Справа №295/1908/24
Категорія 81
2/295/1079/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.07.2024 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира в складі:
головуючої судді Семенцової Л.М.,
за участі секретаря Кирийчук А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Житомиргаз Збут» про захист прав споживачів, -
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2024 року позивач звернувся до суду з указаним позовом, посилаючись на те, що вона є споживачем послуг ТОВ «Житомиргаз Збут» та на його ім`я відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 (№ лічильника 5985202). З початку 2022 року він отримував рахунки за спожитий природній газ, які не відповідають обсягам газу, спожитого ним відповідно до показників лічильника. За його викликом 20.05.2022 за його адресою: АДРЕСА_1 контролером було здійснено перевірку показників лічильника, запевнивши, що за даними перевірки буде проведено перерахунок виставлених сум та списано (знято) 308 м куб. газу. Як убачається з рахунку АТ «Житомиргаз» № 0400280930 від 13.06.2022, відображено за травень 2022 року мінус 308,10 м куб. З відповіді ТОВ «ГК «Нафтогаз» від 07.08.2023 слідує, що згідно даних інформаційної платформи Оператора ГРМ, з урахуванням проведених Оператором ГРМ (АТ «Житомиргаз») корегування обліковується остаточна алокація (обсяг фактичного споживання) у травні 2022 року в розмірі мінус 308,10 м куб. З урахуванням проведених Оператором ГРМ корегувань за особовим рахунком ОСОБА_1 рахується переплата на суму 2259,89 грн. Однак до теперішнього часу від відповідача надходять квитанції ніби-то з наявною заборгованістю в сумі 2100,28 грн та претензії з вимогою її сплати. Проте, не дивлячись на відсутність цієї суми боргу, відповідач відмовляється здійснити перерахунок оплати за побутовий газ та в подальшому продовжує виставляти йому заборгованість, а також на усне звернення до відповідача йому було повідомлено про відсутність заборгованості, але водночас зазначено про те, що він має закрити проведені коригування та сплатити наперед чомусь 2121,86 грн.
За змістом позовної заяви, він є особою похилого віку, інвалідом І групи по зору, отримує пенсію в розмірі близько 2000,00 грн та не має можливості сплачувати кошти наперед за неспожитий обсяг природного газу.
Тому позивач просить зобов`язати відповідача списати з особового рахунку № НОМЕР_1 , зареєстрованого за ним - ОСОБА_1 , місце проживання якого: АДРЕСА_1 , суму заборгованості в розмірі 2100,28 грн.
Ухвалою судді Богунського районного суду міста Житомира Семенцової Л.М. від 07.02.2024 відкрито провадження в справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Від відповідача до суду відзив на позовну заяву не надходив.
Позивач та його представник у судовому засіданні вимоги позову підтримали з викладених у позовній заяві обставин.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, доказів поважних причини неявки суду не надав.
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ЦПК України. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. ч. 1-4 ст. 12 ЦПК України).
Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності (ч. 3 ст. 13 ЦПК України).
Згідно із практикою ЄСПЛ змагальність судочинства засновується на диференціації процесуальних функцій і, відповідно, правомочностей головних суб`єктів процесуальної діяльності цивільного судочинства - суду та сторін (позивача та відповідача). Диференціація процесуальних функцій об`єктивно приводить до того, що принцип змагальності відбиває властивості цивільного судочинства у площині лише прав та обов`язків сторін. Це дає можливість констатувати, що принцип змагальності у такому розумінні урівноважується з принципом диспозитивності та, що необхідно особливо підкреслити, з принципом незалежності суду. Він знівельовує можливість суду втручатися у взаємовідносини сторін завдяки збору доказів самим судом. У процесі, побудованому за принципом змагальності, збір і підготовка усього фактичного матеріалу для вирішення спору між сторонами покладається законом на сторони. Суд тільки оцінює надані сторонам матеріали, але сам жодних фактичних матеріалів і доказів не збирає.
Відповідно до ч. 2 ст. 78, ч. ч. 1,6 ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суд, заслухавши позивача та його представника, дослідивши письмові матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що на ім`я позивача ТОВ «Житомиргаз Збут» відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 , куди здійснюється доставка (розподіл) природного газу, що підтверджується рахунками на оплату зазначеної послуги та спожитого природного газу (а. с. 8-10).
З рахунку позивачу за червень 2022 року вбачається, що йому виставлено плату за спожитий природній газ на суму 2300,28 грн., тоді як у рахунку на оплату за розподіл (доставку) природного газу за червень 2022 року міститься інформація про переплату коштів за спожитий газ об`ємом 308,10 м куб.
На звернення позивача до ТОВ «ГК «Нафтогаз» від 04.08.2023 йому була надана письмова відповідь від 07.08.2023 про те, що згідно даних інформаційної платформи Оператора ГРМ, з урахуванням проведеної Оператором ГРМ (АТ`Житомиргаз») корегування за ЕІС-кодом 56ХМ11АІ60312228 обліковується остаточна алокація (обсяг фактичного споживання) у травні 2022 року в розмірі 308,10 куб. м та станом на червень 2023 року сума переплати за спожитий позивачем природній газ становить 2259,89 грн (а. с. 14).
Зазначене у частині обсягу спожитого газу та переплати позивачем за нього також підтверджується детальним аналізом нарахувань та оплат представника АТ «Житомиргаз» (фахівця ОСОБА_2 ) по особовому рахунку № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 , відкритому на ім`я позивача (а. с. 13 звор. сторона).
Представник позивача в інтересах позивача зверталася з адвокатським запитом від 14.08.2023 до ТОВ «Житомиргаз Збут» з приводу суми переплати та наявності заборгованості (а. с. 11, 12). Проте відповіді не було надано.
Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України «Про ринок природного газу»постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими стандартами та нормативно-правовими актами. Постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором та оприлюднюється в установленому порядку.
На виконання вимог положень статті 12 цього Законубуло розроблено та прийнято Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам, який затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2500.
Згідно вимог пункту 2.1 Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам постачальник зобов`язується постачати природний газ споживачу в необхідних для споживача об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язується своєчасно сплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені цим Договором. Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць, крім випадків зміни постачальника природного газу. Об`єм (обсяг) постачання та споживання природного газу споживачем за розрахунковий період визначається одним із нижче наведених способів: 1) за даними Оператора ГРМ за підсумками розрахункового періоду, що містяться в базі даних Оператора газотранспортної системи та доведені споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу; 2) або за плановими величинами середньомісячного споживання газу в опалювальний або між опалювальний період. Якщо об`єми (обсяги) постачання та споживання природного газу будуть визначатись за плановими величинами, постачальник зобов`язується не рідше одного разу на шість місяців здійснювати звіряння фактичного об`єму (обсягу) споживання природного газу за даними Оператора ГРМ та проводити відповідний перерахунок споживачу (п. 4.3,4.4 Типового договору).
Якщо споживач не погоджується з рахунком постачальника (не згоден із розрахованою сумою тощо) та має намір оскаржувати його, споживач сплачує рахунок у тій частині, що ним не оспорюється. При цьому, споживач у зручний для нього спосіб (за телефоном, визначеним на сайті постачальника, через особистий кабінет або письмово) має звернутися до постачальника за відповідними роз`ясненнями. У разі отримання такого звернення постачальник зобов`язується невідкладно та у термін, достатній для його аналізу (не перевищуючи терміни, встановлені законодавством), надати відповідне роз`яснення чи здійснити перерахунок споживачу. До вирішення спору по суті величина нарахування встановлюється відповідно до даних постачальника (п. 4.11 Типового договору).
Згідно з пунктом 5.3 Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2498, при здійсненні обліку спожитого природного газу побутовим споживачем за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться кубічні метри (м куб.) природного газу, визначені відповідно до фактичних показів лічильника природного газу або відповідно до норм споживання природного газу, затверджених постановою Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п.5.2. Типового договору та п.1 глави 4 розділу IX Кодексу ГРС (Порядок комерційного обліку газу по об`єктах побутових споживачів (населення), визначення фактичного об`єму споживання (розподілу/постачання) природного газу по об`єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника газу, визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом ГРС та цим Договором.
Отже, за змістом наведених норм постачання позивачу як побутовому споживачу природного газу здійснюється за обов`язковою участю оператора ГРМ, на якого законом покладено обов`язок вести облік об`єму (обсягу) споживання природного газу споживачем відповідно до умов договору розподілу природного газу. Саме оператор ГРМ (АТ «Житомиргаз») веде облік та визначає об`єм спожитого позивачем природного газу (п. 4.4 Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, п.п. 5.1-5.3 Типового договору розподілу природного газу), та передає інформацію про об`єм та обсяг розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний період до Оператора ГТС з метою її використання суб`єктами ринку природного газу. При цьому відповідач, отримавши інформацію про об`єми (обсяги) спожитого побутовим споживачем природного газу за відповідний календарний місяць, проводить розрахунок його вартості.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Згідно правового висновку, викладеного у Постанові Верховного Суду від 14 вересня 2022 року по справі № 201/1807/21: «споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними».
Отже, оператор ГРМ доводить показники до постачальника ТОВ «Житомиргаз Збут», який в свою чергу лише обраховує вартість зазначених оператором ГРМ спожитих позивачем об`ємів газу згідно з встановленими НКРЕКП тарифами для населення.
Водночас відповідачем необгрунтовано не приймається до уваги відкоригування оператором ГРМ (АТ`Житомиргаз») обсягу спожитого позивачем газу, оскільки оператором ГРМ було зафіксовано в травні 2022 року переплату за 308, 10 куб. м, а також згідно даних інформаційної платформи Оператора ГРМ, відображеної станом на червень 2023 (а. с. 14 звор. сторона), переплата в червні 2023 року становила 2259,89 грн, що не спростовано відповідачем належними та допустимими доказами. З наведеного можна зробити висновок про відсутність у позивача заборгованості перед відповідачем зі спати коштів за природний газ.
При цьому в рахунках відповідача за грудень 2023 року та січень 2024 року не зазначено про нарахування коштів за ці місяці та об`ємів природного газу, а лише вказано суму до сплати в розмірі 2100,28 грн(а. с. 10 звор. сторона та 15), що не узгоджується з інформацією Оператора ГРМ стосовно відкорегованих об`ємів природного газу.
Згідно абзацу четвертого п. 24 розділу III Правил постачання природного газу у разі переплати сума переплати зараховується в рахунок оплати на наступний розрахунковий період або повертається на поточний рахунок споживача на його письмову вимогу протягом п`яти робочих днів після отримання такої вимоги.
Проте в порушення наведеної вище норми відповідачем не лише не зараховано суму переплати позивачем за спожитий природній газ, а натомість направлено до позивача претензію (досудове попередження) від 09.01.2023 з вимогою сплатити прострочену заборгованість у розмірі 2100,28 грн (а. с. 10 звор. сторона).
У Резолюції Генеральної Асамблеї ООН «Керівні принципи для захисту інтересів споживачів» від 09 квітня 1985 року № 39/248 наголошено, що споживачі нерідко перебувають у нерівному становищі з точки зору економічних умов, рівня освіти та купівельної спроможності, принципи захисту інтересів споживачів мають, зокрема, за мету сприяти країнам у боротьбі зі шкідливою діловою практикою усіх підприємств на національному та міжнародному рівнях, яка негативно позначається на споживачах.
Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку обгрунтованість позову та наявність підстав для його задоволення.
Керуючись Законом України «Про ринок природного газу», Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496, ст. ст. 12, 76-81, 259, 263-268, 354 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Зобов`язати товариство з обмеженою відповідальністю «Житомиргаз Збут» списати з особового рахунку № НОМЕР_1 , зареєстрованого за ОСОБА_1 , місце проживання якого: АДРЕСА_1 , суму заборгованості в розмірі 2100,28 грн.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку, визначеному ЦПК України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості проучасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: товариство з обмеженою відповідальністю «Житомиргаз Збут» (адреса: 10003, м. Житомир, майд. Перемоги, 10, код ЄДРПОУ 39577504).
Суддя Л.М. Семенцова
Суд | Богунський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 25.07.2024 |
Оприлюднено | 12.08.2024 |
Номер документу | 120900397 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Богунський районний суд м. Житомира
Семенцова Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні