194 097 442,88 грн у вигляді несплати податку на додану вартість та несплати заборгованості за спожиту електричну енергію перед державними підприємствами та компаніями.
Крім того, за попередньо розробленим злочинним планом ОСОБА_9 , спрямованим, крім іншого, на ухилення службовими особами ДП «ВК «Краснолиманська» від сплати податків, у тому числі для постійного зростання боргових зобов`язань державного підприємства з метою подальшого його доведення до стану стійкої фінансової неспроможності, службові особи ТОВ «Краснолиманське» станом на 30.09.2023 безперешкодно користувались потужностями ДП «ВК «Краснолиманське» на договірній основі, при цьому систематично не погашали заборгованість за надані послуги, та умисно сформували заборгованість перед ДП «ВК «Краснолиманське» на загальну суму 2 166 702 584,36 грн, що у подальшому унеможливило здійснення службовими особами ДП «ВК «Краснолиманське» належної сплати податків до бюджетів різних рівнів.
На виконання спільного злочинного плану спрямованого на умисне ухилення від сплати податків, директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 та головний бухгалтер цього Товариства ОСОБА_7 , діючи під контролем ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , маючи реальну можливість покрити сформовану заборгованість перед ДП «ВК «Краснолиманська» за надані послуги, умисно вказані дії не здійснили, в той же час з банківських рахунків ТОВ «Краснолиманське» у період з 01.01.2022 по 30.09.2023, здійснювалось перерахування грошових коштів ТОВ «Шахтарськтранс» (ЄДРПОУ 33467331) на загальну суму 182 956 272, 55 грн, ТОВ «Дон карабас» (ЄДРПОУ 44857160) на загальну суму 1 040 400,00 грн, ТОВ «Ремтех-Дніпро» (ЄДРПОУ 43918735) на загальну суму 77 680 709,88 грн, без відповідної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та без відображення в податковому та бухгалтерському обліку, тобто провели розрахунки з підприємствами, які мають ознаки ризиковості.
Також, директором ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 у співучасті з головним бухгалтером цього Товариства ОСОБА_7 на виконання злочинного плану ОСОБА_9 , який полягав в умисному ухиленні від сплати податків службовими особами ДП «ВК «Краснолиманська» та подальшому доведенню цього державного підприємства до стійкої фінансової неспроможності та банкрутства, а також формування боргових зобов`язань останнього, здійснено перерахування грошових коштів за постачання товарно-матеріальних цінностей у період з 01.01.2022 по 30.09.2023, а саме:
- ФОП ОСОБА_15 (РНОКПП НОМЕР_6 ) на загальну суму 73 839 964,61 грн, в тому числі за 2022 рік - 56 180 172,95 грн, за 9 місяців 2023 року - 17 659 791,66 грн;
- ФОП ОСОБА_16 (РНОКПП НОМЕР_7 ) на загальну суму - 38 091 827,50 грн, в тому числі за 2022 рік - 14 704 117,50 грн, за 9 місяців 2023 року - 23 387 710,00 грн;
- ФОП ОСОБА_17 (РНОКПП НОМЕР_8 ) на загальну суму - 12 475 448,96 грн, в тому числі за 2022 рік - 11 474 356,96 грн, за 9 місяців 2023 року - 1 001 092,00 грн;
- ФОП ОСОБА_18 (РНОКПП НОМЕР_9 ) на загальну суму - 7 713 138,00 грн;
- ФОП ОСОБА_19 (РНОКПП НОМЕР_10 ) на загальну суму - 7 542 300,00 грн;
- ФОП ОСОБА_20 (РНОКПП НОМЕР_11 ) на загальну суму - 7 542 300,00 грн;
- ФОП ОСОБА_21 (РНОКПП НОМЕР_12 ) на загальну суму - 6 534 582,00 грн, в тому числі за 2022 рік - 2 780 865,00 грн, за 2023 рік - 3 753 717,00 грн;
- ФОП ОСОБА_22 (РНОКПП НОМЕР_13 ) на загальну суму - 5 929 721,48 грн, в тому числі за 2022 рік - 3 081 203,12 грн, за 2023 рік - 2 848 518,36 грн.
Також, директором ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 у співучасті з головним бухгалтером цього Товариства ОСОБА_7 на виконання злочинного плану ОСОБА_9 та під контролем ОСОБА_10 , який полягав у доведенні ДП «ВК «Краснолиманська» до банкрутства та формування боргових зобов`язань останнього, у період з 01.01.2022 по 30.09.2023, здійснено виплату дивідендів ТОВ «Укрдонiнвест», бенефіціарним власником якого є ОСОБА_9 , в сумі 221 992 887, 40 грн при цьому, розуміючи реальну можливість, умисно не здійснювали оплату послуг основного постачальника ДП «ВК «Краснолиманська» за рахунок використання активів якого забезпечується діяльність ТОВ «Краснолиманське» та відповідно отримуються прибутки.
У той же час, головний інженер ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , який в період 2022-2023 років фактично виконував обов`язки генерального директора та здійснював загальне керівництво державним підприємством, будучи у підпорядкуванні у ОСОБА_11 , достовірно знаючи про наявність значних боргових зобов`язань державного підприємства зі сплати податків, у тому числі податку на додану вартість у сумі 719 452 тис. грн станом на 30.09.2021, діючи умисно, забезпечив продовження надання державним підприємством протягом 01.01.2022-30.09.2023 послуг на користь ТОВ «Краснолиманське», не вчиняючи при цьому дій, направлених на належним чином декларування та сплату податкових зобов`язань при наданні таких послуг.
За надані протягом зазначеного періоду послуги, на розрахункові рахунки ДП «ВК «Краснолиманська» від ТОВ «Краснолиманське» протягом 01.01.2022-30.09.2023 здійснено перерахування грошових коштів у загальній сумі 1 019 632 434,91 грн.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений Кодексом термін.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 цього Кодексу реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування.
Відповідно до п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Єдиного реєстру податкових накладних здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДПС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру податкових накладних.
Враховуючи зазначене, реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється платником ПДВ протягом п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Пунктом 1201.2 ст. 1201 цього Кодексу визначено, що відсутність з вини платника реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю - платнику податку на додану вартість, та розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення на платників податку, на яких відповідно до вимог ст. ст. 192 та 201 Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 50 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податковій накладній / розрахунку коригування.
Отже, згідно із загальним правилом реєстрація податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування, але не пізніше 180 календарних днів від дати їх складання.
Відповідно до п.187.1. ст.187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 49.18. ст. 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- п.п. 49.18.1. ст.49 ПК України календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
- п. 203.2. ст. 203 ПК України сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Проте, головним інженером ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , який в період 2022-2023 років фактично виконував обов`язки генерального директора та здійснював загальне керівництво державним підприємством, у період з 01.01.2022 по 30.09.2023 забезпечено декларування податкових зобов`язань (рядок 1.1.А декларації) в розмірі 1 081 786 880,00 грн., тобто, задекларувано грошові кошти, отримані від ТОВ «Краснолиманське» у відповідності до п.187.1. ст.187 ПКУ, однак без реєстрації податкових накладних в адресу покупця.
Отже, головним інженером ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , забезпечено вчинення дій невстановленою досудовим розслідуванням службовою особою ДП «ВК «Краснолиманська» від імені цього державного підприємства, яке є підконтрольним директору ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 , у період з 01.01.2022 по 30.09.2023, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, в порушення п. 187.1. ст.187., п. 201.1 ст. 201 ПК України, по не здійсненню реєстрації податкових накладних в адресу ТОВ «Краснолиманське» на загальну суму 1 019 632 434, 91 грн, в тому числі ПДВ 169 938 739, 15 грн., внаслідок чого забезпечено ухилення ДП «ВК «Краснолиманська» від сплати податку на додану вартість за вказаний період на суму 169 938 739,15 грн.
При цьому, на виконання спільного злочинного плану ОСОБА_9 , спрямованого на ухилення від сплати податків з метою продовження формування заборгованості ДП «ВК «Краснолиманська», директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 умисно не здійснив подання заяв та скарг на дії службових осіб ДП «ВК «Краснолиманська», відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України.
У подальшому, на виконання злочинного плану ОСОБА_9 , головним інженером ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 , який в період 2022-2023 років фактично виконував обов`язки генерального директора та здійснював загальне керівництво державним підприємством, будучи у підпорядкуванні директора ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 , станом на 30.10.2023 забезпечено декларування, однак не сплачено податкове зобов`язання ДП «ВК «Краснолиманська» з ПДВ до державного бюджету на загальну суму 1 124 095 182,2 грн.
Враховуючи викладене, умисні дії ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_7 та головного інженера ДП «ВК «Краснолиманська» ОСОБА_12 призвели до фактичного ненадходження до бюджету коштів в сумі 1 124 095 182,2 грн, що відповідно до примітки ст. 212 КК України є особливо великим розміром.
Крім того, директор ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 , діючи у співучасті з головним бухгалтером Товариства ОСОБА_7 та ОСОБА_10 , на виконання вказівок ОСОБА_9 , маючи безпосередній контроль над діяльністю ДП «ВК «Краснолиманська», використовуючи при цьому реквізити ТОВ «Краснолиманське» та ТОВ «Укрдонінвест», створили умови щодо перебування державного підприємства в стані стійкої фінансової неспроможності з метою подальшого отримання юридичного контролю над ним шляхом проведення приватизації або отримання можливості контролювати його діяльність іншим легальним (законним) способом.
З метою досягнення протиправної мети кримінального правопорушення у вигляді доведення державного підприємства до стійкої фінансової неспроможності, ОСОБА_9 , будучи обізнаним про наявність непогашеної дебіторської заборгованості підконтрольного ТОВ «Краснолиманське» перед ДП «ВК «Краснолиманська» за надані у минулих роках послуги, на загальну суму станом на 30.09.2023 - 2 166 702 584, 36 грн, організував, а ОСОБА_10 , ОСОБА_14 , ОСОБА_7 безпосередньо виконали, заходи щодо подальшого незабезпечення виплати ТОВ «Краснолиманське» наявних грошових зобов`язань перед державним підприємством шляхом штучного збільшення видатків зазначеного Товариства у вигляді перерахування відповідних грошових коштів на рахунки підконтрольних ОСОБА_9 підприємств, а також виплати дивідендів учасникам товариства, тим самим поступово зменшуючи платоспроможність державного підприємства перед державою, оскільки переважна (понад 75%) дебіторська заборгованість ДП «ВК «Краснолиманська» за період 2014-2023 років складалась з боргових зобов`язання ТОВ «Краснолиманське».
Так, не пізніше 01.01.2022, точна дата, час та місце органом досудового розслідування не встановлено, кінцевий бенефіціарний власник ТОВ «Укрдонінвест» ОСОБА_9 , який до 10.04.2023 також являвся кінцевим бенефіціарним власником ТОВ «Краснолиманське», яке входило до групи компаній ТОВ «Укрдонінвест», а в подальшому здійснював неформальне керівництво цим Товариством, достовірно знаючи, що ДП «ВК «Краснолиманська» перебуває в залежності від ТОВ «Краснолиманське», оскільки не має можливості проводити видобуток кам`яного вугілля з власних пластів, розробив злочинний план з легалізації майна, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом.
З метою виконання злочинного плану ОСОБА_9 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.01.2022, службові особи ТОВ «Краснолиманське» та ТОВ «Укрдонінвест», а саме ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_7 вчинили суспільно небезпечні протиправні діяння, спрямовані на здійснення фінансових операцій та вчинення правочинів з майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, приховуючи та маскуючи походження такого майна.
Так, підконтрольне ОСОБА_9 та ОСОБА_10 ТОВ «Укрдонінвест» у декларації з податку на прибуток за І півріччя 2023 року задекларовано суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів на суму 857 481 378 грн, що складає 90% всіх доходів цього товариства.
Діючи відповідно до раніше розробленого плану, директором ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 у співучасті з ОСОБА_7 та ОСОБА_10 , на виконання вказівок ОСОБА_9 , у період 2022-2023 років здійснено виплату дивідендів учаснику - ТОВ «Укрдонiнвест», директором та бенефіціарним власником якого є останній, а ОСОБА_10 уповноваженою особою, яка має право підпису документів та звітності вказаного Товариства, на загальну суму 991 828 887 грн, у тому числі:
- 151 303 198 грн - протягом 2022 року;
- 70 689 689 грн - протягом 9 місяців 2023 року;
- 769 836 000 грн - у 4 кварталі 2023 року.
Отже, ТОВ «Краснолиманське» протягом 2022 - 2023 років незважаючи на боргові зобов`язання перед ДП «ВК «Краснолиманська» виплачено ТОВ «Укрдонінвест» дивіденди на загальну суму 991 828 887 грн, в тому числі у період з 01.01.2022 - 30.09.2023 року на загальну суму 221 992 887 грн, а основну суму у розмірі 769 836 000 грн у 4 кварталі 2023 року.
Надалі, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , використовуючи реквізити ТОВ «Укрдонінвест» провели фінансові операції (зокрема, перерахування коштів на банківські рахунки) та вчинили відповідні правочини.
Зокрема, у період 2022-2023 років ТОВ «Укрдонінвест» вчинено правочини з купівлі-продажу рухомого та нерухомого майна, а саме придбано:
- у АТ «Мегабанк» (ЄДРПОУ 9804119) нежитловий будинок загальною площею: 690,8 кв. м, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , загальною вартістю 42 996 952 грн;
- автомобіль Mercedes-Benz EQS 450, навантажувач фронтальний JCB 455ZX, Сервер Supermicro SYS-5039MP-H8TNR/ 8xIntel Xeon Gold 6208U/ 32x32Gb/ 16x960Gb/ 8x2x25Gbit, зарядні станції, тощо.
Крім того, протягом січня 2024 року придбано основних засобів, комплектуючих та допоміжних послуг на загальну суму 61 388 376 грн, а саме:
- у ТОВ «АВТ Баварія» (ЄДРПОУ 23730020) автомобіль Rolls-Royce Cullinan Black Badge загальною вартістю 21 825 300 грн;
- у ТОВ «Вольтлайн» (ЄДРПОУ 38538108) зарядні станція для електромобілів Terra загальною вартістю 39 128 521 грн, тощо.
Отже, службові особи ТОВ «Краснолиманське» ОСОБА_11 , діючи у співучасті з ОСОБА_7 та ОСОБА_10 , на виконання вказівок ОСОБА_9 , в період 2022-2023 років незаконно набули майно, яке прямо та повністю одержано злочинним шляхом внаслідок вчинення ними кримінального правопорушення, передбаченого ст. 219 КК України (доведення до стійкої фінансової неспроможності ДП «ВК «Краснолиманська»), здійснили фінансові операцій щодо перерахування на рахунки ТОВ «Укрдонінвест» дивідендів та вчинили відповідні правочини з купівлі-продажу рухомого та нерухомого майна, маскуючи його походження.
Загалом, за період з 01.01.2022 по 31.12.2023 ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_7 реалізували свій злочинний умисел направлений на легалізацію (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом на загальну суму 991 828 887 грн, що відповідно до примітки 2 до статті 209 КК України є особливо великим розміром.
Під час досудового розслідування 17.05.2024 ОСОБА_9 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 27 ст. 219, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_10 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 ст. 219, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ст. 219, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ст. 219, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209 КК України.
Надалі, 27.06.2024 ОСОБА_12 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ст. 219, ч. 3 ст. 212 КК України.
Цього ж дня, повідомлено про зміни раніше повідомлених підозр ОСОБА_9 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 27 ст. 219, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_10 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 ст. 219, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 ст. 219, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 ст. 219, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212 КК України.
Обставини, що дають підстави підозрювати ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованих їй кримінальних правопорушень, підтверджуються матеріалами кримінального провадження.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 18.05.2024 до підозрюваної ОСОБА_7 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в межах строку досудового розслідування, строком до 15.07.2024 включно.
Не погоджуючись з вищевказаним судовим рішенням сторона захисту оскаржувала його в апеляційному порядку. За результатами апеляційного розгляду в задоволенні апеляційних скарг відмовлено, а вищевказане рішення слідчого судді залишено без змін.
Завершення досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали слідчого судді про продовження строку тримання під вартою підозрюваної ОСОБА_7 не можливе у зв`язку із необхідністю проведення та завершення слідчих та процесуальних дій, які потребують додаткового часу, а саме необхідно:
- отримати 11 висновків комп`ютерно-технічних експертиз щодо вилучених у ході проведення обшуків електронних носіїв інформації, мобільних телефонів, ноутбуків;
- оглянути інформацію, яка міститься на вилучених у ході проведення обшуків електронних носіїв інформації, мобільних телефонах, ноутбуках, що буде отримана після завершення комп`ютерно-технічних експертиз;
- після отримання висновків указаних вище експертиз провести інші необхідні слідчі (розшукові) дії з урахуванням результатів експертних досліджень, спрямовані на встановлення можливих свідків учинення кримінальних правопорушень, які розслідуються у цьому провадженні, або співучасників вчинення злочину;
- здійснити допити осіб, яким відомі обставини вчинення кримінального правопорушення, серед яких працівники ДП «ВК «Краснолиманська», ТОВ «Краснолиманське», працівники контролюючих органів, та інші особи;
- встановити інших осіб, причетних до вчинення зазначених кримінальних правопорушень, та у разі достатніх підстав повідомити їм про підозру (-и) у вчиненні кримінального правопорушення;
- здійснити огляди вилучених під час обшуків документів, які мають суттєве значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, та за необхідності призначити судові експертизи;
- виконати 6 (шість), на момент звернення з клопотанням, ухвал про тимчасовий доступ до речей та документів, зокрема до інформації, яка перебуває у володінні операторів мобільного зв`язку щодо з`єднань абонентських номерів, які використовували учасники кримінального провадження, у тому числі працівники правоохоронних органів, з метою отримання речей і документів, що будуть використані як доказ у кримінальному провадженні;
- провести аналіз інформації, отриманої в операторів транспортних телекомунікаційних мереж;
- прийняти рішення щодо визнання оглянутих речей і документів речовими доказами у кримінальному провадженні;
- завершити скасування грифів секретності з матеріальних носіїв інформації за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій;
- вжити заходів щодо скасування грифів секретності з матеріальних носіїв інформації, які стали підставами для проведення негласних слідчих (розшукових) дій;
- за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій здійснити детальний аналіз отриманої інформації та вирішити питання про призначення відповідних судових експертиз (за необхідності);
- здійснити інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії, спрямовані на встановлення істини у справі;
- з урахуванням здобутих відомостей вирішити питання про остаточну кваліфікацію дій підозрюваних ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_7 та ОСОБА_12 ;
- за результатами зібраних доказів прийняти рішення у порядку ст. 283 КПК України та виконати вимоги ст. 290 КПК України.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 04.07.2024 постановленою у справі №757/29709/24-к строк досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні продовжено до 9 місяців, тобто до 17.02.2025.
На теперішній час ризики, які були враховані судом при застосуванні до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, не зменшилися, є реальними, стійкими, триваючими та виправдовують необхідність продовження строку дії застосованого запобіжного заходу.
Ризик, передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, підтверджується тим, що злочини, які інкримінуються підозрюваній, є тяжкими та особливо тяжкими, один з яких передбачає покарання у виді позбавлення волі строком до дванадцяти років, що вже саме по собі може бути підставою та мотивом для неї переховуватись від органів досудового розслідування та суду. Так, підозрювана ОСОБА_7 , маючи паспорти громадянина України для виїзду за кордон, усвідомлюючи тяжкість та невідворотність покарання, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинені нею злочини може змінити місце свого проживання, у тому числі шляхом виїзду за кордон.
Ризик, передбачений п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, обґрунтовується тим, що під час проведення обшуку за місцем проведення господарської діяльності, в момент коли слідчі не могли потрапити до приміщення, знищувалися речі і документи, а тому у зв`язку з тим, що на теперішній час не встановлено всіх місць зберігання речей та документів, що мають значення для кримінального провадження, грошових коштів, одержаних злочинним шляхом, чорнових/електронних записів з алгоритмом дій учасників, відтак підозрювана, може вжити заходів щодо знищення, спотворення, приховування речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення. Крім того, наразі встановлено, що до складу злочинної організації входили інші особи, у зв`язку з чим підозрювана, перебуваючи на волі та маючи свободу дій, може повідомляти відомості, які стали їй відомі в ході слідчих дій у цьому провадженні, а також інші важливі відомості, надавати вказівки на знищення, спотворення або приховання будь-яких речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження, що створить перешкоду для подальшого викриття фактів злочинної діяльності злочинної організації, встановлення всіх її членів та їх притягнення до кримінальної відповідальності. Указаний ризик також підтверджується способом вчинення кримінальних правопорушень, яким притаманні вжиття конспіративних заходів діяльності злочинної організації, спілкування між її членами за допомогою месенджерів з шифруванням передачі даних, додаткового знеособлення кожного з учасників злочинної групи під час спілкування, чіткої ієрархії під час координації дій.
Ризик, передбачений п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, полягає в тому, що отримавши матеріали клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, підозрювана володітиме інформацією стосовно характеризуючих, у тому числі біографічних даних експертів, свідків, які надали органу досудового розслідування показання та висновки, які доводять її участь у вчиненні кримінальних правопорушень. Вказані відомості можуть надати останній можливість, як самостійно, так і з використанням кола своїх знайомих, здійснити незаконний фізичний, психологічний тиск на названих осіб, їх підкуп, або шантаж.
Зазначені вище обставини також свідчать про наявність ризику, передбаченого п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України. Так, у вказаному кримінальному провадженні залишаються не встановленими службові особи Міністерства енергетики України та працівники правоохоронних органів - Державної податкової служби України, які виступали пособниками у вчиненні кримінальних правопорушень, у зв`язку з чим їм відомі форми та методи проведення досудового розслідування, якими може скористатись підозрювана. Використовуючи свою обізнаність, підозрювана зможе перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, у тому числі й шляхом спотворення відповідної інформації, що має значення для досудового розслідування у засобах масової інформації, так як у володінні ОСОБА_9 є телевізійний канал та інтернет видання. Крім того, у підозрюваної наявне рухоме та нерухоме майно, і перебуваючи на волі, розуміючи ризик їх втратити у зв`язку з можливою конфіскацією, підозрювана може спробувати здійснити відчуження чи переоформити майно на третіх осіб, що унеможливить в подальшому досягнення такої мети кримінального провадження, як забезпечення можливої конфіскації майна, як виду покарання. ОСОБА_7 , користуючись зв`язками серед службових осіб правоохоронних і державних органів, зокрема Міністерства енергетики України, користуючись своїми фінансовими ресурсами, може як безпосередньо так і опосередковано здійснювати тиск на представників сторони обвинувачення та суд з метою незаконного впливу на перебіг досудового розслідування та прийняття процесуальних рішень.
Наявний ризик, передбачений п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, оскільки учасники злочинної організації, незважаючи на викриття їх діяльності правоохоронними органами, можуть продовжувати планувати та готувати нові епізоди злочинної діяльності, вживаючи при цьому більш ретельних заходів конспірації, методи зв`язку між собою, місця зустрічі, а також залучаючи до виконання протиправних дій нових осіб, які раніше не потрапляли в поле зору правоохоронців. Отже, не продовження строку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою дає підстави підозрюваній вчинити аналогічні кримінальні правопорушення чи стати їх співучасником.
Ураховуючи характер вчиненого підозрюваною злочину та тяжкість покарання, що загрожує їй в разі визнання винуватою у вчиненні інкримінованого злочину, є всі підстави вважати, що підозрювана може полишити місце свого постійного проживання та виїхати з території України, де буде переховуватись від органів досудового розслідування та суду, незаконними засобами впливати на свідків та інших підозрюваних у кримінальному провадженні, які володіють інформацією щодо обставин вчинення ним та іншими членами злочинної організації злочинів, знищити, сховати або спотворити будь-які із речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінальних правопорушень, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інші злочини, а тому з метою запобігання вказаним ризикам об`єктивно необхідно продовжити застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Орган досудового розслідування вважає, що будь-який інший запобіжний захід, не пов`язаний із позбавленням волі, не зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваної. Застосування до підозрюваної запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання не забезпечить її належної поведінки, не зменшить наявності вищевказаних ризиків та може призвести до подальшого перешкоджання встановленню об`єктивної істини у цьому кримінальному провадженні у зв`язку з наявністю ризиків, зазначених у клопотанні. Неможливе і застосування до підозрюваної запобіжного заходу у вигляді особистої поруки чи застави, оскільки на момент повідомлення її про підозру та звернення до слідчого судді з указаним клопотанням до органу досудового розслідування не надійшло жодної заяви від осіб, які заслуговують на довіру, про застосування підозрюваній саме такого запобіжного заходу, а також заяв підозрюваної чи інших осіб про можливість внесення застави в разі обрання такого запобіжного заходу. Домашній арешт є занадто м`яким запобіжним заходом, який не можна застосувати, враховуючи особу підозрюваної, наявні ризики, та тяжкість вчиненого кримінального правопорушення.
Слідчий вважав за доцільне про продовженні строку тримання під вартою ОСОБА_7 розмір застави не визначати, оскільки остання брала участь у злочинній організації.
Посилаючись на вказане, слідчий просив продовжити строк тримання під вартою ОСОБА_7 в межах строків досудового розслідування, на 60 днів, без визначення розміру застави.
В судовому засіданні прокурори клопотання підтримали з викладених в ньому підстав, просили задовольнити.
Сторона захисту проти задоволення клопотання заперечувала, посилаючись на необґрунтованість підозри та недоведеність жодними доказами існування ризиків, передбачених ст. 177 КПК України. Вважала, що дане кримінальне провадження не підслідне слідчим ДБР, а його розслідування відноситься до повноважень слідчих БЕБ. Ризик переховуватися від органів досудового слідства та/або суду спростовується тим, що ОСОБА_7 має сталі соціальні зв`язки, постійне місце проживання і роботи, є єдиним працюючим членом родини та забезпечує усіх інших. Вказане підтверджує повну відсутність наміру у підозрюваної переховуватись від органів досудового слідства та/або суду. Крім того, у підозрюваної відсутня і можливість виїхати за межі України, оскільки під час обшуку у останньої вилучено паспорт для виїзду за кордон. ОСОБА_7 не має жодного відношення до вчинення будь-якої протиправної діяльності, відтак не може знищити або спотворити жодні документи. Крім того, стороною обвинувачення під час численних обшуків вже виявлено та вилучено всі можливі документи. Ризик незаконного впливу підозрюваної на свідків, інших співучасників інкримінованого їй злочину відсутній, з огляду на вік підозрюваної та недоведеність спроб ОСОБА_7 здійснення такого незаконного впливу, у тому числі показаннями вказаних осіб, які б довели незаконний вплив особи, що здійснюється безпосередньо або через довірених осіб. Наразі на все майно підозрюваної накладено арешт, відтак розпоряджатися ним остання не може. Стороною обвинувачення не обґрунтовано неможливість застосуванням більш м`якого запобіжного заходу запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України. Натомість підозрювана ОСОБА_7 має хронічні захворювання, неодноразово зверталась за медичною допомогою, потребує постійної кваліфікованої медичної допомоги, що унеможливлює її тримання під вартою, позитивно характеризується за місцем роботи та проживання, шкідливих що звичок не має. ОСОБА_7 проживає одна у м. Покровськ Донецької області, яке знаходиться близько до лінії фронту, і ця лінія постійно скорочується, всі нажиті за життя речі залишилися там, відтак у разі окупації міста підозрювана залишиться без нічого. Будь-яких обставин щодо виключності даної справи та її обставин у матеріалах клопотання не наведено, підстав для не визначення розміру застави немає. Поряд з тим, прокурором не здійснено дослідження та надання суду матеріалів щодо характеристики особи підозрюваної та її матеріального становища, відсутність збитків чи матеріальної шкоди, її майнового стану, наявність на утриманні родичів-інвалідів, стану здоров`я. З огляду на викладене захист просив відмовити у задоволенні клопотання слідчого.
Вислухавши позиції сторін, дослідивши матеріали клопотання, письмові заперечення сторони захисту із долученими до них документами, слідчий суддя надходить наступних висновків.
Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62021000000000862 від 07.10.2021 за підозрою ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 27 ст. 219, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_10 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 ст. 219, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 ст. 219, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 ст. 219, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_12 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ст. 219, ч. 3 ст. 212 КК України.
27.06.2024 ОСОБА_7 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27 ст. 219, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209 КК України /том 4 а. м. 94-125/.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 18.05.2024 (справа №757/22667/24-к) відносно ОСОБА_7 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 15.07.2024 включно /том 4 а. м. 150-155/.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 04.07.2024 (справа №757/29709/24-к) строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №62021000000000862 продовжено до 9 місяців, тобто до 17.02.2025 /том 1 а. м. 156/.
Слідчий суддя вважає, що дані, які вказують на обґрунтовану підозру та навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів щодо можливого вчинення підозрюваною ОСОБА_7 інкримінованих їй кримінальних правопорушень, містяться в їх сукупності в матеріалах, здобутих в ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні, копії яких долучені до клопотання, а саме у: листі Першого заступника Міністра енергетики України ОСОБА_23 від 02.01.2023 /том 1 а. м. 67/, звіті №05-21 за результатами планового внутрішнього аудиту діяльності ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» за період з 01.01.2018 по завершений звітний період 2021 року /том 1 а. м. 68-258/, висновках експертів від 14.02.2024, 10.04.2024, 15.05.2024, 04.07.2024 /том 2 а. м. 1-36, 189-251, том 3 а. м. 98-136, 166-204/, листі Заступника начальника Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків ОСОБА_24 від 03.04.2024 /том 2 а. м. 37/, протоколах огляду від 29.04.2024, 23.04.2024, 16.05.2024 /том 2 а. м. 38-49, 265-270, 94-97/, листах ДПС від 04.04.2024, 22.04.2024, 04.03.2024 з додатками /том 2 а. м. 50-96, 98-99/, протоколах допиту свідків ОСОБА_13 від 20.10.2023, ОСОБА_25 від 15.02.2024, ОСОБА_26 від 18.06.2024, ОСОБА_27 від 07.06.2024 /том 2 а. м. 100-106, 156-161, том 3 а. м. 137-152/, доповідній записці ДП «ВК «Краснолиманська» /том 2 а. м. 107/, заяві ДП «ВК «Краснолиманська» про збільшення або зменшення розміру позовних вимог /том 2 а. м. 108-116/, протоколах за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій від 21.12.2023, 26.07.2023, 21.12.2023, 14.03.2024, 21.12.2023, 16.05.2024 /том 2 а. м. 117-122, 168-188, 252-264, том 3 а. м. 86-90, 205-216/, протоколі за результатами проведення спостереження за особою від 14.06.2023 /том 2 а. м. 123-130/, протоколі обшуку від 19.10.2023 /том 2 а. м. 131-155/, висновку аналітичного дослідження ДПС від 18.01.2024 /том 3 а. м. 1-85/.
Слідчий суддя, з урахуванням обґрунтувань слідчого у клопотанні та прокурорів у судовому засіданні, тяжкості інкримінованих ОСОБА_7 кримінальних правопорушень та їх характеру, відомостей про особу підозрюваної, вважає наявними в провадженні ризики, визначені ч. 1 ст. 177 КПК України.
Зокрема, слідчий суддя вважає доведеною в ході розгляду клопотання можливість переховування від слідства та суду, враховуючи кількість та тяжкість кримінальних правопорушень, у вчиненні яких обґрунтовано підозрюється ОСОБА_7 , та суворість покарання, що загрожує підозрюваній у разі визнання її винуватою у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень. Так, санкції ч. 3 ст. 255, ч. 3 ст. 209 КК України встановлюють покарання виключно у виді позбавлення волі на строк до 13 років з конфіскацією майна та 12 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна відповідно. При цьому нижня межа вказаних санкцій передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк 8 років. Тож у разі визнання ОСОБА_7 винуватою у вчиненні злочину (злочинів) за ч. 3 ст. 255, ч. 3 ст. 209 КК України, можливість звільнення від відбування покарання з випробуванням в силу приписів ст. 75 КК України виключається. Така суворість та безальтернативність покарання може спонукати особу переховуватись від органу досудового розслідування, суду з метою уникнення відповідальності, що обумовлює існування ризику, визначеного п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, навіть з урахуванням позитивних даних про особу підозрюваної.
Як зазначив слідчий, на даний час у вказаному кримінальному провадженні досудове розслідування триває, не встановлені всі обставини, які підлягають доказуванню, зокрема, не встановлені всі особи, причетні до розслідуваної діяльності, всі місця зберігання речей та документів, що мають значення для кримінального провадження, грошових коштів, одержаних злочинним шляхом, чорнових/електронних записів з алгоритмом дій учасників, а тому для уникнення покарання за скоєння особливо тяжких злочинів підозрювана може самостійно або за допомогою інших невстановлених на даний час учасників знищити, сховати або спотворити речі і документи, які можуть мати значення речових доказів у кримінальному провадженні та які на даний час не відшукані органом досудового розслідування, що свідчить про наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України. Сторона обвинувачення вказує, що зазначений ризик вже було реалізовано, оскільки під час проведення обшуку за місцем проведення господарської діяльності, коли слідчі не могли потрапити до приміщення, знищувалися речі і документи.
З урахуванням інкримінування підозрюваній участі в злочинній організації, тривалості інкримінованої протиправної діяльності, слідчий суддя вважає наявними ризики незаконного впливу на свідків, експертів, інших підозрюваних у даному провадженні. Зокрема, ОСОБА_7 з метою уникнення кримінальної відповідальності для себе, своїх спільників, може особисто вчинити дії чи схиляти останніх до вчинення дій, спрямованих на примушення вказаних осіб до надання неправдивих показань, здійснювати на них тиск, підкуп. При цьому, доказове значення для суду мають тільки ті показання, які суд сприймав безпосередньо під час судового засідання (або ж отриманих в порядку, передбаченому ст. 225 КПК України), тому до допиту осіб в суді такий ризик залишається актуальним.
Наявний також ризик, передбачений п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, який полягає у тому, що ОСОБА_7 з метою уникнення кримінальної відповідальності може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, зокрема шляхом погодження показань зі співучасниками з метою уникнення або мінімізації кримінальної відповідальності. Вказане підтверджується тим, що, як зазначають слідчий та прокурори, на даний час у кримінальному провадженні залишаються невстановленими службові особи Міністерства енергетики України та працівники правоохоронних органів - Державної податкової служби України, які виступали пособниками у вчиненні кримінальних правопорушень, у зв`язку з чим підозрювана, перебуваючи на волі, може повідомити про факт виявлення їх злочинної діяльності та обставини, які стали відомі їй в ході проведення досудового розслідування, що унеможливить притягнення до кримінальної відповідальності інших причетних до розслідуваних кримінальних правопорушень осіб. Підозрювана також може зловживати своїми процесуальними правами, що може виразитись у неявці для проведення процесуальних дій у справі чи затягуванні з отриманням та ознайомленням з процесуальними документами, вручення яких чи надання для ознайомлення є обов`язковим під час проведення досудового розслідування. Крім того, інкриміновані ОСОБА_7 злочини передбачають обов`язкове додаткове покарання у виді конфіскації майна, що може спонукати останню вчиняти дії направлені на його приховання або відчуження.
Окрім того, враховуючи те, що ОСОБА_7 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень пов`язаних із зловживанням службовим становищем, продовжує працювати на тій самій посаді, відповідно може продовжувати діяльність, в якій наразі підозрюється. Вказане свідчить про існування ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України. З огляду на конкретний характер інкримінованих дій, протиправна діяльність може бути продовжена ОСОБА_7 і у разі застосування до неї будь-якого іншого запобіжного заходу, в тому числі і цілодобового домашнього арешту.
Твердження сторони захисту про відсутність у матеріалах справи доказів на підтвердження існування визначених ст. 177 КПК України ризиків та їх необґрунтованість є безпідставними з огляду на вищевикладене.
Об`єктивних відомостей на підтвердження того, що стан здоров`я ОСОБА_7 перешкоджає її утриманню під вартою, в матеріалах немає. При цьому, доказів того, що стан здоров`я ОСОБА_7 в період утримання під вартою погіршився та їй неможливо забезпечити надання належної медичної допомоги в межах медичної частини установи, стороною захисту слідчому судді не надано. Як вбачається з листів філії ДУ «Центр охорони здоров`я державної кримінально-виконавчої служби України» в м. Києві та Київській області від 11.06.2024, 02.07.2024, стан здоров`я ОСОБА_7 розцінюється як стабільний, задовільний.
Слідчим суддею встановлено, що по кримінальному провадженню досудове розслідування не закінчено, існує потреба в проведенні ряду слідчих та процесуальних дій, у зв`язку із чим ухвалою слідчого судді від 04.07.2024 продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні до 17.02.2025 /том 1 а. м. 156/.
Отже, слідчим суддею встановлено наявність щодо ОСОБА_7 обґрунтованої підозри, існування визначених ч. 1 ст. 177 КПК України ризиків, на які посилаються слідчий, прокурор, неможливість запобігти встановленим ризикам шляхом застосування іншого запобіжного заходу.
На підставі викладеного, з урахуванням встановлення обґрунтованості підозри, суспільної небезпечності інкримінованих ОСОБА_7 злочинів, продовження існування ризиків відносно ОСОБА_7 , які не зменшились з часу застосування запобіжного заходу, та яким не можна запобігти шляхом застосування більш м`якого запобіжного заходу, зокрема цілодобового домашнього арешту, неможливості завершити досудове розслідування до закінчення строку дії ухвали слідчого судді про застосування запобіжного заходу, слідчий суддя доходить до висновку про наявність обставин, які виправдовують подальше тримання ОСОБА_7 під вартою.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 18.05.2024, якою до ОСОБА_7 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, не визначено альтернативного запобіжного заходу у вигляді застави.
Поряд з тим, вважаю можливим при продовженні строків тримання ОСОБА_7 під вартою визначити для неї альтернативний запобіжний захід, заставу, оскільки, на переконання слідчого судді, з огляду на вік підозрюваної, дані про її особу, наявність міцних соціальних зв`язків, застава, визначена з урахуванням конкретних обставин кримінального провадження та особи підозрюваної, зможе запобігти наявним в провадженні ризикам.
Відповідно до ч. 4 ст. 182 КПК України розмір застави визначається з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
Відповідно до п. 3 ч. 5 ст. 182 КПК України розмір застави щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні особливо тяжкого злочину, визначається у межах від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У виключних випадках, якщо слідчий суддя, суд встановить, що застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється, обвинувачується у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, покладених на неї обов`язків, застава може бути призначена у розмірі, який перевищує вісімдесят чи триста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно.
З урахуванням конкретних обставин справи, суспільної небезпечності інкримінованих кримінальних правопорушень, даних про сімейний, майновий стан підозрюваної, високий ступінь ризиків, що встановлені в провадженні, вважаю із врахуванням принципів розумності і співмірності, необхідним визначити розмір застави в розмірі 100 000 000 (сто мільйонів) грн, у разі внесення якої вона підлягає звільненню з-під варти, оскільки внесення застави в такому розмірі на переконання слідчого судді буде справедливим та достатнім гарантуванням запобігання ризикам та виконання підозрюваною покладених на неї обов`язків.
Крім того, у відповідності до ч. 5 ст. 194 КПК України вважаю необхідним покласти на підозрювану у разі звільнення її з-під варти внаслідок внесення застави обов`язки:
- з`являтися до слідчого, прокурора, суду за першою вимогою;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому вона проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками, потерпілими, підозрюваними, експертами, спеціалістами у даному кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;
- носити електронний засіб контролю.
Твердження сторони захисту про те, що кримінальне провадження підсудне детективам органів Бюро економічної безпеки України, а не слідчим органів державного бюро розслідувань, слідчий суддя не приймає до уваги, оскільки постановою про визначення підслідності кримінальних правопорушень та об`єднання матеріалів досудових розслідувань від 16.05.2024 /т. 1 а. м. 64-66/ визначена підслідність кримінальних правопорушень в об`єднаному кримінальному провадженні № 62021000000000862 від 07.10.2021 за Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань, з метою повного та швидкого проведення досудового розслідування, так як у разі виділення матеріалів досудового розслідування це може негативно вплинути на повноту досудового розслідування.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 29 Конституції України, ст. ст. 177, 178, 180, 182, 183, 184, 199, 309 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання - задовольнити частково.
Продовжити строк тримання під вартою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - до 08 вересня 2024 року включно.
Одночасно визначити альтернативний запобіжний захід - заставу для забезпечення виконання підозрюваною обов`язків, визначених КПК України, - у розмірі 100 000 000 (сто мільйонів) грн, у разі внесення якої вона підлягає звільненню з-під варти.
Сума застави у національній грошовій одиниці може бути внесена як самою підозрюваною, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем). Заставодавцем не може бути юридична особа державної або комунальної власності або така, що фінансується з місцевого, державного бюджету, бюджету Автономної Республіки Крим, або у статутному капіталі якої є частка державної, комунальної власності, або яка належить суб`єкту господарювання, що є у державній або комунальній власності.
Підозрювана або заставодавець мають право у будь-який момент з дня обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою внести заставу у визначеному розмірі на відповідний рахунок суду та надати документ, що це підтверджує, слідчому, який здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні.
Отримувач ТУ ДСАУ в м. Києві
ЄДРПОУ банку: 26268059;
МФО 820172;
Банк одержувача: Державна казначейська служба України м. Києва.
р/р UA128201720355259002001012089.
Покласти на підозрювану ОСОБА_7 у разі її звільнення з-під варти внаслідок внесення застави обов`язки:
- з`являтися до слідчого, прокурора, суду за першою вимогою;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому вона проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками, потерпілими, підозрюваними, експертами, спеціалістами у даному кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;
- носити електронний засіб контролю.
Строк дії ухвали слідчого судді та термін дії покладених на ОСОБА_7 обов`язків визначити до 11 вересня 2024 року.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення, може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2024 |
Оприлюднено | 26.07.2024 |
Номер документу | 120573631 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строків тримання під вартою |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Шапутько С. В.