Справа № 548/1736/24
Провадження №2/548/544/24
У Х В А Л А
01.08.2024 м. Хорол
Хорольський районний суд Полтавської області в складі судді Лідовець Т. М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , представник позивача - адвокат Герасимчук Олег Олександрович, адреса: вул. Хмельницьке шосе, 77/28, м. Вінниця, до ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, Служби у справах дітей виконавчого комітету Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області, адреса: вул. 1 Травня, буд. 4, м. Хорол, Лубенського району Полтавської області, про позбавлення батьківських прав,
ВСТАНОВИВ:
30 липня 2024 року представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Герасимчук О. О. звернувся до Хорольського районного суду Полтавської області з позовом до ОСОБА_2 , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, Служби у справах дітей виконавчого комітету Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області, про позбавлення батьківських прав.
Вирішуючи питання про можливість прийняття вказаного позову до розгляду та відкриття провадження у справі, суд доходить до висновку про необхідність залишення позову без руху з огляду на таке.
Згідно із пунктом п`ятим частини третьої статті 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Частинами четвертою, п`ятою статті 19 СК України зазначено, що при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Отже, відповідно до положень статті 19 СК України питання щодо позбавлення батьківських прав певної особи повинно обов`язково розглядатися в досудовому порядку органом опіки та піклування з оформленням та видачею про це письмового висновку, однак, в матеріалах позовної заяви відсутній висновок про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав.
Позивачем не зазначено чи взагалі розглядалось таке питання органом опіки та піклування із винесенням письмового висновку про доцільність позбавлення батьківських прав відповідача.
Висновок органу опіки та піклування є ключовим доказом у даній категорії справ незалежно від підстав позбавлення батьківських прав. Даний висновок укладається на засіданні комісії органу опіки та піклування про питання доцільності позбавлення батьківських прав. Для підготовки даного висновку комісія спілкується з відповідачем та вивчає наявність підстав для позбавлення батьківських прав.
Ненадання висновку одночасно з позовом позбавляє суд можливості провести розгляд справи у встановленому законом порядку.
Отже, на цій стадії цивільного процесу позивач зобов`язаний виконувати вимоги щодо доведення певного кола фактів, що мають процесуальне значення, для підтвердження наявності права на пред`явлення позову та дотримання процесуального порядку його пред`явлення.
Відповідно до пункту 16 Постанови Пленуму Верховного суду від 30.03.2017 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» заборонену законодавством поведінку батьків можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.
При цьому, у позові відсутні будь-які дані з приводу того чи вживалися до відповідача будь-які заходи впливу (оскільки позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу) та реагування, що могло б вказати на винну поведінку відповідача.
Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (статті 166 СК України). Отже, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.
Однак позивачем у позовній заяві не зазначено, а також не долучено належних доказів щодо попередження матері про необхідність змінити ставлення до виховання дитини.
Отже, суд вважає, що позивач не зазначила відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору, як цього вимагає пункт шостий частини третьої статті 175 ЦПК України.
Відповідно до статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, позовну заяву слід залишити без руху і надати позивачу строк десять днів з моменту отримання відповідної ухвали для усунення недоліків, а саме: надати письмовий висновок органу опіки і піклування щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Керуючись статтями 175, 185 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
позовну заяву ОСОБА_1 , представник позивача - адвокат Герасимчук Олег Олександрович до ОСОБА_2 , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, Служби у справах дітей виконавчого комітету Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви десять днів з дня отримання цієї ухвали.
У разі неусунення вказаних недоліків у визначений термін, позовна заява буде визнана неподаною та повернута позивачу без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Т. М. Лідовець
Суд | Хорольський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2024 |
Оприлюднено | 05.08.2024 |
Номер документу | 120766384 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Хорольський районний суд Полтавської області
Лідовець Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні