г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області
Справа № 197/166/24
Номер провадження 2/213/846/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 липня 2024 року м. Кривий Ріг
Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, у складі:
головуючого - судді Попова В.В.,
секретар судового засідання - Куропятник І.О.,
без участі сторін,
розглянувши заочно у відкритому судовому засіданні, у залі судових засідань №14, цивільну справу №197/166/24 за позовом ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Запєвалова Тетяна Володимирівна до Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області, третя особа - Головне управлінняДержгеокадастру уДніпропетровській областіпро визнання у порядку спадкування прав засновника селянського (фермерського) господарства,
В С Т А Н О В И В:
Короткий зміст позовних вимог.
Представник позивача в інтересах позивача звернулась до суду з вказаним позовом. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що мати позивача ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була засновникомфермерського господарства «Зірка-2005». Земельна ділянка площею 20,0 га була надана їй у постійне користування на підставі розпорядження голови сільської ради. Зареєструвала вона фермерське господарство 20 вересня 2005 року. Матері було видано державний акт на право постійного користування землею. З моменту державної реєстрації селянського (фермерського) господарства як юридичної особи право постійного користування земельною ділянкою, перейшло до цього господарства, тобто, до СФГ «ЗІРКА -2005» і не припинилося через смерть засновника. Позивач, як єдиний спадкоємець, отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на двокімнатну квартиру, тобто вступила в права спадкування за законом. Але успадкувати після смерті СФГ «ЗІРКА-2005», як цілісний майновий комплекс, вона не змогла через те, що нотаріусом їй було відмовлено з тих причин, що не визначений склад майна цього господарства і відсутнє право власності на спірну земельну ділянку, передану фермерському господарству. Не маючи свідоцтво про право на спадщину за законом позивачка не може внести зміни до установчих документів СФГ «ЗІРКА-2005» та до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, пов`язані зі зміною засновника вказаної юридичної особи, який помер. Вважає, що вона має право на спадкування належного засновнику права постійного користування спірною земельною ділянкою. Оскільки нотаріусом їй було відмовлено через те, що не визначений склад майна СФГ «ЗІРКА-2005», позивач звернулася до суду з цим позовом і просить визнати за нею порядку спадкування за законом після смерті засновника майнові права на частку в статутному капіталі СФГ «ЗІРКА-2005».
Процесуальні дії у справі.
19 лютого 2024 року позовна заява надійшла до Широківського районного суду Дніпропетровської області.
08 березня 2024 року передана до Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у зв`язку із відведенням головуючого судді.
11 березня 2024 року справа надійшла до Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області
18 березня 2024 року справу прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
16 квітня 2024 року у справі витребувано докази.
21 травня 2024 року підготовче провадження закрито. Справа призначена до судового розгляду по суті.
Інші процесуальні дії у справі судом не здійснювались.
Заяви, клопотання.
У судове засідання учасники процесу не з`явились.
Представник позивача надала заяву про розгляд справи за її та позивача відсутності, позов підтримує у повному обсязі, просить його задовольнити, не заперечує проти ухвалення заочного рішення.
Відповідач про день, час та місце розгляду справи повідомлений в установленому порядку, про причини неявки не повідомив, правом надання відзиву не скористався, ніяких клопотань від нього не надходило.
Третя особа пояснень щодо позову не надала.
За таких обставин, суд вважає можливим ухвалити заочне рішення у справі на підставі наявних у ній доказів, що відповідає положенням ч.4 ст.223 та ст.280 ЦПК України.
Фіксування судового засідання технічними засобами у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, не здійснювалось.
Фактичні обставини, встановлені судом.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть.
Як видно із свідоцтва про право на спадщину за законом від 04 квітня 2019 року, позивач успадкувала після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 квартиру АДРЕСА_1 .
Постановою приватного нотаріуса Криворізького районного нотаріального округу Рисіної Світлани Вікторівни від 04 січня 2019 року позивачу відмовлено у видачі додаткового свідоцтва про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 на майнові права на частку в статутному капіталі Селянського (фермерського) господарства «ЗІРКА-2005», у зв`язку з тим, що не визначено обсяг спадкового майна.
Як видно із свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №427149, Фермерське господарство «ЗІРКА 2005», ідентифікаційний код 33287417, адреса: вул. Степова,2, с. Кошове, Криворізький (Широківський) район, Дніпропетровська область, зареєстровано Широківською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області, дата проведення державної реєстрації 20 вересня 2005 року, номер запису 1220105 0001000138.
Як видно з Державного акту про право постійного користування землею №026190 ОСОБА_2 на підставі рішення районної ради народних депутатів Широківського району Дніпропетровської області від 26 листопада 2001 року №252-25/ХХІІІ надано у постійне користування земельна ділянка площею 20,0 гектарів на території Запорізької сільської ради для ведення фермерського господарства.
Відповідно до Статуту Фермерського господарства «Зірка-2005», який зареєстровано державним реєстратором 22 вересня 2009 року за №12201050006000138, останній затверджено засновником ОСОБА_2 25 серпня 2009 року.
Як видно із копії спадкової справи №29/2018, заведеної після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , син померлої ОСОБА_3 відмовився від прийняття спадщини на користь сестри ОСОБА_1 .
Зміст спірних правовідносин.
Викладеним обставинам відповідають правовідносини, які витікають із права на спадкування та правовідносини щодо підстав набуття права власності.
Норми права, які застосовує суд.
Статтею 15ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування»у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, не заборонених законом та вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно дост.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зіст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно зіст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
В силу ч.2 ст.1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Статтею 1261 ЦК України визначено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив та батьки.
Фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону (частина перша статті 1»).
Згідно з частиною першою статті 22 Закону України «Про фермерське господарство»(далі - Закон № 973-IV) фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання.
Стаття 23 Закону №973-IV передбачає, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
У постанові від 21 січня 2020 року у справі №908/2606/18 Велика Палата Верховного Суду зазначала про можливість застосування до правовідносин, які виникають у зв`язку з діяльністю фермерських господарств, приписів законодавства, що регулюють діяльність товариств з обмеженою відповідальністю, у випадку, якщо спірні правовідносини не врегульовані статутом або Законом №973-IV.
Успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до частини першої статті 23 Закону України "Про фермерське господарство". Фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, нерозподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23 червня 2020 року у справі
№922/989/18 вказувала, що з моменту створення селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства) до фермерського господарства переходять правомочності володіння і користування та юридичні обов`язки щодо використання земельної ділянки його засновника.
У разі смерті громадянина - засновника селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства) право постійного користування земельною ділянкою, наданою для ведення фермерського господарства його засновнику, не припиняється зі смертю цієї особи, а зберігається за фермерським господарством до якого воно перейшло після створення фермерського господарства. Звідси право постійного користування земельною ділянкою саме через перехід його до селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства) не входить до складу спадщини. Спадкувати можна права померлого засновника (члена) щодо селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства), а не земельну ділянку, яка перебуває в користуванні такого господарства.
У випадку смерті засновника (члена) селянського (фермерського) господарства його спадкоємці мають право на спадкування цього господарства (прав засновника, члена). За наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його засновником, членами спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у статутному (складеному) капіталі. (п. 63 постанови ВП ВС від 23 червня 2020 року у справі№179/1043/16-ц).
Висновок суду.
На момент смерті спадкодавець ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 була засновником Селянського (фермерського) господарства «ЗІРКА-2005», а позивач ОСОБА_1 є її єдиним спадкоємцем за законом, яка прийняла спадщину, тому суд доходить висновку про те, що спадкові права позивача підлягають захисту шляхом визнання за нею в порядку спадкування за законом після померлої матері права засновника СГ «ЗІРКА-2005».
Перелік прав та обов`язків, які не входять до складу спадщини закріплений у ст. 1219 ЦК України, до цього переліку не відносяться ні майнові права засновника/члена, ні його частка у складеному капіталі, тому загальна норма щодо обсягу спадкової маси не містить заборон щодо спадкування вказаних майнових прав (частки).
Оцінюючи докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо розподілу судових витрат.
Відповідно до ст.141 ЦПК України,судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому підлягає стягненню з відповідача судовий збір на користь позивача у розмірі 1211,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 12, 13,76-81,89,95,141,258-259,263-265,280-282,352,354 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Запєвалова Тетяна Володимирівна до Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області, третя особа - Головне управлінняДержгеокадастру уДніпропетровській областіпро визнання у порядку спадкування прав засновника селянського (фермерського) господарства задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 , права засновника, а саме майнові права на частку в статутному капіталі Селянського (фермерського) господарства «ЗІРКА-2005», ідентифікаційний код юридичної особи 33287417, адреса: вул. Степова,2, с. Кошове, Криворізький (Широківський) район, Дніпропетровська область, в обсязі визначеному статутом, зареєстрованим 22 вересня 2009 року (номер запису - 12201050006000138).
Стягнути з Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку - до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .
Представник позивача: ОСОБА_4 , адреса: вул. Церковна, 1, смт. Широке, Криворізький район, Дніпропетровська область.
Відповідач: Криворізька районна державна адміністрація Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 04052270, адреса місця знаходження: вулиця Меліоративна, 1 а, с. Вільне, Криворізький район, Дніпропетровська область.
Третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 39835428, адреса місця знаходження: вул. Філософська, 39-А, м. Дніпро.
Повне судове рішення складено 11 липня 2024 року.
Головуючий суддя В.В.Попов
Суд | Інгулецький районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2024 |
Оприлюднено | 26.07.2024 |
Номер документу | 120591793 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Інгулецький районний суд м.Кривого Рогу
Попов В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні