Справа № 128/4885/23
РІШЕННЯ
Іменем України
29 липня 2024 року м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Фанда О.А.,
за участю секретаря судового засідання Олексієнко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в місті Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «КВАРТАЛБУД-14» про розірвання договору про пайову участь та стягнення коштів, -
встановив:
29 листопада 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом.
В обгрунтування заявлених вимог посилався на те, що 18 липня 2019 року між ним та Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив «КВАРТАЛБУД-14» було укладено договір № 20 про пайову участь, за умовами якого відповідач взяв на себе зобов*язання організувати будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення, що буде побудований за адресою: АДРЕСА_1 за рахунок внеску учасника та внесків інших асоційованих членів ЖБК, забезпечити здачу його в експлуатацію, передати учаснику новозбудоване майно та документи, необхідні для реєстрації право власності на нього, а позивач взяв на себе зобов*язання сплатити ЖБК внесок в розмірі та в порядку, встановленому даним договором та додатками до нього, та має право отримати новозбудоване майно.
На виконання умов Договору позивач здійснив повну оплату внеску в розмірі 458200 грн за будівництво квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою № 16 виданої відповідачем 16 вересня 2022 року.
За умовами Договору орієнтовний строк закінченя будівництва та здачі його в експлуатацію є 31 грудня 2022 року.
Проте всупереч умовам Договору на вказаній земельній ділянці збудаваний не багатоквартирний будинок, а будинок садибного типу, а відповідач не є замовником будівництва. Будинок збудований без дозвільних документів.
Посилаючись на порушення відповідачем умов Договору позивач просив: розірвати договір № 20 про пайову участь, укладений 18 липня 2019 року між ним та відповідачем; стягнути з відповідача на його користь грошові кошти в розмірі 488 100 грн, які були сплачені за Договором, пеню в розмірі 488100 грн, а також 64649,39 грн інфляційних втрат та понесені судові витрати.
В судовому засіданні 20 червня 2024 року представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні 20 червня 2024 року проти задоволення позовних вимог в частині розірвання договору, стягнення суми сплачених коштів в розмірі 488 100 грн, а також інфляційних втрат не заперечував. Проти задоволення позовних вимог про стягнення пені в розмірі 488100 грн заперечував, посилаючись на їх безпідставність.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Частиною першою статті 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно із частиною першою статті 628ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно із частиною першою статті 638ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до вимог ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Однією з підстав розірвання договору є істотне порушення стороною цього договору. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору (абзац другий частини другої статті 651 ЦК України). Тобто йдеться про таке порушення договору однією зі сторін, яке тягне для другої сторони неможливість досягнення нею цілей договору. Оцінка порушення договору як істотного здійснюється судом відповідно до критеріїв, що встановлені вказаною нормою.
18 липня 2019 року між позивачем та Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив «КВАРТАЛБУД-14» було укладено договір № 20 про пайову участь, за умовами якого відповідач взяв на себе зобов*язання організувати будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення, що буде побудований за адресою: АДРЕСА_1 за рахунок внеску учасника та внесків інших асоційованих членів ЖБК, забезпечити здачу його в експлуатацію, передати учаснику новозбудоване майно та документи, необхідні для реєстрації право власності на нього, а учасник взяв на себе зобов*язання сплатити ЖБК внесок в розмірі та в порядку, встановленому даним договором та додатками до нього, та має право отримати новозбудоване майно.
На виконання умов Договору позивач здійснив повну оплату внеску в розмірі 458200 грн за будівництво квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою № 16 виданої відповідачем 16 вересня 2022 року.
24 вересня 2022 року позивач також здійснив платежі за будівництво кладової на цокольному поверсі в розмірі 21500 грн та 8400 грн.
Таким чином позивачем сплачено відповідачу 488100 грн на будівництво квартири та кладової, що підвтердив в судовому засіданні й представник відповідача.
За умовами Договору орієнтовний строк закінченя будівництва та здачі його в експлуатацію є 31 грудня 2022 року.
Проте всупереч умовам Договору на вказаній земельній ділянці збудаваний не багатоквартирний будинок, а будинок садибного типу, а відповідач не є замовником будівництва. Будинок збудований без дозвільних документів.
Вказані обставини не заперечувалися представником відповідача.
З врахуванням вищезазначеного встановленим є факт істотного порушення умов Договору відповідачем, що є підставою для розірвання договору та повернення сплачених позивачем грошових коштів.
Представник відповідача ані розмір сплачених позивачем коштів, ані розмір інфляційних втрат не оспорив. З розміром вказаних позивачем сум погодився.
Щодо вимог про стягнення пені відповідно до умов ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів» суд вважає за необхідне зазначити наступне.
У справі встановлено та не заперечується учасниками справи, що за укладеним між сторонами договором ОСОБА_1 набув права асоційованого члена ОК «ЖБК «Кварталбуд-14», вніс грошові кошти, як внесок у ОК «ЖБК «Кварталбуд-14», з метою організації кооперативом будівництва багатоповерхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресою: АДРЕСА_1 за рахунок внеску учасника та внесків інших асоційованих членів ЖБК.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про кооперацію» кооператив - це юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.
Пай - майновий поворотний внесок члена (асоційованого члена) кооперативу у створення та розвиток кооперативу, який здійснюється шляхом передачі кооперативу майна, в тому числі грошей, майнових прав, а також земельної ділянки.
Пайовий фонд - це фонд, що формується з пайових внесків членів кооперативу і є одним із джерел формування майна кооперативу, розмір якого може змінюватися.
За змістом статті 3 Закону України «Про кооперацію» метою кооперації є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативних організацій на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю.
Статтею 10 Закону України «Про кооперацію» встановлено, що членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про кооперацію» у кооперативі допускається асоційоване членство для осіб, які визнають його статут та внесли пай.
Асоційований член кооперативу - це фізична чи юридична особа, яка внесла пайовий внесок і користується правом дорадчого голосу в кооперативі. При ліквідації кооперативу асоційований член кооперативу має переважне порівняно з членами кооперативу право на одержання паю.
Порядок вступу до кооперативу та участь асоційованого члена в його господарській та іншій діяльності, права та обов`язки такого члена, розміри паїв та виплат на паї визначаються статутом кооперативу.
Між сторонами укладено договір про пайову участь від 18 липня 2019 року № 20.
Відповідно до пункту 2.1. договору відповідач зобов`язався організувати будівництво об`єкта будівництва (багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення, що буде побудований за будівельною адресою: АДРЕСА_1 за рахунок внеску учасника та внесків інших асоційованих членів ЖБК, забезпечити здачу його в експлуатацію, передати Учаснику Новозбудоване майно та документи, необхідні Учаснику для реєстрації права власності на нього, а Учасник зобов`язується сплатити до ЖБК внесок у розмірі та в порядку, встановлених даним Договором та додаткам до нього, та має право отримати Новозбудоване майно.
Згідно з пунктом 2.2. договору позивач як асоційований член кооперативу мав сплатити ОК «ЖБК «Кварталбуд-14» внесок у розмірі 458200,00 грн (100 % внеску), що підтверджується додатком №1 до договору №20 про пайову участь від 18 липня 2019 року.
Тобто, правова природа Договору, укладеного між сторонами, жодним чином не свідчить про наявність ознак правовідносин за участю споживача, що наведені у статті 1 Закону України «Про захист прав споживачів».
Так, за змістом статті 1 Закону України «Про захист прав споживачів»: виконавець-суб`єкт господарювання, який виконує роботи або надає послуги; виробник - суб`єкт господарювання, який: виробляє товар або заявляє про себе як про виробника товару чи про виготовлення такого товару на замовлення, розміщуючи на товарі та/або на упаковці чи супровідних документах, що разом з товаром передаються споживачеві, своє найменування (ім`я), торговельну марку або інший елемент, який ідентифікує такого суб`єкта господарювання; або імпортує товар; споживач - фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника; послуга - діяльність виконавця з надання (передачі) споживачеві певного визначеного договором матеріального чи нематеріального блага, що здійснюється за індивідуальним замовленням споживача для задоволення його особистих потреб; продавець - суб`єкт господарювання, який згідно з договором реалізує споживачеві товари або пропонує їх до реалізації; продукція - будь-які виріб (товар), робота чи послуга, що виготовляються, виконуються чи надаються для задоволення суспільних потреб.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про захист прав споживачів» цей Закон регулює відносиниміж споживачами товарів(крім харчових продуктів, якщо інше прямо не встановлено цим Законом), робіт і послугтавиробникамиіпродавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг.
Відтак позивач не є споживачем, а відповідач не є виробником і продавцем товарів, виконавцем робіт чи надавачем послуг. Договір між сторонами не містить зобов`язань щодо виробництва та поставки товарів, продукції тощо, надання послуг чи виконання робіт.
З врахуванням вищезазначеного підстави для задоволення позовних вимог про стягнення на користь позивача з відповідача пені відсутні, оскільки сплачені позивачем кошти є пайовим внеском, який сплачений членом кооперативу на виконання його обов`язків, передбачених статутом кооперативу, а не платою за отримані послуги чи виконані роботи.
Відповідач ОК «ЖБК «Кварталбуд-14» не є виконавцем будівельних робіт, об`єкту будівництва, що унеможливлює нарахування пені відповідно до частини п`ятоїстатті 10 Закону України «Про захист прав споживачів».
Питання про розподіл судового збору суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.5,10-13,19,76-82,141,258,259,264,265,273 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «КВАРТАЛБУД-14» про розірвання договору про пайову участь та стягнення коштів - задовольнити частково.
Розірвати договір від 18 липня 2019 року № 20 про пайову участь між Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив «КВАРТАЛБУД-14» та ОСОБА_1 .
Стягнути з Обслуговуючого кооперативу«Житлово-будівельнийкооператив «КВАРТАЛБУД-14» на користь ОСОБА_1 грошові кошти, що були сплачені за договором, в сумі 488 100 грн. та 64 649,39 грн. інфляційних витрат, а всього 552 749 (п`ятсот п`ятдесят дві тисячі сімсот сорок дев`ять) грн. 39 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Обслуговуючого кооперативу«Житлово-будівельнийкооператив «КВАРТАЛБУД-14» на користь держави судовий збір в розмірі 5 527 (п`ять тисяч п`ятсот двадцять сім) грн. 50 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 .
Відповідач Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «КВАРТАЛБУД-14», ЄДРПОУ: 39909515, місцезнаходження: вул. Володимирська, 109, м. Хмельницький.
Повний текст рішення складений 02 серпня 2024 року.
Суддя О.А. Фанда
Суд | Вінницький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 29.07.2024 |
Оприлюднено | 05.08.2024 |
Номер документу | 120783441 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Вінницький районний суд Вінницької області
Фанда О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні