Ухвала
від 26.07.2024 по справі 711/5822/24
ПРИДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/5822/24

Номер провадження 2/711/2182/24

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2024 року Суддя Придніпровського районного суду міста Черкаси Скляренко В.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Антифон» про стягнення безпідставно отриманих коштів, -

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_1 ,в особісвого представника адвокатаНестерка ІгораОлександровича,звернувся доПридніпровського районногосуду містаЧеркаси ізпозовною заявоюдо Приватного підприємства «Антифон», в якій просить стягнути з Приватного підприємства «Антифон» на його позивача користь безпідставно отримані кошти в сумі 476307 грн. 45 коп., три відсотки річних в розмірі 8613 грн. та інфляційні втрати в сумі 10083 грн.

За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати статті 175 ЦПК України. Так, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи. Позовна заява повинна містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; 4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи; 10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Разом з тим, пунктом 4 статті 177 ЦПК України встановлено, що до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку та розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Представник позивача в позовній заяві вказує підставою звільнення позивача від сплати судового збору - п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», так як він (позивач ОСОБА_1 ) є учасником бойових дій та інвалідом 3-ї групи, що підтверджується доданим посвідченням серія НОМЕР_1 .

При цьому, звільнення від сплати судового збору під час розгляду справ в усіх судових інстанціях позивачів, які є учасниками бойових дій, є постраждалими учасниками Революції Гідності, Героями України, дійсно визначено вказаною нормою Закону, та разом з цим, цією ж нормою одночасно чітко встановлено, що від сплати судового збору звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України, однак, виключно у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.

Тобто встановлені цим Законом положення стосуються випадків звернення до суду за захистом прав, пов`язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин.

Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 цього Закону. Серед них немає права на звернення до суду зі звільненням від сплати судового збору з вимогами, подібними до тих, з якими позивач звернувся у цій справі.

Тому, оскільки позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про стягнення безпідставно отриманих відповідачем коштів, в зв`язку із визнання виконавчого листа, на підставі якого було здійснено стягнення грошових коштів, таким, що не підлягає виконанню (позовом майнового характеру),і цейпозов не зачіпає порядку надання, обсягу соціальних гарантій чи будь-яким іншим чином стосується соціального і правового захисту особи зі статусом учасника бойових дій, то судовий збір за подання даного позову підлягає сплаті.

Наведене відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду викладеним, зокрема, у постанові від 09.10.2019 року (справа № 9901/311/19) та у постанові від 06.05.2020 року (справа № 9901/70/20).

Отже позивач ОСОБА_1 не звільнений від сплати судового збору за вимогу про стягнення безпідставно отриманих коштів.

Таким чином, якщо законом визначений порядок для вчинення певних дій, такий порядок в силу вимог вітчизняного та Європейського законодавства повинен дисциплінувати осіб, що звертаються до суду та не допустити судовий процес у безладний рух, так як право на суд не є абсолютним.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України №3674-VІ.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду,- у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Стеттю 4Закону України«Про судовийзбір» від08.07.2011року (вредакції чиннійна моментподачі позову)встановлено,що заподання досуду фізичноюособою абофізичною особою-підприємцемпозовної заявимайнового характерусплачується судовийзбір врозмірі одного відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме не менше 1 211 грн. 20 коп. та не більше 15 140 грн.

За таких обставин з метою усунення недоліків позовної заяви, позивачу, враховуючи заявлену ним ціну позову, необхідно надати суду належний платіжний документ про сплату судового збору в розмірі 4 950 грн. 04 коп. за вимогу майнового характеру.

Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. ст. 175, 177 ЦПК України, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача та надає йому строк на усунення недоліків.

Керуючись ст. 133, 175, 177, 185 ЦПК України, -

У Х В А Л И Л А:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Антифон» про стягнення безпідставно отриманих коштів - залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення вказаних в мотивувальній частині ухвали недоліків, який не може перевищувати п`ять днів з дня отримання ухвали.

Роз`яснити позивачу, що, у випадку не усунення вказаних недоліків, позов буде визнаний неподаним та йому повернутий.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: В.М. Скляренко

СудПридніпровський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення26.07.2024
Оприлюднено29.07.2024
Номер документу120619092
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про повернення безпідставно набутого майна (коштів)

Судовий реєстр по справі —711/5822/24

Ухвала від 16.10.2024

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Скляренко В. М.

Ухвала від 14.08.2024

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Скляренко В. М.

Ухвала від 26.07.2024

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Скляренко В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні