Справа № 473/3192/24
РІШЕННЯ
іменем України
"26" липня 2024 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі головуючого судді Ротар М.М., при секретарі Ніколаєнко Г.О..
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Вознесенську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Територіальної громади м. Вознесенська в особі Вознесенської міської ради, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «№13 Прогрес» про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за законом
встановив
14 червня 2024 року позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до Територіальної громади м. Вознесенська в особі Вознесенської міської ради, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «№13 Прогрес» про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за законом, в якому вказали, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилась спадщина на належну їй квартиру АДРЕСА_1 .
Зазначена квартира належить ОСОБА_3 оскільки вона отримала її та повністю оплатила в ЖБК «Прогрес», правонаступником якого є ОСББ «№13 Прогрес», що підтверджується ордером на житлове приміщення в будинку житлово-будівельного кооперативу №71 серії ЕС від 12 липня 1986 року та довідки правління ЖСК «Прогрес» від 02.09.1992 року №45.
Після смерті ОСОБА_3 спадщину прийняв ОСОБА_4 подавши до Першої Вознесенської державної нотаріальної контори Миколаївського нотаріального округу заяву про прийняття спадщини у шестимісячний строк з моменту смерті спадкодавця, але за життя спадщину не оформив.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_4 , заповіт на випадок своєї смерті не залишив.
Після смерті ОСОБА_4 спадщину прийняли ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , подавши до Першої Вознесенської державної нотаріальної контори Миколаївської області заяви про прийняття спадщини у шестимісячний строк з моменту смерті спадкодавця
При зверненні позивачів до нотаріуса з питання отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на квартиру після смерті ОСОБА_4 їм було відмовлено, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на нерухоме майно.
В адміністративному порядку дане питання врегулювати не можливо. Посилаючись на викладене, позивачі просили визнати за ними в рівних частках за кожним право власності на квартиру АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 ..
Ухвалою Вознесенського міськрайонного суду від 17 червня 2024 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі, справу призначено до підготовчого засідання.
В підготовче судове засідання позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 не з`явилися, на адресу суду надіслали заяву, про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують у повному обсязі.
В підготовче судове засідання представник відповідача Територіальної громади м. Вознесенська в особі Вознесенської міської ради не з`явився, від нього на адресу суду надійшла заява в якій він просить розглядати справу у його відсутності, не заперечують проти задоволення позову.
В підготовче судове засідання представник відповідача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «№13 Прогрес» не з`явилася, від неї на адресу суду надійшла заява в якій вона просить розглядати справу у її відсутності, не заперечує проти задоволення позову.
Відповідно до ч. 2ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України(даліЦПК України), у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положеньЦПКрозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи із наступних підстав.
В підготовчому судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Великодолинське, Овідіопольського району, Одеської області померла ОСОБА_3 (свідоцтво про смерть НОМЕР_1 , видане 28.09.2019 року). Після смерті ОСОБА_3 спадкоємцем за законом є її чоловік ОСОБА_4 (свідоцтво про шлюб НОМЕР_2 від 15.10.1974 року), який прийняв спадщину, шляхом подачі до Першої Вознесенської державної нотаріальної контори Миколаївської області заяву про прийняття спадщини у шестимісячний строк з моменту смерті спадкодавця, заведена спадкова справа №229/2019, свідоцтво про право на спадщину не видавалося (відповідь на запит №43/01-09 від 25.06.2024 року наданої Вознесенською державною нотаріальною конторою).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до якої входить квартира АДРЕСА_1 . Зазначена квартира належить ОСОБА_3 оскільки вона отримала її та повністю оплатила в ЖБК «Прогрес», правонаступником якого є ОСББ «№13 Прогрес», що підтверджується ордером на житлове приміщення в будинку житлово-будівельного кооперативу №71 серії ЕС від 12 липня 1986 року та довідки правління ЖСК «Прогрес» від 02.09.1992 року №45. Відповідно до довідки КП «Вознесенське МБТІ» право власності на квартиру АДРЕСА_2 не зареєстровано.
ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Вознесенськ, Вознесенського району, Миколаївської області помер ОСОБА_4 (свідоцтво про смерть НОМЕР_3 , видане 19.10.2022 року), заповіт на випадок своєї смерті не залишив.
Після смерті ОСОБА_4 спадщину прийняли його діти ОСОБА_1 (свідоцтво про народження НОМЕР_4 від 03.07.1982 року, свідоцтво про шлюб Серії НОМЕР_5 від 18.09.2010 року) та ОСОБА_2 (свідоцтво про народження НОМЕР_6 від 14.11.1974 року) подавши до Першої Вознесенської державної нотаріальної контори Миколаївської області заяви про прийняття спадщини у шестимісячний строк з моменту смерті спадкодавця (відповідь на запит №43/01-09 від 25.06.2024 року наданої Вознесенською державною нотаріальною конторою).
При зверненні позивачів до нотаріуса з питання отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на квартиру після смерті ОСОБА_4 їм було відмовлено, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на нерухоме майно.
Як слідує із змісту роз`яснень Пленуму Верховного Суду України, викладених у п. 23 постанови № 7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" за відсутності умов для одержання свідоцтва про право на спадщину, або у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину спадкоємець має право пред`явити вимоги про визнання права на спадщину у судовому порядку за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст. 1218Цивільного кодексу Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Відповідно до положень частини першої, третьої та п`ятої статті 1268Цивільного кодексу Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом, встановленого статтею 1270Цивільного Кодексу України, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Таким чином, внаслідок відкриття спадщини у спадкоємців за законом або за заповітом виникає право спадкування. Спадкове майно переходить до спадкоємців лише за умови, що вони виявили згоду щодо прийняття спадщини. Прийняття спадщини - це не обов`язок спадкоємців, а їх право.
Відповідно до частини першої та другої статті 1296Цивільного кодексу України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців.
Згідно положень статті 1297Цивільного кодексу Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім`я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.
Як передбачено у п. 216Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, який затверджений наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року N 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, провадиться нотаріусом після подання оригіналів правовстановлювальних документів про належність цього майна спадкодавцю.
Відповідно до ст. 67Закону України "Про нотаріат"свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.
Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті
У разі смерті члена житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного кооперативу, члена садівницького товариства, яким до дня смерті не були внесені повністю пайові внески, до складу спадщини входять частина внесеного паю та інші суми, які підлягають поверненню, а не квартира, дача, гараж, садовий будинок. Частка пайового внеску, що належала померлому, входить до складу спадщини на загальних підставах. Якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається відповідно квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди ( пункт 8 Постанова Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»).
В судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_3 за життя повністю оплатила вартість квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується відповідними довідками ЖБК «Прогрес.
На підставі викладеного та з врахуванням неможливості оформлення позивачами своїх спадкових прав у нотаріальній конторі, та відсутність належного правовстановлювального документа на квартиру у власника, що знайшло своє підтвердження в судовому засіданні, суд приходить до висновку про можливість визнання за позивачами права власності на квартиру.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 263-265, 273 ЦПК України, суд
ухвалив
позов - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в рівних частках за кожним право власності на квартиру АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: М.М. Ротар
Суд | Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 26.07.2024 |
Оприлюднено | 29.07.2024 |
Номер документу | 120626750 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області
Ротар М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні