ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
46025, м.Тернопіль, вул.Кн.Острозького, 14а, тел.:0352520573, e-mail: inbox@te.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
30 липня 2024 року м.ТернопільСправа № 921/246/24Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Андрусик Н.О.
при секретарі судового засідання Мисліцькій Д.Б.
розглянув у відкритому судовому засіданні заяву без номера від 21.07.2024 (вх.№5804 від 22.07.2024) Приватного підприємства «ЕКСПО-БУДРЕСУРС», с.Воробіївка Тернопільського (колишнього Зборівського) району Тернопільської області
про ухвалення додаткового рішення про відшкодування судових витрат
у справі
за позовом: Приватного підприємства "ЕКСПО-БУДРЕСУРС", село Воробіївка Тернопільського (колишнього Зборівського) району Тернопільської області
до відповідача: Комунального некомерційного підприємства "Бережанська центральна міська лікарня Бережанської міської ради", місто Бережани Тернопільського району Тернопільської області
про стягнення 44601,00грн
за участю представників:
позивача: не з`явився;
відповідача: не з`явився.
Зміст поданої заяви.
Приватне підприємство "ЕКСПО-БУДРЕСУРС", село Воробіївка Тернопільського (колишнього Зборівського) району Тернопільської області звернулося 21.07.2024 через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС до Господарського суду Тернопільської області із заявою без номера від 21.07.2024 (вх.№5804 від 22.07.2024) про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, понесених у зв`язку з розглядом даної справи в розмірі 9 000,00грн, зазначивши, що представником ПП "ЕКСПО-БУДРЕСУРС" в судових засіданнях повідомлено суду про подання доказів на підтвердження розміру понесених витрат на професійну правничу допомогу в порядку ч.8 ст.129 ГПК України. До заяви долучено копію договору про надання правової допомоги від 12.05.2022; копію Акту приймання-передачі наданих послуг відповідно до договору про надання правової допомоги від 12.05.2022 та додатку №6 до договору від 25.01.2024; копії актів №1 та №2 оплати послуг адвоката від 27.06.2024 та 17.07.2024.
Позиція відповідача щодо поданої заяви.
Відповідач не скористався процесуальним правом на подання заяви по суті клопотання позивача про ухвалення додаткового рішення; будь-яких інших клопотань, зокрема з процесуальних питань, відповідачем не заявлено.
Процесуальні дії суду по розгляду заяви.
Ухвалою суду від 22 липня 2024 року заяву ПП "ЕКСПО-БУДРЕСУРС" прийнято до розгляду в судовому засіданні, котре призначено на 30.07.2024, про що повідомлено учасників справи шляхом направлення електронної копії ухвали в електронні кабінети сторін, зареєстровані в підсистемі "Електронний суд" ЄСІТС.
Заявник в судове засідання не з`явився. Водночас, у поданому клопотанні без номера від 29.07.2024 (вх.№6014 від 30.07.2024) просив здійснювати розгляд заяви без участі його представника, оскільки адвокат Антонюк І.П. буде зайнятий в іншому судовому процесі у справі, що розглядається у Хмельницькому міськрайонному суді, долучивши підтверджуючі документи.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, незважаючи на те, що про розгляд заяви був повідомлений належним чином шляхом доставлення ухвали суду від 22.07.2024 в його електронний кабінет в підсистемі "Електронний суд" ЄСІТС, про що свідчить довідка про доставку електронного листа.
Оскільки неявка сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце судового засідання, із зазначенням змісту питання, яке буде судом вирішуватися, не є перешкодою для розгляду заяви по суті, відтак суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви про ухвалення додаткового рішення про розподіл судових витрат у даному судовому засіданні.
Обставини справи.
У провадженні Господарського суду Тернопільської області перебувала справа за позовом Приватного підприємства "ЕКСПО-БУДРЕСУРС" до Комунального некомерційного підприємства "Бережанська центральна міська лікарня Бережанської міської ради" про стягнення 44601,00грн заборгованості за виконані підрядні роботи щодо капітального ремонту приміщень відділення паліативної медичної допомоги дорослим та дітям у будівлі №52 по вул.Б. Хмельницького в м.Бережани згідно умов договору закупівлі робіт №523 від 04.09.2023.
Розгляд справи, згідно з ухвалою суду від 10.05.2024 про відкриття провадження у справі, здійснювався за правилами загального позовного провадження.
Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 16 липня 2024 року позов задоволено. Стягнуто з Комунального некомерційного підприємства "Бережанська центральна міська лікарня Бережанської міської ради" на користь Приватного підприємства "ЕКСПО-БУДРЕСУРС" 44601,00грн заборгованості та 3028 грн в повернення сплаченого судового збору. В судовому засіданні 16.07.2024 проголошено вступну та резолютивну частини рішення, а його повний текст складено та підписано 26.07.2024.
Представництво інтересів ПП "ЕКСПО-БУДРЕСУРС" у даній справі здійснював адвокат Антонюк Іван Петрович на підставі ордеру серії ВО №1078547, виданого 04.06.2024 на підставі договору про надання правової допомоги від 12.05.2022.
Питання відшкодування судових витрат, зокрема на професійну правничу допомогу, понесених ПП "ЕКСПО-БУДРЕСУРС" на оплату послуг адвоката Антонюка І.П. при ухваленні рішення судом не розглядалося.
У позовній заяві позивачем повідомлено, що для надання правової допомоги у цій господарській справі підприємством залучено адвоката Антюка І.П., з якими укладено договір про надання правової допомоги, однак на момент подання позову до суду позивач не розрахувався з адвокатом за надані послуги, вартість яких буде залежати від кількості судових засідань та виконаної адвокатом роботи. Тому, позивачем не вказано точного попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які він очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
У судовому засіданні 16.07.2024 під час судових дебатів адвокатом позивача зроблено заяву про те, що у встановлений процесуальним законом строк ним будуть надані суду докази понесених витрат на професійну правничу допомогу.
Тобто, ПП "ЕКСПО-БУДРЕСУРС" висловлено намір скористатися правом щодо подання письмових доказів на підтвердження судових витрат в частині витрат на професійну правничу допомогу, у строк, визначений у ч.8 ст.129 ГПК України, а саме впродовж 5-ти днів після ухвалення судом рішення.
21.07.2024 Приватне підприємство "ЕКСПО-БУДРЕСУРС" звернулося через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС із заявою без номера від 21.07.2024 (вх.№5804 від 22.07.2024) про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, понесених у зв`язку з розглядом даного спору в розмірі 9 000,00грн, долучивши відповідні докази.
Як вбачається з долучених до заяви документів, 12 травня 2022 року між адвокатом Антонюком Іваном Петровичем та Приватним підприємством "ЕКСПО-БУДРЕСУРС" як Клієнтом укладено договір про надання правової допомоги, відповідно до пункту 1 якого адвокат взяв на себе зобов`язання надавати правову допомогу в обсязі та на умовах, передбачених цим договором, у тому числі представляти інтереси Клієнта у всіх питань з приводу здійснення ним господарської діяльності, у справах, які пов`язані чи можуть бути пов`язані із захистом та відновленням порушених, оспорюваних, невизнаних прав та законних інтересів Клієнта, а Клієнт зобов`язався оплатити замовлення у порядку та строки, обумовлені сторонами.
Пунктом 1.2 договору визначено, що Клієнт надає право (уповноважує) адвоката при здійсненні своїх повноважень, зокрема: представляти інтереси Клієнта як позивача в господарських судах України усіх інстанцій з усіма правами, які надано законом такому учаснику судового провадження (без обмежень).
Згідно з пунктом 1.3 договору, для виконання взятих зобов`язань, з метою реалізації делегованих повноважень адвокату надається право, зокрема: без обмеження отримувати інформацію та документи про здійснення підприємницької діяльності у будь-яких організаціях, установах, підприємствах, органах місцевого самоврядування, тощо; подавати документи від імені Клієнта; одержувати необхідні довідки та документи; підписувати та подавати позовні заяви до господарських судів, пов`язаних з господарською діяльністю Клієнта, у тому числі як у майнових так і у немайнових спорах; користуватися без обмеження правами позивача в господарських судах всіх інстанцій, ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень та пред`являти їх до виконання; подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи; подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб; ознайомлюватися з протоколом судового засідання, записом фіксування судового засідання, технічними засобами, робити з них копії; користуватися іншими, визначеними законом процесуальними правами; підписувати та подавати процесуальні та інші документи, позовні заяви, клопотання, відзиви, заперечення, претензії, листи, запити, тощо; збирати відомості про факти, що можуть використовуватися як докази у справі; вчиняти інші дії в інтересах Клієнта прямо не передбачені договором за попереднім усвідом чи письмовим погодженням з ним.
Відповідно до пункту 3.1 договору, за надану за цим договором допомогу Клієнт сплачує адвокату винагороду (гонорар) в розмірі, що визначається в додатках до договору в залежності від обсягу виконаної роботи.
Пунктом 3.2 договору визначено, що розмір гонорару, який Клієнт сплачує адвокату визначається за домовленістю сторін, виходячи з досвіду адвоката, його кваліфікації, персонального попиту на правову допомогу адвоката, складності правового питання, тривалості справи, важливості питання, що вирішується для Клієнта, фінансових можливостей та матеріального стану Клієнта.
У пункті 4.1 встановлено, що розмір оплати праці адвоката, а також умови та порядок розрахунків, визначаються сторонами в додатках до договору.
Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до виконання сторонами своїх зобов`язань (пункт 2.1 договору).
25 січня 2024 року між сторонами укладено додаток №6 до договору, відповідно до пункту 1 якого встановлено фіксований розмір гонорару адвоката в сумі 5000 грн за підготовку позовної заяви до Комунального некомерційного підприємства "Бережанська центральна міська лікарня Бережанської міської ради" про стягнення заборгованості за виконані підрядні роботи щодо капітального ремонту приміщень відділення паліативної медичної допомоги дорослим та дітям у будівлі номер 50 по вулиці Богдана Хмельницького, 52 в місті Бережани.
Пунктом 2 додатку №6 сторонами визначено, що у вартість послуг адвоката входить опрацювання наданих Клієнтом матеріалів, збір необхідних матеріалів та доказової бази, необхідної для підготовки позовної заяви; вироблення правової позиції; вивчення судової практики; підготовка позовної заяви, оформлення додатків до позовної заяви; інша робота адвоката, пов`язана з підготовкою та подачею позовної заяви.
У п.5 додатку №6 визначено, що гонорар виплачується у готівковій формі у гривні, але не пізніше ухвалення кінцевого рішення судом першої інстанції.
Підтвердженням передачі коштів Клієнтом як гонорару та отримання їх адвокатом є Акт оплати послуг адвоката (пункт 6 додатку №6).
20 травня 2024 року сторонами підписано Акт приймання-передачі наданих послуг, у якому зазначено про виконання адвокатом зобов`язань та надання послуг відповідно до договору про надання правової допомоги від 12 травня 2022 року та додатку №6 від 25 січня 2024 року в повному обсязі а саме: опрацьовано отримані матеріали щодо виконання робіт, зібрано необхідні матеріали та доказову базу, необхідну для підготовки позовної заяви, в тому числі шляхом підготовки та направлення до КНП "Бережанська центральна міська лікарня Бережанської міської ради" адвокатського запиту; підготовлено листи до КНП "Бережанська центральна міська лікарня Бережанської міської ради" №24/24 та №25/25 від 19 березня 2024 року; вироблено та погоджено із Клієнтом правову позицію; визначено судову практику та опрацьовано її разом із Клієнтом; підготовлено позовну заяву та додатки до неї; підготовлено копію позовної заяви із додатками для відправлення відповідачу у справі. Загальна вартість наданих послуг визначено в сумі 5000грн.
27 червня 2024 року сторонами підписано Акт №1 оплати послуг адвоката, згідно з яким адвокат отримав кошти в розмірі 5000 грн.
20 травня 2024 року сторонами підписано додаток № 7 до договору про надання правової допомоги від 12 травня 2022 року, відповідно до пункту 1 якого сторонами встановлено фіксований гонорар адвоката в сумі 1000.00 грн за участь в судовому засіданні в якості представника позивача - ПП "ЕКСПО-БУДРЕСУРС" під час розгляду Господарським судом Тернопільської області справи за позовом ПП "ЕКСПО-БУДРЕСУРС" до КНП "Бере-жанська центральна міська лікарня Бережанської міської ради", про стягнення 44 601грн заборгованості.
У пункті 2 додатку №7 визначено, що у вартість послуг адвоката входять:
- витрати на прибуття адвоката до суду, участь у судових засіданнях в якості представника позивача та здійснення в судових засіданнях від імені позивача його процесуальних прав та обов`язків;
- підготовка процесуальних документів у справі від імені позивача, оформлення додатків до процесуальних документів;
- погодження правової позиції з Клієнтом.
Згідно з пунктами 5, 6 додатку №7, гонорар виплачується у готівковій формі у гривні не пізніше трьох днів після ухвалення кінцевого рішення судом першої інстанції; підтвердженням передачі коштів Клієнтом та їх та отримання адвокатом є Акт оплати послуг адвоката.
17 липня 2024 року сторонами складено та підписано Акт приймання-передачі наданих послуг, відповідно до якого адвокат виконав, а Клієнт прийняв послуги, надані відповідно до договору від 12 травня 2022 року та додатку №7.
Даним Актом підтверджено виконання адвокатом наступних послуг, а саме: участь в 4-х судових засіданнях (4 червня 2024 року, 18 червня 2024 року, 27 червня 2024 року, 16 липня 2024 року); підготовка листа на виконання ухвали суду від 18 червня 2024 року та підготовка додатків до цього листа. Загальна вартість наданих послуг сторонами визначена в сумі 4000 грн.
Цього ж дня, 17 липня 2024 року сторонами складено та підписано Акт №2 оплати послуг адвоката згідно договору від 12 травня 2022 року та додатку №7, згідно з яким адвокат отримав гонорар за надання юридичних послуг в сумі 4000 грн.
Мотиви та норми закону, з яких суд виходить при ухваленні додаткового рішення.
Відповідно до ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать зокрема витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ч.1 ст.124 ГПК України разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
Позивачем орієнтовного попереднього розрахунку витрат на професійну правничу допомогу не було наведено при поданні позову з посиланням на те, що для надання правової допомоги підприємством укладено договір з адвокатом Антюком І.П., однак позивач ще не провів розрахунку з адвокатом за надані послуги, тому вартість визначатиметься в залежності від кількості судових засідань та виконаної адвокатом роботи.
Приписами ч.8 ст.129 ГПК України передбачено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Відтак, суд враховує, що:
- рішення суду у справі ухвалено 16.07.2024;
- позивачем до закінчення судових дебатів заявлено про подання письмових доказів на підтвердження понесених витрат в порядку ч.8 ст.129 ГПК України;
- позивачем 21.07.2024 подано клопотання про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 9 000,00грн разом з письмовими підтверджуючими документами.
У зв`язку з викладеним, суд доходить до висновку про наявність правових підстав для розгляду заяви позивача про розподіл судових витрат по суті.
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою (ч.1 ст.16 ГПК України).
Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (ч.2 ст.16 ГПК України).
Пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.
Так, у матеріалах справи міститься договір про надання правничої допомоги від 12.05.2022, додатки №6 та №7 до цього договору, якими визначено вид послуг, які надає позивачу адвокат, а також їх вартість, спосіб та строки здійснення оплати. Акти виконаних робіт, згідно з якими узгоджено перелік та види робіт, котрі позивачем прийнято без зауважень чи інших застережень, Акти про прийняття адвокатом коштів в загальному розмірі 9000,0грн, Ордер на надання правової допомоги серії ВО №1078547 від 04.06.2024.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги (ч.1 ст.26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
Відповідно до частини 3 статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
З аналізу зазначеної норми слідує, що гонорар може встановлюватися у формі:
- фіксованого розміру (при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту);
- погодинної оплати (підставою для виплати гонорару, який визначений у формі погодинної оплати, є кількість витрачених на надання послуги годин, помножена на вартість такої (однієї) години того чи іншого адвоката залежно від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв).
Оскільки до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права, то гонорар адвоката, хоч і визначається частиною першою статті 30 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність як форма винагороди адвоката, але в розумінні ЦК України становить ціну такого договору.
Фіксований розмір гонорару означає, що у разі настання визначених таким договором умов платежу - конкретний склад дій адвоката, що були вчинені на виконання цього договору й призвели до настання цих умов, не має жодного значення для визначення розміру адвокатського гонорару в конкретному випадку.
Таким чином, визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити зі встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами статті 30 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність, враховуючи при цьому положення законодавства щодо критеріїв визначення розміру витрат на правничу допомогу.
Відповідно до частин 1-4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Судом з`ясовано, що адвокатом Антонюком І.П. надано професійну правову допомогу ПП "ЕКСПО-БУДРЕСУРС" на підставі укладеного договору від 12.05.2022, згідно з яким адвокат зобов`язався надавати правову допомогу в обсязі та на умовах, передбачених цим договором, у тому числі представляти інтереси Клієнта у всіх питаннях з приводу здійснення підприємством господарської діяльності, у справах, які пов`язані чи можуть бути пов`язані із захистом та відновленням порушених, оспорюваних, невизнаних прав та законних інтересів Клієнта, а Клієнт зобов`язався оплатити замовлення у порядку та строки обумовлені сторонами.
Договором (пункт 4.1) передбачено, що розмір оплати праці адвоката при наданні правової допомоги, а також умови та порядок розрахунків, встановлюються сторонами в додатках до договору.
Додатками №6 та №7 до договору сторонами узгоджено вид та обсяг професійної правничої допомоги, які надано щодо підготовки та вирішення спору щодо стягнення вартості виконаних підрядних робіт згідно договору №523 від 04.09.2023, а також гонорар адвоката, який підлягає сплаті, а саме 5000,00грн та 4000,00грн, відповідно (за виконанні роботи та за участь в судових засіданнях).
Отже, додатками №№6, 7 до договору від 12.05.2022 сторонами погоджено розмір гонорару за надання професійної правничої допомоги у сумі 9000,00 грн (5000,00грн та 4000,00грн).
Актами приймання-передачі наданих послуг від 20.05.2024, від 17.07.2024 сторонами підтверджено факт надання адвокатом послуг та їх прийняття Підприємством.
Вирішуючи питання про розподіл витрат, пов`язаних з наданням правничої допомоги адвокатом, суд, як вже зазначалося вище, враховує, що розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Суд не має право втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта. Розмір гонорару адвоката за умовами договору від 12.05.2022 (з урахуванням додатків) є фіксованим.
Водночас, для включення всієї суми гонорару та фактичних витрат у відшкодування за рахунок відповідача має бути встановлено, що такі витрати позивача були необхідними, а розмір є розумним, виправданим, що передбачено у ст.126 ГПК України та у ст.30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Тобто, суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою.
Відповідач заперечень щодо заявленої суми витрат на професійну правничу допомогу не надав.
Дослідивши подані представником позивача докази, зміст поданих позивачем процесуальних заяв по суті позову, правову кваліфікацію адвоката у спірних правовідносинах, обсяг та обґрунтованість підготовлених і поданих адвокатом доказів, їх значення для справи, його участь у судових засіданнях суд вважає, що визначений у додатках №№6, 7 до договору від 12.05.2022 розмір гонорару у загальній сумі 9 000,00 грн є співмірним зі складністю справи, ціною позову, обсягом наявних у справі матеріалів.
Ухваленим рішенням у даній справі позов задоволено.
За правилами частини 4 ст.129 ГПК України, розподіл судових витрат здійснюється судом за наслідками вирішення спору.
Таким чином, витрати позивача, понесені на професійну правничу допомогу по розгляду справи, в силу приписів наведеної норми процесуального закону, підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача у справі.
Висновки господарського суду.
Згідно з приписами ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви.
За наведених обставин, дослідивши докази, надані позивачем на підтвердження судових витрат, зокрема розмір гонорару (у фіксованій формі), зважаючи на характер спірних правовідносин, позицію сторін у спорі, обсяг досліджуваних доказів та обставин, кількість проведених судових засідань за участю представника позивача, а також беручи до уваги принципи диспозитивності та змагальності господарського судочинства, критерії реальності, співмірності та розумності судових витрат, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви ПП "ЕКСПО-БУДРЕСУРС" про ухвалення додаткового рішення шляхом відшкодування за рахунок відповідача витрат на професійну правничу допомогу в зв`язку з розглядом справи в суді в розмірі 9000,00 грн як правомірно заявленої та документально підтвердженої, не запереченої відповідачем.
Керуючись ст.ст.4, 73-79, 123, 124, 126, 129, 221, 237, 238, 240, 241, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Заяву без номера від 21.07.2024 (вх.№5804 від 22.07.2024) Приватного підприємства «ЕКСПО-БУДРЕСУРС», с.Воробіївка Тернопільського (колишнього Зборівського) району Тернопільської області, про ухвалення додаткового рішення у справі №921/246/24, - задовольнити.
2. Стягнути з Комунального некомерційного підприємства "Бережанська центральна міська лікарня Бережанської міської ради", (вулиця С. Бандери,21, м. Бережани Тернопільського району Тернопільської області, ідентифікаційний код 02000435) на користь Приватного підприємства "ЕКСПО-БУДРЕСУРС", вулиця Висока, 21/8, село Воробіївка Тернопільського (колишнього Зборівського) району Тернопільської області, ідентифікаційний код 37943533) 9000 (дев`ять тисяч)грн 00коп. судових витрат, понесених на професійну правничу допомогу.
Видати наказ після набрання додатковим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано (ч.1 ст. 241 ГПК України).
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції в порядку ст.257 ГПК України до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дати складення повного тексту судового рішення.
Додаткове рішення складено та підписано 01.08.2024.
СуддяН.О. Андрусик
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 30.07.2024 |
Оприлюднено | 05.08.2024 |
Номер документу | 120770289 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Андрусик Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні