Рішення
від 15.07.2024 по справі 160/11400/24
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2024 рокуСправа №160/11400/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю ФІРМА «КАСКАД» до відповідача-1 Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, відповідача-2 Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

01 травня 2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю ФІРМА «КАСКАД» до відповідача-1 Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, відповідача-2 Державної податкової служби України, в якій позивач просить:

1. Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ ВП 43968079, адреса: Україна, 49600, Дніпропетровська область, місто Дніпро, проспект Поля Олександра, будинок 57):

-№10624969/23934596 від 27.02.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №377 від 07.11.2023, в Єдиному реєстрі податкових накладних;

-№10624959/23934596 від 27.02.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №788 від 17.11.2023, в Єдиному реєстрі податкових накладних;

-№10624978/23934596 від 27.02.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №905 від 28.11.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

-№10624979/2393459 6від 27.02.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №889 від 29.11.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

2. Зобов`язати Державну податкову службу України (Код ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №377 від 07.11.2023, №788 від 17.11.2023, №905 від 28.11.2023, №889 від 29.11.2023 подані Товариством з обмеженою відповідальністю ФІРМА «КАСКАД», датою її фактичного надходження.

В обґрунтування позовних вимог зазначається, що між Товариством з обмеженою відповідальністю ФІРМА «КАСКАД» та Товариством з обмеженою відповідальністю «УТД ТЕХПРОМ» було укладено договір купівлі-продажу № КР-1653 від 10.07.2023 року. ТОВ ФІРМА «КАСКАД» виставило ТОВ «УТД ТЕХПРОМ» наступні рахунки на оплату: рахунок-фактура від 07.11.2023; рахунок-фактура від 27.11.2023 та рахунок-фактура від 29.11.2023. На розрахунковий рахунок ТОВ ФІРМА «КАСКАД» 07.11.2023 року були зараховані грошові кошти, як оплата за товар, на загальну суму 444 945,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 3471 від 07.11.2023 року, 17 листопада 2023 на загальну суму 444 945,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 3542 від 07.11.2023 року, 28 листопада 2023 року на загальну суму 460710,31 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 3615 від 28.11.2023 року, 29 листопада 2023 року на загальну суму 876 879,96 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 94 від 29.11.2023 року. На момент зарахування коштів ТОВ «УТД ТЕХПРОМ» мали борг перед ТОВ ФІРМА «КАСКАД» у сумі 12 122,48 грн, що підтверджує картка рахунку 361 від 28.11.23. У зв`язку із вищевикладеним, ТОВ ФІРМА «КАСКАД» виписало на ТОВ «УТД ТЕХПРОМ» та відправило до ЄРПН на реєстрацію наступні податкові накладні: 07.11.2023 року податкову накладну № 377 на загальну суму коштів 444 945,00 грн., в т.ч. ПДВ 74 157,50 грн; 17.11.2023 року податкову накладну № 788 на загальну суму коштів 444 945,00 грн., в т.ч. ПДВ 74 157,50 грн; 28.11.2023 року податкову накладну № 905 на загальну суму коштів 460 710,31 грн., в т.ч. ПДВ 76 785,05 грн; 29.11.2023 року податкову накладну №889 на загальну суму коштів 876 879,96 грн., в т.ч. ПДВ 146 146,66 грн. Проте, рішеннями Комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 27.02.2024 №10624969/23934596 відносно податкової накладної №377 від 07.11.2023, від 27.02.2024 №10624959/23934596 відносно податкової накладної №788 від 17.11.2023, від 27.02.2024 №10624978/23934596 відносно податкової накладної №905 від 27.11.2023 та від 27.02.2024 №10624979/23934596 відносно податкової накладної №889 від 29.11.2023 відмовлено в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з наданням платником податків копій документів, складених з порушенням законодавства, а також зазначено, що платник податків відповідає п.8 критерії ризиковості платника податку. Позивач вважає вказані рішення протиправними, з огляду на те, що відповідачем-1 не надано належної мотивації підстав віднесення підприємства до ризикових платників у зв`язку із поданням податкових накладних № 377 від 07.11.2023 року, № 788 від 17.11.2023 року, № 905 від 28.11.2023 року, № 889 від 29.11.2023 року на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Позивач вважає вказані рішення податкового органу протиправними та такими, що підлягають скасуванню, у зв`язку з чим звернувся із позовом до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 травня 2024 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Цією ж ухвалою відповідачам було надано строк для подання письмового відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідачів.

Копію ухвали про відкриття провадження у справі отримано представниками позивача та відповідачів 1 та 2 07.05.2024 року, про що в матеріалах справи містяться довідки про доставку електронних листів.

27 травня 2024 року до суду через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на позовну заяву, в якому відповідач-1 пред`явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що на обліку в Східному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків перебуває ТОВ ФІРМА «КАСКАД». Позивачем було складено податкові накладні № 377 від 07.11.2023, №788 від 17.11.2023, №905 від 28.11.2023, №889 від 29.11.2023, реєстрацію яких було зупинено. 06.11.2023 Комісією Східного міжрегіонального управління ДПС з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у відношенні ТОВ ФІРМА «КАСКАД» прийнято рішення № 18744 від 06.11.2023 про відповідність платника податків критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Тобто, на момент направлення розрахунку коригування Позивач відповідав п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. 27.02.2024 року контролюючим органом прийнято рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №10624969/23934596 від 27.02.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №377 від 07.11.2023, в Єдиному реєстрі податкових накладних, №10624959/23934596 від 27.02.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №788 від 17.11.2023, в Єдиному реєстрі податкових накладних, №10624978/23934596 від 27.02.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №905 від 28.11.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних, №10624979/23934596 від 27.02.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №889 від 29.11.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки платник податку відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Комісією Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великим платниками податків було прийнято Рішення про відповідність ТОВ «ФІРМА КАСКАД» критеріям ризиковості від 26.02.2024 №13220, підстава - п.8 Критеріїв ризиковості платника податку «У контролюючих органах наявна податкова інформація, як стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/ розрахунку коригування». Коди податкової інформації, яка є підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку: 12 постачання товарів (послуг) платнику (ам) податку, щодо якого (их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку: ТОВ "ЛАНДШАФТ", Рішення про відповідність критеріям ризиковості від 29.03.2023 №11251; 14- постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (у зв`язку з придбанням товарів, не пов`язаних з господарською діяльністю платника податку. За результатами аналізу баз даних ДПС встановлено наявність взаємовідносин ТОВ «КАСКАД» із контрагентом, по якому, у тому числі, але не виключно, Комісією за місцем його обліку прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку: ТОВ "ЮНІКА ТП", рішення про відповідність критеріям ризиковості від 30.12.2021 №426748. Крім наявності по вищенаведеному суб`єкту господарської діяльності рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості, вбачається ризиковість у здійсненні операцій по суті у зв`язку із: відсутністю трудових/матеріальних ресурсів для здійснення виробництва товарів, реалізованих в адресу ТОВ «КАСКАД»; відсутністю законного (реального) джерела походження сировини для виробництва товарів, реалізованих в адресу ТОВ «КАСКАД» (придбання та імпорт відсутні); відсутністю придбання електроенергії, що додатково свідчить про відсутність здійснення виробничої діяльності; нарахуванням заробітної плати на рівні мінімальної, яка не відповідає середньому рівню заробітної плати на ринку праці, що додатково свідчить про провадження тіньової діяльності; відсутністю сплати податку на додану вартість та податку на прибуток, або сплата таких податків у незначних обсягах, що свідчить про відсутність ділової мети та економічної вигоди у діяльності таких платників. Відповідно, по вищезазначеному контрагенту постачальнику вбачалося здійснення ним діяльності з метою формування податкової вигоди для ТОВ «ФІРМА «КАСКАД», а саме: збільшення ліміту, обчисленого відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 розділу V Податкового кодексу України, на реєстрацію ТОВ «ФІРМА «КАСКАД» податкових накладних у ЄРПН, на 574,0 тис.грн. Станом на 26.02.2024 року по ТОВ «ФІРМА «КАСКАД» сума ліміту на реєстрацію податкових накладних, обчислена відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України, становила 33 663,73 тис. грн. Таким чином, відносно ТОВ ФІРМА «КАСКАД» було прийнято Рішення про відповідність критеріям ризиковості від 26.02.2024 №13220, відповідно до п.6 Порядку №1165. У подальшому ТОВ «ФІРМА КАСКАД» погодилося з позицією контролюючого органу, та здійснило надання 21.03.2024 уточнюючих розрахунків: від 21.03.2024 №9066051435 до декларації з податку на додану вартість за серпень 2021 року (виключення зі складу податкового кредиту операцій по взаємовідносинам з ТОВ «ЮНІКА ТП», що призвело до донарахування та сплати податку у розмірі 552 379 грн. (попередньо було задекларовано від`ємне значення у сумі 21 638 грн.); від 21.03.2024 №9066052770 до декларації з податку на додану вартість за листопад 2021 року (донарахування податкових зобов`язань у сумі 66 078 грн. по взаємовідносинам з ТОВ «ЛАНДШАФТ», що призвело до зменшення суми від`ємного значення в аналогічному розмірі. Комісією Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків було прийнято Рішення про невідповідність ТОВ «ФІРМА КАСКАД» критеріям ризиковості від 22.03.2024 №14354.

28 травня 2024 року до суду засобами поштового зв`язку надійшов відзив Державної податкової служби України на позовну заяву в якому відповідач-2 заперечує проти задоволення позовних вимог, які заявлені до нього, посилаючись на те, що реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу Державної податкової служби України. Позовні вимоги про зобов`язання зареєструвати податкову накладну є передчасними, а належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків повторно розглянути питання щодо реєстрації податкової накладної.

30 травня 2024 року до суду через підсистему «Електронний суд» від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій наведені аргументи щодо обґрунтованості позовних вимог, аналогічні, що зазначені у позовній заяві, а також позивач заперечує проти відзиву на позовну заяву та вказує, жодне з перелічених підприємств не було учасником господарських операцій щодо яких складено податкові накладні, вказані у позовних вимогах у реєстрації яких було відмовлено, у зв`язку з чим просить задовольнити позовну заяву у повному обсязі.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Товариство з обмеженою відповідальністю ФІРМА «КАСКАД» (код ЄДРПОУ 23934596) є юридичною особою, зареєстрованою в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 24.11.1995 року, про що зроблено відповідний запис №12241200000001750, а також 11.01.1996 року взято на облік як платника податків у Східному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків, зареєстроване платником податку на додану вартість з 03.07.1997 року № 239345904679.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань видами діяльності ТОВ ФІРМА «КАСКАД» є: 46.72 Оптова торгівля металами та металевими рудами (основний); 25.11 Виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій; 25.99 Виробництво інших готових металевих виробів, н.в.і.у.; 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 38.31 Демонтаж (розбирання) машин і устатковання; 38.32 Відновлення відсортованих відходів; 24.20 Виробництво труб, порожнистих профілів і фітингів зі сталі; 25.62 Механічне оброблення металевих виробів; 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах.

Адреса місцезнаходження позивача: 49000, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Гаванська, будинок 4 за яким позивача у приватній власності наявні приміщення, в. т.ч. де

знаходиться конструкторський відділ, а також приміщення де відбувається виробництво металоконструкцій та обладнання, а саме: виробничий будинок з допоміжними приміщеннями; будівля цеху № 3; адміністративно-побутова будівля; лінія для виробництва сталевих труб та профілей; лінія для виробництва сталевих труб та профілей; лінія повздожного різання; веси кранові; кран мостовий; газорізальна машина; станки; сварочні апарати та полеавтомати; та земельні ділянки, які орендуються ТОВ ФІРМА «КАСКАД».

Вищезазначені відомості про основні засоби, через які проводиться діяльність, а саме: орендовані офісні та складські приміщення відображені у поданому 25.05.2021 року Повідомленні про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (формою 20-ОПП).

ТОВ ФІРМА «КАСКАД» орендує склад №1 (літ. П) площею 4950 кв.м. за адресою: м.Київ, пров. Мисливський (пров. Охотський), 1б, згідно Договору оренди №01.09.2021 від 01.09.2021 року укладеного з ТОВ «СавВАТС» (код ЄДРПОУ 16305477).

Також ТОВ ФІРМА «КАСКАД» орендує нежитлові приміщення та прилеглу територію площею 1824,4 кв.м. за адресою: м. Вінниця, вул. Київська, 78, згідно Договору оренди майна №03/23а від 29.06.2023 року укладеного з ТОВ «ВІННИЦЯМЕТАЛОПОСТАЧ» (код ЄДРПОУ 01880575).

ТОВ ФІРМА «КАСКАД» для виготовлення продукції, визначеної в податкових накладних, які не були прийняті для реєстрації, були придбані у компанії EREGLI DEMIR VE CELIK FABRIKALARI T.A.S. за контрактом №ОММ.21.092 від 17.12.2021 р. наступні матеріали: рулон 2,0 х 1000 DC01 х/к імпорт (сталь холоднокатана в рулонах 2,0 х 1000 мм DC01 імпорт), 3 рулона х/к 2,0 х 1000 мм DC01 імпорт було виготовлено: труба електрозварна Х/К 60х40х2,0 ст.08ПС/DC01/5м/. У компанії BORCELIK CELIK SANAYII TICARET A.S. згідно контракту BORC-13178-Tur-Ukr від 18.08.2022 року наступні матеріали: 1,0 х 1000 DC01 х/к імпорт (сталь холоднокатана в рулонах 1,0 х 1000 мм DC01 імпорт); рулон 0,8 х 1250 DC01 х/к імпорт (сталь холоднокатана в рулонах 0,8 х 1250 мм DC01 імпорт); рулон 1,0 х 1250 DC01 х/к імпорт (сталь холоднокатана в рулонах 1,0 х 1250 мм DC01 імпорт) було виготовлено: труба електрозварна Х/К 25х1,0 ст.08ПС/DC01/3,08м/, труба електрозварна Х/К 25х1,0 ст.08ПС/DC01/3,3м/, труба електрозварна Х/К 25х1,0 ст.08ПС/DC01/6,65м/, труба електрозварна Х/К 42х1,0 ст.08ПС/DC01/6,3м/; рулон 1,45 х 1250 DC01 х/к імпорт (сталь холоднокатана в рулонах 1,45 х 1250 мм DC01 імпорт) було виготовлено: труба електрозварна Х/К 42х1,5 ст.08ПС/DC01/6,3м/; рулон 1,15 х 1250 DC01 х/к імпорт (сталь холоднокатана в рулонах 1,15 х 1250 мм DC01 імпорт) було виготовлено: труба електрозварна Х/К 42х1,2 ст.08ПС/DC01/6,0м/. У компанії COLAKOGLU METALURJI A.S. згідно контракту СМ5223 від 22.03.2023 року наступний матеріал: рулон г/к 1,5 х 1250 мм S235JR імпорт (сталь гарячекатана в рулонах 1,5 х 1250 мм S235JR імпорт) було виготовлено: труба електрозварна Г/К 25х25 х1,5 ст.S235JR 6 м.

Облікова кількість співробітників на підприємстві ТОВ ФІРМА «КАСКАД» становить 155 працівник, що підтверджуються штатним розписом ТОВ ФІРМА «КАСКАД» станом на 01.01.2023 року.

Щодо господарських операцій на підставі яких були виписані податкові накладні: №377 від 07.11.2023 року, №788 від 17.11.2023 року, №905 від 28.11.2023 року, №889 від 29.11.2023 року, судом встановлено наступне.

Між ТОВ ФІРМА «КАСКАД» (Продавець) та ТОВ «УТД ТЕХПРОМ» (Покупець) було укладено Договір купівлі-продажу №КР-1653 від 10.07.2023, відповідно до умов якого поставка Товару проводиться на умовах: 1) EXW - склад «Продавця» самовивозом автомобільним транспортом «Покупця» (адреса складу: 49127, м. Дніпро, вул. Гаванська, 4Л; 08632, м. Київ, Пров. Мисливський, 1б; 21017, м. Вінниця, вул. Гонти, 30; 2) СРТ - склад «Покупця». Умови поставки повинні бути вказані у відповідному рахунку-фактурі і/або відповідній Специфікації (п. 2.1 Договору). При тлумачення термінів цього договору застосовується термінологія Міжнародних правил тлумачення торгових термінів (ІНКОТЕРМС) у редакції 2010 р. (п. 2.2 Договору)

Загальна вартість Товару, що поставляється за цим договором, складається з вартості товару, зазначеної в накладних або в Специфікаціях (п. 3.1 Договору).

За поставлений Товар «Покупець» здійснює попередній платіж у розмірі 100% (сто відсотків) вартості Товару на підставі рахунку фактури (п. 4.1 Договору). Розрахунок проводиться шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок «Продавця», зазначений в цьому договорі (п. 4.2 Договору).

Приймання Товару за кількістю та якістю здійснюється «Покупцем» на складі «Продавця». Після передачі Товару «Покупцеві» претензії по кількості і якості не приймаються (п. 5.1 Договору).

В подальшому, на виконання вимог Договору, ТОВ ФІРМА «КАСКАД» на адресу свого контрагента було виписано рахунок на оплату по замовленню №КР-3086 від 07.11.2023 р., а також Сторонами підписано видаткову накладну №РН-0011484 від 13.11.2023р. на загальну вартість товару у сумі 205 102,97 грн. в т.ч. ПДВ 34 183,83 грн. та видаткову накладну №РН-0011949 від 28.11.2023р. на загальну вартість товару у сумі 683 466,91 грн. в т.ч. ПДВ 113 911,15 грн.

За товар ТОВ «УТД ТЕХПРОМ» сплатило на рахунок ТОВ ФІРМА «КАСКАД» - 444 945,00 грн., в т.ч. ПДВ 74 157,50 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №3471 від 07.11.2023 р. та 444 945,00 що підтверджується платіжною інструкцією №3542 від 17.11.2023 р.

ТОВ ФІРМА «КАСКАД» поставив товар ТОВ «УТД ТЕХПРОМ» 13 листопада 2023 року, що підтверджується товарно-транспортною накладною №0010381 від 13.11.2023 року та 28 листопада 2023 року, що підтверджується товарно-транспортною накладною №0010778 від 28.11.2023 року

За результатами здійснення господарських операцій з ТОВ «УТД ТЕХПРОМ» щодо виконання взятих на себе зобов`язань, ТОВ ФІРМА «КАСКАД» та на виконання вимог чинного законодавства України було складено податкову накладну № 377 від 07.11.2023 року на загальну суму 444 945,00 грн. в т.ч. ПДВ 74 157,50 грн., та податкову № 788 від 17.11.2023 року на загальну суму 444 945,00 грн. в т.ч. ПДВ 74 157,50 грн. а також направлено її на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Про отримання контролюючим органом податкової накладної №377 від 07.11.2023 року свідчить квитанція №9324184375 від 29.11.2023 року, в якій зазначено про те, що «ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.8502%, "P"=220890.49 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Про отримання контролюючим органом податкової накладної №788 від 17.11.2023 року свідчить квитанція №9342331111 від 15.12.2023 року, в якій зазначено про те, що «ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.8408%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

На виконання вимог Договору, ТОВ ФІРМА «КАСКАД» на адресу свого контрагента було виписано рахунок на оплату по замовленню №КР-3299 від 27.11.2023 р., а також Сторонами підписано видаткову накладну №РН-0012136 від 07.12.2023р. на загальну вартість товару у сумі 808 105,99 грн. в т.ч. ПДВ 134 684,33 грн.

За товар ТОВ «УТД ТЕХПРОМ» сплатило на рахунок ТОВ ФІРМА «КАСКАД» - 472 832,79 грн., в т.ч. ПДВ 78 805,46 грн, шо підтверджується платіжною інструкцією №3615 від 28.11.2023 р.

07 грудня 2023 року ТОВ ФІРМА «КАСКАД» поставив товар ТОВ «УТД ТЕХПРОМ» що підтверджується товарно-транспортною накладною №0010942 від 07.12.2023 року.

За результатами здійснення господарських операцій з ТОВ «УТД ТЕХПРОМ» щодо виконання взятих на себе зобов`язань, ТОВ ФІРМА «КАСКАД» та на виконання вимог чинного законодавства України було складено податкову накладну №905 від 28.11.2023 року на загальну суму 460 710,31 грн., в т.ч. ПДВ 76 785,05 грн., а також направлено її на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.

28 листопада 2023 року ТОВ ФІРМА «КАСКАД» було проведено корегування дебіторської заборгованості перед ТОВ «УТД ТЕХПРОМ» у сумі 12 122,48, отже податкова накладна № 905 від 28.11.23 р. на загальну суму 460 710,31 грн. була виписана на суму різниці між оплатою (472 832,79 грн.) та дебіторською заборгованістю (12 122,48 грн.) про що зазначено в картці по рахунку 361 за період з 07.11.2023 по 07.12.2023, сформованої 14.02.2024 року.

Про отримання контролюючим органом податкової накладної №905 від 28.11.2023 року свідчить квитанція №9342340347 від 15.12.2023 року, в якій зазначено про те, що «ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.8408%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

На виконання вимог Договору, ТОВ ФІРМА «КАСКАД» на адресу свого контрагента було виписано рахунок на оплату по замовленню №КР-3314 від 29.11.2023 р.

За товар ТОВ «УТД ТЕХПРОМ» сплатило на рахунок ТОВ ФІРМА «КАСКАД» - 876 879,96 грн., в т.ч. ПДВ 146 146,66 грн, шо підтверджується платіжною інструкцією №94 від 29.11.2023 р.

Між Сторонами підписано видаткову накладну №РН-0000536 від 18.01.2024р. на загальну вартість товару у сумі 371 387,40 грн., в т.ч. ПДВ 61 897,90 грн. та видаткову накладну №РН-0000851 від 29.01.2024р. на загальну вартість товару у сумі 682 552,61 грн., в т.ч. ПДВ 113 758,77 грн.

ТОВ ФІРМА «КАСКАД» поставив товар ТОВ «УТД ТЕХПРОМ» 18 січня 2024 року що підтверджується товарно-транспортною накладною №0011337 від 18.01.2024 року та 29 січня 2024 року що підтверджується товарно-транспортною накладною №0011612 від 29.01.2024 року

За результатами здійснення господарських операцій з ТОВ «УТД ТЕХПРОМ» щодо виконання взятих на себе зобов`язань, ТОВ ФІРМА «КАСКАД» на виконання вимог чинного законодавства України було складено податкову накладну №889 від 29.11.2023 року на загальну суму 876 879,96 грн., в т.ч. ПДВ 146 146,66 грн., а також направлено її на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Про отримання контролюючим органом податкової накладної №889 від 29.11.2023 року свідчить квитанція №9342350347 від 15.12.2023 року, в якій зазначено про те, що «ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.8408%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

З метою надання пояснень та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН, ТОВ ФІРМА «КАСКАД» направлено на адресу контролюючого органу Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрація яких зупинена №127 від 20.02.2024 року з додаванням документів, що підтверджують господарські операції та підстави складання податкових накладних №377 від 07.11.2023 року, №788 від 17.11.2023 року, №905 від 28.11.2023 року, №889 від 29.11.2023 року, що, на думку позивача, було цілком достатньою підставою для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за конкретним критерієм, підтверджуючих господарську операцію та підстави їх складання.

Проте, спірними рішеннями Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №10624969/23934596 від 27.02.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №377 від 07.11.2023 р.; №10624959/23934596 від 27.02.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №788 від 17.11.2023 р.; №10624978/23934596 від 27.02.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №905 від 28.11.2023 р.; №10624979/2393459 від 27.02.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №889 від 29.11.2023 р. складених ТОВ ФІРМА «КАСКАД» через: «надання платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства. Додатково повідомлено, що платник відповідає п.8 критеріїв ризиковості платника податків».

Не погодившись із прийнятими відповідачем-1 рішеннями про відмову в реєстрації податкових накладних, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та встановлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Відповідно до абзацу 1 пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб`єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий Порядок був затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року (з наступними змінами, далі - Порядок №1246).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до пунктів 12-15 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 13 Порядку №1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Відповідно до приписів п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11 грудня 2019 року (далі - Порядок №1165) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

За приписами п. п. 7, 8, 9 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет. Платник податку отримує розраховані показники позитивної податкової історії через електронний кабінет.

При цьому, Додатком 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, якими, зокрема, згідно з п.8 цих Критеріїв є: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Системний аналіз наведених вище норм свідчить, що метою здійснення контролюючим органом моніторингу податкових накладних/розрахунків коригування шляхом аналізу наявної податкової інформації, що міститься в інформаційних ресурсах Державної податкової служби є виявлення ризиків порушення норм податкового законодавства. Здійснюючи моніторинг, контролюючий орган виявляє ризик порушення норм податкового законодавства, який проявляється у ймовірності складання та надання податкової накладної з порушенням Податкового кодексу та неможливості здійснення операцій з постачання товарів/послуг дані про які зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку виконання свого податкового обов`язку.

Відповідно до п.10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Пунктом 11 Порядку №1165 встановлено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Як зазначено вище, пункт 8 Додатку 1 до Порядку №1165 відносить до ознак ризиковості платника податку на додану вартість наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Аналіз вказаної норми свідчить про те, що питання про відповідність платника податку Критеріям ризиковості платника податку з винесенням відповідного рішення, розглядається виключно у разі наявності у контролюючого органу податкової інформації що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Тобто, встановлення контролюючим органом факту наявності податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, є можливим виключно внаслідок оцінки господарської операції, щодо якої подані податкові накладні / розрахунки коригування.

Зі змісту квитанцій №9324184375 від 29.11.2023 р., №9342331111 від 15.12.2023 р., №9342340347 від 15.12.2023 р. та №9342350347 від 15.12.2023 р слідує, що контролюючим органом зроблено висновок про відповідність платника податку, яким подано на реєстрацію в ЄРПН спірні податкові накладні, п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Водночас, контролюючим органом порушено принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень, а також норми п.11 Порядку №1165, якими чітко передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються, зокрема, критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку чи здійснена операція, чого у даному випадку зроблено не було.

Також суд зауважує, що контролюючим органом у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних не було вказано які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація цих податкових накладних стала можливою, що також свідчить про невідповідність сформованих квитанцій вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.

На переконання суду, контролюючий орган має конкретизувати перелік документів, необхідних для виконання покладених на нього функцій, для того, щоб платник податку чітко розумів адресовану йому вимогу. Пред`явлення контролюючим органом до платника податків загальної вимоги про надання документів без їх конкретизації та без посилання на відповідну норму права виключає можливість такого органу в подальшому застосовувати до такого платника податків негативні наслідки, пов`язані із ненаданням певного документу.

При цьому доцільне звернути увагу також на таке.

У пункті 70 рішення від 20 жовтня 2011 року Рисовський проти України Європейський суд з прав людини (далі також - ЄСПЛ) підкреслив особливу важливість принципу належного урядування. Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Крім того, ЄСПЛ звертає увагу на те, що на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

Суд також звертає увагу на те, що у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 22.07.2019р. у справі №815/2985/18 (адміністративне провадження №К/9901/14651/19).

Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Така правова позиція вже неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 23 жовтня 2018 року у справі №822/1817/18, від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18.

Таким чином, з метою забезпечення визначеності у податковому правозастосуванні та зважаючи на необхідність застосування принципу належного урядування при здійсненні суб`єктами владних повноважень своїх функцій, контролюючий орган в квитанції про зупинення реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної/розрахунку коригування повинен здійснювати не лише загальне посилання на пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку, а містить в собі вичерпний перелік документів, які необхідно подати платнику податків.

Суд наголошує, що будь-яке рішення чи дії суб`єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, повинні містити конкретні об`єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено.

Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення контролюючим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.10.2018 у справі №822/1817/18.

Відтак, невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Незважаючи на те, що рішення про зупинення реєстрації податкових накладних є предметом розгляду в рамках даного спору, суд вважає за необхідне відзначити, що такі рішення податкового органу не містять в собі вичерпного переліку документів, які необхідно подати платнику податків.

При цьому, недотримання контролюючим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, яке прийняте на наступному етапі, тобто рішення Комісії про відмову у реєстрації податкових накладних, теж не є законними.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520).

Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Разом із тим, пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг", «Про електронні довірчі послуги» та «Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку №520).

Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

В даному ж випадку, судом встановлено, що позивачем подано до контролюючого органу відповідні пояснення (Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрація яких зупинено №127 від 20.02.2024 року) про підтвердження реальності здійснення операцій по податковим накладним, реєстрація яких зупинено, а також надано пояснення та копії документів на підтвердження реальності здійснених господарських операцій з контрагентом.

Так, судом встановлено, що між ТОВ ФІРМА «КАСКАД» (Продавець) та ТОВ «УТД ТЕХПРОМ» (Покупець) було укладено Договір купівлі-продажу №КР-1653 від 10.07.2023 року.

ТОВ ФІРМА «КАСКАД» для виготовлення продукції, визначеної в податкових накладних, які не були прийняті для реєстрації, були придбані у компанії EREGLI DEMIR VE CELIK FABRIKALARI T.A.S. за контрактом №ОММ.21.092 від 17.12.2021 р. наступні матеріали: рулон 2,0 х 1000 DC01 х/к імпорт (сталь холоднокатана в рулонах 2,0 х 1000 мм DC01 імпорт), 3 рулона х/к 2,0 х 1000 мм DC01 імпорт було виготовлено: труба електрозварна Х/К 60х40х2,0 ст.08ПС/DC01/5м/. У компанії BORCELIK CELIK SANAYII TICARET A.S. згідно контракту BORC-13178-Tur-Ukr від 18.08.2022 року наступні матеріали: 1,0 х 1000 DC01 х/к імпорт (сталь холоднокатана в рулонах 1,0 х 1000 мм DC01 імпорт); рулон 0,8 х 1250 DC01 х/к імпорт (сталь холоднокатана в рулонах 0,8 х 1250 мм DC01 імпорт); рулон 1,0 х 1250 DC01 х/к імпорт (сталь холоднокатана в рулонах 1,0 х 1250 мм DC01 імпорт) було виготовлено: труба електрозварна Х/К 25х1,0 ст.08ПС/DC01/3,08м/, труба електрозварна Х/К 25х1,0 ст.08ПС/DC01/3,3м/, труба електрозварна Х/К 25х1,0 ст.08ПС/DC01/6,65м/, труба електрозварна Х/К 42х1,0 ст.08ПС/DC01/6,3м/; рулон 1,45 х 1250 DC01 х/к імпорт (сталь холоднокатана в рулонах 1,45 х 1250 мм DC01 імпорт) було виготовлено: труба електрозварна Х/К 42х1,5 ст.08ПС/DC01/6,3м/; рулон 1,15 х 1250 DC01 х/к імпорт (сталь холоднокатана в рулонах 1,15 х 1250 мм DC01 імпорт) було виготовлено: труба електрозварна Х/К 42х1,2 ст.08ПС/DC01/6,0м/. У компанії COLAKOGLU METALURJI A.S. згідно контракту СМ5223 від 22.03.2023 року наступний матеріал: рулон г/к 1,5 х 1250 мм S235JR імпорт (сталь гарячекатана в рулонах 1,5 х 1250 мм S235JR імпорт) було виготовлено: труба електрозварна Г/К 25х25 х1,5 ст.S235JR 6 м.

В подальшому, на виконання вимог Договору, ТОВ ФІРМА «КАСКАД» на адресу свого контрагента було виписано рахунок на оплату по замовленню №КР-3086 від 07.11.2023 р., а також Сторонами підписано видаткову накладну №РН-0011484 від 13.11.2023р. на загальну вартість товару у сумі 205 102,97 грн. в т.ч. ПДВ 34 183,83 грн. та видаткову накладну №РН-0011949 від 28.11.2023р. на загальну вартість товару у сумі 683 466,91 грн. в т.ч. ПДВ 113 911,15 грн

За товар ТОВ «УТД ТЕХПРОМ» сплатило на рахунок ТОВ ФІРМА «КАСКАД» - 444 945,00 грн. в т.ч. ПДВ 74 157,50 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №3471 від 07.11.2023 р. та 444 945,00 що підтверджується платіжною інструкцією №3542 від 17.11.2023 р.

ТОВ ФІРМА «КАСКАД» поставив товар ТОВ «УТД ТЕХПРОМ» 13 листопада 2023 року, що підтверджується товарно-транспортною накладною №0010381 від 13.11.2023 року та 28 листопада 2023 року, що підтверджується товарно-транспортною накладною №0010778 від 28.11.2023 року

На виконання вимог Договору, ТОВ ФІРМА «КАСКАД» на адресу свого контрагента було виписано рахунок на оплату по замовленню №КР-3299 від 27.11.2023 р., а також Сторонами підписано видаткову накладну №РН-0012136 від 07.12.2023р. на загальну вартість товару у сумі 808 105,99 грн. в т.ч. ПДВ 134 684,33 грн.

За товар ТОВ «УТД ТЕХПРОМ» сплатило на рахунок ТОВ ФІРМА «КАСКАД» - 472 832,79 грн. в т.ч. ПДВ 78 805,46 грн, шо підтверджується платіжною інструкцією №3615 від 28.11.2023 р.

07 грудня 2023 року ТОВ ФІРМА «КАСКАД» поставив товар ТОВ «УТД ТЕХПРОМ» що підтверджується товарно-транспортною накладною №0010942 від 07.12.2023 року.

На виконання вимог Договору, ТОВ ФІРМА «КАСКАД» на адресу свого контрагента було виписано рахунок на оплату по замовленню №КР-3314 від 29.11.2023 р.

За товар ТОВ «УТД ТЕХПРОМ» сплатило на рахунок ТОВ ФІРМА «КАСКАД» - 876 879,96 грн. в т.ч. ПДВ 146 146,66 грн, шо підтверджується платіжною інструкцією №94 від 29.11.2023 р.

Між Сторонами підписано видаткову накладну №РН-0000536 від 18.01.2024р. на загальну вартість товару у сумі 371 387,40 грн. в т.ч. ПДВ 61 897,90 грн. та видаткову накладну №РН-0000851 від 29.01.2024р. на загальну вартість товару у сумі 682 552,61 грн. в т.ч. ПДВ 113 758,77 грн.

ТОВ ФІРМА «КАСКАД» поставив товар ТОВ «УТД ТЕХПРОМ» 18 січня 2024 року що підтверджується товарно-транспортною накладною №0011337 від 18.01.2024 року та 29 січня 2024 року що підтверджується товарно-транспортною накладною №0011612 від 29.01.2024 року

Так судом зауважується, що копії вищезазначених документів були надані ТОВ ФІРМА «КАСКАД», як до суду, так і до контролюючого органу, як додатки до Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрація яких зупинено.

Крім того, суд зауважує, що наявність інформації щодо віднесення контрагента до ризикових платників податків не може слугувати для відмови у реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування.

При цьому, контролюючий орган не надав належної оцінки поясненням та доказам (первинним документам), наданих позивачем.

У своїх відзивах відповідачі також не надали відповідних пояснень щодо підстав та обґрунтувань зазначених вище висновків.

Отже, в даному випадку суд зазначає, що використання податковим органом загальних висновків призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути обізнаним у моделюванні поведінки та таким, що не повідомлений про необхідність надання документів за вичерпним і зрозумілим переліком.

Рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Водночас, принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.

При цьому, суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Зазначений висновок відповідає правовій позиції, викладеній в постанові Верховного Суду від 02.07.2019 у справі №140/2160/18, а також у постанові Верховного Суду від 15.02.2023 року у справі №2240/3117/18.

Крім того, при прийнятті рішення у даній справі, судом також враховано висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18, в якій зазначено: Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Частиною 5 ст.242 КАС України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, суд вважає за необхідне зазначити, що всі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення визначених ПК України, а не шляхом зупинення реєстрації податкової накладної.

Крім того, суд зазначає, що затверджена Порядком №520 форма рішення про відмову у реєстрації податкової накладної передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН з підстав не надання платником податку копій документів, яких на думку контролюючого органу не вистачає, повинні бути підкресленими, тобто рішення має містити або найменування конкретного документа або групу документів, що з урахуванням специфіки господарської операції мають бути надані, але відсутні.

Проте, в порушення наведених вимог законодавства, оскаржувані рішення Комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №10624969/23934596 від 27.02.2024; №10624959/23934596 від 27.02.2024; №10624978/23934596 від 27.02.2024; №10624979/2393459 від 27.02.2024 містить лише абстрактне твердження про не надання позивачем документів, без конкретизації (підкреслення) конкретного переліку документів, яких, з урахування особливостей, характеру та обсягу господарських операцій, на думку Комісії, не вистачає (в даному випадку відповідач-1 обмежився лише проставлянням відмітки х навпроти наведених підстав), а також не зазначенням які саме документи були складені з порушенням та не уточнено яких саме вимог чинного законодавства вони стосуються.

Зміст оскаржуваного рішення дає підстави стверджувати, що Комісія Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, розглядаючи подані позивачем документи, не з`ясовувала специфіку проведених господарських операцій та не визначила документів, які є достатніми для підтвердження реальності цих господарських операцій з урахуванням їх змісту і обсягу. Також наведене свідчить, про порушення контролюючим органом форми заповнення рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.

Разом з цим, суд вважає за доцільне наголосити, що прозорість адміністративних процедур є ефективним запобіжником державному свавіллю. Вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього. Лише за умови прийняття обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за адміністративними актами суб`єкта владних повноважень.

Про дотримання контролюючим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.

І навпаки, не наведення мотивів прийнятих рішень не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм належну правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.

Оскільки Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, у спірних рішеннях про відмову у реєстрації податкових накладних зазначила лише загальну, неконкретизовану та неоднозначну причину відмови у реєстрації цих податкових накладних, суд дійшов висновку, що Комісія прийняла невмотивовані рішення, оскільки їх зміст не дає чіткого розуміння обставин, за яких було прийнято негативні для платника податків рішення.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 01.02.2023 року у справі №2240/2900/18.

У той же час, аналіз наданих позивачем документів та пояснень свідчить про відсутність у них дефекту форми, змісту або походження, які у силу частини другої статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність", пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №88 від 24.05.1995 року, спричинили б втрату такими документами юридичної сили.

Щодо аналізу господарської операції між позивачем та його контрагентом в цій справі суд не надає оцінку реальності її здійснення, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 ПК України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків та ДПС України у своїх доводах вказують, що позивач підпадає під 8 пункт Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.

При цьому, суд зауважує щодо необґрунтованості тверджень контролюючого органу про відповідність платника податків п.8 Критерії ризиковості платника податку, оскільки з рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платника податків №14354 від 22.03.2024 року вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Каскад» не відповідає критеріям ризиковості платника податку.

Встановлено, що Комісією Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків - застосовано непрозорі механізми визначення товариства як такого, що відповідає Критеріям ризиковості, оскільки не доведено, яку саме використано інформацію та чи проведено повний моніторинг діяльності позивача перед тим, як винести рішення про віднесення його до переліку ризикових.

Отже, зважаючи на наявність у позивача передбачених законодавством документів, які підтверджують реальність фінансово-господарських операцій між ним та його контрагентом, достатність яких для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних не спростована відповідачами, суд дійшов висновку про протиправність рішень про відмову у реєстрації податкових накладних №377 від 07.11.2023 р., №788 від 17.11.2023 р., №905 від 28.11.2023 р. та №889 від 29.11.2023 р.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №10624969/23934596 від 27.02.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №377 від 07.11.2023 р.; №10624959/23934596 від 27.02.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №788 від 17.11.2023 р.; №10624978/23934596 від 27.02.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №905 від 28.11.2023 р.; №10624979/2393459 від 27.02.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №889 від 29.11.2023 р. складених ТОВ ФІРМА «КАСКАД», відповідно, прийняті необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мали значення для його прийняття, непропорційно, тобто без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване рішення (дія), а відтак є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача-2 зареєструвати податкові накладні, подані ТОВ ФІРМА «КАСКАД», в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.

Відповідно до пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.

Натомість, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм їх подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим, оскільки відповідні повноваження законодавчо покладені на ДПС України.

Згідно з п.п.201.16.4 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:

а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, згідно з нормами п. 19, п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29 грудня 2010 року, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

Як встановлено судом і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи підтверджували реальність здійснення господарських операцій по поданим на реєстрацію в ЄРПН податковим накладним. Документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Згідно зі ст.17 Закону України Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.

Так, Європейський суд з прав людини у п. 50 рішення від 13 січня 2011 року (остаточне) по справі "Чуйкіна проти України" (case of Chuykina v. Ukraine) (Заява №28924/04) зазначив, що суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom), пп. 2836, Series A № 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог п. 1 ст. 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для п. 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява №58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява №48778/99, п. 25, ECHR 2002-II).

Враховуючи встановлені судом обставини, протиправного прийняття Комісією ГУ ДПС в Дніпропетровській області рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН та відсутність законодавчо закріплених перешкод для такої реєстрації, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є саме зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН ці податкові накладні, подані ТОВ «ФІРМА «ОБСІДІАНТ» датою їх подання на реєстрацію.

Крім того, суд зазначає, що зобов`язання відповідача-2 вчинити дії по реєстрації податкових накладних в судовому порядку не може бути розцінене як втручання суду в дискреційні повноваження відповідача, оскільки відповідачем вже були прийняти рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, тобто було вирішено віднесене до його повноважень питання на власний розсуд. В свою чергу, суд при перевірці правомірності прийняття відповідачем 1 оскаржуваних рішень згідно з приписами КАС України, не перебираючи на себе повноважень відповідного органу, вправі покласти на суб`єкта владних повноважень зобов`язання вчинити певні дії з метою захисту порушених прав та інтересів позивача.

При цьому, в даному випадку, задоволення позовної вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

За наведених обставин, позовні вимоги ТОВ ФІРМА «КАСКАД» підлягають задоволенню у повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зважає на таке.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на задоволення позовних вимог у повному обсязі, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою у загальному розмірі 9 689,60 грн., підлягають відшкодуванню на користь останнього шляхом стягнення цієї суми коштів з відповідачів за рахунок їх бюджетних асигнувань відповідно до ч.1 ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 242-244, 246, 250, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю ФІРМА «КАСКАД» (місцезнаходження: 49127, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Гаванська, 4, код ЄДРПОУ: 23934596) до відповідача-1 Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (місцезнаходження: 49600, Дніпропетровська обл., м.Дніпро, пр. Поля Олександра, 57, код ЄДРПОУ: 43968079), відповідача-2 Державної податкової служби України (місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд.8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 43968079):

-№10624969/23934596 від 27.02.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №377 від 07.11.2023, в Єдиному реєстрі податкових накладних;

-№10624959/23934596 від 27.02.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №788 від 17.11.2023, в Єдиному реєстрі податкових накладних;

-№10624978/23934596 від 27.02.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №905 від 28.11.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

-№10624979/2393459 6від 27.02.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №889 від 29.11.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №377 від 07.11.2023, №788 від 17.11.2023, №905 від 28.11.2023, №889 від 29.11.2023 подані Товариством з обмеженою відповідальністю ФІРМА «КАСКАД», датою їх фактичного надходження.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (місцезнаходження: 49600, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, пр. Поля Олександра, 57, код ЄДРПОУ: 43968079) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ФІРМА «КАСКАД» (місцезнаходження: 49127, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Гаванська, 4, код ЄДРПОУ: 23934596) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4844,80 грн. (чотири тисячі вісімсот сорок чотири грн. 80 коп.).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд.8, код ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ФІРМА «КАСКАД» (місцезнаходження: 49127, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Гаванська, 4, код ЄДРПОУ: 23934596) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4844,80 грн. (чотири тисячі вісімсот сорок чотири грн. 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.В. Тулянцева

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення15.07.2024
Оприлюднено08.08.2024
Номер документу120846384
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних