Рішення
від 22.07.2024 по справі 309/885/24
ХУСТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 309/885/24

Провадження № 2/309/216/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 липня 2024 року м. Хуст

Хустський районний суд Закарпатської області

в складі головуючого судді Волощук О.Я.

при секретарі Кальчевій Д.О.

за участю представника позивача органу опіки та піклування Хустської міської ради Куделя М.Й.

представника відповідачки ОСОБА_1 - Бурлакова М.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хуст за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом органу опіки та піклування Хустської міської ради до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав,

В С Т А Н О В И В:

Орган опіки та піклування Хустської міської ради звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав відносно малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачка ОСОБА_1 ухиляється від виконання обов`язків по вихованню малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відомості про батька дитини ОСОБА_3 у актовому записі про народження дитини записано відповідно до ч. 1 ст.135 Сімейного кодексу України.

Упродовж 2022-2024 років до служби у справах дітей неодноразово надходили повідомлення щодо неналежного виконання відповідачкою ОСОБА_1 батьківських обов`язків щодо малолітньої доньки ОСОБА_3 , зловживання спиртними напоями, залишення її без нагляду на тривалий час.

ІНФОРМАЦІЯ_2 малолітня дитина ОСОБА_1 після залишення її матір`ю без нагляду була поміщена до лікарні.

12.01.2024 року дитину було поміщено до притулку для дітей Закарпатської обласної державної адміністрації.

З часу влаштування дитини до притулку для дітей Закарпатської обласної адміністрації проводилася профілактична бесіда із матір`ю дитини щодо її можливості виправити поведінку. Відповідачка не відвідувала дитину у притулку, зловживає спиртними напитками, байдуже ставиться до своєї дитини, не працює, санітарно-гігієнічний стан житла відповідачки незадовільний.

За висновком органу опіки та піклування Хустської міської ради від 14.02.2024 року ОСОБА_1 доцільно позбавити батьківських прав щодо малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Представник позивача органу опіки та піклування Хустської міської ради Куделя М. Й. підтримала у судовому засіданні позов, просила ухвалити рішення про позбавлення батьківських ОСОБА_1 відносно малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідачка ОСОБА_1 з`явилась у підготовче судове засідання один раз 04.04.2024 року, ознайомилась із матеріалами справи і не виявила бажання приймати участі у справі, належним чином була повідомлена про час та місце судового розгляду.

Представник відповідачки ОСОБА_1 адвокат Бурлаков М.О. заперечив щодо задоволення позову. Зазначив про те, що відповідачка не зустрілась із ним після надання доручення Західного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги від 18.04.2024 для надання безоплатної вторинної правничої допомоги ОСОБА_1 , на телефонні дзвінки не відповідає. Вважає, що у відсутності відповідачки, без з`ясування її думки неможливо вирішити даний спір. Дитиною чітко не висловлено позицію щодо прихильності до матері. Представник відповідачки Бурлаков М.О. просив відмовити у задоволенні позову.

З малолітньою донькою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у режимі відеоконференції провела бесіду психолог соціально-реабілітаційного центру «Затишок» ОСОБА_4 щодо прихильності дитини до матері.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, заслухавши думку учасників справи, суд вважає, що позов органу опіки та піклування Хустської міської ради до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Позбавлення батьківських прав - це насамперед спосіб захисту прав та інтересів дитини.

Позивач у обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачка ОСОБА_1 ухиляється від виконання обов`язків по вихованню малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що є підставою для позбавлення батьківських прав на підставі ч.1 п.2 ст.164 Сімейного кодексу України.

У судовому засіданні встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстрована за місцем проживання - АДРЕСА_1 .

Відповідачка народила четверо дітей. Троє дітей народжені у шлюбі із першим чоловіком і ними опікується батько дітей і їх бабуся. Відповідачка залишила дітей і проживала з іншими співмешканцями, далі почала проживати із співмешканцем ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Найменша донька відповідачки ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відомості про батька дитини ОСОБА_3 у актовому записі про народження дитини записано відповідно до ч. 1 ст.135 Сімейного кодексу України.

Упродовж 2022-2024 років до служби у справах дітей неодноразово надходили повідомлення щодо неналежного виконання відповідачкою ОСОБА_1 батьківських обов`язків щодо малолітньої доньки ОСОБА_3 , зловживання спиртними напоями, залишення її без нагляду на тривалий час.

09.01.2024 року малолітня дитина ОСОБА_1 після залишення її матір`ю без нагляду була поміщена до лікарні, мати не відвідувала дитину у лікарні.

12.01.2024 року дитину було поміщено до притулку для дітей Закарпатської обласної державної адміністрації.

Згідно із інформацією дирекції притулку для дітей Закарпатської ОДА від 06.02.2024 р. №01-14/79 за період перебування у притулку відповідачка жодного разу не відвідувала дитину, її життям, здоров`ям не цікавилася.

Згідно з інформацією КНП «Хустський центр первинної медико-санітарної допомоги» від 06.02.2024 р. №148/03-11 відповідачка уклала декларацію з сімейним лікарем, з листопада 2023 року за медичною допомогою не зверталася. Відповідачка ОСОБА_1 притягувалася до адміністративної відповідальності за неналежне виконання батьківських обов`язків за ч.1, 2 ст.184 КУпАП 27.01.2021 р., 23.03.2023 р., 11.08.2023 р., 23.09.2023 р., 15.01.2024 р.

Відповідачка ОСОБА_1 неналежно здійснювала догляд за своєю донькою ОСОБА_6 , неодноразово залишала її без догляду, про що повідомлялися сусідами, знайомими працівники поліції та служба в справах дітей Хустської міської ради.

Комісією з питань захисту прав дитини від 08 лютого 2024 року прийнято рішення № 5 про доцільність звернення органу опіки та піклування Хустської міської ради із позовом до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав відносно малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Виконавчим комітетом надано висновок № 682/02-12 від 14.02.2024 р. про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 відносно малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На час розгляду справи дитина ОСОБА_3 перебуває на утриманні Соціально-реабілітаційного центру «Затишок», /с.Пилипець №343 Хустського району Закарпатської області/. За повідомленням адміністрації закладу станом на 19.07.2024 року ніхто з родичів дитиною не цікавиться,її не відвідує.

Згідно психолого-педагогічної характеристики ОСОБА_3 , наданої психологом соціально-реабілітаційного центру «Затишок» ОСОБА_7 , ОСОБА_6 не демонструє вираженої емоційної прив`язаності до матері. У ситуаціях, коли зазвичай діти шукають підтримку від батьків, ОСОБА_6 не вказує на наявність такої підтримки. Попри відсутність глибокого емоційного зв`язку, відгукується про маму позитивно. Це говорить про те, що ОСОБА_6 сприймає маму як позитивну фігуру у своєму житті, але не відчувала достатньо емоційної близькості або підтримки з її боку.

З малолітньою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 і у режимі відео конференції провела бесіду психолог соціально-реабілітаційного центру «Затишок» ОСОБА_4 щодо прихильності дитини до матері, у якій Софія не демонструє вираженої емоційної прив`язаності до матері, відчуває себе добре у закладі.

Згідно з п. 2 ч.1 ст. 164 Сімейного кодексу України батько, мати можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Пленумом Верховного Суду України в п. 16 постанови від 30 березня 2007 року №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді прав про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз`яснено, що особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 Сімейного кодексу України.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до правових положень, які містяться в ст.ст. 8, 12 (ч. 6) Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України. Батьки або особи, які їх замінюють несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров`я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідно до закону.

Відповідно до принципу 2 Декларації про права дитини, дитині має бути забезпечений спеціальний захист і надані можливості і сприятливі умови, які б дали їй можливість розвиватися фізично, розумово, морально, духовно і в соціальному відношенні здоровим і нормальним шляхом і в умовах свободи і гідності. Отже, батьки повинні забезпечувати повноцінний розвиток та життя своїх дітей.

Відповідно до ст.ст. 150, 153, 155 Сімейного кодексу України передбачено, що батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Фактичними даними по справі належним чином підтверджено обставини щодо свідомого ухилення відповідачки ОСОБА_1 від виконання своїх обов`язків по вихованню та утриманню своєї доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка перебуває на забезпеченні та вихованні Соціально-реабілітаційного центру «Затишок». Відповідачка не піклується про фізичний, духовний та моральний розвиток дітей, не приймає участі у їх вихованні та утриманні.

Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову, оскільки матеріали справи містять належні та допустимі докази, які достовірно та безпосередньо підтверджують вказані в позові дані щодо ухилення відповідачки ОСОБА_1 від виконання своїх обов`язків по вихованню та утриманню своєї доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . року народження.

Керуючись ст.ст. 10, 280-283, ЦПК України, ст.ст.164, 165 Сімейного Кодексу України, 2 Декларації про права дитини, ст. 8, 12 Закону України «Про охорону дитинства», суд -

П О С Т А Н О В И В :

Позов органу опіки та піклування Хустської міської ради - задоволити.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстровану за місцем проживання: АДРЕСА_1 відносно її неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Роз`яснити відповідачці ОСОБА_1 , що мати, позбавлена батьківських прав, має право на звернення до суду із позовом про поновлення батьківських прав у разі зміни поведінки, що була підставою для позбавлення батьківських прав.

Стягнути із ОСОБА_1 1211,20 грн. судового збору на користь держави.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня виготовлення його повного тексту до Закарпатського апеляційного суду через Хустський районний суд Закарпатської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Апеляційним судом.

Суддя Хустського

районного суду: Волощук О. Я.

СудХустський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення22.07.2024
Оприлюднено06.08.2024
Номер документу120788730
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —309/885/24

Рішення від 22.07.2024

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Волощук О. Я.

Рішення від 22.07.2024

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Волощук О. Я.

Ухвала від 14.06.2024

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Волощук О. Я.

Ухвала від 16.02.2024

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Волощук О. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні