Рішення
від 09.08.2024 по справі 440/6835/24
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2024 рокум. ПолтаваСправа № 440/6835/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

Адвокат Данілова Наталія Ніківна подала через систему "Електронний суд" до Полтавського окружного адміністративного суду позовну заяву Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" /надалі - позивач, ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго"/ до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області /надалі - відповідач/ про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області за № 005 від 23 травня 2024 року про застосування штрафу за порушення законодавства про ціни і ціноутворення у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 34000,00 грн /а.с. 1-7/.

Позов обґрунтований тим, що рішення № 005 від 23 травня 2024 року є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки воно не відповідає вимогам чинного законодавства та позивач не створював перешкод для виконання функцій відповідача під час проведення перевірки. Крім того, виконати Вимоги про надання документів та інформації у визначені відповідачем строки було фізично неможливо. Тривалість у декілька годин для надання значного об`єму запитуваних документів, серед яких необхідність надання статутних документів та розрахунків абонентської служби підприємства (нарахування за отримані послуги постачання теплової енергії споживачу), не дозволяє своєчасно відповідні виконати вимоги. Відповідачем проводилася перевірка заяви фізичної особи - споживача категорії «населення», проте Держпродспоживслужба вимагає надання комплекту всіх документів, тобто документів, що стали підставою для встановлення тарифів для всіх категорій споживачів - «бюджетних організацій», «релігійні організації», «інші споживачі, крім населення», чим порушує вимоги Закону № 877 щодо проведення позапланових перевірок. ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» включено до секторального переліку об`єктів критичної інфраструктури та на підприємство поширюються вимоги Закону України «Про критичну інфраструктуру», "Про правовий режим воєнного стану", "Про правовий режим надзвичайного стану", "Про оборону України" та Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 17 жовтня 2023 року. Інформація, що міститься в витребуваному комплекті документів, має критичну технологічну інформацію з обмеженим доступом та підлягає захисту відповідно із законом. В порушення вимог частини шостої статті 7 Закону України №877-V саме відповідач в останній день перевірки не вручив керівнику підприємства Акт, а направив один примірник Акту №005 від 23 травня 2024 року поштовою кореспонденцією, чим позбавив позивача можливості підписати Акт із зауваженнями, що в свою чергу, призвело до неврахування цих письмових зауважень під час прийняття спірного рішення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 червня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, а також витребувано докази.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 37-42/ зазначив, що відповідно до наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 14 травня 2024 року № 588-ОД та направлення від 14 травня 2024 року №390 відповідачем з 08 травня 2024 року по 21 травня 2024 року проведено позапланову перевірку Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії. На запити відповідача позивачем не надано документів, інформації, які були необхідні для проведення даного заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін, чим були створені перешкоди для виконання обов`язків, функцій покладених на відповідача у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Порушення позивачем вимог чинного законодавства відображені в Акті, складеному за результатами проведення планової перевірки за дотриманням суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 21 травня 2024 року № 006. Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області 21 травня 2024 року направлено Полтавському обласному комунальному виробничому підприємству теплового господарства «Полтаватеплоенерго» акт перевірки, який позивач отримав 24 травня 2024 року. Відповідно до статті 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» одним із обов`язків органу державного нагляду (контролю) є забезпечувати нерозголошення комерційної таємниці та конфіденційної інформації суб`єкта господарювання, що стає доступною посадовим особам у ході здійснення державного нагляду (контролю). Відтак, посилання позивача на інформацію з обмеженим доступом є такою як введення в оману відповідача та унеможливлення проведення перевірки.

У відповіді на відзив /а.с. 129-131/ позивач зазначив про безпідставність доводів відповідача та наявність підстав для задоволення позову, оскільки ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» було отримано Вимоги щодо надання документів та інформації для проведення позапланової перевірки та позивачем з урахуванням вимог законодавства щодо захисту інформації з обмеженим доступом було надано пакет документів на вимоги.

У додаткових поясненнях /а.с. 136-140, 168-170/ відповідачем повідомлено, що 21 травня 2024 року о 15 год. 05 хв. посадові особи Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області прибули на територію ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» для вручення Акта № 006 від 21 травня 2024 року. На прохідній частині ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» охороною було повідомлено, що генерального директора на робочому місці не має. Посадові особи Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області зателефонували на прохідній частині до канцелярії підприємства для того, щоб залишити Акт № 006 від 21 травня 2024 року та на другому екземплярі поставити відмітку про отримання останнім Акту. Але через деякий час з канцелярії зателефонували на прохідну частину і сказали, що працівники канцелярії не вийдуть за Актом. Отже, відповідно до вищезазначеного та відповідно до абзацу 5 частини 9 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» Акт № 006 від 21 травня 2024 року було направлено рекомендованим листом та отримано ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» 24 травня 2024 року (зафіксовано на відеозапис). Станом на 09:00 годину 21 травня 2024 року ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» не було надано запитуваної інформації, що необхідна для проведення перевірки. Таким чином, ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» створено перешкоди, а саме: невиконання законних вимог посадових осіб Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області у виконанні покладених на них функцій в частині проведення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії. З питання поняття «критична технологічна інформація з обмеженим доступом» позивачем наводиться перелік нормативно-правових актів про захист критичної інфраструктури, наводиться визначення критичної технологічної інформації. Позивач не дає конкретного посилання на пункт, частину, статтю нормативно-правового акту, в якому розрахунки тарифів відносяться до критичної технологічної інформації і заборона надання Держпродспоживслужбі вказаних розрахунків до перевірки. Крім того, позивачем в ході перевірки не були надані розрахунки тарифів по групі населення зі своїми поясненнями.

У додаткових поясненнях /а.с. 149-150/ позивачем зазначено, що розрахунки тарифів однозначно містять критичну технологічну інформацію з обмеженим доступом.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до пункту 6 частини шостої статті 12, статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Полтаватеплоенерго" зареєстроване як юридична особа та основним видом його діяльності за КВЕД є: 35.30 Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря.

Листом Держпродспоживслужби № 15.2.2-3/8309 від 22 квітня 2024 року /а.с. 95/ Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області повідомлено про те, що до Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів розглянула лист Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 16 квітня 2024 року №Вих-01-31/07.3/282 та відповідно до абзацу п`ятого частини першої статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року №303 та наказу Держпродспоживслужби від 01 квітня 2024 року №191 повідомляє про погодження проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії на підставі звернення громадянки ОСОБА_1 про можливі порушення Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" її прав та законних інтересів.

Наказом ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області "Про проведення позапланової перевірки" № 560-ОД від 08 травня 2024 року /а.с. 95-зворот -96/ відповідно до частини восьмої статті 4, частини першої статті 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення», пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року №303, наказу Держпродспоживслужби від 01 квітня 2024 року №191 та погодження Держпродспоживслужби від 22 квітня 2024 року №15.2.2-3/8309 на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи наказано з 08 по 15 травня 2024 року провести позапланову перевірку Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (код ЄДРПОУ 03338030, місцезнаходження юридичної особи: 36008, м. Полтава, вул. Польська, буд. 2А) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії.

На підставі вказаного наказу видано направлення №373 від 08 травня 2024 року /а.с. 96-зворот/ на проведення з 08 по 15 травня 2024 року позапланової перевірки Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії.

Спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області надано Полтавському обласному комунальному виробничому підприємству теплового господарства «Полтаватеплоенерго» запит № 1 від 08 травня 2024 року /а.с. 66/, щодо надання документів та інформації, а саме: 1) установчих документів (статуту, витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, свідоцтва платника ПДВ, свідоцтва про державну реєстрацію), копії наказів про призначення керівника (контракт з керівником підприємства), головного бухгалтера та особи, відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів; посадову інструкцію, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу; 2) положення про облікову політику підприємства з усіма додатками; 3) ліцензії на види діяльності та дозволи; 4) рішень уповноважених органів про встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії та копії рішень уповноважених органів про встановлення попередніх тарифів; наказів підприємства про введення в дію тарифів; 5) комплект документів, поданий суб`єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого КМУ від 01 вересня 2011 року № 869, та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 12 вересня 2018 року № 239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28 липня 2023 року № 669, від 30 вересня 2022 року № 477; від 21 жовтня 2021 року № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», рішення Полтавської обласної ради від 26 вересня 2023 року № 687 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 28 липня 2023 року № 669 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»; 6) розрахунки тарифів на послуги з постачання теплової енергії разом із підтвердними матеріалами і документами, що використовувались під час проведення розрахунків тарифів, встановлених постановою НКРЕКП від 30 листопада 2020 року №2269 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»; 7) баланс (форма №1); звіт про фінансові результати (форма №2) за 2023 р.; 8) зона обслуговування по періодах 2021 - 2024рр; 9) оборотно-сальдову відомість по нарахуванню і оплаті за адресою: АДРЕСА_1 , за 2021-2024 рр; 10) звіт про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма №11-МТП) за 2021-2023 рр.; 11) довідку підприємства про те, чи надавалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевого бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2021-2024 рр.; 12) копію договору, укладеного зі споживачем за адресою: АДРЕСА_1 , за 2021-2024 рр; 13) звіт про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма № 1 -С) за 2021 -2023 рр.; 14) інформацію для моніторингу ринку теплової енергії за січень, лютий, березень та квітень 2024 року (додаток 2 до Порядку моніторингу ринку теплової енергії); 15) іншу інформацію, яка стосується питання, що є предметом перевірки. Термін виконання по даному запиту було визначено до 10:00 години 10 травня 2024 року. У зв`язку із тим, що 08 травня 224 року позапланову перевірку не було розпочато та запит про надання документів та інформації №1 від 08 травня 2024 року не було вручено, термін подання документів по даному запиту продовжено до 10 травня 2024 року до 15:00 годин.

Листом ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» №29-17/2795 від 10 травня 2024 року /а.с. 13-14/ повідомлено Головному управлінню Держпродспоживслужби в Полтавській області (отримано 10 травня 2024 року) про надання копій документів: статуту ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» на 8 арк; витягу з реєстру платників податку на додану вартість на 8 арк; виписки з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на 1 арк; контракт з генеральним директором з додатком на 9 арк; постанови НКРЕКП № 739 від 06 червня 2017 року щодо ліцензій ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» на 1 арк; рішення Полтавської обласної ради № 286 від 21 жовтня 2021 року «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» з додатками на 34 арк; рішення Полтавської обласної ради № 477 від 30 вересня 2022 року «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» з додатками на 34 арк; рішення Полтавської обласної ради № 669 від 28 липня 2023 року «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» з додатками на 37 арк; рішення Полтавської обласної ради № 687 від 26 вересня 2023 року «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» з додатками на 35 арк; оборотно-сальдової відомості по нарахуванню і оплаті за адресою: АДРЕСА_1 , за 2021-2024 на 3 арк. Крім того, повідомлено, що взаємовідносини між співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: м. Полтава, пров. Хоткевича, буд. 7, в тому числі і з споживачем квартири № 95 за зазначеною адресою, з 01 грудня 2021 року врегульовано індивідуальними договорами про надання послуги з постачання теплової енергії та про надання послуги з постачання гарячої води, які є публічними договорами приєднання і опубліковані на офіційному сайті підприємства. Також ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» звернулось із запитом до Полтавської обласної військової адміністрації; Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; Управління Служби Безпеки України в Полтавській області, за результатами відповіді яких прийме рішення щодо надання підприємством інформації. Крім того, враховуючи, що Держслужба спеціального зв`язку та захисту інформації на час дії воєнного стану та протягом 12 місяців після його припинення визначена уповноваженим органом у сфері захисту критичної інфраструктури, який, зокрема, координує діяльність суб`єктів національної системи захисту, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері захисту критичної інфраструктури, ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» звернулось із запитом за № 29-17/2769 від 09 травня 2024 року щодо запитуваної у підприємства інформації з обмеженим доступом.

Спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області надано Полтавському обласному комунальному виробничому підприємству теплового господарства «Полтаватеплоенерго» запит № 2 від 14 травня 2024 року /а.с. 67/ щодо надання документів та інформації, а саме: 1) копії наказів про призначення головного бухгалтера та особи, відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів; посадової інструкції, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу; 2) положення про облікову політику підприємства з усіма додатками; 3) ліцензії на види діяльності та дозволи; 4) комплект документів, поданий суб`єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого КМУ від 01 вересня 2011 року № 869, та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 12 вересня 2018 року № 239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28 липня 2023 року № 669, від 30 вересня 2022 року № 477; від 21 жовтня 2021 року № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», рішення Полтавської обласної ради від 26 вересня 2023 року № 687 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 28 липня 2023 року № 669 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»; 5) розрахунки тарифів на послуги з постачання теплової енергії разом із підтвердними матеріалами і документами, що використовувались під час проведення розрахунків тарифів, встановлених постановою НКРЕКП від 30 листопада 2020 року №2269 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»; 6) баланс (форма №1); звіт про фінансові результати (форма №2) за 2023 року; 7) зону обслуговування по періодах 2021 - 2024 роки; 8) звіт про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма №11-МТП) за 2021-2023 роки; 9) довідку підприємства про те, чи надавалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевого бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів за 2021-2024 роки; 10) копію договору, укладеного зі споживачем за адресою: АДРЕСА_1 , за 2021-2024 роки; 11) звіт про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма № 1 -С) за 2021 -2023 роки; 12) інформацію для моніторингу ринку теплової енергії за січень, лютий, березень та квітень 2024 року (додаток 2 до Порядку моніторингу ринку теплової енергії); 13) іншу інформацію, яка стосується питання, що є предметом перевірки. Термін виконання по даному запиту було визначено до 12:00 години 15 травня 2024 року.

14 травня 2024 року посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області складено акт №1 про відмову від отримання запиту про надання документів та інформації №2 від 14 травня 2024 року /а.с. 68/, згідно якого о 15:30 14 травня 2024 року в присутності представників охорони «Полтаватеплоенерго», які повідомили про відсутність на робочому місці керівника та працівників, які можуть отримати запит №2 від 14 травня 2024 року, зазначений запит було залишено в рекомендованій скриньці для кореспонденції, яка знаходиться на прохідній даного підприємства.

Наказом ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області "щодо внесення змін до наказу про проведення позапланової перевірки від 08 травня 2024 року №560-ОД" № 588-ОД від 14 травня 2024 року /а.с. 97/ відповідно до частини восьмої статті 4, частини першої статті 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення», пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року №303, наказу Держпродспоживслужби від 01 квітня 2024 року №191 та погодження Держпродспоживслужби від 22 квітня 2024 року №15.2.2-3/8309, на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи у зв`язку з виробничою необхідністю внести зміни до пунктів 1 та 2 наказу від 08 травня 2024 року №560-ОД, викладено їх в наступній редакції, зокрема: у період з 08 по 21 травня 2024 року провести позапланову перевірку Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (код ЄДРПОУ 03338030, місцезнаходження юридичної особи: 36008, м. Полтава, вул. Польська, буд. 2А) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії.

На підставі наказу від 08 травня 2024 року №560-ОД (в редакції наказу № 588-ОД від 14 травня 2024 року) видано направлення №390 від 14 травня 2024 року /а.с. 97-зворот/ на проведення з 08 травня 2024 року по 21 травня 2024 року позапланової перевірки Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії.

Листом ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» №29-17/2839 від 15 травня 2024 року /а.с. 15/ повідомлено Головному управлінню Держпродспоживслужби в Полтавській області (отримано 15 травня 2024 року) про надання копій документів: ліцензії на 3 арк; повторно копії постанови НКРЕКП №739 від 06 червня 2017 року щодо ліцензії ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго». Також повторно повідомлено, що взаємовідносини між співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: м. Полтава, пров. Хоткевича, буд. 7, в тому числі і зі споживачем квартири № 95 за зазначеною адресою, з 01 грудня 2021 року, врегульовано індивідуальними договорами про надання послуги з постачання теплової енергії та про надання послуги з постачання гарячої води, які є публічними договорами приєднання і опубліковані на офіційному сайті підприємства.

Спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області 16 травня 2024 року на електронну адресу Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (kanc@pte.poltava.ua) було надіслано запит № 3 від 16 травня 2024 року /а.с. 68-зворот - 69/, щодо надання документів та інформації, а саме: 1) копії наказів про призначення головного бухгалтера та особи відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів. Посадову інструкцію, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу; 2) положення про облікову політику підприємства з усіма додатками; 3) комплект документів, поданий суб`єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого КМУ від 01 вересня 2011 року № 869, та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 12 вересня 2018 року № 239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28 липня 2023 року № 669, від 30 вересня 2022 року № 477; від 21 жовтня 2021 року № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», рішення Полтавської обласної ради від 26 вересня 2023 року № 687 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 28 липня 2023 року № 669 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»; 4) розрахунки тарифів на послуги з постачання теплової енергії разом із підтвердними матеріалами і документами, що використовувались під час проведення розрахунків тарифів, встановлених постановою НКРЕКП від 30 листопада 2020 року №2269 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»; 5) баланс (форма №1); звіт про фінансові результати (форма №2) за 2023 р.; 6) зона обслуговування по періодах 2021 - 2024рр.; 7) звіт про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма №11-МТП) за 2021-2023 рр.; 8) довідка підприємства про те чи надавалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевого бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2021-2024 рр.; 9) звіт про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма № 1 -С) за 2021 -2023 рр.; 10) інформацію для моніторингу ринку теплової енергії за січень, лютий, березень та квітень 2024 року (додаток 2 до Порядку моніторингу ринку теплової енергії). Термін виконання по даному запиту було визначено до 12:00 години 17 травня 2024 року.

Спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області 17 травня 2024 року на електронну адресу Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (kanc@pte.poltava.ua) надіслано запит № 4 від 17 травня 2024 року /а.с. 70-71/ щодо надання документів та інформації, а саме: 1) копії наказів про призначення головного бухгалтера та особи відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів. Посадову інструкцію, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу; 2) положення про облікову політику підприємства з усіма додатками; 3) комплект документів, поданий суб`єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого КМУ від 01 вересня 2011 року № 869, та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 12 вересня 2018 року № 239; рішення Полтавської обласної ради від 26 вересня 2023 року № 687 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 28 липня 2023 року № 669 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»; 4) розрахунків тарифів на послуги з постачання теплової енергії разом із підтвердними матеріалами і документами, що використовувались під час проведення розрахунків тарифів, встановлених постановою НКРЕКП від 30 листопада 2020 року №2269 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»; 5) баланс (форма №1); звіту про фінансові результати (форма №2) за 2023 року; 6) зону обслуговування по періодах 2021 - 2024 роки; 7) звіт про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма №11-МТП) за 2021-2023 роки; 8) довідку підприємства про те, чи надавалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевого бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2021-2024 роки; 9) звіт про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма № 1 -С) за 2021 -2023 роки; 10) інформацію для моніторингу ринку теплової енергії за січень, лютий, березень та квітень 2024 року (додаток 2 до Порядку моніторингу ринку теплової енергії); 11) підтвердження інформації, що зазначена на сайті ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» стосовно факту надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води для мешканців територіальних громад м. Полтава, м. Кременчук, м. Карлівка, м. Решетилівка, смт. Котельва та смт. Машівка. Термін виконання по даному запиту було визначено до 10:00 години 20 травня 2024 року.

Спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області 20 травня 2024 року на електронну адресу Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (kanc@pte.poltava.ua) надіслано запит № 5 від 20 травня 2024 року /а.с. 71-зворот - 73/ щодо надання документів та інформації, а саме: 1) копії наказів про призначення головного бухгалтера та особи, відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів; посадову інструкцію, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу; 2) положення про облікову політику підприємства з усіма додатками; 3) комплект документів, поданий суб`єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого КМУ від 01 вересня 2011 року № 869, та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 12 вересня 2018 року № 239; рішення Полтавської обласної ради від 26 вересня 2023 року № 687 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 28 липня 2023 року № 669 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»; 4) розрахунки тарифів на послуги з постачання теплової енергії разом із підтвердними матеріалами і документами, що використовувались під час проведення розрахунків тарифів, встановлених постановою НКРЕКП від 30 листопада 2020 року №2269 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»; 5) баланс (форма №1); звіт про фінансові результати (форма №2) за 2023 рік; 6) зону обслуговування по періодах 2021 - 2024 роки; 7) звіт про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма №11-МТП) за 2021-2023 роки; 8) довідку підприємства про те, чи надавалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевого бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2021-2024 роки; 9) звіт про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма № 1 -С) за 2021 -2023 роки; 10) інформацію для моніторингу ринку теплової енергії за січень, лютий, березень та квітень 2024 року (додаток 2 до Порядку моніторингу ринку теплової енергії); 11) підтвердження інформації, що зазначена на сайті ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» стосовно факту надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води для мешканців територіальних громад м. Полтава, м. Кременчук, м. Карлівка, м. Решетилівка, смт. Котельва та смт. Машівка. Термін виконання по даному запиту було визначено до 16:00 години 20 травня 2024 року.

21 травня 2024 року за результатами проведення позапланової перевірки за дотриманням суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін складено Акт №006 /а.с. 98-120/, згідно якого встановлено наявність порушень вимог пунктів 1, 2, 3 частини першої статті 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення», статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а саме: відповідно до направлень від 08 травня 2024 року №373 та від 14 травня 2024 року №390 проведена позапланова перевірка Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (код ЄДРПОУ 03338030, місцезнаходження юридичної особи: 36008, м. Полтава, вул. Польська, буд. 2А) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії з 08 травня 2024 року по 21 травня 2024 року. Спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області 08 травня 2024 року з метою розпочати позапланову перевірку здійснено вихід до Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго», що розташоване за адресою: 36008, м. Полтава, вул. Польська, буд. 2А. Генеральний директор Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» був ознайомлений з направленням, погодженням на проведення даної перевірки, зверненням фізичної особи та отримав копію направлення на дану позапланову перевірку. В результаті чого спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області були допущені до проведення позапланового заходу. Посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області було пред`явлено генеральному директору Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» службові посвідчення, що засвідчують посадових осіб органу державного нагляду (контролю). 08 травня 2024 року об 11:00 годині спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області було вручено генеральному директору Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» ОСОБА_2 запит № 1 від 08 травня 2024 року щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даному запиту було визначено до 10:00 години 10 травня 2024 року. 14 травня 2024 року о 15:30 годині спеціалістом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області на прохідній частині Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» було залишено в рекомендованій скриньці-кореспонденції даного підприємства запит № 2 від 14 травня 2024 року щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даному запиту було визначено до 12:00 години 15 травня 2024 року. 16 травня 2024 року о 14:54 годині спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області на електронну адресу Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» ( kanc@pte.poltava.ua) було надіслано запит № 3 від 16 травня 2024 року щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даному запиту було визначено до 12:00 години 17 травня 2024 року. 17 травня 2024 року о 15:05 годині спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області на електронну адресу Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» ( kanc@pte.poltava.ua) було надіслано запит № 4 від 17 травня 2024 року щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даному запиту було визначено до 10:00 години 20 травня 2024 року. 20 травня 2024 року спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області об 11:11 годині на електронну адресу Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» ( kanc@pte.poltava.ua) було надіслано запит № 5 від 20 травня 2024 року, щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даному запиту було визначено до 16:00 години 20 травня 2024 року. Станом на 09:00 годину 21 травня 2024 року Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» не було надано запитуваної інформації, що необхідна для проведення перевірки, а саме: - копії наказів про призначення головного бухгалтера та особи, відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів; посадової інструкції, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу; положення про облікову політику підприємства з усіма додатками; комплект документів, поданий суб`єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердним матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 01.09.2011 № 869 та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 12.09.2018 № 239, рішення Полтавської обласної ради від 26.09.2023 № 687 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 28.07.2023 № 669 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго»; розрахунки тарифів на послуги з постачання теплової енергії разом із підтвердними матеріалами і документами, що використовувались під час проведення розрахунків тарифів, встановлених постановою НКРЕКП від 30.11.2020 № 2269 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго»; - баланс (форма №1); звіт про фінансові результати (форма №2) за 2023 рік; зону обслуговування Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» по періодах 2021 та 2024 років; звіт про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма № 11-МТП) за 2021-2023 роки; довідку підприємства про те, чи надавалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевих бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2021-2024 роки; звіт про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма № 1-С) за 2021-2023 роки; інформацію для моніторингу ринку теплової енергії за жовтень-грудень 2023, січень-квітень 2024 року (додаток 2 до Порядку моніторингу ринку теплової енергії); інформацію щодо факту надання Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, для мешканців територіальних громад м. Полтава, м. Кременчук, м. Карлівка, м. Решетилівка, смт Котельва та смт Машівка. Відповідно до пунктів 1, 2, 3 частини першої статті 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення» уповноважені органи мають право: 1) проводити у суб`єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов`язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб; 2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки; 3) одержувати безоплатно від суб`єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб`єктами господарювання на їх вимогу. Таким чином, Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго», що розташоване за юридичною адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Польська, 2 а, створено перешкоди, а саме: невиконання законних вимог посадових осіб Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області у виконанні покладених на них функцій в частині проведення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії, за що пунктом 4 частини першої статті 20 Закону України «Про ціни та ціноутворення» встановлена відповідальність.

Вказаний акт супровідним листом №Вих-01-27/07.3/2933 від 21 травня 2024 року /а.с. 121-зворот/ направлено Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області до ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» рекомендованим поштовим відправленням 3601102655456 21 травня 2024 року та вручено адресату - 24 травня 2024 року /а.с. 22, 121-122/.

Не погодившись із актом №006 від 21 травня 2024 року ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» направило до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області зауваження на акт №006 від 21 травня 2024 року /а.с. 74-76/, які отримані Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області 29 травня 2024 року /а.с. 23-25/.

23 травня 2024 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області прийнято рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення №005 /а.с. 58-60/, відповідно до якого на підставі пункту 4 частини першої та частини другої Закону України «Про ціни i ціноутворення» застосовано до ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» штраф у розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 34000,00 грн.

Вказане рішення обґрунтоване тим, що: «Начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області розглянувши результати позапланової перевірки з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії (акт від 21 травня 2024 року № 006) Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» встановила створення ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» перешкод посадовим особам Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області при проведенні заходу державного нагляду (контролю) з питання дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, яке полягає в наступному: 08 травня 2024 року спеціалістами Головного управління з метою розпочати позапланову перевірку здійснено вихід на ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», що розташоване за юридичною адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Польська, 2 А. Генеральний директор Підприємства був ознайомлений з направленням, погодженням на проведення даної перевірки, зверненням фізичної особи та отримав копію направлення на дану позапланову перевірку. В результаті чого спеціалісти Головного управління були допущені до проведення позапланового заходу. Посадовими особами було пред`явлено генеральному директору Підприємства службові посвідчення, що засвідчують посадових осіб органу державного нагляду (контролю). 08 травня 2024 року об 11:00 спеціалістами Головного управління, генеральному директору ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» ОСОБА_2 (за адресою: Полтавська обл., м. Полтава, вул. Польська, 2 а) було вручено запит № 1 від 08 травня 2024 року щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даному запиту було визначено до 10:00 години 10 травня 2024 року. 14 травня 2024 року о 15:30 годині спеціалістом Головного управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області на прохідній частині ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» (за адресою: Полтавська обл., м. Полтава, вул. Польська, 2 а) було залишено в рекомендованій скринці-кореспонденції даного підприємства запит № 2 від 14 травня 2024 року щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даному запиту було визначено до 12:00 години 15 травня 2024 року. 16 травня 2024 року о 14:54 годині спеціалістами Головного управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області на електронну адресу ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» (kanc@pte.poltava.ua) було надіслано запит № 3 від 16 травня 2024 року щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даному запиту було визначено до 12:00 годин 17 травня 2024 року. 17 травня 2024 року о 15:05 спеціалістами Головного управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області на електронну адресу ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» (kanc@pte.poltava.ua) було надіслано запит № 4 від 17 травня 2024 року щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даному запиту було визначено до 10:00 години 20 травня 2024 року. 20 травня 2024 року об 11:11 спеціалістами Головного управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області на електронну адресу ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» (kanc@pte.poltava.ua) було надіслано запит № 5 від 20 травня 2024 року щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даному запиту було визначено до 16:00 години 20 травня 2024 року. Станом на 09:00 год 21 травня 2024 року ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» не було надано запитуваної інформації, що необхідна для проведення перевірки, а саме: -копії наказів про призначення головного бухгалтера та особи відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів; посадову інструкцію, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу;

- положення про облікову політику підприємства з усіма додатками;

- комплект документів, поданий суб`єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води затвердженого КМУ від 01 вересня 2011 року № 869 та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 12 вересня 2018 року № 239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28 липня 2023 року № 669, від 30 вересня 2022 року № 477; від 21 жовтня 2021 року № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», рішення Полтавської обласної ради від 26 вересня 2023 року № 687 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 28 липня 2023 року № 669 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»;

- розрахунки тарифів на послуги з постачання теплової енергії разом із підтвердними матеріалами і документами, що використовувались під час проведення розрахунків тарифів, встановлених постановою НКРЕКП від 30 листопада 2020 року №2269 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»;

- баланс (форма №1);

- звіт про фінансові результати (форма №2) за 2023 р.; - зона обслуговування ПОКВПТГ по періодах 2021 та 2024рр.; - звіт про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма №11-МТП) за 2021-2023 рр.;

- довідку підприємства про те чи надавалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевого бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2021- 2024 рр.;

- звіт про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма № 1 -С) за 2021 -2023 рр.;

- інформацію для моніторингу ринку теплової енергії за жовтень-грудень 2023 січень-квітень 2024 року (додаток 2 до Порядку моніторингу ринку теплової енергії);

-інформацію щодо факту надання ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, для мешканців територіальних громад м. Полтава, м. Кременчук, м. Карлівка, м. Решетилівка, смт Котельва та смт Машівка.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 частини першої статті 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення» уповноважені органи мають право:

1) проводити у суб`єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов`язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;

2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки;

3) одержувати безоплатно від суб`єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб`єктами господарювання на їх вимогу.

Таким чином, ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», що розташоване за юридичною адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Польська, 2 А, створено перешкоди, а саме: невиконання законних вимог посадових осіб Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області у виконанні покладених на них функцій в частині проведення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії».

Вказане рішення направлене до ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» супровідним листом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області №Вих-01-27/07.3/2966 від 23 травня 2024 року /а.с. 26/ та отримане адресатом 29 травня 2024 року /а.с. 26/.

Не погодившись з рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення №005 від 23 травня 2024 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, викладеним у заявах по суті та які мають значення для правильного вирішення спору, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V /надалі - Закон № 877-V/.

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Частинами першою та восьмою статті 2 Закону № 877-V передбачено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, його територіальні органи зобов`язані забезпечити дотримання з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин", виключно вимог частин першої, четвертої, шостої - сьомої, абзацу другого частини десятої, частин дванадцятої - чотирнадцятої статті 4, частин першої (крім вимоги щодо отримання погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення позапланового заходу) та третьої статті 6, частин першої - четвертої, шостої, восьмої - десятої статті 7, частин першої та другої статті 12, статей 13 - 18, 20, 21 цього Закону.

За приписами частини першої статті 6 Закону № 877-V підставою для здійснення позапланових заходів є зокрема: звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб`єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред`явили документи, передбачені цим абзацом.

Під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Згідно із частиною третьою зазначеної статті суб`єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Відповідно до частин першої-четвертої статті 7 Закону №877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім`я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.

Перевірячи дотримання відповідачем вказаних вимог закону, суд встановив, що посадові особи Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області ознайомили генерального директора з погодженням на проведення перевірки; направленням №373 від 08 травня 2024 року, зверненням фізичної особи та надали ген. директору копію направлення №373 від 08 травня 2024 року. Крім того, генеральному директору підприємства було пред`явлено службові посвідчення, що засвідчують посадових осіб органу державного нагляду (контролю), що не заперечується позивачем.

За наслідками вказаних дій позивачем було допущено посадових осіб Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до проведення позапланової перевірки.

На противагу відповідному доводу позивача суд зазначає, що вручення лише одного направлення №373 від 08 травня 2024 року не суперечить вимогам Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». До того ж інше направлення №390 (про внесення змін до термінів проведення позапланової перевірки згідно наказу ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області № 588-ОД від 14 травня 2024 року "Щодо внесення змін до наказу про проведення позапланової перевірки від 08.05.2024 №560-ОД") було видано 14 травня 2024 року, тобто вже після допуску позивачем посадових осіб Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до проведення позапланової перевірки.

Відповідно до частини шостої статті 7 Закону №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

У разі створення суб`єктом господарювання перешкод органу державного нагляду (контролю) чи його посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) в акті обов`язково зазначається опис дій чи бездіяльності, що призвели до створення таких перешкод, з посиланням на відповідні норми закону.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Згідно зі статтею 11 Закону №877-V суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний:

допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом;

не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону;

виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства;

надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону;

одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

Перевірячи дотримання відповідачем вказаних вимог закону та виконання позивачем покладених на нього законом обов`язків, суд з наданого до суду відеозапису /а.с. 135/ встановив, що 21 травня 2024 року о 15 год. 05 хв. посадові особи Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області прибули на територію Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» для вручення Акта № 006 від 21 травня 2024 року. На прохідній частині Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» охороною було повідомлено, що генерального директора на робочому місці не має. Посадові особи Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області зателефонували на прохідній частині до канцелярії підприємства для того, щоб залишити Акт № 006 від 21 травня 2024 року та на другому екземплярі поставити відмітку про отримання нею Акту. Але через деякий час з канцелярії зателефонували на прохідну частину і повідомили, що працівники канцелярії не вийдуть за Актом.

Отже, беручи до уваги зазначені обставини щодо неможливості вручення акту у встановлений законом термін керівнику та уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, а також той факт, що Акт № 006 від 21 травня 2024 року, який було направлено рекомендованим листом, отримано Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго», суд не знаходить в діях відповідача протиправності та порушення норм статті 7 Закону №877-V.

Таким чином, порушень при проведенні позапланового заходу стосовно позивача судом не встановлено.

Стосовно виявлених порушень, зафіксованих в акті № 006 від 21 травня 2024 року суд зазначає наступне.

Основні засади цінової політики і відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення, регулює Закон України "Про ціни і ціноутворення" від 21 червня 2012 року № 5007-VI /надалі - Закон № 5007-VI (у відповідній редакції)/.

Відповідно до статті 2 Закону № 5007-VI дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, органами, що здійснюють державне регулювання діяльності суб`єктів природних монополій, органами місцевого самоврядування та суб`єктами господарювання, які провадять діяльність на території України, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення. Дія цього Закону не поширюється на встановлення тарифів на медичні послуги та лікарські засоби в межах програми медичних гарантій згідно із Законом України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення".

Згідно з частиною першою статті 7 Закону № 5007-VI реалізація державної цінової політики, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін, розроблення та внесення пропозицій щодо формування та реалізації державної цінової політики здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну цінову політику.

Статтею 16 Закону № 5007-VI визначено, що органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.

Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов`язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб`єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та іншими законами.

Згідно статті 17 Закону № 5007-VI основними функціями уповноважених органів є: 1) виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 2) здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення; 3) запобігання порушенням у сфері ціноутворення.

Відповідно до статті 18 Закон № 5007-VI уповноважені органи мають право:

1) проводити у суб`єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов`язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;

2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки;

3) одержувати безоплатно від суб`єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб`єктами господарювання на їх вимогу;

4) робити запити та одержувати від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в повному обсязі інформацію та документи, необхідні для виконання покладених на них функцій;

5) вимагати від суб`єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

6) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

7) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

8) звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Пунктом 4 частини першої статті 20 Закону № 5007-VI встановлено, що до суб`єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже, уповноважені органи вправі проводити у суб`єктів господарювання позапланові перевірки щодо достовірності зазначеної у документах інформації, пов`язаної з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін та одержувати від суб`єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення. У разі створення перешкод для виконання покладених на уповноважені органи функцій суб`єкт господарювання несе відповідальність у вигляді штрафу у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

В ході проведення позапланової перевірки встановлено та матеріалами перевірки підтверджено, що ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» створено перешкоди для виконання покладених на ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області функцій, а саме: не виконано законні вимоги посадових осіб Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області щодо надання запитуваних документів, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення.

Так, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області було надано ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» запити № 1 від 08 травня 2024 року, № 2 від 14 травня 2024 року, № 3 від 16 травня 2024 року, № 4 від 17 травня 2024 року та № 5 від 20 травня 2024 року, у яких викладено прохання надати документи та інформацію.

В свою чергу ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» надало відповідь на запити № 1 від 08 травня 2024 року та № 2 від 14 травня 2024 року, а також частково надало запитувані документи, однак станом на 09:00 годину 21 травня 2024 року Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» не було надано всю запитувану інформацію, що необхідна для проведення державного нагляду (контролю), а саме, не надано:

- копії наказів про призначення головного бухгалтера та особи, відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів; посадову інструкцію, згідно якої відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу;

- положення про облікову політику підприємства з усіма додатками;

- комплект документів, поданий суб`єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення діючого двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердним матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води затвердженого Кабінетом Міністрів України від 01.09.2011 № 869 та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 12.09.2018 № 239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28.07.2023 № 669, від 30.09.2022 № 477, від 21.10.2021 № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго», рішення Полтавської обласної ради від 26.09.2023 № 687 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 28.07.2023 № 669 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго»;

- розрахунки тарифів на послуги з постачання теплової енергії разом із підтвердними матеріалами і документами, що використовувались під час проведення розрахунків тарифів, встановлених постановою НКРЕКП від 30.11.2020 № 2269 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго»;

- баланс (форма №1);

- звіт про фінансові результати (форма №2) за 2023 рік;

- зону обслуговування Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» по періодах 2021 та 2024 років;

- звіт про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма № 11-МТП) за 2021-2023 роки;

- довідку підприємства про те, чи надавалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевих бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2021-2024 роки;

- звіт про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма № 1-С) за 2021-2023 роки;

- інформацію для моніторингу ринку теплової енергії за жовтень-грудень 2023, січень-квітень 2024 року (додаток 2 до Порядку моніторингу ринку теплової енергії);

- інформацію щодо факту надання Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, для мешканців територіальних громад м. Полтава, м. Кременчук, м. Карлівка, м. Решетилівка, смт Котельва та смт Машівка.

Оскільки ненадання позивачем запитуваних документів та інформації унеможливило проведення позапланової перевірки по суті питань такої перевірки, суд доходить висновку, що позивачем допущено порушення вимог пунктів 1-3 частини першої статті 18 Закону №5007-VI у зв`язку з невиконанням законних вимог посадових осіб Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області щодо надання документів та інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії, чим було створено перешкоди для виконання покладених на ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області функцій.

Довід позивача про те, що всі ненадані відповідачу документи містять інформацію, яка є інформацією з обмеженим доступом, суд відхиляє як такий, що не доведений позивачем, оскільки позивачем наводиться лише перелік нормативно-правових актів про захист критичної інфраструктури та поняття критичної технологічної інформації, проте позивач не зазначив жодну конкретну норму (пункт, частину, статтю), згідно якої запитувана відповідачем інформація, в тому числі розрахунки тарифів на послуги з постачання енергії, відноситься до критичної технологічної інформації та є інформацією з обмеженим доступом, та не надав суду докази на підтвердження того, що кожний документ, який запитувався відповідачем та не наданий позивачем на запити, містить інформацію, що є інформацією з обмеженим доступом.

За таких обставин суд доходить висновку, що рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення №005 від 23 травня 2024 року є правомірним та підстави для його скасування відсутні.

Інші доводи учасників справи не впливають на вищевикладені висновки суду та їх не спростовують.

Отже, адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" ( вул. Польська, буд. 2а, м. Полтава, Полтавська область, 36008, ідентифікаційний код 03338030 ) до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, буд. 7, м. Полтава, Полтавська область, 36020, ідентифікаційний код 40358617) про визнання протиправним та скасування рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення09.08.2024
Оприлюднено12.08.2024
Номер документу120927082
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо організації господарської діяльності, з них