Ухвала
від 25.07.2024 по справі 642/3839/24
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

25.07.2024

Справа № 642/3839/24

Провадження № 2-о/642/81/24

УХВАЛА

Іменем України

25 липня 2024 року м. Харків

Суддя Ленінського районного суду м. Харкова Бородіна О.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Перша Харківська міська державна нотаріальна контора про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу, -

В С Т А Н О В И В:

до Ленінського районного суду міста Харкова надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа: Холодногірський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м.Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу, в якій заявник просить суд встановити факт проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу із 17 березня 2017 року до моменту його смерті за адресою АДРЕСА_1 .

Ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 10 липня 2024 року заяву було залишено без руху та надано строк на усунення недоліків.

19.07.2024 до канцелярії суду надійшла уточнена заява від заявника ОСОБА_1 , заінтересована особа - Перша Харківська міська державна нотаріальна контора, в якій заявник просить суд встановити факт проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу з 2015 року до 11.01.2021 року.

Вивчивши матеріали заяви, вважаю, що заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху повторно, надавши заявнику термін для усунення недоліків, виходячи із наступного.

Відповідно до ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

У відповідності до частини 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву (заяву) подано без додержання вимог, викладених у статтях175 і 177цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви (заяви) постановляє ухвалу про залишення заяви без руху.

Відповідно до пункту 5 частини другоїстатті 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Як вбачається із змісту заяви, встановлення факту проживання однією сім`єю необхідно заявнику для оформлення спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_2 .

Заінтересованими особами у справах даної категорії залежно від мети встановлення цього факту можуть бути й інші особи, які мають право на спадщину (брати, сестри, онуки, особи, на користь яких складено заповіт, усиновлені, територіальна громада за відсутності інших спадкоємців за законом і заповітом).

З урахуванням викладеного та зазначеної в заяві мети, заявнику необхідно визначити коло осіб, які можуть бути залучені до участі у справі в якості заінтересованих осіб з врахуванням їх юридичного інтересу.

У первісній заяві Заявник зазначала про відсутність інших спадкоємців, що можуть претендувати на спадщину після смерті ОСОБА_2 , однак не зазначає жодних доказів, які б підтверджували або спростовували дані обставини.

Заявнику необхідно зазначити усіх родичів, які можуть претендувати на спадкове майно, надавши за наявності, копії документів (свідоцтва про народження дітей, рішення суду про розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть тощо).

Окрім того, відсутні відомості про наявність чи відсутність спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_2 .

Згідно ч.5 ст.177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

За змістом п.п. 2, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.

Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Аналогічна правова позиція висловлена у Постанові Верховного Суду у справі № 336/709/18-ц від 07.11.2018 року, зокрема зазначено,що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Однак, заявником до матеріалів справи не додано відмови нотаріуса в оформленні спадщини, з якої б вбачалось підстави такої відмови.

В уточненій заяві заявник ОСОБА_1 зазначає про факт звернення її до нотаріуса, наявність чеків та квитанцій на підтвердження факту спільного проживання, але не долучає до заяви жодних доказів.

До заяви взагалі не додано жодних доказів, в тому числі у додатках до заяви відсутні копії документів, які б підтверджували особу заявника, яка звернулась з вищезазначеною заявою.

Відповідно до ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт.

Враховуючи вищенаведене, дослідивши матеріали справи, приходжу до переконання, що без зазначення наведених вище обставин, вирішити питання про відкриття провадження у справі неможливо, а тому вважаю за необхідне заяву залишити без руху та надати заявнику строк для усунення недоліків заяви з врахуванням вимог ст.ст. 175, 318 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 294, 315, 317, 318 ЦПК України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Перша Харківська міська державна нотаріальна контора про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу - залишити без руху.

Повідомити заявника про необхідність виправити зазначені недоліки у строк, який не може перевищувати 10 (десяти) днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.

Роз`яснити, що інакше заява буде вважатися неподаною та повернута заявнику.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Бородіна

СудЛенінський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення25.07.2024
Оприлюднено26.07.2024
Номер документу120589655
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —642/3839/24

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Харкова

Бородіна О. В.

Ухвала від 25.07.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Харкова

Бородіна О. В.

Ухвала від 10.07.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Харкова

Бородіна О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні