єдиний унікальний номер справи 531/2172/24
номер провадження 2/531/716/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про відмову у відкритті провадження у справі
05 серпня 2024 року м. Карлівка
Суддя Карлівського районного суду Полтавської області Попов М.С., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 за участі представника позивача адвоката Лобач Наталії Іванівни до Ланнівської сільської ради Відділу соціального захисту населення, ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту самостійного виховання дитини,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із вказаною вище позовною заявою та просить суд встановити факт самостійного виховання дитини до 18 років ОСОБА_1 сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У позові зазначається, що встановлення вказаного факту необхідно позивачу необхідне позивачу для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз.5 ч.1 ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та отримання пільг передбачених законом.
Під час вирішення питання про відкриття провадження у справі приходжу до наступного.
Відповідно до положеннястатті 19 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження /загального або спрощеного; 3) окремого провадження.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них має залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, при цьому має бути з`ясована мета його встановлення;
- встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлено спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови.
Таким чином, юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.
В обґрунтування поданої позовної заяви ОСОБА_1 посилається на те, що встановлення факту самостійного виховання дитини необхідно йому для оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до підстав зазначених устатті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та отримання пільг визначених законом.
Відповідно дост. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.
Доказами, документами, що підтверджують самостійне виховання батьком дитини віком до 18 року можуть бути: рішення суду про позбавлення матері батьківських прав, рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дитини з батьком, рішення суду про визнання матері дитини безвісно відсутньою, рішення суду про визначення місця проживання дитини з батьком дитини, рішення органу опіки та піклування про визначення місця проживання дитини з батьком, нотаріально посвідчений договір між батьками, яким визначене місце проживання дитини з батьком, тощо.
Обов`язки батьків висвітлені вст. 150 СК України, згідно якої батьки зобов`язані: виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя та поважати дитину.
За невиконання або неналежне виконання обов`язків щодо виховання дітей батьки можуть бути притягнені до різних видів юридичної відповідальності.
Згідно ч. 2ст. 12 ЗУ «Про охорону дитинства» - на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини.
Публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування (пункт 17 частини першоїстатті 4 КАС України).
Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби (частина першастатті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу)".
Упостанові ВеликоїПалати ВерховногоСуду від8червня 2022року (справа№ 362/643/21) зазначено, що військова служба є різновидом публічної, тому спори з приводу проходження військової служби належать до юрисдикції адміністративних судів.
Верховний Суд зазначив, що враховуючи те, що із заявником може виникнути спір, пов`язаний з доведенням наявності підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (про це зазначалося у позовній заяві), цей спір може стосуватися публічно-правових відносин, а отже не підлягає вирішенню у порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
З огляду на те, що метою позивача встановлення факту самостійного виховання дитини до 18 років є оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до підстав зазначених устатті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та оформлення визначених законом пільг, вказана заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинств , тому у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 за участі представника позивача адвоката Лобач Наталії Іванівни до Ланнівської сільської ради Відділу соціального захисту населення, ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту самостійного виховання дитини, слід відмовити.
Керуючисьст.ст.186,258-260 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 за участі представника позивача адвоката Лобач Наталії Іванівни до Ланнівської сільської ради Відділу соціального захисту населення, ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту самостійного виховання дитини.
Роз`яснити позивачу право на звернення щодо даного спору до суду у порядку адміністративного судочинства.
Ухвала суду може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 15 днів з дня її проголошення до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя М.С.Попов
Суд | Карлівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 05.08.2024 |
Оприлюднено | 09.08.2024 |
Номер документу | 120865115 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Карлівський районний суд Полтавської області
Попов М. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні