Рішення
від 02.08.2024 по справі 606/614/24
ТЕРЕБОВЛЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 606/614/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2024 року м. Теребовля

Теребовлянський районний суд Тернопільської області у складі:

- головуючого судді Марціцкої І.Б.

- присяжнихСмільський Т.С., Нич А.П.

- при секретарі судового засідання Пасько І.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа орган опіки та піклування Теребовлянської міської ради про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна,-

В С Т А Н О В И В :

Заявник ОСОБА_1 , заінтересована особа орган опіки та піклування Теребовлянської міської ради звернувся до суду з заявою про визнання ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним та встановлення над ним опіки.

Свої вимоги заявник обґрунтовує тим, що його сина ОСОБА_2 довічно визнано інвалідом дитинства першої групи підгрупи «А» та він потребує постійного стороннього догляду. До повноліття ОСОБА_2 перебував на обліку у Тернопільській обласній комунальній дитячій клінічній лікарні та після досягнення повноліття перебуває на обліку у Тернопільській обласній клінічній комунальній психоневрологічній лікарні, діагноз насідки перенесеного енцефаліту у вигляді подвійної спастичної геміплегії, важкий перебіг з повною втратою персування та спілкування.У зв`язку із цим, за останнім необхідно здійснювати постійний догляд, так як він не може віддавати оцінку своїм діям, а тому, просить визнати ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним та встановлення над ним опіки.

Заявник, його представник та представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явилися, однак надали письмові заяви, в яких просили розгляд справи проводити без їхньої участі на підставі наявних документів. Заявник вимоги підтримує повністю.

Представник ОСОБА_2 адвокат Кобринчук О.М. у судовому засіданні не заперечувала проти задоволення заявних вимог.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 05.11.2004 року зареєстрували шлюб.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , в графі батько вкзаний ОСОБА_1 , в графі мати вказана ОСОБА_4 .

Як вбачається із довідки до акту огляду МСЕК Серія 12 ААГ № 720578 від 07.02.2024 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , група інвалідності перша, підгрупа А, інвалідність з дитинства довічно. Потребує постійного стороннього догляду.

Відповідно до висновку ЛКК №209 від 22.11.2013 КУТОР ТОДКЛ - діагноз ОСОБА_2 : наслідки перенесеного енцефаліту у вигляді подвійної спастичної геміплегії, важкий перебіг з повною втратою пересування та спілкування. Симптоматична епілепсія.

Згідно з медичним висновком №10 про дитину-інваліда віком до 18 років, у ОСОБА_2 наявне захворювання: наслідки енцефаліту, відповідає І пункту 3.1 підгрупа А підпункту G09 переліку медичних показань, що дають право на одержання державної соціальної допомоги на дітей інвалідів віком до 16 років.

Відповідно до Консультативного висновку №780 від 08.11.2023р. експерта-невролога- у ОСОБА_2 віддалені наслідки перенесеної нейроінфекції (вірусний енцефаліт 2006 р.) у вигляді центрального тетрапарезу (глибокого парезу в правих кінцівках, плегії - в лівих), судомного синдрому до 2019 року, вираженого порушення самообслуговування.

Згідно з консультативного висновку спеціаліста №494 від 08.11.2023 лікаря-психіатра - у ОСОБА_2 глибока розумова відсталість, ЗНМ І рівня, Енурез, енкопрез, судомний синдром.

Як вбачається із виписки з медкарти Теребовлянська ЦРЛ - ОСОБА_2 перебував на стацлікуванні з 11.12.2006 по 22.12.2006, діагноз: Наслідки перенесеного інцефаліту з атрофією головного мозку, спастичний тетрапарез.

Відповідно до виписки з медкарти амбулаторного хворого ОСОБА_2 виданої Тернопільською обласною дитячою лікарнею від 16.12.2008р., діагноз: наслідки перенесеного енцефаліту з атрофією головного мозку, спастичний тетрапарез.

Згідно з випискою №2697 КНП Більче-золотецька обласна фізіоперапевтична лікарня ОСОБА_2 перебував на стаціонарному лікуванні з 01.09.2012р. по17.09.2012р., діагноз: наслідки перенесеного енцефаліту з атрофією головного мозку, спастичний тетрапарез.

Рішенням виконавчого комітету Теребовлянської міської ради від 30.07.2024 року №350, затверджено висновок опікунської ради про можливість виконувати обовязки опікуна громадянина ОСОБА_1 над його недієздатним сином ОСОБА_2 , та рекомендовано суду призначити ОСОБА_1 опікуном над його недієздатним сином ОСОБА_2 .

В силу вимог ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб, поданими відповідно до цього Кодексу,в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Згідно з вимогами ч.3 ст. 296 ЦПК України заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.

Статтею 39 ЦК України передбачено, що фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта Тернопільської філії судово-психіатричних експертиз №386 від 04.06.2024 р. вбачається, що ОСОБА_2 виявляє ознаки глибокої розумової відсталості. Що досягає рівня вираженого недоумства, дане захворювання є хронічним стійким психічним розладом, тому ОСОБА_2 не здатний усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними.

Судом з`ясовано, що ОСОБА_1 , бажає бути опікуном над сином ОСОБА_2 у разі визнання останнього недієздатним.

Отже, оскільки висновком судово-психіатричного експерта підтверджено, що ОСОБА_2 за своїм психічним станом не може усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними, суд вбачає достатньо підстав для задоволення заяви та визнання його недієздатною.

Відповідно до ч. 1ст. 40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.

За змістом статті 55 ЦК України, опіка встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Відповідно дост. 58 ЦК України, опіка встановлюється над особами, визнаними недієздатними.

Відповідно до ч. 1ст. 60 ЦК України,суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Згідно ч. 4ст. 63 ЦК України, опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.

Частинами 1, 3, 4статті 67 ЦК України, опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням. Опікун вчиняєправочини відімені тав інтересахпідопічного. Опікун зобов`язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 300 ЦПК України визначено, що суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

Оскільки недієздатна особа потребує встановлення опіки, суд приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про призначення його опікуном над недієздатним ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Також, відповідно до вимог ч. 6, 7ст. 300 ЦПК України встановлено, що строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.

Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.

На підставі наведеного, керуючись статтями2,4,5,10 - 13,76-82,89,141,258-268,273,300,352-355 ЦПК України, статтями39,40,41,55,58,60,63 ЦК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Задовольнити заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа орган опіки та піклування Теребовлянської міської ради про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна задоволити.

Визнати ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , недієздатним.

Встановити опіку над недієздатним ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Призначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 місце проживання АДРЕСА_1 опікуном над недієздатним ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , поклавши на нього права та обов`язки, передбачені ст.67 ЦК України.

Визначити строк дії рішення суду про визнання ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним два роки, з дня набрання рішенням законної сили.

Роз`яснити, що клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостоюстатті 300 ЦПК України.

Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення можу бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду

Головуючий суддя І.Б. Марціцка

Присяжні Т.С. Смільський

А.П. Нич

СудТеребовлянський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення02.08.2024
Оприлюднено07.08.2024
Номер документу120804352
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —606/614/24

Рішення від 02.08.2024

Цивільне

Теребовлянський районний суд Тернопільської області

Марціцка І. Б.

Ухвала від 29.04.2024

Цивільне

Теребовлянський районний суд Тернопільської області

Марціцка І. Б.

Ухвала від 17.04.2024

Цивільне

Теребовлянський районний суд Тернопільської області

Марціцка І. Б.

Ухвала від 20.03.2024

Цивільне

Теребовлянський районний суд Тернопільської області

Марціцка І. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні